Jump to content

Oporezivanje freelancera


Akiro

Recommended Posts

2 hours ago, Kooineeperk said:

Tacno i netacno jer si poreski rezident Srbije.

Nisam ni rekao da si time u Srbiji legalizovao prihod. Za Srbiju si tax evader i to je sasvim O.K. Ja ne gledam na to da li odgovorno i zakonski postupaš prema Smrdiji, što se mene tiče, trebao je Nato to malo temeljnije da posipa bombonama (uz preciznije gađanje pravih ciljeva, vidi slučaj Gajević/Matković). Mene samo zanima pitanje kako eskivirati doprinose u Smrdiji, bio taj način legalan ili ne. Who gives a damn. Kako će to Srbija saznati da ti imaš primanja u Makedoniji? Gledati koliko kartica makedonskih banaka je ovde korišćeno pa pokušati da saznaju od makedonskih banaka da li se radi o srpskim državljanima? Ma, baš će im i makedonske banke i makedonska država dati takve podatke. Makedonci i računaju sa time da pokupe mušterije iz zemalja, od kojih su povoljniji. Ako naši majmuni i dalje insistiraju na doprinosima, prijaviš se u Makedoniji kao nerezident sa poslom i plaćaš samo poreze. A taman blizu i da se skokne po keš. Ako neko da bolju ponudu od Makedonije, ideš tamo sa papirima i bankom. Ko hebe Smrdiju uopšte dok dere sa doprinosima, uništava paušal i gure ljude u d.o.o. Što pre pukne kao zrela tikva, to bolje.

 

A zakon o poreklu imovine se nikad neće baviti pitanjem, kako to da su ti ovde svi računi izmireni i nisi prijavljen na socijalu a ti nisi zaposlen i ništa ne plaćaš državi na temu poreza i doprinosa. Ima taj zakon neke druge, bitnije namene, zbog čega će ga i teško uvesti a još teže primenjivati. Cilj takvog zakona su "pokloni tetke iz Kanade".

 

A možeš i ovde da budeš legalan, a da im u suštini ne daš ništa značajno. Primaš od klijenta na Payoneer, prebaciš odatle neku sumicu na Skrill (koji za Srbiju ne izdaje kartice) i sa Skrilla na domaću banku tačno onoliko, koliko primaju najsiromašniji freelanceri koji će imati najpovoljnije uslove (ako to bude tako). Udeliš tako neki minimum državi, tek da je skineš sa one stvari, a ostatak trošiš Payoneer karticom. Državi će prvi na vidiku biti Skrill. Malo ćeš plaćati provizije za prebacivanje, malo izgubiti na konverziji, ali nije to ništa u odnosu na zadovoljstvo da joj nisi platio doprinose i da joj udeliš kao poslednjem siročetu tek nešto. A budeš pride i legalan.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Kooineeperk said:

Zdravstveno opet, mozes ako zelis drzavno, mozes i privatno. Samo ono sto treba znati jeste da ako ides samo sa privatnim onda nema lecenja nekih bolesti, nema neke opreme i pregleda koji su dostupni samo u drzavnim institucijama (srecom, ne znam konkretne primere, i nadam se da necu morati da saznajem).

Proveri malo detaljnije privatna, pisao sam baš na ovoj temi već jednom o tome, ali me mrzi da tražim. Ima privatnih osiguranja, koja ti u boljem paketu (mislim da je za to trebalo nekih 150 Eura mesečno) omogućavaju i lečenje težih i hroničnih bolesti i to, po potrebi, i u državnom zdravstvu i još se hvale kako brže dođeš na red i dobiješ bolji tretman. Znači, ironija sudbine, ti sve uredno plaćaš državi i budeš pacijent drugog reda, koji će da se načeka i namaltretira, dok ovi sa boljim privatnim zdravstvenim dođu u ekpres roku na red i budu tretirani kao ljudi. I to u državnim zdravstvenim ustanovama.

 

Moguće sad, ne sećam se više, da ne možeš neko postojeće teško stanje da uneseš u privatno zdravstveno (ili, i ako možeš, oderu te od premija), ali freelanceri su ipak većinom mlađi ljudi, a evo i ja mator, pa nemam neku ozbiljnu hroniku sem diskus hernije i mogu mirno da zaključim privatno i da nekog što daljeg dana lečim neku težu bolest i dobijem operaciju preko privatnog u državnoj instituciji. I da je ne čekam. 

