Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

FCJ5vINWYAMXFk1?format=jpg&name=large

 

Izvor: https://twitter.com/ScientistSwanda/status/1450855893176922112

Originalna studija: https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2021.10.10.21264827v1.full.pdf

 

Bitna napomena: u ovoj studiji kao buster korišćena je puna doza Modernine vakcine (sa 100 mikrograma iRNK), dok je FDA na Modernin zahtev odobrio da buster bude prepolovljena doza tj. 50 mikrograma.

Edited by erwin
  • Like 2
  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Tomiprunet said:

Zasto mislis da ne postoje takvi ljudi? Ja sam jedan od takvih. Ne volim da se zamerim ni sa kim. Pa cak i ako npr bratu ili sestri kazem nesto ako me izvucu iz takta, posle se kajem. Jednostavno ne zelim da se zameram ni sa kim. Kad ljudi u svetu, tj zapadu to svate da postoje takvi ljudi koji ne gledaju samo sebe onda ce vise i ceniti Novaka. 

Idemo u off-topic, ali hajde da razjasnim - ne kažem da treba ljude provocirati ili tako nešto. Kažem da je važno reći istinu, iako ponekad boli. Na duge staze, mnogo bolje rešenje. Onaj koji pokušava svakome da se dopadne, nikome se stvarno ne dopadne.

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, urosg3 said:

Pretpostavljam da te preslušao neko i da je sve okay?

 

Nije me na kraju niko poslušao, ali računam da je to sve dobro i pri onom prvom vađenju krvi su mi rezultati bili manje više ok, samo neka blaga odstupanja od normalnih vrednosti. Krenuo sam sa fluimucilom nadam se da ću tako da izbacim taj šlajm.

 

2 hours ago, JohnnyDragon said:

 

Trenutne procene su da je oko 10% zarazniji. Takođe u ovom trenutku bar ne deluje da ima potencijal da onako brzo potisne sve ostale sojeve kao što su to radili Britanski i Delta, ali svakako se prati i istražuje, ceo niz:

 

 

Edited by nemanjaol
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, nemanjaol said:

 

Nije me na kraju niko poslušao, ali računam da je to sve dobro i pri onom prvom vađenju krvi su mi rezultati bili manje više ok, samo neka blaga odstupanja od normalnih vrednosti. Krenuo sam sa fluimucilom nadam se da ću tako da izbacim taj šlajm.

 

 

Trenutne procene su da je oko 10% zarazniji. Takođe u ovom trenutku bar ne deluje da ima potencijal da onako brzo potisne sve ostale sojeve kao što su to radili Britanski i Delta, ali svakako se prati i istražuje

 

 

Igranka bez prestanka..

Link to comment
Share on other sites

Nismo uspeli, ovo moze samo prirodnim tokom sad da ide. Vise ne sanjam da ceo svet moze organizovano da se vakcinise u roku od mesec dana i tako napravi udar na virus koji nece izdrzati. Neka "super vakcina" moze biti dobra individualna zastita u buducnosti ali ce uvek postojati i ta bojazan da ce nova mutacija zaobici istu i onda jovo nanovo.

 

Inace, nije veci problem zarazniji soj, veci problem je sto ovo govno nikako da mutira u nesto manje opasno, ispada da je delta i zaraznija i opasnija od originalne korone, sto je bas neuobicajeno. Jer da bi se virus dalje preneo mora da bude u domacinu koji ga moze "na nogama" nositi dalje. Ako te zakuca za krevet i ubije ne radi glavnu stvar koju ti organizmi imaju za cilj, da se sire dalje. Sto znaci da delta dok te ne zakuca, i to kako cujemo, ekstremno brzo i nepredvidivo za krevet, omogucava ti da dok si zarazan danima sa blazim ili bez simptoma prenosis zarazu, a onda te dokrajci.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, wwww said:

Malo si kontradiktoran: treba li Djokovic da se mesa u nesto sto mu nije struka (pandemija i mere) i u kampanju za vakcinaciju ili ne?

 

Inace, Djokovic se uopste nije mesao u pitanja pandemije i vakcinacije svetske i srpske populacije (sto mu se evo vec nekoliko stranica unazad, prebacuje jer ne radi, uz pricu da on kao javna licnost, broj 1 u tenisu, najveci sportista SRBIJE!!! itd. ima OBAVEZU i MORA da radi!!! ) . I jos se zahteva da on MORA da saopsti javnosti da li je vakcinisan. Mislim, hajde da se dogovorimo: treba li da se mesa u nesto drugo osim tenisa ili ne? Treba li neko da slusa njegovo misljenje o necem drugom osim o tenisu ili ne?

 

Djokovic nije davao misljenja po pitanju nosenja maski, za razliku od kolege nam Urosa :classic_biggrin: , nosio ih je tamo gde su one bile propisane, postovao je epidemioloske mere kako su bile propisane na razlicitim turnirima

...

