Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

Rusi su zauzeli zapadni deo Vuledara, tu ima i zgrada tako da su sada dobro načeli odbranu Ukrajine u gradu a i teško će ih odatle Ukrajinci oterati. Rusi su na krilima zaustavljeni nije jasno kuda tačno ide linija fronta ali najbolja varijanta po Ukrajince je da je breša koju drže široka 8 km, a to znači da po danu više nije bezbedno slati ništa u grad. Rusi još uvek nisu zauzeli polja južno i zapadno od grada i pretopstavljam da je to razlog zašto se Ukrajinci ne povlače. Kada priđu gradu sa sve tri strane verovatno će Ukrajinci napustiti grad i pomeriti linije severno od grada.

 

Realno svaki dan duže koji izdrže tu je premija i šansa da se Rusima nanose teški gubici. Rusi će sada verovatno napadati pešadijom u samom gradu tako da neće rizikovati tehniku po poljima kao do sada, no dronovi će i dalje nalaziti mete u pozadini.

 

Kod Kurska su i jedni i drugi zaustavljeni tako da nema nekih pomeranja na frontu.

 

Rusi su ponovo pokrenuli napade na Časiv Jar, sada na severu pokušavaju da zaokruže Kalinivku pa će verovatno sa severa probati da uđu u grad.

 

Putin opet zvecka nuklearnim oružjem, jasan signal da mu se ne sviđa mogućnost da zapadne rakete gađaju ciljeve po Rusiji.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Putin spaljuje svoje strateške rezerve: Kada će Rusija ostati bez tenkova?   5.6.2024.

Moskva gubi više od stotinu tenkova svakog mjeseca u svojim napadima. Ali ni arsenali Kremlja nisu beskrajni.

Kada će zalihe postati rijetke? Ovo je jedna od središnjih misterija ovog rata.

 

Spoiler

Čudovište napravljeno od čelika, ubili su ga ukrajinski borci otpora: Kada se 24. februara 2022. pojavila prva slika uništenog ruskog tenka , to je još uvijek bila senzacija. Izgorjela i s razderanim gusjenicama, zadimljena olupina ovog T-80 ležala je uz cestu u blizini Harkiva. Nekoliko metara dalje, topovska kupola bila je zaglavljena u tlu - očito je bila bačena visoko u zrak kada je streljivo na brodu eksplodiralo i kolos se razbio.
Tenk br. 1 od prvog dana invazije pratilo je svakim danom sve više: vjerojatno najopsežniji broj, onaj analitičke grupe Oryx , sada je dosegao 3106 uništenih, oštećenih ili na drugi način izgubljenih ruskih borbenih tenkova. Ova gigantska brojka odgovara više od četiri puta većem broju glavnih borbenih tenkova koje Njemačka, Francuska i Velika Britanija zajedno imaju u svom naoružanju. Budući da Oryx broji samo razaranja dokumentirana fotografijama, ruski su gubici zapravo još veći. Ne treba zaboraviti ni oko 6000 uništenih ili oštećenih oklopnih transportera koji su potrebni za prijevoz postrojbi na bojišnicu.
Unatoč tome, Moskva nastavlja slati nove kolone tenkova u bitku – i nebrojene vojnike u smrt. Gubici su ovog proljeća čak i povećani. Prema istraživačkoj platformi Warspotting , drugoj skupini koja dokumentira uništeni vojni materijal, Rusija je izgubila 333 borbena tenka od marta do maja, više nego u bilo kojem drugom tromjesečnom razdoblju od jeseni 2022. Ukrajinski borbeni dronovi često su uključeni u uništavanje. Video u nastavku prikazuje razne incidente posljednjih dana u kojima su se zapalili ruski tenkovi.

