Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Najveca covid-19 zaraza na jednom radnom mestu u Severnoj Americi.

 

Mesto : klanica goveda u Alberti, Red Deer, velikog kapaciteta. April 2010.

 

Ukupno radnika : 2000


Zarazenih/pozitivnih : 920

 

Smrtni ishod : 2

 

Slicno kao u Nemackoj radnici su stranci na privremenoj radnoj dozvoli. Umrla je 67-godisnja filipinska drzavljanka i 51-godisnji Meksikanac.

 

Nije mi poznato da li su imali neka prethodna oboljenja koja su uticala na smrtni ishod.

 

Klanica je posle 3 nedelje otvorena.

Edited by Down With The Sickness
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, urosg3 said:

jasno mi je. Lako rešiva dilema:
1. Nema veze sa slobodom, kako bi imalo kad je nametnuta mare, nošenje maski je propisano.
2. Nošenje odeće stvarno štiti od vremenskih uslova
Na kraju sve što pišeš bi moglo da stoji da ima utemeljenje u društvenim navikama, kao što nošenje odeće ipak ima. Odavno se praktikuje, pa smo svikli što se kaže.
Nošenje maski nema to utemeljenje, trebaće vekovi da stekne, onda bi poređenje bilo kako tako primereno.

1. Zar nisi bas ti tvrdio da ogranicavaju tvoju slobodu? Ja to nisam rekao/ni napisao. Istina je da je propisano al ida li ti to stvarno ugrozava slobodu? Odeca nije propisana, ali da li bi ti stvarno dopustil ida ides go po gradu jer si slobbodan?
2. Nosenje maski nema drustveno utemeljenje ali nije u jednom trenutku imalo ni nosenje odece, zar ne?

9 hours ago, Slavisa iz Tavankuta said:

 

Ja sam za. Uglavnom kad sam kuci, sam bez odece. Naravno cim neko zakuca na vrata onda se obucem. Imam uslova da budem i u dvoristu go, ali ipak ovde na selu privacy nije kao mozda u gradu.

Masku nosim jednu te istu evo mesec dana, ovu hirursku, nema virusa na njoj, i dalje je cista. Zasto menjati.

Ne krecem se mnogo samo osnovno, samoposluga i to je to.

 

Upravo tad i treba da je nosis, tad je i ja nosim- zatvoren prostor sa vise ljudi, kad ne mogu da ga izbenem.

Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, stefan81888 said:

1. Zar nisi bas ti tvrdio da ogranicavaju tvoju slobodu? Ja to nisam rekao/ni napisao. Istina je da je propisano al ida li ti to stvarno ugrozava slobodu? Odeca nije propisana, ali da li bi ti stvarno dopustil ida ides go po gradu jer si slobbodan?
2. Nosenje maski nema drustveno utemeljenje ali nije u jednom trenutku imalo ni nosenje odece, zar ne?

 

Upravo tad i treba da je nosis, tad je i ja nosim- zatvoren prostor sa vise ljudi, kad ne mogu da ga izbenem.

svaki namet i propis jeste ograničavanje slobode, zato i postoji institucija javne rasprave, gde se debatuje 🙂 Ja bih lično voleo da je maska preporuka, a ne obavezajućuja naredba, pa da nam ostavi pravo na izbor, a da se kao savesni građani lepo prilagodimo, i izaberemo da nosimo maske. Još da nam nedvosmisleno dokažu da je efikasno i to je to. Svesno žrtvujemo jednu slobodu na korist zajednice, a nije nam nametnuto.
Da  li bih išao go po gradu? Ne bih, ali mi drago da postoji sloboda izbora pa i izbor da ne koristim baš tu slobodu. I da postoji način i da se predomislim.

za društveno utemeljenje treba mnogo vremena da prođe, mada kakvu su histeriju digli mediji, izgleda da skraćuju to vreme.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, stefan81888 said:

 

Urose, ne mozemo ozbiljno da diskutujemo kad ovo stalno ponavljas. Kacili su ti ljudi linkove, imas i po netu na 2 klika.

eh izvini, ja sve što nalazim, a da je relevantno jeste da nošenje maski smanjuje rizik  od infekcije, a ne da je efikasna zaštita.
 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, urosg3 said:

eh izvini, ja sve što nalazim, a da je relevantno jeste da nošenje maski smanjuje rizik  od infekcije, a ne da je efikasna zaštita.
 