 

Mislim da nisam, a obrazložiću: nije isto podilaziti kojekakvom ološu, kao npr. antivakserima u tekstu Đoković: Neću da otkrijem da li sam se vakcinisao, upitan nastup u Australiji, gde još stoji i sledeće:

 

Quote

„Neću da otkrijem svoj status da li sam se vakcinisao ili ne. To je privatna stvar i po našem zakonu ko god te pita, ti na neki način možeš i da ga teretiš za to što te je pitao. To je neumereno pitanje. Previše ljudi danas dopuštaju sebi takvu slobodu da pitaju stvari i da osuđuju čoveka. Šta god ti da odgovoriš: „Jesam, nisam, možda, ne znam, razmišljam!” oni će to da zloupotrebe. Mediji su postali, nemam reč kako da opišem. Šire strah i paniku među ljudima i ja ne želim da učestvujem u tom razdoru. Osećam da su svi neprijateljski nastrojeni. Ne želim da im dajem povoda da pišu neke stvari o meni. Sada ovo što sam vama rekao, neko od vaših urednika može da uzme i napravi skandal od toga. Ne želim da učestvujem u nekoj oluji koja se trenutno dešava. Kažem vam sportski, ne znam da li ću ići. Naravno da želim da idem, Australija je moj najuspešniji grend slem, hoću da učestvujem, volim ovaj sport, imam i dalje motivaciju, ali sam rekao zašta imam motivaciju. To je čitava geneza“, zaključio je Đoković.”

 

Kojekakve razdore i oluje sa necivilizovanim ološem ne treba izbegavati, već treba ličnim primerom pokazati da su ološ i stoka. To što neko trabunja po nekim tamo tnjiterima i fejZbucima da se ne treba vakcinisati i što se skupi stotinak idiota da se buni protiv kovid-propusnica u kafanama posle deset treba staviti u ravan sa onima koji misle da su Napoleon, koji preskaču traJVANske šine da ih ne bi ubila struja i koji žive u pećinama. Čak je i Karleuša, koja ima neki minimum obrazovanja, imala m*** da javno podrži LGBT i da kaže da je vakcinisana, da vakcinaciju nazove ozbiljnom društvenom odgovornošću i nije se plašila šta će reći civilizacijski otpad. Nije isto kada se neko trpa u ono što ne poznaje i lupeta gluposti, kao npr. njegova gospođa, koja nije čak ni tema jer je ionako minor celebrity, i kada se neko zalaže za civilizacijske vrednosti. Neke javne ličnosti imaju tu svest, a po sećanju, od naših su na vakcinaciju pozvali Emina Jahović, Tihomir Stanić, Seka Sablić, Mirjana Karanović, Branko Kockica, Gorica Popović i mnogi drugi. Namerno sam spomenuo njih jer nisu broj jedan u svojim profesijama, nisu ni svetski šampioni, neke baš i ne cenim, ali imaju bar toliko m*** da primitivcima i stoci elegantno pokažu zavrnut rukav. Ukoliko su nekoga tako privoleli da se vakciniše, to im je samo bonus.

 

Nemam ja ništa ni protiv toga što Uroš misli o merama i maskama to što misli jer čovek lepo kaže da ih poštuje, što je sasvim dovoljno. Možemo mi ovde da se slažemo ili ne slažemo po pitanju nekih mera, ali ako neko kaže da se ponaša u skladu sa situacijom, plus javno navodi čak i kada se vakcinisao, onda je to dobro.

  • Like 4
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Danska, ugasili su mere oko 10. septembra, 19. septembra imali su 252 obolela, 20. oktobra (juce) imali su 1127, videcemo kako ce ici dalje, da li ce da se zaravnjaju na ovom nivou ili ce na gore. 

Nema sta, bice hebeno, ali verujem da ce ove kovid propusnice kod nas dovesti epidemiju pod kontrolu, lol. 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, AgroLaki said:

ali verujem da ce ove kovid propusnice kod nas dovesti epidemiju pod kontrolu, lol. 

 

Nece. Samo kafane i samo posle 22h. Nista se ne menja.

 

EDIT: Imam pitanje, možda već bilo, ali koja se vakcina preporučuje kao buster nakon dve AZ? I kome se preporučuje, i kada? Jel svima nakon 6 meseci ili samo imunougroženima?

Edited by Edward Louis Severson III
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, JohnnyDragon said:

 

Dachovi kazu:

 

"The AY.4.2 sub strain accounts for 0.1% to 0.2% of cases, and the fact it has not increased since it was first identified is an indication that it is not a highly infectious variant"

 

"Podsoj AY.4.2 čini 0,1% do 0,2% slučajeva, a činjenica da se nije povećao od kada je prvi put identifikovan, pokazatelj je da nije visoko zarazna varijanta"

 


 

Link to comment
Share on other sites



Inace, nije veci problem zarazniji soj, veci problem je sto ovo govno nikako da mutira u nesto manje opasno, ispada da je delta i zaraznija i opasnija od originalne korone, sto je bas neuobicajeno. Jer da bi se virus dalje preneo mora da bude u domacinu koji ga moze "na nogama" nositi dalje. Ako te zakuca za krevet i ubije ne radi glavnu stvar koju ti organizmi imaju za cilj, da se sire dalje. Sto znaci da delta dok te ne zakuca, i to kako cujemo, ekstremno brzo i nepredvidivo za krevet, omogucava ti da dok si zarazan danima sa blazim ili bez simptoma prenosis zarazu, a onda te dokrajci.


Mutacija je potpuno nasumičan proces, kao genetski loto. Nije virus nikakav misleći organizam koji bira kako će da mutira (čak ni misleći organizmi ne biraju kako će da mutiraju), pa da kaže, e sad ću da budem malo manje opasan da bih se lakše širio. Mutacija pogađa potpuno bez reda i bez značenja. Nekad se iz takve loto igre izvuče nekakva mutacija koja na mestu ubije tu jedinku virusa, mnoge nemaju nikakav fenotipski efekat, neke vurusu oduzmu ili umanje neke osobine, a neke ih povećaju. Potpuno bez reda. To je osnova evolucije, u stvari je to prirodna selekcija na delu.

