Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

9 hours ago, Pletilja said:

Moj sin, lekar, radi isto sto i vi - ne nosi masku, ne nosi rukavice ,bar kad svrati do mene do kucnog praga i ni makac dalje. Sta radi na poslu u bolnici sa 19 pozitivnih na virus - ne znam.  Bila sam potpuno ocajna u prvim danima nakon proglasenja pandemije gledajuci ga tako opustenog po pitanju virusa, kaze, "majka, nemam obicaj da cackam lice, brini za onu malu u USA". Tacno, moja cerka stalno nesto petlja sa kosom, dodiruje lice dok prica, znamo za to jos od vremena kada je bila mala. Srecom, radi od kuce ali sad me zet izludjuje, ne moze da sedi kod kuce i stalno pronalazi razlog da ode i obavi nesto , dodje mi da mu vrisnem "vracaj mi dete kad ne umes da brines o njoj". 

Nisam se ni ja proslavila: odavno sam izbacila iz kuce svu hemiju, odrzavam stan sircetom 9%, sodom bikarbonom i alkoholom. Kada je proglasena pandemija a alkohola nije bilo ni za lek u nasim radnjama, dala sam sinu to sto sam imala a ja sam sebi kupila 2 Domestosa, jedan uzas od hemije, pali oci koliko je jak. I tako, dezinfikujem sve zivo uz pomoc njega. Sada imam i alkohol za neznije stvari kao sto su novcanik, kljucevi, naocari, kvake, prekidaci, mam ga u boci sa rasprsivacem i prskam sve u 16. 

Moj unuk raste, vidjam ga preko Vibera, tesko da cu ga zagrliti pre kraja Maja i to u najboljem slucaju. Jako mi nedostaje nase vreme,  zivot mi je dosadan bez njega, tuzan, nikakav. 

Ja nosim masku kad znam da cu biti u zatvorenom prostoru u blizini ljudi, i to nije zato sto ocekujem da pokupim virus od nekog u prodavnici, iako i to uzimam u obzir, nego vise iz razmisljanja sta ako i imam virus da ga ne dam nekom drugom. A kucu cistim isto kao i obicno, podne plocice parom - onom masinom sa uloscima. Druge povrsine sam oduvek cistila sredstvima za ciscenje, nema tu previse, jedino sam Clorox maramice morala da izbacim iz upotrebe, jer se tesko nalaze da kupim.

 

A ovo za unuka vas totalno razumem, zato sto znam kako je mojima tesko u SR, da sad samo mogu da nas vide preko skypa i vibera. Moja mama kaze, i to samo mogu da ponudim kao utehu, samo vi deco budite zdravi, pa cemo se opet naci.

 

 

2 hours ago, Baby said:

 

Pa ne treba biti genije da bi se to zakljucilo, zatvarali su drzave na 200 hiljada obolelih i rezultiralo sa skoro 4 miliona obolelih i 250 hiljada mrtvih. Trenutno aktivnih ima oko milion... Jedini nacin je da je virus oslabio (sto sumnjam) ili da je mutirao u nesto blaze (sto isto sumnjam s obzirom na pojavu sta se desava sa decom)... 

Ali eto, ljudi su napravili prioritete, pa vec kad "ginu" da to bude sa lepom frizurom.

Uopste ne verujem da ce vecina biti tako nemarna. I da sutra nestane virus, mnogi ce paziti dugo vremena.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Laki21 said:

 

 

.

 

 

 

Pisao je nesto o ovom ruski kardiohirurg pre par nedelja...o skrivenoj hipoksiji...evo njegovog objasnjenja..

 

Ne znam koliko dobro radi prevodilac na facebooku, sustina  je u tome da je virus esteta , kako on kaze, i porazava najskrivenije delove pluca alveole, za razliku od gripa , nivo kiseonika se smanjuje i pocinju da stradaju unutrasnji organi...

Posto je struktura pluca uglavnom sacuvana,  ona dovoljno uspesno uspevaju da oslobadjaju organizam od CO2...Dakle,  covek nema simptome otezanog disanja, i moze sasvim bezsimptomno prenositi bolest nekoliko dana dok se ne potrose unutrasnje rezerve..

Takvi bolesnici obicno iz hitne pomoci idu pravo na reanimaciju..

Sam test najmanje vazan, KT i stalan monitoring saturacije mogu da spase mnoge zivote...

 

.

Edited by attolini
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, zoe Bg said:

114/6196/3

 

7/1080/2

14 na respiratoru

...

kod mene

0/137/0

1 na respiratoru

od ponedjeljka rade ambulante dentalne medicine i primarne zdravstvene zastite u domovima zdravlja. a radi i ZOO.

 

 

2 minutes ago, Mama_mia said:

ma to je cist fenseraj

 

cist ili razrijedjen, akutan ili kronican, to uistinu jeste postmodernisticki fenseraj. kao uostalom i koloplet narodne medicine & imuniteta, koji je negdje prije McLeod analizirao. 

