Jump to content

Oporezivanje freelancera


Akiro

Recommended Posts

Ljudi, izjednacava se osnovica vrlo brzo, znaci u naredne dve godine sve ce da izjednace, ako neko sad treba da otvara firmu i racuna na osnovu toga kako je danas zajebace se. Osnovice rastu zato sto su takodje ljudi otvarali firme na teritoriji siromasnih opstina i samo izvlacili pare odatle.

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, McLeod said:

Ljudi, izjednacava se osnovica vrlo brzo, znaci u naredne dve godine sve ce da izjednace, ako neko sad treba da otvara firmu i racuna na osnovu toga kako je danas zajebace se. Osnovice rastu zato sto su takodje ljudi otvarali firme na teritoriji siromasnih opstina i samo izvlacili pare odatle.

 

Zato, ko ima pausal, neka ga ne zatvara pa posle otvara novi... Jer osnovica (pa samim tim i porezi) mogu da porastu iz godine u godinu samo 10%, ako se ne varam. I ako ne promene pravilo. 

 

Meni je bilo oko 32k rsd na Paliluli (sifra 6202 valjda), godinu dana pre toga oko 29k. Sada je zamrznuta i necu je gasiti, neka stoji kao backup opcija. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, Ridji said:

Ne znam šta si ti računao i za koji to Svrljig, za ovaj kod Nisa tolika može samo osnovica da bude, pausalni porez za ovaj period dok se ne izjednači osnovica na nivou države ne može da bude 40000.
 

 

Iznos koji ti placas je rezultat olaksica koje je vlada omogucila u probnom periodu izmenom zakona u trajanju od 2 ili 3 godine i to vise nije primenjivo za nove pausalce.

Ukoliko sada zivis u Svrljigu, imas 40 godina i zelis da otvoris pausal pod sifrom delatnosti racunarsko programiranje iznos koji ces placati je 40360 dinara. Popuni formu i u input polje stavi godinu registracije 2021, pa ces videti rezultat.

Edited by fishV2
Link to comment
Share on other sites

Osnovica će nakon 2023. godine, tj od 2024. godine biti jednaka i iznosiće oko 70000. Imate formulu po kojoj će se tada racunati ukupan porez, on neće jrelaziti ja mislim 45-46k. Ali neka bude i 400€.

Znaci ljudi imaju još više od 2 ipo godine da rade kao pausalni, ako naravno prolaze test samostalnosti.

Link to comment
Share on other sites

Pa da Ridji, ti si u pravu, ali si napisao onaj dzinovski post u kom si dao za pravo nekima koji su ovde pisali i ovako i onako, jos dao svoju osnovicu sad (sto ti je lepo fish gore predocio), koja onima koji treba sada da otvore pausal ne znaci apsolutno nista.

 

Ako i pored toga hoces da kazes pa dobro ko vam je kriv sto niste ranije mislili o tome - legitimno.

 

Ali je to isto tako apsolutno nevalidan argument ako hoces da pricas (a stekao sam takav utisak) o tome kako nema zbog cega da se buni niko, jer to o cemu ti pricas je proslo vreme.

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, fishV2 said:

 

Iznos koji ti placas je rezultat olaksica koje je vlada omogucila u probnom periodu izmenom zakona u trajanju od 2 ili 3 godine i to vise nije primenjivo za nove pausalce.

Ukoliko sada zivis u Svrljigu, imas 40 godina i zelis da otvoris pausal pod sifrom delatnosti racunarsko programiranje iznos koji ces placati je 40360 dinara. Popuni formu i u input polje stavi godinu registracije 2021, pa ces videti rezultat.

Ok to jeste za nove pausalce, sto im predstavlja veći izdatak nego da su ranije razmišljali (ovo sto @McLeod kaže “ko vam je kriv”) i već imali legalni vid rada. Uz to ja nisam govorio da je pausal idealno rešenje, pogotovo ne za sve freelancere ali je neko rešenje i to opet bolje za veliki broj njih, kao i za lika sa videa koji je postavio NMX. Naravno njemu je sad svaki izdatak od cistog bruto prihoda mnogo ali nešto mora da se plati. Sa ovim novim predlogom vlade će plaćati manje nego preko pausala ali će imati i manje dobiti, koliko god doprinosi preko pausala bili niski opet je moguće upisati radni staž, koristiti zdravstveno osiguranje, evo sad u pandemiji korone je bilo moguće dobiti pomoć od države (iako većina tih pausalaca tj njihov posao nije mnogo bilo ugrožen). 
 

Pod kojom delatnošću bi išli ovi sto drže časove engleskog? Za njih bi koeficijent delatnost treba da bude dosta niži od Računarskog programiranja, ako ih sistem uopšte prepoznaje nekako

Link to comment
Share on other sites

More, koliko je medj tim frilanserama koji izdrzavaju porodici od toga?

Oni  i ne postavljaju pitanje poreza i doprinosa zato sto placaju i za potomke zdravstveno - a ovi kamperi pred skupstinom bi da ne placaju nista?

Ok, sinko - da bi mogao to da radis i zaradis uplati roditeljima na racun sve troskove tvojih studija.

Nakon toga - isteruj svoju pravdu, :default_coffee:

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ridji said:

 Sa ovim novim predlogom vlade će plaćati manje nego preko pausala ali će imati i manje dobiti, koliko god doprinosi preko pausala bili niski opet je moguće upisati radni staž, koristiti zdravstveno osiguranje, evo sad u pandemiji korone je bilo moguće dobiti pomoć od države (iako većina tih pausalaca tj njihov posao nije mnogo bilo ugrožen). 
 

