Jump to content

Oporezivanje freelancera


Akiro

Recommended Posts

3 minutes ago, Ridji said:


Pa ovaj tekst je pobio skoro sve sto si pisao i zastupao na ovoj temi 

 

Ma ja mislim da on nije ni procitao ceo tekst (a ako jeste, onda izgleda nije razumeo, jbg). Uhvatio se za "definiciju" freelancer-a, i sav srecan postavio link ovde. 😄 

 

Nego, bez zajebancije sada, kako coveku da pomognemo, kako da na sto sigurniji nacin skine novac sada, ako ima nesto sto mu cuci online? Kako dalje da radi? Sta da radi sa dugom? 

@Devil In My Pants ako zelis, stvarno bez zezanja, daj da vidimo sta bi ti bile najbolje opcije. 

 

Link to comment
Share on other sites

Pa dobar je tekst, i čovek je verovatno u pravu. Niko ko nije prijavljen u tim kakosezovu za penziono ili zdravstveno osiguranje ne duguje nista za doprinose, a sto se poreza zice, duguje se samo porez na dohodak gradjana, i to na iznos preko dva miliona i blabla dinara godisnje. Sto hvata samo retke. A dreka je nastala zbog starog obicaja ovdasnjih aga i begova koji se lazno predstavljaju kao gradjansko drustvo da hvataju na galamu, pa koga uplase. Kao npr kad salju zamenu novcane kazne koja je zastarela zatvorskom, a na artiji ne napisu datum izdavanja resenja, i slicno. Ili kad salju lazne racune za vodu koji nisu ni racuni nego akontacije, jer vodu ne mere, nego pisu đuture, na osnovu broja clanova domacinstva, ili slicno, a na njih racunaju pdv, sto je nezakonito, da se racuna pdv na akontaciju. Plus sto su im svi vodomeri po zakonu neispravni jer nisu menjani duze od pet godina. Itd, svašta oni rade* "ako prođe prođe". I onda ko hoće da ih otkači treba sa njima da se ćera, da im piše žalbe, molbe, dopise i tako dalje, godinama ako treba, dok ne odustanu. 

 

* evo ih "porodični" brišu penu što su ispenili zbog mrskih rodnih zakona, koji su kažu neustavni, zabrinuli se mislioci među šljivama zbog navodnog nepoštovanja propisa; naravno, to im ne smeta da 6 ili 7 januara lože ono lišće u urbanim sredinama na ulicama, iako je to kršenje zakona o zaštiti od požara, ili da u raznim javnim institucijama svima nameću verske običaje jedne religije, spisak je bez kraja.

  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Kooineeperk said:

 

Ma ja mislim da on nije ni procitao ceo tekst (a ako jeste, onda izgleda nije razumeo, jbg). Uhvatio se za "definiciju" freelancer-a, i sav srecan postavio link ovde. 😄 

 

Nego, bez zajebancije sada, kako coveku da pomognemo, kako da na sto sigurniji nacin skine novac sada, ako ima nesto sto mu cuci online? Kako dalje da radi? Sta da radi sa dugom? 

@Devil In My Pants ako zelis, stvarno bez zezanja, daj da vidimo sta bi ti bile najbolje opcije. 

 

8 hours ago, Ridji said:


Pa ovaj tekst je pobio skoro sve sto si pisao i zastupao na ovoj temi 

Pa mogu da ti doktoriram na opcijama koje imas za skidanje a da budes bukvalno nevidljiv. Pisao sam ti koliko dugo radim na tome. 

 

Ridji promasio si prazan gol. Ako dobro vidis taj lik je Kojneperk,ali kad bi ti mislio dobro 😄 nisam nigde napisao da je to to, ali covek je lepo obrazlozio kako i sta i ako se on sasvim ne razume u problemitiku.

 

Poprilicno je neustavno nekom otpisivati dug, nekom ne. Poprilicno ima mali milion rupa sta ce uraditi i sta su do sada uradili. Pisu o stetnosti nasem na budzetu a ne pricaju o stetonosti poreske uprave,mnistra ekonomije pa i cele vlade oko ovog problema, ne samo ove vlade, vec i onih prethodnih.