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, John Dies at the End said:

@wwww znači od 9.5 ponovo radi bioskop rade "kafane"   :87: :smiley58:

 

Samo da razmislim koji ću vikend (produžen naravno )  sam sebi da dodelim slobodno  :15:

još da raspalimo roštilj negde, da nas Pink snimi i ispadnemo neetični 😉
Tokom pandemije smo naučili da je roštiljanje najgori od svih grehova koje nesavesni čovek može d`uradi dok se valja u blatu

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, urosg3 said:

još da raspalimo roštilj negde, da nas Pink snimi i ispadnemo neetični 😉
Tokom pandemije smo naučili da je roštiljanje najgori od svih grehova koje nesavesni čovek može d`uradi dok se valja u blatu

Vidim li drona iznad dvorista moga - radice PVO.:s_d:

IHFhrOR.gif

Link to comment
Share on other sites

Spoiler

“Nedopustivo je to što sam i sama videla danas, da se roštilja u Košutnjaku”, rekla je Milošević i dodala da ako ljude ne plaše “stravične cifre” koje se svakog dana nalaze u medijima i ne shvataju zašto se savetuje da se ne izlazi da je to “kao da svima nedostaje razuma”.

 

Zamenica direktora Instituta “Batut” Darija Kisić Tepavčević rekla je da za korona virus nema “čarobnog štapića”, niti leka i vakcine, a da se zna da se dominantno širi kapljičnim putem i da širenje može da se spreči ako postoji međusobna distanca.

kaže žena da smo nerazumni...
https://www.nedeljnik.rs/puna-setalista-i-rostiljanje-na-kosutnjaku-to-je-nedopustivo-zamenica-direktora-infektivne-klinike-o-nedostatku-razuma/

Edited by urosg3
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, urosg3 said:

kaže žena da smo nerazumni...

 

To je valjda zato što nisu lizali istu kašičicu ili se nisu verali po krovovima sa bakljama u ruci.

 

Doduše, mislim da nije prva od državnih funkcionera/SNStruke koji spominju to famozno roštiljanje kao da su ga sami videli. Izgleda da svi žive baš na Košutnjaku i da obavezno prolaze slalom po onim stazama.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, urosg3 said:
  Hide contents

“Nedopustivo je to što sam i sama videla danas, da se roštilja u Košutnjaku”, rekla je Milošević i dodala da ako ljude ne plaše “stravične cifre” koje se svakog dana nalaze u medijima i ne shvataju zašto se savetuje da se ne izlazi da je to “kao da svima nedostaje razuma”.

 

Zamenica direktora Instituta “Batut” Darija Kisić Tepavčević rekla je da za korona virus nema “čarobnog štapića”, niti leka i vakcine, a da se zna da se dominantno širi kapljičnim putem i da širenje može da se spreči ako postoji međusobna distanca.

kaže žena da smo nerazumni...
https://www.nedeljnik.rs/puna-setalista-i-rostiljanje-na-kosutnjaku-to-je-nedopustivo-zamenica-direktora-infektivne-klinike-o-nedostatku-razuma/

 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, urosg3 said:

prvi borac prodiv Konrada u Srbiji dopušta sebi da posumnjamo da je brineta.
Pa kako, pa kako 😞

Odgovor na to pitanje i objasnjenje metodologije istrazivanja  nosi sa sobom 2 meseca bana zbog mizoginije.:s_d:

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Kronostime said:

Odgovor na to pitanje i objasnjenje metodologije istrazivanja  nosi sa sobom 2 meseca bana zbog mizoginije.:s_d:

nek ide život, podićičemo novi forum (dump sa foruma B92 još uvek imam) 
 

17 minutes ago, Sprivel said:

Konacno sutra u 21:00 Vucic u Cirilici.

konačno jedna divna vest u ovoj pandemiji, planeta jedva čeka da čuje.

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Milenko Puzigaca said:

Pa upravo su zbog toga glupi.

 

Ako cemo da tvrdimo da je neko glup jer ne vodi racuna o svom zdravlju, to moramo da cinimo u svakoj prilici.

 

Glup je onaj sto pusi (jos je gluplji sada jer moze i da vidi na paklicama do cega ce ga to dovesti), glupi su svi sto se opijaju, glupi su svi koji jedu vise mesa nego sto treba, glupi su svi koji provode previse vremena na internetu ne radeci nista korisno, da ne nabrajam dalje.

 

Prosto se ne slazem da smo do ovog trenutka sve te ljude smatrali glupim. Mozda smo mogli da kazemo da se ne ne obaziru mnogo za moguce posledice, mozda su neki od njih i sebicni, ali je nemoguce da smo ih sve smatrali glupim.

 

Pogotovo se to odnosi na populaciju za koju postoji minimalan rizik da se zaraze, razbole i prodju sa tezim posledicama.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, goldberg said:

 

Ako cemo da tvrdimo da je neko glup jer ne vodi racuna o svom zdravlju, to moramo da cinimo u svakoj prilici.

 

Glup je onaj sto pusi (jos je gluplji sada jer moze i da vidi na paklicama do cega ce ga to dovesti), glupi su svi sto se opijaju, glupi su svi koji jedu vise mesa nego sto treba, glupi su svi koji provode previse vremena na internetu ne radeci nista korisno, da ne nabrajam dalje.

 

Prosto se ne slazem da smo do ovog trenutka sve te ljude smatrali glupim. Mozda smo mogli da kazemo da se ne ne obaziru mnogo za moguce posledice, mozda su neki od njih i sebicni, ali je nemoguce da smo ih sve smatrali glupim.

 

Pogotovo se to odnosi na populaciju za koju postoji minimalan rizik da se zaraze, razbole i prodju sa tezim posledicama.

spacer.png

Za srce si me ujeo.

Edited by Kronostime
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...