Pod kojom delatnošću bi išli ovi sto drže časove engleskog? Za njih bi koeficijent delatnost treba da bude dosta niži od Računarskog programiranja, ako ih sistem uopšte prepoznaje nekako

 

U ovom trenutku, koliko mi je poznato, osoba ako zeli da radi ima 3 opcije:
1. DOO
2. Da se registruje kao pausalac , ukoliko prolazi test samostalnosti, i placa 40360 dinara mesecno ili 50385 dinara ukoliko je trajno odjavio delatnost u prethodnih 18 meseci, ili prelazi sa rezima vodjenja knjiga na pausalno oporezivanje. Lepe polazne tacke za buduca povecanja poreskih obaveza, koja u jednoj  godinu ne mogu biti veca od 10%, ce imati advokat iz Svrljiga sa 12800 dinara i njegov sugradjanin programer sa 40360.
3. Prema zakonu koji je dogovoren sa SNS udruzenjem frilensera i koji je trebao da bude na glasanju u skupstini u cetvrtak, zato su i protesti organizovani na brzinu, ukinuti su normirani troskovi iz obracuna i uveden neoporezivi minimum u iznosu 18300 dinara. Ovo je daleko gore resenje od prethodnog gde su normirani troskovi cinili 35%-50% zarade.

 

Mislim da ucenje jezika spada pod ostalo obrazovanje, imaju nize namete, ali su im uvedene fiskalne kase. 

 

Nisam trenutno frilenser, mozda cu postati u narednim godinama, kapiram da zivimo u ludari ali i ludacima sa primanjima manjim od 100000 treba omoguciti da prezive do sledeceg 1 u mesecu.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, McLeod said:

 

Kada su ga napravili i shvatili kakav "dohvat" moze imati, test samostalnosti postao je alat kojim ce se naterati svi da otvaraju DOO i da se potpuno ubije pausal. To je takodje 100% tacno. Oni koji su izmedju - jbg, sta da vam radimo.


Zašto da se potpuno ubije pausal? Svako ko je zaista samostalan i nezavisan preduzetnik bez problema može da nastavi da radi u ovom formatu. Ukoliko nadjem stranog klijenta u narednom periodu bez problema bih svoju firmu aktivirao iz stanja mirovanja i radio kao pausalac. 
 

Mozemo mi da se pravimo ludi ali suština je da većina nas iz IT koji smo bili pogodjeni testom samostalnosti nismo bili preduzetnici. I oko uvodjenja testa svakako da su Nordeus i neke druge domaće kompanije odradile svoj deo posla ali glavni pritisak na državu je došao iz inostranstva. Država za prve tri godine uvodjenja testa svakako nije (znacajno) povećala svoj prihod s obzirom na poreske olaksice za one koji su iz ugovora o tehničkoj saradnji prešli na ugovor o radu. Ali je povećala konkurentnost većim kompanijama i strancima da mogu lakše da dodju do radnika, a sa druge strane je dovela do nekog pada ili zastoja rasta plata zaposlenima kod ostalih domaćih firmi. A opet te (ostale) firme su godinama koristile rupu da svojim radnicima daju veće neto plate tako sto su sa njima radili kao sa pausalcima na papiru. Ima firmi koje nisu uopšte ostavljale mogućnost da se zaposliš po ugovoru o radu.
 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, fishV2 said:

U ovom trenutku, koliko mi je poznato, osoba ako zeli da radi ima 3 opcije:
1. DOO
2. Da se registruje kao pausalac , ukoliko prolazi test samostalnosti, i placa 40360 dinara mesecno ili 50385 dinara ukoliko je trajno odjavio delatnost u prethodnih 18 meseci, ili prelazi sa rezima vodjenja knjiga na pausalno oporezivanje. Lepe polazne tacke za buduca povecanja poreskih obaveza, koja u jednoj  godinu ne mogu biti veca od 10%, ce imati advokat iz Svrljiga sa 12800 dinara i njegov sugradjanin programer sa 40360.
3. Prema zakonu koji je dogovoren sa SNS udruzenjem frilensera i koji je trebao da bude na glasanju u skupstini u cetvrtak, zato su i protesti organizovani na brzinu, ukinuti su normirani troskovi iz obracuna i uveden neoporezivi minimum u iznosu 18300 dinara. Ovo je daleko gore resenje od prethodnog gde su normirani troskovi cinili 35%-50% zarade.

 

Opcija 1 je dosta dobra za one koji su ostvarili uslov da imaju umanjene PID do kraja 2022. (oni koji su bili pausalci ili nezaposleni cele 2019. a onda tamo negde do aprila/maja imali stalno zaposlenje. Taj benefit nose sa sobom i imaju ga i kad otvaraju svoj DOO. Pogotovo je odlicno za one koji imaju veliku zaradu. Bez tog benefita racunajte da imate pune poreze i doprinose. Dobra je opcija za one koji mozda imaju samo jednog klijenta sa kojim bi tesko prolazili test samostalnosti. Troskovi vodjenja firme su nesto veci nego pausalne agencije ali ne mnogo (grubo: 40-50eur/mesecno knjigovodja za pausalca vs 150eur/mesecno ako si u sistemu PDVa + 100eur za zavrsni racun). 

 

Opcija 2 je ok za one koji imaju vise klijenata (pa mozemo da kazemo da ce lako proci test samostalnosti), i dobra je za vece zarade ali do 50.000eur (6mil din) godisnje (da kazemo nekih 4.500eur/mesecno + mesec dana odmora) jer je toliki limit. 

 

Opcija 3 (kao fizicko lice) je ok za one sa minimalnim primanjima. Nakon toga mislim da im je pausal bolja varijanta. 

Ova opcija je posebno dobra za period do kraja septembra ove godine kada se priznaju normirani troskovi od 43% i minimalni neoporezivi deo je 32.000din. Nakon toga bice lose osim ako ne zaradjujete do 150eur mesecno (18.300din) pa ne morate nista da platite. 

