Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

6 hours ago, ters said:

Ovo je samo ono sto je postalo javno - Mariopolj je jos uvijek daleko od kamera i javnosti

Koga zanimaju snimci iz Mariupolja, ima neki Francuz koji se vrzma tamo po predgrađima, Livre Noir se zove YT kanal.

Upozoravam da je gledište prorusko, lik je vjerovatno identitarac ili tako neka ekstremno desna francuska grupacija. Međutim, meni je svejedno interesantno da vidim kako civili uspijevaju da prežive u takvim okolnostima, a o tome ima dosta.

 

2 hours ago, Constantin said:

Ne verujem da je planirano da neki "novi Žukov" ujaše na belom konju u glavni grad Ukrajine. Kijev je po površini dva ipo puta veći od Beograda i ima duplo više stanovnika. 

Ukrajinci tvrde da su kod nekih ruskih vojnika poginulih u prvom talasu napada na Kijev našli spakovane paradne uniforme...

 

41 minutes ago, Klotzen said:

Ja bi rekao da je cifra od 200k Rusa samo brojka njihovih regularnih jedinica. Tu treba dodati 30-50k donbasovaca. Zatim 10-20k Čečena, Sirijaca i Vagnerovaca. Da Rosgvardija učestvuje sam i ja naletao na raznim sajtovima, čak i ruskim, ali nigde nisam našao procenu koliko ih je angažovano. Ja bih rekao sve kad se sabere oko 300k ljudi.

Čečeni jesu Rosgvardija. Sirijaca za sada nema u Ukrajini, nikakav dokaz o tome se nije pojavio, pitanje i da li će ih ikada biti ili je sve bila samo propaganda. Wagnerovaca je sveukupno moooožda 2-3 hiljade, od čega su neki u Siriji, Centralnoafričkoj Republici i vjerovatno Libiji i Maliju.

 

Ono što jeste moguće, da ne kažem vjerovatno, je da se američka procjena od 150 do 190 hiljada odnosila na borbene trupe, bez logistike, koja je poseban vid u ruskoj vojsci.

Link to comment
Share on other sites

HRW dokumentovao slučajeve ponovljenog silovanja, proizvoljne egzekucije i pljačke koje su ruski vojnici počinili u okolini Kijeva, Harkova i Černigova do sredine marta i pozvao da se istraže ratni zločini.

 

https://www.hrw.org/news/2022/04/03/ukraine-apparent-war-crimes-russia-controlled-areas

 

Amerikanci spekulišu da će Putin nakon svega za koji dan imenovati komandanta koji će biti odgovoran za ratne rezultate.

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, Devil In My Pants said:
Oko 150 aviona je vec palo..dolaskom UK stingera novije generacije ocekujem da se u slnedeljama taj broj utrostruci.

 

Pre 3 4 nedelje je bila velika priča da USA šalje 800 mil. $$ pomoći u Ukrajinu, dosta su reklamirani Stingeri i Switchblade dronovi. Ovi dronovi omogućavaju da se pešadija i oklop napadaju sa sigurnije udaljenosti.

 

Ima li ikakvih vesti da je ta isporuka zaista stigla u Ukrajinu i došla do fronta?

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, VladimirB said:

 

Pre 3 4 nedelje je bila velika priča da USA šalje 800 mil. $$ pomoći u Ukrajinu, dosta su reklamirani Stingeri i Switchblade dronovi. Ovi dronovi omogućavaju da se pešadija i oklop napadaju sa sigurnije udaljenosti.

 

Ima li ikakvih vesti da je ta isporuka zaista stigla u Ukrajinu i došla do fronta?

Nisam video tu vest da su dosli,sto ne zanci da nisu tu ti dronovi. Verovatno treba i neka obuka za njih te ce verovatno ''kasniti''..

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Clash said:

39 dana, 150 aviona.
Dnevno 3,85 aviona.

Bez helikoptera i dronova.

Rusi za paradu 9.maja ce morati poljoprivrednu avijaciju da angazuju umesto aviona.

 

Po Oryx-u 17 uništenih i jedan oštećeni avion. Ipak, Ukrajinci baronišu manje nego mi 1999.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Beonegro said:

Po Oryx-u 17 uništenih i jedan oštećeni avion. Ipak, Ukrajinci baronišu manje nego mi 1999.

I ovo je zavidan uspeh za ovaj period i za ovo verovatno ima sve dokumentovano.

Nema potrebe za ovakvim preterivanjima.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Clash said:

I ovo je zavidan uspeh za ovaj period i za ovo verovatno ima sve dokumentovano.

Nema potrebe za ovakvim preterivanjima.

I zavidan neuspjeh ruskog vazduplohovstva koje nema pametne bombe nego najmodernije avione mora da spušta u domet MANPADS-a da bi išta mogli da pogode.

