Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

30 minutes ago, Laki21 said:

 

 

Kojoj i gde?

 

A ovo linkovano sumnjam da stiže za manje od mesec dana.

 

Piše u zadnjoj rečenici, farbara na Karađorđevom trgu u Zemunu, pord radnje sa biciklima i trafike za loto. Ona strana što ulazi u ulicu 22. oktobra.  ovolinkovano bi trebalo za 20-25 dana da stigne. Nece ova priča tako brzo proći, tako da ni to nije prekasno.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, nemanjaol said:

 

 

Znači obaveza svakog je da pozove broj telefona i da postupi po uputsvima stručnih ljudi sa kojima razgovara.

 

Ne da ide na svoju ruku u dom zdravlja. 🙂

 

ne, pokusaj ponovo.

 

u dom zdravlja trenutno niko ne moze da udje izuzev onih koji su telefonom najavili svoj dolazak iz tog i tog razloga, bar je tako kod mene u hudu.

 

ti mozes da odes u dz, ali ces poljubiti vrata, u najboljem slucaju mozes da dodjes, ako si nenajavljen, da trazis masku, a to je na ulazu gde dezuraju medicinari.

 

 

 

 

3 minutes ago, nonick said:

 

i jel su te testirali za koronu?

 

 

 

ne, po njihovom misljenju nema potrebe za tim, jer sam dobro i nemam nikakve simptome, ali i to je otvoreno ako dodje do nekih promena u narednim danima. :classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, kalistenika u rutini said:

 

 

 

 

 

 

ne, po njihovom misljenju nema potrebe za tim, jer sam dobro i nemam nikakve simptome, ali i to je otvoreno ako dodje do nekih promena u narednim danima. :classic_biggrin:

 

my point exactly. 

 

taj koji je rekao da ides na pregled nije dobio dobra uputstva. 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Dropkick Murphys said:

i ovo je zvanicna stranica gde se citaju preporuke a ne oni brojevi telefona koje je kolega pozvao.

 

znas sta, pa dobro je sto tamo nije neka velika zarazenost, hvala bogu. I da ostane tako.

Edited by nonick
Link to comment
Share on other sites

On 3/15/2020 at 12:15 AM, Plavi Golub said:

Stvarno mislim da je iz ovog italijanskog iskustva najvaznije da se zastite stariji i bolesniji privremenim promenama u nacinu zivota njihovog i u okruzenju. Da ne bleje okolo koliko su navikli i da se oni roviti i hronicari nekako malo izoluju. Sad uz sve probleme sistema i sulide politike postoji objektivan problem nase poslovicne bandoglavosti koja se sa godinama postaje jos gora. 

Imam gadnu dilemu po pitanju silne brige pa i (histericne) ljubavi prema nama starijima od 60, 65 godina...do pre neku nedelju, bili smo odvrati, izlisni starci koji perverzno gnjeve vekne hleba po rafovima, guraju se po gradskom prevozu, dzabe leba jedu i da nije nasih penzija, radio bi onaj malj iz lapota....? 

i, cujem na vestima, od sutra - ni makac iz kuce? Hapsice, kaznjavace a sve iz silne brige da ne pomremo?

Zdrava logika mi kaze da bi svaka diktatorska, autokratska vlast bila presrecna da nas se na ovako elegantan nacin ratosilja iz budzeta? 

Pa u cemu je problem? U respiratorima, ocigledno. Koliko god da ih ima ili nema, vlast se plasi da mi matori ne zauzmemo te sprave pa da ih ne bude dovoljno za radno sposobno stanovnistvo. 

Zaboravljate jednu bitnu strvar: mi smo rodili vas, ne vi nas. To znaci da nema te zrtve koju nismo spremni da ucinimo za vase dobro. A nije dobro da mi dete optereceni poslom i brigom za svoju porodicu baza po samoposlugama i apotekama, rizikuje zarazu da bih ja glockala koske zatvorena protiv svoje volje. 

Nema logike da od dece trazite zrtvu. To je privilegija, nas, roditelja. 

