Jump to content

Covid-19 / SARS-Cov2 - naučne/medicinske informacije i analize


wwww
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Recommended Posts

10 hours ago, wwww said:

Ovo nije tacno za Nemacku. Ovde se kao umrli od covid-19 racunaju svi koji su umrli s tim virusom (pre toga ih testirali i bili pozitivi), do sad se nije radila obdukcija ovih slucajeva da se utvrdi koji tacno organ je otkazao/koji taacno je bio "mehanizam" umiranja. Sad bi trebalo da pocnu da rade i obdukcije zarazenih covid-19.

Postoji mogucnost da su neki ljudi, koji su umrli u ovom periodu, a nisu u ovoj statistici, takodje umrli s covid-19 ili od posledica doticnog, ali to ne znamo. Mada su do sada testirali sve teze slucajeve koji su pokazivali simptome covid-19, tako da bi trebalo da je broj umrlih s covid-19 prilicno tacan..

 

 

Onda je verovatno i to razlog zasto u Nemackoj ima znacajno manje umrlih nego u ostalim drzavama.

Link to comment
Share on other sites

  
French hospital discovers Covid-19 case from December. The hospital retested old samples from pneumonia patients and discovered that it treated a man who had Covid-19 as early as 27 December, nearly a month before the French government confirmed its first cases.
 
 
In the UK, a review will analyse how factors such as ethnicity, obesity and gender can affect people’s vulnerability to coronavirus, health leaders have said.
Public Health England (PHE) said thousands of health records of people who have had Covid-19 will be examined to establish more “robust” data on what can have an impact on the number of cases and health outcomes for different groups within the population.
The review aims to better understand how factors such as ethnicity, deprivation, age, gender and obesity could impact on how people are affected by coronavirus, PHE added.
The review is intended to provide “insight” into emerging evidence the virus is having a disproportionate effect on different groups.
It follows reports that deaths among black, Asian and minority ethnic (BAME) groups are disproportionately high.
ovo bi bilo interesantno videti
While black and minority ethnic people make up only 14% of the UK’s population, they account for 35% of all coronavirus patients in intensive care.
https://www.theguardian.com/world/2020/apr/16/inquiry-disproportionate-impact-coronavirus-bame
Many possible causes have been suggested, including existing health inequalities, such as higher levels of heart disease, diabetes, kidney disease and heart disease among the BAME population. BAME families are also more likely to live in more crowded, multigenerational households than their white counterparts, increasing individuals’ risk of exposure. Thirty per cent of the UK Bangladeshi population are considered to live in overcrowded housing, compared with 2% among the white British population. Fifteen per cent of black African people live in crowded conditions, as do 16% of Pakistanis.
A disproportionate amount of key workers, who are not working from home, including bus drivers are also believed to be BAME. Some have suggested that deficiency in vitamin D, which is more prevalent in minority ethnic groups, could be a factor.
 

Čini mi se da je slična situacija u USA kod AA populacije.
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Klotzen said:

To o slabljenju virusa sam ja čuo od Nestorovića tako da bih to uzeo sa rezervom.

 

Jedino nisam shvatio da li su oduvek postojale različite vrste covid virusa ili je mutirao i oslabio tokom ovih pola godine. Naime on smatra da covid virus koji izaziva slabe ili nikakve reakcije kod ljudi se brže širi jer ga je nemoguće detektovati i izolovati te ljude da ne šire dalje. Dok virus koji izaziva teške posledice je lako uočljiv i većina tih ljudi se ne kreće i ne širi ga dalje. Te da je kombinacijom te dve pojave došlo do "slabljenja" virusa odnosno da smanjenja "jakog" kovida i povećanja "slabog" kovida među zaraženima. Da li ta priča pije vodu ili je to još jedna priča za umirivanje javnosti stvarno ne znam.

 

Ja sam slusala nemacke i americke strucnjake koji su govorili da minijaturnih genetskih pomena ima (zato mogu da isprate odakle je virus dosao i kada, stavljali smo ovde linkove na genetska stabla ili kako se to vec strucno zove), ali da te mini promene nisu uopste tolike da se moze govoriti o mutacijama koje menjaju efikasnost/funkciju/sta god iliti slabe virus. Ja ipak verujem tim ljudima mnoooogo vise nego "najsmesniji virus" Nestorovicu koji bi da vas od covid-19 leci sodom bikarbonom.

