Jump to content

Oporezivanje freelancera


Akiro

Recommended Posts

2 hours ago, Dropkick Murphys said:

Ako je tebi dobar zakon da neko ko zarađuje 500 eura, posle odbijanja poreza ostane na ispod minimalca ili onaj ko svojim znanjem zaradi mesečno 170 000 mora da plati državi i više od 100k, onda super. A sam nalazi posao, sam plaća opremu, nema bolovanje i sve ostale privilegije. Uz to, znamo ko će te pare uzeti i staviti u svoj džep. 

 

Ja nemam ništa protiv plaćanja duga za porez 5 godina unazad na rate 10 godina, ali imam protiv plaćanja zdravstvenog koje nije iskorišćeno i doprinosa kad se staž neće računati retroaktivno. I naravno, užasno veliki porez za buduće zarade je pljačka i zaostao u prošlom veku. Ima dovoljno primera iz okruženja kako je to regulisano. Ukratko...nigde kao ovde. 

 

Znam i ljude koji su uredno išli da pitaju šta treba da se plaća i rekli im - ništa, vi niste regulisani, niko to i ne proverava. I šta sad? 

 

Dobar ili ne (o tome možemo a i jesmo diskutovati do sutra) zakon je takav. I bio je takav kada sam počinjao posao. I kada su mi ljudi govorili otvori PR, plaćaj mali paušal i bog da te vidi. Ali sam ja bio pametan i odlučio da ne plaćam ništa jer neće mene ima država preča posla. Sam posao nalazi i gazda firme koja prodaje bilo šta, niko drugi mu ne nalazi, pa mora da plaća svoje radnike full por/dop. 

 

Za zdravstveno se slažem i to sam već pisao da nema nikakve logike i smisla da se obračuna. Kao ni PIO ako se radnik izjasni da ga ne želi. 

 

Bold2 neka pregovaraju. Samo jbg opet kažem, misliš da ja kao zaposlen mogu da protestujem jer mi se ne plaćaju doprinosi od kojih mi se plače, da mogu da ne platim bilo šta (tj. poslodavac) da bi meni nešto isplatio? Gde bi ovaj batica da zarađuje još nekih 250e mesečno više plaćao i godišnji porez na dohodak. 

 

Uostalom, evo banalan primer. Ovaj batica zarađuje 1.5k mesečno. Ne plaća državi ništa. Da radi i ima platu 1500e (cca 177k dinara), ukupan trošak da bi on to dobio je skoro 300k dinara. Hiljadu evra poreza i doprinosa. Koje, sve i da hoćeš, ne možeš da ne platiš. 

 

Bold 3 jednostavno nije tačan. Na koncu, ignorantia iuris nocet, mogli su da pitaju xy savetnika, advokata, konsultanata ili svojih kolega koji su uredno plaćali. Mogli su da pogledaju YT tutorijale na sajtu poreske uprave (toliko o tome da PU nema pojma o tome) gde je objašnjeno kako se podnosi poreska prijava za ostali drugih prihod po članu 85. Zakona o porezu na doh. građana. Sve su to mogli, ali nisu, jbg. 

 

Paušal su svi mogli da plaćaju, u zavisnosti od šifre delatnosti do 300evra. Od ovih 1500, imao bi plaćeno sve, plus uredno zdravstveno i pio. I ostajalo bi mu cirka 1200evra. I nije ni on ni 95% drugih to uradio. 

Edited by NMX
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, Akiro said:

Ostane freelancerima više nego što ima 3/4 Srbije kada plate šta treba? 

 

Pa ostalo bi i Nordeusu i sličnoj lopovskoj bagri više nego 3/4 privrednika što imaju, kada bi svoje kadrove plaćali prema njihovoj realnoj tržišnoj vrednosti. Što uopšte ta bagra nije ostala u Americi kod Googlea i Microsofta ili tamo otvorila firmu, ako su tako sposobni kako se predstavljaju?

 

Ostalo bi većini privatnika u Srbiji sasvim dovoljno kada bi SVE svoje zaposlene prijavili i to na CELOKUPAN IZNOS, kako to zakon odvajkada i predviđa. A ako nisu sposobni da posluju pod regularnim uslovima bolje i da se ne bave privatnim poslom nego da se lepo zaposle kod svojih kolega privatnika, koji su realno sposobni (ima valjda i nekoliko takvih u Srbiji), pa da rade za platicu u okvirima svojih sposobnosti.

 

Kad će poreska uprava da se najzad zaiteresuje za rak-ranu srpske privrede? Tu leži mnogo više para nego kod freelancera.

Ne, ostalo bi im dosta više, da sve zaposlene plaćaju kao frilensere, pa da onda on umesto da ga radnik koji ima 240k neto platu mesečno, košta recimo 350k, umesto 400k (240k neto + PID). I onda se taj radnik napravi pametan, ne plati dinara državi, njemu ostane 350k, umesto 240k i Nordeusu 50k u džepu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, NMX said:

 

Dobar ili ne (o tome možemo a i jesmo diskutovati do sutra) zakon je takav. I bio je takav kada sam počinjao posao. I kada su mi ljudi govorili otvori PR, plaćaj mali paušal i bog da te vidi. Ali sam ja bio pametan i odlučio da ne plaćam ništa jer neće mene ima država preča posla. Sam posao nalazi i gazda firme koja prodaje bilo šta, niko drugi mu ne nalazi, pa mora da plaća svoje radnike full por/dop. 