 

Ovo sto oni rade je van svake pameti. Secam se kad su ''pomagali'' Svajcarcima i kad je narod sikterisao a da je pao Svajcarac onda bi cutali,ko ih jebe...itd. U genima nam je da vise volimo prpast komsije nego da  mu svane.

 

Ovo je borba protiv loseg sistema. Apsolutno sam sve resio kad sam video da se Mali poziva na zakon i kad je rekao porez mora da se plati,pa ne mora u ovakvim uslovima.

 

Moje resenje kad krenu da naplacaju kolektivna tuzba i kad nas odjebu iz Srbije da idemo u Strazbur. Da toliko oduzimo sve to da propisaju majcino mleko sto su to uopste predlagali da sve to oduzimo minimalno do izbora koji nam slede.

 

Tu je Pogacar ispao vreca govana jer kako bi se blizili izbori njihova pozicija bi bila sve losija. Cak sam napustio te teletabise koji brane sve to tipa morao si da placas 50k, sad ces platiti tipa 15k kao da su oni doneli tu pobedu. Toliko se loze svi oko njega da su nesto uradili da je to neverovatno,a istina je sasvim drugacija.

 

Ova borba se mogla toliko oduziti da ovi ne znaju  gde biju i  sta da rade, ali debilka su imali na tanjiru. Pa lik radi to dve godine, verovatno nijeni presao ''magicnu'' cifru. Puno je tu rupa da bi se predali tek tako. Nije stvar o placanju, stvar je u principu. Tuzbama ako treba da se vrati na nultu i da se krene od pocetka..

 

Dal je bilo koja firma oslobodjena poreza jer zaradjuje malo, naravno da nije...dal je bilo koji covek oslobodjen poreza jer placa minimalac, nije...selektivno i bezobrazno.

 

 

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Devil In My Pants said:

Moje resenje kad krenu da naplacaju kolektivna tuzba i kad nas odjebu iz Srbije da idemo u Strazbur.

 

Good luck with that. Da Strazburu tužiš državu jer je primenjivala POSTOJEĆI zakon, kakav god da je. 

 

Ne vidim gde takva tužba može da omane.

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

Nisu svi tu imali ugovore, ako si sam skidao preko Skrilla npr, oni nemaju osnova da od tebe traze da placas socijalno, zdravstveno i penziono.Po kom osnovu oni imaju pravo da  ti naplate tako nesto? Oni su prosto sve ljude stavili u isti kos sto je nemoguce. Ti si skinuo sa Skrilla 20k godisnje npr plati sebi zravstveno, penziono, nidje veze. 😁 Ajde porez da naplate,ali ovo ostalo bas nema veze sa mozgom.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ti covece gresis na toliko mnogo nivoa da ne mozemo ni da stignemo da ti odgovorimo 😄 

A mora se nesto i raditi.

 

Evo zato slikovito:

 

image.png.03e80e03354103dcb34ec01014f3f24c.png

 

 

Disclaimer: samo se zezam sa meme-om, nije namera da umanjim bilo ciju borbu... to je valjda do sada jasno. Cilj je da se nasmejemo 😄 

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Pa vecina ozbiljnih frilensera razmislja kao ja, ne pricam ja ovo napamet. Zna se gde se sakupljamo i o cemu pricamo. Sta konkretno nije tacno sto sam napisao?

 

Dokazao sam ti da nisi frilenser. Idemo jedno po jedno...:D ima vremena, bice sve zabelezeno ovde 😄

Edited by Devil In My Pants
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Devil In My Pants said:

Nisu svi tu imali ugovore, ako si sam skidao preko Skrilla npr, oni nemaju osnova da od tebe traze da placas socijalno, zdravstveno i penziono.Po kom osnovu oni imaju pravo da  ti naplate tako nesto? Oni su prosto sve ljude stavili u isti kos sto je nemoguce. Ti si skinuo sa Skrilla 20k godisnje npr plati sebi zravstveno, penziono, nidje veze. 😁 Ajde porez da naplate,ali ovo ostalo bas nema veze sa mozgom.

 

Kako tačno izgleda skidanje preko Skrilla? Preko skrilla ti pare legnu na račun, tj. prebaciš sa skrilla na tvoj devizni/dinarski?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, Devil In My Pants said:

Dokazao sam ti da nisi frilenser. Idemo jedno po jedno...:D ima vremena, bice sve zabelezeno ovde 😄

Ja sam (ne tebi) dokazao neke stvari koje ne smem da pomenem da ne bih bio banovan 😄 

Sreca pa ce sve ostati ovde... 