 

Izvini na malo drskom odgovoru. Pisao sam na NBA topicu zasto stvari nisu i ne mogu biti egzaktne u ovom trenutku kad je rec Kovid a verovatno ce biti u buducnosti. Evo posta:

 

1 hour ago, stefan81888 said:

 

Jedan od nacina da se klasifikuju problemi i okruzenja u kojima se javljaju je sledeci:

1. Jednostavni problemi/okruzenja- skoro sve je poznato, gotovo da nema nepoznatih. U ovu kategoriju spada npr. neki jednostavni administrativni rad.
2. Komplikovani: pojavljuje se nepoznate, ali ipak je vise poznatih variabli, rad je tezi u odnosu na prvu kategoriju- ovde spadaju recimo zanimanja kao sto su prosveta, advokatura, inzenjering u sirem smislu itd.

3. Kompleksni sistemi- U ovakvim sistemima, mnogo je vise nepoznatih nego poznatih. Unapred se vrlo malo zna o zadacima, tesko se zakljucuje i prakticno krece u mraku, te se znanje stice i odluke donose u hodu, kroz pokusaje i greske iz kojih se uci. U ovu kategoriju spada npr. softversko inzenjerstvo.

4. Haoticni sistemi- skoro da nema poznatih. Ovde spada rad startapa na primer.

 

Vise o tome: https://en.wikipedia.org/wiki/Cynefin_framework

Rad medicine na polju resavanja problema zvanog Korona svrstao bih u trecu kategoriju. Jednostavno, mnogo je nepoznatih i saznaje se u hodu, do resenja se ne moze doci preko noci jer, kao sto rekoh, mnogo stvari nije poznato a ono sto ocekujemo kao finalni produkt nije igracka. Uz to, dodatnu dimenziju kompleksnosti daje i to sto se radi o ljudskim zivotima, onda publicitet, uticaj na ekonomiju..

 

Mene u takvoj situaciji ne cudi sto do sad prakticno imamo preporuku za maske i distancu, te period inkubacije od 14 i to je to od informacija..Ne moze se znati sve sad i odmah i sam proces saznanja nije jednostran i ne ide uvek uzlazno.

 

Tako da, u ovom trenutku ne mogu da kazem da je medicina failovala, iz gore pobrojanih razloga. Tu se ne slazem. Za reakciju samog ljudskog drustva se slazem, napisao sam na odgovarajucem topiku pre mesec dana i ponovicu-ovaj virus je jedan veliki poraz pre svega ljudskog drustva, i u to nema sumnje. Lose smo odreagovali a niije se bas trazila neka preterano velika zrtva.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, urosg3 said:

eh izvini, ja sve što nalazim, a da je relevantno jeste da nošenje maski smanjuje rizik  od infekcije, a ne da je efikasna zaštita.
 

Šta ovo tačno treba da znači? Ti tražiš stopostotnu zaštitu?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, stefan81888 said:

 

Izvini na malo drskom odgovoru. Pisao sam na NBA topicu zasto stvari nisu i ne mogu biti egzaktne u ovom trenutku kad je rec Kovid a verovatno ce biti u buducnosti. Evo posta:

 

 

odličan post, hvala, tačno je da je sistem kompleksan a još tačnije da ima nepoznatih u sistemu. Već je, nadam se vreme, da se polako i te nepoznate rešavaju, pre svega društveni uticaj profilaksnih mera, valjda su i društvene nauke - nauke, nije sublimiran život u protivepidemijskim merama. Predugo traje da bi moglo da se svede na to, i još će trajati.
Sasvim je ok struka na prvom mestu, ali ima još struka 🙂
 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, djole said:

Šta ovo tačno treba da znači? Ti tražiš stopostotnu zaštitu?

ne baš, što to misliš? 

 

20 minutes ago, urosg3 said:

Još da nam nedvosmisleno dokažu da je efikasno i to je to. Svesno žrtvujemo jednu slobodu na korist zajednice, a nije nam nametnuto.

Tragam za odgovorom,  što bi @stefan81888   u kompleksnom sistemu, sa mnogo nepoznatih izvučemo nošenje maski kao zaštitnu meru, koja smanjuje verovatnoću, i to na papiru izgleda super.
Sa druge strane ljudi kao ljudi, neko savestan, neko nije, neko spretan neko nespretan, i imamo to što imamo. Epidemijska kriva raste i pada, bez obzira da li je nošenje maski, pazi sad ključnu reč: PROPISANO ili nije. U SWE, npr pada epidemjska kriva iako nošenje maski nije propisano, u Japanu raste, iako je propisano i poštuje se. Pa idemo dalje, u FRA raste kriva iako je propisano, u Belorusiji, nakon silnih protesta i hiljada ljudi u bliskom kontaktu bez maske i dalje stoji na platou i ne raste.

