Jump to content

Oporezivanje freelancera


Akiro

Recommended Posts

Malo da vidite koje je odsustvo realnosti kod ovih ljudi (premotao sam na 3:35):

 

 

Mesečno zarađuje između 1-1.5k evra. I ne plaća dinar poreza. I došla maca na vratanca. I čovek HOĆE DA SE SELI IZ DRŽAVE. :roflmao:

 

Vidi druže, kad platiš porez, opet imaš prihode koje nema 3/4 Srbije tako da ono, ne seri i uči Čin Long Lija iz Šenžena miš-mouse kuća-house. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@NMX o kojih 50% on prica?! Mislim znam, ali mi nije jasno da covek sa 1000-1500eur ne razume da ima alternativu, a da nije odlazak iz zemlje. Pa jbt otvori pausalnu agenciju, zaradi tih 1000-1500eur mesecno, plati pausalni porez i doprinose od 250eur (dakle ne samo porez) i to ti je onda maksimalno 17-25% da ti je uzela drzava. Bolje od toga tesko da moze da dobije u Srbiji... sta treba da kaze prosecni profesor engleskog na sve to, koji mozda ide i od skole do skole da bi popunio fond casova? I koji dobije mozda 700eur platu (stvarno ne znam kolike su, nemam profesore u okruzenju) a sa svim porezima i doprinosima to njegove poslodavce kosta nekih 1100eur, dakle 400eur je otislo na porez i doprinose (bruto2)? 

 

Nemas konstantne prihode svakog meseca?! OK, zamrzni agenciju kad planiras na odmor. Odlozi fakturisanje. Smisli nesto jbt. Radis preko jedne platforme pa te brine test samostalnosti? Podeli, ako su ti ok klijenti sigurno ce ti izaci u susret, pa cak i direktno da ti placaju...

 

Apsolutno nisam protiv protesta i dizanja glasa za bilo sta na ovom svetu, ali brate, dajte neka bude smisleno. 

 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ljudi, ajde posto me mrzi, izguglajte malo koliko bi se placao pausal da ga otvoris sad. Hint - nije 50%, nego blizu 60%, sa dugovima iz prethodnih 5 godina. Osnovica se podize u poslednje 3 godine, ne isplati se. To sto pominjes 250e sve troskove si mogao da nadjes pre tri godine u manjim mestima, sada je 400-500 evra za sve digitalne delatnosti. Dodaj dugove i izlazis na 600-700 evra mesecno da placas.

Edited by McLeod
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@McLeod Da li si 100% siguran da je sada osnovica tolika da PID izadju 400-500eur?

 

https://eporezi.purs.gov.rs/kalkulator-pausalnog-poreza-i-doprinosa.html 

Ja dobijem 36k za Novi Beograd za delatnosti 6201 (programiranje) i 6202 (konsultantske delatnosti u IT), a zavisi i od godine rodjenja (?!) a kako lik na snimku ne deluje stariji od 30 godina stavio sam 1991. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, NMX said:

Malo da vidite koje je odsustvo realnosti kod ovih ljudi (premotao sam na 3:35):

 

 

Mesečno zarađuje između 1-1.5k evra. I ne plaća dinar poreza. I došla maca na vratanca. I čovek HOĆE DA SE SELI IZ DRŽAVE. :roflmao:

 

Vidi druže, kad platiš porez, opet imaš prihode koje nema 3/4 Srbije tako da ono, ne seri i uči Čin Long Lija iz Šenžena miš-mouse kuća-house. 

Ako je tebi dobar zakon da neko ko zarađuje 500 eura, posle odbijanja poreza ostane na ispod minimalca ili onaj ko svojim znanjem zaradi mesečno 170 000 mora da plati državi i više od 100k, onda super. A sam nalazi posao, sam plaća opremu, nema bolovanje i sve ostale privilegije. Uz to, znamo ko će te pare uzeti i staviti u svoj džep. 

 

Ja nemam ništa protiv plaćanja duga za porez 5 godina unazad na rate 10 godina, ali imam protiv plaćanja zdravstvenog koje nije iskorišćeno i doprinosa kad se staž neće računati retroaktivno. I naravno, užasno veliki porez za buduće zarade je pljačka i zaostao u prošlom veku. Ima dovoljno primera iz okruženja kako je to regulisano. Ukratko...nigde kao ovde. 

 

Znam i ljude koji su uredno išli da pitaju šta treba da se plaća i rekli im - ništa, vi niste regulisani, niko to i ne proverava. I šta sad? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, Kooineeperk said:

@McLeod Da li si 100% siguran da je sada osnovica tolika da PID izadju 400-500eur?

