Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

@Akiro

jutros u maloj prodavnici, gde je sa razlogom dozvoljeno da uđe jedna osoba, za par minuta koliko je supruga provela unutra, naviru krembili i debosi kao da se nista nije desilo. 

 

ona ih uljudno upozorava da izađu i sačekaju, oni u fazonu šta /kako /zašto /ko bre da čeka, vreme je novac i tako 

 

ljudi su uglavnom idioti. što kažete, jedina nada je da je virus dovoljno oslabio. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, uini said:

@Akiro

jutros u maloj prodavnici, gde je sa razlogom dozvoljeno da uđe jedna osoba, za par minuta koliko je supruga provela unutra, naviru krembili i debosi kao da se nista nije desilo. 

 

ona ih uljudno upozorava da izađu i sačekaju, oni u fazonu šta /kako /zašto /ko bre da čeka, vreme je novac i tako 

 

ljudi su uglavnom idioti. što kažete, jedina nada je da je virus dovoljno oslabio. 

Ma niiiisu idioti, samo im nije dobro objasnjeno.

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, wwww said:

svaka regija je donosila odluke za sebe. NRW nije zatvorila granice prema Holandiji i Belgiji (mada kontrolisu o i zasto prelazi granicu). Bavarska je prilicno brzo zatvorila granicu prema Austriji (mada su Austrijanci prvi zatvorili, ako se ne varam). Cesi su prvi zatvorili granicu prema Nemackoj (najpre je bilo dozvoljeno lokalcima koji rade s druge strane da prelaze, a onda su i to ukinuli). Poljaci takodje (pa su se bile formirale kilometarske kolone automobila i kamiona). U B-W i Saarlandu su najpre kontrolisali ko prelazi i lokalci koji rade s druge strane su mogli da prelaze (ovo su valjda odlucili u saradnji s francuskom stranom), a posle je valjda i to bilo zatvoreno. Ne znam koje je sad tacno stanje.

 

Koliko znam sada su zatvorili svako sa svakim unutar evrope; Znaci kod vas regije bas imaju samostalnost, nije slucaj ovde

 

32 minutes ago, marejosip said:

Moram zaista da kazem da sam fasciniran kako je vlast uspela da okrene pricu od toga da je pre par nedelja ovo bila najveca katastrofa koja nas moze strefiti, gde su se ljudi plasili da izadju kao da ce virus sa zidova da skace sa njih, a evo sada vec u zgradi ispod se cuje muzika u kaficu, malo ko ista postuje, skoro sve pootvarano, zovemo Evroligu da bude zavrsnica ovde itd. Stravicna moc manipulacije, koja se primila i kod stanovnistva koje ne podrzava Vucica. 

 

Kako tata?

Edited by ciao
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Akiro said:

Danas kafić br. 2 u nizu, ovog puta ne u Knezu, jer nije mogao da se nađe parking, već Panta Rei na 25. maju. Postavka stolova sve pet. Realnih dva metra razmaka od sedišta jednog stola do sedišta drugog stola (a ne od sredine stola do sredine stola kao kod drugih). Stolovi uglavnom sa po dva mesta (ostavili samo dve stolice) i dva veća, gde su za 4 osobe spojili 4 stola u veliki kvadrat 2x2 metra, tako da četiri osobe mogu da sede u solidnoj distanci. Na stolicama promenjive presvlake (jedino ne znam, koliko često ih menjaju). Na ulazu u baštu sunđer za cipele sa nekim dezificijensom, na jednom velikom stolu videh i flašu sa dezinficijensom.

 

Kelneri uglavnom O.K., svi sa maskama i rukavicama, trude se da spuste pića i hranu na sto bez da se naginju što onim višim i nije baš lako. Međutim, jedan od njih je očigledno imao problema sa maskom, svako malo je povlačio na bradu pa dizao i to tačno hvatao za poziciju nosa. Stalno se i preko maske a i bez maske češao oko nosa pa tim istim rukama/rukavicama otvarao flaše gostima i nosio tanjire, koji je morao i po gornjoj površini da zahvati. Tanjire su tako svi nosili (drugačije nije ni moguće), a nešto ipak sumnjam da su rukavice menjali ili prali ruke sa rukavicama pred svako serviranje. Možda i jesu, ali ipak definitivno neću skoro naručivati hranu u ugostiteljskim objektima, koliko god mi duša plakala za tim. Ovi još imaju i šnenokle, za kojima mi tek duša plače.

