Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Gledam worldmeter i USA...   posto za tamo ima za svaku drzavu posebno...    i iako su SAD cele imale pre mesec dva 20-30000 na dan zarazenih , svi su bili skoncentrisani na drzavu Njujork i jos neke ....  A trenutno su 50000 na dan , ali  Sad se virus prosirio na druge drzave a u Njujorku su sad cifre relativno male u odnosu na ono sta su imali...   Isto tako i kod nas u Evropi kod onih koji su imali haos , a to su Italija i Spanija  su cifre sad relativno male , a krenule su velike cifre tamo gde su bile male. Za sad na Balkanu.. ali mislim da ce se prosiriti...
  Tako da pocinjem i ja da mislim da su mozda Svedjani u pravu da se bolest jednostavno mora "prelezati"

Edited by Doc Holiday
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Doc Holiday said:

Gledam worldmeter i USA...   posto za tamo ima za svaku drzavu posebno...    i iako su SAD cele imale pre mesec dva 20-30000 na dan zarazenih , svi su bili skoncentrisani na drzavu Njujork i jos neke ....  A trenutno su 50000 na dan , ali  Sad se virus prosirio na druge drzave a u Njujorku su sad cifre relativno male u odnosu na ono sta su imali...   Isto tako i kod nas u Evropi kod onih koji su imali haos , a to su Italija i Spanija  su cifre sad relativno male , a krenule su velike cifre tamo gde su bile male. Za sad na Balkanu.. ali mislim da ce se prosiriti...
  Tako da pocinjem i ja da mislim da su mozda Svedjani u pravu da se bolest jednostavno mora "prelezati"

 

Je l postoji čvrst dokaz da se sa sigurnošću stiče imunitet nakon preležane bolesti? Ako ne postoji, onda preležavanje nema smisla. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, stefan81888 said:

 

Je l postoji čvrst dokaz da se sa sigurnošću stiče imunitet nakon preležane bolesti? Ako ne postoji, onda preležavanje nema smisla. 

 

kolko znam , u principu nakon prelezavanja svakog virusa se stice imunitet ... dok virus ne mutira da ga stecena antitela vise ne prepoznaju...  ali da i kad mutira da se sledeci "napad" ipak lakse preboli.. jer lakse organizam nadje odbranu..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Doc Holiday said:

 

kolko znam , u principu nakon prelezavanja svakog virusa se stice imunitet ... dok virus ne mutira da ga stecena antitela vise ne prepoznaju...  ali da i kad mutira da se sledeci "napad" ipak lakse preboli.. jer lakse organizam nadje odbranu..

Moze da bude ali ne mora da znaci. 

8 hours ago, Plavi Golub said:

Izvor:

 

https://www.thetimes.co.uk/edition/news/coronavirus-antibody-protection-may-only-last-weeks-v3nflbgcb

 

Izdvojeno:

 

 

 

 

Researchers in Spain who screened nearly 70,000 people found that 14 per cent who were positive for antibodies in a first round of testing gave a negative result two months later. The apparent disappearance of antibodies was mostly seen in those who had very mild symptoms or who had been asymptomatic.

“Immunity can be incomplete, it can be transitory, it can last for just a short time and then disappear,” Raquel Yotti, director of Spain’s Carlos III Health Institute, which co-led the study, said. “We must keep protecting ourselves and protecting others.”

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Clash said:

Dobro bi bilo da se malo zanimamo za vikend pa da se organizuje neki livestream za UFC fajt Konor McLoud vs Habib Tamburinjov.

 

E'o ja cu prenositi Tamburini sta je McLeod pisao ili vice versa, posto je neko nekom na IL

Edited by Sunshine State
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Clash said:

Dobro bi bilo da se malo zanimamo za vikend pa da se organizuje neki livestream za UFC fajt Konor McLoud vs Habib Tamburinjov.

 

Jedan od problema je sto ovom najavom predvidjas pogresnog pobednika.

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Doc Holiday said:

 

kolko znam , u principu nakon prelezavanja svakog virusa se stice imunitet ... dok virus ne mutira da ga stecena antitela vise ne prepoznaju...  ali da i kad mutira da se sledeci "napad" ipak lakse preboli.. jer lakse organizam nadje odbranu..

 

Evo, napisala Zoe. 

 

Dok sve ne bude potvrđeno od strane stručnjaka, nošenje maski i držanje odstojanja je jedini lek. 

Link to comment
Share on other sites

Žvalava majmunčina lagano ispipava puls. Da vidi reakciju. Tako da ga treba nagaziti ova 3 dana maximalno. Jebati mu mamu non stop po ulicama. 

 

Opcija 1...naprasno će da otkaže policijski čas...jer su eto bolje cifre

Opcija 2....uvešće ga na nivou cele države.

 

Ja se i dalje nadam da je ovo samo opipavanje pulsa i da zatvaranja neće biti. 

 

I onda odem malopre u Ideu u Makenzijevoj, ogromna Idea. Na vratima svađa, lik sa dvoje dece se pičkara sa obezbeđenjem (a obezbeđenje matorac od 70 godina) zašto ne može da uđe bez maske. I uđe na kraju. Ja i neka žena ispizdeli, pitamo ga zašto to radi... "samo da uzmem nešto klincima,  ne mogu kući sad po masku". Ostali ni reč. 5 minuta posle ja na kasi...klinac što radi na kasi, maska mu na bradi....i onda mi bude žao mene koji sam se pridržavao svih mera kao da sam kinez iz Vuhana kome su švajs aparatom zavarili ulazna vrata al istovremeno poželim sve najgore ovakvim skotovima. 

