Jump to content

Oporezivanje freelancera


Akiro

Recommended Posts

42 minutes ago, Green23 said:

A oni koji su plaćali su glupi?

Nisu, ali dosta ljudi se interesovalo kako da plate porez i bilo je ae bre uzivaj dok ne placas. Kad ti stize devizni priliv na bankovni racun nije nuzno da se bavis frilensom. Sustina jeste da oni ne mogu da otpisu 80% a da naplate tih 20%, niti imaju kapacitet da  se sa tim nose i da pojedinacno svakog rade, to bi trajalo godinama, u vecem delu besuspesno. Zakon je star i nistavan i ko je to placao svakako je imao i neke benefite od toga. To je prosto nesto sto oni nemaju kvalifikovane radnike da to zavrse,to je proces koji bi trajao godinama. Gde npr pise u tom zakonu da oni mogu da otpisu njih 80% a nekih eto 20% kojima se njima dune da placaju. Prosto je nemoguce i tu je kraj svake price o placanju retrokativnog ''dugovanja''...

 

Ako tebe zulja sto ostali nece platiti to je tvoj problem, ali to ne treba da te pogadja...ili se vodis onom da komsiji crkne krava

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, Devil In My Pants said:

ali dosta ljudi se interesovalo kako da plate porez i bilo je ae bre uzivaj dok ne placas.

 

Bas bih voleo da cujem neku precizniju procenu od tog "dosta". 

 

Koliko je to dosta? 10%, 50%, 1% svih ljudi koji su prihodovali (a ne racunam rodbinu koja salje novac u domovinu)? 

 

Sumnjam da ih ima i 1% i njima bih svima oprostio ceo namet ako to mogu da dokazu (tipa da imaju odgovor u mailu na primer), i kaznio sluzbenika PU koji je u pitanju, 20% od plate narednih godinu dana... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Kooineeperk said:

 

Bas bih voleo da cujem neku precizniju procenu od tog "dosta". 

 

Koliko je to dosta? 10%, 50%, 1% svih ljudi koji su prihodovali (a ne racunam rodbinu koja salje novac u domovinu)? 

 

Sumnjam da ih ima i 1% i njima bih svima oprostio ceo namet ako to mogu da dokazu (tipa da imaju odgovor u mailu na primer), i kaznio sluzbenika PU koji je u pitanju, 20% od plate narednih godinu dana... 

To se desavalo godinama u nazad,to je prosto nedokazivo. Nece se platiti retroaktivno nista, to je bukvalno smesno. Kom to smeta,jbga...napisao sam zasto.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Devil In My Pants said:

Nece se platiti retroaktivno nista

Vec je naplaceno nekima, i bice jos naplaceno, sto pre to prihvatis bice ti lakse. 

 

Naravno, ne svima i ne sve - jer niti drzava ima toliku logistiku niti ima nameru da ovo gura do te mere, pa ce pod parolom "eto napravili smo ustupak, vidite kako smo mi dobra vlast" nekima "oprostiti" sve ili neki deo. A prava istina jeste da ne mogu sve da dokace, i da ih interesuju samo oni najveci. 

 

Vidi, ti uvek mozes da zabijas glavu u pesak, nema problema.

 

Ili kao ona fora kako to hronoloski izgleda kod balkanca za bilo kakvu nedacu, evo na slucaju freelancer-a:

1. Ma ko ga jebe (na prvo pominjanje naplate poreza) 

2. Ma nema sanse (kad shvati sta drzava hoce, i uveren je da ne moze - tu si sada ti)

3. Ma nece valjda (kad neko iz njegovog okruzenja bude pozvan u PU, sa slicnim primanjima)

4. U jbt... (kad i tebi stigne poziv iz PU)

5. E jbg! (kad ti dodje izvrsitelj na naplatu)

6. Ma ko mu jebe mater! (kad ostanes bez laptopa kojim si prihodovao, u najmanju ruku)

 

Malo karikiram, ali eto... mnogi razmisljaju tako. 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Kooineeperk said:

Vec je naplaceno nekima, i bice jos naplaceno, sto pre to prihvatis bice ti lakse. 

 

Naravno, ne svima i ne sve - jer niti drzava ima toliku logistiku niti ima nameru da ovo gura do te mere, pa ce pod parolom "eto napravili smo ustupak, vidite kako smo mi dobra vlast" nekima "oprostiti" sve ili neki deo. A prava istina jeste da ne mogu sve da dokace, i da ih interesuju samo oni najveci. 

 

Vidi, ti uvek mozes da zabijas glavu u pesak, nema problema.