 

2 hours ago, Sunshine State said:

@wwww

 

Je l' ta pojava uocena samo u UK? Ili su i druge drzave prijavljivale? (ne secam se da sam nailazila na clanke)

 

 

Ovo za neku cudnu bolest dece sam sad prvi put cula, u Nemackoj nisam nikog cula da ovo pominje (a ni ovo sto pratim u USA).

 

2 hours ago, I, Ja Sam Laki said:

 

Onda je verovatno i to razlog zasto u Nemackoj ima znacajno manje umrlih nego u ostalim drzavama.

Razlozi zasto Nemacka ima znacajno manje mrtvih su:

- jos u januaru je osmisljen test za virus (i podeljen s svima preko WHO), prosledjen protokol laboratorijama i pocelo se raditi na njihovom osposobljavanju da rade testove (ukljucujuci i nabavku potrebnih hemikalija) - to druge zemlje nisu uradile toliko efikasno; mi sada mozemo da radimo 890000 testova sedmicno

- uzbuna je podignuta kada su u B-W, pored detektovanja inficiranog koji je uneo virus iz Italije, nasli i jednog koga nikako nisu mogli da povezu s zaristima u Kini i Italiji - to je bio signal da je virus tu, prenosi se medju narodom, a ne zna se gde je. Sto znaci: postoji velika opasnost da se sve otme kontroli kao u Italiji. Pa se krenulo s merama, nije se cekalo da umru desetine ljudi. Takodje i narod je video sta se desava u Italiji, izvestavalo se iscrpno (plus su politicari i strucnjaci bili otvoreni i nisu se podsmevali virusu), pa je vec 2 sedmice pre uvodjenja konacnih mera distanciranja narod samoinicijativno poceo da se socijalno distancira. Ovo su pokazala merenja mobilnosti naroda.

- imali smo srece da su prvo-zarazeni bili ljudi srednjeg doba (skijasi, ucesnici karnevala, radno sposobno stanovnistvo), a ne stara lica; oni mnogo lakse i cesto neprimetno preleze bolest; virus je najpre medju njima cirkulisao, pa smo imali vremena da preduzmemo neke mere za zastitu starih; kad god virus udje u staracke domove - napravi pustos i tad brojke odu poprilicno navise. imali smo srece da tokom karnevala ocigledno nije puno bilo zarazenih osoba koje su cirkulisale okolo (za razliku od Luizijane) - neki ljudi namerno izbegavaju karneval i recimo idu bas tada na skijanje.

 

Edited by wwww
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Klotzen said:

To o slabljenju virusa sam ja čuo od Nestorovića tako da bih to uzeo sa rezervom.

 

Jedino nisam shvatio da li su oduvek postojale različite vrste covid virusa ili je mutirao i oslabio tokom ovih pola godine. Naime on smatra da covid virus koji izaziva slabe ili nikakve reakcije kod ljudi se brže širi jer ga je nemoguće detektovati i izolovati te ljude da ne šire dalje. Dok virus koji izaziva teške posledice je lako uočljiv i većina tih ljudi se ne kreće i ne širi ga dalje. Te da je kombinacijom te dve pojave došlo do "slabljenja" virusa odnosno da smanjenja "jakog" kovida i povećanja "slabog" kovida među zaraženima. Da li ta priča pije vodu ili je to još jedna priča za umirivanje javnosti stvarno ne znam.

 

Odgovorila je wwww vec, ali da dodam svoje misljenje zasto sarlatan koji nazalost ima titulu doktora koja nazalost na kvadrat nije oduzeta kada je Kon pokrenuo to pitanje pred etickim komitetom to prica.

