Jump to content

Oporezivanje freelancera


Akiro

Recommended Posts

10 minutes ago, Devil In My Pants said:

Srbija je peta u Evropi po zaradi od frilensinga.

 

Pravnici treba da cute jer nema pravde i prava u zemlji. Ekonomisti jos manje...

Deseti u svetu..https://www.cnbc.com/2019/08/07/the-10-countries-with-the-fastest-growing-earnings-for-freelancers.html

 

Podeli izvor gde pise da smo peti u Evropi po zaradi od Freelancing-a, please. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, NMX said:

I milioniti put, izbacite iz glave da su frilenseri ikakva opozicija, motor promena, moderni robin hudovi ili šta ste već sebi utuvili u glavu. Niko za vas ne bi znao da država nije odlučila da vas oporezuje. Glas ne biste pustili. Reč ne biste rekli. Nego ćutali kao i do sada, čekajući da teret vaših poreskih obaveza neko drugi pokrije. Što je skroz ok i legitimno. I tu se ne zajebavam. Imate podršku da tražite šta god hoćete. Samo nemojte očekivati bilo kakvu empatiju za to niti podršku.

 

Ko trazi bilo kakvu empatiju i podrsku? Ja znam sta mogu da dobijem od ljudi u ovoj zemlji koji su bazdareni samo da komsiji crkne krava i Zvezda pobedi, pa cemo onda da zaboravimo nasu tuznu realnost i sve ce biti ok na pet minuta.


Cak cemo i za Vucica navijati ako treba, ala nam je sukno svaka mu cast.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, McLeod said:

Bar ce biti tacni i moci ce ljudi nesto da nauce, za razliku od ovih budala koje si poceo da kacis.

 

Pa neće biti tačni jer ti polaziš od pogrešne pretpostavke koju si upravi pokazao u ostatku posta. Umišljajući visine. Nemam nameru da ih osporavam ali sam ti i prošli put napisao, manjka ti korporativnog iskustva (pritom brt, Delta...nemoj me sa tim...). I opet skrećeš sa teme koja glasi, ljudi van frilensa zarađuju pare koje frilens ne ume da napiše i pročita ali hteli ne hteli plaćaju i mesečno a i godišnje porez (to je tek priča, ali nekom drugom prilikom). Pa nemoj očekivati saosećanje od njih za ljude koji su bili manji od makovog zrna do pre 6 meseci i gle čuda, reč nisu rekli dokle god im je prolazilo to da ne plate ništa. 

2 minutes ago, Kooineeperk said:

 

Podeli izvor gde pise da smo peti u Evropi po zaradi od Freelancing-a, please. 


Tebra, ajmo opet, ovde vidiš rast od 19%. Mene opet zanima, da mi kažeš koliko je to u apsolutnim ciframa ili u % GDPa da bi ti objasnio koliko je to mizeran procenat. Imaš to?

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Devil In My Pants said:

Srbija je peta u Evropi po zaradi od frilensinga.

 

Pravnici treba da cute jer nema pravde i prava u zemlji. Ekonomisti jos manje...

Deseti u svetu..https://www.cnbc.com/2019/08/07/the-10-countries-with-the-fastest-growing-earnings-for-freelancers.html

 

2 minutes ago, Kooineeperk said:

Podeli izvor gde pise da smo peti u Evropi po zaradi od Freelancing-a, please. 

 

1 minute ago, Devil In My Pants said:

Evo ti link..sam ti dao za svet 😎

 

 

E ok, samo sam hteo da mi potvrdis to jer se vidi da:

1) ne razumes sta je napisano ni na linku koji sam dajes - nismo mi u top 10 po zaradi od Freelancing-a u svetu, vec smo u top 10 po rastu zarade, sto i nije tako tesko, s obzirom u koji haos zemlja klizi a kakvi su uslovi vladali prethodnih godina. 

2) ne znas koje drzave sa liste pripadaju Evropi (hint: boldovao sam ti Evropske zemlje).

 

Quote

Top 10 countries for freelancers

1. United States - 78%

2. United Kingdom - 59%

3. Brazil - 48%

4. Pakistan - 47%

5. Ukraine - 36%

6. Philippines - 35%

7. India - 29%

8. Bangladesh - 27%

9. Russia - 20%

10. Serbia - 19%

 

Dakle bili smo 4. po rastu freelancing-a (iz 2018. na 2019. godinu) u Evropi, 10. u svetu. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cekaj, imas herca da meni kazes da nastupam sa umisljajuce visine, posto sam potrosio pola sata da seciram ovaj suplji pamflet koji si okacio? Stvarno? 😄 Realno ovaj pamflet je mogao da se obesmisli bukvalno jednom recenicom, ali bas da bih ovakvu reakciju izbegao sam bacio svoje dragoceno vreme u vodu kako bih eto ispao posten diskutant na ovom svetom topiku. Nece se ponoviti.

 

Prvo, ti ne znas da li mi manjka korporativnog iskustva, a i da si u pravu, zasto je to bitno za bilo sta? Aha, skacemo sa teme, zato sto pravni argumenti nisu na nasoj strani, ekonomski argumenti nisu na nasoj strani, pa onda idemo argumentum ad hominem posto nista drugo ne ostaje.