 

https://eporezi.purs.gov.rs/kalkulator-pausalnog-poreza-i-doprinosa.html 

Ja dobijem 36k za Novi Beograd za delatnosti 6201 (programiranje) i 6202 (konsultantske delatnosti u IT), a zavisi i od godine rodjenja (?!) a kako lik na snimku ne deluje stariji od 30 godina stavio sam 1991. 

 

 

 

I sledece godine ti troskovi odu na nekih 44 hiljada, a mislim da i za 2023. rastu. To su "sredili" kada su ubacili i test samostalnosti pod budnim okom NMXovog kolege i drugara koji je formalno u NDM BGD, a tehnicki je radio sa Brnabinom NALED i ex-NALED ekipom na tome i po retorici i bahatosti bi se bas sjajno uklopio u SNS.

Edited by McLeod
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  

15 minutes ago, Kronostime said:

Kockanje i kladjenje je odavno trebalo oglobiti.

 

Ovde se misli na one koji pruzaju te usluge a ne na one koji ih konzumiraju. 

Ne znam na sta si ti mislio u komentaru? 

 

@Dropkick Murphys slazem se za brisanje zdravstvenog i penzionog iz ovog 5-ogodisnjeg duga. I onda porez sa otplatom od 10 godina bez kamate. 

 

I to je samo jedan deo ove price, sta dalje? Zavisno od visine primanja, nekom ce biti povoljnije jedno, nekom nesto drugo. 

Ovom sto zaradi 170k dinara, ja zaista ne vidim kako on to plati drzavi 100k poreza i doprinosa? Molim te pojasni mi koji je to model.

 

Taj ako je pausalac, moze da plati 35-40k dinara PID meseno (screenshot dole u odgovoru Meku). 

 

Ako se oporezuje kao fizicko lice, onda su tu normirani troskovi koji su valjda dogovoreni da budu 43% pa onda imas neoporezivi deo od 32k dinara... 

 

Evo primera sa Pausal.rs:

Quote

računaće se kvartalno
sabereš sve primanja u kvartalu

 

Primer 1:
januar 64300RSD + februar 27000RSD + mart 72000 = 163300RSD
Neoporeziv deo za kvartal 32000×3=96000RSD
normirani troškovi 163000×43%=70090RSD
Poreska osnovica 163300-96000-70090=-2790
Znači nema poreza i doprinosa za taj kvartal
NETO: 163300RSD

 

Primer 2:
januar 60000RSD + februar 40000RSD + mart 100000= 200000RSD
Neoporeziv deo za kvartal 32000×3=96000RSD
normirani troškovi 200000×43%=86000RSD
Poreska osnovica 200000-96000-86000=18000RSD
Porez 20% 18000 * 20%=3600RSD
PIO 25.5% 18000 * 25,5%=4590RSD
ZO 10.3% 18000 * 10.3%=1854RSD

Porezi i doprinosi za kvartal 10044RSD efektivno 5.022%
NETO: 189956RSD

 

Za tvoj primer od 3 meseca x 170k dinara ja izracunam poreze i doprinose od nesto manje od 110k dinara, sto je 21.5% 

 

 

4 minutes ago, McLeod said:

I sledece godine ti troskovi odu na nekih 44 hiljada, a mislim da i za 2023. rastu.

image.png.9848e0289c2db9f055b6fa0bab50a4f0.png

I da naglasim, ovi sto zaradjuju manje, nece placati porez (primer 1). 

 

Pa sta je onda problem? 

1. Problem je sto ne razumeju ovo svi

2. Problem je sto ovo vazi samo kao neko prelazno resenje, mislim da su nesto u fazonu 

 

Quote

Odlukom države da i na period do 30. septembra 2021. godine primeni olakšice kao što je besteretni deo od 32.000 dinara i normirane troškove od 43% u velikoj meri smanjuju buduće opterećenje frilensera, sa posebnim naglaskom na frilensere koji imaju male prihode. Ovakav model oporezivanja je veoma povoljan. Međutim, glavno pitanje koje se ovde može postaviti je šta će se dešavati od oktobra 2021. godine i da li postoji namera države da do tada donese novi zakon koji će regulisati položaj frilensera.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, McLeod said:

Jeste, i dodjes do toga da ti je isti djavo da otvoris DOO onda, koji je jos malo skuplji, ali svakako mnogo bolji za poslovanje.

 

Pa nije. 

 

Pogotovo za ove koji zaradjuju do 500eur. Njima se ni pausal ne isplati, ali ova privremena mera se isplati jer ne plate gotovo nista. 