Po meni, ja sam ta koja treba da se izlozi razumnom riziku, ja sam ta koja treba da snabdeva moje najdraze sve dok mogu a ako se razbolim, potpisacu da mi ne treba respirator.

Oduzimate mi pravo da biram kako cu da umrem i za koga da dam ovo malo zivota sto mi je ostalo.

Ocajna sam.

P.S. Za Plavog Goluba: sve ovo  nije komentar na vas licni stav, razumem da brinete, citirala sam vas samo kao ilustraciju drzavne politike....ne zamerite.

Edited by Pletilja
  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Pletilja said:

Ocajna sam.

 

Niko vam ne brani da umirete ali nije u redu izlagati se riziku gdje ce vam neko bez obziras na sve, morati barem pokusati pruziti nekakvu pomoc i njegu ako obolite od virusa. Ne radi se samo o respiratoru, nego i o zauzimanju resursa i osoblja. 

 

Svakome od nas je duznost barem pokusati ne razboliti se, a ne inatiti se i izigravati neku mucenicku zrtvu. Saberite se malo, pratite vijesti, slusajte savjete strucnjaka i izdrzite dok ovo ne prodje.

 

 

 

  • Like 5
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Honey Badger said:

 

Niko vam ne brani da umirete ali nije u redu izlagati se riziku gdje ce vam neko bez obziras na sve, morati barem pokusati pruziti nekakvu pomoc i njegu ako obolite od virusa. Ne radi se samo o respiratoru, nego i o zauzimanju resursa i osoblja. 

 

Svakome od nas je duznost barem pokusati ne razboliti se, a ne inatiti se i izigravati neku mucenicku zrtvu. Saberite se malo, pratite vijesti, slusajte savjete strucnjaka i izdrzite dok ovo ne prodje.

 

 

 

Drugi put u poseldnjih 20 godina diskredituju, diskriminisu me po osnovu godina zivota: 1997 na spisku starijih od 50 godina u firmi u kojoj sam radila bila sam i ja. A sad ovo....mnogo je. Pokusajte da razumete, nije u pitanju nikakvo zrtvovanje, u pitanju je smislenost zivljenja. Sinoc, nepunih pola sata nakon objavljivanja odluke o vanrednom stanju, zvonio mi je na vrata mladi komsija sa sprata iznad naseg i jednom recenicom najavio da mu samo posaljem poruku sta mi treba, donece mi. Mi se skoro i ne poznajemo, srecemo se na stepenistu a on tako, nicim izazvan....za takvu mladost, za tu dobrotu, tu pristojnost.....sve bih dala. 

  • Like 6
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Pletilja said:

Imam gadnu dilemu po pitanju silne brige pa i (histericne) ljubavi prema nama starijima od 60, 65 godina...do pre neku nedelju, bili smo odvrati, izlisni starci koji perverzno gnjeve vekne hleba po rafovima, guraju se po gradskom prevozu, dzabe leba jedu i da nije nasih penzija, radio bi onaj malj iz lapota....? 

 

 

Pletilja, slab ti je taj rezon, ali ga razumem - meni da kazu nema setnje, mislim da bih progrizao otvor na ogradi. Elem, sve je to statistika, a ona kaze da covek sto je stariji on je podlozniji bolestima i ovaj virus lakse zapati. Pa onda ode u bolnicu a to dete koje je bazalo po prodavnicama udari auto, ili se zagrcne koskom ili mu padne klavir na glavu. A bolnica je vec opterecena onima koji su eto uzeleli da unucima kupe svezih jabuka sa pijace (kao moja tasta jutros). I onda imas nesto sto nijedan doktor ne bi hteo da radi, ali takve su rogate srece: mora da bira ko ce da se zakaci za taj jedan respirator. 

Tako da, dajte da se dopisujemo ovako virtuelno, a i sto da ne mozda i posvadjamo, jer ipak je tako manja steta. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, Pletilja said:

Za Plavog Goluba: sve ovo  nije komentar na vas licni stav, razumem da brinete, citirala sam vas samo kao ilustraciju drzavne politike....ne zamerite.