 

Ako izuzmemo jednog kelnera, znači sve pet. To, međutim, ne važi i za goste. Uglavnom svi relativno pristojni (za srpske okvire), ali na jednom od stolova za četiri osobe je sedelo njih pet, koji su uspeli, umesto da se rasporede na tom velikom kvadratu 2x2, da se svi nabiju na što užem prostoru i toliko su se, uz uobičajeno urlanje i unošenje u nos posle druge flaše vina, da grlili i balavili (to više ne može ni ljubljenjem da se zove, jedino niko nikom nije jezik uvalio, što se ostalog tiče, zaljubljeni parovi su uzdržaniji od ovih veselih drugara) i svo vreme tokom razgovora (urlanja) pipkali, da ih apsolutno ništa ne bi poštedelo da je kojim slučajem neko asimptomatični nosilac. Kućno pozorište, da nisu bili tako glasni, ne bi ih ni primetili, ali ovako su baš privlačili pažnju pa se i sve ostalo videlo. Na kraju je jedini malo uzdržaniji među njima krenuo i hteo da izbegne ponovno balavljenje, vređali su ga i vršili pritisak do te mere, da je na kraju popustio socijalnom pritisku i dopustio nevoljno da ga za pozdrav potpuno izbalave po celoj glavi i licu. Bukvalno su ga olizali.

 

Na sto između njih i nas (hvala bogu, mi smo bili dovoljno daleko od njih) su sele dve sponzoruše i posle dva minuta pobegle što dalje od njih. Moja supruga je tu veselu družinu prokomentarisala da su većina muškaraca, u stvari, latentni gejevi. Čak i navijačke pivopije sa Košutnjaka su bili ipak nešto makar malo uzdržaniji u prisnosti druženja. Imamo mi Srbi stvarno ozbiljan problem sa distancom i tu leka nema. Da je Kon ovo video, ili bi ga strefio infarkt ili bi ih sve hladno pobio i odrobijao.

 

Na osnovu ovog posta mogu se napraviti detaljni realni scenariji sirenja virusa, da vrte docenti par dana.

 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, ciao said:

Kako tata?

 

Dobro je, hvala na pitanju. 🙂

 

I njemu i bratu su ponovo rađeni testovi. Njemu, jer je brat negativan pa je doktor pristao da mu se ponovo radi pre predviđenog roka, za slučaj da je možda test greškom pokazao da je pozitivan, ali rađen je i ponovni test bratu jer ovo je već šesti dan praktično kako ima temperaturu, a pije antibiotik, pa im je to bilo čudno da je negativan. Čudna situacija, čekamo rezultate. 

  • Like 12
Link to comment
Share on other sites

Potcenili ste Nestorovića, njegov je zadatak i bio da virus predstavi kao ništa i obzirom da je dobio najviše medijskog prostora ne čudi što su kafili puni već danas. A obzirom da juče i danas zlatousti Kon takođe ima sličan nastup ja predviđam da će od ponedeljka u Srbiji biti sve isto kao i pre korone.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, Kido from Junkovac said:

Na osnovu ovog posta mogu se napraviti detaljni realni scenariji sirenja virusa, da vrte docenti par dana.

 

Mene ovaj i prethodni post strasno podsecaju na igru This War of Mine. Odigrajte ako niste. Zapravo, trebalo je da je preporucim pre mesec dana. U kuci koja je ruinirana, u neko apokalipticno doba, sedi vas nekoliko i pokusava da prezivi kako zna. Onda kada dodje vreme, vi posaljete nekog da izvidi cega ima. Nekad popije metak ili noz pa se ne vrati, a nekad naidje na pravo blago u vidu pet konzervi, tri flastera i cetri metka za pusku. Da, igra je toliko deprimirajuca.

Elem, tako ja pomisljam kako je super sto je neko otisao da izvidi sta ima po kaficima, kakvo je stanje na ulicama, kako bi bilo lepo da vidimo kako se neko proveo u GSP, trznom centru itd. I odmah mi flesuje taj mentalitet kao da saljem nekog da bude topovsko meso hordama bandita i pljackasa...

Link to comment
Share on other sites

Bila je neka prica i kod francuza, cula sam u nekoj analizi na tv-u ali ja sam je malo drugacije razumela - bilo je da ima relativno dosta slucajeva bolesti (sindroma sta li je) Kawasaki kod dece u ovom periodu, i rekli su da se pitaju da li to sto ih ima bitno vise nego uobicajeno (to je vrlo retka bolest) ima veze sa covid-om a za samu bolestu su rekli da nije preterano opasna, leci se imuno globulinom bez problema; pogledacu da li postoji neki test na temu

 

edit : evo nadjoh, 45 slucajeva kod dece sto je dosta po njima

 

https://www.nouvelobs.com/coronavirus-de-wuhan/20200507.OBS28526/maladie-de-kawasaki-et-covid-19-45-enfants-sont-en-ce-moment-hospitalises-a-necker.html

Edited by ciao
Link to comment
Share on other sites

znaci i u Francuskoj.

prema ovima:

https://www.spiegel.de/wissenschaft/medizin/coronavirus-und-kinder-new-york-meldet-faelle-von-kawasaki-syndrom-aehnlicher-krankheit-a-a51c3178-e557-45e8-93a3-c54b0814c0b8

prijavljeni su slucajevi u Spaniji, Italiji i Svajcarskoj. U Drezdenu od prosle sedmice imaju na lecenju dvoje dece s tim sindromom. Nemacko udruzenje pedijatara poslalo molbu lekarima da im prijave takve slucajeve ako ih budu imali.

