Jump to content

Oporezivanje freelancera


Akiro

Recommended Posts

Sto se tice cele ove price i ujdurme, nekako mi je smesno kako se sve zavrsilo, Pogacar koji prica kako idemo do kraja i koji pljuje politicare iz kafica sam "zavrsava posao" 😄 U pravom SNS maniru.

 

Sto se tice samog dogovora, on i nije toliko los, objektivno i realno, mada je trebalo da bude bolji.

 

Takodje da se ne lazemo, drzava zna za postojanje frilensera i rad na crno vec godinama. Zasto i Poreska nije znala pa su slegali ramenima onima koji su hteli da plate porez je pitanje za Vucica, a i za Brnabicku, koja je u jednom malo sirem krugu privrednika i preduzetnika na Kopaoniku 2017. godine rekla, citiram "Ma kakvi frilenseri, ne isplati se drzavi da to dira" i sta se promenilo u medjuvremenu, da li je kasa bas toliko prazna, pa drzava mora da pilicari na taj nacin?

 

Od pocetka je stetna prica o retroaktivnosti, sa strane prava ona nema smisla - zakon postoji odavno. Retroaktivna naplata poreza bi bila kada bi se sada doneo neki zakon koji propisuje naplatu poreza u prethodnom periodu kada nije postojao. To je neustavno. Ovde nema retroaktivnosti, mada se postavlja pitanje zasto drzava nije vrsila kontrolu i primenila druge mehanizme kojim bi naplatila ono sto potrazuje. Postoji i institut zastarelosti, za racune je recimo godinu dana, a ovde bi takodje moglo da se ide na sud sa neizvesnim ishodom.

 

Ono sto je jasno da posle ovog dogovora mora da se donese novi zakon i resi pitanje ljudi koji zaradjuju izmedju 500 i 1500 evra mesecno, jer imamo paradoks da ispod 500 neces placati (skoro) nista, a do 1500 evra mesecno se ne isplati otvarati firmu, zbog toga sto su pausalce unistili, a DOO sa 600-700 evra mesecno je vesela avantura.

Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, McLeod said:

dobro jutro Kolumbo.

 

...komunjare iz beogradskog kruga dvojke koji jednim debelim guzom sede na profesorskoj stolici, a drugim debelim guzom koriste taj polozaj za konsultantske usluge za debele honorare...

Ma ni to nije, za dobro jutro, nego je ili demagogija koja služi da bi se održao sisateljski položaj koji je opisan u citatu, jer jeste reč o sisanju, obe ove aktivnosti ništa ne proizvode, ili je još gore, stvarno kockasta glava, palanački pogled na svet koji ne shvata da ima ljudi koji bi radije sarađivali i radili za nekoga na drugom kraju sveta, što im je internet omogućio, nego da tu sa lokalnim bizmismenima imaju bilo šta, a sa državom i državnim zapošljenjem još manje. Kako kaže ona pesma, Antes muerto que državnasisilja :lol_2: Pa tu niko nikad ništa nije platio na vreme, niko nikad nije uradio šta je obećao da će uraditi tada kada je rekao da će uraditi, i ničija reč ne vredi ni vazduha kojim je izgovorena. Džaba ih bilo i daleko im lepa kuća. Čuj, razmere filensinga pokazuju loše stanje u zemlji. To samo neprijatelj slobode može da kaže.

 

Uzgred, lepo je primećeno, da ne citiram i kratim tekst, mrzi me, jesu li rekli kad će pojuriti da se plati porez na ove pare koje šalje dijaspora i koje u stvari održavaju tu travestiju? To im ne smeta da prođe neoporezovano. Naravno da im ne smeta, to su njihovi. Ne mora da su im glasači, svejedno su njihovi. Oni koji neće da se tu bilo šta promeni.

Edited by Milenko Puzigaca
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, NMX said:

Vi ste ljudi zaista umislili da ste vi na jednoj strani a zlo na vlasti na drugoj :krstipd4: Kakva crna hrana, kakvo crno ispiranje mozga, bukvalno šta pričaš jbt. Uspeli ste, i na tome vam iskreno čestitam, da jednu borbu za neki cilj (šta god o njemu mislio) vrlo svesno prebacite na teren borbe protiv Vučića jer se tu najlakše pokupi empatija drugih. To što, naravno, vas iskreno zabole za borbu protiv Vučića (barem kroz prizmu poreskog duga) jer ste o istom ćutali godinama i pravili se blesavi, čak i smejali majmunima koji plaćaju, to vama na čast. I kad je maca došla na vratanca, eto ga, univerzalni argument - borba protiv Vučića. Alal vera

 

Kakav crni Vucic ima veze sa ovim sto pisem? Ovo vazi za apsolutno svaku vlast u poslednjih 30 godina, za zlocince poput Kostunice, Tadica i sutrasnje zlocince koji se budu izmigoljili iz tkz. srpske opozicije, posto svi oni imaju isti metodologiju tretiranja ljudi -> ispiranje mozga sa bajkama da ce drzava sve da obezbedi, a da bi obezbedila svi solidarno treba da platimo reket, pardon porez.