 

BTW, poređenja radi, naš najbolji ekspert za jednu određenu oblast radi na VMA 1 dan nedeljno a u privatnoj klinici 4 dana nedeljno. U privatnoj zakazeš termin u razumnom roku, tretiraju te kao ljudsko biće i prođeš neprijatan pregled na koliko moguće prijatan način, na VMA rok zakazivanja minimum dva meseca, obavezno ne poštuju zakazano vreme nego se neko ubaci i bez veze provedeš sate tamo i osećaš se kao bednik i stoka. I, da se razumemo, za keš na VMA, ne preko zdravstvenog. Sorry, tužno je što smo mi društvo sa dve klase po pitanju zdravstva, ali nemam nameru da plaćam 50% i da još budem građanin drugog reda. O porezima možda eventualno možemo da razgovaramo, mada ih radije plaćam drugoj državi nego ovoj, ali o doprinosima - NIKADA.

Edited by Akiro
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Milenko Puzigaca said:

Ja za druge ne znam, ali ovima koji 30 godina glasaju za milosevica i njegove isprdke, i za "ideje" koje su taj bednik i njegovi podstrekači tu israli, ni sliku Alana Čumaka ne bih dao. Što se mene tiče, takvi se ponašaju normalno samo kad su bolesni. Samo tada ne mogu da lude, i samo su tada mirni. Šta će im Čumak.

 

Evo, ni vakcine neće. Ne može im niko ništa, jači su od sudbine. Možda mora da se malo priloži u zajedničku kasu, ali poenta je da njima ne trebaju škole i putevi, i ostalo, pa ne mora to da bude mnogo. Za prilog. Jer imaju oni The Zavet, kao svaka sekta, i drugo im ne treba. Jel' tako, tako je :lol_2:

 

Nisu ti ljudi problem... ekipica o kojoj ja pricam je ona sto je nekad bila okupljena u G17. Puna usta Smrdije i svega toga sto treba da se menja ali nikako da shvate da ne mozes menjati Smrdiju bez da sebe menjas. Krivi su "oni" sto kradu na tenderima, ali ja sto kradem na porezu, pa... ja sam Robin Hud. haujesnou

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Prilično tipično razmišljanje. Neću da plaćam državno osiguranje, to je pljačka, ali, ako se ozbiljno razbolim, hoću da se lečim u državnom zdravstvu i to bez čekanja, neka čekaju oni koji ga plaćaju.

Nisam baš siguran da to tako funkcioniše, moguće da se nešto pmenjalo, ima i tih privatnih zdravstvenih ustanova i osiguranja vći broj, pa i različitih uslova, znam kad sam nekada razmatrao neke pogodnosti privatnog osiguranja ispostavilo se da su uglavnom prividne, oni podrazumevaju da imam osnosvno, ovo obavezno osiguranje pa mi samo nude neki dodatni komfor uz naknadu, ali za nedajbože, hitni slučaj ili teža bolest idi u državno. I, osiguranje za celu porodicu nije bili nimali povoljnije nego plaćanje doprinosa RFZO-u.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@Kooineeperk pa za to nista. Mada opet pisem, a neki su dosadni sa tim placanjem poreza. Taj porez ima jedino smisla ako se napravi zakon o poreklu imovine sto oni nikad nece uraditi i prosto bez toga mislim da ni ne mozes uci u EU. Sad ce oni nama da traze sta imamo od imovine, a npr od ostalih nista jer im eto mi bodemo oci i zli frilenseri nece da plate porez. Mi smo pravna drzava i neki to ovde postuju, a ostalo je nebitno.

 

Ne mozes problem resavati od ploda vec iz korena i to je sustina. Mene kad bi doveli do dok poreskog inspektora ma ko on to bio, rekao bih mu lice da se nosi u 3pm jer oni ce sad nas da povataju,a oni u principu najselektivnije moguce rade svoj posao.

 

Te price ja hocu uredjenu drzavu dok su ovi na vlasti su meni nenormalne. Ko moze da postuje institucije ove zemlje dok je cela vlada sa sve predsednikom korumpirana da korumpiranija ne moze biti. Samo bih voleo da se nerazvodni ovo i da se lepo svi udruzimo i jedan po jedan da se tuzimo.

 

Kad pocne proces da ga otaljavamo po dve tri godine tako sto cemo biti bolesni i ostalo i da ih zatrpamo tako predmetima da ne znaju gde biju.. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Akiro said:

što se mene tiče, trebao je Nato to malo temeljnije da posipa bombonama (uz preciznije gađanje pravih ciljeva, vidi slučaj Gajević/Matković).

Druze, ovo je tako ruzno reci sta god mislio o bilo kome... necu opste da ulazim u tu pricu. 