Edited by wwww
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, wwww said:

I ja ih se jezim, samo su mi malcice bolji od AfD. Ali je tip imao odlican nastup, nije histerisao, pokazao je odlucnost, smirenost, bio ubedljiv, kao da zna dobro sta radi, tako da mu je ocena za "umetnicki dojam"  izuzetno visoka. Ovaj moj iz NRW je previse histerisao prethodnih par sedmica, osuo je po virolozima/epidemiolozima (posto mu nisu rezutatima podrzavali politiku otvaranja), pa su mu procenti bitno opali (pre nekoliko sedmica su njih dvojica bili prilicno izjednaceni, mozda je ovaj moj imao bolji nastup kao "pristupacniji", humaniji). No, tek sledece godine ce se o tome raspravljati, videcemo sta ce biti do tada.

Inace, CDU/CSU su prema anketama na 39%, SPD na 16%, Zeleni na 18%, liberali FDP na 5%, AfD je malo izgubio, ne secam se sad bas koliko je procenat, nekih 8% ili slicno, kao i Levica.

 

Hehe, ja sam maltene još iz doba pokojnog F.J. Strauß-a. U moje vreme je Johannes Rau bio MP NRW i SPD je bio decenijama na vlasti a CDU-u je, između ostalog, dosta imidž kvario njihov ultrakonzervativni bavarski prirepak. Dosta se promenilo, jedina konstanta je FDP na 5%. To se valjda nikada neće menjati. 😄

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, handys said:

 

Elem, tako ja pomisljam kako je super sto je neko otisao da izvidi sta ima po kaficima, kakvo je stanje na ulicama, kako bi bilo lepo da vidimo kako se neko proveo u GSP, trznom centru itd. I odmah mi flesuje taj mentalitet kao da saljem nekog da bude topovsko meso hordama bandita i pljackasa...

 

Ne brini. Posle dva meseca posta ionako idemo svaki dan u kafić sem kada je jak vetar ili kiša jer ćemo samo u baštama sedeti. Unutra možda za 6 meseci ako sve bude O.K. Čim je neki drugi objekat, odmah ide izveštaj o upotrebljivosti, t.j. bezbednosti jer u drugačije kafiće nema šanse da uđemo. Za sada preporuka Panta Rei i Supermarket u gradu (onaj ispod Alonza). Ovaj drugi smo izvidili samo iz kola, ali razmak između stolova je huge. Za ostalo sledi opis kada odemo tamo, t.j. nađemo parking bez nekog cimanja. Za GSP i tržne centre će morati neko drugi. To izbegavamo i u normalnoj situaciji.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, ciao said:

odlicno sto su mu uradili test drugi put, nadajmo se da ce biti negativan i da ga puste kuci :smiley2:

 

Dobio je negativan nalaz. 🙂

 

Ja zaista ne znam šta više da mislim. Ne verujem da se izlečio u samo pet dana, tako da sumnjam na to da je dobio pogrešan rezultat, pošto nije imao neke veće simptome, a rizična je grupa. Ako je to tačno, to je zaista strašno, možda se sad i zarazio tamo u bolnici u medjuvremenu, a to se još na testu nije pokazalo. Ali bio je samo sa jednim čovekom u sobi koji je isto dobio negativan rezultat, pa se nadam da se to nije desilo. 

 

Zaista mi je muka od svega ovoga. Čekam sada da brat bude pozitivan, pa da cirkus bude potpun. 

Ali, ukoliko i brat bude opet negativan, ja zaista u svojoj glavi odbijam da je kod nas bio virus, iskreno ću da verujem da u to da je bila greška. 

 

Ima da uzmem da šetam sa maskom bar ujutru rano ili uveče kad nema nikog, zabole me da budem zarobljen još 10 dana skroz zbog njihovih nepouzdanih testova. 

Edited by marejosip
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, ciao said:

Super !  Bolje ovako - jesu ga pustili kuci? samo da se izvuce odande sto pre da ne navuce virus.