 

Sad kad je neko shvatio da je to jedna glupa prica i da im ne treba drzava da bi sebi obezbedili dobar zivot, onda su ti ljudi problem jer imaju smelosti da brane sopstveni novcanik. Ovaj potez frilensera treba da bude za nauk svim ostalim stanovnicima Srbije da se zapitaju o tom svom novcaniku, ko mu iz njega vadi pare i ponizava ga na jedan ovakav nacin:

 

 

 

2 hours ago, NMX said:

Meni je jako žao što ti o pravu, posebno poreskom, ne znaš ama baš ništa pa su ti ovakve stvari u rangu Nestorovića. Takođe i prava radnika, to mi je tek zabavno. Kako su vam usta svima puna prava a o obavezama kad se popriča - ua Vučić :lol_2: 

 

Nije pravo u rangu Nestorovica, nego doticni sarlatan Krstic i njemu slicni koji velikodusno podrzavaju statizam i kriminal jedne kancerogene organizacije pozivajuci se na pravo.

 

A sto se tice samog prava, kao i svaki produkt civilizacije, moze da se iskoristi i prekraja u interesu kriminala i zlocinackih umova, pa bi po toj tvojoj logici nacisticko pravo koje je Nemacka imala bilo sasvim ok, jer eto PRAVO. Dakle nikako pravni pozitivizam* ne sme biti argument kod ovakvih slucajeva, vec uvek postavljanje pitanja da li je neki zakon u skladu sa prirodnim pravima coveka. Stim sto je ovo sto ja pisem malo i sire i dublje od tih prirodnih prava i tice se pitanja o samoj svrsi drzave, ima posebna tema o tome.

 

*ukljucujuci pravni pozitivizam trenutnog poreskog prava u apsolutno svim modernim drzavama sveta po kom zbog toga sto postoji neki zakon da se treba platiti porez automatski znaci da se takvo pravo ne sme dovoditi u pitanje i da svi moraju platiti porez i da je to KAKO TREBA, jer zaboga u svim drzavama se placa porez, to je NORMALNO, inace nas nema. A zapravo kao i svako pravo i sve sto je Homo Sapiens stvorio, moze i treba da se dovodi u pitanje, moze da se menja i moze se bez pardona reci da je skoro svako poresko pravo zlocinacko u rangu zlocinackih prava o recimo slobodi veroispovedanja iz srednjeg veka, prava o kasapljenju udova drugih ljudi zbog toga u koga veruju, kome sluze i da li su nesto lose rekli za kralja, kasapljenje zbog neplacanja poreza recimo Crkvi, jer tada je u mnogim hriscanskim drzavama bilo NORMALNO da se recimo placa porez Crkvi i to tako TREBA, jer zaboga svuda se to radi i svuda je normalno da se kasape ljudi, pa to su jeretici. Pa su onda bila iscudjavanja kada neko kaze kako je to jel te jedan zlocin, i krenu neke price i bajke o solidarnosti, kako sva hriscanska braca i sestre trebaju platiti porez da bi bili solidarni sa ostalim hriscanima i kako bi nas Bog uveo na rajska vrata, jave se onda neki "filozofi" i profesori koji laprdaju gluposti intelektualnim jezikom ko ovaj Krstic sa sve nekakvim diplomama na zidu ciji je status u rangu sa diplomama astrologa i nadrilekara. Isti takvi memetski paraziti se i dan danas poput zaraza sire mozgovima ljudi unistavajuci sposobnost kritickog razmisljanja, sumnje, dovodjenja fundamentalnih stvari u pitanje (posto je porez, slozicemo se, fundamentalno pitanje moderne drzave kao sto je Bog fundamentalno pitanje avramskih religija recimo), razmisljanje van sablona, kreativnog razmisljanja i inovativnosti.

Edited by Veshtodel
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ovde zameniti reč Đinđić sa frilenseri i to je to:

 

Quote

Mrze Djindjica jer su inferiorni i zavidni. Zato sto on nema autoritet iznad sebe. Ni crkvu, ni Nikolu Pasica, ni Staljina, ni Amerikance, ni Tita, ni Drazu, ni kralja, ni tatu, ni mamu, ni rodni kraj. Moras, bato, necemu da se potcinis, jer ako neces ti se onda kao smatras boljim od nas.. A jos plus ih i svaki put izradi jer je pametniji. To su prosto patrijarhalna, konzervativna g.... koja nervira kad neko nekaznjeno odbija da ima autoritet." 

 

Vesna Pesic

 

Zbog takvih sa pravima, a svi su oni sisatelji, niko nije proizvođač, je npr Walmart napustio Nemačku gde su im komunisticki određivali čak i cene robe koje će biti, što svakako nije baš normalno. Ali boli ih pozadina, oni imaju preko 2 miliona zapošljenih, više nego ta Srbija cela, pa ne moraju da gube vreme  sa komunistima i njihovim glupostima. Kod njih nema ugovor o radu, i radio ne radio svira ti radio, a kome se ne sviđa slobodan je da ode, pa ne vidim da propadaju, niti da ih radnici napustaju, baš naprotiv. I onda ovakvi umesto da se ugledaju na takve fascinantne primere, tupe o komunizmu oduvek, i pre Marksa, i očekuju drugačije rezultate nego do sad koje su imali. Evo sad će, samo što nisu.

 

Najgore od svega je što su im puna usta slobode, a u stvari su ugnjetavači par ekselans. Ne neko određen sa foruma, generalno, to "društvo" je bazirano na ugnjetavanju svih koji nisu oni, koji se ne uklapaju u tu palanačku priču kako ovo se radi ovako, ono se radi onako, bla bla bla bla... i to je tu tako, nepromenljivo, i to počinje još u primarnoj porodici. Tu je potpuno strana i odbojna čak ideja da svako bude odgovoran za sebe i recimo u ovom slučaju sam brine i odlučuje o tim osiguranjima, i da se država ne petlja u to, a u vezi poreza se niko toliko i ne buni. Ponekad mi se čini da oni u stvari mrze život, i jedva čekaju da im prođe, zato su smislili nekakvih milion pravila kako nesto treba da se radi da bi neko bio kvalitetan palančanin, a ne mrski autošovinista.