 

 

4 hours ago, Akiro said:

Kako će to Srbija saznati da ti imaš primanja u Makedoniji? Gledati koliko kartica makedonskih banaka je ovde korišćeno pa pokušati da saznaju od makedonskih banaka da li se radi o srpskim državljanima? Ma, baš će im i makedonske banke i makedonska država dati takve podatke. Makedonci i računaju sa time da pokupe mušterije iz zemalja, od kojih su povoljniji. Ako naši majmuni i dalje insistiraju na doprinosima, prijaviš se u Makedoniji kao nerezident sa poslom i plaćaš samo poreze. A taman blizu i da se skokne po keš. Ako neko da bolju ponudu od Makedonije, ideš tamo sa papirima i bankom. Ko hebe Smrdiju uopšte dok dere sa doprinosima, uništava paušal i gure ljude u d.o.o. Što pre pukne kao zrela tikva, to bolje.

Kako ces izbeci poreze Srbije u tom "Makedonskom slucaju" ne znam, nisam bas siguran da to moze tako kako ti zamisljas. Postoji i valjda neka medjudrzavna komunikacija u kojoj drzave mogu da dele informacije, tipa da Makedonija dobije info o racunima otvorenim u Srbiji od strane Makedonaca, kao i obrnuto. Ne znam detalje, to sam ranije pokupio u nekoj prici kad sam ja razmisljao o opcijama. 

 

Jedini nacin koji je siguran jeste da budes stranac u Srbiji, odreknes se drzavljanstva. I ne radis u Srbiji. 

 

Sto se zdravstvenog osiguranja tice, receno sve u postu @Div-a. Imao sam ga, gde god sam radio pa cak i neke bruka pakete u jacim firmama, cak sam i nastavio da placam jos godinu dana dok sam bio pausalac. Uslovi su uglavnom bezveze ovde, da neko udje u osiguranje, i ne daj Boze da mu se dijagnostifikuje nesto u prva 3 meseca (mozda negde i 6 meseci) osiguranje to nece pokriti (karenca). Za neke gluposti traze ucesce. Na zubara mozes i da zaboravis da ce ti pokriti. Osim ako nije bas bas neko skupo osiguranje. Za dete ugovoren sistematski pregled, dodatno smo hteli neku vakcinu da damo, kazu mora pregled. OK, sistematski pregled + vakcina. Kazu ne moze tako, mora pregled pred vakcinu. OK, pitam sta se radi na tom pregledu - klasika, "poslusaju" dete, pogledaju grlo, itd. A sta se radi na sistematskom? Pa... isto to + razni drugi pregledi (zubar, oftamolog, itd...). Od ove godine nismo produzili, i kad smo bili zreli za pregled zbog korone nismo odlazili u bolnice.  

 

A viseclana porodica dobije kakvo takvo drzavno za nekih 26.000din ako clan porodice zaradjuje 1000eur mesecno (ili ako si Bajatovic onda platis 80.000din).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Kooineeperk @Div

 

Na brzaka sam našao da Uniqa Vital Elite i Triglav pokrivaju bolničko lečenje do 100.000 (kod Uniqe čak i u 42 zemlje Evrope do 2.000.000 uz doplatu). I pokrivaju sve ostalo. Naravno, da u njihovoj mreži imaš i državne zdravstvene ustanove (a VMA ionako odavno radi za keš, pogledaj im cenovnik). Pri tome to obuhvata apartmanski smeštaj u bolnici i privilegovan tretman. Nisam proveravao kakav im je ulaz, odnosno da li te uopšte osiguravaju ako već boluješ od raka, neke autoimune bolesti ili srčanih problema ili te oderu od dodatnih premija, ali ako si u ovom trenutku mlad i relativno zdrav, kasnije pojave pokrivaju. Pokriva i stomatološke potrebe, u kojoj meri, nisam ulazio u detalje. Iskreno, ja nikoga ne poznajem ko zube radi preko zdravstvenog, svi plaćaju keš (kad smo kod toga, što niko ne postavi pitanje plaćanja poreza zubara, uzimaju lep keš, mnogo veći od nas freelancera, a fiskalni ćeš dobiti malo morgen). Uglavnom preživiš troškove zubara, pa taman i ceo gornji red zuba da ti rade krune ili mostove, ako doteraš do potrebe za implantima - hebiga. Radi dodatno da više zaradiš da to platiš.

 

Ima i lep članak na temu privatnog zdrastvenog i državnih ustanova

u DW: https://www.dw.com/sr/lečenje-u-srbiji-plati-ili-čekaj/a-43523036   I to je bilo 2018, možeš misliti sada.

 

1 hour ago, Kooineeperk said:

Kako ces izbeci poreze Srbije u tom "Makedonskom slucaju" ne znam, nisam bas siguran da to moze tako kako ti zamisljas. Postoji i valjda neka medjudrzavna komunikacija u kojoj drzave mogu da dele informacije, tipa da Makedonija dobije info o racunima otvorenim u Srbiji od strane Makedonaca, kao i obrnuto. Ne znam detalje, to sam ranije pokupio u nekoj prici kad sam ja razmisljao o opcijama. 