 

Za zdravstveno se slažem i to sam već pisao da nema nikakve logike i smisla da se obračuna. Kao ni PIO ako se radnik izjasni da ga ne želi. 

 

Bold2 neka pregovaraju. Samo jbg opet kažem, misliš da ja kao zaposlen mogu da protestujem jer mi se ne plaćaju doprinosi od kojih mi se plače, da mogu da ne platim bilo šta (tj. poslodavac) da bi meni nešto isplatio? Gde bi ovaj batica da zarađuje još nekih 250e mesečno više plaćao i godišnji porez na dohodak. 

 

Uostalom, evo banalan primer. Ovaj batica zarađuje 1.5k mesečno. Ne plaća državi ništa. Da radi i ima platu 1500e (cca 177k dinara), ukupan trošak da bi on to dobio je skoro 300k dinara. Hiljadu evra poreza i doprinosa. Koje, sve i da hoćeš, ne možeš da ne platiš. 

 

Bold 3 jednostavno nije tačan. Na koncu, ignorantia iuris nocet, mogli su da pitaju xy savetnika, advokata, konsultanata ili svojih kolega koji su uredno plaćali. Mogli su da pogledaju YT tutorijale na sajtu poreske uprave (toliko o tome da PU nema pojma o tome) gde je objašnjeno kako se podnosi poreska prijava za ostali drugih prihod po članu 85. Zakona o porezu na doh. građana. Sve su to mogli, ali nisu, jbg. 

 

Paušal su svi mogli da plaćaju, u zavisnosti od šifre delatnosti do 300evra. Od ovih 1500, imao bi plaćeno sve, plus uredno zdravstveno i pio. I ostajalo bi mu cirka 1200evra. I nije ni on ni 95% drugih to uradio. 

Jbg, sad ces ti meni da objasnjavas da li je nesto tacno, ako ja znam konkrente primere od ljudi koji su to radili i proveravali i pre nego sto je pocelo ovo sranje u oktobru. Znaci pricao sa njima licno pre oktobra 2020. Da li su mogli da nadju savetnika, mogli su, ali nisu. Naravno da to njih ne opravdava, jer sve mozes sam da istrazis, ali....ima nesto i do drzave. Ako je sav taj zakon postojao, kao sto jeste, zasto nije sprovodjen? Sta su radili 10-20 godina? Zasto nijedna opomena nije stigla apsolutno nikada, kao sto stize za porez za bilo koju drugu stvar? I opet....da, slazem se da porez treba da se plati 5 godina unazad, bez zdravstvenog i doprinosa, bas zbog te odgovornosti drzave.

Ne znam sto si se uhvatio primera ovog sto zaradjuje 1500 eura redovno, kad je to mali procenat frilensera. Neko nekad zaradi 1000, nekad, 500, pa 150, pa ne moze da otvori pausal, jer mu jednostavno nije isplativo ili ovi sto predaju engleski za 500 dolara mesecno, sta oni da otvore?

 

Jasan je zahtev frilensera. Porez svakako mora da se placa ubuduce, a ovim protestima i pregovorima ce videti da izdejstvuju najbolju opciju za sebe. Oni daju primere Makedonije od 10% i 10-15 u Bosni valjda, uz opciono zdravstveno. Ne verujem da ce dobiti tako povoljno, ali opet....videcemo.

 

Edited by Dropkick Murphys
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Dropkick Murphys said:

Jbg, sad ces ti meni da objasnjavas da li je nesto tacno, ako ja znam konkrente primere od ljudi koji su to radili i proveravali i pre nego sto je pocelo ovo sranje u oktobru. Znaci pricao sa njima licno pre oktobra 2021. Da li su mogli da nadju savetnika, mogli su, ali nisu. Naravno da to njih ne opravdava, jer sve mozes sam da istrazis, ali....ima nesto i do drzave. Ako je sav taj zakon postojao, kao sto jeste, zasto nije sprovodjen? Sta su radili 10-20 godina? Zasto nijedna opomena nije stigla apsolutno nikada, kao sto stize za porez za bilo koju drugu stvar? I opet....da, slazem se da porez treba da se plati 5 godina unazad, bez zdravstvenog i doprinosa, bas zbog te odgovornosti drzave.

Ne znam sto si se uhvatio primera ovog sto zaradjuje 1500 eura redovno, kad je to mali procenat frilensera. Neko nekad zaradi 1000, nekad, 500, pa 150, pa ne moze da otvori pausal, jer mu jednostavno nije isplativo ili ovi sto predaju engleski za 500 dolara mesecno, sta oni da otvore?

 

Jasan je zahtev frilensera. Porez svakako mora da se placa ubuduce, a ovim protestima i pregovorima ce videti da izdejstvuju najbolju opciju za sebe. Oni daju primere Makedonije od 10% i 10-15 u Bosni valjda, uz opciono zdravstveno. Ne verujem da ce dobiti tako povoljno, ali opet....videcemo.