Od smetlišta do fronta
Može li se ovo samo nastaviti ili će Rusija na kraju ostati bez tenkova? I ako je tako, bi li to natjeralo Moskvu da pristane na prekid vatre? To su središnja pitanja za ocjenu tijeka rata. Ne manjka dokaza o sve većoj nestašici u ruskim arsenalima. Prošle godine Moskva je počela uzimati oko 70 godina stare tenkove T-54/55 iz skladišta i raspoređivati ih u Ukrajini. Ta su vozila već bila predviđena za rashod. Sada se, zahvaljujući još uvijek upotrebljivim tenkovskim topovima, koriste kao zamjena za topništvo.
Ali Rusija se uglavnom bori s – djelomično moderniziranim – sovjetskim tenkovima T-72 i T-80. Grafikon ispod pokazuje da ove dvije "obitelji tenkova" čine gotovo 90 posto gubitaka koji se mogu identificirati.
Izračun kada će zalihe tenkova pasti na kritičnu razinu ovisi o različitim pretpostavkama i stoga je težak. Ovo se općenito odnosi na ratne prognoze koje se temelje na matematičkim ekstrapolacijama. Predavač na ETH u Zurichu i vojni ekonomist Marcus Keupp opetovano se dovodio u probleme s lažnim proročanstvima, na primjer s izjavom da će Rusija vojno izgubiti rat u oktobru 2023. ili sljedećeg decembra s predviđanjem da će Putin stići oko krajem marta 2024. izgubit će svoje preostale tenkove.

Takve pogreške nastaju kada se važne varijable zanemare ili zamijene preoptimističnim pretpostavkama. Na primjer, nije dovoljno samo uzeti procijenjeni broj tenkova na početku rata i od toga oduzeti gubitke.

Najčešće citirana početna brojka inventara dolazi od Međunarodnog instituta za strateške studije (IISS), uglednog britanskog think tanka koji svake godine pokušava kvantificirati globalne arsenale u svojoj publikaciji "Vojna ravnoteža". Prema tome, ruska vojska je početkom 2022. imala 2927 borbenih tenkova . Usporedite li ovaj broj s gubicima od oko 3100 jedinica koje je zabilježila skupina Oryx, postaje jasno da je Rusija već izgubila više od cjelokupne izvorne tenkovske snage.

Uoči rata, teško da bi se itko nadao da će se usuditi to učiniti, što naglašava ogromna vojna postignuća Ukrajinaca. Ali Rusija je uvelike uspjela nadoknaditi gubitke. To je učinjeno tako što je Moskva pojačala proizvodnju i povukla tenkove iz zaliha. Državni mediji redovito prikazuju slike iz radionica u kojima se navodno radi punom parom i s dodatnim smjenama danonoćno.
Sada smijenjeni ministar obrane Sergej Šojgu objavio je u veljači da je ruska industrija šesterostruko povećala proizvodnju tenkova. do 1500 borbenih tenkova Zapadni stručnjaci također pretpostavljaju da je samo prošle godine oružanim snagama isporučeno . Ali ovi brojevi zavaravaju: samo je mali broj njih novoproizvedeni tenkovi. Velika većina su stari tenkovi koji su stavljeni u naftalin nakon završetka Hladnog rata i sada su podvrgnuti određenoj modernizaciji, ali često samo minimalnim popravcima.

Debakl s "čudesnim tenkom"
Enormne stope rasta ne mogu sakriti krizu u ruskoj proizvodnji tenkova. Povijest najmodernijeg tenka, T-14 Armata, koji je Moskva nekoć reklamirala kao revolucionarni ratni stroj, pruža dubok uvid. Nakon 14 godina razvoja, navodni čudotvorni spremnik još uvijek pati od raznih problema sa zubima. Serijska proizvodnja očito ne dolazi u obzir. Prema prvotnom planu, vojska je do 2020. trebala većim dijelom prijeći na T-14. Odgovorna obrambena tvrtka Rostec više ne očekuje da će se ovo vozilo ikada koristiti u borbi u Ukrajini.
Tehnološki stariji T-90M se stoga uglavnom proizvode, ali samo u malim količinama od najviše 80 jedinica godišnje. Zapadni vojni dužnosnik procjenjuje da Rusija proizvede ukupno samo 200 novih tenkova godišnje - dvostruko više od prijeratnog razdoblja, ali ništa u usporedbi s gubicima na fronti.

Ključno pitanje stoga je koliko starih tenkova Rusija još ima u skladištu i koliko ih može popraviti.
Na početku rata, IISS i ukrajinski stručnjaci pretpostavili su da postoji oko 10.000 tenkova tipa T-72 i T-80, kao i daljnjih 7.000 potpuno zastarjelih tipova T-54 do T-64. Većina njih smještena je pod vedrim nebom u osam velikih logora, takozvanih “centralnih baza tenkovske rezerve”, većinom iza Urala. Skladištenjem je Rusija ispunila svoje obveze razoružanja nakon raspada Sovjetskog Saveza, koje su propisivale stroge gornje granice vojne opreme u Europi.