 

I opet o saosecanju. Ne pisem o saosecanju, niti ga trazim, ne treba mi.

 

Pisem da se lik kojeg si okacio nalupetao kao maksim po diviziji. Ako nastavis da skreces sa teme i bezis od te cinjenice i ja cu da nastavim da insistiram na tome.

 

Znaci izvoli i reci sta nije tacno u onome sto sam napisao, a pogotovo bih zeleo da popricam sa tobom o "Gig ekonomija predstavlja virus koji je iz americkog liberalnog sistema zarazio mnoge evropske sisteme, koji se principijelno zasnivaju na istim ili sclicnim postulatima kao nas, i ta infekcija preti da onesposobi nesto za sta su se vekovi humanizma u Evropi izborili." u tekstu koji si preneo, pretpostavljam da se sa ovim apsolutno slazes, posto nista drugo nisi preneo, osim postovao sliku clanka.

 

A svoje veliko korporativno iskustvo i prijateljstvo sa Kosticem zadrzi, meni ne treba svakako. Niti je to tema ovog topika i ove rasprave.

 

P.S. Ja u ovoj raspravi sasvim sigurno ne nastupam sa visine. Mada prema ovima koje ti kacis bih svakako imao puno pravo da budem i mnogo brutalniji, da mi nije ispod casti da otimam deci lizalice.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, McLeod said:

Cekaj, imas herca da meni kazes da nastupam sa umisljajuce visine, posto sam potrosio pola sata da seciram ovaj suplji pamflet koji si okacio? Stvarno? 😄 Realno ovaj pamflet je mogao da se obesmisli bukvalno jednom recenicom, ali bas da bih ovakvu reakciju izbegao sam bacio svoje dragoceno vreme u vodu kako bih eto ispao posten diskutant na ovom svetom topiku. Nece se ponoviti.

 

Prvo, ti ne znas da li mi manjka korporativnog iskustva, a i da si u pravu, zasto je to bitno za bilo sta? Aha, skacemo sa teme, zato sto pravni argumenti nisu na nasoj strani, ekonomski argumenti nisu na nasoj strani, pa onda idemo argumentum ad hominem posto nista drugo ne ostaje.

 

I opet o saosecanju. Ne pisem o saosecanju, niti ga trazim, ne treba mi.

 

Pisem da se lik kojeg si okacio nalupetao kao maksim po diviziji. Ako nastavis da skreces sa teme i bezis od te cinjenice i ja cu da nastavim da insistiram na tome.

 

Znaci izvoli i reci sta nije tacno u onome sto sam napisao, a pogotovo bih zeleo da popricam sa tobom o "Gig ekonomija predstavlja virus koji je iz americkog liberalnog sistema zarazio mnoge evropske sisteme, koji se principijelno zasnivaju na istim ili sclicnim postulatima kao nas, i ta infekcija preti da onesposobi nesto za sta su se vekovi humanizma u Evropi izborili." u tekstu koji si preneo, pretpostavljam da se sa ovim apsolutno slazes, posto nista drugo nisi preneo, osim postovao sliku clanka.

 

A svoje veliko korporativno iskustvo i prijateljstvo sa Kosticem zadrzi, meni ne treba svakako. Niti je to tema ovog topika i ove rasprave.

 

P.S. Ja u ovoj raspravi sasvim sigurno ne nastupam sa visine. Mada prema ovima koje ti kacis bih svakako imao puno pravo da budem i mnogo brutalniji, da mi nije ispod casti da otimam deci lizalice.

 

Prvo, za tekst sam napisao da je previše levo za mene. Za gig economy imam mišljenje koje ti se svakako neće svideti a to je da je na duže staze loše po one koji se time bave. Bilo pravno regulisano ili ne. Za američki liberalni sistem se ovde ne slažem. 

 

Korporativno iskustvo ti namerno sve vreme namećem jer si u par navrata krenuo sa pričama oko frilensera koji biju ozbiljne pare (znam da ih ima, poznajem ih nekoliko doduše uredno legalizovane) bez da imaš predstavu koja količina para se vrti po korporacijama i zaposlenima tamo. I iz takve perspektive pričaš o frilensu kao nekom uzvišenom zanimanju i budućnosti bez da imaš predstavu koja je to kap u moru para koje se vrte. 


Prijateljstvo sa Kostićem :lol_2: Ja Svetu jako dobro znam, hiljadu puta se nisam složio sa njim ali je za oporezivanje frilensera i inače (kada oljuštiš to što je prljavi levičar u prirodi) prilično tačan.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, NMX said:

 

Prvo, za tekst sam napisao da je previše levo za mene. Za gig economy imam mišljenje koje ti se svakako neće svideti a to je da je na duže staze loše po one koji se time bave. Bilo pravno regulisano ili ne. Za američki liberalni sistem se ovde ne slažem. 