 

 

Znam i ja. Zato i kažem. Ljude koji nisu imali pojma pa pitali. I nisu na ulici danas nego imaju rešen status. Na ovaj ili onaj način.

 

Drugi bold je legitimno pitanje i tu je država zasrala. A ljudi mislili da će doveka da kradu državu. I eto belaja. Zato i mora da otpiše sve kamate i da reprogram na 10 godina. Jer je država delom zasrala. E sad opomene ne mogu da stižu kad je sadašnji model model samooporezivanja. Sam prijaviš pa dobiješ rešenje. I onda se usrana država setila da ima solidan broj ljudi koji ne plaćaju ništa. I našla pa zašla. 

 

Uhvatio sam se ovog baje jer je dovoljno glup da je došao da protestuje i bez blama priča o plati od 1500e koja je za najveći deo Srba bukvalno san koji nikada neće ispuniti. Tako da je malo licemerno da on priča bilo šta. A on jeste manjina. I to sam već pisao. Zbog te manjine koja pravi lepe pare (ne on nego ovi sa 2-3k i više) najebaće ovi mali. Jer su veliki svesno strpali sebe u koš sa malima a rešenje ne može nikako da bude isto.

 

Bosansko rešenje je ok. Samo ima caka oko izjašnjavanja oko statusa frilensera i šta će kada pređu threshold. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, NMX said:

 

Znam i ja. Zato i kažem. Ljude koji nisu imali pojma pa pitali. I nisu na ulici danas nego imaju rešen status. Na ovaj ili onaj način.

 

Drugi bold je legitimno pitanje i tu je država zasrala. A ljudi mislili da će doveka da kradu državu. I eto belaja. Zato i mora da otpiše sve kamate i da reprogram na 10 godina. Jer je država delom zasrala. E sad opomene ne mogu da stižu kad je sadašnji model model samooporezivanja. Sam prijaviš pa dobiješ rešenje. I onda se usrana država setila da ima solidan broj ljudi koji ne plaćaju ništa. I našla pa zašla. 

 

Uhvatio sam se ovog baje jer je dovoljno glup da je došao da protestuje i bez blama priča o plati od 1500e koja je za najveći deo Srba bukvalno san koji nikada neće ispuniti. Tako da je malo licemerno da on priča bilo šta. A on jeste manjina. I to sam već pisao. Zbog te manjine koja pravi lepe pare (ne on nego ovi sa 2-3k i više) najebaće ovi mali. Jer su veliki svesno strpali sebe u koš sa malima a rešenje ne može nikako da bude isto.

 

Bosansko rešenje je ok. Samo ima caka oko izjašnjavanja oko statusa frilensera i šta će kada pređu threshold. 

Ovaj bold si napisao kao da je to nesto lose? : D 

Za ostalo se manje-vise slazemo. Neko resenje ce biti, kompromis. Bez zdravstvenog i pio unazad i opciono za ubuduce, uz neki razuman porez 10/15/pa i 20% + dug za porez bez kamate na 10 godina.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Kooineeperk said:

 

Pa nije. 

 

Pogotovo za ove koji zaradjuju do 500eur. Njima se ni pausal ne isplati, ali ova privremena mera se isplati jer ne plate gotovo nista. 

 

Evo, na brzinu od 50k do 200k (crvene brojeve racunajte da su nula, mrzelo me da stavljam IF funkciju):

image.thumb.png.81d1584ea02e175fcf0042e1a1e3d5be.png

 

 

DOO je ok za one koji su bili pausalci, mozda bili i blizu 6mil dinara limita (500k dinara mesecno), a mozda nece da se zezaju sa poreskom i gube vreme na njih i njihove upite... 

 

Pa za ove sto zaradjuju do 500 evra nista nije dobro, osim da ih oslobodis od svih dazbina.

 

Ovo na kraju sto si napisao je zapravo sustina - pausalac se vise ne isplati ako pravis manje od 1000 evra, ranije i sa 500-700 ti je bio skroz ok. To sto ces malcice vise da platis za DOO se jako isplati imajuci u vidu kakav je odnos drzave prema tebi, pausalce bukvalno zajebavaju kao da su banditi konstantno, kad si DOO odnosno firma, inspektori su sa tobom na prst u bulju, niti hoce niti moze da ti upada kako hoce i kad hoce.

 

Ima pravo i tu, ja ti kazem kako je u praksi, odnos je bukvalno dupe i oko.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kooineeperk said:

1. Naravno da (mogu da) imaju odmor i mogu da ga imaju relativno kad hoce, samo nece imati primanja tada. Zato treba da razmisljaju o svojim primanjima na godisnjem nivou i procene kada i kako im je najbolje, da naprave neku "zalihu". Nije tu problem odmor nego bolovanje - to nije regulisano. 

 

4. i 5. zato postoje normirani troskovi, drzava ti prizna da si ti 43% tih prihoda potrosio na opremu, racune, i sta vec treba. Onako, pausalno. A realno, mnogi ne potrose toliko. 