Sve to možemo da zanemarimo, ukoliko želimo, i da nađemo opravdanje, ali pristojno je kritički se osvrnuti pa reći da propisano nošenje maski ima logike, i deluje da daje rezultat, ali ima ozbiljnih naznaka da nije baš tako. I da nam treba još vremena da izmerimo.


Ne zaboravi da osim propisanog postoji i način da se nošenje maski - preporuči, snažno savetuje, i da se ubeđuje. Koja je korist od toga mislim da je očigledno:

1. mera zaštite je verovatno dobra
2. sopstvenim izborom ubeđen pojedinac nosi masku po proceduri, svesnim izborom da se zaštiti
3. izbijaš meni i meni sličnima argument da nam je mera nametnuta, mi je prihvatamo bez kritika

 

mane su isto očigledne, nepoverenje prema struci, institucijama, ali i to smo valjda prežvakali.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, urosg3 said:

 Epidemijska kriva raste i pada, bez obzira da li je nošenje maski, pazi sad ključnu reč: PROPISANO ili nije. U SWE, npr pada epidemjska kriva iako nošenje maski nije propisano, u Japanu raste, iako je propisano i poštuje se. Pa idemo dalje, u FRA raste kriva iako je propisano, u Belorusiji, nakon silnih protesta i hiljada ljudi u bliskom kontaktu bez maske i dalje stoji na platou i ne raste.
 


Epidemijska kriva, bas kao sto kazes, moze i da raste i da pada, samo zavisi u kom segmentu vremena posmatras. U vecini zemalja koje ja pratim je do sada dva puta rasla i trenutno po drugi put pada. Prilicno je sigurno da ce u jednom trenutku krenuti opet da raste i sam bog zna dokle ce ova gore-dole igranka da traje.
Ali sto si se ti uhvatio bas jednog dela te krive, a ne recimo  ukupnog broja zarazenih? Pa da kazemo npr ovako:

 

”U swe je broj zarazenih 8300 na milion stanovnika JER nosenje maski nije ni propisano ni preporuceno, pa ih niko i ne nosi. U Japanu je taj isti broj oko 16 puta manji, svega 512 na milion JER je nosenje maski propisano i postuje se.”

 

Kako zvuci, a 😀?

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, vilhelmina said:


Epidemijska kriva, bas kao sto kazes, moze i da raste i da pada, samo zavisi u kom segmentu vremena posmatras. U vecini zemalja koje ja pratim je do sada dva puta rasla i trenutno po drugi put pada. Prilicno je sigurno da ce u jednom trenutku krenuti opet da raste i sam bog zna dokle ce ova gore-dole igranka da traje.
Ali sto si se ti uhvatio bas jednog dela te krive, a ne recimo  ukupnog broja zarazenih? Pa da kazemo npr ovako:

 

”U swe je broj zarazenih 8300 na milion stanovnika JER nosenje maski nije ni propisano ni preporuceno, pa ih niko i ne nosi. U Japanu je taj isti broj oko 16 puta manji, svega 512 na milion JER je nosenje maski propisano i postuje se.”

 

Kako zvuci, a 😀?

Odlično, zato i pišem da je verovatno dobra mera.


Ono što je nepoznata - zašto se epidemijska kriva menja, tj raste i pada, iako su iste mere primenjene. Recimo zasto u Japanu naprasno raste, iako i dalje redovno, kao i uvek, nose maske.
Očigledno disciplina u nošenju maski nije dovoljna mera.

Ono što je suštinska razlika jeste upravo to da li je propisano ili ne, znaš šta bih ja voleo, ali mogu da volim šta hoću ko me pita 🙂

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, urosg3 said:

Ono što je nepoznata - zašto se epidemijska kriva menja, tj raste i pada, iako su iste mere primenjene. Recimo zasto u Japanu naprasno raste, iako i dalje redovno, kao i uvek, nose maske.
Očigledno disciplina u nošenju maski nije dovoljna mera.

 

Gustina populacije veca, fekventnija u javnom prevozu, po povrsini manje stambene jedinice, neke od ideja. Da ne nose maske i da nisu disciplinovani u tome bilo bi im verovatno gore. 