Čuj, prava radnika ugrožavaju frilenseri, kako da ne. Što se mene tiče, ovima koji glasaju za slobizam i takve ugnjetavačke stvari i protiv su svake slobode treba uskratiti samo jedno pravo, i to glasačko, a ostala im ih neka. Prvo da prođu test, da se vidi da li je uopšte reč o svesnim bićima, pa onda ostalo.

Edited by Milenko Puzigaca
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sprivel said:

Drzava zna za postojanje frilensera, kao sto i frilenseri znaju za Zakon o porezu na dohodak gradjana.

 

Ne ide to tako brt. Nije im država rekla da postoji zakon što je bila obaveza države :lol_2:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Čekajte, ja sam sad u dilemi: da li su frilenseri privilegovana, intelektualno superiorna bića koja vrhunski zarađuju i nemaju iznad sebe ni popa ni hodžu il sirotani koji su ostavljeni sami sebi jer nemaju prava zaposlenih po propisima o radu i koji nemaju od čega da plate porez a i da imaju odakle im, šta će im ostati onda od te crkavice? Ovde se barata baš pojmovima sa krajnjih polova frilenserskog spektra.

 

Dobro bi bilo da znamo strukturu frilensera.

 

Iz mog ličnog iskustva (koje je naravno jako ograničeno), izuzev IT-evaca (pre svega softver developera) koji se dobro kotiraju na tržištu i koji su po pravilu prethodno već prošli kroz neke sfere da tako kažem institucionalnog zaposlenja pa shvatili da im je ovo bolje a može im se, ostali frilenseri su se uglavnom u tu priču upustili kao neki plan B ili C, kad nisu uspeli da se zaposle u sferi za koju su se školovali (uspešno ili još češće neuspešno) ili su radili neku prinudnu strukovnu preorijentaciju (što implicira da nisu bili baš uspešni u primarnoj delatnosti jer teško da bi onda menjali strukovnu orijentaciju), što dalje implicira da ne pričamo baš o intelektualnom Mont everestu društva pa mi je malo sumnjiva ta priča da su oni u globalu opasni po ovu vlast. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, McLeod said:

 

 

Cujemo se Kole kad se zavrsi pandemija pa da vidimo koliko ce kompanija skapirati koliko je remote work bolji za njihove dzepove i za zadovoljstvo njihovih radnika.

 

Remote work nije isto što i frilens. A već sam napisao, zbog ove šarade sa frilensom koja se dešava sada eto ti koliko sutra kad se završi pandemija remote work ali ne srpskih firmi nego firmi iz regiona, tunguzije, ili gde već koji će sa zadovoljstvom da angažuju sve srpske frilensere. Treba ti HR consultant u CG? Nema frke, batica u Svrljigu to radi do jaja. Platiš ga 60% koliko bi te koštao u CG a to što će on od prava (za koja se, jel te, do juče borio) imati kitu, pa nije tvoj problem. Ti samo koristiš to što je Srbija sisica od države. Koje crno zadovoljstvo radnika koji rade za 500 evra remote posao, crni Meče. A recimo da, ovako napamet, u ukupnom broju frilensera tiih do 1k evra ima i najviše. I sad za tu, relativno nisku platu glede poslova koji se rade i nude, ti ćeš i dalje da giljaš bez pola prava koja si šatro tražio ali ćeš imati manje poreze.

 

Šta će sutra frilenserka koja će na porodljisko? Remote work bato, uzimam nekog drugog a ti se sestro porađaj pa vidi posle šta ćeš. Zar nije to jedno od prava koje je traženo? Naravno, mislim, cela ova šarada je isključivo i samo zbog poreza. Jebe se frilenserima za prava koja nemaju (kao što nemaju). Sutra da im kažeš imate ista prava, samo ne plaćate ništa, svi uzimaju ponudu. 

 

Tako da, nemoj da si naivan da će kraj pandemije doneti bilo šta dobrog srpskom frilenseru. Ceo život radim po multinacionalkama, fortune500 firmama. Ako i uzmu frilensera za posao koji im sada radi neki batica za 500evra neto ili 800bruto, to će biti da bi trošak firmi bio 500 a ne 800. A frilensera ko jebe. Prelepo.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Milenko Puzigaca said:

Da, a za taj zakon znaju i moleri, šloseri, zidari i svi ostali, pa ništa, i tako je oduvek, i onda frilenseri videli taj svijetli primer. I svijetli primer sigurno jedno 50% zakona koji se uopste ne primenjuju, a zamisli, svi su o civilizovanju te teritorije. Kako to nikome ne smeta, majku mu imperijalistićku.

 

Nego, da li neko ima primedbe na ovo sto izgleda ni to navodno osiguranje nije fiksni iznos? Kakva je to travestija. Zasto bi neko sa zaradom x placao skuplje osiguranje od nekoga sa zaradom y samo zbog toga sto ima vecu zaradu? Ko uopste smislja te genijalne ideje tu.