 

Ili kao ona fora kako to hronoloski izgleda kod balkanca za bilo kakvu nedacu, evo na slucaju freelancer-a:

1. Ma ko ga jebe (na prvo pominjanje naplate poreza) 

2. Ma nema sanse (kad shvati sta drzava hoce, i uveren je da ne moze - tu si sada ti)

3. Ma nece valjda (kad neko iz njegovog okruzenja bude pozvan u PU, sa slicnim primanjima)

4. U jbt... (kad i tebi stigne poziv iz PU)

5. E jbg! (kad ti dodje izvrsitelj na naplatu)

6. Ma ko mu jebe mater! (kad ostanes bez laptopa kojim si prihodovao, u najmanju ruku)

 

Malo karikiram, ali eto... mnogi razmisljaju tako. 

Odavno sam se ja pripremio na ovo tako da od toga nema nista. Svasta oni salju, ali pojma nemaju. Kome je to naplacno, daj neki primer da cujem...evo ziv nisam da cujem. Eventualno nekom ko je otvorio firmu posle pa placao pa mu nabacili to od ranije, inace ovako nema trika. Tu smo pa cemo videti. 😉

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Kakve veze ima otvaranje firme, nije mi jasno? 

 

Primera ima, pitaj/citaj ona udruzenja, video sam da su neki placali, a imam primera iz okruzenja, ljudi sa kojima radim i koji su sebi izracunali i bukvalno cekaju da im dodje poziv i da plate. Ako ne dodje onda super za njih. Ne zezam se, niti podrzavam retroaktivno placanje doprinosa koji bi im u tom slucaju bili naplaceni. A porezi su druga stvar. 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Devil In My Pants said:

Nisu, ali dosta ljudi se interesovalo kako da plate porez i bilo je ae bre uzivaj dok ne placas. Kad ti stize devizni priliv na bankovni racun nije nuzno da se bavis frilensom. Sustina jeste da oni ne mogu da otpisu 80% a da naplate tih 20%, niti imaju kapacitet da  se sa tim nose i da pojedinacno svakog rade, to bi trajalo godinama, u vecem delu besuspesno. Zakon je star i nistavan i ko je to placao svakako je imao i neke benefite od toga. To je prosto nesto sto oni nemaju kvalifikovane radnike da to zavrse,to je proces koji bi trajao godinama. Gde npr pise u tom zakonu da oni mogu da otpisu njih 80% a nekih eto 20% kojima se njima dune da placaju. Prosto je nemoguce i tu je kraj svake price o placanju retrokativnog ''dugovanja''...

 

Ako tebe zulja sto ostali nece platiti to je tvoj problem, ali to ne treba da te pogadja...ili se vodis onom da komsiji crkne krava

Bold1: Star zakon = ništavan :lol_2: Da li ti razumeš razliku imeđu poreza i doprinosa?

Bold2: Kakve benefite možeš da imaš od plaćanja poreza?

 

Nema šta mene da pogađa ili ne, nisam u tim vodama, za mene to moj poslodavac plaća. Jednostavno, ne mogu oni koji su plaćali porez da ispadnu majmuni u ovoj priči.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Green23 said:

Jednostavno, ne mogu oni koji su plaćali porez da ispadnu majmuni u ovoj priči.

Obzirom na to kojoj i kakvoj državi su plaćali, šta da ti kažem....

 

Plaćali su vojsku koja je činila zločine po komšiluku, plaćali su policiju, koja je sopstvenim građanima punila hladnjače, plaćali su RTS da ih laže, a bogami plaćali su i Pink i Informer ( ne misli neko valjda da Dragan J. Vučićević radi iz ubeđenja ili za lepe oči),...   

 

A možda su to sve prikriveno podržavali... Pre ću razumeti čak i one, koji su u fazonu, neka komšiji crkne krava (krajnje bedno, ali ljudski i nadasve srpski) nego one, koji ovu državu doživljavaju sa velikim slovom D.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kooineeperk said:

Kakve veze ima otvaranje firme, nije mi jasno? 

 

Primera ima, pitaj/citaj ona udruzenja, video sam da su neki placali, a imam primera iz okruzenja, ljudi sa kojima radim i koji su sebi izracunali i bukvalno cekaju da im dodje poziv i da plate. Ako ne dodje onda super za njih. Ne zezam se, niti podrzavam retroaktivno placanje doprinosa koji bi im u tom slucaju bili naplaceni. A porezi su druga stvar. 

 

18 minutes ago, Green23 said:

Bold1: Star zakon = ništavan :lol_2: Da li ti razumeš razliku imeđu poreza i doprinosa?

Bold2: Kakve benefite možeš da imaš od plaćanja poreza?

 

Nema šta mene da pogađa ili ne, nisam u tim vodama, za mene to moj poslodavac plaća. Jednostavno, ne mogu oni koji su plaćali porez da ispadnu majmuni u ovoj priči.