Edited by Plavi Golub
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Plavi Golub said:

 

Gustina populacije veca, fekventnija u javnom prevozu, po povrsini manje stambene jedinice, neke od ideja. Da ne nose maske i da nisu disciplinovani u tome bilo bi im verovatno gore. 

verovatno. Za očekivati je kad imaš neku meru, ne menjaš je, imaš savesne građane da nemaš skakanje krive, bar ne veliko.

To je problem. Jer gustina populacije veca, fekventnija u javnom prevozu, po povrsini manje stambene jedinice, nisu varijeble, one su tu kao konstanta. Kako pod istim uslovima skače i pada kriva?

Link to comment
Share on other sites

Kolega iz tokijskog ofisa (svi rade od kuće) bio je na odmoru 5 dana u obližnjoj prefekturi (Shizuoka, Hakone).

 

Posle 3 dana dobio temperaturu, otišao na testiranje na korona virus. Negativan. Rekoše mu 2 nedelje da ne izlazi iz svoje sobe kao iz kaluđerske kelije, da mu porodica dostavlja hranu na prag sobe a da po kući ide sa maskom i u WC.

 

Mada negativan, greška testova je 30%, rekoše mu medicinari.

Link to comment
Share on other sites

@urosg3Pa kriva svakako ima svoje prirodno ponasanja koje se manifestuje oblikom.
 

Ovo ostalo sluzi da je dempfuje, da pikovi ne budu veci ne da satre virus, to bi eventualno mogla vakcina.

 

Sta je primenljivo u nekoj sredini od tih metoda za usporavanje i smanjenje je razlicito. 

 

I tu je moglo da prodje bolje uz malo vise fer pleja.

 

Evo sta kazu Japanci za sebe:

https://www.bbc.com/news/world-asia-53188847

 

Japan also discovered two significant patterns early in the pandemic. 

Dr Kazuaki Jindai, a medical researcher at Kyoto university and member of the cluster-suppression taskforce, said data showed over a third of infections originated in very similar places. 

"Our figures... showed many infected people had visited music venues where there is screaming and singing... we knew that those were the places people needed to avoid."

The team identified "heavy breathing in close proximity" including "singing at karaoke parlours, parties, cheering at clubs, conversations in bars and exercising in gyms" as the highest-risk activities. 

Second, the team found that the infection's spread was down to a small percentage of those carrying the virus.”

 

Izgleda da partijanje ne pomaze.

 

I Sinisa Mihajlovic pokupio virus kod Briatorea na zurci.

 

 

https://www.thetimes.co.uk/article/flavio-briatore-false-contact-details-hinder-the-hunt-for-3-000-guests-of-billionaire-club-slzflt6f7

 

Quote

Efforts to trace 3,000 people who went to parties at a Sardinian nightclub owned by the former Renault Formula One team boss Flavio Briatore, were being hampered because many party-goers left false contact details.

Mr Briatore, 70, was admitted to hospital in Milan on Monday with 60 members of staff from his Billionaire club in Porto Cervo, part of a cluster of Covid-19 infections in Sardinia which have helped to propel the number of daily new cases in Italy to 1,411 — the highest since early May.

The club, which attracts celebrities holidaying on the Costa Smeralda, offered “dinner events” and entertainment to try to respect distancing rules, but videos on social media showed dancing at close quarters, as in many Sardinian nightspots.

Visitors had to leave their name and contact details at the club’s reception so they could be traced if there was an outbreak. Hundreds of people stated falsely that members of the group they were with were close family and they left fake telephone numbers with staff, Italian newspapers reported.

Mr Briatore was said to be in good condition, having originally sought hospital care for an unrelated prostate problem, but a barman from the Billionaire was in intensive care. Mr Briatore has previously promoted the idea that the government was exaggerating the seriousness of the virus.

 

https://www.ansa.it/english/news/2020/08/25/coronavirus-briatore-hospitalised-in-milan_4ca857c7-cc02-4237-98e3-439ee967cf14.html

 

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Plavi Golub said:

@urosg3Pa kriva svakako ima svoje prirodno ponasanja koje se manifestuje oblikom.
 

Ovo ostalo sluzi da je dempfuje, da pikovi ne budu veci ne da satre virus, to bi eventualno mogla vakcina.

 

Sta je primenljivo u nekoj sredini od tih metoda za usporavanje i smanjenje je razlicito. 

 

I tu je moglo da prodje bolje uz malo vise fer pleja.