 

Evo, na brzinu od 50k do 200k (crvene brojeve racunajte da su nula, mrzelo me da stavljam IF funkciju):

image.thumb.png.81d1584ea02e175fcf0042e1a1e3d5be.png

 

 

DOO je ok za one koji su bili pausalci, mozda bili i blizu 6mil dinara limita (500k dinara mesecno), a mozda nece da se zezaju sa poreskom i gube vreme na njih i njihove upite... 

Edited by Kooineeperk
Link to comment
Share on other sites

Pitanje je samo koliko će da "popuste" frilenserima, moraju da paze na ostale koji su sve vreme, pa i zadnjih 5 godina morali da plaćaju i porez i recimo, zdravstveno (mada ga je većina vrlo malo koristila), da im se ne desi, e ako ste mogli njima aj sad i nama malo da smanjite osnovice za oporezivanje i doprinose itd itd.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Kooineeperk

100k od 170k porez + rata za stari dug, na to sam mislio 

 

Pišem preko telefona, a video sam tabelu pre par dana koliki bi bili realni troškovi za određene zarade. 

 

Kad dođem do kompa, potražiću

 

Ako ne grešim, normirani troškovi su 0% ovim najnovijim predlogom

 

Edited by Dropkick Murphys
Link to comment
Share on other sites

Evo update. 

 

Ispod 55k nema sta da se plati.

 

Takodje, napomena, primanja se gledaju kvartalno, tako da mozes da imas 2 meseca po 75000 i treceg nista i da ti je prosek onda 50k mesecno i ne placas nista. 

 

Pitanje je samo sta onda ovi sa ispod 55k, ne ide im staz, nemaju zdravstveno?

 

image.thumb.png.4e1fcff88325aef337693c1063f44b3d.png

Link to comment
Share on other sites

@Kooineeperk 
Normirani troskovi ne postoje vise za fizicka lica i to sto ti postujes se odnosi na zaostala dugovanja, a ne na buduce poslovanje, koliko sam mogao da procitam iz izjava vlade i frilensera.

 

48 minutes ago, McLeod said:

I sledece godine ti troskovi odu na nekih 44 hiljada, a mislim da i za 2023. rastu. To su "sredili" kada su ubacili i test samostalnosti pod budnim okom NMXovog kolege i drugara koji je formalno u NDM BGD, a tehnicki je radio sa Brnabinom NALED i ex-NALED ekipom na tome i po retorici i bahatosti bi se bas sjajno uklopio u SNS.

 

Takve bitange su najgore, sisa pare na drzavnom fakultetu, a u isto vreme zaposlen u Deloitte i frilensuje sa Naledom i slicnima. Zar ovo nije neki sukob interesa?

 

Najbucniji su mrsomudi iz drzavnih preduzeca i iz firmi koje sisaju drzavu kao sto su sad Kontinentalu dali 60000 evra po radniku ili Fiatu 150000, ne mislim na tebe @stray-cat. Svim malim  frilenserima, preduzetnicma... treba skinuti drzavnu omcu sa vrata, jer njih niko ne pita:

1. Da li rade 12 meseci godisnje bez pauze ili i oni imaju 1-2 meseca odmora?
2. Da li je iznos uvek 1500 evra ili je nekad i 1000 kao sto je rekao ovaj lik u klipu?
3. Koliko radnih sati te osobe imaju u toku meseca?
4. Da li toj osobi treba neka oprema za obavljanje te delatnosti? Fotografi pored hardvera placaju i studio, modele...
5. Da li ta osoba koristi neki software? Samo Photoshop kosta 400-500 evra godisnje
6. ...
 

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

RAcunica-Udruzenja-radnika-na-internetu-

 

Ovo je sa poslednjeg sastanka i pregovora sa Vladom ovog, da kažem, zvaničnog udruženja frilensera. 

Gornji deo je za dug, donji za nove zarade. Žuti deo, dole desno, zbirno mesečno opterećenje. 

 

Mada, posle ovog sastanka, ono trojanski konj udruženje je sa Vladom dogovorilo te povoljnije uslove i moguće da je to ovo što @Kooineeperkpiše. Iskreno, to nisam ni gledao jer me ne zanimaju sns dogovori između sebe. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, McLeod said:

koji je formalno u NDM BGD, a tehnicki je radio sa Brnabinom NALED i ex-NALED ekipom na tome i po retorici i bahatosti bi se bas sjajno uklopio u SNS.

Misliš na ovog debilka?

 

CGVFNHm.png

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ostane freelancerima više nego što ima 3/4 Srbije kada plate šta treba? 