Razlog zašto se kaže da virusi obično mutiraju u lakše oblike nije u tome da je mutacija u lakši oblik češća, već da tako mutirani oblici imaju evolutivnu prednost da opstaju i šire se jer ne ubijaju svog domaćina. Nema virus svest pa da hoće da ubije domaćina, njemu je jedino bitno da se umnoži. Savršen sebični gen ([emoji2398]Dawkins).

U praksi to znači da se sve mutacije istovremeno dešavaju, odnosno verovatnoća da se dese je podjednaka za sve, i one fatalne za virus i one fatalne za čoveka, a koja će da se proširi - well, prirodna selekcija.

Prvo se desi mutacija, pa onda selekcija. Mi imamo nesreću da se desila upravo takva, da je virus opasniji, a zarazniji. Jedini način da se spreče dalje, još opasnije mutacije, je da se smanji razmnožavanje virusa, a ono se dešava samo u živom ljudskom organizmu, dakle da je pool potencijalnih inficiranih manji. Može da se desi da daljim razmnožavanjem virusa on mutira u nešto lakše, a zaraznije, pa da taj soj postane dominantan i da time faktički postane endemski I bezopasan, ali - da li zaista hoćemo da igramo taj loto?
  • Like 12
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, DJ_Vasa said:

 

Mislim da nisam, a obrazložiću: nije isto podilaziti kojekakvom ološu, kao npr. antivakserima u tekstu Đoković: Neću da otkrijem da li sam se vakcinisao, upitan nastup u Australiji, gde još stoji i sledeće:

 

 

Kojekakve razdore i oluje sa necivilizovanim ološem ne treba izbegavati, već treba ličnim primerom pokazati da su ološ i stoka. To što neko trabunja po nekim tamo tnjiterima i fejZbucima da se ne treba vakcinisati i što se skupi stotinak idiota da se buni protiv kovid-propusnica u kafanama posle deset treba staviti u ravan sa onima koji misle da su Napoleon, koji preskaču traJVANske šine da ih ne bi ubila struja i koji žive u pećinama. Čak je i Karleuša, koja ima neki minimum obrazovanja, imala m*** da javno podrži LGBT i da kaže da je vakcinisana, da vakcinaciju nazove ozbiljnom društvenom odgovornošću i nije se plašila šta će reći civilizacijski otpad. Nije isto kada se neko trpa u ono što ne poznaje i lupeta gluposti, kao npr. njegova gospođa, koja nije čak ni tema jer je ionako minor celebrity, i kada se neko zalaže za civilizacijske vrednosti. Neke javne ličnosti imaju tu svest, a po sećanju, od naših su na vakcinaciju pozvali Emina Jahović, Tihomir Stanić, Seka Sablić, Mirjana Karanović, Branko Kockica, Gorica Popović i mnogi drugi. Namerno sam spomenuo njih jer nisu broj jedan u svojim profesijama, nisu ni svetski šampioni, neke baš i ne cenim, ali imaju bar toliko m*** da primitivcima i stoci elegantno pokažu zavrnut rukav. Ukoliko su nekoga tako privoleli da se vakciniše, to im je samo bonus.

 

Nemam ja ništa ni protiv toga što Uroš misli o merama i maskama to što misli jer čovek lepo kaže da ih poštuje, što je sasvim dovoljno. Možemo mi ovde da se slažemo ili ne slažemo po pitanju nekih mera, ali ako neko kaže da se ponaša u skladu sa situacijom, plus javno navodi čak i kada se vakcinisao, onda je to dobro.

Posto ne pratis tenis evo malo objasnjenja:

 

Vrlo verovatno da je Djokovic ovde mislio na teniske medije koji zaista vec pola godine proganjaju tenisere s pitanjem da li ce se vakcinisati i ako je odgovor nesto drugo osim "da" onda sledi lavina negativnih tekstova i napada sto u medijima, sto na SM.

Spoiler

 

Npr. tako je bilo s argentinskim teniserom Diegom Schwartzmanom (u doba kad su vakcine u Argentini bile tek pocele da se daju, i to na kasicicu jer ih nije bilo puno), gde je tip manje-vise rekao da ce on licno malo da saceka da se vakcinise (na KZS na engleskom, kojim ne vlada savrseno), da bi posle pljuvacine koju je doziveo objasnio na twiteru da je njemu na prvom mestu da se stariji i ugrozeniji u njegovoj porodici i Argentini pre njega vakcinisu. Argenitina je sada na 70% vakcinisanih 1. dozom i 50% s obe.

Pa s Beloruskom teniserkom Arinom Sabalenkom. Nemam pojma koja vakcina je na raspolaganju u Lukasenkovoj Belorusiji (Lukasenko je, koliko znam, negirao postojanje virusa, kao i brazilski predsednik), ako se ne varam oni su pod sankcijama EU (a mozda i sire), verovatno samo imaju opciju da dobiju rusku vakcinu, a nje nema bog zna koliko. Belorusija je na 19% potpuno vakcinisanih i 26% delimicno. Elem, Sabalenka je "razapeta na krst" zbog izjave iz koje se manje-vise vidi da ona nema pojma o vakcini (kao uostalom ni dosta sportista kojima fali obrazovanje). Ali kog briga sta tamo neka Sabalenka misli o vakcini u prolece 2021, bitno je sta strucna lica kazu. Cemu pitanje jedno j Sabalenki sta ona misli o covid vakcinama?

