Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

194 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Kako koja opozicija. Ima onih koji su agresivni antivakseri poput ludog Radula, ima I onih koji insistiraju na licnom cinu, poput Dveri. Ovi ostali su iz sitnosicardzijskih razloga I moralno meni sasvim neprihvatljivih razloga, odlucili da se prave mutavi I da ostave vlast da se lagano kuva u tom sosu.

Link to comment
Share on other sites

 
Pre nekoliko strana sam vec pitala, ali posto niko nije odgovorio, evo me opet - to sto te "vode" da si pozitivan, da li te samo "vode" u tvom zdravstvenom rekordu/kartonu, ili te prijavljuju u zvanicnu brojku pozitivnih?
 
Ako ne, ako su zvanicne brojke pozitivnih samo broj pozitivnih PCR i antigen testova, onda su stvarne brojke zarazenih mnooogo vece.
Od nekih 15-ak u ovom talasu da znam da su bolesni (vode se da imaju covid), kod njih 5 je antigen bio negativan, a dobili su terapiju/izolaciju kao da su pozitivni (na osnovu simptoma, krvne slike, snimka pluca). Samo su jednu od njih poslali na dodatni PCR koj je bio pozitivan. Ostale nisu dodatno testirali.
 
Zato me i zanima da li se i takvi slucajevi ubrajaju u brojeve koje vidimo na dnevnom nivou
Ne znam za statistiku ali znam za zaražene porodice gde je od njih 4 ili 5, testirano svega jedno ili dvoje. Pisao sam već primere, cak ima jedna porodica gde je decko od 21 godine bio na pcr negativan a imao obostranu upalu pluća.
Od koleginice sestra i zet, ona trudna, jedino ona testirana a svi ostali (koleginica, otac i majka) bili u izolaciji, nsu testirani. Ova porodica je to prošla pre skoro godinu dana, u velikom talasu u novembru!
Nemam pojma kako ih statistika vidi.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

 
Ne be bate, cela je tolko, ako te vec to sekira.
Nemo' da se ljutiš, nije bilo na tvoju adresu, niti gledam u tuđi novčanik (BTW dva pcr testa su skoro moje pola plate), nego na činjenicu da ovde pcr i dalje košta sumanuto u odnosu na primanja pa jedan prosvetni radnik i žena koja radi u ustanovi socijalne zaštite, što je valjda neki srednji stalež našeg a i svakog drugog društva, treba da kalkulisu da li da ga urade.


Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Sunshine State said:

 

Citirala sam portugalskog kontraadmirala, koji je preuzeo "kormilo" za vakcinaciju - to je njegova izjava, odnosila se na vakcinaciju, ne znam zasto se sad u taj moj post ubacuje prica o merama?!? 

 

https://www.nytimes.com/2021/10/01/world/europe/portugal-vaccination-rate.html

 

"Keep politics out of it"

 

@Baby - moj post se odnosio na ovo, na izjavu coveka koji je zasluzan za uspesnu vakcinaciju u Portugalu...on, verovatno, zna zasto je rekao to sto je rekao

 

Jasno je meni sta si ti napisala, samo postoje razne stvari koje se podudare da bude tako kako bude. 

 

Pojavi se covek i kaze "ne treba politizovati" i svi odjure da se vakcinisu... kada bi to bilo tek tako. A do tada su prvo umirali kao muve i bili zabradjeni iza zidova i kaznjavani ako se ne pridrzavaju pravila. U drugim drzavama na takve mere i urlaju, pokrecu peticije, pljuju ljude po ulici i lizu povrce po samoposlugama, mlataraju demokratijom, tiktokuju, twituju, apeluju, pokrecu razne quanone i slicne... jer su oni slobodan narod, nece njima neko reci sta da rade. Da se vakcinisu? E pa bas sada nece kada su im reklli, nema veze ko im je rekao, nacice mu manu.

 

 Medjutim u Portugalu:

 

Quote

“vaccine doubters and anti-vaxxers are in the minority in Portugal, and they are also less vocal” than they are in many other countries.