 

Pa ostalo bi i Nordeusu i sličnoj lopovskoj bagri više nego 3/4 privrednika što imaju, kada bi svoje kadrove plaćali prema njihovoj realnoj tržišnoj vrednosti. Što uopšte ta bagra nije ostala u Americi kod Googlea i Microsofta ili tamo otvorila firmu, ako su tako sposobni kako se predstavljaju?

 

Ostalo bi većini privatnika u Srbiji sasvim dovoljno kada bi SVE svoje zaposlene prijavili i to na CELOKUPAN IZNOS, kako to zakon odvajkada i predviđa. A ako nisu sposobni da posluju pod regularnim uslovima bolje i da se ne bave privatnim poslom nego da se lepo zaposle kod svojih kolega privatnika, koji su realno sposobni (ima valjda i nekoliko takvih u Srbiji), pa da rade za platicu u okvirima svojih sposobnosti.

 

Kad će poreska uprava da se najzad zaiteresuje za rak-ranu srpske privrede? Tu leži mnogo više para nego kod freelancera.

Edited by Akiro
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, Akiro said:

Obzirom na to kojoj i kakvoj državi su plaćali, šta da ti kažem....

 

Plaćali su vojsku koja je činila zločine po komšiluku, plaćali su policiju, koja je sopstvenim građanima punila hladnjače, plaćali su RTS da ih laže, a bogami plaćali su i Pink i Informer ( ne misli neko valjda da Dragan J. Vučićević radi iz ubeđenja ili za lepe oči),...   

 

A možda su to sve prikriveno podržavali... Pre ću razumeti čak i one, koji su u fazonu, neka komšiji crkne krava (krajnje bedno, ali ljudski i nadasve srpski) nego one, koji ovu državu doživljavaju sa velikim slovom D.

Da ne citiram pitanje sa prve strane, koje sam tek juce procitao. Imam nekoliko poznanika koji tezgare po inostranstvu i dvojica imaju racun u Bugarskoj , a jedan u Makedoniji. Racun se otvara kao fizicko lice, a Bugari su puno toga poostrili zadnjih 5-6 godina. Nista kartica, ATM, kada im treba novac sednu u kola pa u banku.

Poznajem i coveka koji ima registrovanu firmu, bavi se trgovinom i ima racun u Panami. Oko otvaranja mu je pomogao advokat u Beogradu, preporucio mu je partnera u Panami koji je zavrsio posao. Racunaj na $X000 troskova, ali dobijas karticu, on-line pristup racunu, banka moze da ti izvrsi transfer na racun u Srbiji ili preko WU. Postoji i ono ali. Deru te sa raznim provizijama, 3% za koriscenje ATM-a plus  konverzija valute, mesecni troskovi za imanje racuna, lista je dugacka.

Edited by DJORDJE
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, fishV2 said:

@Kooineeperk 
Normirani troskovi ne postoje vise za fizicka lica i to sto ti postujes se odnosi na zaostala dugovanja, a ne na buduce poslovanje, koliko sam mogao da procitam iz izjava vlade i frilensera.

 

 

Takve bitange su najgore, sisa pare na drzavnom fakultetu, a u isto vreme zaposlen u Deloitte i frilensuje sa Naledom i slicnima. Zar ovo nije neki sukob interesa?

 

Najbucniji su mrsomudi iz drzavnih preduzeca i iz firmi koje sisaju drzavu kao sto su sad Kontinentalu dali 60000 evra po radniku ili Fiatu 150000, ne mislim na tebe @stray-cat. Svim malim  frilenserima, preduzetnicma... treba skinuti drzavnu omcu sa vrata, jer njih niko ne pita:

1. Da li rade 12 meseci godisnje bez pauze ili i oni imaju 1-2 meseca odmora?
2. Da li je iznos uvek 1500 evra ili je nekad i 1000 kao sto je rekao ovaj lik u klipu?
3. Koliko radnih sati te osobe imaju u toku meseca?
4. Da li toj osobi treba neka oprema za obavljanje te delatnosti? Fotografi pored hardvera placaju i studio, modele...
5. Da li ta osoba koristi neki software? Samo Photoshop kosta 400-500 evra godisnje
6. ...
 

 

 

 

Sve je to tačno, ali je bilo tačno i zadnjih 5 i više godina, a frilenseri nisu obraćali pažnju na to (nisu ni trebali jer im nije bilo bitno).