Ma ko je lud da ceka da placa...Sta cekaju 20-30-50% znas ti koliko je to retroaktivno 5godina ...Pa sta ima da ne bude jasno,otvorili su firmu npr pre 2godine, ali su im usli u oci i onda su iscedili i one tri pre, tu moras da platis da jebe oca. Znam brat bratu 20-30 ljudi niko nije platio niti namera,ima par koji su uzeli advokate...mada sta znam, govorio sam u globalu.

 

Pa mozes da imas, sta znam,neke kredite, medicinsku zastitu..jbm li ga nikad nisam placao porez...  :))

 

Da moram bilo kom drugom da platim,ali ovim lopovima...pa nema trika. Znaci evro, pre bih se odeselio pa cak i ubio ;-_

 

  • Thanks 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

On 4/6/2021 at 12:39 AM, Kooineeperk said:

Kako mogu da imaju sumnju? 'bem li ga, sta znam,... mozda steknu sumnju po nekom potpuno drugom osnovu (tipa, nije zaposlen a nije socijalni slucaj, cak se i vidno razbacuje, lepo zivi, pomalo neverovatno za nekog ko je zvanicno nezaposlen, zar ne?), pa onda upitaju Payoneer za "tvoje zdravlje". Ili mozda cak na neki nacin da dobiju podatke o svim svojim drzavljanima od Payoneer-a?

Teško može da traži za sve državljane Srbije. Payoneer može da im da podatke za one, koji su se iz Srbije regostrovali na Payoneer i primili karticu u Srbiji. Šta ako je neki freelancer formalno u inostranstvu i tamo se registrovao i tamo je primio karticu? U tom slučaju taj neko može hladno da tuži Payoneer i lepo da živi od odštete.

 

Evo, ja sam se registrovao kod Payoneera kao rezident Grčke i tamo preko DHL-a primio karticu. Nebitno gde na kraju te pare povlačim sa automata ili za koju zemlju karticom plaćam račune, za mene Grci mogu od Payoneera da traže podatke, ali ako ne daj Bože našima daju bilo kakve podatke, tužiću ih samo tako.

 

Elem, ko ima vikendicu u Crnoj Gori i račune na svoje ime, ko ima bilo kakvog osnova da na bilo koji način plaća račune negde u okruženju (prijaviš se kod nekog prijatelja, rođaka ili šta god već) bi trebalo što pre da prebaci prihode na Payoneer, TransfwerWise, Skrill ili nekog drugog hendlera plaćanja van ove zemlje (ali i van zemlje gde se registruješ za hendlera).

 

Gde ćeš na kraju provoditi vreme nije ni bitno, bitno je da u Srbiju ne ulaze nikakve pare a da se na hendlera ne prijaviš iz Srbije.

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, Devil In My Pants said:

Da moram bilo kom drugom da platim,ali ovim lopovima...pa nema trika. Znaci evro, pre bih se odeselio pa cak i ubio ;-_

Odseli se u Tursku ili (ako su ti prihodi malo veći) u Grčku. Taman da imam branch društvo tamo.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Devil In My Pants said:

Pa ne verujem da ce ovde biti bilo sta. Ako bude ici cu zapadnije ipak 🙂 ali nadam se da nece

More, bilo ne bilo, sunce je sunce, a 15-20 stepeni zimi je 15-20 stepeni zimi, a pogled na more je nešto sasvim drugo nego pogled na Dunav, a svež vazduh je svež vazduh. Neke poreske beneficije su tu samo poželjna nuspojava. Naravno, ima sve to i u južnoj Španiji (pod uslovom da ne primaš tamo pare i ne plaćaš porez), ali mi "masTni" prihodi nisu dovoljno "masTni" za to.  Za Grčku su taman na ivici, a za Tursku jesu "masTni". Dve muve jednim udarcem. I treća -  da Smrdiji ne dam ni kintu. 😉

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Devil In My Pants said:

Ma ko je lud da ceka da placa...Sta cekaju 20-30-50% znas ti koliko je to retroaktivno 5godina ...Pa sta ima da ne bude jasno,otvorili su firmu npr pre 2godine, ali su im usli u oci i onda su iscedili i one tri pre, tu moras da platis da jebe oca. Znam brat bratu 20-30 ljudi niko nije platio niti namera,ima par koji su uzeli advokate...mada sta znam, govorio sam u globalu.

 

Ne znam o kojih 50% pricas, nije cini mi se toliko bilo ni na pocetku, a sada je neka druga ponuda na stolu.

 

Poziv ceka devojka sa kojom radim, sad kad su uveli ovaj limit do koliko ce da gledaju, ako je i pozovu, imace nekih 300eur da plati za prethodne 3 godine. Ali i dalje ide na proteste. Iz prostog razloga da bi znala sta se desava. Ne razbija se od para. Radi freelance da bi mogla da sedi kod kuce sa decom a ne da visi 8 sati u nekom butiku za duplo manje para. 