 

Virus gripa slicno cirkulise, najcesce. Prvo ima preko 20 sojeva i cesto su u opticaju u toku jedne sezone nekoliko njih. I sad, svi krenu da se sire u otprilike isto vreme, oni tezi oblici ostaju kod kuce/u bolnici i ne sire se toliko, dok lakse infekcije cak i ne prelezimo nego prestojimo i rasirimo ih svuda - na poslu, u komsiluku, kod prijatelja itd, i zato pred kraj sezone i ako se razbolimo najcesce ce to biti neki lagani grip, jer je logicno da se najlakse siri najlaksi oblik bolesti. Plus grip jako brzo mutira i inace.

 

Nema dokaza da se to desava sa koronom, a verovatno se i nece desiti, bar ne tako brzo, nazalost.

Edited by McLeod
Link to comment
Share on other sites

Jedan od boljih tekstova koje sam procitao na ovu temu:

 

https://www.nature.com/articles/d41586-020-01315-7

 

Even more troubling is the fact that SARS-COV-2 seems to make use of the enzyme furin from the host to cleave the viral spike protein. This is worrying, researchers say, because furin is abundant in the respiratory tract and found throughout the body. It is used by other formidable viruses, including HIV, influenza, dengue and Ebola to enter cells. By contrast, the cleavage molecules used by SARS-CoV are much less common and not as effective.


The simulations driving the world’s response to COVID-19
Scientists think that the involvement of furin could explain why SARS-CoV-2 is so good at jumping from cell to cell, person to person and possibly animal to human. Robert Garry, a virologist at Tulane University in New Orleans, Louisiana, estimates that it gives SARS-CoV-2 a 100–1,000 times greater chance than SARS-CoV of getting deep into the lungs. “When I saw SARS-CoV-2 had that cleavage site, I did not sleep very well that night,” he says.

The mystery is where the genetic instructions for this particular cleavage site came from. Although the virus probably gained them through recombination, this particular set-up has never been found in any other coronavirus in any species. 

...

 

“By far the most likely scenario is that the virus will continue to spread and infect most of the world population in a relatively short period of time,” says Stöhr, meaning one to two years. “Afterwards, the virus will continue to spread in the human population, likely forever.” Like the four generally mild human coronaviruses, SARS-CoV-2 would then circulate constantly and cause mainly mild upper respiratory tract infections, says Stöhr. For that reason, he adds, vaccines won’t be necessary.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Laki21 koji lebdi said:

Jos jednom cu da zamolim da se rezultati profe-manekena i njegovi zakljucci uzmu s rezervom dok ne cujemo sta drugi naucnici imaju da kazu o ovim rezultatima. To je bila narucena studija.

(na stranu sto ne mozes na osnovu jednog malog sela da ekstrapoliras rezultate na celu Nemacku, mislim da mu ni uzorak nije bio ni dovoljno veliki niti reprezentativan da donese zakljucke koje je doneo - za ostalo ce se postarati pravi strucnjaci :classic_biggrin: )

Edited by wwww
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, wwww said:

Jos jednom cu da zamolim da se rezultati profe-manekena i njegovi zakljucci uzmu s rezervom dok ne cujemo sta drugi naucnici imaju da kazu o ovim rezultatima. To je bila narucena studija.

(na stranu sto ne mozes na osnovu jednog malog sela da ekstrapoliras rezultate na celu Nemacku, mislim da mu ni uzorak nije bio ni dovoljno veliki niti reprezentativan da donese zakljucke koje je doneo - za ostalo ce se postarati pravi strucnjaci :classic_biggrin: )

 

Ne znam, ja nisam iz struke, samo se secam da ste pre nekih 10tak dana diskutovali o ovom istrazivanju pa rekoh da okacim nas prevod 🙂 Uzorak nije reprezentativan, ali mozda moze da bude vazan deo velike slagalice.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Laki21 koji lebdi said:

 

Ne znam, ja nisam iz struke, samo se secam da ste pre nekih 10tak dana diskutovali o ovom istrazivanju pa rekoh da okacim nas prevod 🙂 Uzorak nije reprezentativan, ali mozda moze da bude vazan deo velike slagalice.

Ima tu sigurno korisnih stvari, sigurno nisu falsifikovali rezultate. Ali ja imam ogroman problem s profom na celu studije.