 

Korporativno iskustvo ti namerno sve vreme namećem jer si u par navrata krenuo sa pričama oko frilensera koji biju ozbiljne pare (znam da ih ima, poznajem ih nekoliko doduše uredno legalizovane) bez da imaš predstavu koja količina para se vrti po korporacijama i zaposlenima tamo. I iz takve perspektive pričaš o frilensu kao nekom uzvišenom zanimanju i budućnosti bez da imaš predstavu koja je to kap u moru para koje se vrte. 


Prijateljstvo sa Kostićem :lol_2: Ja Svetu jako dobro znam, hiljadu puta se nisam složio sa njim ali je za oporezivanje frilensera i inače (kada oljuštiš to što je prljavi levičar u prirodi) prilično tačan.

 

Ja sam u gig ekonomiji duze nego 99% ljudi u Srbiji. Medju piscima sam bio u prvih 10 koji su poceli time da se bave, ja sam na Craigslist jos pre 12-13 godina uzimao poslove i ne znam nijednu drugu osobu kojoj je to uspelo odavde u to vreme. Sto ne znaci da ih nema, ali cisto malo o tom mom poslovnom iskustvu.

 

Ako ces da mi nastupas kao izdrilovani korporativac ovde i pricas mi kako nemam predstavu koje se tu pare vrte, pritom apsolutno nisi u pravu, ali pare niti su tema niti hocu da ti vise dozvoljavam da skreces sa iste, ja tebi mogu kao izdrilivani gig radnik da ti kazem da je to ogromna glupost i da nemas predstavu o cemu pricas i tako zakljucim tu raspravu. Po tvom receptu. S punim pravom.

 

Kosticev opis uopste nije tacan, niti mozes da oljustis to sto je prljavi levicar po prirodi, jer ovaj njegov iskrivljeni pogled na stvari potice iz toga sto je prljavi levicar.

 

Kao sto bi i ti i mnogi drugi ovde uvideli da to nije tacno, samo da vam se nije nasmesio brk jer ce nekome da crkne krava i kako je to sa strane prava i pravde korektno. Zakon treba da se menja, jer je apsolutno neprihvatljivo da se na nas slucaj primenjuje zakon koji je star 20 godina, okolnosti su se promenile i okolnosti uticu na to da se zakoni menjaju kako bi bolje odgovorili realnosti. Realnost nikada ne moze da se iskrivi tako da odgovara nakaradnom zakonu, to je protivno osnovnim postulatima prava, koje svi zgodno zaboravljaju. Mislim, moze, u autoritarnom drustvu poput naseg, kojem ti i jos nekoliko vas ovde burno tapsete.

 

Sto se tice generalnog narativa koji se ovde vodi - obratite se molerima i keramicarima, pa dodjite kod nas. Ili bar nemojte tu trulu pricu o zakonu da poturate ovde.

Link to comment
Share on other sites

Bukvalno ne zna nista kao i ti o frilensingu.

 

Drugari ti nisu frilenseri jer u Srbiji to zanimanje ne postoji. Nemaju ljudi nikakav status, tako da to prosto nije tacno.

 

Frilenseri su progonjena lica i najveca prepreka razvitku drzave. 

 

Fizicka lica koja su imala devizne prilive preko banaka su mozda 10-15% prihoda koji dolaze iz te oblasti pa racunaj.

 

Jutros sto sam ja pomogao ljudima da se udruze u zlostavljanju zemlje, proslo je 6k evra..na ruke i bez tokova novca, poreza i slicno..tek se udruzujemo i biramo taktike...

 

Mi nismo Robin Hud, ali Kostic jeste 😂😊😂😂😂😂😂😂😊😭😂😭 i slicni...drzava je profitirala od njih...🤡

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Devil In My Pants said:

Bukvalno ne zna nista kao i ti o frilensingu.

 

Drugari ti nisu frilenseri jer u Srbiji to zanimanje ne postoji. Nemaju ljudi nikakav status, tako da to prosto nije tacno.

 

Frilenseri su progonjena lica i najveca prepreka razvitku drzave. 

 

Fizicka lica koja su imala devizne prilive preko banaka su mozda 10-15% prihoda koji dolaze iz te oblasti pa racunaj.

 

Jutros sto sam ja pomogao ljudima da se udruze u zlostavljanju zemlje, proslo je 6k evra..na ruke i bez tokova novca, poreza i slicno..tek se udruzujemo i biramo taktike...

 

Mi nismo Robin Hud, ali Kostic jeste 😂😊😂😂😂😂😂😂😊😭😂😭 i slicni...drzava je profitirala od njih...🤡

 

AJd da probam poslednji put, da mi kažeš koliko % frilens učestvuje u gdpu kod nas pošto si krenuo sa tim...ili da batalimo diskusiju a ti nastavi da lupaš smajlije

Link to comment
Share on other sites

To je lepo. Stvarno. 

 

Oprosti sto mi ovde nismo u stanju da ti tako verujemo, ili barem eto ja, da ne mesam druge. Ne mogu da ti verujem bez neke argumentacije. Ja bih voleo da ti verujem, zaista. Ali poverenje se gradi. 