 

Miljenko rode, kad fasader bude primao uplate za svoj rad na racun iz inostranstva onda se sve slazem sa tobom.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sprivel said:

Drzava zna za postojanje frilensera, kao sto i frilenseri znaju za Zakon o porezu na dohodak gradjana.

Da, a za taj zakon znaju i moleri, šloseri, zidari i svi ostali, pa ništa, i tako je oduvek, i onda frilenseri videli taj svijetli primer. I svijetli primer sigurno jedno 50% zakona koji se uopste ne primenjuju, a zamisli, svi su o civilizovanju te teritorije. Kako to nikome ne smeta, majku mu imperijalistićku.

 

Nego, da li neko ima primedbe na ovo sto izgleda ni to navodno osiguranje nije fiksni iznos? Kakva je to travestija. Zasto bi neko sa zaradom x placao skuplje osiguranje od nekoga sa zaradom y samo zbog toga sto ima vecu zaradu? Ko uopste smislja te genijalne ideje tu.

1 minute ago, Sprivel said:

 

Miljenko rode, kad fasader bude primao uplate za svoj rad na racun iz inostranstva onda se sve slazem sa tobom.

Kakve veze ima odakle ih prima, zakon je o porezu na dohodak građana, ne piše da taj dohodak mora da bude ostvaren u zemlji.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Chaos Is Me said:

Iz mog ličnog iskustva (koje je naravno jako ograničeno), izuzev IT-evaca (pre svega softver developera) koji se dobro kotiraju na tržištu i koji su po pravilu prethodno već prošli kroz neke sfere da tako kažem institucionalnog zaposlenja pa shvatili da im je ovo bolje a može im se, ostali frilenseri su se uglavnom u tu priču upustili kao neki plan B ili C, kad nisu uspeli da se zaposle u sferi za koju su se školovali (uspešno ili još češće neuspešno) ili su radili neku prinudnu strukovnu preorijentaciju (što implicira da nisu bili baš uspešni u primarnoj delatnosti jer teško da bi onda menjali strukovnu orijentaciju), što dalje implicira da ne pričamo baš o intelektualnom Mont everestu društva pa mi je malo sumnjiva ta priča da su oni u globalu opasni po ovu vlast. 

 

Ovo.

 

Meni deluje da frilens jeste, sem par IT izuzetaka (par u smislu vrste posla ali brojčano to nije mali broj ljudi) B i C opcija za nekoga ko je ili ispušio sa employmentom ili ima problem da znanje koje preko frielnsa može da proda za npr. 500 u employmentu dobije 800 (koliko košta poslodavca, ili koliko već). Svakako teško da pričamo o krem de la kremu svake (ne ove samo) države pa odatle i pitanje kako su oni opasni po ovu vlast.

 

Ono gde jesu opasni kao i svako ko se pobuni je što ova kula od karata ne trpi nijednu kartu makar i milimetar pomerenu i zato im vlast daje maltene sve što su tražili (na čemu kapa dole, iskreno). 

 

Samo priča o intelektualnomvrhu ove države...da se ne zajebavamo. 

Link to comment
Share on other sites

Edit

6 minutes ago, Sprivel said:

 

Miljenko rode, kad fasader bude primao uplate za svoj rad na racun iz inostranstva onda se sve slazem sa tobom.

Znači sve u svemu priznaješ da je vatačina i ugnjetavanje samo zato što je lako i ne mora da se mrdne dupe iz fotelje, samo pregledaju podatke iz banke. Što bi onda neko takvu travestiju shvatao kao svoju zemlju, i što bi sebe identifikovao sa ovima koji tome aplaudiraju, a tu su većina. I jedno i drugo su neprijatelj.

Edited by Milenko Puzigaca
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, NMX said:

 

Remote work nije isto što i frilens. A već sam napisao, zbog ove šarade sa frilensom koja se dešava sada eto ti koliko sutra kad se završi pandemija remote work ali ne srpskih firmi nego firmi iz regiona, tunguzije, ili gde već koji će sa zadovoljstvom da angažuju sve srpske frilensere. Treba ti HR consultant u CG? Nema frke, batica u Svrljigu to radi do jaja. Platiš ga 60% koliko bi te koštao u CG a to što će on od prava (za koja se, jel te, do juče borio) imati kitu, pa nije tvoj problem. Ti samo koristiš to što je Srbija sisica od države. Koje crno zadovoljstvo radnika koji rade za 500 evra remote posao, crni Meče. A recimo da, ovako napamet, u ukupnom broju frilensera tiih do 1k evra ima i najviše. I sad za tu, relativno nisku platu glede poslova koji se rade i nude, ti ćeš i dalje da giljaš bez pola prava koja si šatro tražio ali ćeš imati manje poreze.

 

Šta će sutra frilenserka koja će na porodljisko? Remote work bato, uzimam nekog drugog a ti se sestro porađaj pa vidi posle šta ćeš. Zar nije to jedno od prava koje je traženo? Naravno, mislim, cela ova šarada je isključivo i samo zbog poreza. Jebe se frilenserima za prava koja nemaju (kao što nemaju). Sutra da im kažeš imate ista prava, samo ne plaćate ništa, svi uzimaju ponudu. 

 

Tako da, nemoj da si naivan da će kraj pandemije doneti bilo šta dobrog srpskom frilenseru. Ceo život radim po multinacionalkama, fortune500 firmama. Ako i uzmu frilensera za posao koji im sada radi neki batica za 500evra neto ili 800bruto, to će biti da bi trošak firmi bio 500 a ne 800. A frilensera ko jebe. Prelepo.