 

 

1. Ako neko prihoduje mesecno 1000 evra to onda ne rezultira sumom od 12000 evra godisnje, vec 10000 ili 11000 tj.850-900 evra mesecno u zavisnosti od duzine godisnjeg odmora tj. pauze koju pravi, cisto zbog zavrsnog racuna koji se u temi poteze. Bolovanje je dodatni problem..

 

4 i 5 Kao sto sam ti napisao u prethodnoj poruci prema najnovijem predlogu vlade normirani troskovi vise ne postoje

Prema vazecem zakonu, gde su predvidjeni i normirani troskovi, frilenser na prihod od 100000 mesecno treba drzavi da plati 45000 dinara. Ostaje mu 55000 dinara i od te sume onda izdvaja odredjeni iznos za sve troskove poslovanja koje ima u tom mesecu. 
 

 

1 hour ago, stray_cat said:

Da, možeš na konto troškova posla koje imaš da smanjiš iznose na ovo ili ono, ali postoje neki minimalni iznosi koji poreskoj moraju da se uplate, a kad smanjiš koliko uspeš da smanjiš preostalo, na to ide porez (ili možda još nešto, ne sećam se).

 

Glavni problem je što država nema posebne zakonske mehanizme za frilensere i sad mora da ih izmišlja (ili prepisuje od drugih država), pa primenjuje opšte koji važe za sve.

Usput moraju mnogo da paze da to što smisle za vas (tj nas, ako smem da otkucam, jer je moj potomak počeo da podučava Japance engleski), to ne sme da bude (malo ili mnogo) povoljnije u odnosu na druge, jer će onda u roku od odma' svi da postanu frilenseri.

 

 

ja nisam frilenser, a mislim da primer koji navodite se odnosi na DOO, a tu se vrsi friziranje dobiti i izvlacenje novca raznim legalnim metodama tako da porez tj. realni iznos koji oni placaju je minimalan, pa sumnjam da bi neko od njih presao na freelance model.

Edited by fishV2
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, McLeod said:

Pa za ove sto zaradjuju do 500 evra nista nije dobro, osim da ih oslobodis od svih dazbina.

 

 

Kako nije dobro?

Nisu placali nista do sada svih prethodnih 5+ godina, i nisu imali zdravstveno i penziono.

I dalje ne placaju nista i nemaju ta osiguranja. A ko prebaci 60k dinara mesecno za 1200din dobije i zdravstveno osiguranje kao neko ko ga placa mnogo vise (uz placen minimalni porez i penziono). 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, fishV2 said:

1. Ako neko prihoduje mesecno 1000 evra to onda ne rezultira sumom od 12000 evra godisnje, vec 10000 ili 11000 tj.850-900 evra mesecno u zavisnosti od duzine godisnjeg odmora tj. pauze koju pravi, cisto zbog zavrsnog racuna koji se u temi poteze. Bolovanje je dodatni problem..

 

Ja ne znam nikoga ko ide na odmor 2 meseca. Blago njemu. Ja na odmor nisam otisao evo sad ce druga godina, sto zbog pandemije sto zbog toga sto raspolazem svojim vremenom manje-vise kako hocu i sto mogu da radim svoj posao odakle hocu. Ali dobro... Zato sam i rekao da mora da se racuna na godisnjem nivou i da se napravi "zaliha" za taj mesec kad si na odmoru (ako zaista ne radis ceo mesec). 

 

Bolovanje je zapravo jedini pravi problem. 

Uz to moze se dodati i gubitak klijenta kao problem, pa ako radis samo sa jednim onda si u problemu. 

 

7 minutes ago, fishV2 said:

4 i 5 Kao sto sam ti napisao u prethodnoj poruci prema najnovijem predlogu vlade normirani troskovi vise ne postoje

Prema vazecem zakonu, gde su predvidjeni i normirani troskovi, frilenser na prihod od 100000 mesecno treba drzavi da plati 45000 dinara. Ostaje mu 55000 dinara i od te sume onda izdvaja odredjeni iznos za sve troskove poslovanja koje ima u tom mesecu. 

Molim te pokazi mi gde je to navedeno. Eto, mozda nas laze Pausal. A mozda je Vlada u medjuvremenu izasla sa losijim predlogom. Ja nisam to video/cuo. 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

 

40 minutes ago, Kooineeperk said:

Ja ne znam nikoga ko ide na odmor 2 meseca. Blago njemu. Ja na odmor nisam otisao evo sad ce druga godina, sto zbog pandemije sto zbog toga sto raspolazem svojim vremenom manje-vise kako hocu i sto mogu da radim svoj posao odakle hocu. Ali dobro... Zato sam i rekao da mora da se racuna na godisnjem nivou i da se napravi "zaliha" za taj mesec kad si na odmoru (ako zaista ne radis ceo mesec). 

 

Bolovanje je zapravo jedini pravi problem. 

Uz to moze se dodati i gubitak klijenta kao problem, pa ako radis samo sa jednim onda si u problemu. 

 

u zakonu o radu jasno je definisan broj dana placenog godisnjeg odmora koji sleduje zaposlenom u Republici Srbiji, kao i broj neradnih dana u godini, ili je mozda cilj raznih kalulacija vidjenih ovde, komparacija regularnog zaposlenog i frilensera koji radi 300 sati mesecno bez godisnjeg odmora i praznika? 

