Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

1 minute ago, attolini said:

Hajde i ovo da raspravimo, u ovom članku se priča o Roger Cloutier, a malopre smo pričali o General Roger L. Clothier, nije ni čudo što Google ne nalazi  Roger L. Clothier ok?
Cloutier nije isto što i Clothier osim što se drugačije piše drugačije se i čita 🙂

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, urosg3 said:

Hajde i ovo da raspravimo, u ovom članku se priča o Roger Cloutier, a malopre smo pričali o General Roger L. Clothier, nije ni čudo što Google ne nalazi  Roger L. Clothier ok?
Cloutier nije isto što i Clothier osim što se drugačije piše drugačije se i čita 🙂

Kakav si sitničar....ja nisam ni primetio.

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, urosg3 said:

Hajde i ovo da raspravimo, u ovom članku se priča o Roger Cloutier, a malopre smo pričali o General Roger L. Clothier, nije ni čudo što Google ne nalazi  Roger L. Clothier ok?
Cloutier nije isto što i Clothier osim što se drugačije piše drugačije se i čita 🙂

 

.

 

Eto.. raspravio si😉...vec sam rekao da je meni sasvim nebitna cela prica, potrazio sam sam zbog toga da vidim dokle je feik isao...da krenemo dalje ?

 

.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Constantin said:

Kakav si sitničar....ja nisam ni primetio.

ma sve cool, ali maznuti US Army generala nije mala stvar, to ni von Rundštetu nije uspelo onomad 🙂 kad mu je gen. McAuliffe odgovorio na zahtev da se preda sa "Nuts!"

Link to comment
Share on other sites

Quote

 

An unknown person attacked the editor-in-chief of Novaya Gazeta and Nobel Peace Prize winner Dmitry Muratov right in the train car

“They poured oil paint with acetone in the compartment. Eyes burn terribly. Train Moscow-Samara. Oily smell all over the car. Departure has already been delayed by 30 minutes. I'll try to wash off. He shouted: "Muratov, here's to you for our boys," said the editor-in-chief of Novaya Gazeta.

 

 

 

 

  • Like 2
  • Tuzno 3
Link to comment
Share on other sites

Šta kaže ruska strana koja je funkcija SAD generala u Marijupolju tako bitna da su ga žrtvovali tamo i poslali ga u sigurno zarobljeništvo u Rusiju ? Meni ne pada na pamet ni jedna stvar koju bi on tamo mogao da radi i zato sam siguran da se radi o propagandi. Pošto je u Rusiji AZOV ocrnjen ajde da vežemo još američkog generala (plus u prvim tekstovima se govorilo američki i evropski visoki oficiri) za AZOV pa da još više raspirujemo mržnju prema SAD i zapadu.

 

Da su tu priču pričali za Kijev pa i da razmatramo da tamo vrlo moguće ima Američkih oficira, ako nikakvih drugih sigurno ima nekih Pukovnika kao oficira za vezu i slično.

 

Što se tiče ona dva Grka u AZOV-u nadam se da znate da tamo ima svih nacija. U tom regionu živi oko 100k ljudi koji se izjašnjavaju kao etnički Grci i potpuno je normalno da se bore na strani svoje zemlje.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Klotzen said:

Šta kaže ruska strana koja je funkcija SAD generala u Marijupolju tako bitna da su ga žrtvovali tamo i poslali ga u sigurno zarobljeništvo u Rusiju ? Meni ne pada na pamet ni jedna stvar koju bi on tamo mogao da radi i zato sam siguran da se radi o propagandi. Pošto je u Rusiji AZOV ocrnjen ajde da vežemo još američkog generala (plus u prvim tekstovima se govorilo američki i evropski visoki oficiri) za AZOV pa da još više raspirujemo mržnju prema SAD i zapadu.

 

Da su tu priču pričali za Kijev pa i da razmatramo da tamo vrlo moguće ima Američkih oficira, ako nikakvih drugih sigurno ima nekih Pukovnika kao oficira za vezu i slično.