 

Remote work nije isto sto i frilens, ali ko je dovoljno dugo frilenser diktira uslove. Kod mene vec godinama dolaze, ja posao ne trazim. I imam svoje uslove. Pa ko zeli moze, ko ne zeli, ne mora. Ko oseti remote work za svoju firmu trebalo bi da mu se stvori oblacic uz cekaj, zasto ja ne bih radio i za druge uporedo ili trazio bolji posao, isto ovako remote, pa onda jos bolji i jos bolji i jos bolji? Mnogo lakse i bezbolnije od kuce nego u srpskoj sredini gde se odmah usijavaju telefoni i ide prica ko gde prelazi i zasto.

 

Sta ce sutra full zaposlena zena kada hoce da ide na porodiljsko u Srbiji? 😄

 

Mislim super su ti ti primeri i primercici koje dajes, samo vidi, mi zivimo u Srbiji (nisam znao da ti treba riality check), sve te pluseve i minuse za frilens koji pominjes na papiru bas i ne funkcionisu u praksi.

 

Porodiljsko? 😄 You wish, samo za privilegovane. Zdravstveno osiguranje? Jednom godisnje si bolestan i svakako ides kod privatnika kad ti zakazu da dodjes za 6 meseci. Kurcu, ali kurcu ne vredi. Ako hoces da pricamo ozbiljno, da se ne zamlacujemo glupostima i pricamo o stvarima za koje znamo da ovde ne vaze.

 

Multinacionalke prve i traze frilensere. Eto recimo bas za Deloitte pouzdano znam da rade sa frilenserima i agencijama konstantno. Drugarica im je radila neku marketinsku kampanju, i to vrlo verovatno kao autsorsovana radna snaga posto sumnja da je neka agencija posrednik.

 

I to ce se sigurno i nastaviti.

 

To sto pricas o parama i ko radi za koliko, postoje oni koji rade za 500 evra, postoje oni koji rade za 10000 evra. Svako nadje svoj nivo gde pripada ili po komforu koji pruza ili po znanju ili oba.

 

Cifra je krajnje nebitna, bitno je da li se strane koje sklapaju posao slazu i odgovara im ta cifra.

 

Ti ako ces da se podsmevas nekom muceniku u Svrljigu sto je autsorser za kikiriki mozes to da radis i to je tvoje pravo, samo gledaj gde ce to da te odvede.

 

Posto ovo sto pises na ovom topiku moze da se podvede pod najklasicniji ludizam, iste premise te vode kao one sto su lomili masine, a bogme i neke primese dobrog starog cika Marksa se mogu primetiti.

Link to comment
Share on other sites

Ne vidim originalni post pa odgovaram ovako @Milenko Puzigaca

 

Quote

 Zasto bi neko sa zaradom x placao skuplje osiguranje od nekoga sa zaradom y samo zbog toga sto ima vecu zaradu? Ko uopste smislja te genijalne ideje tu.

 

Pa između ostalog, ovo je deo solidarnosti o kojoj frilens ekipa pojma nema. Recimo meni na platu kad skinu doprinose za zdravstveno (ovde samo o njima pričamo jer je usluga, hajde da kažemo ista) ja dajem deo onoga što neko kome je plata niža nije dao a što je neophodno u procesu finansiranja zdravstva. Da li mi se sviđa? Pa kad pogledam payslip svakog desetog u mesecu i ne baš. S druge strane, vidim i drugara lekara i kako njegovu platu neko treba da zaradi a to svakako neće neko ko radi za 300 evra. 

 

Pritom, doprinosi su ti kepovani, preko cirka 3.5k evra bruto i ne plaćaš više. Pričam sve o employmentu naravno. 

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Chaos Is Me said:

Čekajte, ja sam sad u dilemi: da li su frilenseri privilegovana, intelektualno superiorna bića koja vrhunski zarađuju i nemaju iznad sebe ni popa ni hodžu il sirotani koji su ostavljeni sami sebi jer nemaju prava zaposlenih po propisima o radu i koji nemaju od čega da plate porez a i da imaju odakle im, šta će im ostati onda od te crkavice? Ovde se barata baš pojmovima sa krajnjih polova frilenserskog spektra.

 

Dobro bi bilo da znamo strukturu frilensera.

 

Iz mog ličnog iskustva (koje je naravno jako ograničeno), izuzev IT-evaca (pre svega softver developera) koji se dobro kotiraju na tržištu i koji su po pravilu prethodno već prošli kroz neke sfere da tako kažem institucionalnog zaposlenja pa shvatili da im je ovo bolje a može im se, ostali frilenseri su se uglavnom u tu priču upustili kao neki plan B ili C, kad nisu uspeli da se zaposle u sferi za koju su se školovali (uspešno ili još češće neuspešno) ili su radili neku prinudnu strukovnu preorijentaciju (što implicira da nisu bili baš uspešni u primarnoj delatnosti jer teško da bi onda menjali strukovnu orijentaciju), što dalje implicira da ne pričamo baš o intelektualnom Mont everestu društva pa mi je malo sumnjiva ta priča da su oni u globalu opasni po ovu vlast. 

 

6 minutes ago, NMX said:

 

Ovo.