Veliki procenat ovih ljudi imaju vise od 30 godina i sopstvene porodice, pa i da zele ne mogu sebi da priuste takav nacin zivota i obima posla.
 

 

40 minutes ago, Kooineeperk said:

Molim te pokazi mi gde je to navedeno. Eto, mozda nas laze Pausal. A mozda je Vlada u medjuvremenu izasla sa losijim predlogom. Ja nisam to video/cuo. 

 

Link
DISKRIMINACIJA IZMEĐU PLATNIH RAZREDA 
Zabrinjavajuće je to da kako plata raste, poresko opterećenje progresivno skače, jer gotovo da nema nikakvih poreskih olakšica predviđenih za period od 1. oktobra. Ukinuti su normirani troškovi, koji iznose 35–50% zarade, zavisno od vrste posla. Dakle, ako se ukinu normirani troškovi, moralo bi se dozvoliti da radnici prikažu svoje stvarne troškove rada, koji ne smeju biti oporezovani jer nisu zarada.

Dalje, neoporezivi iznos zarade nije zamena za normirane troškove. Neoporeziv deo uvećan na 32.000 dinara važi samo za dug, ne za obaveze od 1. oktobra 2021. godine. Potpuno je neprihvatljivo da se od ovog datuma taj neoporezivi deo vraća na minimum – 18.300 dinara, a da normirani troškovi potpuno izostaju iz obračuna. 
 

Edited by fishV2
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sta vi pisete. Ljudi hoce da plate retroaktivno 5godina. Koji su to ljudi i koliko misle da plate...Zakon je star i raspao,novi ako se usvoji znaci da to retroaktivno ne mogu naplatiti,mada to nisam siguran.

 

Svako je idiot ko ce to platiti. Nemam nikakvu drugu rec za njih. Boriti se svim silama protiv retroaktivnog,toliko sam siguran da nece biti toga da i dalje saljem deo para na banka, bas danas mi je legla neka lova. 

 

Sve u svemu ako je neko uzimao tipa 2k eura mesecno to je 24k godisnje tj 120k u pet godina i sad njima neko treba da plati za njihovo lelemudanje npr 30-50k eura. Pa to bukvalno moze samo idiot da uradi.

 

Pa ja njima godinama placam odzacarinu i neko osiguranje za Infostan a nemam odzak,niti mogu da iskoristim osiguranje i ako m je cureo krov na zgradi...jedino meteor da me pogodi ili da mi neko zapali stan.

 

Ja radim neku vrstu frilensa 10g...i zgrozim se kad cujem da neko hoce da im plati. 

 

Slazem se sa Mekom i pisem ovo jer ne mogu da verujem da postoje ljudi koji bi hteli da plate pa da je u milion rata nesto ovim skotovima. I ta prica ovi imaju 500e gde cete njih oporezivati,ali zato ove preko lagano deri...je jos smesnija.

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, fishV2 said:

u zakonu o radu jasno je definisan broj dana placenog godisnjeg odmora koji sleduje zaposlenom u Republici Srbiji, kao i broj neradnih dana u godini,

Tako je. I ko je onda u skladu s tim izostao 2 meseca sa svog posla na konto odmora? 

 

Ja kad sam bio zaposlen obicno sam isao 2 nedelje + 1 nedelju + 1 nedelju i ono sto mi sleduje jos na staz i senioritet (ili cak na prekovremene sate) se ili spajalo sa ovim ili sa praznicima (ako vec ove pojedinacne nedelje nisu spojene sa praznicima).  

 

To opet nije 2 meseca odmaranja. 

 

 

Za normirane troskove, ja sam pogresio. Pogresno sam procitao Pausal, gde u istoj recenici kazu:

Quote

Odlukom države da i na period do 30. septembra 2021. godine primeni olakšice kao što je besteretni deo od 32.000 dinara i normirane troškove od 43% u velikoj meri smanjuju buduće opterećenje frilensera, sa posebnim naglaskom na frilensere koji imaju male prihode. Ovakav model oporezivanja je veoma povoljan. Međutim, glavno pitanje koje se ovde može postaviti je šta će se dešavati od oktobra 2021. godine i da li postoji namera države da do tada donese novi zakon koji će regulisati položaj frilensera.

 

Povuklo me ovo "buduce" opterecenje pa sam od "do" pomislio da je "od". 

A onda nastavljaju sa ovim trecim boldom, "od oktobra 2021." sto je u mojoj glavi stvorilo potvrdu da su se prethodne recenice odnosile na period od ovih godinu dana izmedju dva oktobra 2020. i 2021. a nije tako. 

 

Jos jednom, my bad. Sad cu da ispravim kalkulaciju. 

 

 

Hmmm, cekaj bre 🙂 kazu na Pausalu do 30. septembra 2021.

 

Ma idem da nadjem ceo predlog... 

 

Link to comment
Share on other sites

 

OK, procitao sam par dodatnih tekstova, moja racunica vazi do oktobra ove godine, a posle se ne zna sta ce biti, odnosno URI smatra da ce normirani troskovi biti ukinuti tada.