 

To bi bilo protivzakonito, odnosno protiv kodeksa banaka. Te informacije se ne daju tek tako. Možda eventualno na osnovu neke ozbiljne sudske optužbe u nekom konkretnom slučaju, sigurno ne na osnovu želje države Srbije "rado bi mi malo da saznamo ko sve od naših građana ima račun u Makedoniji" ili na osnovu sumnje zbog čestog korišćenja karte makedonske banke u Srbiji. U EU valjda treba da se uvede neki jedinstveni sistem (naglasak na tek će to biti jednog dana), Makedonija i mi smo daleko od toga. Uostalom, u najgorem slučaju otvoriš račun u Švajcarskoj i koristiš njihovu karticu. 😁 Ti i suviše veruješ u moć države, i to još ove naše krdžave.

 

A uvek ostaje ona opcija da ti neki minimum ulazi zvanično na banku u Srbiji, ti plaćaš kao freelancer sa mizernim prihodima (valjda će to tako biti, videćemo u oktobru) neku povlašćenu bedu državi za komplet aranžman poreza i doprinosa, a ostatak trošiš preko Payoneer kartice. Posrednik između Payoneera i domaće banke Skrill. Em si kakav takav poreski i doprinosni obveznik, pa te verovatno i neće gledati dalje, em treba da raspetljaju celu tu priču pa da traže podatke i od Skrilla i od Payoneera. I to sve na osnovu koje sumnje?

 

ima i suviše kreativnih rešenja kojima možeš da se izvučeš. jedini način da država vidi koju paru u budućnosti je da odustane od svojih maksimalističkih zahteva, i ili vrati paušal na staro ili uzme 10% i dalje je se ne tiče pojedini freelancer. Najbolje da banke od uplata stranih pravnih lica (a da nije neko obeštećenje nekog stranog osiguranja) odmah proslede 10% poreskoj na ime obveznika (eto, mrzelo bi me i minimum da računam i popunjavam uplatnice) i da se freelancera država dalje ne tiče. Nek uzme svojih 10% i nek se nosi.

Edited by Akiro
Link to comment
Share on other sites

Zdravstveno - sve sto sam ja gledao pokrivaju ti stomatologa ali uz povecanu premiju, kao add-on, i to do 100eur godisnje da potrosis. Pa to povecanje premije izadje skoro pa 100eur, sto bih osiguranju davao to a onda da bude kao sada pod pandemijom da sam otisao kod zubara samo zbog bolova, a ne recimo na neke redovne kontrole, ciscenje i sta ti ja znam. 

 

Rekoh, imao sam neka losa iskustva sa osiguranjima i privatnim ustanovama - zezaju te i jedni i drugi. A kad odes u tu privatnu kliniku bez osiguranja, onda te tretiraju kako dolikuje, jer ces im platiti vise nego sto im osiguranje placa i zateze sa procedurama. Verovatno cu kad prodje pandemija opet uzeti neko osnovno, minimalno, da imam "za ne daj Boze", da mogu da odem na brzinski pregled a da ne moram mnogo da cekam, i to je to. Nece nikada privatno uspeti da zameni drzavno zdravstvo, u Srbiji, barem ne dok sam ja ziv. 

 

 

Sto se tice poreza, Srbije i inostranstva, uvek moze da se nadje nacin da se nesto "zabashuri". Da mu se izgubi trag. Ali to rade veliki igraci a ne sitni freelancer-i.  

Ne verujem ja u moc drzave, vec sam odlucio da necu da se mlatim sa onima koji misle da imaju moc i koji ce mi samo trositi vreme i energiju koju cu daleko pametnije iskoristiti bez njih. Ja umesto sto se mlatim sa njima mogu da ili uzivam u slobodnom vremenu, ili da radim i zaradim... 

Link to comment
Share on other sites

Osiguranja ne pokrivaju velik broj bolesti tako da to ne može da zameni državno zdravstveno. Ovo iz uniqe je preko 60 evra mesečno a nisu stavili uslove osiguranja na sajt. Treba proveriti koje bolesti su pokrivene a koje nisu da bi mogli to kao opciju da razmatramo. Ja znam da u DDOR-u nema ništa ni blizu državnog tako da čisto sumnjam da drugi imaju. To bi odma konkurencija kopirala.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Klotzen said:

Osiguranja ne pokrivaju velik broj bolesti tako da to ne može da zameni državno zdravstveno. Ovo iz uniqe je preko 60 evra mesečno a nisu stavili uslove osiguranja na sajt. Treba proveriti koje bolesti su pokrivene a koje nisu da bi mogli to kao opciju da razmatramo. Ja znam da u DDOR-u nema ništa ni blizu državnog tako da čisto sumnjam da drugi imaju. To bi odma konkurencija kopirala.