 

Najteze je pomoci coveku koji odbija pomoc. Tako da ja ovde odustajem, nemam ja vremena da se trudim da tebi nesto objasnim kad ti ne zelis (ili ne mozes) nesto da razumes. Pokusavali su i drugi ali ne vredi.

 

Pici tako kako si zamislio, posalji razglednicu iz Strazbura. 👋 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Devil In My Pants said:

 na devizni

 

Mhm, da. Ceniš da je država toliko maloumna (nije da nije, ali ipak) da se neće zapitati odakle nekome toliki priliv preko deviznog računa? Da banka neće cimati da pita za osnov deviznog priliva? Meni je plac iz Nemačke vraćao PDV na devizni račun za kupljena kola pa sam morao banci da pišem izjavu o prirodi deviznog priliva da bi oslobodili sredstva. 

 

Iskreno sumnjam da ćeš Skrilom, Pejpalom i sličnim servisima prikriti devizni priliv po osnovu prihoda ostvarenog u inostranstvu. 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Devil In My Pants said:

Poprilicno je neustavno nekom otpisivati dug, nekom ne.

 

Tako sam i ja mislio (i trubio) na temu kako nekima mogu da ostvare olaksice zato sto nisu bili u radnom odnosu 2019. god a drugi ne mogu, i time se prakticno diskriminira odredjeni deo radnika/stanovnistva. Ali onda su mi neki uceni pravnici objasnili zasto nisam u pravu i da bih hipoteticki mogao da tuzim drzavu ali da bih izgubio lagano

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Ridji said:

 

Tako sam i ja mislio (i trubio) na temu kako nekima mogu da ostvare olaksice zato sto nisu bili u radnom odnosu 2019. god a drugi ne mogu, i time se prakticno diskriminira odredjeni deo radnika/stanovnistva. Ali onda su mi neki uceni pravnici objasnili zasto nisam u pravu i da bih hipoteticki mogao da tuzim drzavu ali da bih izgubio lagano

 

Ma sad ce da ti da primer ustava iz Afrike i kazace ti kako je nas Ustav bulja... 😄 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, NMX said:

 

Mhm, da. Ceniš da je država toliko maloumna (nije da nije, ali ipak) da se neće zapitati odakle nekome toliki priliv preko deviznog računa? Da banka neće cimati da pita za osnov deviznog priliva? Meni je plac iz Nemačke vraćao PDV na devizni račun za kupljena kola pa sam morao banci da pišem izjavu o prirodi deviznog priliva da bi oslobodili sredstva. 

 

Iskreno sumnjam da ćeš Skrilom, Pejpalom i sličnim servisima prikriti devizni priliv po osnovu prihoda ostvarenog u inostranstvu. 

Zavisi sta si napisao tj otkacio kao osnovu  deviznog priliva... odavno sam  se ja time bavio...imam bankara u porodici. Ne znaju ovi iznad dosta toga. 😄ako ovo novo izglasaju onda ce se zeznuti, ali budemo videli.Meni jee u 99% isti broj deviznog priliva, vecina je mahom pre 2015..ali ima i sad..sem jednog.

 

37 minutes ago, Ridji said:

 

'Aj pojasni ovo, ne umem da razmisljam ili sam los i zao? 

Jednostavno...Kojneperk bi pao u nesvest kad bi dug bio otpisan, jer nda ne bi ispao pametan. Vidi se iz aviona, svi sto su presli na pausal tako razmisljaju..tj on je ddo..isto..

 

23 minutes ago, Kooineeperk said:

 

Ma sad ce da ti da primer ustava iz Afrike i kazace ti kako je nas Ustav bulja... 😄 

To jeste tako, opet ne znas. Bavis se necim sto ne znas i nisam rekao za ustav vec za ovaj zakon..koje su prevazile i najnerazvijenije drzave sveta. 