 

Ako budu ukinuti onda to jeste problem. To se i Pausal pita u onom delu koji sam citirao. 

 

Eto, jel sada razjasnjeno?

 

Danas ne citam vise nista na ovu temu 😄 

 

 

P.S. namerno nisam hteo da editujem svoj post gde greskom priznajem da nisam u pravu a zapravo jesam 😄 neka se vidi kakva konfuzija moze da se stvori 😄 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Devil In My Pants said:

Sta vi pisete. Ljudi hoce da plate retroaktivno 5godina. Koji su to ljudi i koliko misle da plate...

 

1 hour ago, Devil In My Pants said:

Svako je idiot ko ce to platiti. Nemam nikakvu drugu rec za njih. Boriti se svim silama protiv retroaktivnog,toliko sam siguran da nece biti toga da i dalje saljem deo para na banka, bas danas mi je legla neka lova. 

 

Verovatno neki cobani, budale... Ja ti kazem da ih ima, nazivao ih ti idiotima ili ne, ima ih. 

 

 

1 hour ago, Devil In My Pants said:

 

Zakon je star i raspao,novi ako se usvoji znaci da to retroaktivno ne mogu naplatiti,mada to nisam siguran.

Zakon je vazeci. To da je los nije sporno (moze biti bolji svakako), da se nije primenjivao takodje nije sporno. Ali je vazeci.

Novi ako se usvoji mislim da ne moze da ima retroaktivno dejstvo. Retroaktivno dejstvo, ali ne striktnije od aktuelnog zakona (drugim recima: nikako nepovoljniji) mogu imati samo dodatne uredbe. Znaci da se nesto olaksa. 

 

1 hour ago, Devil In My Pants said:

 

Sve u svemu ako je neko uzimao tipa 2k eura mesecno to je 24k godisnje tj 120k u pet godina i sad njima neko treba da plati za njihovo lelemudanje npr 30-50k eura. Pa to bukvalno moze samo idiot da uradi.

A kako zoves te sto su uzeli 120k u pet godina? Pametnima? Geniji, suvi geniji?

 

1 hour ago, Devil In My Pants said:

 

Pa ja njima godinama placam odzacarinu i neko osiguranje za Infostan a nemam odzak,niti mogu da iskoristim osiguranje i ako m je cureo krov na zgradi...jedino meteor da me pogodi ili da mi neko zapali stan.

I sta si uradio povodom toga? Izasao na ulicu sa istomisljenicima iz zgrade? 

 

1 hour ago, Devil In My Pants said:

Ja radim neku vrstu frilensa 10g...i zgrozim se kad cujem da neko hoce da im plati. 

Isto se i ja zgrozim kad cujem da neko smatra da ne treba da placa porez drzavi (generalno) a dodatno se zgrozim kad kao razlog navedu i to sto je ovaj ili onaj na vlasti. Ja ne znam ni jednu vlast koja je valjala od kada ja glasam, svaka je imala neka sranja. Ali ovo uopste ne treba da se politizuje po mom misljenju. 

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Kooineeperk said:

 

 

Verovatno neki cobani, budale... Ja ti kazem da ih ima, nazivao ih ti idiotima ili ne, ima ih. 

 

 

Zakon je vazeci. To da je los nije sporno (moze biti bolji svakako), da se nije primenjivao takodje nije sporno. Ali je vazeci.

Novi ako se usvoji mislim da ne moze da ima retroaktivno dejstvo. Retroaktivno dejstvo, ali ne striktnije od aktuelnog zakona (drugim recima: nikako nepovoljniji) mogu imati samo dodatne uredbe. Znaci da se nesto olaksa. 

 

A kako zoves te sto su uzeli 120k u pet godina? Pametnima? Geniji, suvi geniji?

 

I sta si uradio povodom toga? Izasao na ulicu sa istomisljenicima iz zgrade? 

 

Isto se i ja zgrozim kad cujem da neko smatra da ne treba da placa porez drzavi (generalno) a dodatno se zgrozim kad kao razlog navedu i to sto je ovaj ili onaj na vlasti. Ja ne znam ni jednu vlast koja je valjala od kada ja glasam, svaka je imala neka sranja. Ali ovo uopste ne treba da se politizuje po mom misljenju. 

 

Naravno da treba da se politizuje paministar ekonomije je falsifikator, 24 stana.Ministar odbrane uneo 200k,jel oporezovan, sta je sa crkvom, pevacima itd...aoni bi na one sto najmanje uzimaju i sklpaju kraj sa krajem. Sve u ovoj drzavi ima sa politikom, nakrali su se za tri zivota,a ja treba da im placam retroaktivno, xe, xe, xe...hocu..

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Devil In My Pants said:

Naravno da treba da se politizuje paministar ekonomije je falsifikator, 24 stana.Ministar odbrane uneo 200k,jel oporezovan, sta je sa crkvom, pevacima itd...aoni bi na one sto najmanje uzimaju i sklpaju kraj sa krajem. Sve u ovoj drzavi ima sa politikom, nakrali su se za tri zivota,a ja treba da im placam retroaktivno, xe, xe, xe...hocu..