 

Postoji jos opcija, ali su sve neke "gimnastike". Pisao sam jednom clanu koji mi je poslao privatnu poruku i pitao za savet. Ne bih ih iznosio javno, ne zato sto je nesto nelegalno, pre bih rekao da je kreativno resenje, vec zato sto se iskreno plasim da budu zloupotrebljene pa da za koju godinu izgubimo i to.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, fishV2 said:

 

U ovom trenutku, koliko mi je poznato, osoba ako zeli da radi ima 3 opcije:
1. DOO
2. Da se registruje kao pausalac , ukoliko prolazi test samostalnosti, i placa 40360 dinara mesecno ili 50385 dinara ukoliko je trajno odjavio delatnost u prethodnih 18 meseci, ili prelazi sa rezima vodjenja knjiga na pausalno oporezivanje. Lepe polazne tacke za buduca povecanja poreskih obaveza, koja u jednoj  godinu ne mogu biti veca od 10%, ce imati advokat iz Svrljiga sa 12800 dinara i njegov sugradjanin programer sa 40360.
3. Prema zakonu koji je dogovoren sa SNS udruzenjem frilensera i koji je trebao da bude na glasanju u skupstini u cetvrtak, zato su i protesti organizovani na brzinu, ukinuti su normirani troskovi iz obracuna i uveden neoporezivi minimum u iznosu 18300 dinara. Ovo je daleko gore resenje od prethodnog gde su normirani troskovi cinili 35%-50% zarade.

 

Mislim da ucenje jezika spada pod ostalo obrazovanje, imaju nize namete, ali su im uvedene fiskalne kase. 

 

Nisam trenutno frilenser, mozda cu postati u narednim godinama, kapiram da zivimo u ludari ali i ludacima sa primanjima manjim od 100000 treba omoguciti da prezive do sledeceg 1 u mesecu.


Za pod 2, da se takodje ne lažemo veliko broj onih koji se bavi delatnošću Računarskog programiranja i treba da plaćaju veći pausalni porez nego sto je bio. Smešno je da neko na primer na 2500€ bruto placa nekih 20ak hiljada dinara, ili manje. Tako da je tih 40k vrlo realno. 
Naravno da je tu i nešto onih koji su početnici i koji će malo zaradjivati ali ti se možda više uklapaju u freelance način rada. 
 

Za pod 3 se slažem da uslovi koji su “dogovoreni” za buduci freelance nisu bas dobri i pošteni, a ni u skladu sa mnogim drugim zemljama. Zato sam i stavio pod navodnike dogovoreni, to je uradjeno na istu prevarantsku foru kao kad su vršeni razgovori i pregovori za test samostalnosti. Pojavila se odnekud mala grupica koja satro zastupa stavove većine/svih i prakticno u njihovo ime prihvata predlog vlade. 

Link to comment
Share on other sites

Mislim da treba da budemo slozni...znaci retroaktivno nista sve da je i pet dinara. U buduce mogu da skidaju 10%, sve preko toga im nece prijati jer ce ljudi nalaziti druge kanale da izvlace pare bez istorije transakcija,a ima ih mali milion.

 

Sve u svemu ja sam da niko ne placa,pa ako krenu da zatvaraju nek nam bar naprave u zatvoru prostor za rad :))

 

Ovi sto su placali da nas ne kunu vec da pomognu ljudima i pridruze im se...

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Opet kažem imam u najuzoj porodici 2 slučaja kojima može da stigne poziv iz poreske i sigurno iz tog ugla nema logike da kunem ili da mi bude krivo ako neko ne plati. 

U principu oni (vlada) su za prethodni period dali sasvim solidan predlog, s tim sto ako bismo mi ovde diskutovali i govorili o nekom totalnom oprastanju za predjasnje vreme po meni može i pošteno je da dodje u obzir samo otpis do trenutka kada su se zvanično i javno pojavila prva upozorenja negde novembra 2019. (U principu vlast je u slično vreme počela da radi na svim pitanjima: test samostalnosti, promena načina paušalnog oporezivanja i evidentiranje i oporezivanje freelencera). Ako neko do tog trenutka nije verovao da će da ga diraju i da će da se desi ovo sto se sad dešava od tada je bilo jasno. Nakon toga je prakticno išla sledeća (indirektna) opomena februara prošle godine, a onda i na leto, ili kad je već sačinjen taj registar u NBS.


Za budućnost mislim da je oko 10% ali da se vidi šta je i koliko u tih 10% uključeno.


Generalno priče neću da dajem dinar ovoj/ovakvoj vlasti, lopovima, ovakvoj banana državi i slicno su glupost, prikrivanje sebičnosti i samozivosti. U diskusije sa takvim argumentima uopšte ne bih da ulazim. Mislim, može taj stav “neću da plaćam ni dinar Srbiji”, ali se onda pokupiš i odeš negde drugde gde misliš da vredi biti poreski obveznik, a zemlju Srbiju tretiraš prakticno kao da si stranac.

(I ne, nisam nikakav nacionalista, Novače plati porez ili bilo šta slično, već suprotno od gore napisanog mi je licemerno).