 

Što se tiče ona dva Grka u AZOV-u nadam se da znate da tamo ima svih nacija. U tom regionu živi oko 100k ljudi koji se izjašnjavaju kao etnički Grci i potpuno je normalno da se bore na strani svoje zemlje.

 

.

 

Sta kaze ruska strana ne znam..napisao sam da su ruski telegram kanali odmah odbacili to jos pre nekoliko dana...da je covek u Kijevu ili je bio pisu sami Ukrajinci...

 

Znam i da tamo ima grka, moja stara ljubav Tanja predaje grcki u Hersonu...zato sam i uzimao njihove izjave kao relevantne, posle izlaska iz Marioplja gde optuzuju AZOV...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, erwin said:

 

 

 

 

.

 

Naravno da lik nije bio random putnik u vozu...jer Novaya Gazeta i Muratov nemaju siru popularnost, tesko da ga je neko slucajno prepoznao i nosio sa sobom uljanu boju...Muratov bi trebalo da ode, ionako vise ne moze ni na sta da utice...

 

.

Link to comment
Share on other sites

Ja sam mislio da će sa ovakvim gubicima Rusija da gori od roditelja i rodbine vojnika.

Činjenica da se to ne dešava je jako loša vijest za Ukrajinu, rat bi mogao da potraje čak i ukoliko Ukrajinci uspiju da odbiju predstojeću ofanzivu na Donbas.

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Constantin said:

Jbt ne smeš da pitaš ništa odmah krene, a-ha, a što ne kažeš ovo, što ne kažeš ono....

 

Ako misliš na moj post to nije odgovor tebi nego više moj osvrt na teme koje ste danas obrađivali. Svaki drugi dan mi je pakao na poslu pa ne stižem da pratim temu do uveče, pa onda gledam da prokomentarišem sve što se meni čini kao bitno od današnjih tema.

 

Realno osim obraćanja Zelenskog u Grčkoj i te priče o SAD Generalu u Marijupolju sve ostalo su manje bitne vesti. Juče i prekjuče su Rusi govorili da napreduju iz Izjuma na jugo zapad i jug ali danas više ne vidim nikakve priče  o tome što znači da napad nije uspeo. U Luganjskoj regiji se obe strane hvale da su zauzeli po par sela ali to je jako teško proveriti.

Link to comment
Share on other sites

Sta se desava sa Igorom Girkinom (Strelkov)? Koja je danas njegova uloga u ovoj prici? Secamo se da je bio kljucni igrac tokom i posle aneksije Krima, i kasnije tokom rata u Donbasu, ali danas ga u ovom ratu nema. Pitam zato sto je jedan od retkih Rusa koji je nazvao neuspehom ovu rusku vojnu intervenciju, u par navrata. Da li je Girkin postao disident pa tako prica, ili je i dalje blizak Putinu (sto bi dalo mnogo vecu tezinu njegovim izjavama)? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Klotzen said:

Juče i prekjuče su Rusi govorili da napreduju iz Izjuma na jugo zapad i jug ali danas više ne vidim nikakve priče  o tome što znači da napad nije uspeo. U Luganjskoj regiji se obe strane hvale da su zauzeli po par sela ali to je jako teško proveriti.

 

Danas su Ukrajinci odbili Ruse od Kremine 5 do 10km i uzeli neka tri sela južno od Krivija, to su, koliko sam ja ispratio, sva pomijeranja tokom današnjeg dana.

E, da, u samom Mariupolju Rusi izgleda jesu proširili oblast koju drže u strogom centru za nekoliko blokova, po liveuamap djeluje da je pitanje sati kada će branioce podijeliti na dva džepa.