 

27 minutes ago, Ridji said:

 

Tako sam i ja mislio (i trubio) na temu kako nekima mogu da ostvare olaksice zato sto nisu bili u radnom odnosu 2019. god a drugi ne mogu, i time se prakticno diskriminira odredjeni deo radnika/stanovnistva. Ali onda su mi neki uceni pravnici objasnili zasto nisam u pravu i da bih hipoteticki mogao da tuzim drzavu ali da bih izgubio lagano

Nema na osnovu cega da ja placam zdravstveno i penziono, to je glupost. Ako ti to ne vidis onda ja ne znam..mogu porez i to je to...mada i to je vise nego upitno

Edited by Devil In My Pants
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Devil In My Pants said:

Jednostavno...Kojneperk bi pao u nesvest kad bi dug bio otpisan, jer nda ne bi ispao pametan. Vidi se iz aviona, svi sto su presli na pausal tako razmisljaju..tj on je ddo..isto..

 

Jeste, evo vristao sam ceo dan besan sto su se ljudi izborili i za ovo. 😄 Dzaba ja pisem kad ti ne citas. 

 

4 minutes ago, Devil In My Pants said:

To jeste tako, opet ne znas. Bavis se necim sto ne znas i nisam rekao za ustav vec za ovaj zakon..koje su prevazile i najnerazvijenije drzave sveta. 

 

Pa pitao sam te ranije da mi das primer zakona iz Afrike koji si pominjao, to si ignorisao. 😉 

Pa rekoh mozda sada, posto se pozivas na ustavnost i covek ti kaze da to nema veze sa tim, mozda ces naci primer ustava iz Afrike i reci da je nas Ustav los... 

 

Vidi, ako hoces da baratas cinjenicama, moras zaista da znas i da razumes cinjenice i da mozes da ih dokazes. Ja te pitam za dokaz, hajde budi korektan sagovornik pa potkrepi to sto si rekao primerom. 

 

Ja kad nesto ne znam, naglasim to, dam svoje tumacenje, kazem uzmite to sa rezervom. Kao ono za tumacenje bilansa Nordeusa, kao ono da Upwork ne uzima i ne placa nikakav tax Srbima kao i mnogim drugima, a da ima drzava kojima uzima ali ne znam detalje. 

 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Kooineeperk said:

Jeste, evo vristao sam ceo dan besan sto su se ljudi izborili i za ovo. 😄 Dzaba ja pisem kad ti ne citas. 

 

Pa pitao sam te ranije da mi das primer zakona iz Afrike koji si pominjao, to si ignorisao. 😉 

Pa rekoh mozda sada, posto se pozivas na ustavnost i covek ti kaze da to nema veze sa tim, mozda ces naci primer ustava iz Afrike i reci da je nas Ustav los... 

 

Vidi, ako hoces da baratas cinjenicama, moras zaista da znas i da razumes cinjenice i da mozes da ih dokazes. Ja te pitam za dokaz, hajde budi korektan sagovornik pa potkrepi to sto si rekao primerom. 

 

Ja kad nesto ne znam, naglasim to, dam svoje tumacenje, kazem uzmite to sa rezervom. Kao ono za tumacenje bilansa Nordeusa, kao ono da Upwork ne uzima i ne placa nikakav tax Srbima kao i mnogim drugima, a da ima drzava kojima uzima ali ne znam detalje. 

 

Ukucaj za Nigeriu ili bilo koju drzavu i izaci ce ti na Google. Apsolutno nema drzave na svetu koja nije nije napravila zakon za ovu vrstu ljudi ili bar im je zakon raniji od 2003g. Bas cu sad da ti dokazujem, imas google i sve je kristalno jasno.

 

Na ovo nisi besan (vec relativno srecan), bio bi besan da su otpisali dugove. Ovo je smesno i cista kradja. Mada opet nisi mnogo bolje prosao od svojih bivsih kolega.

 

Vidi se iz nacina pisanja sve. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Devil In My Pants said:

Ukucaj za Nigeriu ili bilo koju drzavu i izaci ce ti na Google.

Ja sam mislio da si ti strucnjak po tom pitanju a ne da pitam Google 😄 

 

Just now, Devil In My Pants said:

Apsolutno nema drzave na svetu koja nije nije napravila zakon za ovu vrstu ljudi ili bar im je zakon raniji od 2003g. Bas cu sad da ti dokazujem, imas google i sve je kristalno jasno.

Evo jos jedne fantasticne izjave. 😄 

 

Just now, Devil In My Pants said:

Na ovo nisi besan (vec relativno srecan), bio bi besan da su otpisali dugove. Ovo je smesno i cista kradja. Mada opet nisi mnogo bolje prosao od svojih bivsih kolega.