 

Plus sve ono gore (mere, smrt, idi kuci se leci sam i umri sam), oni su skapirali da im nema drugo nego da ne politizuju (ljudi, a ne vlast, lekari, strucnjaci...) i da se vakcinisu, iako je politickih odluka ipak bilo na pretek i verovatno su neke od tih "vocal" doveli do toga da bude "less vocal" 

 

Samo to sam htela da kazem. 

 

6 hours ago, DJORDJE said:

Opozicija se i na ovoj temi upucava u nogu, jer se usresredjuje na kritiku vlasti, umesto da apeluje na gradjanstvo da se vakcinise, sto ocigledno u zemlji Srbiji nije popularno. Nemam pristup ulicnim standovima i akcijama, ali barem preko medija koje pratim, slabo  sam cuo neki poziv na vakcinaciju. 

 

Evo @Sunshine State, vidis da ljudi vole da ih politicari zovu na "za" ili "protiv" i onda se curak okrene i bude kako bas nece da se vakcinisu jer je ovaj ili onaj rekao... izgovori za gluposti i nebrigu prvo za same sebe. 

 

@DJORDJE, vise efekta bi bilo da ih neka starleta iz rijalitija pozove na vakcinaciju nego neko od politicara ili neka narodnjakusa. 

Link to comment
Share on other sites


Ako se dobro sećam, pozivala je i srBska Majka, pa opet ništa. 
Dakle, srBski narod je dokazao da ima svoje JA!

To me podsetilo na jednu epizodu crtaća "pingvini s Madagaskara" kada Kowalski oživi pticu dodo.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Tekst lepo kaze da su u Portugalu krenuli da "preskacu redove" kad je pocela vakcinacija, i vojnik dosao, preuzeo kontrolu i zaveo red.

 

Ima li u Srbiji neko takav? 

 

Opet Baby o merama, ja o vakcinaciji - covek se uredno obeacao ljudima, razagnavao dileme, objasnjavao... Rekao nesto u fazonu:"U ratu s virusom smo, vanredna situacija je, primeniti pinasanje kao u ratu"

U Srbiji '"svaka vaska obaska"

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Sunshine State said:

Tekst lepo kaze da su u Portugalu krenuli da "preskacu redove" kad je pocela vakcinacija, i vojnik dosao, preuzeo kontrolu i zaveo red.

 

Ima li u Srbiji neko takav? 

 

Opet Baby o merama, ja o vakcinaciji - covek se uredno obeacao ljudima, razagnavao dileme, objasnjavao... Rekao nesto u fazonu:"U ratu s virusom smo, vanredna situacija je, primeniti pinasanje kao u ratu"

U Srbiji '"svaka vaska obaska"

 

Nije problem u tome da Srbija NEMA osobu kao sto je taj u Portugalu. Nasao bi se sigurno neko na VMA ili u ostatku VS koji bi to dobro obavio. Cak mu ne bi bilo ni tesko jer je vojska visoko na listi institucija kojima gradjani Srbije najvise veruju.

Problem je u tome sto Srbija IMA Vucica, a on ne moze da zamisli da neko u izvesnom trenutku od gradjana bude dozivljen kao autoritet jaci i veci od njega samog. Jer on je, izmedju ostalog, i vrhovni vrac Srbije. I to namerava i da ostane. Eto, u tome je problem.

  • Like 5
  • Thanks 4
Link to comment
Share on other sites

Just now, vilhelmina said:

 

Nije problem u tome da Srbija NEMA osobu kao sto je taj u Portugalu. Nasao bi se sigurno neko na VMA ili u ostatku VS koji bi to dobro obavio. Cak mu ne bi bilo ni tesko jer je vojska visoko na listi institucija kojima gradjani Srbije najvise veruju.

Problem je u tome sto Srbija IMA Vucica, a on ne moze da zamisli da neko u izvesnom trenutku od gradjana bude dozivljen kao autoritet jaci i veci od njega samog. Jer on je, izmedju ostalog, i vrhovni vrac Srbije. I to namerava i da ostane. Eto, u tome je problem.

 

I to sto kazes...