5 minutes ago, urosg3 said:

U bespućima Belorusije tužni mali Scoobie doo van

Sad bi moj otac kao veliki obožavatelj saobraćajnog duitjorselfa rekao ovo je odlično, nigdje nije jako udaren, krov se malo iskuca na 'ladno i eto ga kao nov 😁

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mislim da je ovo danas što su updateovali na liveuamap otprilike pozicije koje su bile početkom nedelje. Snimke Rusa kod pozorišta smo videli za vikend a tada su se već vodile borbe za taj bulevar što ide severno od pozorišta. Verovatno su u toku ove nedelje završili sa tim bulevarom i sada bi mogli da preseku grad na pola. Oni već tvrde da su to uradili ali pošto nema ni jednog nsimka da su Rusi na mostovima u gradu verovatno to još uvek nije tačno.

 

@ras kass

 

Nema tamo borbi. I jedni i drugi pričaju da su u nekim ofanzivama ali realno osim bombardovanja sa obe strane ništa drugo se ne vidi po snimcima. Neke manje borbe postoje na pravcu kod Krivog Roga. Tu se Ukrajinci hvale da zauzimaju selo po selo ali danas ni tamo ništa.

 

Edited by Klotzen
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, ras kass said:

A na jugu oko Hersona ima li borbi

Koliko sam ja ispratio, juče su Rusi pomjerili malo (max 5km, vjerovatno ni toliko) liniju dalje od centra, danas nije bilo vijesti iz neposredne okoline Hersona, osim tog požara koji je valjda posledica djelovaanja ukrajinske artiljerije.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, ras kass said:

A na jugu oko Hersona ima li borbi

 

Nema podataka o tome, tako da verovatno nema sem artiljerijskih duela. 

 

Kao sto sam i pisao, Ukrajinci nece napasti na Herson frontalno iz pravca Nikolajeva, ako se odluce da pokusaju oslobadjanje grada. Prvo moraju da potisnu Ruse iz pravca Krivog Roga i da obezbede prelaz preko Dnjepra kod Nove Kahovke. Tek onda mogu da krenu na Herson. Bez toga tesko. Ukrajinci vrlo polako napreduju na tom delu fronta, tako da je potencijalni napad na Herson jos uvek daleko. 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Beonegro said:

 

Sad bi moj otac kao veliki obožavatelj saobraćajnog duitjorselfa rekao ovo je odlično, nigdje nije jako udaren, krov se malo iskuca na 'ladno i eto ga kao nov 😁

Kako si ovo napisao ispada da je kad je bio nov valjao 🙂 Ili još bolje da mu malo ulubljen krov kvari estetiku.
U stvari je toliko ružan da postaje simpatičan. Imali smo jedan primerak u centru veze, jednom sam njime išao na neki teren, bilo `ladno kao u grobu, duva brate sa svih strana ne možeš ni da veruješ koliko duva i prosto neverovatno da troši toliko goriva a da je istovremeno hladno na šta ode toliko gorivo. Imao neke grejače ispod sedišta ma idi, a napolju Slovenija u decembru, brrr....
Ona kampanjolja MKŠK je bila limuzina za ovo.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Beonegro said:

Koliko sam ja ispratio, juče su Rusi pomjerili malo (max 5km, vjerovatno ni toliko) liniju dalje od centra, danas nije bilo vijesti iz neposredne okoline Hersona, osim tog požara koji je valjda posledica djelovaanja ukrajinske artiljerije.

 

Ukrajinci su na pravcu prema Hersonu kod sela Posad Pokrovsk, to je dosta dalje od ulaza u sam grad. Tako da to da je linija na 5 km od grada nije tacno, to je na samom ulazu u Hersonsku oblast iz pravca Nikolajeva. E sad, od tog mesta do hersonskog aerodroma i Cernobaivke se jako brzo stize i izmedju nema vecih naseljenih mesta, tako da prve ozbiljnije ruske trupe verovatno i jesu kod aerodroma u Cernobaivke, sto i jeste sam ulaz u grad Herson. Ali bez osiuravanja prelaza kod Kahovke verovatno do napada nece doci, jer nema svrhe i opasno je. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Dragan said:

Putinovi trolovi u ofanzivi

Putinovi online ratnici preplavljuju Svajcarsku propagandom

Nije da nismo znali. Sada je jedno istrazivanje pokazalo jos vise detalja.
6256 novih tweeter konta na nemackom od 1.1.2022. - 24.2.2022. naklonjenih zlom gnomu.
Samo 100 njih je odgovorno za 29% tweetova, dan pre inavazije, u vezi zlog gnoma.
"Richard" je od 1.2.2022. uspeo napisati 18 000 tweetova u korist zlog gnoma, a protiv Zapada.
"Simone" 12 000. I oni nisu izuzeci.
Ima "korisnika" koji pisu i preko 1000 tweetova dnevno.
Obicno nemaju folowere i nisu foloweri, ali su ipak dobro umrezeni.
...
I tako vec 15 godina, svuda po svetu !
Da ne govorimo o placenicima u partijama na Zapadu.

 

Kojom taktikom se koriste putinovi trolovi (bilo placeni, bilo ideoloski) ?
1.
Metoda: skretanje sa teme "agresija Rusije na Ukrajinu" na neku drugu temu, najcesce neki rat u kojoj su ucestvovali Ameri, ili trdnja da je sve ovo zapravo Zavera Amerikanaca,

koji koriste Ukrajince za svoje planove i koja ce nastetiti Ukrajincima i Evropi; inzistiranje na "neutralnosti" EU, jer je to inace sukob Rusija-USA
Cilj: opravdavanje agresije zlog gnoma, po principu "svi su oni isti", " a sta su oni nama radili", "Amerikanci su jos gori"
i sirenje razdora medju Zapadnim saveznicima

2.
Metoda: potezanje davnih povijesnih zbivanja
Cilj: povijesno opravdavanje agresije Rusije na Ukrajinu i davanje "legitimiteta"

3.
Metoda: tvrdnje da sankcije nece nastetiti Rusiji (ona je samodostatna, a njeni nesalomljivi stanovnici su navikli na tezak, ali pravednicki zivot);
sankcije ce ne samo puno vise nastetiti EU, vec ce se ista raspasti kada visokim cenama ugnjetavani, razmazeni EU podanici dignu bunu
Cilj: siriti nesigurnost i defetizam u Evropi

4.
Metoda: tvrditi da je za napad Rusije odgovoran Zapad, USA, NATO, EU, Soros, Gates, mali zeleni coveculjci... ("za rat su potrebne dve strane")
Cilj: prebacivanje krivice za vlastitu agresivnost i pridobijanje Zaverasa raznih fela, kao i zamagljivanje stvarnih ciljeva agresije; "obe strane u ratu su podjednako odgovorne za rat"

5.
Metoda: omalovazavanje Ukrajine i posebno predsednika Selenskog, na razne nacine (na pr. naglasavanjem da je on komedijas, los glumac, neobrijani, lose odeveni folirant...)
Cilj: stvaranje lazne slike o Ukrajini i njenom vodjstvu, ne bi li smanjili podrsku sveta

6.
Metoda: velicanje Rusije, njene armije i 5D sahiste, alias zlog gnoma
Cilj: stvaranje slike nepobedive armije i nepogresivog vodje ("sve ide po planu")

7.
Metoda: sirenje velikog straha od neposredno predstojeceg atomskog rata (koji je u izvesnoj maloj meri razuman)
Cilj: sirenje stava "dajte zlom gnomu sta god hoce, samo da se umilostivi i ne pritisne crveno dugme"

8.
Metoda: velicanje ruske kulture i protest protiv njenog suzbijanja na Zapadu (najveci neprijatelji bas tih velikih ruskih stvaraoca, su bili ruski represivni sistemi, nekada i sada, koji su proganjali te stvaraoce, za koje su sada zabrinuti usled "diktature Zapada")
Cilj: prikazati, ne rusku kulturu, vec sadasnji ruski rezim nadmocnim, dekadentnom, pokvarenom Zapadu