Fotografije s društvenih mreža daju predodžbu o tim mjestima, na primjer fotografija ispod iz kampa u Sibiru. Spremnici stoje zbijeni jedan uz drugog u dugim redovima i potpuno su izloženi vremenskim prilikama. Vrlo malo njih ima garaže.
Nezaštićeno skladištenje ima prednost za strane istraživače jer se promjene mogu otkriti pomoću satelitskih slika. Primjer za to je veliki logor Topchikha u sibirskoj regiji Altai. Slike s kraja zime pokazuju jasno smanjenje populacije u odnosu na prijeratno razdoblje. Samo na području prikazanom na donjoj satelitskoj snimci nestalo je dobrih 70 tenkova. Pomicanjem klizača slike moguća je usporedba sa stanjem iz 2021. godine.
Isti razvoj se može vidjeti iu drugim logorima u Sibiru, poput onog u Ulan-Udeu blizu Mongolije. Oko 130 tenkova nestalo je s tamošnjeg područja do maja 2023.
Brojanje tenkova je složeno i nije uvijek moguće ažurno zbog nedostatka satelitskih slika visoke rezolucije. Trenutno najopsežnija studija dolazi od ukrajinske analitičke grupe Wiskowi Vishchun. U travnju je došlo do zaključka da u ruskim logorima i ispred radionica za popravak još ima oko 4500 upotrebljivih tenkova. U prebrojavanju nisu uzeta u obzir vozila koja su evidentno pokvarena. Rezerve su početkom 2022. bile oko 2400 veće. To je u skladu s nalazima IISS-a i drugih stručnjaka, prema kojima Rusija svake godine reaktivira oko 1200 tenkova iz zaliha.

 

Povećanje uskih grla od 2026
Što to znači za budućnost ruskih oklopnih snaga? Strašne gubitke zasad može nadoknaditi Moskva. Istovremeno je, međutim, jasno da su zalihe ograničene: 4500 tenkova koji se mogu modernizirati i popraviti više je nego što je u upotrebi u vojskama diljem zapadne Europe. Ali sve dok se u Ukrajini svaki dan uništavaju tri do četiri ruska tenka, to neće trajati zauvijek.
Analiza gubitaka po vrsti tenka također jasno pokazuje da se Rusija sada mora oslanjati na starije modele poput osvježenog T-62. To je popraćeno gubitkom kvalitete koji čiste brojke ne odražavaju. Ovi tenkovi, koji su stari oko 60 godina, dobivaju neka poboljšanja , uključujući dodatni reaktivni oklop, zaštitne rešetke protiv dronova i nešto noviji nišan. No, tehnološki to ostaje potpuno zastarjela ratna oprema.

Kada će Kremlj ostati bez tenkova ostaje škakljiva računica. 4500 tenkova u skladištu i, prema procjeni stručnjaka, 2000 još aktivnih tenkova čine ukupno 6500 tenkova. U posljednjih pola godine, Rusija je izgubila provjerljivih 620 tenkova, a pod pretpostavkom da je brojka nepoznata, vjerojatno više od 650. Spremnici na zalihama tako bi trajali još pet godina.
To bi bio poražavajući nalaz iz ukrajinske perspektive, ali zanemaruje jednu stvar: Kremlj neće stajati po strani i gledati kako gubi sve svoje tenkove, a kako se njegova vojska degenerira u tigra od papira. Morat će poduzeti protumjere puno prije toga.

Kritična točka vjerojatno je dosegnuta kada ukupan broj raspoloživih tenkova padne ispod predratne razine od oko 3000 tenkova. Tako bi bilo za 2,7 godina. Ostavimo li po strani 800 zastarjelih sovjetskih tenkova iz 1950-ih i 1960-ih, ostaje još razdoblje od 2,1 godine, počevši od marta. Rusija bi u tom razdoblju proizvela oko 420 novih tenkova, no prema tim pretpostavkama kritična bi točka bila dosegnuta u ljeto 2026. godine. I prije toga mogla bi ponestati zaliha oklopnih transportera i drugih borbenih vozila.

