Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

1 minute ago, Devil In My Pants said:

Pa stingeri su stigli u Luganjsk i Donbas, toga nije bilo pre,znaci da su dobili pojacanje u ljudstvu i oruzju.  I da krece verovatno najveca bitka ovog rata,bitka za Donbas.

Zajebavaš li ti mene? Ima snimak DNR-ovaca sa desetak zarobljenih Javelina ja mislim još iz februara, naravno da su i MANPADS i ATW od početka tamo, pa to je dio Ukrajine koji je od 2014. u ratnom stanju i koji je najspremniji za odbranu, a ne da su im sad doturili oružje.

Ovo je elementarna logika, nije čak ni poznavanje materije.

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, McLeod said:

Ovo bi moglo da pokrene zanimljivu raspravu, ali ovako laicki mislim da smo na vrsti prekretnice - ili ce ovi dronovi i druge autonomne "spravice" doneti nesto poput nuklearne pretnje, ali u isto vreme i obezbedjenja, ili blago meni idemo u totalnu distopiju, jer teoretski, kad proizvodnja istih bude jos dostupnija i laksa, ne samo drzava vec potencijalno i privatna vojska "spravica" ce moci da zbrise sa lica zemlje konvencionalne vojske sveta.

 

Ako se dobro secam, zakljucak vojnih analiticara u vezi sa koriscenjem dronova u skorasnjem ratu Jermenije i Azerbejdzana je da su se dronovi dobro pokazali, ali da su imali taj benefit da na terenu nisu postojale odbrane specijalizovane protiv dronova vecinu vremena, i da cim su se te odbrane aktivirale, da je njihov uticaj poprilicno nulifikovan.

 

Samim tim, da dronovi imaju svoju ulogu, ali da je kljucno njihovo simultano koriscenje sa ostalim sredstvima ratovanja.

 

Uostalom, kao i ranije tokom istorije, svaki novi pomak u trci naoruzanja vodi do reakcije u formi kontra-oruzja.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Beonegro said:

Zajebavaš li ti mene? Ima snimak DNR-ovaca sa desetak zarobljenih Javelina ja mislim još iz februara, naravno da su i MANPADS i ATW od početka tamo, pa to je dio Ukrajine koji je od 2014. u ratnom stanju i koji je najspremniji za odbranu, a ne da su im sad doturili oružje.

Ovo je elementarna logika, nije čak ni poznavanje materije.

Gde si i kad video da je tamo srusen avion ili helikopter..Jel znas koja je razlika izmedju Javelina i MANPADS-A? To uostalom kazu sami Ukrajinci...

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Devil In My Pants said:

Gde si i kad video da je tamo srusen avion ili helikopter..Jel znas koja je razlika izmedju Javelina i MANPADS-A? To uostalom kazu sami Ukrajinci...

 

My bad, sorry, u trenutku permutovao MANPADS i man-portable, i ispao glup. :classic_biggrin:

 

 

Edited by Klipan
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Klipan said:

 

Mene bas zanima na sta ovde konkretno mislis, s obzirom da je Javelin ustvari MANPADS. MANPADS stoji za "Man-portable air-defense systems", sto javelin i jeste, kao što su i stingeri, strele, igle, grom-ovi itd.

Zanima me na sta si ciljao, jer meni ovo pitanje zvuci ovako napisano kao pitanje "jel znas ti koja je razlika izmedju forda i automobila?"

 

 

Javelin je protivtenkovsko oružje, odnosno ATW

Link to comment
Share on other sites

Inace..tuzna,tacnije gorka istina je da onaj vic maltene ne smem da podelim nigde,sem na ovom forumu,bez opasnosti gubitka prijatelja..neki su toliko ostrasceni da mislim da bi me zamrzeli..nazalost,tako mi deluje. Jednostavno,po njima je Rus dobar,a Ukrajinac zao i svaki stav koji se ne uklapa u taj narativ je neprihvatljiv..Srbija,anno domini 2022.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, erwin said:

Ova mapa pokazuje nezanemarljiv napredak Ukrajinaca, lik koji ju je okačio tvrdi da su svakog dana tokom prošle nedelje više teritorije oslobađali nego gubili. 

 

FPLio4VaMAIqVST?format=jpg&name=4096x409

 

Bio bih zahvalan ako bi neko ko prati frontovska kretanja detaljno rekao koliko ima istine u ovome.

 

Izvor: twitter.com/Nrg8000/status/1509518391362859015

 

Odprilike to je to mada je teško na ovoj razmeri davati mišljenje. Ono što mogu da primetim kao korekciju je da je kod Sumija stanje po Ruse gore nego na toj karti a kod Izjuma gore po Ukrajinu. Inače jutros su Ukrajinci potvrdili da je Izjum okupiran. Po mojoj proceni pao je u utorak ili sredu jer od tada nema ni jednog ukrajinskog videa iz grada. Sada Rusi mogu da napadnu Slavjansk koji je na tom pravcu.

