Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Uppdate iz Svedske. Od sutra zatvaranje svih srednjih, visih i visokih skola. Za osnovne se jos trazi resenje zbog zaposlenih roditelja, tako da one do daljnjeg rade.  Stockholm oznacen kao posebno ugrozen na upravo odrzanoj press konferenciji Svedske vlade. S mog prozora potvrda ove vesti, grad nikad pustiji.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 3/16/2020 at 12:09 PM, Yoyogi said:

Kolega, baziran u Singapuru, vraća se sa 2-nedeljnog odmora iz Indije. U međuvremenu se situacija pogoršala. 

HR firme je morao da pita vlasnika zgrade da li mu je dozvoljen ulaz u stan. Jeste ako nema temperaturu. Ako ima, neće ni stići do stana, pravac bolnica.

Poseban taxi za njega da ga doveze sa aerodroma, taxi sa ograđenom kabinom za vozača i mora da se plati dubinsko čišćenje.

Ne sme da prekorači prag stana dve nedelje. Hranu da mu donose i security zgrade da mu ostavi pred vratima. Mora da kupuje i da plaća preko Interneta.

 

Danas se čujem sa tim kolegom iz Singapura. Na povratku iz Indije, gde je bio 3 nedelje, otišao dok još nije stiglo dovde gde je sada oko virusa, morao je na aerodromu (pod nadzorom službenika u skafanderima) da daunlouduje app za praćenje njegovog kretanja. Nema "battery low" izvinjenja, uvek mora da ima telefon uz sebe. Osoblje zgrade zna da je poseban slučaj, ako telefon ostavi u stanu i izađe, zvali bi policiju.

Danas mu je dan 0, još 15 dana. Radi od kuće.

Link to comment
Share on other sites

oko 35000 Nemaca-turista treba da se vrati narednih dana nazad u zemlju. Bice organizovani specijalni charter letovi (Maldivi, Dominikanska Republika, Filipinni...), vlada je izdvojjila 50 miliona eur za ovo. Frankfurtski aerodrom je dobio specijalna ovlascenja i olaksice (a imaju i medicinsku ekipu koja odmah proverava putnike na licu mesta) i sve ce ici preko njih. Bitno je da se teretni saobracaj odrzi, a razmatra se da se i neki (veliki) putnicki avioni prekonfigurisu da mogu da prevoze teret.

(kad se vec prica o avio saobracaju)

 

VW zatvara fabrike po Evropi na 3 nedelje.

Edited by wwww
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Yoyogi said:

 

Da pitam Kronosa mada više članova govori o tome, u čemu je stvar sa vodom i zašto tablete za prečišćavanje?

Veci bazeni imaju pumpu za preciscavanje vode i obavezno se dodaju te tablete radi unistavanja virusa i bakterija.

U suprotnom, morao bi da menjas kompletno vodu svake nedelje sto u slucaju mog INTEX bazena od 7m precnika znaci poprilican racun kod vodovoda.

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, kalistenika u rutini said:

nemoj vise prolaziti tuda.

 

To radim 10 godina svaki dan kada nema kiše, 12km biciklom u vreme ručka. Sam, bez uklapanja u masu.

 

2020museumclosed04.jpg

 

A ulice puste (staza za bicikle je posebno od ulica) što je istina normalno kada su škole zatvorene, sada još manje saobraćaja. U podne, kolski saobraćaj je kao u ponoć.

1 minute ago, Kronostime said:

Veci bazeni imaju pumpu za preciscavanje vode i obavezno se dodaju te tablete radi unistavanja virusa i bakterija.

U suprotnom, morao bi da menjas kompletno vodu svake nedelje sto u slucaju mog INTEX bazena od 7m precnika znaci poprilican racun kod vodovoda.

 

 

Ja nemam bazen, javni waterparks (kao sajamske hale) su kod mene zatvoreni.

Mislio sam da nije nešto oko vode za piće, sa česme, pa da se ona prečišćava?

Link to comment
Share on other sites

jos jednom, neverovatno koliko su ljudi ne znam dal da kazem sebicni, glupi ili sta vec..

-bukvalno svi ljudi koji su dosla iz inozemstva, cak i da nisu dobili preporuku, ako imaju gram svesti, trebali bi da se samoizoluju na dve nedelje, bez obzira dal osecaju simptome ili ne, ali masa njih upravo radi suprotno, krecu se jos vise, posto su oni u zurbi jelte, radi se, kurci palci..

