Jump to content

Oporezivanje freelancera


Akiro

Recommended Posts

Kad kazem "ne sme" ne mislim da je nekim propisima zabranjeno, nego nije uredu da se firme tako ponasaju kao da je to njihov benefit. A ni radnici to ne treba da dozvoljavaju.

 

Ti i kolega treba da dodjete na razgovor za posao i pregovarate o neto plati kao da nema tih benefita. I firma zna koliko je to neto zapravo kosta (bruto 2). Ako izaberu njega, tek onda treba uracunati benefite tako da taj koji dobija posao dobije zapravo vise neto para a firma ostaje na istom trosku. I u januaru 2023. taj sa benefitima izgubi to i vraca se na normalni neto, firma i dalje ima iste troskove. 

 

Tako da svaki radnik sa benefitima, koji nastupa u razgovorima za posao kao da mu je to kec u rukavu, prakticno sam sebe sjebava.

Ali dobro, ako je spreman da radi za manje para to je njegovo pravo, slobodno trziste. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kooineeperk said:

Kad kazem "ne sme" ne mislim da je nekim propisima zabranjeno, nego nije uredu da se firme tako ponasaju kao da je to njihov benefit. A ni radnici to ne treba da dozvoljavaju.

 

Ti i kolega treba da dodjete na razgovor za posao i pregovarate o neto plati kao da nema tih benefita. I firma zna koliko je to neto zapravo kosta (bruto 2). Ako izaberu njega, tek onda treba uracunati benefite tako da taj koji dobija posao dobije zapravo vise neto para a firma ostaje na istom trosku. I u januaru 2023. taj sa benefitima izgubi to i vraca se na normalni neto, firma i dalje ima iste troskove. 

 

Tako da svaki radnik sa benefitima, koji nastupa u razgovorima za posao kao da mu je to kec u rukavu, prakticno sam sebe sjebava.

Ali dobro, ako je spreman da radi za manje para to je njegovo pravo, slobodno trziste. 


Slažem se sa tobom da nije u redu da se firme tako ponašaju ali ako/kad im se može...

Mi i pregovaramo o neto plati ali većina potencijalnih poslodavaca, barem u Nišu, pita da li si bio u radnom odnosu 2019. i onda na osnovu toga računa i pravi ponudu koju će da ti da.

 

Ne sjebava taj sa beneficijama sebe, on je zadovoljan da na dan stupanja na snagu testa samostalnosti ostane na istoj plati, a u buducem pronalaženju posla naravno da napreduje. Ali sjebe men bez beneficija, jer u bilo kom od ta dva trenutka njega će potencijalni poslodavac da uzme a ne mene, jer za isto neto platu on ga jeftinije košta u bruto.

Link to comment
Share on other sites

Nevezano za ovu priču o frilenserima, kad se već pominje Nordeus malo malo, da li je istina da su oni zapravo jedino pokidali sa onim football managerom i od toga napravili ovo što jesu danas, a da su im sve ostale igrice bile zapravo prilično neuspešne? Da je praktično Nordeus = football manager.

Link to comment
Share on other sites

Imaju taj luksuz da ne pustaju ono sto im se interno ne svidi a potrosili su bruka vremena da to naprave. 

 

Pored TopEleven imaju zvanicno jos 2 igre, Heroic i Golden Boot.

 

Igrao sam Heroic, to je prakticno varijacija na temu multi-line battle card game kao sto je Castle Crush. Bas se dosta kopiraju. Smori posle nekog vremena. Dosta ulazu u njega ali osim bas lepe grafike, malo je jedinstvenih elemenata. Deluje mi da dosta ulazu u Heroic, a pusten je pre manje od 2 godine. 

 

Pored ovoga imaju (imali su) i onaj projekat sa BWin-om, ne znam sta je bilo s tim. 

 

Realno, uboli su zlatnu koku sa TopEleven u ono doba ekspanzije igrica na Facebook-u, videli prazan prostor i utrcali u njega (da se izrazim fudbalski). 