 

@Beonegro

 

Po meni BTR 4 je bolje vozilo od svih transportera koje Rusi imaju. Takođe T-64 BM i BV modeli su bolji od ovih T-72 koje Rusi najviše koriste. Ostale Ruske tenkove još uvek nismo videli na delu ali na papiru su oni u rangu T-90.

Edited by Klotzen
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Klipan said:

@Beonegro @alpaka Bereta Sida

 

Ispravio sam gore...potpuno permutovao u trenutku, i jos se cudim sta kaze covek...jbg, valjda i petak i ovo vreme uticu na proces misli.

Hvala sto ste mi ukazali da sam ispao glup :thumbup:

Od poslednjih pet upisa, mene pominjes u vecini.Izgleda da postujes moj rad

 

 

Ovo nisam ni razumeo skroz, na snimku se ipak vidi dva pogodjena helikoptera. Sto pogresim ja i ispravim

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Klotzen said:

Po meni BTR 4 je bolje vozilo od svih transportera koje Rusi imaju. Takođe T-64 BM i BV modeli su bolji od ovih T-72 koje Rusi najviše koriste. Ostale Ruske tenkove još uvek nismo videli na delu ali na papiru su oni u rangu T-90.

BTR-4 je isto što i ruski/sovjetski transporteri na točkovima, sve sa standarnim problemima quality control.

Što se tiče tenkova, ove najmodernije verzije T-72 su updateovane sa dosta francuske elektronike, trebali bi da mnogo bolje vide i nišane od ukrajinskih tenkova.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Beonegro said:

BTR-4 je isto što i ruski/sovjetski transporteri na točkovima, sve sa standarnim problemima quality control.

Što se tiče tenkova, ove najmodernije verzije T-72 su updateovane sa dosta francuske elektronike, trebali bi da mnogo bolje vide i nišane od ukrajinskih tenkova.

 

I T-64 ima novije modele. Imaju verzije iz 2011, 2017 i 2019. Doduše mislim da Ukrajinci nemaju baš mnogo ni tih tenkova ni BTR-4 jer je jedan deo proizvedenih prodat u inostranstvu.

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, Kooineeperk said:

Evo ovo sam ti malo popravio. 

 

 

...kvotovao post i malo ga usput `popravljao,` pa diskutujes?

 

...da bi kasnije meni zamerio da nisam dobro interpretirala tvoje reci cak ucitavala.

 

Bas neobican stil. Tesko shvatljiv.

 

21 hours ago, Kooineeperk said:

 

Inace, kad imas budalu sa nuklearnim naoruzanjem, svakako moze doci do katastrofe, takvima i ne treba neki povod. A ima jedan nedaleko od Rusije.

 

...Iz ovoga kao i iz cele prepiske je potpuno nejasno sta licno zapravo predlazes, osim sto backwards predlazes da je trebalo napraviti neki sporazum...trebalo ali je izostalo a i nije tema sta je trebalo i ko je trebalo...

 

...kao i sto nije jasno ko je taj `nedaleko od rusije` napao tudju teritoriju a ima nuk?

 

Jedino konstatujes da ima mrtvih na sve strane, ali to je poznato zato je svet i poludeo i ujedinio se protiv Kasapina.

 

I upravo zato sankcije, zato i nato trupe koje se gomilaju okolo i cekaju.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ja mislim da vise niko u Rusiji ne misli (niti srpski putinofili) da Putin ima neku jaku skrivenu vojsku, niti da je neki sahista koji vidi 20 poteza unapred. 
Svi sad znaju da je propo ko zeton. 
 

Sada se moraju uzdati u zdrav razum ukrajinaca da se predadu i sacuvaju Putinu obraz

Edited by KfJ
  • Like 1
  • Ha-ha 4
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Klotzen said:

I T-64 ima novije modele. Imaju verzije iz 2011, 2017 i 2019. Doduše mislim da Ukrajinci nemaju baš mnogo ni tih tenkova ni BTR-4 jer je jedan deo proizvedenih prodat u inostranstvu.

Tek verzija T-64BV iz 2017. nema infracrveni reflektor, u prevodu, ima night vision koji nije prva generacija. I ti koji su updateovani, a ima ih manje od 200, imaju lokalno razvijeni night vision druge generacije, tehnologija stara 30 godina. Većina tenkova je sa prvom generacijom, tehnologija iz šezdesetih ili sedamdesetih.