 

Samo me je eto taj tvoj post prisetio ove legendarne scene 🙂  

 

--

 

Hajde stvarno da probamo da kvantifikujemo neke stvari, blizi si podacima od mene, jer nisam mnogo citao sta udruzenja pisu, bila su i neka istrazivanja ali nisam sve ispratio. Koliko mislimo da ima freelancer-a u Srbiji koji su imali prilive (ne samo na racun, moze i na Payoneer, Paypal, sta god) u recimo prethodnoj godini (da bi mogli da ih smatramo aktivnim)? Kolika je tvoja procena? Zatim, sta mislis koliki je prosecan godisnji priliv tih ljudi bio? Daj da probamo nekako to da kvantifikujemo, sto vise nas razmisli bicemo precizniji nadam se. Mozda neko i ima neke konkretne podatke. 

 

Evo ja cu prvi pokusati da procenim brojke - mislim da nema vise od 50.000 aktivnih freelancer-a (excluding me, koji, jelte, nisam pravi vec krivi). Ne bih rekao da je prosek veci od 600-700usd mesecno odnosno nekih 8000usd godisnje. I ovo mislim da je cak previse. Vecina tih koji ozbiljno zaradjuju su se na neki nacin legalizovali. Ili kao pausalci, sada su mnogi DOO, neki su se mozda i udruzili pa rade kao jedan veci DOO. Kad bolje razmislim rekao bih da sam prevelike brojke stavio. 


Sta ti mislis?

Sta misle @McLeod @NMX @Ridji @Akiro bas me interesuje.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

vecina frilensera je primorana da obavlja tu delatnosti. Svaki teacher bi pre radio u lokalnoj skoli i koristio sve beneficije tog statusa, umesto da svaki dan razmislja sta ce biti sledeceg meseca - toliko o pozeljnosti ucestvovanja istih u gig ekonomiji. 

U Srbiji ima 600000 nezaposlenih, tako da taj frilenser nema puno izbora, ili ce da ostane gladan ili ce da nakucka par stotina frilensom da pregura do sledeceg meseca. Kao sto je napiso i @Kooineeperk, ozbiljni su odavno legalizovani...

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Moj drugar preko Payoneer prima 2k+dolara, u firmi negde prosek od nasih oko 1.5k. Drugarica ima firmu za nesto 🙂 skida preko stranih kartica skoro 10k mesecno...tj skida znatno vise, al to joj ostaje jer placa i radnike tipa 1k prosek....Manje vise ne znam nikog ispod 1k...Tako da ne znam koga ti znas, ali vecina nije uopste u sistemu oporezivanja...Zavisi koga racunas...neki su presli na firme al to im je neki usputni posao, ima firmu za nesto pa je tu ubacio i te dodatne parice ...Ima i njih koji su otvarali firme,ali oni me ne deluju da puno zaradjuju..uglavnom ti sto uce engleski koliko sam skontao mog druga koji je sa njima bas dobar, ali ti koji su otvorili firme poslednje dve godine su i dobili porez da placaju iz prethodnog vremena i kukaju najvise 🙂

 

Imas i frilensere koji rade i nase trziste, odrzavanje sajtova, naloga itd...ne moze se to proceniti...mada i ja cenim da ima bar 50k koji imaju iznad 1k..a verujem da bar polovina ako ne i 75% koji nemaju nikakve tragov na bankovnim racunima.

 

Svi ti iznad 1.5k ce se snaci a pogacica i takvi ako ih ne primi sns ce se ugasiti kao svece...em ne znaju puno toga, em ce im cene morati vece a qrca ne znaju. 

 

Meni ne bi bilo frka da mi uzmu sve jer znam svoj posao dobro, tako da ja ne brinem...vise volim da se fajtam sa ovim sistemom u koji spada informer, blic, telegraf, vreme, danas...strucnjaci...koji propagiraju pravo u kanalizaciji koja se naziva Srbija...gde silujes i podvodis zene pa te zovu na svaku televiziju da se peres...da ne idem dalje...pravna drzava se ne postaje tako sto sa kriminalcima igras posteno...ali razumem da komsiji crkne krava,ljubomora...to je tradicionalni srpski sport...uglavnom ljudi koji su limitirani i pre bi da nko propadne nego da oni budu kvalitetniji i bolji..

 

Status, otpis pa pregovori...

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, fishV2 said:

vecina frilensera je primorana da obavlja tu delatnosti. Svaki teacher bi pre radio u lokalnoj skoli i koristio sve beneficije tog statusa, umesto da svaki dan razmislja sta ce biti sledeceg meseca - toliko o pozeljnosti ucestvovanja istih u gig ekonomiji. 

U Srbiji ima 600000 nezaposlenih, tako da taj frilenser nema puno izbora, ili ce da ostane gladan ili ce da nakucka par stotina frilensom da pregura do sledeceg meseca. Kao sto je napiso i @Kooineeperk, ozbiljni su odavno legalizovani...