Link to comment
Share on other sites

Ucestvovao sam posredno u Sportsteru.

 

Generalno samo im je Top Eleven uspeo. Ali to nije nesto sto je cudno u tom svetu i Angry Birds je jedini uspeh kao 52. igrica koju je napravio Rovio, i od tada samo jasu na tom talasu i nijednu vise igricu nisu ni napravili da nije bila u relaciji sa Angry Birds bar koliko je meni poznato, a trenutno su teski preko milijardu dolara.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Chaos Is Me said:

Nevezano za ovu priču o frilenserima, kad se već pominje Nordeus malo malo, da li je istina da su oni zapravo jedino pokidali sa onim football managerom i od toga napravili ovo što jesu danas, a da su im sve ostale igrice bile zapravo prilično neuspešne? Da je praktično Nordeus = football manager.

Ja imam drugara tako koji je relativno visoko u biznis delu koji kaže da su iznosi koje top eleven zarađuje toliko neverovatni i da im je svaka godina sve bolja i bolja što se tiče $$$ 😄

 

Što kaže Mc, Rovio ima samo Angry Birds a dobili IPO još pre neku godinu

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Nicklord said:

Ja imam drugara tako koji je relativno visoko u biznis delu koji kaže da su iznosi koje top eleven zarađuje toliko neverovatni i da im je svaka godina sve bolja i bolja što se tiče $$$ 😄

 

Što kaže Mc, Rovio ima samo Angry Birds a dobili IPO još pre neku godinu

Free to play, pay to win 😄 to je ta dobitna formula

Link to comment
Share on other sites

Vratimo se temi,jedan zanimljiv clanak kad je neko dobronameran

 

https://www.pravniportal.com/da-li-frilenseri-uopste-moraju-nesto-da-plate-drzavi/?fbclid=IwAR1vwcSZoi-kNo6sjxtMuU8kwFUN9UgUJEzWwPJqSl9bFQ5s87B9Q_DGGiQ

 

Izdvojio bih jedan detalj, prost...za nekog

 

Frilenser (engleski: Freelancer) iliti “slobodnjak” u smislu u kojem ovde razmatramo taj pojam, je osoba koja obavlja posao po ugovoru za nekog određenog poslodavca, odnosno naručioca posla (kompaniju, organizaciju, ustanovu ili sl.), ali nije zaposlena kod tog poslodavaca niti igde drugde. Konkretno, ovde govorimo o frilenserima koji svoje usluge pružaju putem Interneta. Ali frilensera je bilo oduvek, u raznim branšama. Recimo, većina umetnika su frilenseri i s njihovim angažovanjem uglavnom nema problema i sve je jasno oduvek.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Hteo sam samo da kažem da se ovaj lik iz Nordeusa previše puva kao da je pronašao vodu na Marsu, oslobodio robove, napravio lek za rak ili napravio neki revolucionaran pronalazak, a ne suštinski napravio jednu uspešnu igricu na već postojeć koncept football manager igrica pre njegove. Svaka čast brale na toj igrici al tu se tvoj koncept neke giga korporacije i stručnjaka za sve i svašta i završava.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, Devil In My Pants said:

Frilenser (engleski: Freelancer) iliti “slobodnjak” u smislu u kojem ovde razmatramo taj pojam, je osoba koja obavlja posao po ugovoru za nekog određenog poslodavca, odnosno naručioca posla (kompaniju, organizaciju, ustanovu ili sl.), ali nije zaposlena kod tog poslodavaca niti igde drugde. Konkretno, ovde govorimo o frilenserima koji svoje usluge pružaju putem Interneta. Ali frilensera je bilo oduvek, u raznim branšama. Recimo, većina umetnika su frilenseri i s njihovim angažovanjem uglavnom nema problema i sve je jasno oduvek.