 

Meni deluje da frilens jeste, sem par IT izuzetaka (par u smislu vrste posla ali brojčano to nije mali broj ljudi) B i C opcija za nekoga ko je ili ispušio sa employmentom ili ima problem da znanje koje preko frielnsa može da proda za npr. 500 u employmentu dobije 800 (koliko košta poslodavca, ili koliko već). Svakako teško da pričamo o krem de la kremu svake (ne ove samo) države pa odatle i pitanje kako su oni opasni po ovu vlast.

 

Ono gde jesu opasni kao i svako ko se pobuni je što ova kula od karata ne trpi nijednu kartu makar i milimetar pomerenu i zato im vlast daje maltene sve što su tražili (na čemu kapa dole, iskreno). 

 

Samo priča o intelektualnomvrhu ove države...da se ne zajebavamo. 

 

Pisete gluposti.

 

To mozda vazi za nekoga ko je tek usao u to.

 

Ko je usao i uspeo u tome ne bi se vracao u "regularnu" firmu u zivotu. Mogu samo da osnuju sopstvenu firmu, da rade za nekoga kao klasicni potcinjeni to ne postoji bukvalno.

 

I uglavnom zaradjuju mnogo ozbiljnije pare nego sto mogu da se zarade u svim firmama kod nas. Programeri su najskuplje placena profesija u globalu, a morali da cimaju Brnabu i drugara Svetu za rukav da naprave test samostalnosti jer niko nece da im radi za 3000 evra jer ljudi zaradjuju vise.

 

Zato se i rade sve ove ujdurme, ljudi se oslobodili jarma drzave i zaradjuju pare nezavisno od nje, sad mora tome da se stane na put i kriminalna klika uzme svoj deo.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, McLeod said:

 

Remote work nije isto sto i frilens, ali ko je dovoljno dugo frilenser diktira uslove. Kod mene vec godinama dolaze, ja posao ne trazim. I imam svoje uslove. Pa ko zeli moze, ko ne zeli, ne mora. Ko oseti remote work za svoju firmu trebalo bi da mu se stvori oblacic uz cekaj, zasto ja ne bih radio i za druge uporedo ili trazio bolji posao, isto ovako remote, pa onda jos bolji i jos bolji i jos bolji? Mnogo lakse i bezbolnije od kuce nego u srpskoj sredini gde se odmah usijavaju telefoni i ide prica ko gde prelazi i zasto.

 

Sta ce sutra full zaposlena zena kada hoce da ide na porodiljsko u Srbiji? 😄

 

Mislim super su ti ti primeri i primercici koje dajes, samo vidi, mi zivimo u Srbiji (nisam znao da ti treba riality check), sve te pluseve i minuse za frilens koji pominjes na papiru bas i ne funkcionisu u praksi.

 

Porodiljsko? 😄 You wish, samo za privilegovane. Zdravstveno osiguranje? Jednom godisnje si bolestan i svakako ides kod privatnika kad ti zakazu da dodjes za 6 meseci. Kurcu, ali kurcu ne vredi. Ako hoces da pricamo ozbiljno, da se ne zamlacujemo glupostima i pricamo o stvarima za koje znamo da ovde ne vaze.

 

Multinacionalke prve i traze frilensere. Eto recimo bas za Deloitte pouzdano znam da rade sa frilenserima i agencijama konstantno. Drugarica im je radila neku marketinsku kampanju, i to vrlo verovatno kao autsorsovana radna snaga posto sumnja da je neka agencija posrednik.

 

I to ce se sigurno i nastaviti.

 

 

b1...bukvalno ne znam o čemu pričaš brt, al stvarno. Vidim da ti fali malo rada u firmi da bi skapirao kako to sve šljaka. Manje Libeka više posla. Čuj samo za privilegovane :roflmao:

 

b2...Tebra, ovo je već stvarno lupanje, nemoj da se ljutiš. Ne traže frilensere nego uzimaju ljude preko agencija NA EMPLOYMENT. Jer im je svaki headcount čist trošak prema matici. Svaka firma u kojoj sam radio tako šljaka ako ima problem da plaća headcount matici. Za DIlojt znaš da ti ne kažem šta :lol_2: Pošto sam 7 i kusur godina radio tamo, bukvalno NULA osoba je bilo angažovano kao frilens i nula preko agencija. Danas, zbog smanjenja troškova, imaš gomilu njih na agencijama. Samo to je čist employment brt, samo se trošak za firmu drugačije strukturira u knjigama i multinacionalkama tako odgovara. Nula frilensera. Eno ti ga NIS onoliki, ako nema soma i kusur ljudi preko agencija, nema niko. Ali niko nije frilenser jbt, bukvalno veze sa životom nema. 

 

Quote

Zato se i rade sve ove ujdurme, ljudi se oslobodili jarma drzave i zaradjuju pare nezavisno od nje, sad mora tome da se stane na put i kriminalna klika uzme svoj deo.

 

 

Not sure if Ratibor Trivunac or McLeod. 

Edited by NMX
Link to comment
Share on other sites

Cekaj, znaci frilens je za tebe samo na crno? Gde sam ja pomenuo da oni to rade ispod stola i placaju na ruke, sta li? Autsorsuju konstantno posao, sto si i sam potvrdio. I zanima ih krajnji rezultat samo koji im isporucuje prvi angazovani, da li kao agencija ili kao konsultant. Taj moze da angazuje coveka koji angazuje coveka koji angazuje coveka koji angazuje coveka.

 

Imas potpuno iskrivljen pogled na to sta je frilens i kako funkcionise, ovo je stvarno sokantno za mene.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

btw Mek...glede plata...pošto vrtiš platu od 3k kao ne znam šta iako je ona česta u Srbiji kao sneg u Sahari...