 

Vidi se iz nacina pisanja sve. 

Ma jesam besan 😄 a da su vam sve otpisali vec bih bio u novinama kako go trcim ispred skupstine... not. 😄 

 

Kako ne razumes covece? Jedino sto se mene direktno dotice jeste to sto je i meni oprosten dug. Da je otpisan ceo dug svima, uopste mi ne bi bilo krivo - jer meni bi bilo isto, a nekima je jos bolje, a ja nemam nista protiv, nikakav problem, da i ti drugi izbore sto bolje uslove. Podrzavam svaku borbu koja se razumno i argumentovano artikulise. 

 

S druge strane, veliki problem imam sa plasiranjem gluposti, diskusijama bez argumenata, dokaza, vredjanjem, navodjenjem ljudi da izvrse prekrsajno/krivicno delo.  

Link to comment
Share on other sites

Stvar je vrlo jednostavna. Računajući na uobičajene karakteristike naše države i njenih administrativnih jedinica, za početak ne treba juriti pred rudu i prijaviti se sam. Ne može poreska da utužuje bez ikakvog obaveštenja dužnika i da ti šalje izvršitelje kao Infostan.  Moraju prvo rešenje da pošalju pa idemo dalje. Bez rešenja nema razgovora. Treba proveravati esanduče kod euprave. Meni nije stiglo rešenje za porez na imovinu poštom, već u esanduče. Moguće i ovo da šalju elektronskim putem.

 

Onaj kreten Pogačar im je verovatno uz dogovor u paketu predao listu članova da za početak imaju sa čim da rade. Neka se malo muče i sami traže. To će trajati. Dotle može svašta da se desi/izmeni.

 

Druga stvar, ne treba prilivi da budu tako lako vidljivi. Ja sam bio, ruku na srce, na osnovu poluinformacija i lenjosti da se bolje informišem, pglu (ajde likujte sad) pa primao na račun u Srbiji. Međutim, odmah prošlog oktobra sve prebacio na Payoneer. Oni će prvo gledati aktuelne prilive. Ići će, naravno, i unazad, ali treba računati sa time da će ići prvo najlakšim putem, a onda moguće gledati malo da idu i redosledom visine i ko zna šta još. Što pre su prilivi nestali sa domaće banke, to bolje.

 

Uostalom, razlikovaće se i od opštine do opštine. Pa njih sam morao bukvalno pajserom na silu da jurim da platim neke poreze na kapitalnu dobit. I to na opštini Vračar, možeš misliti tek Zemun i slične opštine. Sad čuo od drugarice iz jedne od vodećih agencija za nekretnine, da oni porez na kapitalnu dobit otprilike samo naplate ako ih sam debelo juriš, a inače često dolazi do zastarevanja. Nemaju resurse i kapacitet, nemaju volje, lenji su, ... Dranje freelancera je sad aktuelno, tu će biti svakako ažurniji, ali ne treba im pomagati. Neka se malo trude.

 

Tu više nije u pitanju stari dug, nego šta će im kao buduće rešenje sve pasti napamet, a verovatno će biti gluposti do bola. Jednostavno od ovog trenutka si nezaposlen i nema prihoda. Tačka.

 

Ko baš želi da je "legalan", primi na Payoneer ceo iznos, pa odatle prebaci na Skrill neki mali iznos u okviru freelancera minimalca 8u svakom slučaju ispod 500 Eura) a odatle na domaću banku. I vuk sit i ovce na broju. Zašto je opao nivo prihoda - Corona, bato, svima je sada opalo. Ako nešto makar mogu da oporezuju, smiriće se pa verovatno i neće dalje njuškati.

 

Ko hoće perfekciju, a ima više klijenata, može da rasporedi da neki klijenti plaćaju na Payoneer, a neki na domaću banku. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Akiro said:

Ko baš želi da je "legalan", primi na Payoneer ceo iznos, pa odatle prebaci na Skrill neki mali iznos u okviru freelancera minimalca 8u svakom slučaju ispod 500 Eura) a odatle na domaću banku. I vuk sit i ovce na broju. Zašto je opao nivo prihoda - Corona, bato, svima je sada opalo. Ako nešto makar mogu da oporezuju, smiriće se pa verovatno i neće dalje njuškati.