 

Tako je, ovi Freelancer-i koji su protestvovali i koji su u problemu nisu zaposleni kod tog poslodavca niti igde drugde a da preko tog drugog entiteta idu prilivi od tog njihovog rada (mogu biti zaposleni kod nekog drugog i raditi neki drugi posao koji nema direktne veze sa tim njihovim freelance-ovanjem i ostvarenim prihodom za taj rad). Sto ih cini Freelancer-ima koji su fizicka lica koji prilive dobijaju na svoj racun fizickog lica. I dalje u tekstu autor veoma lepo istice neke stvari poput:

 

Quote

Da li frilenseri imaju obaveze prema državi?

Najkraće rečeno, imaju, kao i svi drugi.

 

Quote

Da li su frilenseri obveznici poreza?

Najkraće rečeno, jesu.

 

Quote

Svako ko ostvaruje prihode ima poreske i druge obaveze.

 

Pa onda cela sekcije "2. Da li je problem zahtevanje retroaktivnog plaćanja obaveza ?" gde je lepo objasnjeno da to nije retroaktivno. Kao i da treba odvojeno gledati porez, PIO doprinose, zdravstveno osiguranje...

 

I onda dolazimo do poente, gde autor lepo objasnjava da porez mora da se plati, da PIO doprinosi mogu da se plate jer to "obezbedjuje pravo za buducnost" (citaj: penziju), a da zdravstveno osiguranje nema smisla naplacivati jer je to "tekuca obaveza" (placas osiguranje = imas osiguranje u narednom bliskom periodu; prestanes da placas = gubis osiguranje, ako ga ne dobijes po nekom drugom osnovu). Sve ovo sam i ja govorio u svom stavu vise puta na ovoj temi: porez naplatiti bez kamate, PIO doprinose po zelji (ako neko hoce bas da od toga ima staz i penziju), zdravstveno osiguranje ne naplacivati ljudima jer nema smisla. I nisam jedini to ovde pominjao. 

 

I onda dolazimo do razrade koliki porez treba platiti:

 

Quote

O frilenserima možemo govoriti jedino kao o obveznicima poreza na druge prihode iz člana 85. Zakona o porezu na dohodak građana, u koje, između ostalog, spadaju i prihodi po osnovu ugovora o delu. Stopa poreza na ostale prihode iznosi 20% na oporezivi prihod.

Ali, ovde se mora obratiti pažnja na sledeće. Mesto isplate je tamo gde je isplatilac prihoda. Isplatioci prihoda frilenserima su obično kompanije iz inostranstva, i to iz uređenih država, sa kojima, u velikoj većini slučajeva, imamo zaključene ugovore o izbegavanju dvostrukog oporezivanja.

A član 12. Zakona o porezu na dohodak građana kaže da ako obveznik – rezident RS ostvari dohodak u drugoj državi, na koji je plaćen porez u toj državi, na račun poreza na dohodak građana utvrđenog prema odredbama ovog zakona odobrava mu se poreski kredit u visini poreza na dohodak plaćenog u toj državi.

Šta to u stvari znači? Da se uz malo dokumentacije (potvrde na propisanom obrascu) može osloboditi od plaćanja ovog poreza.

To je teoretski tacno, pominjao sam i ja to ovde kad se pricalo o Makedoniji... Samo sto autor teksta nije uzeo u obzir nekoliko stvari koje se u praksi desavaju (verovatno jer i sam nije freelancer odnosno nije imao takav nacin poslovanja). 

 

A u praksi se desavaju uglavnom dve stvari (ili kombinacija ove dve):
1. Recimo freelancer si koji radi preko Upwork-a (uzmimo ih kao primer platforme, ima i drugih, svi verovatno rade po istom principu). Za Srbiju ne postoji nista sto ti Upwork naplacuje na temu Tax-a, samo svoj fee. Upwork ti je isplatilac. Upwork te pita da li si ti U.S. taxpayer i ako nisi popunis obrazac W-8BEN i Upwork ti nece zaracunavati nikakav dodatni porez za Ameriku. Za Australiju, Indiju, Meksiko, recimo postoji mehanizam kojim Upwork uzima neke pare na konto poreza, ali nisam ulazio u detalje. 