A to kakva je vlast, da li u Srbiji vlada korupcija, kriminal, nepotizam, da li smo neuredjena banana država, sve je to sasvim drugo pitanje ko je treba da rešavamo na izborima, politickim delovanjem ili na neki treći način. Ne možemo da sednemo za kompjuter, da nas ništa ne interesuje (jebes politiku, sve sam lopov...) dok nas niko ne dira ništa a nama lično nije loše... I ne mislim samo na freelancere nego na bilo koga, freelanceri su sad samo centralna i pokretačka tema.
Promenice se vlast, promenice se štošta ali ne možemo po tome da biramo da li želimo da platimo porez, šta više nema šta uopšte mi kao pojedinci da razmišljamo da li treba ili ne treba porez da se plati. Koliko su porezi, kako se obračunavaju i kako se koriste je već nešto sto može da se diskutuje, kao i ono sto je nekolicina pominjala, a posebno @sreta-steta da je legitimno traziti legalan način platiti sto manji porez.


 

@Devil In My Pants da, postoje načini i kanali za donošenje para bez tragova kroz drzavne institucije ali i tome će doći kraj relativno brzo. Pitanje je trenutka kada će država sklopiti neki dogovor sa paypalom, payoneerom ili nekim sledećim vidom novčanih transakcija. Na kraju krajeva doći će trenutak kada će krenuti da se primenjuje i zakon o poreklu imovine pa kad ti dodje poreska i pita te odakle ti stan, kuća, auto a ti objasni... Nebitno je da l si uspeo pre toga da platiš porez na prihode.

 

Btw, odlazak u zatvor ne otpisuje dug :classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Ridji said:

I oko uvodjenja testa svakako da su Nordeus i neke druge domaće kompanije odradile svoj deo posla ali glavni pritisak na državu je došao iz inostranstva. Država za prve tri godine uvodjenja testa svakako nije (znacajno) povećala svoj prihod s obzirom na poreske olaksice za one koji su iz ugovora o tehničkoj saradnji prešli na ugovor o radu. Ali je povećala konkurentnost većim kompanijama i strancima da mogu lakše da dodju do radnika, a sa druge strane je dovela do nekog pada ili zastoja rasta plata zaposlenima kod ostalih domaćih firmi. A opet te (ostale) firme su godinama koristile rupu da svojim radnicima daju veće neto plate tako sto su sa njima radili kao sa pausalcima na papiru.

Eto, bar neko da prizna istinu, samo mislim da je veći bio uticaj Nordeusa i druge domaće tipično lopovske postkomunističke privatničke bagre nego nekih stranaca. Što tako lepi i sposobni ne otvoriše firme u inostranstvu? 

 

I nahebaše i svi ostali zbog igrarija IT-mafije. A rad za američke klijente se uveliko razlikuje od ove domaće priče i tu se stvarno radi o freelancerima a ne prikrivenom zapošljavanju. Već jednom objasnio, mrzi me da ponovo pišem. 

 

Šta da se misli o takvoj bednoj državi. Utiče jaki privredni lobi svuda na svetu na neke odluke države, ali makar se radi o ozbiljnim igračima iz sveta nafte si sl. a ne neka tri smrdljiva bednika, bivših radnika Microsofta i Googlea. Koji su se kao iz patriotizma vratili da ovde obezbede domaća radna mesta. Ma da, kako da ne. Što volim te koji su samo u Srbiji sposobni za velika dela. Što se ne dokazaše kao privatnici u Amerikama? Pa da im skinemo kapu.

1 hour ago, Ridji said:

Mislim, može taj stav “neću da plaćam ni dinar Srbiji”, ali se onda pokupiš i odeš negde drugde gde misliš da vredi biti poreski obveznik, a zemlju Srbiju tretiraš prakticno kao da si stranac.

Check. ✔️ 😜 Za sada. Može posle ovog sranja sa Coronom tamo ponovo i Syriza da dođe na vlast, a onda je pošten svet nahebao. I te budale kao i naše nešto trube o solidarnosti. Hebeni leftičari. A taman Mitsotakis porez na imovinu smanjio za značajan postotak. A naći ću i bolje varijante. Ionako nas zovu digital nomads. Moramo to nomads nekako i da opravdamo. Follow the sun and the favorable tax laws. I propagiraću to.

Edited by Akiro
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Akiro said:

Eto, bar neko da prizna istinu, samo mislim da je veći bio uticaj Nordeusa i druge domaće tipično lopovske postkomunističke privatničke bagre nego nekih stranaca. Što tako lepi i sposobni ne otvoriše firme u inostranstvu? 

 

I nahebaše i svi ostali zbog igrarija IT-mafije. A rad za američke klijente se uveliko razlikuje od ove domaće priče i tu se stvarno radi o freelancerima a ne prikrivenom zapošljavanju. Već jednom objasnio, mrzi me da ponovo pišem. 


Nije, najjači uticaj i lobiranje je došlo iz Nemacke. No u principu sad je to davno svršena priča i nije mnogo bitno.

 

Koji ostali su najebali? 
 

Inace i pre uvodjenja testa samostalnosti, po postojećem zakonu o radu firme koje su preko pausala prikrivano zapošljavale ljude su bile u prekrsaju. 

Link to comment
Share on other sites

Ma koji zakon o poreklu imovine 😂😂😂 Ridji jel ti zivis u Srbiji?

 

Ne mogu oni nikakav dil napraviti sa PP itd..mogu ga samo ukinuti u Srbiji, a to su sanse 0.1%.

 

Naplacivanje krece od donosenja novog zakona...poslednjih 5g poreza bi svima skinulo gace. Poenta jeste da se drzava nije brinula o nama, pa sto bi mi o njoj?

 

I jako je bitno ko vodi drzavu, bukvalno organizovani kriminal. Stavise kad bolje razmislim trebali bi svi masovno da izadjemo...

 

Ljudi ovde da su normalni ne bi sipali benzin mesec dana, da vidis ksko bi pale cene itd...

 

Ovo je bukvalno qrton od drzave i necu im dati bas nista..😎

  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ridji said:

Koji ostali su najebali? 
 