Pa je skoro grcki teniser Tsitsipas takodje razapet na krst zbog odgovora oko vakcine (gde je u principu rekao da ce se on vakcinisati kad bude uvedena obaveza, do tada: on je mlad, nece imati posledice, a cuo je za slucajeve kolega koji su imali negativne reakcije na vakcinu*). Takodje spada u kategoriju igraca kojima fali formalno obrazovanje, iako on pokusava da izgrdi imidz grckog mislioca :classic_rolleyes:

* Ovo se odnosi na francuskog tenisera-veterana Zeremija Shardija (34,5 godina starog, prakticno na kraju karijere) koji je u avgustu primio 2. dozu Fajzera i u sustini od tada ima simptome slicne long covid: oseca zamor, ne moze da odradi treninge kako treba, oseca bolove u misicima itd. Zbog svega toga je morao da zavrsi sezonu 2021 nekih 3 meseca ranije, a naredna sezona mu moze biti poslednja pred penziju (ako se na vreme oporavi od "long covid" simptoma).

Jos jedan poznati slucaj ne preterano dobrog ishoda vakcinacije je slucaj americke teniserke Sofije Kenan, koja se bila vakcinisala (verovatno JJ vakcinom manje efikasnosti), ali se i pored toga zarazila (jer vakcine ne sprecavaju zarazu, nista novo) i zbog toga morala da preskoci US open, pa se tu izgleda jos nesto zakomplikovalo (izgleda da nije bas bila asimptomaticna i bez nekih dodatnih problema) i takodje je morala ranije da zavrsi sezonu: od avgusta ne igra.

 

Sad, mozemo mi nazvati sve te tenisere i razmazenim i sebicnim, ali ako imaju problema s sopstvenim telom - gotovo je s karijerom. Npr. veoma talentovani hrvatski teniser Mario Ancic je morao ranije da zavrsi karijeru zbog nekih zdravstvenih problema (covek je potom zavrsio prava i sad radi na wall street-u, tako da nije lose prosao :classic_biggrin: ) , kao i svedski teniser Soderling, jedan argentinski teniser, Del Potro, kuburi vec godinama s povredama, a imao je potencijal da ozbiljno ugrozi dominaciju Federera, Nadala i Djokovica.

 

Nemacki tensier Zverev (koji ima jos nekih drugih problema s imidzom i medijima) takodje ne zeli da objavi da li je vakcinisan, mada se pojavila jedna njegova slika s jednim drugim sportistom koji je jos proletos objavio da su njih dvojica oba vakcinisana. Zverev je valjda seceras, pa je mozda po tom osnovu (ili zato sto je Olimpijac) ranije dobio vakcinu u Nemackoj nego sto bi po godinama starosti trebalo da dodje na red da je dobije (Nemacka je imala tacno definisane prioritetne grupe, pisala sam o tome, tek je negde od juna meseca bilo dovoljno vakcina da se vakcinisanje otvori za sve koji hoce). Elem, pisala sam ovde takodje kako su proletos fudbaleri Bajerna iz Minhena predlozili da se "zrtvuju za narod" :wink2: i prime vakcinu preko reda, za primer i kao promociju vakcinacije, sto je, naravno, docekano na noz jer su milioni ugrozenijih jos uvek cekali na vakcinaciju, a ovi su potpuno zdravi i pravi, s malim rizikom, hteli da upadnu preko reda za vakcinu. Tako da verujem da je i to bio jedna od razloga zasto Zverev nije objavio svoj status vakcinacije. A i koju godinu pre toga je doziveo napade medija (jednog vrlo agresivnog americkog "novinara") kad je tokom meca, na pauzi izmedju gemova, valjda proveravao nivo secera u krvi nekom spravicom, a ovaj novinar ga napao da koristi nedozvoljena sredstva (mislio je da ovaaj koristi mobilni za komunikaciju s trenerskom klupom - u tenisu nije dozvoljen kouching tokom meceva).

 

Inace, postoje miljenici medija, koji dobijaju samo pozitivne tekstove (Naomi Osaka npr.), i oni koji to nisu, koji naravno dobijaju negativni publicitet. U zavisnosti od toga u koju kategoriju spada neki teniser zavisi kakva ce biti reakcija na identicni dogadjaj u kome su akteri: miljenik medija/vladajucih struktura ili onaj ko to nije (primeri su brojni, ali da ne zatrpavam ovu temu). Miljenik medija se bira/postaje ako se daju izjave koje pasuju narativu, i suprotno.

Tako je australijski teniser Kirios (koga je Darko pominjao) miljenik medija, jer trenutno sluzi kao oruzje kad treba da se pljuje po onima koji su na tapetu medija, a potpuno se precutkije kad se on sam ponasa neprimereno (incidenti s Wawrinkom i Donnom Vekic, na turniru u Rimu, s irskim sudijom, s tankovanjem meceva, nedolicnim ponasanjem, svadja u karantinskom hotelu s devojkom gde je policija dolazila da intervenise). No, njegovo misljenje se uvek publikuje kao relevantno kad treba da opljune (on mu dodje kao "savest" u svetu tenisa :classic_rolleyes: ), covek bi pomislio da je on licno legenda tenisa kalibra Federera!