Rusko ministarstvo obrane vjerojatno će razmotriti slične scenarije. Ništa ne ukazuje na to da bi obrambena industrija mogla višestruko povećati svoje kapacitete u tako kratkom vremenskom razdoblju. Izračunato vremensko razdoblje povećalo bi se ako bi Kina počela isporučivati tenkove Moskvi. Suprotno tome, mogao bi pasti ispod dvije godine ako Ukrajina dobije više topničkih granata ili protutenkovskih mina sa Zapada. Također je vjerojatno da će tenkovi koje Rusija osvježava biti sve lošije kvalitete. Nema sumnje da je Moskva najprije iz skladišta izvadila najočuvanije komade.

Posljedice na daljnji tok rata
Koje će strategije ruski Glavni stožer preporučiti Kremlju, znajući da se očekuje da će se zalihe tenkova smanjiti na kritičnu razinu u narednoj godini? O tome se može samo nagađati. Jasno je, međutim, da u ovoj pozadini navodno planirana velika ofenziva krije dodatne rizike: ruski gubici neizbježno bi skočili u nebo.

Suprotno tome, generali su mogli preporučiti smanjeni intenzitet rata. To je značilo da se mogu spasiti tenkovi i odgoditi kritični trenutak. No, također je sasvim zamislivo da će Moskva nastaviti napadati i sve više slati svoje vojnike na front bez zaštite oklopnih vozila. Slike pješaka u pješačkim maršima ili udarnih trupa na motociklima pokazuju u tom smjeru. No, očekuju se, dakle, veliki brojevi žrtava i ne očekuju se veći pomaci na fronti.

Američki vojni stručnjak Michael Kofman smatra da rusku vojsku neće ograničiti nedostatak streljiva ili osoblja, već prije svega nedostatak vojne opreme. To posebno vrijedi za borbene tenkove. Često su proglašavani zastarjelom ratnom tehnologijom, dinosaurima u vojnom okruženju koje se brzo mijenja. Ali oni ostaju bitni za ofenzive velikih razmjera na zemlji. Stoga se čini da je Rusija na putu da izgubi svoj ofenzivni potencijal. Preduvjet za to je da Ukrajina ima dovoljno obrambenog naoružanja da nastavi nanositi velike gubitke svom protivniku u budućnosti.


 

 

Edited by Dragan
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Posle visednevnog cirkusa, ipak je doslo do susreta Trampa i Zelenskog. Ne znam odakle Trampu informacija da Putin zelis da se rat zaustavi.

 

bbc

 

“We both want to see this end, and we both want to see a fair deal made,” he said. “It should stop and the president (Zelensky) wants it to stop, and I’m sure President Putin wants it to stop and that’s a good combination.”

Zelensky said: “Putin killed so many people and of course we need to do everything to pressure him to stop this war. He’s on our territory.”

Zelensky invited Trump to visit Ukraine, and Trump replied: “I will”.

Link to comment
Share on other sites

Poslednja opomena.

 

Spinovanje what-if-ovima američkih predsedničkih kandidata je za [USA]... topik.

 

Sledeći ko pokuša da ovde proturi neku sličnu "analizu" ide na višednevni odmor od VOXa.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Analiza ruskih jedinica na početku i danas u Kurskoj oblasti. Ukratko Rusi su trenutno tamo prebacili oko 35.000 ljudi.

 

Pogođena bolnica u Sumiju, 8 poginulih. Opet double tap metod, u drugom napadu je poginula većina ljudi.

 

 

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

The 30th Mechanized Brigade repelling a Russian motorcycle assault in the Donetsk region along the E-40 highway near Minkivka.

The assault involved around 14 motorcycles, of which 8 were destroyed. In addition, 16 Russian servicemen were reportedly killed.

Spoiler

 

 

The new pro-russia core of Europe. They'll aid genocide in Ukraine today, enserf their own citizens tomorrow. Wake up, Germany!

Spoiler

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

DW

 

Russia launched several waves of drones targeting Kyiv early on Monday.

All the drones that Russia launched at the Ukrainian capital were either destroyed by defense systems or neutralized by electronic warfare, Serhiy Popko, the head of Kyiv's military administration, said on the Telegram messaging app.

According to preliminary information, no casualties or damage have been reported, he added.