 

2. Isto tako, klijenti sa kojima neko radi direktno, sumnjam da su platili tax za freelancer-a (i u ime freelancer-a), u njihovim drzavama.

 

=> Sto dalje implicira da taj freelancer zapravo ne bi mogao dobiti nikakav papir kojim se potvrdjuje da je placen porez u njegovo ime na konto tog prihoda, sto dalje implicira da ne bi imao nikakav poreski kredit u Srbiji, sto konacno implicira da bi morao da plati pun porez drzavi Srbiji.

 

Moguce da postoje neki klijenti (poslodavci) i freelancer-i koji imaju ovu mogucnost ali mislim da je to bas bas mali broj. Statisticka greska. 

 

 

I svidja mi se sekcija "5. Umesto zaključka, a možda nekom bude i od koristi"

Nemojte slusati nekoga ko vas navodi na krivicno delo. Nemojte slusati ni mene. Angazujte sertifikovanog strucnjaka. 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Kooineeperk said:

 

Tako je, ovi Freelancer-i koji su protestvovali i koji su u problemu nisu zaposleni kod tog poslodavca niti igde drugde a da preko tog drugog entiteta idu prilivi od tog njihovog rada (mogu biti zaposleni kod nekog drugog i raditi neki drugi posao koji nema direktne veze sa tim njihovim freelance-ovanjem i ostvarenim prihodom za taj rad). Sto ih cini Freelancer-ima koji su fizicka lica koji prilive dobijaju na svoj racun fizickog lica. I dalje u tekstu autor veoma lepo istice neke stvari poput:

 

 

 

 

Pa onda cela sekcije "2. Da li je problem zahtevanje retroaktivnog plaćanja obaveza ?" gde je lepo objasnjeno da to nije retroaktivno. Kao i da treba odvojeno gledati porez, PIO doprinose, zdravstveno osiguranje...

 

I onda dolazimo do poente, gde autor lepo objasnjava da porez mora da se plati, da PIO doprinosi mogu da se plate jer to "obezbedjuje pravo za buducnost" (citaj: penziju), a da zdravstveno osiguranje nema smisla naplacivati jer je to "tekuca obaveza" (placas osiguranje = imas osiguranje u narednom bliskom periodu; prestanes da placas = gubis osiguranje, ako ga ne dobijes po nekom drugom osnovu). Sve ovo sam i ja govorio u svom stavu vise puta na ovoj temi: porez naplatiti bez kamate, PIO doprinose po zelji (ako neko hoce bas da od toga ima staz i penziju), zdravstveno osiguranje ne naplacivati ljudima jer nema smisla. I nisam jedini to ovde pominjao. 

 

I onda dolazimo do razrade koliki porez treba platiti:

 

To je teoretski tacno, pominjao sam i ja to ovde kad se pricalo o Makedoniji... Samo sto autor teksta nije uzeo u obzir nekoliko stvari koje se u praksi desavaju (verovatno jer i sam nije freelancer odnosno nije imao takav nacin poslovanja). 

 

A u praksi se desavaju uglavnom dve stvari (ili kombinacija ove dve):
1. Recimo freelancer si koji radi preko Upwork-a (uzmimo ih kao primer platforme, ima i drugih, svi verovatno rade po istom principu). Za Srbiju ne postoji nista sto ti Upwork naplacuje na temu Tax-a, samo svoj fee. Upwork ti je isplatilac. Upwork te pita da li si ti U.S. taxpayer i ako nisi popunis obrazac W-8BEN i Upwork ti nece zaracunavati nikakav dodatni porez za Ameriku. Za Australiju, Indiju, Meksiko, recimo postoji mehanizam kojim Upwork uzima neke pare na konto poreza, ali nisam ulazio u detalje. 