 

Uvek zaboravim na taj AV momenat 😞

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Skoro dvotrećinska većina Austrijanaca (63%) podržava kovid-propusnice na radnom mestu (po pravilu 3G, tj. sa dokazom da su vakcinisani, preležali ili negativno testirani).

31% populacije ne podržava: 20% populacije kaže da je to vrlo loša ideja, a još 11% da je to uglavnom loša ideja, što će reći da preostalih 6% ne zna ili odbija da odgovori na pitanje.

 

Quote

 

He [pollster Peter Hajek] asked 500 Austrians: "Currently, there is a discussion about a 3-G mandate (vaccinated, recovered, tested) at the workplace. Did you think 3-G in the workplace was a good or bad idea?"

The majority of respondents, representative of the Austrian population, are in favor of mandatory 3G at the workplace: 37 percent see it as a "very good idea," 26 percent as a "good idea." The regulation is viewed disapprovingly by just under a third of respondents (11 percent said a "rather bad idea," 20 percent answered "very bad idea").

 

https://www.ots.at/presseaussendung/OTS_20211003_OTS0007/atv-frage-der-woche-mehrheit-fuer-3g-regel-am-arbeitsplatz (prevod: Deepl)

 

Raspodela: levo cela populacija, u sredini zaposleni, desno penzioneri:

 

Ube7zJA.png


https://www.atv.at/tv/atv-aktuell-die-woche/staffel-2021/atv-aktuell-die-woche-6550959/atv-aktuell-die-woche-vom-03102021 (screenshot iz emisije)

Link to comment
Share on other sites

Imamo strategiju koja je nemoguća, a ako to ne može, prepustićemo vas same sebi, kaže Tiodorović.

 

Quote

"Imamo vrlo jasnu strategiju; Svi ćemo da se zarazimo"

 

Epidemiolog dr Branislav Tiodorović kazao je da Krizni štab ima jasnu strategiju kada je reč o epidemiološkoj situaciji u Srbiji.

"U ovom trenutku izlazna strategija je vrlo jasna. U roku od 10 do 15 dana vakcinisati 20 do 25 odsto onih koji nisu vakcinisani. Ako sada imamo 53 odsto vakcinisanih, onaj ostatak su nevakcinisani, a tu se održava virus. Ne samo što se soj održava nego dolazi do promena i do stvaranja novih mogućnosti za sojeve", kaže Tiodorović.

"Ako bismo to uradili, mogli bismo da stabilizujemo situaciju, objašnjava profesor i dodaje da je potrebno rigorozno sprovoditi i kontrolisati postojeće mere, a to su mere koje su sve vreme na snazi. Ako to ne uradimo, drugi scenario nije nimalo povoljan", dodao je član Kriznog štaba za "Blic".

On je objasnio da ćemo svi da budemo zaraženi.

"Drugi, nepovoljniji scenario je priodni proces. Virus će sve zaraziti, svi ćemo biti zaraženi, ali oni koji su vakcinisani će biti zaštićeni. Nažalost, to se ne odnosi na starije, jer kod starijih hroničnih, teških bolesnika, ne može se dostići toliko visok nivo zaštite i oni su zato u opasnosti. A njih zaražavaju mladi, zato apelujemo, ljudi vakcinišite se. Ako to ne uradimo, prirodni proces će napraviti pometnju, virus će nastaviti da se održava kod mladih, a stariji će se zaražavati", objašnjava profesor Tiodorović.

Kako je profesor ranije danas rekao za "Juronjuz", stručni deo Kriznog štaba će predložiti primenu nekih mera koje su "nepopularne", kao što je ograničavanje radnog vremena makar na desetak dana, smanjivanje dozvoljenog broja okupljenih ljudi na manji broj od 500, ali i obaveznu vakcinaciju pojedinih grupa ljudi kao što su zdravstveni radnici.

Osim toga, zalagaće se za obavezan zdravstveni sertifikat.