Druze, glasaj, motivisi druge da glasaju. Izadji na ulicu! Pokazi legitimnu gradjansku neposlusnost protestom a ne da izbegavas zvoje obaveze koje proisticu od vazeceg zakona koji ovi mamlazi na vlasti mozda nisu ni doneli nego neki prethodni, a nije ni bitno - zakon je vazeci. Ili tuzi drzavu. 

 

Ne mozes samo da se pravis mutav, blesav, mrtav... ili lepo spakuj kofere i idi odavde i nemoj se vracati dok ne zastari ali to ti je najgora solucija i to moze biti cilj ovoj sadasnjoj garnituri i ti ustvari igras bas onako kako se oni nadaju. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Kooineeperk said:

Ne mozes samo da se pravis mutav, blesav, mrtav... ili lepo spakuj kofere i idi odavde i nemoj se vracati dok ne zastari ali to ti je najgora solucija i to moze biti cilj ovoj sadasnjoj garnituri i ti ustvari igras bas onako kako se oni nadaju.

Po čemu je to najgora solucija? Ako ode u neko civilizovanije i lepše okruženje, može samo na dobitku da bude. I deca da mu imaju budućnost koju u sprdiji od Smrdije ne bi imali.

 

Da je samo u vlasti problem, pa da si u pravu, međutim sizifov posao je da se boriš protiv stok..., pardon naroda, koji je upravo ovakvu vlast i zaslužio. A to je većina. Treba svako pametan, sposoban i stručan da ode odavde i da ostavi one, koji se međusobno zaslužuju, da plivaju u svom prirodnom okruženju, dok se jednog dana ta kula od karata ne uruši. 

Edited by Akiro
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Akiro said:

Po čemu je to najgora solucija? Ako ode u neko civilizovanije i lepše okruženje, može samo na dobitku da bude. I deca da mu imaju budućnost koju u sprdiji od Smrdije ne bi imali.

Zavisi kako gledas na to. Onaj ko ima rodbinu ovde, roditelje, prijatelje, ako ne moze sve da ih povede sa sobom a ne moze da zivi a da ih nekada i uzivo ne vidi, onda je za njega ovo lose... prvo jer nece moci da dodje dok ne zastari dugovanje, drugo, to sto ostavlja sve te ljude u "sprdiji od Smrdije" gde ce bez tog prava glasa mozda biti samo jos losije. 

 

Za onog ko moze da zivi tako i ostavi sve (prakticno da se odrekne drzavljanstva, nikada ne dodje vise ovde, zaboravi i mesto gde se rodio i prijatelje/rodbinu koje je imao), za njega je to najbolja solucija. 

 

Pri tom ne svrstavam tebe u ovu drugu kategoriju, ne znam da li ti uopste imas neki dug, niti detalje svog slucaja. Navodim samo neka dva ekstrema. 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Akiro said:

Ostane freelancerima više nego što ima 3/4 Srbije kada plate šta treba? 

 

Pa ostalo bi i Nordeusu i sličnoj lopovskoj bagri više nego 3/4 privrednika što imaju, kada bi svoje kadrove plaćali prema njihovoj realnoj tržišnoj vrednosti. Što uopšte ta bagra nije ostala u Americi kod Googlea i Microsofta ili tamo otvorila firmu, ako su tako sposobni kako se predstavljaju?

 

Ostalo bi većini privatnika u Srbiji sasvim dovoljno kada bi SVE svoje zaposlene prijavili i to na CELOKUPAN IZNOS, kako to zakon odvajkada i predviđa. A ako nisu sposobni da posluju pod regularnim uslovima bolje i da se ne bave privatnim poslom nego da se lepo zaposle kod svojih kolega privatnika, koji su realno sposobni (ima valjda i nekoliko takvih u Srbiji), pa da rade za platicu u okvirima svojih sposobnosti.

 

Kad će poreska uprava da se najzad zaiteresuje za rak-ranu srpske privrede? Tu leži mnogo više para nego kod freelancera.

 

  Za ovo , na zalost, moram da ti repliciram...  Bio sam privatnik,  imao malu STR...  Placao i jednog radnika prijavljenog..  Medjutim toliki su nameti da je jako , to jest i nemoguce poslovati a da sve regularno placas...  I ne samo to..  Ako imas neke namete pa se ukalkulises pa OK, medjutim drzava ili lokal  svaki mesec izmisli nesto novo da ti chapi..  Uz sve to.. i to pogotovo ako ne pripadas nikom od "njih"  , kad god zafali u budzetu, dodju da te kazne..  I to ti inspektori otvoreno udju i kazu "daj da ti pisem nesto najmanje- pa makar i lose postavljene cene  da ti ne bi preturali papire i nadjemo jos sto sta"   i ne mozes im nista....

 

   Iskreno verujem , cak i sad da daju frilancerima neke zadovoljavajuce uslove, verujem da ce im mic po mic to stezati da dodju do onogo sto drzavnoj bandi treba

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Kooineeperk said:

Zavisi kako gledas na to. Onaj ko ima rodbinu ovde, roditelje, prijatelje, ako ne moze sve da ih povede sa sobom a ne moze da zivi a da ih nekada i uzivo ne vidi, onda je za njega ovo lose... prvo jer nece moci da dodje dok ne zastari dugovanje, drugo, to sto ostavlja sve te ljude u "sprdiji od Smrdije" gde ce bez tog prava glasa mozda biti samo jos losije. 