-postoji razlog zasto se zatvaraju teretane, proslave itd itd.. to sto tamo neki lik drzi kucnu teretanu za koju zna par ljudi, ili sto se u ilegali™ prave proslave, ne znaci da ste zajebali sistem, zajebali ste same sabe, ali i sve oko sebe, koji ce zbog vase nemarnosti da najebu..

-nije dzabe receno da stariji ljudi ostanu u kucama, i kad krse to, ne sjebavaju sistem i drzavu, vec sjebavaju sebe, ne shvatajuci da ce proci kao glineni golubovi..

 

sistem bi malo koga mogao da spasi i u kontrolisanim uslovima, ali sa ovoliko nesavesnih, glupih i bezobraznih gradjana, doci ce do brze ekspanzije virusa, nego sto bi trebalo, i onda se nece odlucivati dal spasavati mladjeg ili starijeg(a svi znamo kako su tu karte podeljene), vec ce se napraviti situacija da se bira izmedju mladih..

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Kronostime said:

 

Ima i za to lek

spacer.png

 

Jedna tabletica preciscava 1.5L vode

 

Pa ne znam što bi mi to trebalo. Nisam čuo da je voda sa česme nebezbedna. Pa to sam u stvari hteo i da pitam, da nije neko proneo glas da je voda iz vodovoda u Srbiji falična?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Chaos Is Me said:

Iako je to u ovom momentu potpuno deplasirano, avio-industrija je verovatno grana privrede koja je najviše devastirana virusom. Ako se ovako nastavi, većina avio kompanija već u maju može da proglasi bankrot.

 

Isto tako i turističke agencije.

Kako je devastilara tako je i najvise doprinela sirenju virusa.

1 hour ago, Vjekoslav said:

 

to u maju. na jesen bankrot proglasava i Republika Hrvatska.

 

 

 

super. jedna tabletica na 30 000 litara vode.

i kako dodjes do 0.1% klora u jednoj litri? 

 

Elektronenmikroskop.jpg

 

elektronskim mikroskopom? :classic_biggrin:

Prostom matematikom 😀. Razmutis tu tabletu u toliko hiljada litara da bude 0.1% klora. Onda uzmes flasu od jednog lita i napunis je.

 

@n4l1m Mom prijatelju juce se sin nekako uspeo vratiti iz Bugarske , bio na razmeni studenata, dobio je 14 dana samoziolacije. Posto roditelji nemaju prostor gde da ga samo izoluju, oni su svi zajedno, ( mama koja je inace medecinska sestra, tata, i sestra). Danas se cujem sa prijateljem/tatom, piatam da li je u samoizolaciji, i da li su mu rekli kako treba da se ponasaju ostali clanovi ukucana. Kaze nisu rekli nista, prijatelj je otisao na posao, supruga mu isto otisla na posao u bolnicu, sestra i brat su kuci. I sad sta kakva samo izolacija, ako roditelji moraju ici na posao. Sve mi je pomalo ne logicno. 

Edited by I, Ja Sam Laki
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Chaos Is Me said:

Iako je to u ovom momentu potpuno deplasirano, avio-industrija je verovatno grana privrede koja je najviše devastirana virusom. Ako se ovako nastavi, većina avio kompanija već u maju može da proglasi bankrot.

 

Isto tako i turističke agencije.

sportska industrija u najsirem smislu je isto u kolapsu.
televizije koje se bave sportskim prenosima i okrecu milijarde (samo od formule 1, let's say) su suocene sa takvim gubicima da je to stravicno.
totalna propast.
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Vjekoslav said:

 

hmmm, nije mi to bas egzaktno. hajde da je u pitanju fis paprikas, pa ako ti se omakne kasika vise aleve paprike i nije frka, ali previse klora ostecuje povrsine. meni za ubijanje virusa treba tocno 0.1%. ne vise, ne manje. 

 

Uzmi granule, to se lakše dozira. ja sam naručio granule.

Link to comment
Share on other sites

Prijatno sam iznenađen radom policije. Idu po kućama i čekiraju ljude koji su u zvaničnom karantinu. Bili kod kuma u stanu pored sinoć u pola 1, proveravaju. Ima ih dosta po ulicama. Svaka čast. Nadam se i prvoj krivičnoj prijavi za imbecile koji ne poštuju karantin. I po džepu naravno. 

  • Like 21
Link to comment
Share on other sites

Tip za ektremiste: mogu da se pazare germicidne lampe (lampe za bolnice i operacione sale). Ima ih i na stativu sa točkovima pa guraš iz sobe u sobu i zračiš površine. Koštaju negde oko 120-125 Ojra (bar je bilo tako pre par godina) kod domaćih proizvođača iz Srbije.

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...