 

Ne zmeram vam, mada se ne slazem do kraja sa vama. Uzimam ljudski aspekt, ovaj politicki ne. Jednog roditelja sam izgubila pre par meseci, jos je sveze. Drugi, tako malo ustrojen kao i vi je od proslog cetvrtka u bolnici i pripada grupi izuzetno osetljivih. Posete su zabranjene, hvala im na tome. Ne moze ni telefon, nista.

 

Ja zivim sa balkanskim kratkim fitiljom i mozgom strukturisanim na drugi nacin. I kao mnogi sam morala da odem da sacuvam zdravu pamet. I gledam taj haos i molim silu da bude sa nama i da se ludilo zavrsi, iako nije samo lokalno. A mozda ne mogu ni da doputujem. 

 

38 minutes ago, Pletilja said:

Zaboravljate jednu bitnu strvar: mi smo rodili vas, ne vi nas. To znaci da nema te zrtve koju nismo spremni da ucinimo za vase dobro. A nije dobro da mi dete optereceni poslom i brigom za svoju porodicu baza po samoposlugama i apotekama, rizikuje zarazu da bih ja glockala koske zatvorena protiv svoje volje. 

Nema logike da od dece trazite zrtvu. To je privilegija, nas, roditelja. 

 

Malko ste mnogo bandoglavi vise nego sto treba. Mnogo je vaznije da ste zivi i relativno zdravi svojoj deci makar da su na Marsu, da moze da se cuje roditeljska rec makar i preko Skajpa i telefona nego da se uzme kilo hleba i kutija mleka. Ili sto cete da "poginete slavno za skobodu".  Od 19 ja se na svoje roditelje gotovo nisam oslanjala, ali mi je znacilo da znam da su dobro koliko se moze. Nema to veze ko je koga rodio i slicno. 

 

Nije ovo vreme za inacenje. Te mere su copy paste iz drugih sredina. Sad sto je to tesko primenljivo na tu siromasnu infrastrukturu i nemoguc mentalitet naroda je druga stvar.

 

Da mi neko sada ponudi da bilo sta organizujem tu i generalno se mlatim sa ljudima, nema para i privilegija zbog kojih bih to prihvatila. To samo sociopata i moze. Savesna i pametna osoba jok.

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

Dakle, imamo lekare, trgovce, vatrogasce - sociopate? Varate se, ima nas koji ne zive po onoj "u se, na se i podase,..."Na mojoj strani ima velikih i slavnih primera preuzimanja ozbiljnih rizika za opste dobro. Mi to tako. Ja necu na smetliste istorije, necu da dodajem na taj cudovisni egoizam koji je ovu civilizaciju doveo direktno do ove poshasti.

Edited by Pletilja
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Plavi Golub said:

 

Ne zmeram vam, mada se ne slazem do kraja sa vama. Uzimam ljudski aspekt, ovaj politicki ne. Jednog roditelja sam izgubila pre par meseci, jos je sveze. Drugi, tako malo ustrojen kao i vi je od proslog cetvrtka u bolnici i pripada grupi izuzetno osetljivih. Posete su zabranjene, hvala im na tome. Ne moze ni telefon, nista.

 

Ja zivim sa balkanskim kratkim fitiljom i mozgom strukturisanim na drugi nacin. I kao mnogi sam morala da odem da sacuvam zdravu pamet. I gledam taj haos i molim silu da bude sa nama i da se ludilo zavrsi, iako nije samo lokalno. A mozda ne mogu ni da doputujem. 

 

 

Malko ste mnogo bandoglavi vise nego sto treba. Mnogo je vaznije da ste zivi i relativno zdravi svojoj deci makar da su na Marsu, da moze da se cuje roditeljska rec makar i preko Skajpa i telefona nego da se uzme kilo hleba i kutija mleka. Ili sto cete da "poginete slavno za skobodu".  Od 19 ja se na svoje roditelje gotovo nisam oslanjala, ali mi je znacilo da znam da su dobro koliko se moze. Nema to veze ko je koga rodio i slicno. 