 

Pogledala sam mu biografiju, covek se gotovo ceo svoj radni vek bavio primarno HIV virusom (od Nemacke, pa do Bostona, pa nazad u Essen i sad u Bonn), a to je totalno drugaciji tip virusa, drugacije se prenosi, kontrolise itd. Kad sam ga prvi put u zivotu videla krajem marta u jednoj tv emisiji odmah mi je bio "sumnjiv" :classic_biggrin: : kukao je kako su mere preterane, kako se mnogi njegovi prijatelji zale kako su izgubili sve (nije nego! tek posle 7 dana primenjenih mera, a nije da verujem da se on druzi s sirotinjom rajom), kako je trebalo prvo uvesti jednu meru (zatvaranje skola) pa cekati 2 sedmice i videti kako ona utice, pa onda donositi naredne mere (kao da ce virus da ceka, a videli smo u Italiji kako se sve brzo razvijalo), na sta su se svi u studiju onako zblanuto pogledali. Naravno da mi se odmah upalila crvena lampica: ne samo da nije neutralan, vec (iskreno) i da mu je strucnost upitna.

 

Potom su na sva zvona poceli da reklamiraju da ce da uradi studiju u Heinsbergu, kako je sramota da se niko jos nije setio da to odradi, kako cemo tek da saznamo koji su stvarni putevi prenosa virusa itd. Ok, super, daj da vidimo stvarni sta se desilo u toj jednoj zajednici koja je bila brzo izolovana od ostatka, pa mu dodje kao dobro "polje" za studiju. Onda je usledila reklama kao da se kandiduje za predsednika (kriznog staba)! Ni jedna drug studija se nije tako reklamirala. Ali reko': daj da vidimo sta ce covek da uradi, da ne osudjujem prerano, nece valjda kompromitovati svoj naucni ugled i integritet zbog politike.

 

I onda dolazi KZS uoci Uskrsa gde nema nikakve prezentacije ikakvih rezultata (nista tabele, dijagrami, slicice - nista!) vec samo par pausalnih zakljucaka (koje sam isto tako mogla i ja da smislim i izdeklamujem, bez ikakvog dokaza). Niti je napisao nekakav izvestaj pa da to negde neko moze da procita, niti je dao nekom kolegi da pogleda i da misljenje/proveri. Nista. To su mu i zamerili. Onda su neki postavili pitanje kako je on uzeo uzorke i odabrao ljude za testiranje, kako je racunao procente i slicno (posto nista od toga nije bilo nigde receno), pa su ga novinari kontaktirali i pitali dodatno, a on se onda vadio kako su to preliminarni rezultati itd (kog klinca onda iznosis na bombasticnoj KZS preliminarne i neproverene rezultate?).

Da bi potom novinari malcice zagrebali ispod povrsine i videli da je studia placena od strane Vlade NRW (CDU-FDP koalicija) i neke marketinske agencije koja je direktno povezana s FDP, a da je on privatno prijatelj s celnim krugovima FDP. Pa onda vidis da se ono sto gura vlada NRW i njen predsednik poklapa s stavovima i rezultatima profe-manekena. Sto rekla jedna novinarka: koincidencija?

 

Neko me je pre neki dan pitao zasto verujem Prof Drostenu?

Za coveka do pre mesec-dva nisam nikad ranije cula. Takodje, nisam iz te struke, pa da imam preferencije za ovu ili onu "sruju", "grupaciju" ili slicno. Apsolutno mi je svejedno da li ce Vlada Nemacke da slusa Drostena, Kekulea ili nekog pedesestog - dok god ovi nepristrasno i strucno savetuju Vladu. Iskljucio sam slusala njegove podcaste i par javnih nastupa. I sta sam tu videla/cula? Covek koristi naucni metod da objasni stvari i termine s kojima obican gradjanin nije familijaran, da oceni neciji drugi naucni metod. Ono malo znanja iz genetike iz srednje skole od pre milion godina, kao i jos neke druge stvari vezne za dizajn eksperimenta i upscaling do kompleksnih sistema, mi je bila nezavisna "provera" :classic_biggrin: da ono sto covek prica ima smisla. Druga nezavisna "provera" je bio dokumentarac o SARS epidemiji, snimljen mnogo godina pre ove pandemije (mozda negde 2009-te - vidi se po licima intervjuisanih naucnika koji izgledaju znacajno mladje nego danas), u kom Prof Drosen, prof Kekule, jedan profa iz Roterdama, jedan iz USA/Kalifornije, iz CDC i jos neki pricaju o toj epidemiji/pandemiji, kako se virus sirio, sta su radili i kako su resavali probleme. Znaci, covek se vec dugo bavi tom tematikom, zna sta radi, zna koji su problemi. Za mene dovoljno za strucni kredibilitet (ako vec nije to sto je na poziciji na kojoj je :classic_biggrin: ) Pored toga, covek nema nikakve politicke ambicije niti mu mogu oceniti politicke preference (za razliku od profe-manekena), samo radi svoj posao i trudi se da nadje resenje za problem koji svi imamo. Za mene sasvim dovoljno da mu verujem (a niko mu nije osporio strucnost (osim pojedinih politicara :classic_wink: ) , plus stavljaju linkove za studije koje diskutuje, tako da svako moze da procita i vidi da ne izmislja i fabrukuje stvari.

