Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

"A što se tiče maloumnika koji ne veruju u viruse, pozivam ih da prođu ovo što sam prošao i prolazim. Svako ko poziva da se ne nose maske trebalo bi da bude uhapšen i oteran na robiju za organizovano širenje zaraze. Ne treba imati milosti."

A evo i zasto:

https://nova.rs/zdravlje/ispovest-aleksandra-ivkovica-radiolog-opisao-kako-je-preziveo-koronu/

 
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, urosg3 said:

komšije na terasi pored večeras raspalile diskusiju o koroni, Konu, Nestoru. Jedan visoki oficir Vojske Srbije (ppuk) i penzionisani KBB JRM.

Sunce ti žarko. Što nisam snimio, sam sam kriv. 

 

Da nisu mozda clanovi Grupe 69?

Link to comment
Share on other sites

Da li je negde moguće napraviti PCR test na Covid na sopstveni zahtev, i dobiti rezultat za manje od 48h? Treba da putujem za Hr pa da ne čučim u samoizolaciji 14 dana. Je li krenulo PCR testiranje u privatnim laboratorijama?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Laki21 said:

Koliko mi je poznato, i kod jednih i kod drugih rezultat se čeka nedeljama... Meni je neupotrebljivo bilo šta što neće biti gotovo za više od 45 sati.

 

Drugar se jednom testirao u četvrtak i dobio test u petak, drugi put u utorak i dobio isto u petak. Torlak valjda. Oba puta su mu rekli rezultati u roku od 1 do 7 dana, tako da nisi siguran kad će biti.

Edited by djole
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Laki21 said:

Koliko mi je poznato, i kod jednih i kod drugih rezultat se čeka nedeljama... Meni je neupotrebljivo bilo šta što neće biti gotovo za više od 45 sati.

 

Idi u NS u Zavod za javno zdravlje. Prvo se najavi/zakazi.

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, ras kass said:

69??? 

 

🤔

 

"Ako mislis isto sto i ja, onda si bezobrazan" 🙂

 

Prema teoreticarima zavere, to je bila neka opskurna Miloseviceva jedinica za parapsiholosko ratovanje, cije clanove bije glas da su mislima obarali NATO avione, telepatski opstili sa vanzemaljcima na Rtnju, izvrsili privatizaciju u Slovackoj, nasli Isusovu ruku itd.

 

Evo sta o njima pise jedno eminentno glasilo:

 

https://www.espreso.rs/vesti/politika/476085/oni-su-slobin-x-men-tim-mislima-su-rusili-avione-bacali-olbrajtovu-u-bunar-najludja-prica-iz-nato-bombardovanja

Link to comment
Share on other sites

Poštovani sugrađani i sugrađanke,

COVID-19 je visoko zarazna bolest izazvana novim koronavirusom koji se izuzetno lagano kapljično prenosi. Širenje epidemije nije moguće u cijelosti zaustaviti sve do pronalaska cjepiva ili lijeka, ali se epidemiološkim mjerama ona može držati pod kontrolom. Mi, hrvatski liječnici, pozivamo vas da se dosljedno i disciplinirano pridržavate javnozdravstvenih mjera.

Provođenjem mjera za sprječavanje prijenosa virusa značajno ograničavamo i usporavamo širenje epidemije, izravno smanjujemo broj novozaraženih te izbjegavamo moguće urušavanje zdravstvenog sustava. Poštujmo propisane mjere, zaštitimo od zaraze sami sebe, članove naših obitelji, naše prijatelje, kolege i sve druge građane.

Smanjite rizik zaraze za sebe i svoju obitelj:

  • Držite fizički razmak od drugih ljudi (izuzetak su vaši ukućani) od minimalno metar i pol i na otvorenom i u zatvorenom prostoru. Razmak značajno smanjuje rizik prijenosa virusa.
  • Pravilno nosite maske za lice uvijek u zatvorenim prostorima gdje je prisutno više ljudi. Maske moraju pokrivati i nos i usta i dobro prianjati uz lice. Prije stavljanja i nakon skidanja maske operite ruke. Maske nas međusobno štite, a nisu štetne za naše zdravlje. Znamo o čemu govorimo. Mi liječnici naime svakodnevno godinama na poslu nosimo maske i ne osjećamo zbog toga nikakve štetne posljedice.
  • Što češće perite ruke tekućim sapunom i vodom barem 20 sekundi. Sapun razara virus. Ako u nekom trenutku ne možete oprati ruke sapunom i vodom, nanesite na ruke dezinfekcijsko sredstvo koje uništava virus. Virus se može prenijeti dodirivanjem usta, nosa ili oka nakon dodirivanja površina i predmeta na koje su pale zagađene kapljice. 
  • Ne rukujte se i ne grlite s ljudima s kojima ne živite u zajedničkom domaćinstvu. Nemojte olakšavati virusu da se ubrzano širi na veći broj ljudi. 
  • Izbjegavajte veća okupljanja ljudi. Takva okupljanja potencijalna su nova žarišta zaraze virusom.

Mi, liječnici smo ovdje zbog vas i za vas. Molimo vas, pomozite nam u borbi za vaše i naše zdravlje.

