Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Evo, ja sam u Japanu gde su mere, ne tako drastične kao u Kini ili sada u Italiji, preduzete. Škole zatvorene mesec dana, od zaposlenih, ko god može ima da radi od kuće, treba odobrenje da se ide u ofis. Godinu dana zatvora i 10 hiljada EUR kazne ko preprodaje maske za profit.

 

Ćerkina škola, online, nastavnici na videu, kaže da je dobro. School principal kaže da im je prvi put ovako i da su unapred planirali za nesreće kada škola treba da se zatvori.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Sunshine State said:

Ne znam za ostale, ja se trenutno osecam slicno kao za vreme bombardovanja '99 - tu je oko tebe, postoje neke sanse da i ti i tvoji izginete...malo sta mozes da uradis, a tu je i osecaj bespomocnosti i  pitanje:"Do kad ce ovo da traje?"

A zamisli ako svi krenemo samoinicijativno da se testiramo samo zato sto, eto, mislimo, da smo zarazeni?

Ako nazovem lekara i objasnim situaciju, koje su sanse da ce reci da idem da se testiram, ako ne dolazim iz Kine, Italije, etc...i nemam nikakve simptome?

Vrlo brzo bi zdravstveni sistem bio zasut takvim (vecinski) neosnovanim zahtevima.

 

Sto je mnogo bolja opcija nego nije mi nista i boli me dupe idem na odmor u Italiju i onda da se razbolis posle kontakta sa 300 ljudi.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Yoyogi said:

Ćerkina škola, online, nastavnici na videu, kaže da je dobro. School principal kaže da im je prvi put ovako i da su unapred planirali za nesreće kada škola treba da se zatvori.

 

Posto sam u sistemu, jako bih voleo da ovo vidim kod nas, ali avaj - ovde se brojne kolege jos uvek bore sa Wordom i stampacem, od elektronskog dnevnika beze kao djavo od krsta, a slanje mejla sa atacmentom je najgora nocna mora 🙂 Najvaznije je da svi imaju sertifikat o savladanoj obuci za rad na racunaru, ovo ostalo su sitnice 🙂

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Laki21 koji lebdi said:

 

Posto sam u sistemu, jako bih voleo da ovo vidim kod nas, ali avaj - ovde se brojne kolege jos uvek bore sa Wordom i stampacem, od elektronskog dnevnika beze kao djavo od krsta, a slanje mejla sa atacmentom je najgora nocna mora 🙂 Najvaznije je da svi imaju sertifikat o savladanoj obuci za rad na racunaru, ovo ostalo su sitnice 🙂

 

Moja ćerka je "digital native" kao i cela njena generacija. Cela škola je takva. Kupih novi štampač, ona sa iPhone na njemu štampa šta joj treba, čak i daljinski, nije ni u kući. Izlaze mi strane odštampane a da ih nisam ja inicirao.

Moja radost je da papir i "crno na belo" još uvek nešto znače.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sunshine State said:

US CDC MD Messonnier stressed, however — as others doctors have — that the CDC does not expect most people to develop serious illness. The mortality rate of coronavirus in China, where it originated, has hovered above 3 percent. But experts in the U.S. and Europe predict that the mortality rate in other countries will remain far below 1 percent, meaning that the vast majority of those with the infection will make a full recovery.

 

Ovakve procene apsolutno ne treba da imaju bilo kakvog uticaja na mere koje treba da budu preduzete. Da li ćemo stvarno da se oslonimo na procenu da je trenutna statistika falična i da je ona stvarna zapravo bolja po nas? Naravno da ne. Kao što sam već rekao, ako uporedimo sa epidemijom H1N1 2009. godine, nemamo baš mnogo razloga zašto bismo mislili da nas trenutna statistika laže. 

 

Bilo kako bilo, sa ovim se ne kocka, ovde klasične risk-benefit, cost-benefit analize jednostavno ne piju vodu kada imamo toliko nepoznatih. I zato fokus mora biti na tome da se što više smanji broj zaraženih i epidemija zaustavi. Već je pomenuto da španska groznica nije u prvom talasu odnela mnogo života, a nije ni pogađala mlade ljude već rizične kategorije, da bi u drugom talasu prosto opustošila mladu populaciju, oko polovina smrtnih slučajeva je bilo među ljudima između 20-40 godina. Tu su naravno bilo prisutne neke specifičnosti, pre svega zbog toga što je Prvi svetski rat tek završen, i toga sada nema, ali da li ćemo stvarno da se zezamo sa tako nepredvidivim stvarima? I zato individualne mere, pranje ruku, higijena, maske, iako apsolutno neophodne, jednostavno nisu dovoljne.

Edited by djole
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, Plavi Golub said:

Nema projektovanog zdravstvenog sistema koji moze da hendluje lose navike i na sve to inadzijsko ponasanje.