 

Za onog ko moze da zivi tako i ostavi sve (prakticno da se odrekne drzavljanstva, nikada ne dodje vise ovde, zaboravi i mesto gde se rodio i prijatelje/rodbinu koje je imao), za njega je to najbolja solucija. 

 

Pri tom ne svrstavam tebe u ovu drugu kategoriju, ne znam da li ti uopste imas neki dug, niti detalje svog slucaja. Navodim samo neka dva ekstrema. 

Sva sreća da sam odrastao na Zapadu i da i supruga i ja potičemo iz striktno "izdajničkih prozapadnih" porodica gde rodoljubivo-zavičajno-plemensko-nacionski atavizmi nisu bili na ceni i gde su nas učili da budemo svoji ljudi. 

 

Mi volimo i svoje prijatelje i svoju rodbinu, ali svakako da nećemo svoj život prema njima da upravljamo. Doduše, dovoljno smo matori da su nam roditelji već preminuli pa to olakšava stvari. Prijatelje i rođake smo u zadnjih par godina viđali više u Grčkoj nego u Beogradu. 

 

Što se mene tiče, što pre ova država potpuno pukne, to bolje. Jedini način da pi#kousti ne dočeka da i njemu u 88. godini istruli noga kao njegovom idolu je da ostane bez para. Ova kula od karata se ne bazira na ideologiji već na čistoj pljački. Znam dovoljno žutih, koji su ušli u ove, jer su poslovno i stručno nesposobni luzeri pa se nadali da će kod nazadnjaka kao retko pismeni nešto uspeti da urade. Neki i jesu uspeli. A svi znamo i ono zapošljavanje luzera ako obezbede deset verifikovanih glasova. Zato ovi i jure da nezakonito kontrolišu ko je izašao na izbore. Zaposliše gomilu komunalaca, a jel iko video iste da ikad nešto korisno rade, ili da uopšte rade? 

 

Ova kula od karata stoji na klimavim nogama pljačke. Upravo zato bi trebalo masovno da im se uskrate pare. Kakav otpor, demonstracije, kakvi bakrači. Ako hoćeš ovima da vidiš leđa, samo ih ostavi bez para, raspašće se u najkraćem roku po svim šavovima u međusobnim sukobima. To je jače od prava glasa, kojim mogu da manipulišu. 

 

Mene mogu da kače samo za dve od pet godina, doduše morao bi da se sudim sa njima za one godine kada sam bio preko 183 dana odsutan da ih priznaju. Ali nemam pare ni da platim za te dve godine. Utrošio sve na lično zadovoljstvo i koliko-toliko pristojan život, koga to nervira, može da me poljubi tamo gde sunce ne sija. I da ih imam, ne bi ih dao.

Edited by Akiro
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Naplaćivao bi se porez, ali je problem što je tek oko 3500 ljudi zaposleno u Poreskoj upravi, u odnosu na recimo 10k ljudi početkom 2000ih. Jednostavno nije bilo ljudstva, ali ako sada sve resurse okrenu na ovu borbu, ovi likovi kao što je @Devil In My Pants mogu samo da beže iz zemlje, i da se više ne vraćaju. 

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Akiro said:

 

 

Ova kula od karata stoji na klimavim nogama pljačke. Upravo zato bi trebalo masovno da im se uskrate pare. Kakav otpor, demonstracije, kakvi bakrači. Ako hoćeš ovima da vidiš leđa, samo ih ostavi bez para, raspašće se u najkraćem roku po svim šavovima u međusobnim sukobima. To je jače od prava glasa, kojim mogu da manipulišu. 

Sve se slažem osim da je ovo kula od karata, to naime podrazumeva da postoji ikakav metod, da je neko slagao te karte sa idejom i voljom da nešto ispadne. A nije. Ne možeš srušiti nešto što je samo od sebe napadalo i slučajno se naslagalo u gomilicu bez ikakvog smisla.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Green23 said:

Naplaćivao bi se porez, ali je problem što je tek oko 3500 ljudi zaposleno u Poreskoj upravi, u odnosu na recimo 10k ljudi početkom 2000ih. Jednostavno nije bilo ljudstva, ali ako sada sve resurse okrenu na ovu borbu, ovi likovi kao što je @Devil In My Pants mogu samo da beže iz zemlje, i da se više ne vraćaju. 

Lako će oni da uposle još gomilu partijskog kadra taman pred sledeće izbore, pa da svaki donese još deset garantovanih glasova (a onda im treba još partijskog kadra, da proverava da li su ti stvarno i glasali kako treba). Nego je pitanje generalne pismenosti tog kadra kao i stručnosti da obavlja taj posao, da ne kažemo da će sa takvima moći i "individualni dogovori" da se postignu i da podatke proguta mrak, t.j. paper shredder. 😎

 

Ova država je u zadnjih 30 godina konfigurisana u korist kriminala, a time će sem onih na vlasti i njihovih podguznih priprepaka moći i drugi da se koriste. 😁

Edited by Akiro
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...