Držite razmak, nosite maske, perite ruke i izbjegavajte veća okupljanja.
Pridržavanjem ovih jednostavnih mjera držat ćemo epidemiju pod kontrolom.

Ovu bitku za zdravlje naše nacije možemo dobiti samo zajedno! 

Predsjednik Hrvatske liječničke komore
Dr. sc. Krešimir Luetić, dr. med.

Predsjednik Hrvatskog liječničkog zbora
Prof. dr. sc. Željko Krznarić, dr. med

 

https://www.hlk.hr/apel-hrvatskih-lijecnika-gradjanima.aspx

  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Još jednom da napišem, a rekao sam da neću, jedini način da smanjimo broj zaraženih, umrlih i ljudi na respiratorima su drastičnije mere, preko politike kažnjavanja do policijskog časa. Sve dok se to ne desi, broj zaraženih će samo rasti.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Laki21 said:

Da li je negde moguće napraviti PCR test na Covid na sopstveni zahtev, i dobiti rezultat za manje od 48h? Treba da putujem za Hr pa da ne čučim u samoizolaciji 14 dana. Je li krenulo PCR testiranje u privatnim laboratorijama?

Ako imas putovnicu - krenes preko granice.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Vjekoslav said:

 

i sta kaze kapetan bojnog broda o koroni? on bi trebao biti obrazovaniji od potpukovnika prasinara. 

u pravu si, on je glas razuma. Ne može da shvati, pa nabraja kontradiktornosti KŠ i Nestora. Ppuk brani Nestora, kaže lečio mu dete, super lekar.
Kbb tvrdi da je zaraza kao zaraza i da mora da prođe kroz sve nas, pa šta ko izvuče, kakva mu sreća. a Ppuk  je pristalica totalne profilakse, nada se vraćanju policijskih vikenda, makar dok ne stigne vakcina, pa da se izvuče on a da se ne zarazi.
Obojici nije jasno zašto se VMA ne koristi kao resurs.

A onda je priča skliznula na 5g, i otišlo je sve u dođavola...

  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, urosg3 said:

u pravu si, on je glas razuma. Ne može da shvati, pa nabraja kontradiktornosti KŠ i Nestora. Ppuk brani Nestora, kaže lečio mu dete, super lekar.
Kbb tvrdi da je zaraza kao zaraza i da mora da prođe kroz sve nas, pa šta ko izvuče, kakva mu sreća. a Ppuk  je pristalica totalne profilakse, nada se vraćanju policijskih vikenda, makar dok ne stigne vakcina, pa da se izvuče on a da se ne zarazi.
Obojici nije jasno zašto se VMA ne koristi kao resurs.

A onda je priča skliznula na 5g, i otišlo je sve u dođavola...

JBG, kolega vezista nije dosao na preferans.:lol_2:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Laki21 said:

Da li je negde moguće napraviti PCR test na Covid na sopstveni zahtev, i dobiti rezultat za manje od 48h? Treba da putujem za Hr pa da ne čučim u samoizolaciji 14 dana. Je li krenulo PCR testiranje u privatnim laboratorijama?

Zvao sam jutros sat i po vremena i Batut i Torlak i na kraju uhvatio nekog iz neke druge službe na Torlaku pošto se na zvanične telefone niko na javlja a Batut stalno zauzet. Elem, 24-48h do rezultata. Nema zakazivanja, nego dođeš pa kad dođeš na red. Imaju dosta navale, najveće gužve su ujutru. Najbolje u 12 kad zapeče zvezda da dođeš, najmanje su gužve. Vade bris na otvorenom pa bar je smanjen rizik zaraze. Svi ostali vade u zatvorenom, to je užas.

 

Ako ti ne smeta zatvoren prostor, Dom zdravlja Palilula ima zakazivanje, ali ne znam, koji su im rokovi. Tel. Palilule za zakazivanje 362-0000.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Plavi Golub said:

 

Nisu culi za epidemiju koksakija na VMA pocetkom dvehiljaditih zbog centralne klime?

ne, nisam ni ja iskreno. To je očigledno problem održavanja, a i problem vojske kod nas.

Vojska je skupa igračka, koja u mirnodopskom periodu izgleda super. Kad ti stvarno treba, onda naprasno, iz nekog objektivnog razloga ne može da ispuni svoju ulogu. Na primer,  devedestih vojska je bila brojna i jaka na papiru, ali eto, objektivno nije mogla bolje - raspala se po nacionalnim šavovima. Onda 1999, eto postojala, uspeh joj je bio da ne bude uništena, ali objektivno i nije mogla da pobedi, naime, ko će tolike zemlje da okupira.
Sada, korona, ima vojska verovatno najbolju, a sigurno najveću zgradu, ali objektivno centralna klima, pa taj koksaki, pa objektivno ne može da leči ljude.
Vazda neki objektivni objektivni problem, a majkemi, prvi sledeći put opravdaće svoje postojanje.

Ja sam prestao da verujem da uopšte treba vojska kad je stalno neke objektivne okolnosti sprečavaju da ispuni svrhu.

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...