 

 

itd. itd.

Uglavnom, teniski mediji od proletos bukvalno vrse hajku na tenisere oko vakcinacije, ali i u poslednje 2-3 godine i oko jos nekih drugih tema koje forsiraju (bilo je tu smene "sefa" ATP i jos svasta nesto), i ako teniseri ne odgovore onako kako mediji ocekuju onda sledi hajka.

O ovome je pre koju sedmicu govorio i americki teniser Opelka: kako su teniski mediji najgori od svih sportskih medija, da bi ga onda ti isti mediji potom razapeli na krst (iako covek ima potpuno pravo sto se tice teniskih medija, cak je naveo i primere ksenofobije, mizogonije i totalnog nedostatka profesionalnosti i eticnosti). Uzrok

Spoiler

za ovakvo ponasanje teniskih medija lezi u tome da su teniseri pokusali da se organizuju i obezbede, generalno receno, bolje uslove rada (da ne smaram ovde s unutar-teniskom politikom i pokusajem da se bolje raspodeli novac koji se obrce u sportu, gde samo 10% profita ide teniserima, a ostatak turnirima i vadajucim telima u tenisu, a od tih 10% da ne idu sve pare samo ovima iz samog vrha koji i onako imaju i previse), cemu se, naravno, protive turniri i establishment koji je zaduzen za podelu para, te se koriste mediji (novinari nisu nezavisni, akreditacije dobijaju samo ako su u dobrim odnosima s turnirima i vladajucim teniskim telima) da se teniseri drze pod kontrolom i da se spreci talasanje.

 

Elem, Djokovic u tom intervjuu za Blic takodje prica i o tome da teniseri nisu ujedinjeni, da fali zajednicka, koordinirana reakcija oko stvari koje se ticu "uslova rada" tenisera itd. sto ukazuje na to da on sve vreme i prica o situaciji u sportu kojim se bavi.

Spoiler

A posebno je velika hajka na Djokovica jer je on (zajedno s jednim kanadskim teniserom) vrlo aktivan u pokusaju organizovanja neke vrste unije/sindikata tenisera. Ovo za hajku (i atmosferu linca) u australijskim medijima ti moze npr. potvrditi Darko (ili da zaviris malo na pdf tenis) jer su mediji u Australiji poslenjih 2-3 godine narocito ostri u neosnovanoj kritici Djokovica za sve zivo (Australija je domacin jednog od 4 najprofitnijih turnira u tenisu, gde i australijska teniska federacija i sama Australija zaradjuje velike pare od tenisa i na teniserima, te im nije u interesu da veci deo kolaca (jos koji % preko tih 10-tak %) daju teniserima).

J* ga, u centru svega je, kao i obicno, novac i "vlast".

  • Like 1
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, Eddard said:


 

 


Mutacija je potpuno nasumičan proces, kao genetski loto. Nije virus nikakav misleći organizam koji bira kako će da mutira (čak ni misleći organizmi ne biraju kako će da mutiraju), pa da kaže, e sad ću da budem malo manje opasan da bih se lakše širio. Mutacija pogađa potpuno bez reda i bez značenja. Nekad se iz takve loto igre izvuče nekakva mutacija koja na mestu ubije tu jedinku virusa, mnoge nemaju nikakav fenotipski efekat, neke vurusu oduzmu ili umanje neke osobine, a neke ih povećaju. Potpuno bez reda. To je osnova evolucije, u stvari je to prirodna selekcija na delu.

Razlog zašto se kaže da virusi obično mutiraju u lakše oblike nije u tome da je mutacija u lakši oblik češća, već da tako mutirani oblici imaju evolutivnu prednost da opstaju i šire se jer ne ubijaju svog domaćina. Nema virus svest pa da hoće da ubije domaćina, njemu je jedino bitno da se umnoži. Savršen sebični gen (emoji2398.pngDawkins).

U praksi to znači da se sve mutacije istovremeno dešavaju, odnosno verovatnoća da se dese je podjednaka za sve, i one fatalne za virus i one fatalne za čoveka, a koja će da se proširi - well, prirodna selekcija.

Prvo se desi mutacija, pa onda selekcija. Mi imamo nesreću da se desila upravo takva, da je virus opasniji, a zarazniji. Jedini način da se spreče dalje, još opasnije mutacije, je da se smanji razmnožavanje virusa, a ono se dešava samo u živom ljudskom organizmu, dakle da je pool potencijalnih inficiranih manji. Može da se desi da daljim razmnožavanjem virusa on mutira u nešto lakše, a zaraznije, pa da taj soj postane dominantan i da time faktički postane endemski I bezopasan, ali - da li zaista hoćemo da igramo taj loto?

 

Ponovio si isto sto sam i sam rekao 🙂 naravno da virus nije misleci organizam, a mutacije sa laksom klinickom slikom su uspesnije jer se lakse prenose, to je potpuno logicno i normalno. Naravno da ne bi trebalo da igramo taj loto ali vreme kad smo se pitali je verovatno proslo.

Edited by McLeod
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, wwww said:

Vrlo verovatno da je Djokovic ovde mislio na teniske medije koji zaista vec pola godine proganjaju tenisere s pitanjem da li ce se vakcinisati i ako je odgovor nesto drugo osim "da" onda sledi lavina negativnih tekstova i napada sto u medijima, sto na SM.