 

Tih 20-30 ljudi sto znas, oni nece da plate, ali ako im stigne poziv, morace

 

Ti sto su otvorili firmu, i dalje ne kapiram kakve veze imaju, evo ja sam otvorio firmu, a pre toga se nisam bavio nikakvim radom sa strane. Otvorio sam firmu kao vecina onih pre testa samostalnosti, jer mi je firma koja me u to vreme zaposljavala to ponudila kao benefit i meni i njima. I prihvatio sam. Tek posle toga sam odradio po neki posao i zeznuo se sto nisam svukao na firmu, da nam zajednicki knjigovodja ne bi znao da radim sa strane - eto to mi je bila logika. 

A ako se neko razbijao od para pre otvaranja firme, opet mi nije jasno sta mislis da mu mogu ako sve radi legalno? Mogu da mu naplate normalno samo ono sto nije platio kao fizicko lice. 

 

Kada sam otisao iz te firme poceo sam samo time da se bavim i sve da svlacim na firmu. 

 

Eto, ako ce da me cimaju za sitno u prethodnih 5 godina, onda neka me cimaju, platicu naravno, ali neka mi odbiju zdravstveno koje sam inace placao. Vise me brinu pare sa online kladionica koje sam skinuo diretno na devizni, toga je mnogo vise. 

 

2 hours ago, Devil In My Pants said:

Da moram bilo kom drugom da platim,ali ovim lopovima...pa nema trika. Znaci evro, pre bih se odeselio pa cak i ubio ;-_

 

Dodacemo na spisak kao 6. opciju 🙂 covece o cemu ti razmisljas? 

 

1 hour ago, Akiro said:

Teško može da traži za sve državljane Srbije. Payoneer može da im da podatke za one, koji su se iz Srbije regostrovali na Payoneer i primili karticu u Srbiji. Šta ako je neki freelancer formalno u inostranstvu i tamo se registrovao i tamo je primio karticu? U tom slučaju taj neko može hladno da tuži Payoneer i lepo da živi od odštete.

 

Evo, ja sam se registrovao kod Payoneera kao rezident Grčke i tamo preko DHL-a primio karticu. Nebitno gde na kraju te pare povlačim sa automata ili za koju zemlju karticom plaćam račune, za mene Grci mogu od Payoneera da traže podatke, ali ako ne daj Bože našima daju bilo kakve podatke, tužiću ih samo tako.

Da, i ja sumnjam da mogu za sve. 

Ali mogu za one za koje kazu da postoji postupak protiv njih. 

 

A to sto si uzeo karticu kao rezident Grcke, nista ti posebno ne znaci (osim da moze i Grcka da te juri). Ti si i dalje drzavljanin Srbije, zar ne? Ako nisi onda ok. I ako u Srbiju ne dolazis i ne provodis vise od pola godine, i ako ne radis iz Srbije. Pricao sam vam vec o dva aspekta oporezivanja, prevrti malo unazad. 

 

Nije mi jasno kako ne mozete da razumete da neki zakon postoji, da neka pravila postoje. Da sve sto postoji najpre drzava mora da se potrudi da ih pravilno primenjuje i bez izuzetaka, a drzavljani (a i stranci u Srbiji) da ih postuju. 

 

To da li su ti zakoni dobri ili losi, to je neka sasvim druga prica... 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Na stranu prica oko toga sta treba ne treba, oko samog placanja, mislim, valjda ste za ovih 10 godina naucili neki Vucicev modus operandi i sta ce se desiti, opipavanje pulsa, sisanje ovaca da se popuni kasa i posle ako neko podvikne nema veze neka bude sve kako je bilo, kako je bilo i sa taksistima i sa radnicima poste i sa svim zivima, neki ce da se uplase, neki nece i to bi bilo to.

 

Drugo, nemojte da imate iluzije oko sistematske i ispravne naplate i obracuna... poreskoj da to uradi treba jos 10 godina posle cega ce oni srecniji opet moci da se pozovu na zastarelost. Nadaju se da ce se vecina sama prijaviti i da ce mnogi otvoriti firme, ostali ih nece ni zanimati.

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, McLeod said:

Na stranu prica oko toga sta treba ne treba, oko samog placanja, mislim, valjda ste za ovih 10 godina naucili neki Vucicev modus operandi i sta ce se desiti, opipavanje pulsa, sisanje ovaca da se popuni kasa i posle ako neko podvikne nema veze neka bude sve kako je bilo, kako je bilo i sa taksistima i sa radnicima poste i sa svim zivima, neki ce da se uplase, neki nece i to bi bilo to.

 

Drugo, nemojte da imate iluzije oko sistematske i ispravne naplate i obracuna... poreskoj da to uradi treba jos 10 godina posle cega ce oni srecniji opet moci da se pozovu na zastarelost. Nadaju se da ce se vecina sama prijaviti i da ce mnogi otvoriti firme, ostali ih nece ni zanimati.