 

Imaš li predstavu, ti koji nisi kročio u multinacionalku, koliko menagement level (ne iznad) po multinacionalkama može da zarađuje? Pritom, ne programeri. Šta misliš?

Link to comment
Share on other sites

Da i ja dam koju na ovu temu, samo na par njegovih teza. Taj lik ima dosta znanja, ali su mu stavovi vrlo cesto upitni. A o nastupu da ne pricam bolje. Dakle, svaka cast na znanju, jos bolje bi bilo da ga koristi kako treba i dolikuje.

 

  

Quote

a) frilensing u postojećem modelu predstavlja subvencionisanje stranih preduzeća o trošku srpskih poreskih obveznika i to u bar duplo većoj meri i u daleko štetnijem obliku nego što je to slučaj kod stranih investicija u Srbiji,

Glupost. Apsolutna glupost. Na koji to nacin subvencionise strana preduzeca? Indirektno mozda u nekoj mizernoj meri, ako racunamo da su manji porezi i doprinosi placeni, ali ne mozemo to porediti sa onim sto je drzava dala stranim preduzecima da dodju u zemlju i otvore fabriku ili sta vec ovde. A davane su silne pare cak i za one profile zaposlenih koji ne spadaju u tesko zaposljive. E to je debilizam subvencionisanja a ne umanjeni porezi i doprinosi freelancer-ima. 

 

 

Quote

b) razmere frilensinga u Srbiji govore o teškom stanju u društvu,

Moze se tumaciti tek kao delimicno tacno, zavisno na koje freelancer-e se gleda. Verujem da ima gomile ljudi koji zaista rade za male pare neki vid freelancinga i od toga zive, mozda izdrzavaju i svoju porodicu, i da nema toga bili bi nezaposleni (de facto to i jesu kad ne plate porez i doprinose). To ti je kao "prodajem robu na buvljaku" ili "cistim po kucama" tip posla ovog digitalnog doba. Samo ipak malo dostojanstveniji zahaljujuci radu od kuce. Kao sto su i ovi poslovi siva ekonomija uvek bili i bice, dok u drzavi nema boljih prilika da se zaradi novac, tako je i ovom freelance domenu. Gledajuci samo njih to jeste nazalost tacno da veci broj ovakvih freelancera znaci da je stanje u drustvu tesko. 

 

Medjutim, ima i drugog tipa freelancer-a, eksperata u oblastima kojima se bave, i koji zaradjuju dobar novac (koji unose u zemlju u vidu deviza). I nije to samo do veceg novca koji zaradjuju tako, vec ljudi zele da rade na vise projekata, sa razlicitim ljudima, da saznaju mnogo vise stvari nego sto bi saznali u nekoj firmi. Takvih ljudi ima u svakoj drzavi, nije neki odraz loseg stanja u istoj, vec globalizacije, prilike da sada mozemo da radimo za bilo koga u svetu.

 

Ne bih mogao da odredim koliko kojih ima, to bi mogao mozda Upwork ili neko slican da kaze. 

 

 

Quote

c) društvo kome je frilensing budućnost - nema budućnosti (npr. Ukrajina),

Glupost u toj meri sto poistovecuje celokupan freelancing (dva ekstrema koja sam pomenuo iznad). Freelancing, u domenu information worker-a, doprinosi da nasi ljudi pored toga sto zarade cak i nauce nesto sto ne bi naucili na skoli/fakultetu a verovatno ni na poslu (pogotovo drzavnom). 

 

Ta Ukrajina je poznata po strucnjacima u domenu IT-a (da pokusam time da obuhvatim i developere i strucnjake u domenu razvoja i marketinga digitalnih proizvoda). Uostalom slicno kao i Srbija, samo su oni veci. Vec neko vreme sam na zajednickom sastanku - klijent iz EU, firma iz Ukrajine i ja - vec 3 nedelje taj moj klijent iz EU slusa lika iz Ukrajine kojeg je angazovao kako ne moze da nadje developera da ga zaposli da ubrzaju posao. Ni kod nas nije mnogo bolje. 

 

I sad zamisli da nema freelancinga, ti developeri po Ukrajini i Srbiji bi radili... sta? Tesko da bi nesto sopstveno razvijali, takvi se mere u promilima. Sedeli bi u nekim drzavnim firmama i radili nesto na ko zna kakvim zastarelim tehnologijama i gledali kako sto pre da pobegnu s posla. Ovako, mnogo je veca verovatnoca da ce ti developeri, koji su sada outsourcing, sa znanjem i iskustvom koje steknu, kreirati nesto svoje i na taj nacin kreirati daleko vecu vrednost i drzavi od pukog placanja nekih poreza i doprinosa. 

 

 

Quote

d) frilensing je ultimativni trijumf liberalnog kapitalizma i potpuni poraz 200 godina borbe za elementarna prava radnika - angazovanje radnika bez ikakvih obaveza prema radniku i prebacivanje tereta njegove soc. zastite bilo na njega samog, bilo na drustvo u kome zivi, a opet bez ikakvog doprinosa tom drustvu od strane poslodavca koji bi opravdao nošenje tog tereta.

