Jump to content

Filmovi jugoslovenskog/juznoslovenskog prostora


Drug Crni

Recommended Posts

Pogrešno sam protumačio napisano. Miodrag Krivokapić je inače odličan glumac. Meni se čini da nije dovoljno hvaljen. Uzmimo za primjer njegovu ulogu u filmu " U ime naroda". Maestralno je iznio film. Svi su se okomili na njega - načelnik, UDBA, kolege sa posla, njegova žena, itd. Na kraju ga izdaje i onaj koga je branio. To mu je valjda i jedina glavna uloga. Imao je i nekoliko dobrih sporednih uloga, ali utisak je da je morao dobiti više prostora.

Edited by Sjećaš li se Rum kasato
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Sjećaš li se Rum kasato said:

Pogrešno sam protumačio napisano. Miodrag Krivokapić je inače odličan glumac. Meni se čini da nije dovoljno hvaljen. Uzmimo za primjer njegovu ulogu u filmu " U ime naroda". Maestralno je iznio film. Svi su se okomili na njega - načelnik, UDBA, kolege sa posla, njegova žena, itd. Na kraju ga izdaje i onaj koga je branio. To mu je valjda i jedina glavna uloga. Imao je i nekoliko dobrih sporednih uloga, ali utisak je da je morao dobiti više prostora.

Vi ste mladi momci, očigledno. Miodrag Krivokapić se proslavio u predratnoj seriji TV Zagreb "Mačak pod šljemom".

Edited by Radoznalko
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

 

Breza (1967) režija: Ante Babaja

 

Nikica Gilić je za Filmski leksikon zapisao:

 

"Preglednim pripovijedanjem film se nastavlja na stil Kolarovih novela prema kojima je snimljen (Breza i Ženidba Imre Futača, Zagorje početkom 20 veka), no struktura je obogaćena duljim kadrovima, dojmljivom fotografijom te izrazito filmičnim ugođajem sklada slike i zvuka. Fatalistička filozofija i opsesija protokom vremena te prolaznošću tijela (tipična za Babajine filmove) u montažnoj sekvenci s brojalicom (Lepi pucek, crni cucek, jedna pura, dva pandura, vsakom dojde smrtna vura), sporednom liku Babice koja prede vunu bez obzira na životne nedaće.

 

Surovost društva prema posebnim ljudima nije banalizirana idealizacijom tih likova – Janica je mršava i tiha, pa ljudi govore da se izdvaja od drugih djevojaka kao "breza među bukvama" nije sasvim svjesna realnosti te je nesposobna za samoodržanje, dok Joža ima crtu fanatične poganske mistike, s konotacijama destruktivnog puritanizma. Slikovnost filma hvaljena je zbog uspješnog upućivanja na ugođaj, boje i kompoziciju hrvatskih naivnih slikara. U anketama redovito je u samom vrhu najboljih hrvatskih filmova uopće."

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Nakon drugog gledanja "Aide" mogu samo da ponovim da ne vidim nikakav racionalan razlog da ga RTS ne prikaze;film niti je tendenciozan,niti je propagandni pamflet. Cak bi se moglo reci da je vise kritika upucena prema holandskom kontigentu UN-a.
Verovatno je zanatski mogao biti jos bolje odradjen,ali je vredan gledanja. I tezak,naravno..na drugo gledanje mogu napisati da mi je kraj bas tezak,ali i vrhunski osmisljen: sjajan prikaz posleratne teskobe, ocaja i realnosti.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Film je odličan, Jasna Đuričić je bila neverovatna... Ne razumem one koji komentarišu po netu da je propagandni film, baš nije. Inače od filmova koji se bave tematikom ratnih zločina, ubedljivo najteži mi je bio Okupacija u 26 slika, zbog načina na koji je sniman. Toliko je brutalan da mi je trebalo par dana da se oporavim. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Coolio je glumio u debitantskom filmu Arsena Antona Ostojica, "Ta divna splitska noc" iz 2004.godine. Igrao je lik americkog mornara Frenkija koji se slucajno nasao u Getu. To je jedna od tri price u filmu,dok je njegov brof usidren u luci.

"Nije važno jesam li ja poznati reper, niti što sam prodao 18 milijuna CD-a, ni moje glumačko iskustvo. Jedino je važno da u Splitu glumim u filmu čiji mi se scenarij jako sviđa i da što bolje napravim lik nesretno zaljubljenog američkog Frankyja. Splitsko sunce podsjeća me na Kaliforniju".