Inace i pre uvodjenja testa samostalnosti, po postojećem zakonu o radu firme koje su preko pausala prikrivano zapošljavale ljude su bile u prekrsaju. 

Recimo mi prevodioci. I oni koji daju časove bilo čega. I možda neki arhitekta, stručnjak za web-marketing, konsultant za zdravu ishranu,...

 

Tebi prosto misli ne izlaze iz okvira Srbije, šta mene zabole koji privredni subjekat u Srbiji je u prekršaju kad radim za američku prevodilačku agenciju. Mada me je mrzelo da ponovo istu stvar pišem, ali ajde još jednom, korak po korak. 

 

Dakle, ja nisam u toj agenciji zaposlen i od papira imam samo NDA, koji mene obavezuje prema njima, a oni prema meni apsolutno nikakve obaveze nemaju sem da odobrene projekte plate u roku od 45 dana. Ja sam jedan od mnogih vendora, freelance prevodioca, i projekt menadžeri mi šalju ili direktno ponude za posao ili pošalju na sve u jezičkoj grupi, pa ko se prvi javi, first come, first served. Vremenom, ali tek vremenom sam zaradio status da je najveći deo posla direktna ponuda, a manji deo po sistemu ko se prvi javi (a dobijaš ponude u suluda vremena i do pet noću/ujutru). Taj status sam zaradio ne samo kvalitetnim radom, već i time da sam kao skočko uvek spreman na odziv kada im treba (sačekaju oni i ceo dan da odgovorim, ali znaju da ću samo veoma retko odbiti i da uspevam da završavam i u nemogućim rokovima, pa makar radio 20 sati gotovo bez pauze a kamoli sa spavanjem). Tu nema odmora, nema bolovanja,...

 

Zašto je to bitno? Teoretski, mogu na taj način da radim i za 1.000 klijenata, ali u praksi to ne biva tako. Ima sjajnih meseci, a bogami i veoma loših, kada bi mi baš odgovaralo da imam još po nekog klijenta, jer mi troškovi ne padaju u lošim mesecima. Ali na samom početku sam imao situacije da odbijem neke poslove, što zbog toga što sam imao još jedan drugi internet posao, što zbog toga što sam naivno zamišljao da imam pravo na dve nedelje odmora tokom kojih ništa ne radim. Projekt menadžer nađe alternativu i može se desiti da duže vremena od njega ne čuješ. Hoće da unapred zna da je svoj problem rešio, pa makar na štetu kvaliteta. Ameri nisu Nemci. Uglavnom je do Corone bio pristojan obim posla i samo bih sam sebi naštetio da odbijam poslove jer radim baš u tom trenutku za nekog drugog. Ko sedi na previše stolica, može da završi na patosu. Tako je kako je. Ne kukam, ima freelance ogromnih prednosti, ali lako ispunjavanje testa samostalnosti sigurno nije jedna od njih. Bar ne u prevodima.

 

Jel sam prikriveno zaposlen? Malo morgen, koje to obaveze ima tzv. poslodavac prema meni? Nema ni ugovor o poslovno-tehničkoj saradnji, koji imaš kada radiš prikriveno za domaće "klijente".  Ukratko, ja jesam freelancer u svakom smislu reči, iako imam samo jednog klijenta. I za razliku od prikrivenog zapošljavanja iznosi nisu svakog meseca jednaki, već su drastične fluktuacije. 

 

Da li možda sad kapiraš? Ne znam kako da ti plastičnije objasnim. Shvatam ja protiv čega ide taj test samostalnosti, ali kakve hebene veze sa time imamo ja i mnogi drugi, koji sa domaćim klijentima ni najblaže veze nemamo? Mi jesmo freelanceri u svakom smislu reči, pa makar imali samo jednog klijenta. Javiće se sad sigurno poneka asimptomatično SNS-ovska cvećka (da ne upotrebim neki drugi izraz) sa žvakom o nelojalnoj konkurenciji. Radim prevode sa engleskog na nemački, sa srpskim nemam blagog kontakta. Kome sam to ovde nelojalna konkurencija? Neko stvarno misli da će američka agencija da angažuje srpsku za takve vrste prevoda? Ma, kako da ne. Mogu samo Nemcima da budem nelojalna konkurencija jer oni pod tim uslovima rada jednostavno neće da rade. Isto tako sa onima, koji daju časove engleskog Kinezima. Jel stvarno neko misli da ćeš sa gomilom fizičkih lica poslovati fakturama? Pa neka daje i časove zaposlenima cele jedne kineske firme, opet to ne može tako da se hendluje. Baš će se tamo u njihovom knjigovostvu truditi da te plaćaju preko niza subfirmi, da bi ti ispunio uslove testa samostalnosti. Evo, samo što nisu krenuli.

 

Capisce? Masa ljudi danas rade za strane klijente i sa tom pričom, koju ti vrtiš blage veze nemaju. To jeste freelance, nije prikriveno zapošljavanje. Nije hebena Smrdija centar sveta. I jedino realno rešenje za te ljude je da bez administrativnih gnjavaža i komplikacija mogu da se registruju kao paušalci pa da država vidi makar neku paricu i za doprinose (a retko ko će te usluge državnog zdravstva koristiti iz razloga, koje je Henry na topiku o Coroni plastično opisao). Uterivanje ljudi u d.o.o. je tek potpuno ludilo. Pa da je neko imao ambiciju da postane privredni subjekat i gnjavi se sa nepotrebnom administracijom i knjigovodstvom te dodatnim troškovima za prost freelance posao, uradio bi to odavno. Ako je državi baš paušala trn u oku i nema instrumenata da razlikuje prikriveno zapošljavanje od freelancea, neka uzme freelancerima po 10% uz neko najprostije knjigovodstvo (ili neka banke po ulazu priliva po toj šifri odmah odbiju i proslede državi i mirna bačka). Ako je nekome zabavno da izigrava nekakvog privrednika be my guest, budite svi direktori, samo napred, ali zašto druge gnjaviti time. Ja sam pobegao sa nazovi menadžerskih mesta u privredi u freelancing da bi živeo kao čovek, ne želim da idem korak unazad zahvaljujući ovoj državi. Eventualno da dam državi 10% i dalje da nemam nikakvog posla ni sa njom ni oko nje. Pogotovo ove "naše" (moja nije).