Sustina..tako ce i biti i to mu pisem non stop. Kakvo crno placanje retroaktivnog.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Devil In My Pants said:

Sustina..tako ce i biti i to mu pisem non stop. Kakvo crno placanje retroaktivnog.

Eno vidis da sam se i ja slozio sa Mekom, thumbsup na post... 

 

Ali nije Mek rekao da nece biti retroaktivnog placanja. Vec da nece biti toga na takav nacin da obuhvati sve. I to je ono sto sam i ja pominjao. Neki su krenuli sa placanjem, neki su spremni da plate, neki se nadaju da ih nece pozvati i da ce se provuci a neki koji se tako nadaju ce biti pozvani, i morace nesto da plate. 

 

Jedino ako Svevisnji Drzavnik ne pravi sharadu oko svega i od starta racuna da svima sve oprosti i da je sve ovo samo igrarija kojom ce na kraju skupiti neke politicke poene. U sta sumnjam. Drzava je sa svim ovim COVID davanjima (opet nekim vrlo pogresnim) dobro ispraznila dzepove sebi... treba nesto i da se vrati. 

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, Kooineeperk said:

A to sto si uzeo karticu kao rezident Grcke, nista ti posebno ne znaci (osim da moze i Grcka da te juri). Ti si i dalje drzavljanin Srbije, zar ne? Ako nisi onda ok. I ako u Srbiju ne dolazis i ne provodis vise od pola godine, i ako ne radis iz Srbije. Pricao sam vam vec o dva aspekta oporezivanja, prevrti malo unazad. 

U tri od zadnjih pet godina nisam bio 183 dana u Srbiji. Ide otprilike do ivice Grčka, 2 x 90 dana, plus 4 dana Makedonije godišnje, a zadnji boravak je bio preko 9 meseci u komadu.. Moja jedina greška je bila što sam koristio banku u Srbiji, inače bi mogli da mi pljunu pod prozor. Ako se uopšte desi da me tuže, ćeraćemo se preko pečata u pasošu pred sudom. Dok se to ćeranje završi, ja sve lepo rasprodam i iselim se, pa ću se vratiti u eventualnu posetu kada priča zastari. Nemam problema sa takvim rešenjem, pošto bih to inače uradio, doduše iz drugih razloga.

 

Grčka me neće juriti. Kao prvo, tamo je tax evasion nacionalni sport na sve strane i nisu čak ni levičarosi uspeli da popišu sve neregistrovane bazene (njih oko 20.000), na koje se ne plaća porez, a kamoli da će se baviti istragom kod Payoneera. Drugo, Grčka uvodi beneficije za freelancere da bi privukla i Engleze, odnosno žele brain gain, dok bi našima odgovarao brain drain. Eksperimentišem, prebacujem za sada deo para sa Payoneera na grčku banku, pa ću videti. Nemam problem da Grčkoj plaćam 9% kada usvoje novi zakon i izbace najzad hebeni leftičarski solidarni doprinos kao relikt Syrize, imam problem da Srbiji plaćam 50%.

 

Nevezano za mene, za svakog se isplati da se za Payoneer (ili bilo kojeg drugog payment hendlera) prijavi iz druge zemlje jer naši mogu da traže samo podatke za one, koji su prijavljeni iz Srbije. To nezavisno, koje ti je državljanstvo i gde koliko stvarno boraviš. Jednostavno priliv para ne sme da ima veze sa ovom zemljom. Najveća je greška korišćenje domaćih banaka. 

 

 

Edited by Akiro
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Kooineeperk said:

Drzava je sa svim ovim COVID davanjima (opet nekim vrlo pogresnim) dobro ispraznila dzepove sebi... treba nesto i da se vrati. 

Pa daj neka im neko predlozi da kao njihov idol drug Putin uzmu od tog Kokeze i od onog Bajatovica koji se javno u medijima hvali kako sisa 30,000 evra mesečno iz državne kase jer ima 7, 8 funcija, pa mnogo radi, i od sličnih sisatelja. I njima lakše, a i nema da gnjave poštene ljude za mnogo manje :classic_biggrin:

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@Akiro ti si onda prilicno on the safe side. I jos uzivas u boljem vremenu. 

 

Ipak, ja sam tip coveka koji bi sto manje da se cima sa birokratijom i da gubi vreme na to. Gubim vreme koje mogu da provedem mnogo lepse, produktivnije. 

 

Kod mene je situacija jos i takva da ne mogu preko tek tako.

 

Zbog svega toga radim legalno uz beneficije koje sam ostvario. Porez ne eskiviram ali itekako gledam da ga umanjim, na svaki moguci nacin (mada opet je i to nekada uzaludno da se cimas sa nekim sitnim placanjima necega). I dok to traje neka traje, videcemo sta ce biti za 2 godine kad ne bude beneficija. 