U drzavnim je sve pokriveno,ali kad dodjes na red 😄 nekad se pitam da li mi zivimo u istoj drzavi 😉

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Kooineeperk said:

Druze, ovo je tako ruzno reci sta god mislio o bilo kome... necu opste da ulazim u tu pricu. 

Ma nije, nego si emotivno umešan, ili kako se već kaže. Objektivno, kad neko pomahnita i počne da lomi sve oko sebe, i do njega reči više ne dopiru, takav na kraju bude zgužen, Herta Miler je u pravu, sa time da onaj manitonja koji nije adekvatno zgužen, posle nekog vremena opet počne da mahnita, a onaj koji bude zgužen kako treba, taj se upristoji, i to je to.

  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Klotzen said:

Ovo iz uniqe je preko 60 evra mesečno a nisu stavili uslove osiguranja na sajt.

Za Uniqu nisam pratio do kraja, ali kod Triglava stoji cifra za pokrivanje bolničkog lečenja sa sve hirurgijom i svime potrebnim do 100.000. Oko 144 Eura mesečno, nema tu ništa ozbiljno za 60 Eura. Uzmeš još par dodataka i izađeš na oko 200 Eura po osobi mesečno. Zvuči mnogo? Za dve osobe mnogo manje nego 50% od prihoda da ti država uzima, a razlika u kvalitetu usluge je neosporiva. Recimo da platiš i 10% poreza, opet je sve to daleko od 50%. na 1,5k izađeš već na ispod 50%, a za sve preko toga državu ne treba ni razmatrati. Izuzev ako se sete kao Turci da ponude usluge državnog zdravstva ne po procentu od plate, već za fiksni mesečni iznos. Turci naplaćuju negde 614 Lira mesečno za one, koji se sami na to prijave a ne preko poslodavca, to je oko 72 Eura. Naš je standard viši pa dupliraj cenu i eto te na 144 Eura. ista cifra kao Triglav. Samo je za one mlađe, koji ne pate od nekih retkih boljki, tu i pitanje kvaliteta usluge, a i da li imaju uopšte potrebu za takvim obimom usluga. Mogu i po potrebi da idu na pregled, 2.000 do 5.000 RSD, kontrolni pregledi uračunati do neke mere u cenu, a zaključe neko jeftinije osiguranje za slučaj da se polome, slupaju, i sl. Najskuplja je hronika, mladi najčešće nemaju taj problem. Ni mnogi matori nemaju.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Akiro said:

cifra za pokrivanje bolničkog lečenja sa sve hirurgijom i svime potrebnim do 100.000.

 

Jedan od problema kod privatnog zdravstvenog osiguranja je sto ljudima tih 100.000eur nista ne znace. Cisto da uporede ponude a nemamo pojma koliko je to dobro ili lose generalno. Pa onda sitna slova, kako se doslo do tih 100.000eur... 

 

Koliko kosta operacija kamena u bubregu? Nemam blagu predstavu. Da ne nabrajam sta sve moze da te snadje i ne snadje... 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Kooineeperk said:

Ne verujem ja u moc drzave, vec sam odlucio da necu da se mlatim sa onima koji misle da imaju moc i koji ce mi samo trositi vreme i energiju koju cu daleko pametnije iskoristiti bez njih. Ja umesto sto se mlatim sa njima mogu da ili uzivam u slobodnom vremenu, ili da radim i zaradim... 

Fair enough, legitiman stav. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Kooineeperk said:

Koliko kosta operacija kamena u bubregu? Nemam blagu predstavu. Da ne nabrajam sta sve moze da te snadje i ne snadje... 

Pokojna tašta imala neku malo ozbiljniju operaciju, dal beše bubrezi, žuč, ne sećam se više tačno a ne smem ženu da pitam, u Euromediku Pariske komune, operacija i par dana ležanja je bila nešto tipa 5.000 Eura. Za operaciju kolena u Beču smo se svojevremeno raspitali, 8.000 Eura po komadu sa operacijom i ležanjem plus put i smeštaj za pratioca, znači dođeš na nešto ispod 10.000. 

 

Evo link za cenovnik VMA: http://www.vma.mod.gov.rs/cenovnik-vma.pdf

 

Najskuplje što sam na kardiohirurgiji našao je  041180 Комбинована ресекција/Cabrol/Crawford у ЕKC 138.420,00  (šta god da to značilo). Cene su u RSD. Mislim da je to cen apo jedinici mere a u paket aranžman ti ulaze i pregledi, rentgeni, sigurno i neki potrošni materijal, bolnički dani, i ko zna šta još. Gledajući cene rekao bih da te jedno ozbiljno preuređivanje čuke i grudnog koša neće izaći preko 10.000 Eura, sem da je neka kastrofa od kombinacije usluga.

