Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Treba samo da uvedemo ekstra komplikovanu proceduru za ulazak stranaca, time svedemo strance na minimum i onda i mi možemo kao Belorusija. To je prednost kad vam je država slepo crevo. A ako hoćete gomile turista onda prođete kao SAD, Italija, Španija, Francuska .... Braća Bugari neka izvinu ali od njihove omiljene destinacije ove godine nema ništa 🙂

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, marejosip said:

Mene najvise od svega nervira ovo ni tamo ni vamo sto imamo sada. Malo da se bude zakljucan, pa malo otvaraj teretane pa onda jos malo da se bude zakljucan, pa otvaraj kafice itd...Mogu da istrpim da ne izlazim veci broj dana, ali da znam zbog cega to radim, ovako kad vec sada krecu da otvaraju nesto sto neke zemlje nisu kod kojih epidemija traje duze i koje imaju manje dnevnih slucajeva i sve to posle zabrane kretanja koja je trajala najvise u Evropi bukvalno se osecam kao da me neko pravi budalom.

pa i pravi nas budalama, ali eto šerpe su niotkuda, plaća nas Šolak protiv najrazumnijih mera u istoriji mera protiv pandemije.
nezahvalnici i idioti smo.

Link to comment
Share on other sites

Just now, urosg3 said:

pa i pravi nas budalama, ali eto šerpe su niotkuda, plaća nas Šolak protiv najrazumnijih mera u istoriji mera protiv pandemije.
nezahvalnici i idioti smo.

Kako je, po tebi, trebal da bude najbolja reakcija ?...i da li je uopšte bilo virusa ?

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, urosg3 said:

čekaj i na ovo moram...
neko ozbiljno misli da će čovečanstvo odjednom da postane nešto što nije bilo i uvede nešto što nije bilo otakd je sveta i ljudi?
Da se ljudi ne druže? Zbog nevidljvog neprijatelja?
ma da... kako da ne, evo jedva čekaju. A sve to na neodređeno, nedefinisano vreme? Ma da.
Pa pre će da nose maske i rukavice 24/7 🙂 kad bi se gađali kovidima.

 

 

Miki, ljudi su veoma prilagodljive životinje, da nije tako, ti i ja sada ne bismo bili u prilici da se kuckamo jer nas ne bi ni bilo. Prilagođavali su se ljudi tokom istorije na sve i svašta, tako da nekoliko meseci ili godinu da fizičkog distancijaranja u javnosti je bukvalno pis of kejk™.

 

24 minutes ago, Constantin said:

Kako je, po tebi, trebal da bude najbolja reakcija ?...i da li je uopšte bilo virusa ?

 

18 minutes ago, urosg3 said:

pa samo preko plota uzor: Hrvatska je dobar primer.

 

Pa u Hr i sada važi, a i jedna je od mera koje su prve uvedene, mera socijalnog distancijaranja.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelia said:

 

Ali na kraju, Svedska po cenu vise umrlih po milionu stanovnika, jeste sacuvala svoju ekonomiju, koliko toliko, i osecaj gradjana da im se ne uskracuje sloboda i da su neodgovorne budale. Ne kazem to zato sto i ovde kao i svuda nema neodgovornih budala, nego zato sto onom delu koji je hteo da odgovorno prodje kroz pandemiju, nije ni pruzena sansa.

 

Ne bih rekla da je u redu spasavati ekonomiju po cenu ljudskih zivota, ali to sam mozda samo ja.

A ne znam ni da li ce se nesto posebno spasiti, za sada ne izgleda tako.

 

Sto se slobode tice, ne mislim ni ja da treba kao Vucic i Kina. Moze se sacuvati osecaj slobode i racunati na licnu odgovornost zrelih gradjana, a da drugi ne moraju zbog toga da umiru pre vremena i bez potrebe.

 

Quote

Za mene je Svedska pozitivan primer, zato sto, na stranu statistika, mi nemamo ni pojma koje su posledice ovih mera na sve one koji su takoreci zatvoreni. Poslusaj malo lekare pa ce ti reci, od PTSDa do alkoholizma, pa do oslabljenog zdravlja u odredjenim geografskim podrucjima, da ne pominjemo ekonomsku nesigurnost, od cega cemo se jos oporavljati.

 

Za mene Svedska definitivno nije pozitivan primer. Svega sto si gore nabrojala imamo isto kao i drugi. PTSD nam nikad nije falilo, alkoholizma jos manje, kao ni porodicnog nasilja i svega sto uz to ide. Dodaj i online kockanje, koje je i ranije bilo problem, a sada je eskaliralo. Ljudi se plase da izlaze, cak i do lekara, a infarkti ne cekaju da epidemija prodje. Ekonomska nesigurnost je i ovde svakodnevica, sve je stalo. Koja korist sto nas u kucama ne drze zabrane, nego strah? To sto mozemo u kafane, teretane i trzne centre, ne znaci da svi u njih i idemo. Ide onaj neodgovorni deo, i onda siri zarazu od koje posle neki drugi umiru. Izmedju potpune slobode za svaku neodgovornu budalu i Vuciceve tiranije ima mnogo balansiranijih pristupa. Neki od njih je mogao da se primeni i u Svedskoj, i da sacuva velik broj zivota, ali eto, nije. Ja mislim da je to pogresno.