 

 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

 

15 hours ago, wwww said:

 

Quote

French hospital discovers Covid-19 case from December. The hospital retested old samples from pneumonia patients and discovered that it treated a man who had Covid-19 as early as 27 December, nearly a month before the French government confirmed its first cases.

 

Ovo je interesantno : lekar u jednoj bolnici pored Pariza je imao ideju da ponovo testiraju slucajeve zapalenja pluca koja su imali u decembru-januaru pre nego sto je pocela prica o koroni i kada su testirali za zapalenje pluca a nisu ni imali testove za covid 19. Bili su sacuvali sve uzorke i testirali ponovo nekih 15 slucajeva koji su mogli da dodju u obzir i pronasli jedan test pozitivan na coronu - test dva puta proveren pozitivno. Taj covek od nekih 50 godina se oporavio, sve u redu, interesantno je da on niti je putovao niti je imao neki bitan kontakt sa Kinom. Njegova dva sina su takodje imali simptome (ozdravili bez problema takodje) a njegova zena uopste niti ima tragove da je imala virus. Nainteresantnije je da jedino preko nje postoji neka verovatnoca kako je virus stigao u porodicu - ona je radila ili valjda jos uvek radi u nekoj samoposluzi blizu aerodroma a sa njom radi i izvestan broj kineza tako da sada to istrazuju kao trag da traze nultog pacijenta u Francuskoj ali interesantno da preko oca i dvojice sinova koji su bili zarazeni prakticno nula verovatnoca a preko zene nezarazene najverovatnije

Edited by ciao
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, ciao said:

 

Ovo je interesantno : lekar u jednoj bolnici pored Pariza je imao ideju da ponovo testiraju slucajeve zapalenja pluca koja su imali u decembru-januaru pre nego sto je pocela prica o koroni i kada su testirali za zapalenje pluca a nisu ni imali testove za covid 19. Bili su sacuvali sve uzorke i testirali ponovo nekih 15 slucajeva koji su mogli da dodju u obzir i pronasli jedan test pozitivan na coronu - test dva puta proveren pozitivno. Taj covek od nekih 50 godina se oporavio, sve u redu, interesantno je da on niti je putovao niti je imao neki bitan kontakt sa Kinom. Njegova dva sina su takodje imali simptome (ozdravili bez problema takodje) a njegova zena uopste niti ima tragove da je imala virus. Nainteresantnije je da jedino preko nje postoji neka verovatnoca kako je virus stigao u porodicu - ona je radila ili valjda jos uvek radi u nekoj samoposluzi blizu aerodroma a sa njom radi i izvestan broj kineza tako da sada to istrazuju kao trag da traze nultog pacijenta u Francuskoj ali interesantno da preko oca i dvojice sinova koji su bili zarazeni prakticno nula verovatnoca a preko zene nezarazene najverovatnije

 

Zato sto ko zna gde su pokupili od nekog asimptomaticnog. Eto, moguce i zene, ako ne direktno preko nje, mozda je ona unela nesto u kucu.