To nije tacno.. 😉 ti neki osrednji u srednjim godinama su presli u tu pricu. Ne budite smesni, ne znam u kakvom krugu ljudi se on krece..al te cifre su smesne. Kakav crni teacher i te zajebancije, to su neozbiljne stvari...Maa ima njih i sa lepim platicama.  Samo neko nesposban bi se zaposlio kao profesor u skoli ili u nekoj drzavnj firmi pa bio i direktor, sem da se ne krade na veliko 🙂

 

Pricate bajke i ne znate realnost...ja mogu od celog meseca da uzmem lagano 85% slobodnog vremena da hocu...sloboda i vreme nemaju cenu.

 

Te pausalce su presli oni sto nikad nece biti gore,jer ne bi u zivotu rizikovali nista...koliko rizikujes i znas, toliko ces i dobiti 🙂

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, fishV2 said:

vecina frilensera je primorana da obavlja tu delatnosti. Svaki teacher bi pre radio u lokalnoj skoli i koristio sve beneficije tog statusa, umesto da svaki dan razmislja sta ce biti sledeceg meseca - toliko o pozeljnosti ucestvovanja istih u gig ekonomiji. 

U Srbiji ima 600000 nezaposlenih, tako da taj frilenser nema puno izbora, ili ce da ostane gladan ili ce da nakucka par stotina frilensom da pregura do sledeceg meseca. Kao sto je napiso i @Kooineeperk, ozbiljni su odavno legalizovani...

 

Mislim da takvih ima jako malo. 90% bi radilo nesto drugo, ali ne verujem da ima vise od 5% koji bi pre toga radili u nasim skolama. Ovde radis uglavnom 1 na 1, posle nekog vremena imas i stalne studente gde uglavnom neobavezno caskas, imas metode da se zastitis od maltretiranja, a u nasim skolama?

 

Sigurno ti legalnost i topli obrok nadoknadjuju nizu platu, to sto radis u srpskim skolama i fizicki moras da trpis idiote od kolega, idiote od dece, idiote od roditelja, direktora, sve na gomili.

 

Mislim da ljudi kada pricaju o ovome generalno jako potcenjuju tu fleksibilnost u radu, nezavisnost i odvojenost od drugih ljudi.

 

Mogucnost da fizicki ne delim prostor ni sa kim sa kim radim meni licno vredi bar 40-50 hiljada dinara mesecno. Mnogima koje poznajem vredi i vise. Dokazano produzava zivot, smanjuje stres i frustraciju.

Edited by McLeod
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Sto se tice broja frilensera vec sam to pominjao pa ne bih ponavljao, verovatno nema 50 hiljada ozbiljnih, ali ima toliko onih koji zaradjuju vise od prosecne plate u Srbiji.

 

Ne znam zasto je to bitno uopste, zbog price o ekonomiji i koliko smo bitni za Srbiju? Ako bi se ispostavilo da jesmo bitni i da zauzimamo bar 1% BDPa, da li bi onda preokrenuli pricu i porez mora da se plati jer tako pise u zakonu starom 20 godine, pa biste pricali oprostite gospodo frilenseri, vi ste jako vazni, jebes zakon, evo necemo da vas diramo samo vi provlacite pare i dalje? 😄

 

Stvarno ne vidim poentu. Ako je zakon bitan, onda i frilenseri i moleri i keramicari i svako ko je ikad zavrnuo ovu drzavu treba da joj plati sto je govno, a tu upada i 90% ljudi koji na ovom topiku glumi moralne vertikale.

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, McLeod said:

Sto se tice broja frilensera vec sam to pominjao pa ne bih ponavljao, verovatno nema 50 hiljada ozbiljnih, ali ima toliko onih koji zaradjuju vise od prosecne plate u Srbiji.

 

Ne znam zasto je to bitno uopste, zbog price o ekonomiji i koliko smo bitni za Srbiju? Ako bi se ispostavilo da jesmo bitni i da zauzimamo bar 1% BDPa, da li bi onda preokrenuli pricu i porez mora da se plati jer tako pise u zakonu starom 20 godine, pa biste pricali oprostite gospodo frilenseri, vi ste jako vazni, jebes zakon, evo necemo da vas diramo samo vi provlacite pare i dalje? 😄

 

Stvarno ne vidim poentu. Ako je zakon bitan, onda i frilenseri i moleri i keramicari i svako ko je ikad zavrnuo ovu drzavu treba da joj plati sto je govno, a tu upada i 90% ljudi koji na ovom topiku glumi moralne vertikale.

Svaka cast na postu, napisao si sustinu. Ne bih ovde nista dodao...cista desetka!!

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, Devil In My Pants said:

To nije tacno.. 😉 ti neki osrednji u srednjim godinama su presli u tu pricu. Ne budite smesni, ne znam u kakvom krugu ljudi se on krece..al te cifre su smesne. Kakav crni teacher i te zajebancije, to su neozbiljne stvari...Maa ima njih i sa lepim platicama.  Samo neko nesposban bi se zaposlio kao profesor u skoli ili u nekoj drzavnj firmi pa bio i direktor, sem da se ne krade na veliko 🙂

 

Pricate bajke i ne znate realnost...ja mogu od celog meseca da uzmem lagano 85% slobodnog vremena da hocu...sloboda i vreme nemaju cenu.

