Jump to content

Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

Posted
2 hours ago, Darth Bane said:

 

Kvrcni na ovaj sajt:  https://liveuamap.com/

Redovno ga pratim od pocetka rata i prilicno objektivno izvestavaju o stanju na ratistu ( uz par dana zaostatka..), a zasigurno nisu pro-ruski sajt (reko bi da vise naginju Ukrajincima). 

 

Te mape ne vrede vise previse iz razloga sto je zbog dronova jako tesko ustanoviti ko zapravo kontrolise teren. Samo zato sto je recimo negde vidjen neki ruski vojnik, to ne znaci da je ceo teren zauzet i pod kontrolom. To se sada promenilo tokom 2025. Ceo pojas od oko 10-20km oko fronta je zapravo jedna siroka siva zona gde dronovi dominiraju, gde mehanizacija tezeg kalibra ili cak ni dzipovi vise ne prilaze. Celo podrucje Pokrovska je stoga jedna velika siva zona.

Ruska strana ima problem jer ne mogu nigde brze da koncentrisu mehanizaciju ili pesadiju. Moraju nekih 20-15km od Pokrovska da salju timove od 2-3 vojnika da pesace ili motociklu do grada preko poljane i rusevina dok ih love dronovi i danju i nocu - to se vidi na videu koji sam linkovao. Ako ima magle, vise ih stigne u Pokrovsk, ako nema manje. Kad stignu, ne kontrolisu teren nego se uglavnom kriju ili naprave neki video da bi na mapama i televiziji Putin mogao reci da je grad pao. A realnost je da se nalazimo u jednoj sasvim novoj fazi rata gde pesadija uskoro nece moci da prezivi blizu fronta. 

Slicno se ce poceti da se desava i na razdaljini od 40-200 km koja je zapravo kljucna za logistiku - uskoro ovi delovi Ukrajine pod okupacijom nece vise biti funkcionalni jer kamioni ili vozovi nece vise biti sigurni. Pitanje je samo vremena i proizvodnje.

Posted

bbc

 

Ukraine's allies from Europe, Canada and Japan have voiced concerns over a US plan to end the Russia-Ukraine war, saying it "will require additional work".

 

They said in a statement the plan had elements "essential for a just and lasting peace", but cited concerns over border changes and caps on Ukraine's army.

 

Later on Saturday, US President Donald Trump said the draft plan was not his "final offer" for Ukraine. On Sunday, security officials from Britain, France, Germany, the US and Ukraine will meet in Geneva, Switzerland.

Posted

Topik uopšte ne čitam. Slabo pratim i događaje oko rata..tek kada se nešto krupnije dogodi. Ali ako nas je nešto istorija (na)učila je da mir po svaku cenu nije mir. Takođe, loš mir nikada nije sprečio sledeći rat.

  • Like 2
Posted (edited)
On 11/22/2025 at 12:45 PM, Klotzen said:

899b7ccb-39d4-4c3e-8360-f43918f72276.web

 

Ukrajinci i dalje drže najbogatije delove što se tiče minerala. Sve što postoji na okupiranim teritorijama ima ga još više na slobodnim.

 

Pored putina i Zelenski i EU su objavili da će imati svoj predlog za izmene Trampovog plana. Ovo za sada deluje da ide u još jedan propali pokušaj. Mene samo interesuje šta će putin tražiti jer na osnovu toga ćemo videti da li su oni bili u kontaktu sa SAD kada se ovih 28 tačaka pravilo.

 

Potpuno neopaženo prolazi predlog da se obnova Ukrajine finansira od zamrznutih ruskih milijardi i da bi Americi išlo valjda 50 posto.  Dskle pare koje EU je zamrzla i planirala da koristi ko zalog za kredite Ukrajini Putin sad nudi Trampu.

 

Ko zna tek kakav dil nudi za minerale. Nešto ala BG na vodi npr.

Edited by MeanMachine
Posted

Kakav fijasko sa ovim tkz planom. Jos jedna blamaza trampovog tima.

Ispade da je ovo ruski plan koji Vitkof ili neko drugi serovao na twitteru.

 

Koji klovnovi.

  • Like 1
Posted (edited)
6 minutes ago, ras kass said:

Kakav fijasko sa ovim tkz planom. Jos jedna blamaza trampovog tima.

Ispade da je ovo ruski plan koji Vitkof ili neko drugi serovao na twitteru.

 

Koji klovnovi.

 

Teško da bi bio ruski plan već je verovatno njihov a Rusi su poslali ponudu da plate isti.

Edited by MeanMachine
Posted

Tih ruskih 100 milijardi je mamac za Zelenskog. Mislim da će ta lova na kraju da bude uložena u te tri oblasti koje bi Ukrajina trebala da prizna a 100 milijardi od EU bi išlo za ostatak Ukrajine.