Just now, Milenko Puzigaca said:

Pa daj neka im neko predlozi da kao njihov idol drug Putin uzmu od tog Kokeze i od onog Bajatovica koji se javno u medijima hvali kako sisa 30,000 evra mesečno iz državne kase jer ima 7, 8 funcija, pa mnogo radi, i od sličnih sisatelja. I njima lakše, a i nema da gnjave poštene ljude za mnogo manje :classic_biggrin:

Ne znam kakve veze sad visina primanja Bajatovica i Kokeze ima sa porezom za freelancer-e, pogotovo ako su poslodavci Kokeze i Bajatovica izmirili poreze i doprinose. Ali se slazem da treba preispitati takve slucajeve. 😉 

 

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Akiro said:

U tri od zadnjih pet godina nisam bio 183 dana u Srbiji. Ide otprilike do ivice Grčka, 2 x 90 dana, plus 4 dana Makedonije godišnje, a zadnji boravak je bio preko 9 meseci u komadu.. Moja jedina greška je bila što sam koristio banku u Srbiji, inače bi mogli da mi pljunu pod prozor. Ako se uopšte desi da me tuže, ćeraćemo se preko pečata u pasošu pred sudom. Dok se to ćeranje završi, ja sve lepo rasprodam i iselim se, pa ću se vratiti u eventualnu posetu kada priča zastari. Nemam problema sa takvim rešenjem, pošto bih to inače uradio, doduše iz drugih razloga.

 

Grčka me neće juriti. Kao prvo, tamo je tax evasion nacionalni sport na sve strane i nisu čak ni levičarosi uspeli da popišu sve neregistrovane bazene (njih oko 20.000), na koje se ne plaća porez, a kamoli da će se baviti istragom kod Payoneera. Drugo, Grčka uvodi beneficije za freelancere da bi privukla i Engleze, odnosno žele brain gain, dok bi našima odgovarao brain drain. Eksperimentišem, prebacujem za sada deo para sa Payoneera na grčku banku, pa ću videti. Nemam problem da Grčkoj plaćam 9% kada usvoje novi zakon i izbace najzad hebeni leftičarski solidarni doprinos kao relikt Syrize, imam problem da Srbiji plaćam 50%.

 

Nevezano za mene, za svakog se isplati da se za Payoneer (ili bilo kojeg drugog payment hendlera) prijavi iz druge zemlje jer naši mogu da traže samo podatke za one, koji su prijavljeni iz Srbije. To nezavisno, koje ti je državljanstvo i gde koliko stvarno boraviš. Jednostavno priliv para ne sme da ima veze sa ovom zemljom. Najveća je greška korišćenje domaćih banaka. 

 

 

U Grckoj nisu skupi stanovi, gde zivis tamo? 

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Kooineeperk said:

@Akiro ti si onda prilicno on the safe side. I jos uzivas u boljem vremenu. 

 

Ipak, ja sam tip coveka koji bi sto manje da se cima sa birokratijom i da gubi vreme na to. Gubim vreme koje mogu da provedem mnogo lepse, produktivnije. 

 

Kod mene je situacija jos i takva da ne mogu preko tek tako.

 

Zbog svega toga radim legalno uz beneficije koje sam ostvario. Porez ne eskiviram ali itekako gledam da ga umanjim, na svaki moguci nacin (mada opet je i to nekada uzaludno da se cimas sa nekim sitnim placanjima necega). I dok to traje neka traje, videcemo sta ce biti za 2 godine kad ne bude beneficija. 

Ne znam kakve veze sad visina primanja Bajatovica i Kokeze ima sa porezom za freelancer-e, pogotovo ako su poslodavci Kokeze i Bajatovica izmirili poreze i doprinose. Ali se slazem da treba preispitati takve slucajeve. 😉 

 

Pa ti kazes da su ispraznili kasu, pa zato digli halabuku oko frilensera. Ja samo predlazem kako da kasu brze napune, umesto sto jure frilensere. Oni su sami rekli da taj Kokeza muvao na carini sa nekim laznim isporukama pa posteno zaradio 600 miliona. Ovaj sisatelj je van konkurencije. Kokeza bar kao muvao na carini, a ovaj ni to nije, nego samo sisao.

 

Inace se generalno slazem sa Akirom, ovakvima ne treba niko nista da placa ko bas ne mora. Ne ovim konkretnim, nego generalno, tome.

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

Pa ti kazes da su ispraznili kasu, pa zato digli halabuku oko frilensera. Ja samo predlazem kako da kasu brze napune, umesto sto jure frilensere. Oni su sami rekli da taj Kokeza muvao na carini sa nekim laznim isporukama pa posteno zaradio 600 miliona. Ovaj sisatelj je van konkurencije. Kokeza bar kao muvao na carini, a ovaj ni to nije, nego samo sisao.