 

I zašto ljude gnjaviti troškovima za usluge, koje niti žele niti mogu da koriste? 

 

Capisce?

 

Ja sam svoj problem rešio manje-više (samo da mi oproste dve od prethodnih pet godina, jer za ostale tri mogu da me poljube tamo gde sunce ne sija, po 184 dana nisam bio ovde i mogu to pečatima u pasošu i da dokažem), ali sam frapiran zlonamernim neshvatanjem internacionalnog freelance posla u Smrdiji.

Edited by Akiro
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Ridji said:


Zašto da se potpuno ubije pausal? Svako ko je zaista samostalan i nezavisan preduzetnik bez problema može da nastavi da radi u ovom formatu. Ukoliko nadjem stranog klijenta u narednom periodu bez problema bih svoju firmu aktivirao iz stanja mirovanja i radio kao pausalac. 
 

Mozemo mi da se pravimo ludi ali suština je da većina nas iz IT koji smo bili pogodjeni testom samostalnosti nismo bili preduzetnici. I oko uvodjenja testa svakako da su Nordeus i neke druge domaće kompanije odradile svoj deo posla ali glavni pritisak na državu je došao iz inostranstva. Država za prve tri godine uvodjenja testa svakako nije (znacajno) povećala svoj prihod s obzirom na poreske olaksice za one koji su iz ugovora o tehničkoj saradnji prešli na ugovor o radu. Ali je povećala konkurentnost većim kompanijama i strancima da mogu lakše da dodju do radnika, a sa druge strane je dovela do nekog pada ili zastoja rasta plata zaposlenima kod ostalih domaćih firmi. A opet te (ostale) firme su godinama koristile rupu da svojim radnicima daju veće neto plate tako sto su sa njima radili kao sa pausalcima na papiru. Ima firmi koje nisu uopšte ostavljale mogućnost da se zaposliš po ugovoru o radu.
 

Posle donosenja pravilnika i uputstva za inspektore, apsolutno niko ne prolazi test samostalnosti, jer o tome odlucuje iskljucivo poreski inspektor. Nadam se da to neces nauciti na vlastitom primeru.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@akademija izuzetno si bezobrazan i u principu interesuje te samo sopstveno dupe ali hajde da vidimo sta si sve napisao.

 

11 hours ago, Akiro said:

Tebi prosto misli ne izlaze iz okvira Srbije, šta mene zabole koji privredni subjekat u Srbiji je u prekršaju kad radim za američku prevodilačku agenciju. Mada me je mrzelo da ponovo istu stvar pišem, ali ajde još jednom, korak po korak. 

 

 

Ako cemo tako da gledamo mogu i ja da kazem sta mene zabole za tebe kao specificno pojedinca ali nije poenta u tome, posebno ne kad sam pisao ko je bio u prekrsaju. Zapravo to sto sam napisao apsolutno nema veze sa testom samostalnosti, izneo sam cinjenicu da je i pre bilo kakvog uvodjenja, ili uopste razmatranja testa samostalnosti, veliki broj firmi u Srbiji krsio zakon o radu, a da verovatno mnogi nisu bili ni svesni toga. I ne znam sto je tebe to uznemirli i pogodilo, valjda zato sto ne brinemo i ne mislimo samo o tebi i tvom slucaju. 

 

11 hours ago, Akiro said:

Recimo mi prevodioci. I oni koji daju časove bilo čega. I možda neki arhitekta, stručnjak za web-marketing, konsultant za zdravu ishranu,...

 

Ako ste bili freelanceri i niste radili kao bilo koji vid preduzetnika test samostalnosti pogadja vas tacno kako? 
Da vas i jeste nekako pogadjao, pod uslovom da ste bili freelanceri, jos kad se povela prica o njemu u jesen 2019. tada biste se pobunili i zakukali kao sto radite sad, ali nesto se nije cuo glas u ono vreme. 

I naravno da nije jer ako si bio freelanver nije te interesovalo da das ni tih 20ak hiljada dinara od svojeg bruto prihoda, lepo je bilo da sav iznos ostane na racunu.

 

11 hours ago, Akiro said:

Dakle, ja nisam u toj agenciji zaposlen i od papira imam samo NDA, koji mene obavezuje prema njima, a oni prema meni apsolutno nikakve obaveze nemaju sem da odobrene projekte plate u roku od 45 dana. Ja sam jedan od mnogih vendora, freelance prevodioca, i projekt menadžeri mi šalju ili direktno ponude za posao ili pošalju na sve u jezičkoj grupi, pa ko se prvi javi, first come, first served. Vremenom, ali tek vremenom sam zaradio status da je najveći deo posla direktna ponuda, a manji deo po sistemu ko se prvi javi (a dobijaš ponude u suluda vremena i do pet noću/ujutru). Taj status sam zaradio ne samo kvalitetnim radom, već i time da sam kao skočko uvek spreman na odziv kada im treba (sačekaju oni i ceo dan da odgovorim, ali znaju da ću samo veoma retko odbiti i da uspevam da završavam i u nemogućim rokovima, pa makar radio 20 sati gotovo bez pauze a kamoli sa spavanjem). Tu nema odmora, nema bolovanja,...