...

 

Ukoliko je mislio na medije koji se bave tenisom i ukoliko zaista prozivaju tenisere koji se femkaju po pitanju vakcinacije, to je odlično i to maksimalno podržavam. Takve i treba staviti na stub srama, i to ne samo u teniskim medijima. Vidim da i mnogi obični mediji tretiraju one što se bune protiv vakcina kao čobane i budale, a tako i treba da bude.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, DJ_Vasa said:

 

Mislim da nisam, a obrazložiću: nije isto podilaziti kojekakvom ološu, kao npr. antivakserima u tekstu Đoković: Neću da otkrijem da li sam se vakcinisao, upitan nastup u Australiji, gde još stoji i sledeće:

 

Jedna te ista stvar se vrti i mnogo se pravi razdor u društvu, ne samo u sportskom, nego u celom društvu, između onih koji su nevakcinisani i vakcinisani. I to je stvarno strašno. Da smo mi spali na to da nekoga diskriminišemo ako želi da odluči za sebe ovako ili onako, da li hoće ili neće da se vakciniše. To je stvarno… Jako sam razočaran društvom svetskim u ovom trenutku i načinu na koji mediji prenose i vrše pritiske na sve ljude.

Bas sam ovo isto hteo da postavim, a poenta je, ma moze ko koliko hoce da se koprca, ono sto ostaje kad se podvuce crta je da takvi koji bi "da se ne zameraju" i koji su "neutralni" uvek na kraju u stvari budu na strani losih momaka, u ovom slucaju na strani anticivilizacijskog zla antivakcinaštva.

 

Kako ono bese, najmracnija mesta u paklu cekaju na one koji kenjaju o neutralnosti u trenucima velikih kriza. OK, ima u izjavi i rec "moralnih" , ali svejedno, to je to. U principu to sa antivakcinasenjem na neki nacin i jeste kriza morala. Od kad je to postalo drustveno prihvatljivo da horde bezumnika pozivajuci se na nekakvu "slobodu izbora" iz ciste obesti mesecima terorisu razumne i odgovorne stanovnike drustva (dobro, odgovor je 'u srbiji pre 35 godina', ali takvi se i ne racunaju) ?

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, DJ_Vasa said:

 

Ukoliko je mislio na medije koji se bave tenisom i ukoliko zaista prozivaju tenisere koji se femkaju po pitanju vakcinacije, to je odlično i to maksimalno podržavam. Takve i treba staviti na stub srama, i to ne samo u teniskim medijima. Vidim da i mnogi obični mediji tretiraju one što se bune protiv vakcina kao čobane i budale, a tako i treba da bude.

 

Ali te iste medije baš briga šta objavljuju sve dok to dovodi do velikog broja klikova i senzacionalizma, sada je to e ovaj je protiv vakcina. Nisu antivakseri čitali debele knjige da bi upotpunili svoje neznanje, već su sve našli u medijima, na internetu. Da mediji, uopšteno, imaju imalo morala, odavno bi mi bili na 90% vakcinisanih, bar u Jevropi i USA. Ovako, osim pandemije, imamo i infodemiju raznoraznih gluposti i informacija bez konteksta koje su onda dezinformacije.

 

Nije NĐ ko Erik Klepton, da je protivnik vakcina, jednostavno nije aktivni pobornik. Mislim, on bar ima toliko para da na mesečnom nivou može da radi kompletnu medicinsku dijagnostiku čega god, koju, mi obični, sa prihodima ispod 1M šuškica godišnje, ne možemo da priuštimo. Svuda na turnirima, njemu (i drugim teniserima) rade i antigenske i PCR testove (verovatno dosta skuplje nego za običnu raju) vrlo često, 100% i antitela, ne jedna nego sva dostupna, tkd sigurno ima uvid u svoje zdravstveno stanje, pa i po pitanju kovida19. Ako ima antitela (ko što moja žena, 5 meseci posle druge AZ vakcine i dalje ima ogroman broj), ako su mu dimeri, leukociti, trombociti, pluća, šta već na optimalnom nivou (ponavljam provereno na mesečnom nivou), sa načinom života i ishranom nemerljivo zdravijom od skoro svih nas, u 34. godini, u čemu je realno poenta njegove vakcinacije, osim razloga manje da se opljune? O uticaju na široke narodne mase da se ne zanosimo, vidimo i samo koliko je, recimo, srpskog naroda promenilo svoje navike u ishrani otkad NĐ osvaja slemove (kao što ni ja nisam naprasno počeo da slušam Cecu i Karleušu otkad su se vakcinisale). 

 

Ako organizatori turnira (recimo AO) kažu, e mora vakcina, to POZDRAVLJAM i priželjkujem.

 

Samo što se onda postavlja pitanje zašto to moraju da rade teniski turniri i, recimo, Medicinski fakultet, a ne države, što opet dovodi do toga da su vladajući političari (a i opozicioni koji čekaju u senci) KURVE koji 'oće (još jedan) mandat (velika čast svim izuzecima).

 

Mislim, kuckamo ovde o tercijalnim problemima, dok su oni primarni toliko očiti i jasni, ali se, eto, ne rešavaju (kovid propusnice, obavezna vakcinacija gde god je to moguće da se sprovede).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Пратећи неке фитнес инфлуенсере и гуруе, закључио сам да се већина њих није вакцинисала и скоро да имају сви исти одговор: "Нисам против, али је желим, свако нека одлучи за себе."