Aha u tom kontekstu - slazem se. Isto tako mnoga preduzeca duguje silne poreze, verujem da barem nesto moze da se naplati. Na to dodaj sve osudjene kriminalce i imovinu koja je zatecena - sve zapleniti, rasprodati. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kooineeperk said:

Jedino ako Svevisnji Drzavnik ne pravi sharadu oko svega i od starta racuna da svima sve oprosti i da je sve ovo samo igrarija kojom ce na kraju skupiti neke politicke poene. U sta sumnjam. Drzava je sa svim ovim COVID davanjima (opet nekim vrlo pogresnim) dobro ispraznila dzepove sebi... treba nesto i da se vrati.

 

nece on njima nista oprostiti.. lovice ih kolko moze... Nece se on njima dodvoravati jer zna da oni svakako nisu njegovo biracko telo..  Njegov glavni cilj je zaista da ih otera iz zemlje da ne bi glasali- protiv njega...  Kao sto to radi sa svima koji iole imaju vise od 2 KB u glavi

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Devil In My Pants said:

U Grckoj nisu skupi stanovi, gde zivis tamo? 

U Afytosu, na prvom prstu. Bilo tada oko 1.500/м2 za kvalitetan stan, sada je i malo jače, skočile su cene malo u Grčkoj. Jedino mesto na prstu, koje liči na grčko, ostalo su uglavnom srpsko-rusko-makedonsko-bugarske kolonije (u tom redosledu) u stilu Budvanizacije (besomučna novogradnja). U Afytosu najlepša boja mora na prstu sa ubedljivo najgorim ulazima u more. 

 

Nego, kad je već digresija, evo prikaz da itekako postoje alternative Beogradu i Srbiji, veoma pogodne za freelancere, koji ili još nemaju decu, ili čija su deca mala (ili već punoletna i samostalna). Da počnemo sa par podataka iz Accuweathera i iz poreza:

 

                                         Beograd               Afytos                 Alanya

Porez na freelance:         50%                     9% (uskoro)         0-35% (jedva uopšte prihvataju

                                                                                                   freelance varijantu u poreskoj, ne 

                                                                                                   zanimaju ih prihodi stečeni u                                                                                                               inostranstvu, samo ako na lokalu

                                                                                                   radiš i nekom Turčinu uzimaš                                                                                                             posao, znači realno 0%)

Četvrtak:

Temperatura dnevna:     10                         10                          22

Temperatura noćna.       -1                            6                            9

Vetar:                               15km/h                19km/h                     9km/h

Vetar naleti:                      23km/h               33km/h                  15km/h

 

Afytos je normalno jedno 6 stepeni topliji od Beograda, noću je razlika i veća. Ovo se sada tako potrefilo da je slično. Ali vetar je razarajući, što na 38 stepeni može da bude i prijatno ali zimi krajnje neprijatno, ako ne uhvatiš zavetrinu.

 

A sada da vidimo neka poređenja troškova života i kvaliteta života, pa i to da se stavi u odnos sa porezima.

 

                                                                      Beograd            Chalkidiki         Alanya

Restaurants

Meal, Inexpensive Restaurant                     € 5.92               € 12.00             € 2.57

Meal for 2 People, Mid-range

Restaurant, Three-course                            € 25.37            € 30.00             € 8.22

McMeal at McDonalds

(or Equivalent Combo Meal)                         € 5.07              € 7.50                € 2.57

Domestic Beer (0.5 liter draught)                 € 1.69              € 4.50                € 2.49

Imported Beer (0.33 liter bottle)                   € 2.20             € 5.00                € 1.80

Coke/Pepsi (0.33 liter bottle)                        € 1.61               € 1.93                € 0.44

Water (0.33 liter bottle)                                 € 1.03               € 0.50                € 0.14

Cappuccino (regular)                                      € 1.51               € 2.98                € 1.31

 

Transportation

Gasoline (1 liter)                                             € 1.26                € 1.55€            € 0.69

Taxi Start (Normal Tariff)                               € 1.48                € 3.50             € 0.77

Taxi 1km (Normal Tariff)                                € 0.59                € 1.29              € 0.62

Taxi 1hour Waiting (Normal Tariff)                € 6.34                € 12.00            € 2.31

 

Utilities (Monthly)

Basic (Electricity, Heating, Cooling,

Water, Garbage) for 85m2 Apartment          € 140.42            € 148.64         € 25.79

1 min. of Prepaid Mobile Tariff Local

(No Discounts or Plans)                                 € 0.11                  € 0.33             € 0.04

Internet (60 Mbps or More,

Unlimited Data, Cable/ADSL)                         € 20.72              € 31.13             € 20.55

 

Clothing And Shoes

1 Pair of Jeans (Levis 501 Or Similar)            € 72.71               € 73.75            € 19.01

1 Summer Dress in a Chain Store

(Zara, H&M, ...)                                                € 28.75              € 27.75             € 15.42