 

Da, možeš na konto troškova posla koje imaš da smanjiš iznose na ovo ili ono, ali postoje neki minimalni iznosi koji poreskoj moraju da se uplate, a kad smanjiš koliko uspeš da smanjiš preostalo, na to ide porez (ili možda još nešto, ne sećam se).

 

Glavni problem je što država nema posebne zakonske mehanizme za frilensere i sad mora da ih izmišlja (ili prepisuje od drugih država), pa primenjuje opšte koji važe za sve.

Usput moraju mnogo da paze da to što smisle za vas (tj nas, ako smem da otkucam, jer je moj potomak počeo da podučava Japance engleski), to ne sme da bude (malo ili mnogo) povoljnije u odnosu na druge, jer će onda u roku od odma' svi da postanu frilenseri.

 

Najbolje čemu se ja nadam je da smanje porez na 10% (kao što i jeste na redovne plate, a ne da bude 20% kao što je na pojedinačne zarade), da omoguće da možeš da prikažeš troškove, onda to ispadne oko 30% u odnosu na ono što ti uplate na račun (ako si 500+ evrića). Sve ostalo je SF u Srbiji.

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, fishV2 said:

Normirani troskovi ne postoje vise za fizicka lica i to sto ti postujes se odnosi na zaostala dugovanja, a ne na buduce poslovanje, koliko sam mogao da procitam iz izjava vlade i frilensera.

 

Netacno, vaze i za period od 30. Septembra 2020. lepo sam ti citirao, evo jos jednom sa Pausal.rs

 

Quote

Odlukom države da i na period do 30. septembra 2021. godine primeni olakšice kao što je besteretni deo od 32.000 dinara i normirane troškove od 43% u velikoj meri smanjuju buduće opterećenje frilensera, sa posebnim naglaskom na frilensere koji imaju male prihode. Ovakav model oporezivanja je veoma povoljan. Međutim, glavno pitanje koje se ovde može postaviti je šta će se dešavati od oktobra 2021. godine i da li postoji namera države da do tada donese novi zakon koji će regulisati položaj frilensera.

Poslednji pasus ovde https://blog.pausal.rs/sta-frilenserima-donosi-novi-predlog-vlade/ 

Ja mozda ne znam mnoge stvari oko ovoga pa verujem njima... 

 

 

39 minutes ago, fishV2 said:

Takve bitange su najgore, sisa pare na drzavnom fakultetu, a u isto vreme zaposlen u Deloitte i frilensuje sa Naledom i slicnima. Zar ovo nije neki sukob interesa?

 

Ako uredno placa porez i doprinose na sve prihode ne vidim u cemu je problem ako time sto radi u jednom subjektu ne ostvaruje neki interes za drugi subjekat u kome je takodje angazovan. 

 

24 minutes ago, Senn said:

Misliš na ovog debilka?

 

CGVFNHm.png

Nesto mi slika ne lici na njega (brada) ali jeste Kostic. @fishV2 misli na ovog cini mi se:

 

 

 

41 minutes ago, fishV2 said:

1. Da li rade 12 meseci godisnje bez pauze ili i oni imaju 1-2 meseca odmora?
2. Da li je iznos uvek 1500 evra ili je nekad i 1000 kao sto je rekao ovaj lik u klipu?
3. Koliko radnih sati te osobe imaju u toku meseca?
4. Da li toj osobi treba neka oprema za obavljanje te delatnosti? Fotografi pored hardvera placaju i studio, modele...
5. Da li ta osoba koristi neki software? Samo Photoshop kosta 400-500 evra godisnje
6. ...

1. Naravno da (mogu da) imaju odmor i mogu da ga imaju relativno kad hoce, samo nece imati primanja tada. Zato treba da razmisljaju o svojim primanjima na godisnjem nivou i procene kada i kako im je najbolje, da naprave neku "zalihu". Nije tu problem odmor nego bolovanje - to nije regulisano. 

 

4. i 5. zato postoje normirani troskovi, drzava ti prizna da si ti 43% tih prihoda potrosio na opremu, racune, i sta vec treba. Onako, pausalno. A realno, mnogi ne potrose toliko. 

 

37 minutes ago, Dropkick Murphys said:

Mada, posle ovog sastanka, ono trojanski konj udruženje je sa Vladom dogovorilo te povoljnije uslove i moguće da je to ovo što @Kooineeperkpiše. Iskreno, to nisam ni gledao jer me ne zanimaju sns dogovori između sebe. 

Da, ova tvoja tabela je stara. Ja iskreno ne citam sta pisu te grupe niti mnogo pratim novine, meni je Pausal.rs neko u koga verujem pa sad ako oni lazu onda i ja lazem vas... 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...