 

 

Italijani su zastrasujuci primer neodgovornosti i nediscipline. Citam, Nicola Zingaretti (vodja demokratske stranke, clan vlade) je do pre desetak dana prkosio opasnosti od corone i javno pozivao ljude da nastave da budu tradicionalno druzeljubivi, da se slobodno okupljaju u gomilama na svim mogucim mestima. Kad je i sam zapatio coronu pre neki dan (u subotu) uveden je karantin za celu Lombardiju. A od sinoc i tutta l' Italia u karantinu. 

Spoiler

Svedjani se od prvog dana samoinicijativno stavljaju u karantin ako su se vratili iz neke rizicne zemlje (bilo 40 000 svedskih turista u Italiji).

Vec prva koja je zakacila coronu van zemlje se odmah nakon povratka samoizolovala i kontaktirala zdravstvenu sluzbu.

Imaju ovde kod mene sator ispred infektivne klinike gde testiraju (potencijalno) zarazene i oni koji su bili u kontaktu sa njima ili ih testiraju po kucama. Takvi ne ulaze u bolnice i domove zdravlja. To su sve slucajevi koji su se vratili iz rizicnih zemalja. Kod svakog zarazenog detektivski ulaze u trag svim kontaktima koje je taj imao i onda testiraju i te kontakte. Koliko god su rutine i mere predostroznosti na visokom nivou, opet se tu i tamo desi neki ljudski faktor koji zapreti ovoj kontroli virusa na, moze se reci, visokom nivou. 

 

Gledala sam dokumentarac kako se Kinezi brutalno bore protiv corone, bukvalno loveci ljude kao zeceve po stanovima i prisilno ih odvlaceci na testiranje i u karantin.

Ne ulazeci u te njihove bez-pardona-metode, primecujem da su cifre zarazenih kod njih u primetnom padu i da se prazne one brze-bolje izgradjene bolnice za coronu. 

Edited by Cyber
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Oko ovog virusa, imamo opet diskontinuitet nauke i javnosti.  Medijske stanice pozivaju kao goste one koji im doprinose na gledanosti i rejtingu, ma šta rekli.

 

Bilo je i gore, da su akademici u SSSR, bili slani da vade krompir po poljima.

Link to comment
Share on other sites

Pa izgleda svako mora da se prilagodi lokalnom mentalitetu. Od cega si se rodio, od toga ces i da riknes.

 

15 minutes ago, Cyber said:

Gledala sam dokumentarac kako se Kinezi brutalno bore protiv corone, bukvalno loveci ljude kao zeceve po stanovima i prisilno ih odvlaceci na testiranje i u karantin.

Ne ulazeci u te njihove bez-pardona-metode, primecujem da su cifre zarazenih kod njih u primetnom padu i da se prazne one brze-bolje izgradjene bolnice za coronu. 

 

Morju. Nemaju bas neke higjijenske navike na nivou siroke populacije (moje misljenje) i nekako su bezobzirni jedni prema drugima. Napominjem da je ovo generalizacija, da me neko ne hvata za rec. Ali u uslovima epidemije mora da se prilagodi onome sto jeste, a ne onome koliko se zeli da te neko vidi finim.

 

Moram da pohvalim ponesto i kod nasih u domenu zdravog razuma i nadam se da je tako u svim DZ u Srbiji za hronicne pacijente. Obnovili su mami (dijabeticar) onaj elektronski recpet automatski bez da mora da se pojavljuje u DZ.

 

16 minutes ago, djole said:

ali da li ćemo stvarno da se zezamo sa tako nepredvidivim stvarima? I zato individualne mere, pranje ruku, higijena, maske, iako apsolutno neophodne, jednostavno nisu dovoljne.

 

Pa sta ti mislis da treba da rade? Jedino sto moze da se globalno uradi je da ubrzaju pronalazak vakcine i masovno vakcinisu populaciju. Ali to su apsolutno medjunarodni napori. I jos treba da savladaju antivakserski lobi koji su tako fino negovali zadnjih deceniju dve.

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, djole said:

 

Otprilike ovo što su Italijani uradili tek sada. Samo ozbiljno, a ne ko što neko reče la dolce vita karantin.

 

 

Ali, opet kazem - jedino na globalnom nivou...inace imamo "deo za pusace koji nije odvojen od ostatka kafane" ili "deo bazena u kom se sme piskiti"

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, Sunshine State said:

Ne znam za ostale, ja se trenutno osecam slicno kao za vreme bombardovanja '99 - tu je oko tebe, postoje neke sanse da i ti i tvoji izginete...malo sta mozes da uradis, a tu je i osecaj bespomocnosti i  pitanje:"Do kad ce ovo da traje?"

 

Bukvalno se i ja tako osećam. Nisam nigde putovala, nisam bila na aerodromu, ali...Idem gradskim prevozom. Danas sam vadila krv, i tu u laboratoriji bilo je onih koji su kašljali, pomerala sam se što dalje od njih.