 

Ko hoće perfekciju, a ima više klijenata, može da rasporedi da neki klijenti plaćaju na Payoneer, a neki na domaću banku. 

 

Čisto da znaš a to će ti reći i svaki poreski savetnik, Poreska uprava ima pravo po članu 9 Zakona o poreskom postupku i administraciji da utvrđuje poreske činjenice prema njihovoj ekonomskoj suštini (tzv. substance over form princip), tj. postoji načelo fakticiteta. Pa svaki simulovani pravni posao, PU (ako otkrije) može da desimuluje i utvrdi poresku obavezu kao da simulovanog posla nije ni bilo. 

 

Pa da vodiš računa o tome. Kao i svi koji misle da srpsku PU (koja je bušna na sve strane, činjenica) može čovek tek tako lako da zajebe. 

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Kooineeperk said:

Ja sam mislio da si ti strucnjak po tom pitanju a ne da pitam Google 😄 

 

Evo jos jedne fantasticne izjave. 😄 

 

Ma jesam besan 😄 a da su vam sve otpisali vec bih bio u novinama kako go trcim ispred skupstine... not. 😄 

 

Kako ne razumes covece? Jedino sto se mene direktno dotice jeste to sto je i meni oprosten dug. Da je otpisan ceo dug svima, uopste mi ne bi bilo krivo - jer meni bi bilo isto, a nekima je jos bolje, a ja nemam nista protiv, nikakav problem, da i ti drugi izbore sto bolje uslove. Podrzavam svaku borbu koja se razumno i argumentovano artikulise. 

 

S druge strane, veliki problem imam sa plasiranjem gluposti, diskusijama bez argumenata, dokaza, vredjanjem, navodjenjem ljudi da izvrse prekrsajno/krivicno delo.  

Koji su tvoji argumenti? Meni su otpisali dug. Nemas argumnt zasto bih ja morao da placam zdravstveno i penziono ajde molim te mi objasni taj deo. Na osnovu cega oni meni nalazu da ja to platim. 

 

Ko nema u vugla mora da gugla..tako sam i ja 🙂 ne znam odakle bi mogao da izvlacim informacije o Africi sem na internetu ...xD

 

7 minutes ago, NMX said:

 

Čisto da znaš a to će ti reći i svaki poreski savetnik, Poreska uprava ima pravo po članu 9 Zakona o poreskom postupku i administraciji da utvrđuje poreske činjenice prema njihovoj ekonomskoj suštini (tzv. substance over form princip), tj. postoji načelo fakticiteta. Pa svaki simulovani pravni posao, PU (ako otkrije) može da desimuluje i utvrdi poresku obavezu kao da simulovanog posla nije ni bilo. 

 

Pa da vodiš računa o tome. Kao i svi koji misle da srpsku PU (koja je bušna na sve strane, činjenica) može čovek tek tako lako da zajebe. 

Poreska uprava ne sluzi qrcu, oni su izjahani i izmuceni do maksimalnih granica. I ovima sto i mogu da nadju,nema ni 30% para koje su usle u zemlju jer nemaju zakon da ljudima to  bude lakse pa je dosta njih posebno sa velikim ciframa radili tako, a tek ce raditi dok se ne bude znao status. 

 

Oni su ovu drzavu kostali miljiarde..ovo ih ne moze pokriti....samo zakon o poreklu imovine moze nesto da uradi a to nece doneti jer bi onda dosta ljudi najebali. Zato su selektivni, nesposobni i ne sluze qrcu...

 

Evo slusam skupstinu i oni pricaju jos o bivsoj vlasti 😄

Edited by Devil In My Pants
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Akiro said:

Stvar je vrlo jednostavna. Računajući na uobičajene karakteristike naše države i njenih administrativnih jedinica, za početak ne treba juriti pred rudu i prijaviti se sam. Ne može poreska da utužuje bez ikakvog obaveštenja dužnika i da ti šalje izvršitelje kao Infostan.  Moraju prvo rešenje da pošalju pa idemo dalje. Bez rešenja nema razgovora. Treba proveravati esanduče kod euprave. Meni nije stiglo rešenje za porez na imovinu poštom, već u esanduče. Moguće i ovo da šalju elektronskim putem.