 

Kome je dosadno, može detaljnije da pogleda cenovnik. Na VMA možeš sve za keš da lečiš (ili maltene sve, cenovnik im je veoma obiman, a ja se u medicinu razumem kao u španska sela, ali rekao bih da baš mnogo toga pokrivaju).

Edited by Akiro
Link to comment
Share on other sites

OK hvala na info. To onda znaci da ona osiguranja od 10.000eur nisu ni za sta prakticno, ne daj Boze da imas operaciju pa da mora jos jedna, nece ti pokriti. A takve su uglavnom ponude. 

 

Pri tom, tih 100.000eur (ili 10.000eur) nije bas cisto toliko nego nesto rascepkano po nekim segmentima. Ako se dobro secam. 

 

Ne mogu da gledam sada small print osiguranja i da citam cenovnik VMA, to bi bilo bas previse. Malo sam gadljive prirode sto se toga tice 😄 a i ne razumem se mnogo u medicinu. 

 

I jos nesto, na jedno RFZO osiguranje ti pokrijes celu porodicu (zena nezaposlena, deca, ...). To ne mozes sa privatnim. 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ovo sam doeditovao u gornji post za VMA: Mislim da je to cena po jedinici mere a u paket aranžman ti ulaze i pregledi, rentgeni, sigurno i neki potrošni materijal, bolnički dani, i ko zna šta još. Gledajući cene rekao bih da te jedno ozbiljno preuređivanje čuke i grudnog koša neće izaći preko 10.000 Eura, sem da je neka kastrofa od kombinacije usluga.

 

14 minutes ago, Kooineeperk said:

I jos nesto, na jedno RFZO osiguranje ti pokrijes celu porodicu (zena nezaposlena, deca, ...). To ne mozes sa privatnim. 

Hebiga, svako gleda sa svoje strane. Žena ima prihode, decu nemamo, njen sin iz prvog braka uspešan privatnik u inostranstvu, mi smo samo dvojac i suviše matori da to stanje promenimo. Nama se ceo onaj paket aranžman oko RFZO, znači kompletni porezi i doprinosi oko 50%, t.j. procentualno dranje jednostavno ne isplati i ne treba nam. Mi najviše plaćamo fizijatra, terapije i pre svega zubare. Za sve drugo povremeni kontrolni pregled. Sve to izađe mnogo manje nego što bi nam država uzela. A pre svega ne želimo da trpimo maltretman državnog zdravstva.

Edited by Akiro
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Na ovoj temi se iznosi niz legitimnih stavova, kritika poreskog sistema, njegove primene, ovakvi ili onakvi predlozi, i sam znam da neki principi na kojima se zasnivaju rešenja u poreskim zakonima nisu dobri, neki su prevaziđeni, neki nikad nisu ni valjali. Zdravstveno osiguranje i zdravstvene usluge su dve odvojene delatnosti, državno i privatno nije više potpuno odvojeno, imamo već, bar delimično, da državno osiguranje priznaje troškove u privatnim ustanovama i da privatno osiguranje priznaje troškove u državnim ustanovama, ali nemamo jedinstvene uslove za sve, državno je obavezno, za neke kategorije zaposlenih, ili radno ongažovanih, ako zaposlenoim smatramo samo zaposlene u radnom odnosu. I samo radno zakonodavstvo, mislim, nije u skladu sa potrebama privrede i pojedinaca, ne tretira podjednako sve učesnike.

Na ovoj temi, za koju, uzgred rečeno, nemam nikakvog ličnog interesa, čujemo stavove tipa, nisam bolestan, neću da plaćam osiguranje jer sam frilenser, a drugi neka plaćaju, i treba da plaćaju. Meni ne treba osiguranje jer sam zdrav. Zdravstvo, nije samo lečenje akutnih bolesnti, ne obuhvata samo pojedinca, obveznika doprinosa, već se odnosi na celokupno stanovništvo. Meni jeste u interesu da osnovnu zdravstvenu zaštitu imaju svi stanovnici države, nije zdravlje samo lična stvar, pored rizika koji prihvatam za sebe, ja mogu da ugrozim i druge ako neću ili nemam mogućnosti da se lečim ili preventivno štitimt, to bar sada, u vreme epidemije, ne treba obrazlagati.