Kyiv, its surrounding region and all of the eastern part of Ukraine were under an air raid alert for more than five hours early Monday, according to the Ukrainian Air Force.

The air force said it had shot down 67 of the 73 drones and one of the three missiles fired by Russia during the attack.

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Dragan said:

The 30th Mechanized Brigade repelling a Russian motorcycle assault in the Donetsk region along the E-40 highway near Minkivka.

The assault involved around 14 motorcycles, of which 8 were destroyed. In addition, 16 Russian servicemen were reportedly killed.

  Reveal hidden contents

 

 

The new pro-russia core of Europe. They'll aid genocide in Ukraine today, enserf their own citizens tomorrow. Wake up, Germany!

  Hide contents

 

 

 

 

A sto taj Amer poziva Nemce da se probude? Sto se ne bavi svojim dvoristem? Pa majku mu koliko ono Amera u Trumpa gleda ko u bozanstvo. A zna se sta Trump misli a pogotovo podpresednik mu o Ukrajini...

 

A ne bas mali deo Amera podsvesno se lozi na Rusiju, nema lgbt, nema sad ni woke, nema ni socijalizma vec hard core crony kapitalizam ma utopija kakvu sanjaju.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

cnn

 

The Russian government wants to earmark 32.5% of its spending for defense in 2025, a record amount and up from a reported 28.3% this year, as Moscow seeks to prevail in the war in Ukraine.

 

The government’s draft budget released Monday proposes spending just under 13.5 trillion rubles (over $145 billion) on national defense. That is about three trillion rubles ($32 billion) more than was set aside for defense in 2024, which was the previous record.

 

According to the draft budget, spending on defense should decline in 2026.

 

Meanwhile, on Monday Putin signed a call-up order for 133,000 conscripts in the autumn military draft, which is a routine number for seasonal conscription campaigns.

 

In September, he ordered the military to increase the number of troops by 180,000 to a total of 1.5 million. Overall military personnel would be about 2.4 million.

 

Od ostalih vesti, samo tokom septembra, Rusija je poslala oko 1300 Shahid dronova na Ukrajnu. Ranije ta brojka nije prelazila 1000 mesecno, ali svakako pokazuje da li je Iranu bitniji Hezbollah ili Rusija.

Edited by djura.net
Link to comment
Share on other sites

On 9/27/2024 at 11:09 AM, Klotzen said:

Realno svaki dan duže koji izdrže tu je premija i šansa da se Rusima nanose teški gubici.

Imajući u vidu prednost rusa u artiljeriji, raketama, dronovima i stand-off bombama, svaki put kada rusi fiksiraju ukrajinske jedinice na jednom relativno uskom području je katastrofa za Ukrajince. Posebno ukoliko ruska avijacija operiše u tom sektoru i može da baca najteže stand-off bombe, jer udarni talas tih bombi izaziva potres mozga kod ljudi koji se nalaze nekoliko stotina metara unaokolo čak i kada su u rovovima. Mada i bez toga, sama količina artiljerije i artiljerijske municije koju još uvijek imaju rusi je dovoljna da imamo solidnu predstavu o tome šta se tamo trenutno dešava.

 

Jedna je stvar što su Ukrajinci nacija koja se legitimno brani od spoljne agresije čiji je cilj otvoreno genocidan, u smislu da je cilj agresora da uništi ukrajinsku naciju, i što smo u skladu sa time dužni da ih podržavamo makar ovako navijajući za njih po netu, a totalno druga stvar je kad ta podrška pređe u samoobmanjivanje.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ali to važi za svaki položaj zar ne ? Po toj logici trebalo bi da se predaju momentalno. Suština onoga što ja govorim od početka ovog rata je da Ukrajinci svoj hendikep u odnosu na Ruse mogu da minimizuju u urbanim borbama. A ako u naselju imaš objekte od armiranog betona kao što je to slučaj sa Vuledarom i ostalim većim mestima onda je to najbolje mesto za pružanje otpora. Kod manjih sela gde su kuće od drveta i cigle svaki objekat se može poravnati sa zemljom, samo je pitanje da li će to da traje 5 ili 15 dana po selu. Kod armiranog betona bi poravnavanje trajalo mesecima za svaki objekat a gradići tipa Vuledar imaju par desetina takvih objekata. Zbog toga su Rusi primorani da ih osvoje a to obično znači ogromne gubitke za napadača.