Glupost, jer ako se fokusiramo na ovu kategoriju "information worker-a", koji treba da budu ta buducnost freelancing-a, to su mahom ljudi koji svoju strucnost zele bolje da naplate. Dovoljno su obrazovani i edukovani (uglavnom, ako nisu onda poslusaju nekog ko jeste 😄) da sracunaju sta im je isplativije - da li da sede u nekom podrumu, prevrcu papirologiju,  cekajuci penziju ili da sada stvaraju nesto i po cenu da penziju i nemaju ali ce i u starosti ziveti od onog sto su stvorili do tada. Nema mobinga, nema sikaniranja od strane sefa, nema kolega koji su tu samo zato sto su dobri sa sefom a ucinak im je samo kontraproduktivan. Radio sam sa takvima. Uvek nesto novo i izazovno. Mozes da menjas kako hoces, pogotovo ako si dobar u tome sto radis. 

 

 

...

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, NMX said:

btw Mek...glede plata...pošto vrtiš platu od 3k kao ne znam šta iako je ona česta u Srbiji kao sneg u Sahari...

 

Imaš li predstavu, ti koji nisi kročio u multinacionalku, koliko menagement level (ne iznad) po multinacionalkama može da zarađuje? Pritom, ne programeri. Šta misliš?

 

Moj najbolji drug ima vecu platu od 3000 evra a radi u firmi u Kragujevcu jebenom, ali na visokoj poziciji.

 

Pricamo o radnicima, dakle o ljudima koji su angazovani da rade posao bez kog ti menadzeri mogu da sviraju frulicu. Naravno da ce menadzment da bude vise placen.

 

A koliko ih ima?

 

P.S. Nemas pojma da li sam ikada krocio u multinacionalku, zato bih te zamolio da prestanes lupas, previse je zaista, ali zaista.

Link to comment
Share on other sites

Just now, McLeod said:

Cekaj, znaci frilens je za tebe samo na crno? Gde sam ja pomenuo da oni to rade ispod stola i placaju na ruke, sta li? Autsorsuju konstantno posao, sto si i sam potvrdio. I zanima ih krajnji rezultat samo koji im isporucuje prvi angazovani, da li kao agencija ili kao konsultant. Taj moze da angazuje coveka koji angazuje coveka koji angazuje coveka koji angazuje coveka.

 

Imas potpuno iskrivljen pogled na to sta je frilens i kako funkcionise, ovo je stvarno sokantno za mene.

 

Sad već podmećeš kad vidiš da si nešto lupio. Ko je rekao da je frilens rad na crno? Smao sam ti odgovorio da od toga što si napisao ništa nije tačno. Da niko nije uzimao radnike kao frilensere nego su svi išli preko agencija, što je čist employment i nema veze sa frilensom. I oni su svi ZAPOSLENI u agenciji, nije ih angažovala agencija koju je angažovao ovaj koga je angažovao onaj. Ljudi su zaposleni. Imaju bruto plate. Dekra, Trenkvalder, Manpower i ostali ih ZAPOSLE pa ih onda IZNAJMLJUJU firmama (multinacionalkama). Imaju UGOVOR O RADU. 

 

Dakle, veze sa frilensom nema. I gde sam ja to rekao da je frilens rad na crno? Sem što ne plaćaju porez hehe

Just now, McLeod said:

 

Moj najbolji drug ima vecu platu od 3000 evra a radi u firmi u Kragujevcu jebenom, ali na visokoj poziciji.

 

Pricamo o radnicima, dakle o ljudima koji su angazovani da rade posao bez kog ti menadzeri mogu da sviraju frulicu. Naravno da ce menadzment da bude vise placen.

 

A koliko ih ima?

 

P.S. Nemas pojma da li sam ikada krocio u multinacionalku, zato bih te zamolio da prestanes lupas, previse je zaista, ali zaista.

 

Nisi kročio brt, bez ljutnje. Jer pričaš o stvarima o kojima pojma nemaš. Jbg.

 

3k evra, ok, i? Znaš li koliko znam takvih? Znaš li koliko ljudi plaća godišnji porez na dohodak? Imaš li predstavu? Oni što ih blic označi kao srpski milioneri? A svake godine ih sve više i više. I gle čuda, niko od njih nije frilenser, a ima ih desetine hiljada. Tako da moraš malo da stekneš realnu sliku da frilenseri/programeri, jbg brt, nisu ubermenši jer imaju 5k platu, imaš ih u drugim profesijama i više.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, NMX said:

 

Sad već podmećeš kad vidiš da si nešto lupio. Ko je rekao da je frilens rad na crno? Smao sam ti odgovorio da od toga što si napisao ništa nije tačno. Da niko nije uzimao radnike kao frilensere nego su svi išli preko agencija, što je čist employment i nema veze sa frilensom. I oni su svi ZAPOSLENI u agenciji, nije ih angažovala agencija koju je angažovao ovaj koga je angažovao onaj. Ljudi su zaposleni. Imaju bruto plate. Dekra, Trenkvalder, Manpower i ostali ih ZAPOSLE pa ih onda IZNAJMLJUJU firmama (multinacionalkama). Imaju UGOVOR O RADU. 

 

Dakle, veze sa frilensom nema. I gde sam ja to rekao da je frilens rad na crno? Sem što ne plaćaju porez hehe

 

Ja kao frilenser za 10 godina nikada u zivotu nisam radio bez ugovora. 90% drugih frilensera isto. Na Upworku ne mozes da radis bez NDA. Niko ozbiljan direktno ne radi bez ugovora. Ja stvarno ne razumem o cemu ti pricas. Da li uopste znas sta je frilenser?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...