 

Koliko sam video iz 2-3 slucaja cak i ne salju odmah resenje nego poziv da se javis u PU. Ako sam dobro ukapirao da se izjasnis, ili da objasnis, te prilive na deviznom racunu koje su nasli. Tako da tek posle toga oni treba da utvrde da li i na koju sumu da racunaju i rade resenje. Problem je samo sto cim se na bilo koji nacin pokrene postupak, a u to se i poziv racuna, stopira se vreme za zastarevanje. 
 

23 minutes ago, Akiro said:

Onaj kreten Pogačar im je verovatno uz dogovor u paketu predao listu članova da za početak imaju sa čim da rade. Neka se malo muče i sami traže. To će trajati. Dotle može svašta da se desi/izmeni.

Napasah vec jednom, po nekim nformacija oni kao vec imaju neku "najuzu" listu, tipa 500-1000 ljudi sa kojima su krenuli i kojima su poceli da salju pozive. 
Ali svakako da ce trajati i trebace im vremena, pogotovo sto u vreme Korone rade sa dodatno smanjenim kapacitetom. Barem je tako bilo prosle godine kad su kolege jurile ovde poresku inspektorku da im zavrsi resenja. 

 

25 minutes ago, Akiro said:

Oni će prvo gledati aktuelne prilive. Ići će, naravno, i unazad, ali treba računati sa time da će ići prvo najlakšim putem, a onda moguće gledati malo da idu i redosledom visine i ko zna šta još. Što pre su prilivi nestali sa domaće banke, to bolje.


I ovde se apsolutno slazem, mislim da ce gledati prvo ove koji su nastavili idalje da primaju uplate, a vrlo verovatno i po visini ce biti pravljeni krugovi. Uostalom i ovaj navodni spisak koji gore pomenuh je na osnovu visine priliva. 
 

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Zavisi od doznaka. Svaka firma salje zbog cega salje pare i tu nema vrdanja. Ima cak i nekih kockara da su stiklirali za dobitke na igri za srecu, ti su vecinom vec dobili resenja, ali ce ih dobiti i njima je zavrsena prica. Znam i neke koji nisu otisli, verujuci da sacekaju. Stikla zivot spasava. Kad te neko posavetuje pre celog sranja,ali posle kad te savetuju to je problem.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, NMX said:

 

Čisto da znaš a to će ti reći i svaki poreski savetnik, Poreska uprava ima pravo po članu 9 Zakona o poreskom postupku i administraciji da utvrđuje poreske činjenice prema njihovoj ekonomskoj suštini (tzv. substance over form princip), tj. postoji načelo fakticiteta. Pa svaki simulovani pravni posao, PU (ako otkrije) može da desimuluje i utvrdi poresku obavezu kao da simulovanog posla nije ni bilo. 

 

Pa da vodiš računa o tome. Kao i svi koji misle da srpsku PU (koja je bušna na sve strane, činjenica) može čovek tek tako lako da zajebe. 

Neka se malo potrude, što bi im bilo ko olakšao. Ako neko ima više klijenata (jedan verovatno neće biti spreman da se aka sa isplatama na različite račune), i prima jedan deo na domaću banku, šta je tu sporno. Odakle oni mogu da znaju da je to samo deo primanja? Baba Jagina kristalna kugla? 

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, Devil In My Pants said:

Koji su tvoji argumenti? Meni su otpisali dug. Nemas argumnt zasto bih ja morao da placam zdravstveno i penziono ajde molim te mi objasni taj deo. Na osnovu cega oni meni nalazu da ja to platim. 

 

Aman covece jbt CITAJ STA PISEM! 100x sam ovde rekao da nisam za to da oni kojima se trazi da ovo plate (incl. myself) moraju da plate zdravstveno i PIO (to bih zapravo ostavio po volji freelancer-a, ko zeli da ima staz, neka plati, ali da mu se prizna staz). Ali porez mora da se plati, po zakonu, osim ako se ne dogovori drugacije. 

 

38 minutes ago, Devil In My Pants said:

Ko nema u vugla mora da gugla..tako sam i ja 🙂 ne znam odakle bi mogao da izvlacim informacije o Africi sem na internetu ...xD

 

Pa hajde kad si vec izvukao informacije, podeli sa nama, sto si stipsa? 😄 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...