 

Ruska ofanziva će se zaustaviti isključivo kada istroše rezerve ljudstva i/ili tehnike tako da Ukrajinci treba da traže prilike za borbu gde mogu da im nanose velike gubitke a da rade kontrolisano povlačenje sa odbrambenih linija koje nisu povoljne, a to su uglavnom linije na otvorenom i selima koje Rusi poravnaju posle par dana bombardovanja.

 

Naravno toga su i Rusi svesni i zato uvek probaju da opkole mesto i da na taj način nateraju Ukrajince da se povuku. To im je uspelo kod Avdivke tako da nije ni bilo većih borbi u samom mestu, osim na jugu gde su uglavnom kuće. U onom delu gde su zgrade u Avdivci nije ni bilo borbi jer su Ukrajinci napustili mesto pre nego što je front došao do njih.

 

Edited by Klotzen
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ukrajina je prevelika da bi 10 km tamo-vamo igralo neku vecu ulogu.

Ne treba zanemariti ekonomski faktor, koji ce po meni, uz odgovarajucu vojnu i ekonomsku pomoc Zapada,

odigrati kljucnu ulogu.

 

 

PS

#vatniksoup is a Twitter thread series (and a hashtag!) where I’ll introduce pro-Russian actors and propagandists from around the world, be they so-called “independent journalists”, politicians, military personnel or just regular grifters looking to get some easy money.

Edited by Dragan
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Klotzen said:

Ali to važi za svaki položaj zar ne ? Po toj logici trebalo bi da se predaju momentalno. Suština onoga što ja govorim od početka ovog rata je da Ukrajinci svoj hendikep u odnosu na Ruse mogu da minimizuju u urbanim borbama. A ako u naselju imaš objekte od armiranog betona kao što je to slučaj sa Vuledarom i ostalim većim mestima onda je to najbolje mesto za pružanje otpora. Kod manjih sela gde su kuće od drveta i cigle svaki objekat se može poravnati sa zemljom, samo je pitanje da li će to da traje 5 ili 15 dana po selu. Kod armiranog betona bi poravnavanje trajalo mesecima za svaki objekat a gradići tipa Vuledar imaju par desetina takvih objekata. Zbog toga su Rusi primorani da ih osvoje a to obično znači ogromne gubitke za napadača.

 

Ne, trebali bi da se povuku momentalno i da nastave sa elastičnom odbranom, koja im omogućuje da ne daju tek tako rusima high value targets. Ukrajinci uporno ponavljaju grešku sa predugim branjenjem naselja koja dođu u poluokruženje, a sa izuzetkom njihove ofanzive iz 2023. godine, siguran sam da u tim situacijama imaju najveće gubitke u ljudstvu od početka rata.

Osim toga, zbog sveprisutnosti dronova uopšte nisam ubijeđen u to da napadači imaju najveće gubitke u gradskim borbama, koliko god urbano okruženje bilo zaklon za odbranu, toliko je sad postalo i zaklon od dronova (i artiljerije koju navode dronovi) i za napadače. Ne tvrdim da urbane borbe nisu klanica i za ruse koji napadaju ukrajinska sela i gradove, ali sam sad već prilično siguran da su manja klanica nego kada su isti prinuđeni da preko polja napadaju ukrajinske utvrđene linije.

 

Što se tiče armiranog betona, avijacija rastura namjenski građene bunkere, a kamo li nekoliko zgrada, da ne pričamo o tome da armirani beton ne štiti od termobaričnog oružja.

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Klotzen said:

Ali to važi za svaki položaj zar ne ? Po toj logici trebalo bi da se predaju momentalno. Suština onoga što ja govorim od početka ovog rata je da Ukrajinci svoj hendikep u odnosu na Ruse mogu da minimizuju u urbanim borbama. A ako u naselju imaš objekte od armiranog betona kao što je to slučaj sa Vuledarom i ostalim većim mestima onda je to najbolje mesto za pružanje otpora. Kod manjih sela gde su kuće od drveta i cigle svaki objekat se može poravnati sa zemljom, samo je pitanje da li će to da traje 5 ili 15 dana po selu. Kod armiranog betona bi poravnavanje trajalo mesecima za svaki objekat a gradići tipa Vuledar imaju par desetina takvih objekata. Zbog toga su Rusi primorani da ih osvoje a to obično znači ogromne gubitke za napadača.