 

2. Isto tako, klijenti sa kojima neko radi direktno, sumnjam da su platili tax za freelancer-a (i u ime freelancer-a), u njihovim drzavama.

 

=> Sto dalje implicira da taj freelancer zapravo ne bi mogao dobiti nikakav papir kojim se potvrdjuje da je placen porez u njegovo ime na konto tog prihoda, sto dalje implicira da ne bi imao nikakav poreski kredit u Srbiji, sto konacno implicira da bi morao da plati pun porez drzavi Srbiji.

 

Moguce da postoje neki klijenti (poslodavci) i freelancer-i koji imaju ovu mogucnost ali mislim da je to bas bas mali broj. Statisticka greska. 

 

 

I svidja mi se sekcija "5. Umesto zaključka, a možda nekom bude i od koristi"

Nemojte slusati nekoga ko vas navodi na krivicno delo. Nemojte slusati ni mene. Angazujte sertifikovanog strucnjaka. 

 

Dobro, ustanovili smo da nisi frilenser.

 

Morao bi da plati da postoji zakon, da postoji uopste rec frilenser u zakonu. Porez za frilensere ne postoji. Postoji na doznake iz inostranstva  na fizicka lica. Idemo dalje...

 

Status, zakona pa placanje.😎

 

Nazalost pisali su vucicu, nisam bio za to, ali eto 😄 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Devil In My Pants said:

Dobro, ustanovili smo da nisi frilenser.

 

Jbt ponavljas se.

 

Jesam freelancer po nacinu rada, ne i po tome kako sam pravno regulisao svoje poslovanje. Razdvoj to.

 

Sam pronalazim sebi posao, ugovaram... 

Meni niko nece dati placeni odmor nego cu ga sam sebi dati. 

Meni niko nece platiti bolovanje nego sam moram da se obezbedim. 

 

Ne prihodujem kao fizicko lice. Jer sam tako uredio svoje poslovanje iz gomile razloga.

 

4 minutes ago, Devil In My Pants said:

Morao bi da plati da postoji zakon, da postoji uopste rec frilenser u zakonu. Porez za frilensere ne postoji. Postoji na doznake iz inostranstva  na fizicka lica. Idemo dalje...

 

Freelancer-i koji su pozivani da plate dug, su taj priliv ostvarili kao fizicka lica i to je definisano u zakonu. To izgleda samo tebi na ovom svetu nije jasno. Sutra ces za sebe da kazes da nisi fizicko lice? Pa sta si? Neka paranormalna pojava?! 😄 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Kooineeperk said:

Jbt ponavljas se.

 

Jesam freelancer po nacinu rada, ne i po tome kako sam pravno regulisao svoje poslovanje. Razdvoj to.

 

Sam pronalazim sebi posao, ugovaram... 

Meni niko nece dati placeni odmor nego cu ga sam sebi dati. 

Meni niko nece platiti bolovanje nego sam moram da se obezbedim. 

 

Ne prihodujem kao fizicko lice. Jer sam tako uredio svoje poslovanje iz gomile razloga.

 

 

Freelancer-i koji su pozivani da plate dug, su taj priliv ostvarili kao fizicka lica i to je definisano u zakonu. To izgleda samo tebi na ovom svetu nije jasno. Sutra ces za sebe da kazes da nisi fizicko lice? Pa sta si? Neka paranormalna pojava?! 😄 

 

 

Problem je sto spominju samo frilensere, kao sto je i ti upotrebljavas, a i sam znas da to (vise) nisi. Ocigledno da nismo svi jednaki prema zakonu. Ako treba da se placaju doznake, treba valjda da ih svi placaju.

 

Njima je problem sto nece to da rade za ogroman broj ljudi, zato su i otpisali ove sa -64000. Valjda porez trebaju svi da plate, a ne ici selektivno. Napravili su zakon za kriptovalute za 15%. Zakon za izdavanje stanova valjda postoji, kladionice?? Sve su stavili u jedno jer ne mogu da razdvajaju i dokazuju zasebno.