 

Te pausalce su presli oni sto nikad nece biti gore,jer ne bi u zivotu rizikovali nista...koliko rizikujes i znas, toliko ces i dobiti 🙂

 

 I gde su svi ti koje navodis na protestu 24? od 50k po tvojoj proceni koji ce biti osteceni donesenim zakonom skupilo se 200 ljudi? Iz ovoga sledi da su oni zadovoljni dobijenim ili tvoja brojna procena nije tacna.

Ako je 110k dinara bruto sa placenim odmorom, bolovanjima i laganim tempom rada jednog profesora neozbiljna prica, sta isti treba da radi da prihoduje stabilnih 2k$ mesecno? Frilenseri o kojima ti pricas i pominjes sa par k $ prihodom obitavaju u kojim nisama?

 

32 minutes ago, McLeod said:

Mislim da takvih ima jako malo. 90% bi radilo nesto drugo, ali ne verujem da ima vise od 5% koji bi pre toga radili u nasim skolama. Ovde radis uglavnom 1 na 1, posle nekog vremena imas i stalne studente gde uglavnom neobavezno caskas, imas metode da se zastitis od maltretiranja, a u nasim skolama?

 

Sigurno ti legalnost i topli obrok nadoknadjuju nizu platu, to sto radis u srpskim skolama i fizicki moras da trpis idiote od kolega, idiote od dece, idiote od roditelja, direktora, sve na gomili.

 

Mislim da ljudi kada pricaju o ovome generalno jako potcenjuju tu fleksibilnost u radu, nezavisnost i odvojenost od drugih ljudi.

 

Mogucnost da fizicki ne delim prostor ni sa kim sa kim radim meni licno vredi bar 40-50 hiljada dinara mesecno. Mnogima koje poznajem vredi i vise. Dokazano produzava zivot, smanjuje stres i frustraciju.

 

Ovakva razmisljanja obicno cujem od 3 vrste ljudi: mladjarija, osobe koje jos nisu zasnovale porodicu i oni koji rade u deficitarnim nicheima i prihoduju 2k€+ mesecno. Za ozbiljnog porodicnog coveka, bez ultra mega niche skila ucestovanje u gig ekonomiji je krajnja nuzda. 


Prosle nedelje sam bio u obilasku par vojvodjanskih fabrika i neto plata magacionera iznosi ~55k dinara, osobe sa visom strucnom spremom u nabavi imaju 80-100k neto. Oko ovoga se mozda ne slazemo, ali ja i dalje mislim da bi vecina frilensera pristala na ove uslove rada ukoliko bi im bili ponudjeni...

Edited by fishV2
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@Devil In My Pants ok, znaci cenis da ih ima 50k koji su prihodovali vise od 1000usd/mesecno od freelance-a, ali da 75% njih, dakle 37.500 njih nije vidljivo jer nisu imali priliv na devizni u banci. 

@McLeod kaze slicno, 50k "ozbiljnih". 

 

Mislim da smo svi prebacili taj broj, da je on realno manji, guglao sam da nadjem neki info i istrazivanja i nasao ovo:

https://startit.rs/poreska-uprava-imamo-podatke-o-41-138-ljudi-koji-su-prihodovali-iz-inostranstva/

Dakle tu si svi oni koji su ikada prihodovali sto moze da obuhvati i AirBnB i kladionicare i slicno, a recimo nema paypal-a kao izvora priliva...

 

OK, da, ima onih koji nisu vidljivi jer nisu nista skinuli na banku, ali mislim da je preterano reci da cak 75% je znalo kako to da uradi. 

 

I pitanje je u kom periodu su dosli do ovih 41k ljudi, i kolika su to primanja bila. 

 

 

@McLeod nije poenta da kazemo da je tih ljudi malo i da nisu bitni. Veoma su bitni.

 

Ono sto ovim pokusavam da svi razumemo je 1) koji je to uticaj na ekonomiju, realno, jer se tim argumentom bas frlja ovde - i jos vaznije kakav bi uticaj na drzavnu kasu bio da se ljudi oporezuju a koji bi bio uticaj da im se oprosti dug; 2) koliki je to people power koji moze da izadje na ulicu i trazi bolje uslove. Recimo taksista u Beogradu ima 5-6 hiljada. Dovoljno je da izadje 5% njih na ulice i naprave haos. A freelancer-e su sada splitovali. 

 

42 minutes ago, Devil In My Pants said:

Ima i njih koji su otvarali firme,ali oni me ne deluju da puno zaradjuju..

Ovo nema nikakvog smisla, zasto bi neko otvorio firmu ako malo zaradjuje? Sta ce mu ostati? Bilo da je pausalac ili jos gore DOO (bez beneficija). Bas je suprotno, oni koji su dosta zaradjivali legalizovali su to, nikakav problem nije bio biti pausalac i placati 2500-3000eur PID godisnje, a mozes da prihodujes max 50.000eur godisnje. Sve do testa samostalnosti. 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, fishV2 said:

 

 I gde su svi ti koje navodis na protestu 24? od 50k po tvojoj proceni koji ce biti osteceni donesenim zakonom skupilo se 200 ljudi? Iz ovoga sledi da su oni zadovoljni dobijenim ili tvoja brojna procena nije tacna.