"Nisam siguran da ćemo se oko toga dogovoriti. Sertifikat je dobio političku dimenziju", istakao je on.

https://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2021&mm=10&dd=04&nav_category=12&nav_id=1932009

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Akiro said:

Današnje izjave Brnabićke plus izjave ove iskompleksirane budaletine od Mandićke u Utisku nedelje, koje su možda ladno dale šlagvort avaksima,

 

Izjava Brnabićeve da ne veruje u mere jeste glupost dok je nastup Sofije Mandić u UN nejvećim delom upravo dokazivao kolika je to glupost i koliko je mišljenje Ane Brnabić u šta veruje ili ne veruje potpuno irelelevantno. 

Sofija Mandić adresira odgovornost za donošenje mera, pozivajući se jasno na zakon, na ministra zdravlja, komisiju koju niko ne pominje, ne znamo ni da li postoji, i na Batut. Ta stručna komisija zajedno sa institutom Betut daje stručno obrazloženje za predloženej mere, a donosi ih ministar.

 

 

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, erwin said:

Vrlo moguće da kosilica radi nešto jače baš danas kad zaseda krizni štab, biće verovatno "nećemo ništa da preduzimamo, šta hoćete, vidite da pada".

Kad je KrŠ? neki kažau sutra, valjda, a ovde se priča da je danas nekad...

Link to comment
Share on other sites

Sad proverio, Brnabićka sinoć rekla najverovatnije u utorak. Ne znam zašto sam mislio da će biti danas, mislim da sam negde čuo vest, ali ne nalazim gde.

 

Najavila je i da će verovatno skratiti period do treće doze sa 6 na 5 meseci.

Edited by erwin
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, erwin said:

Sad proverio, Brnabićka sinoć rekla najverovatnije u utorak. Ne znam zašto sam mislio da će biti danas, mislim da sam negde čuo vest, ali ne nalazim gde.

Mislim da će biti zabavna sednica šteta što nema online da uz kokice navijamo 🙂

Link to comment
Share on other sites

Moram ja opet sa svojim tastom i taštom… elem, kao što znate, imaju covid, dobro su, svastika doduše u bolnici, videćemo kako će da se razvija, ali nisam hteo o tome…

 

Pričam danas sa taštom, izigravam plave šlemove između žene i nje jer su se popičkale preko telefona, ona tamo kuka za sudbinom kletom što joj ćerka u bolnici, razumljivo naravno, ova ovde se nervira jer ne može odavde da pomogne, pa pucaju nervi…

 

Elem, pitam kako je tast, kaže ona meni ma dobro je, eno otišao u pekaru preko puta da kupi neko pecivo i jogurt (?!)… ja u neverici. Pitam, bre kako otišao, pa ne sme, na šta ona meni kaže - ma neće mu biti ništa (?!?!)… ja šokiram kažem, ma znam da neće njemu biti ništa, nego ljude će bre da zarazi, infektivan je! Kaže ona - a to, pa dobro, kako svi drugi, eno ona (pa navodi neke prijatelje i rođake) idu u prodavnicu, kažu ma šta nosim masku, brzo ja to, neće biti ništa… 


Nisam znao šta da kažem… u sebi mislim, ljudi su stoka, ali reko neću da vređam tasta.

 

Meni je, pogotovo u poređenju sa društvom ovde, taj nedostatak društvene odgovornosti ljudi u Srbiji sve više i više uočljiv i neverovatan. Za svoju porodicu i prijatelje bi ljudi uglavnom ruku u vatru stavili, ali za opšte društveno dobro, za neke nepoznate ljude koji bi mogli da trpe posledice zbog njihovog ponašanja… ta misao u glavi ne postoji.

Edited by Eddard
  • Like 4
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

CTOKA. Eto. I nije to jedini primer, znam i ja nekoliko sličnih. Jedan s posla me ubeđivao kako je korona "go kurac, on je to preležao za 3 dana" a njegova žena bila u batajnici 7 dana zimus, nego je ona "inače sva metiljava". Što mu je rodila troje, to joj je verovatno bilo onako, pred jutarnju kafu, laganica k'o ratluk...
Nego čekaj, jel svastika vakcinisana? Izvini ako si pisao, verovatno jesi ali sam zaboravio.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...