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, alpaka Bereta Sida said:

Al najjace od svega je transformacija lokalnih putinofila od “gazi to slavna ruska armija u kratkom roku pa dolazi na Balkan da nas oslobodi zlog NATO patka” do “ocito je da je Putin poslao zastarjelu opremu spremnu za otpisa, u sljedecoj fazi ide elitna oprema i elitne jedinice”.

Ukrajinci kazu da su njih 350 poginuli,BBC je nasao trag o 39 poginulih..

Edited by Devil In My Pants
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, KfJ said:

Ja mislim da vise niko u Rusiji ne misli (niti srpski putinofili) da Putin ima neku jaku skrivenu vojsku, niti da je neki sahista koji vidi 20 poteza unapred. 
Svi sad znaju da je propo ko zeton. 
 

Sada se moraju uzdati u zdrav razum ukrajinaca da se predadu i sacuvaju Putinu obraz

Za Srbiju gresis i to iz prve ruke. Kod odredjenog dela populacije da se sutra Putin usere u gace on bi tim sahovkim potezom nadmudrio Zapad. 

 

51 minutes ago, Klotzen said:

 

I T-64 ima novije modele. Imaju verzije iz 2011, 2017 i 2019. Doduše mislim da Ukrajinci nemaju baš mnogo ni tih tenkova ni BTR-4 jer je jedan deo proizvedenih prodat u inostranstvu.

Nije ta oprema toliko zastarela , vec je problem u odrzavanju iste, mada je za pratioce RT-a verovatno sok da je ta oprema i dalje u upotrebi, posto je Armata zamenila sve te stare modele. Izgleda da pate od istog problema kao i JNA, gde gomila opreme nije mogla da predje vise od 100KM, a da nesto na njima nesto crkne.

  • Thanks 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, DJORDJE said:

Za Srbiju gresis i to iz prve ruke. Kod odredjenog dela populacije da se sutra Putin usere u gace on bi tim sahovkim potezom nadmudrio Zapad. 

 


Ja ne sumnjam da ce to biti njihova prica, 

da Putin uvek vidi dalje. Ipak intimno, svako od nas zna kad je doziveo poraz.

 

Ali moguce, ipak je ovaj rat za Srbe apstraktan uglavnom, tako da mogu da smisljaju filmove u svojoj glavi. 

Edited by KfJ
Link to comment
Share on other sites

 

Možda se dešava jedna vrlo, vrlo, vrlo, vrlo... vrlo zajebana stvar po nas zapadnjake: Rusi su jedini posrednik prihvatljiv i Kinezima i Indijcima.

Ukoliko te dvije države koliko-toliko normalizuju međusobne odnose, Kina će postati prva sila na svijetu znatno ranije nego što se sada misli.
 

Quote

 

The Indian prime minister, Narendra Modi, has afforded Russia’s foreign minister the honour of a meeting as Sergei Lavrov praised India’s refusal to condemn the Ukraine invasion.

Lavrov, who is visiting the country, predicted Moscow and Delhi would find ways to circumvent “illegal” western sanctions and continue to trade.

Modi had not met the string of other foreign ministers to arrive in Delhi in recent days, including the UK foreign secretary, Liz Truss, and the Chinese foreign minister, Wang Yi, so Lavrov looks to have been singled out for attention by the Indian leader.

India has abstained from successive United Nations resolutions censuring Moscow, calling only for an end to violence, and has increased its oil purchases from Russia, its biggest supplier of arms.

Truss, in India on Thursday, had tried to cast the battle as one between democracies and autocracies, but India, the world’s most populous democracy, does not seem willing to accept this, especially if it requires India to break with Russia on issues such as arms sales and a future realignment of the global security architecture in which the US has a less prominent role.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Beonegro said:

 

Možda se dešava jedna vrlo, vrlo, vrlo, vrlo... vrlo zajebana stvar po nas zapadnjake: Rusi su jedini posrednik prihvatljiv i Kinezima i Indijcima.

Ukoliko te dvije države koliko-toliko normalizuju međusobne odnose, Kina će postati prva sila na svijetu znatno ranije nego što se sada misli.
 

 

Eto o tome I ja sve vreme razmisljam. 

Indija je na "klackalici". Ako se konacno opredeli za neko "stratesko saveznistvo" sa Kinom I Rusijom, onda je gotovo!!!

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Darth Bane said:

Eto o tome I ja sve vreme razmisljam. 

Indija je na "klackalici". Ako se konacno opredeli za neko "stratesko saveznistvo" sa Kinom I Rusijom, onda je gotovo!!!

Indija je tradicionalni  partner Kine, samo cekaju na Vucicevu pobedu pa da to i ozvanice.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...