 

Sustina jeste ogromno kasnjenje i da u Africi imas uredjen zakon za radnike na internetu i devizne prilive,a ovde nemas. 

 

Brisi, i kreci iz pocetka.Pomozite ljudime ne samo otpisivanjem duga, vec sto mozete i pomoci u vidu subvencija jer smo mi nosioci ove zemlje. Novac je ulazio u zemlju....miljiarde evra. Razumem ljude sto negoduju, ljubomora i slicno, ali ne mogu da razumem dzavu, ma koliko to cudn zvucalo.

https://beta.rs/vesti/drustvo-vesti-srbija/145352-srpski-radikali-podrzavaju-zahteve-frilensera

 

Ti kao bivsi filenser bi trebao da osecas vise emplatije, a ne radikali xD

Link to comment
Share on other sites

Nisi ni ti - pozajmljivanje novca za kockarske usluge nije freelancnig vec pranje istog.

Zato:

 

Moja gradjanska duznost je bila da obavestim  nadlezne Organe tj. Poresku Upravu.

Neprijavljivanje krivicnog dela je, takodje, krivicno delo.....

According to Law. :smiley59:

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Devil In My Pants said:

Problem je sto spominju samo frilensere, kao sto je i ti upotrebljavas, a i sam znas da to (vise) nisi.

Opet, samo tebi izgleda nije jasno ili pokusavas da isteras nesto sto nema smisla - znaci od sada svi moramo da kazemo "Freelancer-i koji prihoduju kao fizicka lica" da bi tebi bilo sve potpuno jasno? Opet ponavljam, od starta je jasno na koga se sve ovo odnosi, a ti mozes da ih zoves kako hoces. Mozes i mene da zoves kako hoces. 🙂 

 

1 minute ago, Devil In My Pants said:

Ocigledno da nismo svi jednaki prema zakonu. Ako treba da se placaju doznake, treba valjda da ih svi placaju.

Sta je sada problem? Ko nije jednak? Pa naravno da treba svi da placaju "doznake", jasno je kako se to radi za fizicka lica a kako se to radi za pravna lica. 

 

1 minute ago, Devil In My Pants said:

Njima je problem sto nece to da rade za ogroman broj ljudi, zato su i otpisali ove sa -64000. Valjda porez trebaju svi da plate, a ne ici selektivno.

Dobro jutro Kolumbo! 😄 Kako li ti je ovo doslo do glave pitam se 😄 

Ovo svakako nije najpravednije resenje, vec ono koje verovatno odgovara vecini. 

 

1 minute ago, Devil In My Pants said:

Napravili su zakon za kriptovalute za 15%. Zakon za izdavanje stanova valjda postoji, kladionice?? Sve su stavili u jedno jer ne mogu da razdvajaju i dokazuju zasebno.

Pocinjes da kapiras. U neku ruku razmisljas kao i ja - ti bi da sve bude uredjeno, jasno i precizno - i to je ok. Samo sto ti to hoces sad i odmah, i "puj pike ne vazi" za prethodni period, a to ne ide tako.  

 

1 minute ago, Devil In My Pants said:

Sustina jeste ogromno kasnjenje i da u Africi imas uredjen zakon za radnike na internetu i devizne prilive,a ovde nemas. 

Daj mi please primer iz Afrike. 

 

1 minute ago, Devil In My Pants said:

Brisi, i kreci iz pocetka.Pomozite ljudime ne samo otpisivanjem duga, vec sto mozete i pomoci u vidu subvencija jer smo mi nosioci ove zemlje. Novac je ulazio u zemlju....miljiarde evra. Razumem ljude sto negoduju, ljubomora i slicno, ali ne mogu da razumem dzavu, ma koliko to cudn zvucalo.

E jbg, ne ide tako "brisi, ajmo iz pocetka". Jasno ti je da je da su vlast i Poreska zagrizli i nece pustiti ovo tako lako. 