 

Baš se osećam kao onda kada je bilo bombardovanje..s tim što neću da pravim velike zalihe, imam prodavnicu na kraju ulice..i za razliku od 1999. rafovi nisu prazni..

 

Što se tiče toga ko može da se razboli..u Republici Srpskoj zaražena su deca u školama, one se polako zatvaraju.

 

I prvi slučaj kod nas- čovek ima 43-45 godina ne znam tačno..nije star.

 

Znači da pravila nema, svi smo u riziku i moramo da budemo odgovorni i zbog sebe i svoje okoline. 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, RatzenStadt said:

image.png.552660063f7aa930c2d29a33725066b5.png

 

Vuciceva metodologija

Ovo je, u najmanju ruku, nemarno i neodgovorno. I veoma opasno.

 

Ako ovaj virus počne da se širi brzo, staviće ionako problematičan zdravstveni sistem u ogromne nevolje. Ne mislim da je ovaj karantin u raznim državama tu da bi se ovaj virus zaustavio - kasno je za to. Tu je da se ne bi opteretio zdravstveni sistem.

 

Po procenama, 85-90% nas će imati male simptome i proći ćemo bez problema. Za ostalih 10-15% biće potrebna hospitalizacija, a za neke od njih intenzivna nega. Ako se bude brzo širilo, neće proći mnogo vremena kada će svi kreveti u bolnicama biti zauzeti. I onda bi mnogi najebali.

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Sunshine State said:

Ali, opet kazem - jedino na globalnom nivou...inace imamo "deo za pusace koji nije odvojen od ostatka kafane" ili "deo bazena u kom se sme piskiti"

 

Svakako je bolje da svi to urade.

 

Ali naravno da će pomoći i ako samo ti svoju zemlju izoluješ od drugih.

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, djole said:

 

Otprilike ovo što su Italijani uradili tek sada. Samo ozbiljno, a ne ko što neko reče la dolce vita karantin.

 

 


Tek treba sacekati da vide koliko ce im to pomoci.


Kao sto sam napisala karantin mora da prestane u nekom trenutku. Koliko ga dugo drzati? A virus nece nestati iz cirkulacije. Kljuc je u onom sto je @Cyber napisala, nisu trebali da se zajebavaju na pocetku. Mozda bi se manje ljudi zarazilo.
 

I ne treba ih optuzivati samo. Severna Italija je celogodisnja turisticka destinacija sa milionima turista. U uslovima pandemije ovo sto im se dogodilo je statisticki ocekivano.

 

Ono sto moze da se uradi konkretno od strana drzava jeste pojacavanje javnog prevoza gde ga ima i gde mora da ga koriste. Da ljudima da fizicku distancu.

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, CLakiSH said:

NIje mi jasno kad, kako i zašto je toalet papir postao glavni alat u preživljavanju teške izolacije?

I to izgleda da možeš opstati jedino ako imaš neke nenormalno velike količine papira.  

Koliko sam skapirala koriste ga umesto krpa za dezinfekciju, jer moze da se lakse unisti posle koriscenja.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites


Tek treba sacekati da vide koliko ce im to pomoci.

Kao sto sam napisala karantin mora da prestane u nekom trenutku. Koliko ga dugo drzati? A virus nece nestati iz cirkulacije. Kljuc je u onom sto je [mention=1261]Cyber[/mention] napisala, nisu trebali da se zajebavaju na pocetku. Mozda bi se manje ljudi zarazilo.
 
I ne treba ih optuzivati samo. Severna Italija je celogodisnja turisticka destinacija sa milionima turista. U uslovima pandemije ovo sto im se dogodilo je statisticki ocekivano.
Možemo da vidimo da je u Kini pomoglo. Kasno, ali je pomoglo. Ostaje pitanje šta će biti sada, pošto izgleda da malo popuštaju mere tamo.

Singapur je isto vrlo rigorozno pristupio problemu.
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, CLakiSH said:

NIje mi jasno kad, kako i zašto je toalet papir postao glavni alat u preživljavanju teške izolacije?

I to izgleda da možeš opstati jedino ako imaš neke nenormalno velike količine papira.  

Težak debilizam i kratkoročno i sebično ponašanje. Devojka mi je juče tražila u Coles-u toalet papir jer joj je ostala samo jedna rolna - i nema ništa. I ovo je još u tzv progresivnom delu Sidneja (Pyrmont), ali nestašica toalet papira je problem svugde u Australiji. Na sreću, našao sam jedno pakovanje pre par dana pa ću da joj dam rolne haha. Inače, osećao sam se ko debil noseći taj toalet papir 😂😂😂 (iako sam uzeo samo jedno pakovanje i stvarno mi je trebalo - ostala mi samo jedna rolna). 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...