 

Ruska ofanziva će se zaustaviti isključivo kada istroše rezerve ljudstva i/ili tehnike tako da Ukrajinci treba da traže prilike za borbu gde mogu da im nanose velike gubitke a da rade kontrolisano povlačenje sa odbrambenih linija koje nisu povoljne, a to su uglavnom linije na otvorenom i selima koje Rusi poravnaju posle par dana bombardovanja.

 

Naravno toga su i Rusi svesni i zato uvek probaju da opkole mesto i da na taj način nateraju Ukrajince da se povuku. To im je uspelo kod Avdivke tako da nije ni bilo većih borbi u samom mestu, osim na jugu gde su uglavnom kuće. U onom delu gde su zgrade u Avdivci nije ni bilo borbi jer su Ukrajinci napustili mesto pre nego što je front došao do njih.

 

Na pojedinim telegram kanalima i twitter nalozima pišu da su se ostaci 72ge brigade povukli prošle noći, i da su u centru samo teritorijalci

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Rusi godinama gamižu po Ukrajini brzinom puža upravo zbog toga što su se Ukrajinci branili u dobro pripremljenim odbrambenim položajima. 

 

Jednostavno, brane se tamo gde mogu i gde su se fortifikacijski i infrastrukturno organizovali na način na koji napadaču ne pomaže ni apsolutna premoć u ljudstvu i tehnici i na zemlji i u vazduhu , pa tako i mogu da se održe i da nanose štetu agresoru onako kako je to retko ko mogao i da zamisli.

 

Kad se pogleda šta im sve fali, skoro da je neverovatno da se Ukrajinci održavaju ovoliko dugo, a na tome mogu da zahvale samo svojoj volji i načinu na koji su se do sada branili.

 

Pri tome su i uspeli da u Kurskoj oblasti flešuju strateški problem Rusa da brane ogromne teritorije na kojima dolazi do frikcije, što je lekcija za nauk mnogima, a najviše - samim Rusima.

 

 

Edited by Nek grmi jako
Link to comment
Share on other sites

Nažalost Rusi su danas zauzeli Vuledar. Objavljen je video Rusa u centru mesta :

 

 

 

Mape uglavnom nisu updateovane a Ukrajinci se oficijelno nisu oglašavali tako da ne znamo na koje linije su se povukli. Postoji i video iz severozapadnog dela grada gde su takođe snimljeni Rusi tako da čisto sumnjam su Ukrajinci još uvek u tim severnim delovima grada.

 

Sutuacija u Kursku bez većih promena :

 

GYybZR8W4AQiAFL?format=jpg&name=4096x409

 

U Hersonu gađana okolina pijace, sedam mrtvih.

 

 

  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Klotzen said:

Nažalost Rusi su danas zauzeli Vuledar

 

Ukrajinci su se vjerovatno sami povukli da ne rizikuju dalje gubitke u mjestu koje svakako nisu mogli da drže još dugo. Sada je bitno da se održe u Bohojavlenci bar nekoliko nedelja, dok pripreme neku liniju iza nje, jer iza dosta daleko nema većih mjesta.

 

Vrijeme nevjerovatno ide na ruku rusima, u Donjecku su trenutno minimalne temperature oko 10 stepeni, maksimalne oko 20 (ići će čak i do 25-26 ovog vikenda) i suvo je. Drugog oktobra neke druge godine bi bili do grla u rasputici, ovako za sada imaju punu mobilnost.

Link to comment
Share on other sites

A sta se tacno desilo pa da Ugljedar ( bukvalno tvrdjava, 'kost u grlu' Rusima od pocetka, mesto gde su izgubili mnogo vojnika i tehnike) padne? Neki njihov manevar ili su Ukrajinci negde pogresili? To mesto je branila neka ukrajinska preiskusna brigada i Rusi tu nisu mogli da mrdnu od pocetka.

Edited by feanorlfc
Link to comment
Share on other sites

Na deepstate mapama je juce doslo do ogromne promene kod Vuledata, bukvalno su prikazivali ceo grad slobodan, i onda odjednom skoro ceo zauzet, sto znaci da su i oni kasnili sa podacima.