Link to comment
Share on other sites

ako nekog zanima (i razume nemacki) evo ga intervju s profom-manekenom (na nemackom):

 

dobio je pitanje u stilu: ok, dobili smo rezultate, ali sta nam sad oni kazu, sta nam je ciniti? tu se profa vadio da to nije njegov posao (nije imao nikakav suvisli odgovor). pa sve tako nekoliko puta na slicna pitanja.

 

opsti utisak: profa se bije po glavi :twak: u smislu: ko me je vukao za jezik, ko me je vukao za jezik da se upustam u sve ovo!

:classic_biggrin:

 

elem, nista pametno nisam saznala za ovih sat vremena price, ova dvojica koja su vodila intervju su ga solidno ispreskakala.

ipak se ja drzim profe Drostena i njegovog podcasta.

Edited by wwww
Link to comment
Share on other sites

Praštajte ako je bilo već

 

https://www.dailymail.co.uk/news/article-8288599/Sweden-probably-Covid-19-cases-NOVEMBER-countrys-virus-chief-claims.html

 

Quote

Sweden probably had Covid-19 cases in NOVEMBER, country's virus chief claims, after French man is found to have been infected in December

  • Epidemiologist Anders Tegnell said cases would have been detected among Wuhan travellers 
  • The country's first official case was diagnosed on January 31 after a China trip 
  • Sweden has resisted a strict lockdown imposed by other European countries 
  • His comments come after a French man says he was infected with Covid-19 in DecemberSweden likely had coronavirus cases as early as November last year, the country's virus chief has revealed. 
  • State epidemiologist Anders Tegnell claimed individual cases would have been detected among travellers from Wuhan.

    He told Sweden's TT news agency: 'There wasn't any spread [of infection] outside Wuhan until we saw it in Europe later. 

    'But I think that you could find individual cases among Wuhan travellers who were there in November to December last year. That doesn't sound at all strange, but rather very natural.'

 

Francuska...pa Švedska...plus znam par ljudi kod nas koji su imali krajem 2019. baš ozbiljne respiratorne probleme, čak i sa zapaljenjem pluća. 

 

Ovo ako se ispostavi kao tačno, nekako nema smisla. Jer, kako je virus tinjao u mesecima kada se respiratorne infekcije najviše šire a buknuo u martu kada se takve infekcije smiruju...

 

Kako god, iako nema smisla, ovo bi bilo dobro jer bi značilo da je procenat ljudi koji su imali dodira sa virusom i stekli kakav takav imunitet ipak veći od očekivanog. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kako se ove ideje o virusu u novembru uklapaju u priču o prenosu virusa?

 

Šta meni ne drži vodu:

 

Ako je u Fra 27.12. zabeležen slučaj korone - to znači da je virus bio prisutan barem nedelju dve ranije u zemlji.

Oni tek 24.1 otkrivaju slučajeve, a 2x.2 počinje masovnije otkrivanje zaraženih.

 

Dakle 2 meseca je bio virus u cirkulaciji bez mera pre nego što kreće širenje.

Sledeća 2 meseca imamo 150000 otrkivenih slučajeva sa karantinom.


Voleo bih da mi to neko objasni. Da tebi virus 2 meseca bude u populaciji a ne raširi se, a onda pod lockdownom eksplodira - meni tu nedostaju logična objašnjenja.

 

Mislim na geometrijsku progresiju širenja.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

To je problem slican utvrdjivanju da li se virus prenosi preko povrsina. Oni nadju na svakoj povrsini virus ali ne znaju da li je ziv ili nije, a to je kljucno. U Hajzenbergu su nasli da je virus na svim povrsinama u domovima zadazenih mrtav. Doduse wwww je rezervisana spram te studije pa cu biti i ja, ali svakako predstoji jos dosta istrazivanja.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, CheshireCat said:

Kako se ove ideje o virusu u novembru uklapaju u priču o prenosu virusa?

 

Šta meni ne drži vodu:

 

Ako je u Fra 27.12. zabeležen slučaj korone - to znači da je virus bio prisutan barem nedelju dve ranije u zemlji.

Oni tek 24.1 otkrivaju slučajeve, a 2x.2 počinje masovnije otkrivanje zaraženih.