U konkretnom slučaju, kakva će rešenja naći u pregovorima sa vladom, lično me ne zanima, znam da je poreska uprava godiama žmurila na ovaj vid rada, da sada nastupa tipično birokratski, država ne mora da poštuje zakone, pojedinac mor ada poštuje svaku odluku državnih službenika, a vidim i drugu krajnost, država je propustila da uradi svoj deo, ja sam time stekao pravo da ne plaćam svoje obaveze, ili, platiću koliko ja hoću, pošteno je utajiti što više.

Meni se ne sviđaju ni neki saobraćajni propisi ali moram da ih poštujem, zamisli isto ograničenje brzine za audi A8 godište 2021. i Jugo 55, godište 1989. Zašto od mog poreza prave pešački prelaz kad ja mogu i da pretrčavam ulicu, brz sam i dobro vidim.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 4/18/2021 at 5:53 PM, Devil In My Pants said:

Ti su bas amateri. Taj iz Irske je nahebao jer nije ispod 5k imao sigurno ako ne i znatno vise. Nista, sad mu je da dodje 24. na protest. 

 

Nije to tako smeo nikako...bas se zahebao. Moj savet mu je da bezi 😁🤠 ako ne pobedimo, ali da vec sprema teren. Proda kola, stan..sve sto ima na sebi a pare prebaci u neku stranu banku. Ne mogu da verujem da se tako zaigrao.

 

Nije 5k jer mu je to bio dodatni posao pa nemoguce da je toliko para namlatio sa strane. Ali da se zajebao to jeste, i to enormno ako se uzme u obzir da je dobar deo tog vremena kada je primao uplate na racun fizickog lica imao paralelno i pausal preko koga je redovno radio. Veliko je pitanje sto primanja nije izvrsio preko firme kad je vec ima, moguce da se plasio da ne probije godisnju granicu za PDV ali mogao je to da resi tako sto bi uplate isle jos preko nekog od nas kolega... 
Od beganja mu nema nista, ima bebu, ima bolesnog roditelja... Plus ne znam kako poreska juri za dugovanja ali pretpostavljam da ide preko izvrsitelja a tu ces tesko da pobegnes, prodaces sve sto je na tvoje ime ali mislim da sve sto je na adresi na kojoj si prijavljen mogu da popisu, nebitno u cijem je vlasnistvu. 

Link to comment
Share on other sites

On 4/19/2021 at 6:59 AM, Div said:

ima i tih privatnih zdravstvenih ustanova i osiguranja vći broj, pa i različitih uslova, znam kad sam nekada razmatrao neke pogodnosti privatnog osiguranja ispostavilo se da su uglavnom prividne, oni podrazumevaju da imam osnosvno, ovo obavezno osiguranje pa mi samo nude neki dodatni komfor uz naknadu, ali za nedajbože, hitni slučaj ili teža bolest idi u državno. I, osiguranje za celu porodicu nije bili nimali povoljnije nego plaćanje doprinosa RFZO-u.

 

 

On 4/19/2021 at 10:26 AM, Kooineeperk said:

Sto se zdravstvenog osiguranja tice, receno sve u postu @Div-a. Imao sam ga, gde god sam radio pa cak i neke bruka pakete u jacim firmama, cak sam i nastavio da placam jos godinu dana dok sam bio pausalac. Uslovi su uglavnom bezveze ovde, da neko udje u osiguranje, i ne daj Boze da mu se dijagnostifikuje nesto u prva 3 meseca (mozda negde i 6 meseci) osiguranje to nece pokriti (karenca). Za neke gluposti traze ucesce. Na zubara mozes i da zaboravis da ce ti pokriti. Osim ako nije bas bas neko skupo osiguranje. Za dete ugovoren sistematski pregled, dodatno smo hteli neku vakcinu da damo, kazu mora pregled. OK, sistematski pregled + vakcina. Kazu ne moze tako, mora pregled pred vakcinu. OK, pitam sta se radi na tom pregledu - klasika, "poslusaju" dete, pogledaju grlo, itd. A sta se radi na sistematskom? Pa... isto to + razni drugi pregledi (zubar, oftamolog, itd...). Od ove godine nismo produzili, i kad smo bili zreli za pregled zbog korone nismo odlazili u bolnice.  

 

A viseclana porodica dobije kakvo takvo drzavno za nekih 26.000din ako clan porodice zaradjuje 1000eur mesecno (ili ako si Bajatovic onda platis 80.000din).

 

On 4/19/2021 at 11:51 AM, Akiro said:

@Kooineeperk @Div

 

Na brzaka sam našao da Uniqa Vital Elite i Triglav pokrivaju bolničko lečenje do 100.000 (kod Uniqe čak i u 42 zemlje Evrope do 2.000.000 uz doplatu). I pokrivaju sve ostalo. Naravno, da u njihovoj mreži imaš i državne zdravstvene ustanove (a VMA ionako odavno radi za keš, pogledaj im cenovnik).