9.
Metoda: prebacivanje Zapadu medijsku blokadu i nedemokratsko ponasanje
Cilj: pokazati kako su ruski mediji i ruska "demokratija" bolji i slobodniji

10.
Metoda: cisto laganje, osim sto je prisutno i u prethodnim tackama moze se uzeti i odvojeno
Cilj: relativizacija cinjenickog stanja po principu "alternativnih cinjenica", koje je obilno koristila stabilna budala preko Atlantika;
niko zapravo ne zna sta je prava istina, ergo ruska propaganda je istinitija


... nastaviti niz po zelji

 

PS

Kaze jedan forumas: "...problem je sto ono sto vidim na zapadu nije mnogo bolje, ako je uopste bolje..a bilo je ...nekada..."

 

 

.

 

6256 novih tviter naloga..od kojih 100 preuzima na sebe lavovski deo....i na osnovu toga napises dugacak post o ruskoj propagandi...Sve da je tacno da su sve do jednog botovi, roboti, trolovi...a ne obican svet...to je red velicina u  realnom zivotu, plasticno objasnjavajuci :

 

 

Kao da stanes sam ispred Rimskog legiona...sa cackalicom u rukama...

 

 

 

A to je manji deo problema...Kakva je to propaganda ako su svi svestni da je to propaganda? 

 

Propaganda je informacija isporucena putem bilo kojeg medija dizajnirana da ubedi, da  manipulise emocijama i promeni ili formira misljenje,.. a ne da informise koristeci logicke istine i cinjenice. To radi koriscenjem emocija, dezinformacija, istina, poluistina i pametno odabranih cinjenica...ako je dobra, to radi tako da informaciju koja ti se nudi sam pretaces u svoj stav, nesvestan  da ti je nametnut...

Ipak ona moze da se prepozna, ako hoces i ne pristajes ni na sta drugo, osim da budes sam svoj urednik, jer kompleksne i nijansirane informacije je veoma tesko propagirati, zato sto mnoge propagandne tehnike zahtevaju jednostavne ideje, jednostavne emocije i jednostavne pozive na akciju...otprilike ono, sto predstavlja danas  99% svetskog zurnalizma ...


A informacioni zurnalizam je prosto otisao u qrac onog trenutka kad je posato komercijalan...

 

Porediti rusku i zapadnu propagandu je besmisleno, i ne u rusku korist..iz gomile razloga, ruska potice iz korupcije kao mnogo toga u autokratiji, zato je losa, citljiva i bezopasna...Osnova propagande su psihologija i marketing, a zapad je otac marketinga, bog...ne razlikuje se mnogo posao propagandiste, ili "danasnjeg novinara" od posla, recimo investicionog bankara...i jedan i drugi moraju da sastave logicki niz koji moze da izdrzi kritiku i tako te dovede do zakljucka...posledice se razlikuju, u slucaju bankara, verovatno ces zaraditi dosta novca...

 

 

Sam pojam "ruska propaganda", je delo propagande...to je najlaski nacin da diskreditujes svaku informaciju s druge strane...to si sam uradio u svom postu, svesno ili nesvesno,  jer navodeci  100500  tvitova, ti sve stavljas u istu korpu i lepis na nju etiketu propaganda...a vec na prvi pogled tu ima dosta toga o cemu se sasvim argumentovano moze raspravljati...

 

 

Ali zasto bi...jer ..ruska propaganda...

 

 

Mogu da navedem niz zapadne propagande...beskrajan...bez ijedne lazi ,ili  neistinite informacije, koja tako suptilno sugerise formiranje stava o Rusiji , koji opet nema veze s realnoscu...to je state of art - propaganda...umetnost...

 

 

 

P.S. Meni ne smeta to sto me citiras bez navodjenja mog nika...ipak , neko bi mogao da pomisli da volis da govoris iza ledja, a ja verujem da ti ne zelis da neko o tebi razmislja na takav nacin , da?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...