Мислим да ти људи сматрају да су изузетног здравља, редовно вежбају, воде рачуна шта једу, сигурни су у своје здравствено стање,  плус имају ту позитивну енергију коју зраче и привлаче и онда због тога сматрају да им корона ништа не може или ће проћи као са најобичнијом прехладом.

Е, сад, можда сам ја погрешно схватио, али они невакцинисањем поспешују да вирус мутира. Или ја то погрешно контам?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, DJ_Vasa said:

 

Ukoliko je mislio na medije koji se bave tenisom i ukoliko zaista prozivaju tenisere koji se femkaju po pitanju vakcinacije, to je odlično i to maksimalno podržavam. Takve i treba staviti na stub srama, i to ne samo u teniskim medijima. Vidim da i mnogi obični mediji tretiraju one što se bune protiv vakcina kao čobane i budale, a tako i treba da bude.

Pa ne mozes da ih ganjas i prozivas u aprilu-maju mesecu 2021 kada vakcine u mnogim zemljama nisu ni dostupne, a ono sto ih ima bi moralo prvo da ide prioritetnijim grupama od tenisera (mladi, zdravi, nisu rizicna grupa).

 

Recimo, Rumunka Simona Halep (30 godina stara) se vakcinisala u martu mesecu, kao Olimpijka, dok su se u to vreme u EU vakcinisali stariji od 80 godina i medicinari koji rade u covid bolnicama, hitnoj pomoci, po starackim domovima. Pa nije Simona Halep preca od ljudi izmedju 70-79 godina, s ozbiljnim hronicnim bolestima (leceni od raka, oni koji su imali tansplantacije i slicno) i ostalih medicinara koji rade u ostalim medicinskim ustanovama!

Federer se recimo vakcinisao negde u aprilu-maju kad ni u Svajcarskoj jos uvek nisu na red bili dosli 39-40 godina stari ljudi. Ali on je bogat i slavan i moze preko reda!

Teniski trener Sven Groeneveld, Holandjanin, 56 godina star, se vakcinisao u Beogradu (krajem aprila 1. doza, u maju 2. doza Fajzera) jer u to vreme njegova starosna grupa u Holandiji nije bila na redu. Isto je uradio i jedan juznokorejanski teniser (u to vreme u Juznoj Koreji bile dostupne vakcine za samo par procenata stanovnistva).

Ne mozes da napadas argentinskog tenisera sto se ne vakcinise kad je u Argenitini tek pocetkom juna bilo dovoljno vakcina da 20% populacije dobije 1. dozu vakcine.

 

Nisu sve zemlje proletos imale vakcina na pretek kao USA i UK i Srbija :wink2: , pa da su i teniseri mogli da dodju na red da se vakcinisu. Nastranu to sto se u Rusiji (i satelitima) mogla primiti samo Sputnik vakcina (koje takodje ima u ogranicenoj kolicini) a u Kini kineska. A pitanje je koje drzave priznaju koje vakcine. Hoce li se Ruski (&Co) teniseri morati vakcinisati i Sputnikom i "zapadnom" vakcinom (po 2 doze) posto u Rusiji ne priznaju "zapadne" vakcine, a na Zapadu ne priznaju rusku. A sta cemo kad pocnu da igraju turnire po Kini (hoce li im Kina priznati ove vakcine)?

 

Pored toga, teniseri su nomadi, idu od jednog turnira do drugog iz sedmice u sedmicu, a za vakcinaciju moras da odvojis bar par dan u mestu boravka za jednu i par dana za 2. dozu posle 3/6 sedmica. Pri tome kad se vakcinises moras da napravis par dana pauzu u treninzima (jer se par dana po primanju vakcine ne treba baviti fizickim aktivnostima). Znaci, nije bas najjednostavnije ni isplanirati kada mozes da se vakcinises (kao sto mi ostali mozemo, kojima je posao sve vreme u jednom mestu). Ovog leta su u ceo kalendar bile jos ubacene i Olimpijske igre. Pa su tako igraci igrali Wimbldon (London, 28.6. do 11.7.), odatle leteli za Tokio na OI (24.7.-1.8., s tim sto se dolazilo nekoliko dana ranije zbog privikavanja na klimu i casovnu zonu), odatle se letelo za Severnu Ameriku i seriju turnira: Washingron DC (2.-8.8.), Kanada (9.-15.8.), Sinsinati (15.-22.8.), NY (30.8.-12.9.), pa odatle za Evropu. Kako argentinski teniser tu negde da uglavi let za Argenitinu da ode da se vakcinise?

 

Recimo, sad je tokom turnira u Moskvi ruski teniser Andrej Rubljov (s mestom boravka u Moskvi) izjavio da ce se vakcinisati kad se zavrsi sezona (pretpostavljam Sputnikom). On je ovog leta npr. igrao Olimpijske igre (osvojio zlato u miksu), pa je onda leteo za Kanadu, pa u Sinsinati (USA), pa na USO u NY, pa sedmicu kasnije igrao Laver Cup u Bostonu, potom naredne sedmice San Diego (Kalifornija), pa Indian Wells prethodne 2 sedmice (takodje Kalifornija) i sad je u Moskvi, sledece sedmice igra turnir u St. Petersburgu, pa one potom turnir u Parizu, onda leti za Torino na zavrsni masters, a sedmicu potom na Davis cup u Madrid. Kako on da uglavi i isplanira vakcinaciju u Moskvi, svom mestu boravka?