Intervju za "Nacional"
https://arhiva.nacional.hr/clanak/13752/coolio-splitski-geto-opasniji-je-od-onog-u-la-u

RIP
 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Gledao sam Mrak. Nista od Oskara, ali nikad se ne zna.

Film nije los i treba ga pogledati, najmanje zato jer je baziran istinitim dogadjajima.

Prica je potresna, deca glume fenomenalno. Slavko Stimac, standardno dobro, ali nista vise.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Film manje vise, interesantnije je videti ga danas i scene grada pre 63 godine.

 

1060409_beb_ls-s.jpg

 

I glumica, bila i ostala lepotica.

 

images?q=tbn:ANd9GcRv8kL22WgNCHmhYKcpVvY

 

images?q=tbn:ANd9GcTSRXv5BVJTTXV9CN4nnYh

 

&.....

 

Odavno sam (mislim da je bilo negde '90) gledala ciklus -noir/kriminalisticki/trileri- filmova na tadasnjoj RTB snimljenih sezdesetih godina proslog veka u bivsoj Jugoslaviji, pre toga nisam ni znala da su kod nas snimani filmovi (ne racunam filmove koji su bili po bunkerima) tog zanra. Sasvim solidni u poredjenju sa istim zanrom francuske ili /americke kinematografije iz istog perioda.

 

ws5fGmHcT9OdDvFKWbIiylHNiaU.jpg

 

Jelena-Zigon-u-Posalji-coveka.jpg

 

images?q=tbn:ANd9GcTA82AFxY3bd9OHZJrVRRO

 

olivera_markovic_o.jpg

 

151720_untitlederzaezt54-1000x0_f.jpg?v=

 

677z381_markovic.jpg

 

t7Gk9kpTURBXy83YTE0N2M2Mzc4ZjU0NDZiMzRmM

 

Stevo-%C5%BDigon.jpg?x80551

 

 

Edited by Jezebel
  • Like 4
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Sudeći prema trejleru deluje mi da će nastavak Munja biti težak krindž fest, što se moglo i očekivati jer jednostavno je nemoguće raditi nastavak na nešto što nije samo film već i ogledalo jednog vremena, momenta i autentičnog diskursa i humora sa sve (tada) mnogo mlađim glumcima, socijalnom kamerom, muzikom tog momenta itd.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, Chaos Is Me said:

Sudeći prema trejleru deluje mi da će nastavak Munja biti težak krindž fest, što se moglo i očekivati jer jednostavno je nemoguće raditi nastavak na nešto što nije samo film već i ogledalo jednog vremena, momenta i autentičnog diskursa i humora sa sve (tada) mnogo mlađim glumcima, socijalnom kamerom, muzikom tog momenta itd.

Pa Munje su već same po sebi krindžoslavija u kojoj uspješne gegove imaju Glogovac. Cvijanović i Đuričko.

Sergej je u tom filmu loš, Milivojević je očajan, Mandžuka je nepodnošljiva.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Da, meni glorifikovanje Munja kao i Kad porastem biću kengur (koje konstantno mešam), izvan diskursa tog vremena koji su obeležili, nikad nije imalo smisla. Bukvalno su pečat jednog vremena, sociološki fenomeni koje treba tako i posmatrati. I naravno da će danas biti nemoguće nadovezati se na to, a da bude smisleno. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ja sam gledala Munje u bioskopu kad su izašle. Ne znam je li bilo da starog bioskopa ili do standardnog tona u domaćim filmovima, ali jednu reč nisam razumela i jedva sam izdržala do kraja u nadi da ću pohvatati o čemu se radi.

Nisam :classic_biggrin:

I to nije bio jedini domaći film gde sam se mučila da razumem šta pričaju, ali mislim da je ovo bio najdrastičniji slučaj.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
On 3/14/2023 at 11:35 AM, alcesta said:

Ja sam gledala Munje u bioskopu kad su izašle. Ne znam je li bilo da starog bioskopa ili do standardnog tona u domaćim filmovima, ali jednu reč nisam razumela i jedva sam izdržala do kraja u nadi da ću pohvatati o čemu se radi.

Nisam :classic_biggrin:

I to nije bio jedini domaći film gde sam se mučila da razumem šta pričaju, ali mislim da je ovo bio najdrastičniji slučaj.

Ja gledao Munje u Malom Odeonu, pola filma takodzer nisam razumio sta pricaju 😂

Ali kultni bioskop(cic) taj mali Odeon, tu sam kao jedini gledalac gledao Spielbergov Artificial Intelligence i jako me puknuo taj film.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...