 

Zašto je to bitno? Teoretski, mogu na taj način da radim i za 1.000 klijenata, ali u praksi to ne biva tako. Ima sjajnih meseci, a bogami i veoma loših, kada bi mi baš odgovaralo da imam još po nekog klijenta, jer mi troškovi ne padaju u lošim mesecima. Ali na samom početku sam imao situacije da odbijem neke poslove, što zbog toga što sam imao još jedan drugi internet posao, što zbog toga što sam naivno zamišljao da imam pravo na dve nedelje odmora tokom kojih ništa ne radim. Projekt menadžer nađe alternativu i može se desiti da duže vremena od njega ne čuješ. Hoće da unapred zna da je svoj problem rešio, pa makar na štetu kvaliteta. Ameri nisu Nemci. Uglavnom je do Corone bio pristojan obim posla i samo bih sam sebi naštetio da odbijam poslove jer radim baš u tom trenutku za nekog drugog. Ko sedi na previše stolica, može da završi na patosu. Tako je kako je. Ne kukam, ima freelance ogromnih prednosti, ali lako ispunjavanje testa samostalnosti sigurno nije jedna od njih. Bar ne u prevodima.

 

Jel sam prikriveno zaposlen? Malo morgen, koje to obaveze ima tzv. poslodavac prema meni? Nema ni ugovor o poslovno-tehničkoj saradnji, koji imaš kada radiš prikriveno za domaće "klijente".  Ukratko, ja jesam freelancer u svakom smislu reči, iako imam samo jednog klijenta. I za razliku od prikrivenog zapošljavanja iznosi nisu svakog meseca jednaki, već su drastične fluktuacije. 

 

bold: Pa ko je rekao da si ti prikriveno zaposlen ako radis pod uslovima koje si naveo gore? I zasto je onda za tebe test samostalnosti ikakav problem.  

 

bold: Opet te pitam kakve veze ima test samostalnosti sa freelance-om? On se nikako ne odnosi na vas i ne znam zasto si uporan u pominjanju toga da tebe sprecava u nastavku rada kao freelancer. Ukoliko te sad zulja, a zulja te, ovo oporezivanje freelancera koje ce da krene pa kao opciju razmatras da radis kao preduzetnik onda mozemo da govorimo o testu samostalnosti i koje probleme sa njim imas. Ali po onome sto si napisao ti nikakav problem ne bi imao sa padanjem istog, sve i da ne izvodis neke gimnastike sa ugovorima sa tim stranim klijentima. Takodje za ovaj primer koji si dao sa casovima kineskog, ako neko drzi pojedincima nije nuzno da sa salje njima fakture (naravno moze da za svoju evidenciju i KPO krnjigu popinu jedan exel dokumenat od 5-6 polja od koja bi menjao vrednosti u 2 ili 3). Cak i da imas uplate samo od jednog subjekta nije nuzno da ides preko subfirmi, ispunices 1 od 9 kriterijuma testa ali jos uvek neces pasti ceo test. 
No opet sve su ovo detalji vezani za nameru da se delatnost prevede u preduzetnicke vode. A nisam video da si iskazao tu nameru tako da opet ponavljam test samostalnosti nikako ne ugrozava freelancera. 
Za sve ostale primere koje si gore naveo (arhitekte, konsultanti za ishranu, prevodioci...) koji kao ti nisu kako kaes skriveno zaposljeni test samostalnosti nece ili ne bi bio problem. Samo sto se meni cini da se on ovde koristi kao izgovor za ono sto je pravi problem, a to je sto sad nesto mora da se plati tj neki poreska obaveza. 

 

 

Quote

Capisce? Masa ljudi danas rade za strane klijente i sa tom pričom, koju ti vrtiš blage veze nemaju. To jeste freelance, nije prikriveno zapošljavanje. Nije hebena Smrdija centar sveta. I jedino realno rešenje za te ljude je da bez administrativnih gnjavaža i komplikacija mogu da se registruju kao paušalci pa da država vidi makar neku paricu i za doprinose (a retko ko će te usluge državnog zdravstva koristiti iz razloga, koje je Henry na topiku o Coroni plastično opisao). Uterivanje ljudi u d.o.o. je tek potpuno ludilo. Pa da je neko imao ambiciju da postane privredni subjekat i gnjavi se sa nepotrebnom administracijom i knjigovodstvom te dodatnim troškovima za prost freelance posao, uradio bi to odavno. Ako je državi baš paušala trn u oku i nema instrumenata da razlikuje prikriveno zapošljavanje od freelancea, neka uzme freelancerima po 10% uz neko najprostije knjigovodstvo (ili neka banke po ulazu priliva po toj šifri odmah odbiju i proslede državi i mirna bačka). Ako je nekome zabavno da izigrava nekakvog privrednika be my guest, budite svi direktori, samo napred, ali zašto druge gnjaviti time. Ja sam pobegao sa nazovi menadžerskih mesta u privredi u freelancing da bi živeo kao čovek, ne želim da idem korak unazad zahvaljujući ovoj državi. Eventualno da dam državi 10% i dalje da nemam nikakvog posla ni sa njom ni oko nje. Pogotovo ove "naše" (moja nije).


Sta ja to sto vrtim blage veze nema? 

bold1: Znaci opet se vracamo na to da "mora da se plati neka parica" ?