Sve u svemu bruka.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ja ne vidim nikakvo pomeranje. Vidim neki odsjaj sa šoferke kontam da na to mislite ?

 

Takođe postoji više snimaka od juče od različitih izvora i vide se aposlutno isti kadrovi svuda.

Edited by Klotzen
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Klotzen said:

Ja ne vidim nikakvo pomeranje. Vidim neki odsjaj sa šoferke kontam da na to mislite ?

Evo usporeno, ali lošijeg kvaliteta....ili idi na twitter nalog. Na jednom frejmu, u retrovizoru se vidi kako, nakon što je auto prošao, lik ustaje..

 

Link to comment
Share on other sites

Sad sam usporavao snimak i definitivno nema pomeranja nego je odsjaj sa šoferke. Za to ustajanje moram da priznam da ga ja uopšte ne vidim. može da se zaustavi kadar u tom momentu i nema ništa čudno. ako ima neki frejm gde se vidi ustajanje dajte da vidimo.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Klotzen said:

Sad sam usporavao snimak i definitivno nema pomeranja nego je odsjaj sa šoferke. Za to ustajanje moram da priznam da ga ja uopšte ne vidim. može da se zaustavi kadar u tom momentu i nema ništa čudno. ako ima neki frejm gde se vidi ustajanje dajte da vidimo.

Loš kvalitet, ali ovo nije ležeći položaj...

 

spacer.png

 

EDIT: Onaj gore, kvalitetniji snimak, doboljno je da ga uvećaš preko celog ekrana...

Edited by Constantin
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Bojim se da je ne vidim to što vi vidite. Čak gledam na twiteru kažu rusofili "ustao i seo".

 

Inače koliko daleko idu laži sa ruske strane isplivalo je za one žive mrtvace. Evo jednog gde su Rusi uhvaćeni u laži :

 

 

 

Sećam se i jednog gde je "mrtav tip" pušio, ne bi me začudilo da se ispostavi i da je i taj iz nekog protesta ili snimanja filma.

Link to comment
Share on other sites

Ma evo sabiram utiske, ok Rusija otpisala još jedan SU-34, i ponovo su doveli u situaciju moderan avion da se spusti dovoljno nisko da mu MANPADS dođe glave. U stvari Ukrajina i nema nešto moderno na planu PVO, sve matori s300 još stariji BUK-ovi i Neve, Igle, Strele  i to je to. Ovo Stinera i tačka. Gomila toga je bilo povlačeno iz naoružanja pa vraćano, ko zna kako je obučavan kadar i onda ovakav rezultat - nemam reči. Razlika je komandovanje i digitalizacija ratišta, debelo na strani NATO.

Šta se dešava sa VKS - pojma nemam, ali neko upravo piše disertaciju na temu i sa primerima iz prakse.
O taktičkoj upotrebi helikoptera mislim još gore ali i to je posebna tema od helikoptera se i očekuje da padaju. Ovde bi  F-22 čuda pravili i to izvikanim MiG-35, i ovim Suhojima i 34 i 35 da bi se ljudi pitali koliko je to uopšte realno a jeste.
Ovi SU-34 i 35 su nešto najmodernije što VKS ima u većim brojevima, MiG-31 je star avion, sa inferiornim radarom, sa ovako demonstriranom taktikom bio bi teksaški masakar motornom testerom, džabe hipersonične rakete i sav potencijal, taktika nivo JNA i JRV iz osamdesetih

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Klotzen said:

Sećam se i jednog gde je "mrtav tip" pušio, ne bi me začudilo da se ispostavi i da je i taj iz nekog protesta ili snimanja filma.

Da, sećam se ovog videa, možda sam ga i ja postavio, ali je erwin vrlo brzo to demantovao i ispostavilo da je to sa nekog snimanja....

Pre ovog rata, nisam znao gde završavaju Rusi, a gde počinju Ukrajinci, niti me je zanimalo, ali sam se uverio da su ustvari isti. Što je simpatično kod jednih, to je i kod drugih, što su loše osobine ovih, identično je i kod onih. Malo zatežu oko verskih pitanja, ali ni to se ne trudim da razumem, jer i sam nisam vernik, pa ostavljam da svako po svom nahodjenju veruje u šta hoće........Nisam imao pojma o Banderistima i Wagnerovcima i prvi put sam čuo za tog Banderu kada su na početku rata pravljeni molotovljevi kokteli koje su Ukrajinci "krstili" u Banderin smuti. Moj je utisak da su razlike izmedju njih vrlo male, a kako rekoše u ratu prvo pogine istina, dobri su u ubijanju iste, i jedni i drugi. Ne znam samo zašto ta količina laži bude neophodna ljudima koji vode pravedan rat, ne znam, možda tako treba, a možda sam i ja poprilično naivan....ili glup, najprostije, nešto jeste.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...