Jump to content

Šah


Jurgen

Recommended Posts

34 minutes ago, McLeod said:

nemam objasnjenja osim da je mislio da je razmena dama zakucan remi sto mu treba

Stvarno ne verujem da je ovo, rezultujuća pozicija je daleko od sigurnog remija, ima tu još dosta figura, asimetrični pešaci itd...

 

Događa se jbg, čak i u mečevima za prvaka sveta. Mislim da je Karjakin imao sličan previd u momentu kada je vodio protiv Karlsena. Isto tako su Anand i Karlsen imali previde u uzastopnim potezima u jednoj od partija u onom drugom meču, ako se dobro sećam.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 8/24/2023 at 10:42 PM, McLeod said:

Karlsen uze jedino sto mu je falilo, pobedom nad Pragom u finalu.

 

Nisam bio u mogućnosti da ranije  iskomentarišem. Ono je bolno kako ga je nadigrao u prvoj partiji TB-a iz mrtvo jednake pozicije sa po topom, dve lake, i po četiri pešaka. Bilo bi impozantno da je mene onako nadigrao, a kamoli dečka od 2700. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 9/3/2023 at 11:45 AM, Smrtokapa said:
  Hide contents

Prvo sam krenuo da zagrađujem crna polja al ne ide. Pa ajd' bela:

 

1.Df3 Kd6 2.Td2

 

Spoiler

Kralju ostaje slobodno E5

 

Probao Kd3, mat iz dva Dc5, ostaje varijanta crni uzima topa na f6 i nema mata.

 

 

Link to comment
Share on other sites

@Lmx

 

Kuku koji previd :classic_laugh: a baš sam se čudio kako je lako.

 

Ali čekaj, ti si u pravu jer

Spoiler

Kralj ne može da uzme na f6 u drugom potezu, jer se prethodno mora pomeriti na d5 ili d6.

Praštaj ako ne vidim kako treba, jedva gledam na oči. :classic_biggrin:

Edited by Smrtokapa
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 9/22/2023 at 8:44 PM, Smrtokapa said:

Remi?

 

Beli odigra Ta6+ i crni kralj mora na d7. Zatim 2.Da8: Da8: 3.Se5:+

 

Crni kralj ne može na šesti red, a na osmi ne sme jer bi sledilo Ta8:+ i Th8:

 

Ostaju mu polja d7, e7 i f7 i beli može zauvek da ga drži u šahu konjem na e5 i g6.

 

 

 

Zaboravio sam da sam nešto i postavio ....:classic_biggrin:. Elem.....:thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Spoiler

Se2 je rešenje:

1. nemoguće je za crnog da odigra Txe2 bez da ga izgubi nakon što beli odgovori Ta2+, bilo direktno topom ili vezivanjem topa i kralja belim lovcem (Lf3 ili Lb5+)

2. nemoguće je za crnog da odigra Kb2 jer nakon Sd4, Kxa1 gubi jer Kf6!! osvaja topa, sva polja su pokrivena ili kraljem, ili belim lovcem ili potencijalnom viljuškom belim skakačem  

3. bilo koji drugi potez kraljem beli igra Sf4 sprečavajući crnog da odigra Te6+ čime bi vezao belog kralja i lovca

 

  • Like 1
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

ja bio na 37 i imao sam jos nekih 20 sekundi i pozurio sam bespotrebno jer sam hteo jos neku resiti i vukao poteze bez razmisljanja i naravno napravio dve greske. posle toga pogledao taktike i video sam resenje za tri sekunde...

 

nista, road to 40 krece xd

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...