A slican kalendar imaju i mnogi drugi teniseri (ovde ne racunam Novaka koji je od 13.9. u Srbiji, niti Federera i Nadala koji su od jula/avgusta kod kuce u Svajcarskoj i Spaniji  jer su povredjeni).

 

Zenski turnir u Charlestonu je ponudio igracicama JJ vakcinu (posto je 1 doza, znamo koje su joj karakteristike), pa su mnoge teniserke (56 njih bilo u glavnom zrebu, 19 Amerikanki) iskoristile priliku da se tu vakcinisu posle ispadanja s turnira. Mislim da je i Sofia Kenin tu dobila vakcinu (vec sam prethodno izlozila njen slucaj).

 

Svi ostali se moraju vakcinisati u svojim mestima boravka (ako ne u zemljama porekla). Gde i kad da se vakcinise Tunizanka Ons Jabeur (koja se bori za odlazak na zavesni masters u Gvadalahari, Meksiko, za par sedmica)? Tunis je pocetkom avgusta imao samo 16% vakcinisanih 1. dozom, sad su na 45%.

 

Znaci, teniseri ne samo sto imaju problem s dostupnoscu vakcina, vec i vremenski i logisticki. Ne treba im jos jedna razmazeni novinar iz Washingron DC da im skace po nervima dodatno.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, stray_cat said:

Ali te iste medije baš briga šta objavljuju sve dok to dovodi do velikog broja klikova i senzacionalizma, sada je to e ovaj je protiv vakcina. Nisu antivakseri čitali debele knjige da bi upotpunili svoje neznanje, već su sve našli u medijima, na internetu. Da mediji, uopšteno, imaju imalo morala, odavno bi mi bili na 90% vakcinisanih, bar u Jevropi i USA. Ovako, osim pandemije, imamo i infodemiju raznoraznih gluposti i informacija bez konteksta koje su onda dezinformacije.

 

Kada sam odgovarao wwww, poenta je bila u teniskim medijima, koje ne čitam, a za koje wwww navodi da prozivaju tenisere antivaksere. Ponavljam da to podržavam, a podržavam i svaki članak, reportažu, emisiju i sve ostalo što proziva antivaksere u bilo kom mediju. To što mediji zarađuju naslovima tipa „Federeru spale gaće na treningu” ili „Nećete verovati koliki dekolte je imala Ceca” je skroz nebitno za ovu priču. Slažem se jedino za antivaksere i njihovo obrazovanje, ali sami su krivi. Kad već nemaju pametnija posla umesto što bleje po kojekakvim tnjiterima i sličnim sranjima, mogu da potraže osnove bar u Vikipediji ili da pozajme od deteta udženik za peti razred osnovne škole.

 

1 hour ago, stray_cat said:

Nije NĐ ko Erik Klepton, da je protivnik vakcina, jednostavno nije aktivni pobornik. Mislim, on bar ima toliko para da na mesečnom nivou može da radi kompletnu medicinsku dijagnostiku čega god, koju, mi obični, sa prihodima ispod 1M šuškica godišnje, ne možemo da priuštimo. Svuda na turnirima, njemu (i drugim teniserima) rade i antigenske i PCR testove (verovatno dosta skuplje nego za običnu raju) vrlo često, 100% i antitela, ne jedna nego sva dostupna, tkd sigurno ima uvid u svoje zdravstveno stanje, pa i po pitanju kovida19. Ako ima antitela (ko što moja žena, 5 meseci posle druge AZ vakcine i dalje ima ogroman broj), ako su mu dimeri, leukociti, trombociti, pluća, šta već na optimalnom nivou (ponavljam provereno na mesečnom nivou), sa načinom života i ishranom nemerljivo zdravijom od skoro svih nas, u 34. godini, u čemu je realno poenta njegove vakcinacije, osim razloga manje da se opljune? O uticaju na široke narodne mase da se ne zanosimo, vidimo i samo koliko je, recimo, srpskog naroda promenilo svoje navike u ishrani otkad NĐ osvaja slemove (kao što ni ja nisam naprasno počeo da slušam Cecu i Karleušu otkad su se vakcinisale).

 

 U turnire i njihova pravila se ne mešam - njihova kuća, njihova pravila.

Link to comment
Share on other sites

Bila velika diskusija u Francuskoj na temu da li dozvoliti direktorima skola u Francuskoj pristup medicinskom kartonu svojih djaka da bi mogli da vide ko je vakcinisan a ko nije. Od pocetka skolske godine su postojala pravila da svi krecu u skolu normalno a ako se u razredu desi da se neko zarazi onda se veruje na rec roditeljima da postuju pravilo - ako je dete nevakcinisano prelazi na online nastavu tokom dve nedelje a ako je vakcinisano onda nastavlja skolu u ucionici normalno. Ono sto je interesantno je da su i direktori skola i nastavnici i roditelji bili zadovoljni ovim i svi smatraju da je to odlicno funkcionisalo ovih prvih sest nedelja od kada je skola pocela, i ogromna vecina je bila da tako i ostane i da se medicinski karton dece smatra medicinskom tajnom i da nema potrebe da direktori skola imaju pristup. Medjutim parlament nije istog misljenja i izglasase da direktori skola imaju pravo pristupa medicinskom kartonu djaka.

  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...