 

Hajde da vidimo šta će biti do petka. 

  • Like 5
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Drakaris said:

Nije mi jasno kako imamo toliko respiratora. Zar nismo imali pre epidemije 1100, plus kineski sto sto su dosli kasnije i brojne donacije. Kako sada odjednom ima slobodnih 376 respiratora?

Zato što se respuratori ne koriste samo za kovid pacijente, potrebni su za mnoge druge bolesti, posle i za vreme operacija i slično.

Elem, policijski čas je normalna posledica ovoga što se događa i nema drugog načina, ko je odgovoran zašto smo došli u tu situaciju, to je druga priča.

Istina je da pored neodgovorne vlasti imamo i mnogo neodgovornih građana, a sada moraju da se povuku drastične mere inače će ovo tek da eksplodira, a ako očekujemo da će građani da shvate ozbiljnost situacije i da će uraditi sve što je u njihovoj moći da spreče dalje širenje virusa, to se neće desiti.

Edited by Don Laki Juan
  • Like 7
  • Thanks 1
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Don Laki Juan said:

Istina je da pored neosgovorne vlasti imamo i mnogo neodgovornih građana, a sada moraju da se povuku drastične mere inače će ovo tek da eksplodira, ako očekujemo da će građani da shvate ozbiljnost situacije i da će uraditi sve što je u njihovoj moći da spreče dalje širenje virusa, to se neće desiti.

 

Sustina.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, nemanjaol said:

Kolko bi im trebalo jebati mater za ovo. Bukvalno nula od drzave koja nijednu meru nije u stanju da sprovede osim policijskog časa. 

 

Sve su radili kontra od onoga što treba

 

Prvo onima iz kriznog staba jer nam seru non stop za maske a jutros ovo:

Screenshot_1_1000x0.png

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Mile1 said:

U cetvrtak svi u Novi Sad

 

1 hour ago, freethrow said:

Ok, skup forumaša?

 

1 hour ago, Klotzen said:

Sta se desava ?

 

1 hour ago, Sunshine State said:

BezU iz zakljucanog Beograda!

 

1 hour ago, Crni Bombarder said:

U (tem) Somboru? :classic_biggrin:

 

ajte bolje kod mene, u Osijeku vas sigurno niko nece tuci ako zelite protestirati protiv Vucica. slobodnih trgova / prostora ima, a ako ga i ne bude bilo, stvorit ce se cim pucanstvo ugleda BG tablice. nakon zvizdanja idemo na cobanac u Podcrkavlje i na kaficu kod uciteljice u Sikirevce.

 

...

 

Čobanijada u Podcrkavlju moguće novo veliko žarište zaraze

   PXL_041117_18593067.jpg.688x388_q85_crop
 
Autor: V.K./Hina
07. 07. 2020.   prije 8 sati
 

Stožer civilne zaštite Brodsko-posavske županije potvrdio je pet novih slučajeva zaraze koronavirusom od kojih su četiri vezana uz svatove koji su do sada rezultirali s oko 40 zaraženih, dok se jedan odnosi na čobanijadu koja bi mogla biti novo veliko žarište zaraze.

 
 Koronavirus - epidemija iz minute u minutu

- S obzirom na to da je već nekoliko pozitivnih osoba povezano s čobanijadom u Podcrkavlju 27. lipnja, na kojoj je bilo puno sudionika, molimo sve koje su tamo bili da se, ukoliko imaju određene respiratorne simptome, jave svojim liječnicima obiteljske medicine s kojima će se dogovoriti o daljnjoj proceduri, apelirao je načelnik županijskog Stožera civilne zaštite.

O svemu je, kazao je, izviješćen i Hrvatski zavod za javno zdravstvo.

Bošnjaković je potvrdio da slučaj vezan za učiteljicu iz Đakova koja je pozitivna na koronavirus, a predaje u Osnovnoj školi Sikirevci prolazi za sad dobro. Kaže kako su nalazi dvadesetak kontakata učiteljice, među kojima su učenici i djelatnici školskog tajništva, nakon prvog kruga testiranja bili negativni.

Na području Brodsko-posavske županije prema podacima Stožera civilne zaštite trenutačno je 38 aktivnih slučajeva zaraze koronavirusom. Od početka pandemije izazvane koronavirusom u ovoj su županiji zaražene ukupno 83 osobe, jedna je preminula.

Zbog pogoršanja epidemiološke situacije na terenu županijski Stožer civilne zaštite uputio je apel svim organizatorima javnih i društvenih okupljanja da se suzdrže od organizacije i održavanja takvih događaja. Podsjećaju na potrebu maksimalnog poštovanja preporuka Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo vezanih za sprečavanje širenja zaraze koronavirusom.

 

https://vijesti.hrt.hr/631869/cobanijada-u-podcrkavlju-moguce-novo-vecliko-zariste-zaraze

Edited by Vjekoslav
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Jebiga Voodoo, ne znam zašto se čudiš, imamo desetine mrtvih u nedelju dana, imamo desetine na respiratorima, i veruj mi, to je samo opomena, a mogu stvari i te kako da postanu gore, a to će se desiti skoro ako nema nekih drastičnih promena. Medicinskih radnika imamo koliko imamo, a ljudi ne mogu da rade 24/7, plus što i oni oboljevaju i umiru. Ja stvarno ne znam šta ovom narodu treba da se desi da se malo pameti ulije u mozak.

Ja razumem da ljudi trebaju da rade, ali splavovi, teretane, proslave, žurke, noćni klubovi, zajebancija....ljudi umiru.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...