 

Dakle 2 meseca je bio virus u cirkulaciji bez mera pre nego što kreće širenje.

Sledeća 2 meseca imamo 150000 otrkivenih slučajeva sa karantinom.


Voleo bih da mi to neko objasni. Da tebi virus 2 meseca bude u populaciji a ne raširi se, a onda pod lockdownom eksplodira - meni tu nedostaju logična objašnjenja.

 

Mislim na geometrijsku progresiju širenja.

 

Pa evo sad i Kon kaze:

 

"Kon: Ako je koronavirus bio kod nas u decembru, sigurno je - sporadično

Epidemiolog Predrag Kon izjavio je da nije nemoguće da je koronavirus bio prisutan kod nas u decembru, ali ako je istina sigurno je bio sporadično u cirkulaciji"

 

Ako nije nemoguce da smo imali sporadicne slucajeve jos u decembru, kako ti sporadicni slucajevi nisu rasirili epidemiju brzinom kojom su prvi slucajevi u martu rasirili?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, Sunshine State said:

 

Pa evo sad i Kon kaze:

 

"Kon: Ako je koronavirus bio kod nas u decembru, sigurno je - sporadično

Epidemiolog Predrag Kon izjavio je da nije nemoguće da je koronavirus bio prisutan kod nas u decembru, ali ako je istina sigurno je bio sporadično u cirkulaciji"

 

Ako nije nemoguce da smo imali sporadicne slucajeve jos u decembru, kako ti sporadicni slucajevi nisu rasirili epidemiju brzinom kojom su prvi slucajevi u martu rasirili?


Moguce da nije bilo dovoljno «pocetnih» tacaka za brzo sirenje. Italijani su ih imali krs u februaru zbog lokalnih Kineza i onih na odmorima. A ostatak Evrope je krenuo u punoj brzinu kad su se masovno vracali sa skijanja. Otprilike vecina koristi slican period u februaru za redovne odmore.

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

Shvatam da sam laik i da ne razumem kako epidemije rade, ali laički je čudno.

Kao što su mi čudni i ovi ciklusi od x nedelja koje je Kon najavljivao u parovima ključnih nedelja

 

Ako ti sad otvoriš karantin (ne mislim u našoj nedođiji) nego u ozbiljnim zemljama - kako se odmah neće vratiti epidemija?

 

Quote

"Kon: Ako je koronavirus bio kod nas u decembru, sigurno je - sporadično

Epidemiolog Predrag Kon izjavio je da nije nemoguće da je koronavirus bio prisutan kod nas u decembru, ali ako je istina sigurno je bio sporadično u cirkulaciji"

 

Kako može da bude sporadičan mesecima ako mu je R faktor od 2-5 ???

 

Ok, možda je do mog neshvatanja stvari, ali imam utisak da smo uskraćeni za informacije koje se znaju ali se iz nekog razloga ne puštaju u javnost.

Opet ne mislim na našu nedođiju, a imam u vidu i scene iz bolnica koje govore da virus nije šala.

 

Edited by CheshireCat
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, I, Ja Sam Laki said:

Da, mozda kod nas nije bilo zarazenih, ali eto taj slucaj u Francuskoj, skoro mesec dana nije bilo zarazenih, a onda za nedelju dana 20000 ( karikiram) 

jesu li nasli ko je bio inicijalni zarazeni u Mülhausenu na onom verskom okupljanju koje se smatra inicijalnom kapislom za Elzas i okolinu, a i za mnoga druga mesta u Francuskoj i overseas?

 

Sto se tice tih slucajeva iz prosle godine koji se sad pronalaze, mozda ti ljudi jednostavno nisu otisli na neko veliko okupljanje u periodu kad su bili zarazni da odjednom zaraze veliki broj ljudi, vec se virus "samoubio" kad su oni prelezali taj kriticni deo od 5-6 dana kad su zarazni.

Link to comment
Share on other sites

Pa ne znam, ovde ide prica da su se neki virolozi vratili iz Vuhana krajem Decembra u Strazbur. Francuzi i Kinezi rade na nekom zajednickom ispitivanju. Otuda i izjave Makrona da virus nije nastao u labaratoriji, tj nije ljudskih ruku delo.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...