 

7 minutes ago, feanorlfc said:

A sta se tacno desilo pa da Ugljedar ( bukvalno tvrdjava, 'kost u grlu' Rusima od pocetka, mesto gde su izgubili mnogo vojnika i tehnike) padne? Neki njihov manevar ili su Ukrajinci negde pogresili? To mesto je branila neka ukrajinska preiskusna brigada i Rusi tu nisu mogli da mrdnu od pocetka.

 

Ovo sam i ja dosao da napisem. Ako se setim prvih vecih borbi za Vuledar, tamo je izginula neka ruska profesionalna jedinica marinaca sa Dalekog Istoka, sta se to promenilo sada i ko je i kako uspeo da ih zauzme.

Greska u rotacijama kao u Soledaru? FAB ravnjanje? Nedostatak ljudi kod Ukrajinaca?

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, 40Wins said:

Greska u rotacijama kao u Soledaru? FAB ravnjanje? Nedostatak ljudi kod Ukrajinaca?

Verovatno kombinacija svih tih stvari i ukupna vojna nadmoc Rusije.

 

bbc

 

The BBC has spoken to two soldiers from the 72nd brigade who managed to leave the city before the final assault and take up new positions in the same area. They claim that their troops have withdrawn from the city.

Over the past few days Ukrainian soldiers had to find their own way out of Vuhledar by foot as it was impossible to evacuate them otherwise, a machine-gunner who wished to remain anonymous said.

Many were wounded and killed by Russian drones and artillery as they tried to leave, another soldier, Roman, says. Many more are still missing.

Moscow has launched numerous attacks to seize the city since the start of the full-scale invasion in February 2022, but they all failed up until now. One of the biggest tank battles took place there last year.

Instead of launching frontal assaults, the Russian army recently switched to its favourite tactic – advancing along the flanks to surround the target. Last month they seized the village of Prechystivka to the west and Vodyane to the east to complete a pincer movement.

Moscow’s enormous advantage in weapons and troops - some soldiers have estimated the ratio of forces as seven to one - enabled them to break through Ukrainian defence lines along the flanks and approach Vuhledar.

It became clear that the city was doomed when the Russians effectively cut off the only remaining lifeline route – the road from Vuhledar to Bohoyavlenka. Russian troops advanced so close that their artillery and kamikaze drones targeted anyone and anything moving on that road.

“We tried to send supplies, organise evacuation of our wounded and dead soldiers but without any success,” Roman said. “We lost a number of vehicles and then had to stop [such operations].”

The situation became critical when Russian troops entered the city, and Ukrainian units started retreating without waiting for the order to pull out.

“If a withdrawal is not organised, it ends up being chaotic,” the machine-gunner explained. Ukrainian defenders were like Titans trying to stop the Russians, he said. But some groups, he added, had become completely disoriented because of a communication blackout. Their radios were down, and when they came under heavy fire, they had to make quick decisions on their own and often it was to retreat.

Ukrainian defence lines were devastated by Russia’s aviation bombs and thermobaric weapon systems such as its Solntsepek heavy flame-thrower, in addition to drones and multiple rocket launchers.

Facing such an onslaught, withdrawing from certain positions became unavoidable, Roman argued. “You either die or retreat.”

But getting out from a city that had been nearly surrounded was extremely dangerous. During the daytime it became close to a suicide mission.

Ukraine’s troops mostly tried to escape at night, having to cross mine fields via designated paths to avoid the road because it was closely monitored by the Russians.

Until recently, evacuation vehicles had been able to drive in under cover of darkness with their headlights off, Roman explained. But once Russian troops had reached the centre of the city, the only way to escape was on foot.

Those who managed to get out are exhausted and depressed. They are also angry at their commanders for not ordering the retreat earlier, because they argue it was obvious for some time that Ukrainian forces wouldn’t be able to hold the city for long.

“I don’t know why [they didn’t give the order],” the machine-gunner said. “Maybe it’s fear of the military leadership or maybe it was an order from the top [to hold positions] with our blood until the very end.”

Military officials from the 72nd brigade and Ukraine’s operational command in the area refused the BBC’s request to comment.

In their most recent daily briefings, the military’s General Staff kept silent about Vuhledar.

Edited by djura.net
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...