 

Jesu. :))

Ne znam da li je navukao u medjuvremenu, posto to test svakako ne bih pokazao. Mnogo sam srecan sto je sve proslo dobro, ali i besan ukoliko se ispostavi da je tamo isao dzabe. Svejedno, bas mi je tesko da poerujem da je imao i da se u pet dana oporavio. Sem ako ni ovaj test nije lazno negativan. Ne znam vise, sludjen sam, toliko je sve nepouzdano, da za asimptomatske slucajeve prakticno test kao da nema poente...Ako se ovoliko gresi.. Rekao mi je tata da su pored njega u sobi bili ljudi sa upalom pluca i temperaturom, kasljom, dobijali i po dva negativna testa i tek treci pozitivan. Dakle haos.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, uini said:

@Akiro

jutros u maloj prodavnici, gde je sa razlogom dozvoljeno da uđe jedna osoba, za par minuta koliko je supruga provela unutra, naviru krembili i debosi kao da se nista nije desilo. 

 

ona ih uljudno upozorava da izađu i sačekaju, oni u fazonu šta /kako /zašto /ko bre da čeka, vreme je novac i tako 

 

ljudi su uglavnom idioti. što kažete, jedina nada je da je virus dovoljno oslabio. 

 

Pa to ti je posledica ukidanja vanrednog stanja, ne mozes nista zameriti tim ljudima.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, marejosip said:

 

Dobio je negativan nalaz. 🙂

 

Ja zaista ne znam šta više da mislim. Ne verujem da se izlečio u samo pet dana, tako da sumnjam na to da je dobio pogrešan rezultat, pošto nije imao neke veće simptome, a rizična je grupa. Ako je to tačno, to je zaista strašno, možda se sad i zarazio tamo u bolnici u medjuvremenu, a to se još na testu nije pokazalo. Ali bio je samo sa jednim čovekom u sobi koji je isto dobio negativan rezultat, pa se nadam da se to nije desilo. 

 

Zaista mi je muka od svega ovoga. Čekam sada da brat bude pozitivan, pa da cirkus bude potpun. 

Ali, ukoliko i brat bude opet negativan, ja zaista u svojoj glavi odbijam da je kod nas bio virus, iskreno ću da verujem da u to da je bila greška. 

 

Ima da uzmem da šetam sa maskom bar ujutru rano ili uveče kad nema nikog, zabole me da budem zarobljen još 10 dana skroz zbog njihovih nepouzdanih testova. 

 

Sta se opterecujes previse, ako je dobio negativan nalaz, onda je tako. zasto bi krili nesto, bez veze. Posle par dana citanja vesti ovde i a online preko raznih glasila. Sve vise sticem utisak da ovde nesto jako , ali bas jako "smrdi" oko ovog virusa. Pre par dana jedan clan je pisao kako u Sloveniji doktori zele da upisu njegovu baku kao da je umrla od covid-19, drugi clan pise kako je jedan covek , starac, umro u domu za stare u okolini Pariza, i pre nego sto su familija dosli, ljudi u skafanderima su odneli telo. Onda imamo slucajeve iz Svedske jos u Novembru, pa u Francuskoj jos u krajem Decembra , virus se nije prosirio, jer ljudi se nisu druzili, jes malo sutra. I onda posle dva meseca virus se prosirio ne srazmernom brzinom, da su svi uveli vanredno stanje. 

 

Mislim , ok mozda se ljudi nisu druzili preterano, nisu isli na kojekakve festivale, ali da li mozete verovati d asu ljudi zarazeni sedeli kuci 2 meseca? ja ne mogu da verujem. 

Mozete vi pricati sta hocete, naucne analize, ovo, ono. ja ne verujem vise nista. 

 

da, @wwww prvi slucaj koji si pitala u Alzasu, su otkrili jos davno, bio je to Englez koji je bio na tam lokalnom festivalu.

Link to comment
Share on other sites

-Uk            205.000 zarazenih     30.500 umrlih

-Fra           175.000 zarazenih     26.000 umrlih

-Rusija      185.000 zarazenih       1.700 umrlih

 

Sta su ti geni 🙂

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, I, Ja Sam Laki said:

 

Sta se opterecujes previse, ako je dobio negativan nalaz, onda je tako. zasto bi krili nesto, bez veze

 

Ne mislim da su nesto krili, vec da su testovi losi. Narano, ako smo mi dobro ne menja mi nista iz ugla da li ga imamo ili ne, sem zbog naseg kretanja i obzira na druge.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, I, Ja Sam Laki said:

 

Pa to ti je posledica ukidanja vanrednog stanja, ne mozes nista zameriti tim ljudima.

 

naravno da se ne može zameriti ljudima (koji su uglavno bolidi, jel'te), zato što je precednik & struka krew išao od sprdanja, do groblja i teslinih purpurnih ploča, sve do svežih izjava kisić i nestorović 1-2 punch dua, da "treba da budeš u kontaktu 15 min min da bi se zarazio"

 

umesto da upregnu sve da pojasne ljudima šta je "new normal", makar kratkoročno, kako se treba ponašati sa ili bez vanredne situacije okačene o tablu, njima je bilo najvažnije pozorište u kući a sada je najvažnije da narod stoka izađe na izbore, posle nek' krepa.

  • Like 14
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...