 

Definitivno, previse mrtvih za nikakvu korist. Ionako ovde u Svedskoj delimo sudbinu sveta, i sto se tice ekonomije, i sto se tice svega ostalog. Nije moralo ovoliko ljudi ni do sada da umre, a daleko je od gotovog.

Edited by vilhelmina
  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Miki28 said:

Cetvrtak od 18h do subote 5h a onda subota i nedelja od 18h do 5 ujutru zabrana kretanja.

Zabrana okupljanja vise od 5 ljudi na jednom mjestu

 

Svaka naredna donesena mera je sve nebuloznija  od prethodne...

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

U naselju Sava Kovačević (valjda se i dalje tako zove) u Zemunu, se večeras u vreme zabrane okupljanja skandiralo Đilase lopove uz baklje. Pored toga, na jednom od solitera je postavljeno ozvućenje kako bi se održao tzv koncert, posle obraćanja AV na RTS-u.  

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, laki perkos said:

Kakav Wuhan,slepi miš,labarotorije !  Konačno su otkrili da je Đilas izazvao pandemiju u celom svetu

na Banjici njih 10 ispred zgrade. Sišao da ih vidim, jedan mi preti kačketom, kaže:
"vidiš šta piše ovde" a piše CAJ i ja kaže, piše caj. Kaže bizgov "čitaj ćirilicom" da ispadne SAJ

 

Kažem mu jurite teroriste dok se derete ovde?

Eto toliko o medicini epidemologiji i struci. Ladno za njih ne važi policijski čas. Dobro ni za mene, ali toliko o motivima. E moj Kone

  • Like 2
  • Ha-ha 1
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, A sad said:

 

Upravo tako! A po onim scenarijima o kojima mediji bruje u Svedskoj je trebalo da budu hiljade mrtvih na milion stanovnika, a realnost je da imaju manje mrtvih od zemalja koje su uvele najrestriktivnije mere. 


Stvarno mi nije namera da ovde idem u bilo kakvu krajnost. U Svedskoj nije pomor (kao sto zvalavi upravo izjavi na rts) i ne padamo mrtvi po ulicama. Ali broj mrtvih je nedopustivo visok za jednu ovako razvijenu zemlju, i ne pokazuje ni najmanju tendenciju pada.

Ako worldometer ne laze, a ja u ovom trenutku ne znam kredibilniji izvor, po broju preminulih od covida na milion stanovnika, ispred Svedske su samo Belgija, Spanija, Italija, Velika Britanija, Francuska i Holandija. Za koju od ovih zemalja tvrdis da je uvela najrestriktivnije mere? Ali da ih je uvela od pocetka, pre nego sto je djavo dosao po svoje?

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Sta znam, meni je ovo korektno...treba zatvoriti petak, to mislim da se svi slazemo...subotu i nedelju mogu da istrcim svoju normalnu rutu, odem normalno u prodavnicu...ja zadovoljan 😁 Bice svakako kisa sva 4 dana, ne verujem da ce biti "valjaca u blatu" toliko da se ne mogu iskontrolisati...

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, ZiS said:

Sta znam, meni je ovo korektno...treba zatvoriti petak, to mislim da se svi slazemo...subotu i nedelju mogu da istrcim svoju normalnu rutu, odem normalno u prodavnicu...ja zadovoljan 😁 Bice svakako kisa sva 4 dana, ne verujem da ce biti "valjaca u blatu" toliko da se ne mogu iskontrolisati...

nakon krda sns-ovaca večeras u vreme policijskog časa ispred svake zgrade na Banjici, nakon 3 autobusa GSP koji ih je kupio posle performansa u vreme policijskog časa ti i dalje misliš da policijski čas ima nekog smisla?
Kako to?
Ili mi ne veruješ da sam to video svojim očima?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, urosg3 said:

nakon krda sns-ovaca večeras u vreme policijskog časa ispred svake zgrade na Banjici, nakon 3 autobusa GSP koji ih je kupio posle performansa u vreme policijskog časa ti i dalje misliš da policijski čas ima nekog smisla?
Kako to?
Ili mi ne veruješ da sam to video svojim očima?

Verujem ti...ja necu biti deo bilo kakvog krda, obora ili neke druge "stoka related" grupacije...Mislim da je svrsishodno spreciti okupljanja za 1 maj, nije to bas svaki dan, mislim da treba da ostane zabrana kretanja u nocnim satima, recimo posle 22:00, ostalo svako po svom nahodjenju, niko nam nece pomoci ako sami sebi ne pomognemo... 

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...