 

Jeste, lepo bi bilo da se uradilo tako nesto, mnogo manje zivaca potrosenih kod vas koji strepite sta ce biti, izlazaka na proteste u doba korone, manje tenzije. Ali treba sagledati i drugu stranu - ocigledno je drzavna kasa prazna, oni ce to negde na neki nacin od nekoga naplatiti; s druge strane, vrlo lako su mogli da stvore pobunu medju onima koji su platili pa cak i firmama/preduzetnicima koji su placali (iz mog ugla - ne bih se bunio sto je nekom nesto oprosteno, to je ok, izborili se ljudi za sebe). 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Kronostime said:

Nisi ni ti - pozajmljivanje novca za kockarske usluge nije freelancnig vec pranje istog.

Zato:

 

Moja gradjanska duznost je bila da obavestim  nadlezne Organe tj. Poresku Upravu.

Neprijavljivanje krivicnog dela je, takodje, krivicno delo.....

According to Law. :smiley59:

Nemas pojma sta radim, pvi ugovor sa firmom iz Pariza sam potpisao jos 2010 i tad je bila prva isplata, tj prva je bila 2011g, doduse preko Skrill-a. Poslednji ugovor sam isao preko banke preko firme iz centralne Evrope da se tako izrazim. Imam tih ugovora vise nego ti i kojneperk zajedno x 10 😄 

 

Slazem se Kojneperk, zezam se malo, ali od te naplate nema nista, bar za mene..nadam se i ostale. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Devil In My Pants said:

Nemas pojma sta radim, pvi ugovor sa firmom iz Pariza sam potpisao jos 2010 i tad je bila prva isplata, tj prva je bila 2011g, doduse preko Skrill-a. Poslednji ugovor sam isao preko banke preko firme iz centralne Evrope da se tako izrazim. Imam tih ugovora vise nego ti i kojneperk zajedno x 10 😄 

 

Slazem se Kojneperk, zezam se malo, ali od te naplate nema nista, bar za mene..nadam se i ostale. 

Objasni to na nadeznom mestu.:default_coffee:

  • Love 1
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Devil In My Pants said:

Nadam se da ce poslanici uzeti u obzir nase stanje i da nece prihvatiti zakon. Ne brini moj dobri Kronose..jos verujem kao i vi u ovu zemlju i pravdu 😁

Ko igra za raju, i zanemaruje taktiku,

zavrsice karijeu u nizreraznednom vratniku.

 

Pa se ti kockaj i pozajmljuj novce, dobri moj  novosadski Mojkovcanine  - zajebace te upravo oni kojima si cinio usluge...

:default_coffee:

Edited by Kronostime
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Devil In My Pants said:

Vratimo se temi,jedan zanimljiv clanak kad je neko dobronameran

 

https://www.pravniportal.com/da-li-frilenseri-uopste-moraju-nesto-da-plate-drzavi/?fbclid=IwAR1vwcSZoi-kNo6sjxtMuU8kwFUN9UgUJEzWwPJqSl9bFQ5s87B9Q_DGGiQ

 

Izdvojio bih jedan detalj, prost...za nekog

 

Frilenser (engleski: Freelancer) iliti “slobodnjak” u smislu u kojem ovde razmatramo taj pojam, je osoba koja obavlja posao po ugovoru za nekog određenog poslodavca, odnosno naručioca posla (kompaniju, organizaciju, ustanovu ili sl.), ali nije zaposlena kod tog poslodavaca niti igde drugde. Konkretno, ovde govorimo o frilenserima koji svoje usluge pružaju putem Interneta. Ali frilensera je bilo oduvek, u raznim branšama. Recimo, većina umetnika su frilenseri i s njihovim angažovanjem uglavnom nema problema i sve je jasno oduvek.

 

 


Pa ovaj tekst je pobio skoro sve sto si pisao i zastupao na ovoj temi 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...