 

Tih 100 milijardi je po mom mišljenju i dokaz da su Rusi radili na ovom planu zajedno sa trampom jer nema šansi da bi on to smeo da stavi na predlog i nema šanse da tako nešto u istoj sekundi Rusi ne bi odbili. To je nešto što se nameće poraženoj strani. No za međunarodno priznanje tih oblasti mislim da je to mala para čak i da se uplati direktno Kijevu na račun.

 

Takođ većina ovih tačaka treba da se doradi i eto prilike da plan propadne čak i ako ga obe strane načelno prihvate. Osim u slučaju da oni već nemaju to razrađeno samo to nisu pustili u javnost.

Posted

Ovaj plan se neznatno razlikuje od prethodnog i to u tackama koje Amerikanci ne bi ni mogli da nude jednoj i drugoj strani, a to se desava. Prvo, kakve veze ima obecanje o ulasku u EU sa Rusijom i Amerikom? NATO je druga prica, tu se Amerikanci pitaju, ali za EU se ne pitaju.

 

Isto, deljenje ovih para kojih nema od minerala Amerikanci tesko da mogu da ponude. Plan je besmislen, ajde sto je los za Ukrajinu, nego je potpuno neprimenjiv.

 

Potpuni fijasko Trampa, ali neka, samo neka nastavi ovako, zavrsice se sa magom brze nego sto je ocekivano.

Posted

Bukvalno da se skupi ekipa koja piše na ovoj temi i da im se da zadatak "napravite mirovni plan koji je povoljan za Ruse" napisali bi smisleniji tekst.

 

"$100 billion in frozen Russian assets will be invested in US-led efforts to rebuild and invest in Ukraine; The US will receive 50% of the profits from this venture." - What does this even mean?

"Crimea, Luhansk and Donetsk will be recognized as de facto Russian" - pravna nebuloza.

"A dialogue will be held between Russia and NATO, mediated by the United States..." - SAD nije član NATO, nije da nismo znali.

 

Svakako treba da se naviknemo na ovu vrstu namernog diletantizma od strane SAD, biće toga još.

  • Like 1
Posted

bbc

 

We’ve just seen US Secretary of State Marco Rubio and US Army secretary Dan Driscoll leave the Hotel Intercontinental.

 

Flanked by security and high-ranking members of the military, the US team were tight lipped.

 

Questions shouted at the delegation, for a response to President Trump accusing Ukraine of ingratitude, were met with a stony silence.

 

When the Ukraine team left the hotel after their talks with the US, they suggested things were going well.

 

For half an hour the US delegates were up in the 18th floor negotiating room on their own.

 

Then came the President’s all capitals message: "UKRAINE 'LEADERSHIP' HAS EXPRESSED ZERO GRATITUDE FOR OUR EFFORTS, AND EUROPE CONTINUES TO BUY OIL FROM RUSSIA."

 

Was this the result of a call between Geneva and Washington? Either way it feels as if that faint hopeful mood has disappeared.

Posted

cnn

 

US Secretary of State Marco Rubio refused to answer a question from CNN’s Matthew Chance in Geneva earlier today, on whether the US might turn its back on Ukraine if Kyiv rejects the peace proposal.

The evasion of the question is significant – refusing even to deny the suggestion implies that the nightmare scenario for Ukraine is indeed a possibility.

Posted (edited)
1 hour ago, Smrtokapa said:

Bukvalno da se skupi ekipa koja piše na ovoj temi i da im se da zadatak "napravite mirovni plan koji je povoljan za Ruse" napisali bi smisleniji tekst.

 

"$100 billion in frozen Russian assets will be invested in US-led efforts to rebuild and invest in Ukraine; The US will receive 50% of the profits from this venture." - What does this even mean?

"Crimea, Luhansk and Donetsk will be recognized as de facto Russian" - pravna nebuloza.

"A dialogue will be held between Russia and NATO, mediated by the United States..." - SAD nije član NATO, nije da nismo znali.

 

Svakako treba da se naviknemo na ovu vrstu namernog diletantizma od strane SAD, biće toga još.

 

Pa tih 50 milijardi je mito plus dobro dođe Trampu da kaže eto Rusi spremni i pare da nam daju iako pobeđuju a Ukrajinci su nezahvalani maksimalno. To vidimo i iz zadnjeg tvita ili truta. 

 

Bukvalno se čekalo da Rusi uđu u Pokrovsk sa dovoljno snaga da Ukrajinci ne mogu da ih isteraju da bi krenula maga"mirovna" kampanja.

 

E sad ostaje pitanje zašto se to čini. Ukrajinci ne stoje dobro na frontu ali smo daleko i od osvajanja Donbasa a kamoli sloma celog fronta.

 

Mito? Neke slike ili snimci? Setimo se da i mailovima Epstin pominje da ima saradnju sa Rusima u vezi kontakta sa trampovom administracijom?

 

Ujebavanje Evrope? Samo da ne bude kasnije kuku lele što EU i Kina sarađuju nikad bolje.