Ako je 110k dinara bruto sa placenim odmorom, bolovanjima i laganim tempom rada jednog profesora neozbiljna prica, sta isti treba da radi da prihoduje stabilnih 2k$ mesecno? Frilenseri o kojima ti pricas i pominjes sa par k $ prihodom obitavaju u kojim nisama?

 

 

Ovakva razmisljanja obicno cujem od 3 vrste ljudi: mladjarija, osobe koje jos nisu zasnovale porodicu i oni koji rade u deficitarnim nicheima i prihoduju 2k€+ mesecno. Za ozbiljnog porodicnog coveka, bez ultra mega niche skila ucestovanje u gig ekonomiji je krajnja nuzda. 


Prosle nedelje sam bio u obilasku par vojvodjanskih fabrika i neto plata magacionera iznosi ~55k dinara, osobe sa visom strucnom spremom u nabavi imaju 80-100k neto. Oko ovoga se mozda ne slazemo, ali ja i dalje mislim da bi vecina frilensera pristala na ove uslove rada ukoliko bi im bili ponudjeni...

 

Nemoj brate to gde su ti ljudi na ulici, gde su ljudi na ulici za mnoge druge stvari? Ja sam poslednji koji treba da odgovara na to pitanje jer sam odavno rekao da srpski narod i treba jebati jer je govno i potpuno zasluzujemo Vucica, jer da kako ti ekstrapoliras nema mnogo nezadovoljnih jer nema mnogo ljudi na ulici, tako je i Vucic jedan od najpopularnijih predsednika u istoriji ljudske civilizacije i ne znam sto se buni neka sacica placenih tajkunskim parama.

 

2k+ nisu ozbiljne pare za frilensing, to bih rekao da je neki prosek. Moja drugarica koju sam obucavao dva meseca (jako vredna i posvecena, ne moze svako) evo u trecem mesecu samostalnog rada pravi vise od toga. Vec smo pricali o tome, oni koji imaju ozbiljan skil za koji se uci godinama, poput raznih tipova programiranja su dosta iznad toga.

 

Ja znam na desetine ljudi koji imaju decu koji kazu u korporaciju nikad vise u zivotu, da mi je da mi neko vrati 10 godina zivota koje sam ulupao tamo, ali jbg. To sto ja znam te ljude a vi ih ne znate ne znaci da sam ja apsolutno u pravu i da je svako ko se bakce po korporacijama i javnim preduzecima budala, praznoglavac ili SNSovac, ali kazem cisto da bi i vi vase procene malo smanjili, to sto ih ti ne poznajes ne znaci da ih nema, ima ih mnogo. I ima mnogo vise porodicnih ljudi koji ce da rade ovaj posao nego klincadije, koji su uglavnom u fazonu lagane zarade na mufte, i mnogo ce pre prihvatiti rad negde i za manje pare gde mogu da lelemudaju, jer ovde toga nema, koliko radis toliko ces da zaradis.

 

Pricao si o teacherima konkretno, ja sam ti konkretno rekao da bi 90% radilo nesto drugo, pa i u tim fabrikama (mozda, deo njih), rekao sam da ne bi 5% radilo u srpskim skolama umesto predavanja Japancima preko skajpa, i to smem da ti potpisem, cak sam darezljiv u proceni.

 

Jer ipak nisu kompletni idioti da im jedu dzigericu derista koja zive ovde, dok sa Japancima kao gospodin, postuju te, zovu te sensei, cude se kako Srbija siromasna zemlja, a ima tako sposobne i predane ljude koji bi svojom radnom etikom mogli da se uklope i u jedno japansko drustvo.

 

Pa kad ti nesto slicno kaze i drugi, peti i deseti onda ti se mozda upali poneka lampica u glavi i nema sanse da se vratis ili predjes u govnjivu srpsku skolu.

 

Moze malo o tome da vam kaze i cika @Akiro posto je radio remote i po drugim drzavama mozda i kao digitalni nomad, da ne bude da ja serem bezveze.

Edited by McLeod
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, NMX said:

Novo Vreme:

 

E0smgx4XMAI1q_5?format=jpg&name=medium

Kad čujem da neko pominje reč "sebičnjaštvo" uhvatim se za q, naročito u toj srbiji gde je suština te "jadne tihe većine" sa kojom tobože treba neko da bude solidaran nasilništvo i agresija prema svima koji nisu oni i ne uklapaju se u njihovo palanačko kolo, u slučaju ovog teksta, nasilništvo emotivnim ucenama. Drugo "sebičnjak - onaj koji više voli sebe nego mene"  Embroz Birs, iz Đavoljeg rečnika.

 

Ja za druge ne znam, ali što se mene tiče, uopšte ne želim da budem solidaran sa onima koji glasaju za miloševiće, lože se na ognjišta, zavete, mitove i ostalo, neće u EU i NATO itd. Ja želim da oni budu... pa, vraćeni u rupe iz kojih su izgmizali da ne smeju da zucnu, a može i ono drugo. OK, u teoriji, porez treba da se plaća, to niko i ne osporava, ali zašto da budem solidaran sa ovima? Da im se zahvalim za to šta su napravili od zemlje i što su jedini u Evropi od svih kad je pao komunjizam umesto da sa entuzijazmom pređu onaj jedan korak koji oh je delio od toga da postanu prvi svet, radosno napravili sto koraka unazad, pa se vratili u srednji vek i u blato? Evo sad ću.