 

Evo sta kazu Japanci za sebe:

https://www.bbc.com/news/world-asia-53188847

 

Taj članak, inače mislim da je smeće (ide i na kao već shvaćenu rasnu superiornost) , na kraju dođe i reče, u zaključku, ono što je jedino bitno:

 

Japan asked people to take care, stay away from crowded places, wear masks and wash their hands - and by and large, that is exactly what most people have done.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Plavi Golub said:

@urosg3Pa kriva svakako ima svoje prirodno ponasanja koje se manifestuje oblikom.
 

Ovo ostalo sluzi da je dempfuje, da pikovi ne budu veci ne da satre virus, to bi eventualno mogla vakcina.

 

Sta je primenljivo u nekoj sredini od tih metoda za usporavanje i smanjenje je razlicito. 

 

I tu je moglo da prodje bolje uz malo vise fer pleja.

 

Evo sta kazu Japanci za sebe:

https://www.bbc.com/news/world-asia-53188847

 

Japan also discovered two significant patterns early in the pandemic. 

Dr Kazuaki Jindai, a medical researcher at Kyoto university and member of the cluster-suppression taskforce, said data showed over a third of infections originated in very similar places. 

"Our figures... showed many infected people had visited music venues where there is screaming and singing... we knew that those were the places people needed to avoid."

The team identified "heavy breathing in close proximity" including "singing at karaoke parlours, parties, cheering at clubs, conversations in bars and exercising in gyms" as the highest-risk activities. 

Second, the team found that the infection's spread was down to a small percentage of those carrying the virus.”

 

Izgleda da partijanje ne pomaze.

 

I Sinisa Mihajlovic pokupio virus kod Briatorea na zurci.

 

 

https://www.thetimes.co.uk/article/flavio-briatore-false-contact-details-hinder-the-hunt-for-3-000-guests-of-billionaire-club-slzflt6f7

 

 

https://www.ansa.it/english/news/2020/08/25/coronavirus-briatore-hospitalised-in-milan_4ca857c7-cc02-4237-98e3-439ee967cf14.html

 

 

 

1 minute ago, Yoyogi said:

Japan asked people to take care, stay away from crowded places, wear masks and wash their hands - and by and large, that is exactly what most people have done.

izgleda tako mislim se, a nema takvog eksperimenta šta kad bi imali sve mere navedene, osim nošenja maski, dakle distanca zabrana žurki, bla bla, ma sve osim maski, pa da nađemo distikniciju.

Na dušu Kona što je onoliko roštilj na Fruškoj gori potencirao, tad me izgubio zauvek, a verovatno i mnoge. Tačno se videlo da je izjava zlobnog gargamela, a ne stručnog epidemiologa.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Yoyogi said:

 

Taj članak, inače mislim da je smeće (ide i na kao već shvaćenu rasnu superiornost) , na kraju dođe i reče, u zaključku, ono što je jedino bitno:

 

Japan asked people to take care, stay away from crowded places, wear masks and wash their hands - and by and large, that is exactly what most people have done.


Ja ga nisam shvatila da ide na rasnu superornost, a slazem se da je to sto si izdvojio najvaznije.

 

Upalo mi je u oci ono sto su izdvojili kao faktore rizika. 

 

Banalna stvar, dokazano ponasanje resava ili odrzava pod kontrolom vecinu stvari i stedi novac i licni i poreski u krajnjoj liniji.

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Down With The Sickness said:

Najveca covid-19 zaraza na jednom radnom mestu u Severnoj Americi.

 

Mesto : klanica goveda u Alberti, Red Deer, velikog kapaciteta. April 2010.

 

Ukupno radnika : 2000


Zarazenih/pozitivnih : 920

 

Smrtni ishod : 2

 

Slicno kao u Nemackoj radnici su stranci na privremenoj radnoj dozvoli. Umrla je 67-godisnja filipinska drzavljanka i 51-godisnji Meksikanac.

 

Nije mi poznato da li su imali neka prethodna oboljenja koja su uticala na smrtni ishod.

 

Klanica je posle 3 nedelje otvorena.

 

Kolektivi su dobar pokazatelj kako se kovid ponasa medju radno sposobnim stanovnistvom i mladjom populacijom. Slicne podatke ali na mnogo vecem uzorku kacila je dobra @wwww pre oko mesec i po-dva; secam se da je u pitanju bio bilans medju medicinskim radnicima u Nemackoj (jeste da su u pitanju nemacke bolnice, ali medicinski radnici su svuda na svetu najugrozeniji), gde se videlo da je u tom trenutku medju njima bilo oko 14 000 zarazenih i ((samo)) 20tak smrtnih ishoda.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...