 

Preko posla sam imao bas Triglav osiguranje, firma je placala neki standardan paket po kome sam u teoriji mogao cini mi se da se lecim do 1000e. U praksi je to bilo pravo mucenje, kad pozoves da ti negde zakazu prvo te ispitaju kao na poligrafu kakav problem imas, zatim jos bitnije kako je nasta i najbitnije kad je nastao. Ukoliko kazes boli me koleno koje sam povredio pre godinu dana, a osiguranje ti ide poslednjih 10 meseci nece da ti zakazu u nekoj klinici. 
Zatim kad sam isao na preglede za sve sto je trebalo da uradim morali su iz odredjene klinike da pozovu da provere da li osiguranje hoce da pokrije to. I to su uvek bile neke sume 2000-3000 dinara. Jednom sam uspeo da odradim neki tretman za 4700. 
Da ne govorim sto sam imao slucajeva u nekim klinikama da mi doktori kazu to nemamo mogucnosti ovde da uradimo, dodji kod mene u DZ kad sam u smeni... 

Link to comment
Share on other sites

Razumem sirotinju koja prihoduje par stotina evra pa im je bilo puno da plate pausal 200-300 evra, ali da osoba generise svaki mesec 3-10k evra i ne zapita se da li treba da plati nesto... Ovaj predlog Vlade je po meni korektan, ako si klepio 100000 evra platices 17000 i to na 120 rata. Sad treba da naprave  plan za naredni period, iz ugla posmatraca 20-25% mi se cini ok resenje.

Edited by fishV2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, fishV2 said:

Razumem sirotinju koja prihoduje par stotina evra pa im je bilo puno da plate pausal 200-300 evra, ali da osoba generise svaki mesec 3-10k evra i ne zapita se da li treba da plati nesto... Ovaj predlog Vlade je po meni korektan, ako si klepio 100000 evra platices 17000 i to na 120 rata. Sad treba da naprave  plan za naredni period, iz ugla posmatraca 20-25% mi se cini ok resenje.

giphy.gif

 

Sad sam cuo malog kako su oni ucinili frielnserima''uslugu'' on bukvalno ne zna sta prica, cak i laze javno. Crvena linija za kladionicare i stanodavce.Mene samo zanima kako ce oni to sve to dokazati,ko je kockar a ko standovac npr. Da li su firme koje rade te usluge uopste mogu da  im salju te papire, posebno sto kladionice tj kladionicari ne salju pare preko kladionica, to ne radi apsolutno niko. 

 

Ziv nisam da vidim kako ce oni to da dokazu i da realizuju. Jbte Mali nam prica o pravu i porezu, ovo je totalno ludilo od drzave. Stvarno sumjam @fishV2da je neko slao toliko para mesecno average. Ono sto je jos bitnije ceka njih bas poprilicno dug posao.

 

Ovo za kladionicare gde su podvukli crvenu liniju je ono sto sam vam pisao o izakulisnim radnjama i da te novce oce da se okrecu u drzavi, jedna od. Bitka je tek pocela, ovo ce im malo teze proci...ziv nisam da vidim kako ce sve dokazati. 

 

Mislim da oni treba lupam da ti posalju da si ti imao transakcije tipa 80k evra u zadnjih 5godina i onda da dokazu poreklo tog novca ako si standovac, frilenser ili kladionicar, na koji ce oni to nacin razvrstati nisam ziv da to vidim.

 

Ili je moguce da posalju samobti si se kockao i dobio tipa 58k evra i to je tvoj porez i cao?

Edited by Devil In My Pants
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Moram da citiram jedan komentar sa N1:

"Stvarni ne znam koji nivo inteligencije treba imati covek da ode da tapse za zaposljavanje ljudi sa platom 200-300 E i da Nemac dobije 56000 E subvencije po radniku, a da kaze za freelancere treba da ih delju. Pa ja imam firmu, placam za sve zaposlene, dobio sam za njih 4 od 8 umanjenje prve godine 70 posto za PIO i Zdravstveno i za 1. dobio 50 posto, ostalo nikakava pomoc i kako da mrzim ove ljude a da volim Leoni, Henkel, Continental koji dobijaju po 10-50 000 mojih para za svakog radnika, koji rade preko agencije ko crnci, a da pljujem ove ljude koji od mog poreza ni dinar nisu uzeli. Svaka Vam cast freelanceri i pustite ove beskicmenjake sa komentarima. Pametni ljudi su uz Vas"

 

Ima raznih, nisu svi sitne duše, neki vide i suštinu.

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...