1 Pair of Nike Running Shoes (Mid-Range)    € 76.08             € 80.71             € 32.12

1 Pair of Men Leather Business Shoes           € 86.95             € 85.00            € 25.69

 

Childcare

Preschool (or Kindergarten), Full Day,

Private, Monthly for 1 Child                             € 222.96          € 308.33           € 106.20

International Primary School,

Yearly for 1 Child                                              € 5 983.18        € 3 933.33        € 2 273.81

 

Markets

Milk (regular), (1 liter)                                       € 0.80               € 1.05                 € 0.50

Loaf of Fresh White Bread (500g)                   € 0.43               € 0.82                € 0.33

Eggs (regular) (12)                                            € 1.46                € 3.84                € 1.26

Local Cheese (1kg)                                            € 4.52               € 8.25                € 4.65

Cigarettes 20 Pack (Marlboro)                         € 2.96                     € 4.50                € 1.54

Apples (1kg)                                                      € 0.93                € 1.33                € 0.46

Chicken Fillets (1kg)                                          € 4.19                € 7.00                € 2.16

Oranges (1kg)                                                    € 1.21                 € 0.93               € 0.51

Beef Round (1kg)

(or Equivalent Back Leg Red Meat)                  € 6.47                € 8.33               € 6.25

 

A evo i par parametara quality of life indexa, tu sam uzeo Solun jer nema podataka za Chalkidiki ili Afytos:

Crime Index                                                                      38.31                 50.50               22.79

Traffic Commute Time Index                              35.86                28.35               12.25

Restaurant Price Index                                        35.67                55.31                17.44

Property Price to Income Ratio                           19.24                10.69                  9.88

Safety Index                                                          61.69                49.50               77.21

Traffic CO₂ Index                                                            3744.46          3939.15           1835.50

Traffic Inefficiency Index                                       136.17              115.25             31.63

Rent Index                                                              12.96                13.73                 7.33

Health Care Index                                                             53.31                 55.96                 97.22

Traffic Index                                                            134.97            109.28              64.22

Pollution Index                                                                    64.36               64.16                   17.82

 

Možda nije baš fer u kategorijama zagađenja porediti Solun i Beograd, koji imaju po 2 miliona stanovnika, sa Alanyom, koja ima 300.000 stanovnika, što se tiće zagađenja, Afytos je tu negde sa Alanyom, nešto gori.

 

Crime index i pogotovo health care index su nama veoma bitni, a tu Alanya blista. Da ne pominjem da u Turskoj za smešnu cenu od 614 Lira (negde 70 i nešto Eura) mesečno po osobi možeš i da se osiguraš kod državnog zdravstva bez ograničenja za lečenje hroničnih i teških bolesti. Deklarišeš se kao penzos, nezaposlen ili slično i ne plaćaš procenat od plate. Naravno, Turci su tu nahebali kao i mi ovde, ali kao stranac plaćaš tu smešni cifru. Privatna osiguranja su tu malo teža a i skuplja, ali vredi poneko dokupiti za veći komfor a državno plažati samo zbog eventualnih hroničnih ili teških bolesti. Tursko državno zdravstvo je SF u odnosu na naše i grčko (doduše, nemačka kolonija u Alanyi nije baš zadovoljna jer porede sve sa Nemačkom).

 

Da dopunim sliku šta od nekretnina može da se pazari (izbor doduše po mom ukusu, neke druge varijante mogu da budu i skuplje ili jeftinije):

https://turk.estate/en/real-estate/o11084/

https://www.al-active.de/en/immobilien/beautiful-2-1-apartment-in-an-idyllic-quiet-location-in-demirtas/

https://terrarealestate.com/property/329-seafront-apartments-for-sale-in-alanya-demirtas-at-affordable-prices

https://stayproperty.com/ru/property/stay-fortuna-resort/

A ko baš voli da je u centru događaja i da iz stana ide ravno u kafić ili šoping centar, ili da mu je neka internacionalna škola za decu blizu, ima i ovakvih opcija: https://www.celiahomes.com/de/property/mahmutlar-da-ayri-mutfakli-masrafsiz-2-1-daire/

 

 

Malo poduža digresija, ali samo da se vidi da mlađi freelanceri ne moraju neophodno da budu vezani za Beograd. Kome zimska klima nije bitna, ima sličnih kombinacija oko Burgasa u Bugarskoj. Ko ima stvarno "masTne" prihode, može da uzme u obzir Španiju i Italiju. 

 

Ako stoka hoće da nas otera odavde, u to bolje, nateraće nas učinimo nešto lepo za sebe u životu. Neka on i njegovi birači te nesvesni ili svesni indirektni podržavaoci plivaju sami u svom prirodnom okruženju - kloaki - kada već zemlju pretvaraju sve više u to.

 

 

  • Like 1
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...