Edited by MeanMachine
Posted
9 minutes ago, MeanMachine said:

E sad ostaje pitanje zašto se to čini.

Zato što Tramp nikada nije ni bio političar niti njegova bagra razmišlja dugoročno. Pokušava nešto da završi na brzinu, ucenama i pretnjama, kako bi mahao da je zaustavio rat, isposlovao poslove za Amere i malo ojačao pred izbore naredne godine. Ni Nobel ne bi bio suvišan. Jebe se njemu i za Ukrajinu i Evropu i budućnost, pa makar bila loša i po Ameriku. Daj sada da se nešto uzme iz te priče pa da se orijentiše na druge terene.

 

Naravno, Rusi to koriste za svoje ciljeve. 

  • Like 7
Posted

Kontrapredlog predstavnika EU, koji se nadovezuje na ovaj Trampov, ali teško će ovo rusi prihvatiti. 

U toku je razgovor ukrajinske i američke delegacije u Ženevi. Biće zanimljivo da se čuje odluka, i da li je promjenjen dodatno plan.

  • Like 1
Posted

bbc
 

US Secretary of State Marco Rubio enters the room with Zelensky's right-hand man, Andriy Yermak.

Rubio says they will come back in around one or two hours so he will not take questions now.

But he says he wants to provide an update.

"We've had probably the most productive and meaningful meeting so far in this entire process," he says.

Posted
8 minutes ago, Henry Chinaski said:

Kontrapredlog predstavnika EU, koji se nadovezuje na ovaj Trampov, ali teško će ovo rusi prihvatiti. 

U toku je razgovor ukrajinske i američke delegacije u Ženevi. Biće zanimljivo da se čuje odluka, i da li je promjenjen dodatno plan.

 

Tačka 3 i 7 su kontradiktorne. Vrlo neozbiljno.

 

I da nema mita za Donija. 

 

Ovo će odbiti ne samo Rusi već i magovci.

Posted
3 minutes ago, MeanMachine said:

Tačka 3 i 7 su kontradiktorne. Vrlo neozbiljno.

Vidi se da je to pisano da se kroz dijalog popusti Rusiji u tom delu sporazuma.

Ali mislim da ima i daleko spornijih tacaka za Rusiju ovde.

@Henry Chinaski jel objavio neki medij ovaj predlog ili je to samo nagadjanje i 'probni balon'?

Posted
3 minutes ago, djura.net said:

Vidi se da je to pisano da se kroz dijalog popusti Rusiji u tom delu sporazuma.

Ali mislim da ima i daleko spornijih tacaka za Rusiju ovde.

@Henry Chinaski jel objavio neki medij ovaj predlog ili je to samo nagadjanje i 'probni balon'?

Telegraf je objavio, kao "procurilo"

  • Like 1
Posted

EU predlog je nerealan ali tako se ulazi u pregovore. A ne ko ludi tramp da daš putina 90% stvari u startu koje traži pa tek onda ulaziš u pregovore, naravno da će da traži još više.

 

Što se tiče onih 50% profita za SAD mislim da je to čist populizam za njegove redneke koji će da se pale na to. Ne vidim kako je to uopšte moguće osim ako će se graditi fabrike u kojima će SAD imati 50% akcija pa da vuku neki profit. Ali koliko ja znam većina obnove posle ratova se svodi na infrastrukturu, bolnice i slično bez čega ne može da se živi. Paralelno sa tim stambeni objekti. Naravno važne su i investicije u ekonomiju jer se neće niko vratiti u te razrušene gradove ako nema posla ali onda tih 200 milijardi nije ni približno dosta da se to uradi. Verovatno će samo Harkiv da povuče par desetina milijardi da se obnovi sve što su Rusi uništili a ima tu još gradova koji su teško stradali.

 

Za povlačenje iz donbasa i priznanje te tri oblasti mislim da bi najpemtnije bilo da se ponudi vraćanje Hersonske i Zaporiške oblasti. To bi dalo poene Zelenskom da može da iskomunicira pred Ukrajinskim javnim mnjenjem da je žrtvovanje Donjceke oblasti opravdano. Iako to nije ni blizu za porediti jer ono što Rusi drže su uglavnom sve manji gradovi. Možda jedan od tih gradova ima preko 100k stanovnika.

 

Ja bih rekao da će to propasti. Moraju putinovi apetiti da se smanje da bi mir bio moguć. Bez toga jedino neko primirje mogu da zamislim da se napravi ali i to tek sledeće godine.

  • Like 2
Posted

cnn

 

Ukrainian President Volodymyr Zelensky praised the “substantive” results from diplomatic discussions held today in Geneva, Switzerland.

“Much is changing: We are working very carefully on the steps needed to end the war,” Zelensky said in a video address posted to his Telegram channel this evening.

 

“Diplomacy has been activated, which is good,” Zelensky said. “The first priority is reliable peace, guaranteed security, respect for our people, respect for everyone who gave their lives defending Ukraine from Russian aggression.”

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...