 

Nije ovo vreme za inacenje. Te mere su copy paste iz drugih sredina. Sad sto je to tesko primenljivo na tu siromasnu infrastrukturu i nemoguc mentalitet naroda je druga stvar.

 

Da mi neko sada ponudi da bilo sta organizujem tu i generalno se mlatim sa ljudima, nema para i privilegija zbog kojih bi to prihvatila. To samo sociopata i moze. Savesna i pametna osoba jok.

 

Sad ću ja malo, samozvano, da advokatišem Pletilji.
Siguran sam da zna Pletilja dobro šta je razumno, kako se ponašati, može da joj ne bude po volji ali će poslušati sina, izolacija-izolacija, logor, ako treba. Nepodnošljiva je ljubav koju nam AV preko ekrana upućuje, njemu je najvažnije na sveti da sačuva voljene penzionere, danas premijerka drži konferenciju za medije, valjda da pokaže da je i ona neki kurac, pa priče, ne mrdajte, sve ćemo doneti, i hranu i piće i pare... Ma, meni ne treba ništa, organizovao sam se, izolovao, minimalno izlagao, ali teško mi je da slušam kako se brinu, lakše bi podneo da se pojavi neki Kriger u uniformi, proglasi zabranu kretanja, u dve rečenice, bez patetike.

Da mi matori umemo da budemo nerazumni, ponekad i sebični, nedisciplinovani, to stoji, ali neka ne brinu, neka naređuju, kažnjavaju, neka postave snajpere na svakom uglu, pa ko se pojavi, a hoda sa štapom...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Malo zastrasivanja nije na odmet,valjda tako rezonuju,vidis da Brnabicka pizdi jutros da se ona pravila ne postuju.Kod mene pakao,Intesa ne radi,Rajfajzen ne da devize samo dinare,pre mene devizna penzionerka jebe majku i nece da izadje dok joj ne daju bar nesto,ispred red,mentol neki dize preko 300k sa bankomata,umalo tuca ne izbi.U prodzi nema domestosa,lik kupi 40 sapuna,baba neka 20 kg secera,svi se pozdravljaju i sprdaju oko virusa.Pakao.Kafici puni,pekare isto.

Edited by Bobby Axelrod
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Div said:

Sad ću ja malo, samozvano, da advokatišem Pletilji.
Siguran sam da zna Pletilja dobro šta je razumno, kako se ponašati, može da joj ne bude po volji ali će poslušati sina, izolacija-izolacija, logor, ako treba. Nepodnošljiva je ljubav koju nam AV preko ekrana upućuje, njemu je najvažnije na sveti da sačuva voljene penzionere, danas premijerka drži konferenciju za medije, valjda da pokaže da je i ona neki kurac, pa priče, ne mrdajte, sve ćemo doneti, i hranu i piće i pare... Ma, meni ne treba ništa, organizovao sam se, izolovao, minimalno izlagao, ali teško mi je da slušam kako se brinu, lakše bi podneo da se pojavi neki Kriger u uniformi, proglasi zabranu kretanja, u dve rečenice, bez patetike.

Da mi matori umemo da budemo nerazumni, ponekad i sebični, nedisciplinovani, to stoji, ali neka ne brinu, neka naređuju, kažnjavaju, neka postave snajpere na svakom uglu, pa ko se pojavi, a hoda sa štapom...

 

Pa jeste, ali on to kaze po sluzbenoj duznosti, a deca govore iz drugih motiva. A ako vam se nesto desi, znam moze uvek, deca su na gubitku, njega zaboli stikla, ako i ona.

Edited by Plavi Golub
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Div said:

Da mi matori umemo da budemo nerazumni, ponekad i sebični, nedisciplinovani, to stoji, ali neka ne brinu, neka naređuju, kažnjavaju, neka postave snajpere na svakom uglu, pa ko se pojavi, a hoda sa štapom...

 

Apsolutno sam protiv kaznjavanja jer se uspostavlja presedan koji vlast moze da iskoristi u drugim situacijama.

 

Stariji ljudi nisu mali ni maloumni, dovoljno je da im se kaze da ogranice kretanje, oni bas bolesni se ionako nigde ne krecu.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...