Nemoj molim te o administraciji i knjigovocstvcu za pausal jer to tek nije argument s obzirom koliko je jednostavno raditi kao pausalac. Za to nemas apsolutno nikakvih troskova i ne treba ti knjigovodja jer su vodjenje firme na nivou srednje skole. 

bold2: Dakle da prekinemo diskusiju na temu pausla, testa sostalnosti, preduzetnistva i ostalog iz te sfere jer tebe to ne interesuje, sto u ovom boldovanom delu sam kazes. Problem je oporezivanje freelancera i procenat koliko po tebi treba da iznosi to oporezivanje. Da li je to mnogo ili malo, da li je posteno ili neposteno sasvim je ok dovoditi u pitanje.  I sasvim je legitimno ako mislis da nije povoljno u ovoj drzavi raditi kao freelancer to ucinis na nekom drugom mestu, gde su porezi nizi, uslovi povoljniji, lepsa zemlja za zivot... To je posteno, ali nemoj mi molim te tupiti onda o tome da je test samostalnosti ugrozio tebe kao freelancera. 
Uostalom da je ugorzio tebe, mog brata i jos mnogo vas odavno biste se pobunili i povukli ikakve poteze a ne sad nakon godinu ipo dana. Uostalom evo foruma pa ne vidim da je ispisan iti jedan post do otvaranja ovog topika na tu temu. 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, McLeod said:

Posle donosenja pravilnika i uputstva za inspektore, apsolutno niko ne prolazi test samostalnosti, jer o tome odlucuje iskljucivo poreski inspektor. Nadam se da to neces nauciti na vlastitom primeru.

Apsolutno nije tacno. 
Ako hoces mozemo da gledamo primere iz Akirovog posta i da uzmemo taj pravilnik i uputsvo pa da idemo kriterijum po kriterijum da vidimo ko bi prosao a ko ne bi test. 
Mozes naravno da se pozoves na nacelo fakticiteta koj ostaje inspektoru ali u realnim uslovima svi oni koji rade sa strancima, na nacin kako je Akiro opisao, ni jedan inspektor nece dati slobodno uverenje da si nesamostalan. 


Necu jer trenutno ne radim sa stranim klijentom, a kad/ako budem radio opet necu poslovati na nacin da sam blizu padanja test. 
 

Link to comment
Share on other sites

Svaka osoba koja radi za jednog stranog klijenta pada na testu samostalnosti.

 

Pitali su ljudi cak licno pisce zakona na onim turnejama po Srbiji sto su bile organizovane, a jedna od stavki koju je Vlada navodno prihvatila praveci dil sa SNS udruzenjem frilensera je da ce ovo biti "razmotreno" u nekom buducem vremenu. 


Ukoliko placas uredno pausal i padnes na testu samostalnosti duzan si da platis porez kao fizicko lice za kompletan prethodni period obavljanja delatnosti na koje ce verovatno biti primenjene i kamate bez obzira na tvoje pausalne uplate. Cak i da prethodno napisano nije tacno oko tumacenja testa i da postoji neki procenat mogucnosti prolaska istog, ko zdravog razuma moze da prihvati ovaj rizik.

 

Ako je drzava imala zaista nameru da resi problem koji ti navodis, a on je zaista bio pristuan i u velikom procentu cak i kod mene u firmi, onda ne pravis test samostalnosti vec uradis kontrolu pravnih subjekata - 4 inspektora x ~260 radnih dana u godini = 1000 proverenih firmi.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, fishV2 said:

Svaka osoba koja radi za jednog stranog klijenta pada na testu samostalnosti.

 

Pitali su ljudi cak licno pisce zakona na onim turnejama po Srbiji sto su bile organizovane, a jedna od stavki koju je Vlada navodno prihvatila praveci dil sa SNS udruzenjem frilensera je da ce ovo biti "razmotreno" u nekom buducem vremenu. 


Ukoliko placas uredno pausal i padnes na testu samostalnosti duzan si da platis porez kao fizicko lice za kompletan prethodni period obavljanja delatnosti na koje ce verovatno biti primenjene i kamate bez obzira na tvoje pausalne uplate. Cak i da prethodno napisano nije tacno oko tumacenja testa i da postoji neki procenat mogucnosti prolaska istog, ko zdravog razuma moze da prihvati ovaj rizik.

 

Ako je drzava imala zaista nameru da resi problem koji ti navodis, a on je zaista bio pristuan i u velikom procentu cak i kod mene u firmi, onda ne pravis test samostalnosti vec uradis kontrolu pravnih subjekata - 4 inspektora x ~260 radnih dana u godini = 1000 proverenih firmi.

Dvoje prijatelja, bracni par, rade tako vec 30+godina: placaju drzavi sve sto treba, rade knjige strancima i opet im ostaje  dovoljno za brod na rekama i  letovanja u inostranstvu.

Budale?

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Kronostime said:

Dvoje prijatelja, bracni par, rade tako vec 30+godina: placaju drzavi sve sto treba, rade knjige strancima i opet im ostaje  dovoljno za brod na rekama i  letovanja u inostranstvu.

Budale?

Niko ne trazi da ne placa, ali retroaktivno ce dobiti qrac. Stari zakon kaze 40-50% i oni ako hoce novi zakon da uvedu onda stari ne vazi ili radi po zakonu pa da se cerecimo po ulici...ili pak da bezimo. Pa ti vidi sta je bolje.

 

Da dodam da njih kad bi precesljali da bi se pocesali, kao i vecina stanovnika...da dodam i ministra koji je priznao da je uneo 200k evra spolja sto je valjda krivicno delo...

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Kronostime said:

Dvoje prijatelja, bracni par, rade tako vec 30+godina: placaju drzavi sve sto treba, rade knjige strancima i opet im ostaje  dovoljno za brod na rekama i  letovanja u inostranstvu.

Budale?

 

Kakva je veza izmedju onemogucavanja legalnog obavljanja delatnosti odredjenoj grupaciji ljudi u svojstvu preduzetnika i uspesne firme koja generise par hiljada evra mesecno profita?

Koliko ta uspesna firma mesecno placa poreza?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...