  • Like 2
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Pa ja ove sto znam i sto su otvarali firme,imaju jbs mi sve 1.5k neki maksimum i to poprilicno nestabilno po nekom misljenju. Mozda sam omasio u proceni, ali ne verujem...naravno da ima i onih koji zaradju vise i koji su usli tu, ali oni mahom nisu u principu ni bili frielnseri..vec su radili za neke firme, malo prckali sa strane pa kad su videli da mogu da uzmu vise kad rade sami i da plate porez presli su tako,ali nema tih bas puno. Ili su otvarali neke firme i na osnovu njih placali porez...na ocevu firmu, bratovu,kurtu ili murtu..nebitno..stvarno mislim da takvih ljudi ima malo...

 

Uticaj na ekonomiju je ogroman, uzimas strani novac i unosis u zemlju gde se trosi i gde svakako na taj novac ide porez sta god da kupis  ili potrosis.Doduse sve su ovo nagadjanja,ali ajde ne 75%, ali bar 50% je islo preko drugih sema i nisu bas vidljivi..a garantujem ti da oni nemaju pojma tacnu cifru,kao i niko ovde. Imas ti frilensera koji rade samo za srpske firme..tipa vode im i uredjuju stranice, sajtove, instagra, FB itd...da ne idem na sve..

 

Velike su pare u kocki, firlensingu, kriptama, radu na internetu...da nema njega...sad da nema iznterneta,ovde bi od 2005 na vamo izbilo bar dva gradjanska rata...jer narod sa tim sklapa kraj sa krajem i dopunjuje budzet i vecinski narod i cuti zbog sive zone, tako je i Sloba hendolovao sa svercovanjem..sto mu dodje manje vise na isto.

 

Da je 1k na 50k ljudi to je 50m mesecno..a ima znacajno vise mesecno, to oni sto su gledali su mahom ugovori ili ovi sto su otkacinjali pogresno na deviznim prilivima..onda isto tako milione evra, miljiarde su sad i na stranim internet racunima gde se trguje, kladi, kupuju stvari itd...

 

Nemam ja nista protiv poreza...al zna se kako i sta 10-15% i to retroaktivno da ne bude selektivno vec ili svi ili niko...najbolje je krenuti od sad jer vi i dalje o zakonu pre 20g pricate kao da je on normalan..ko spomene taj zakon je ipak zakon taj samo zeli tudju propast i nista vise. 

 

Niko pa ni onaj nesretni NMX-ov pravnik ne spominje stetu koja su napravili u PU i ministarstvu ekonomije jer nisu radili svoj posao...

 

Ovde je stvar toliko jasna...da ja licno jedva cekam da oem kod njih na razgovor i da ih sve oteram u 3pm...jer kad vidim tu skupinu somova meni se zeludac prevrne...

 

Platiobih samo u slucaju da donesu zakon o poreklu imovine..onda nek mi uzmu sve...al to se nece desiti...

 

Frilenseri su nesto najblize evropskom nivou razmisljanja, tih pravih tj normalnih vrednosti..i umesto da to subvencionisu oni ce to unistiti da bi zarila drzava kasiku u med, ali i njihovi partneri koji bi usli u tu pricu da ''pomognu''

 

Nema tg naprednjaka u mom okruzenju koji ne zna sta mislim o njima, zakonima i celoj drzavi...ne pricam ja to samo ovde, vec svima njima u lice kad ih vidim :)))

 

Ja sam bio za to da se uopste ne pregovara sa njima, da ne placa niko nista..i da krenemo u veliku kontra tuzbu i mitinge, ali da se natempira sve pred izbore...

 

GOVNO POgacar je to sve odradio na vreme i prihvatio ta sranja na osnovu kojih ti prihvatas krivicu...da si tajio pare i AKO SI SLAO PARE NA DEVIZNI RACUN KOJI OMAH IDE UPLATNICA DO  NBS...

 

Sve u svemu, protesti su propali zbog lose organizacije i motivisanja ljudi frilensera pa i obicnih ljudi da shvate sta pokusavaju da nam naplate i na koji nacin...a sa sebe da skinu bilo kakvu odgovornost...

 

Kad sam video Malog da kaze porez mora da se plati...tad sam resio sanse nema...nemam nista na svom imenu...oticu cu, sta god treba, al necu im platiti..stvar je principa i aktivniji sam od ovih sto prozivaju da se frilenseri prave mrtvi sto puta...kako na protstima, tako na mrezama i generalno,jer svako ko me zna,zna moj stav...

 

Da su mene poslusali i sad kad je leto i nemas gde da ides,papravis proteste, cekas...izbornu godinu..ne DEBELA POGACICA je prihvatila ono sto bi plovak dobio...

 

 

Edited by Devil In My Pants
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...