Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Hahaha, naleteh na dobar naslov: New Zealand Pursues Covid-Zero as Right-Wing Idiots Lose Their Minds 🤣

 

https://gizmodo.com/new-zealand-pursues-covid-zero-as-right-wing-idiots-los-1847552903

 

U kakvo se društvo naš Uroš upetljao, postao je desničar pod stare dane. 🤣

 

A mene zadivljuje što se desničari širom sveta brinu zbog narušavanja ljudskih prava na Novom Zelandu, dok ljudi tamo podržavaju policijski čas. Ono, niko ne traži vaše mišljenje, gledajte svoja posla, a pustite njih da to reše na svoj način.

Edited by Wookie
  • Like 2
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Wookie said:

E pa baš bih voleo da vidim kakva bi situacija bila kad bi neka opasnija zaraza testirala ta načela. Ovako je smrtnost mala, pa priglupi računaju da neće baš njih da zakači. Gube i velikih boginja bi se plašili, jer se na prvi pogled vidi da je čovek bolestan. a ovi retardi, pošto se na zaraženom koronom ne vidi ništa, smatraju da je bolest bezopasna.

Pa ali nije situacija sa visokom smrtnoscu. I ljudi ne misle da je corona bezopasna nego da je visoka verovatnoca da ce biti blagi oblik i da im nece biti nista.

Mislim to je relativno bezbedan zakljucak, posto je to cinjenica (ako izuzmemo mogucnost posledica koje jos ne znamo).

2 hours ago, djura.net said:

Sta da ti kazem? Ja dodjem malo specifican slucaj... zaista mi je svejedno, ionako drugi odlucuju umesto mene, ja samo mogu da budem nezadovoljan. Jedino do cega mi je stalo je buducnost mog deteta I tesko prihvatam da ce morati da zivi u svetu prepunom egomanijaka koji misle samo na sebe I svoje potrebe I 'potrebe'.

A zaista mi nije tesko da neko svoje vreme provodim sa svojom porodicom I nemam potrebe da bezim od njih iako su putovanja meni druga najbitnija stvar u zivotu.

E sad svi smo mi neki poseban slucaj, ali mi ovde pricamo o prosecnim ljudima. 

Ljudi imaju potrebu da se socijalizuju, neki nemaju porodicu, neki bi da rade. Nekima mentalno stanje ne dozvoljava duze periode izolacije.

Svakom su njegove potrebe jasne, i onih koji su im slicni, a ostali su egomanijaci.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Angelia said:

Cekaj zar nisu oni dozvolili okupljanja u crkvama? 

 

Jesu i vrh grčke crkve u potpunosti podržava i podstiče vakcinaciju (gle čuda, jednom i neke koristi od crkve), ali ima dosta hardcore vernika koji zvižducima, skandiranjem pa gorim ponašanjem sabotiraju svaki pomen vakcine u crkvama, a ima i još uvek pojedinih sveštenika, koji bojkotuju stav rukovodstva crkve. U crkvama, naravno, treba da se nose maske. Ali tu ne upada policija da uteruje mere (mada, videćemo posle sezone, u prošlom "sazivu" Corone, odnosno lockdownu, hapsili su popove a bilo je i tuča između popova i policije nasred crkve). E, sad, ako misliš na to da je crkva otprilike jedini zatvoren prostor u koji smeju i nevakcinisani da uđu, crkva je napravila veliki iskorak da podrže i promovišu vakcinaciju a da zabranjuju ljudima ulaz bi ih verovatno previše koštalo. Nema savršenstva u doslednosti, ali grčke mere "promovisanja" vakcinacije će sigurno dati bolje rezultate nego naš javašluk, anarhija, neznanje i podilaženje debilizmu.

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Akiro said:

 

Jesu i vrh grčke crkve u potpunosti podržava i podstiče vakcinaciju (gle čuda, jednom i neke koristi od crkve), ali ima dosta hardcore vernika koji zvižducima, skandiranjem pa gorim ponašanjem sabotiraju svaki pomen vakcine u crkvama, a ima i još uvek pojedinih sveštenika, koji bojkotuju stav rukovodstva crkve. U crkvama, naravno, treba da se nose maske. Ali tu ne upada policija da uteruje mere (mada, videćemo posle sezone, u prošlom "sazivu" Corone, odnosno lockdownu, hapsili su popove a bilo je i tuča između popova i policije nasred crkve). E, sad, ako misliš na to da je crkva otprilike jedini zatvoren prostor u koji smeju i nevakcinisani da uđu, crkva je napravila veliki iskorak da podrže i promovišu vakcinaciju a da zabranjuju ljudima ulaz bi ih verovatno previše koštalo. Nema savršenstva u doslednosti, ali grčke mere "promovisanja" vakcinacije će sigurno dati bolje rezultate nego naš javašluk, anarhija, neznanje i podilaženje debilizmu.

Ne kazem ja da oni ne prave iskorak, ali se ocigledno dodvorava vernicima, jer tu nevakcinisani mogu da ulaze.

Ne kritikujem, samo kontstatujem da se to svuda radi.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, urosg3 said:

I ovo je odgovor društva.

Sve pet ako ostanu ti ljubitelji slobode među sobom i ne približavaju se drugima, koji njihove eventualne mentalne, disajne i druge izmete ne žele da prime. Live and let live. Segregacija je majka mara. Kao što je svrsishodno da postoje pušački i nepušački kafići a ne da se jedni nameću drugima, tako je svrsishodno da postoje Covid Free kafići i Freedom Zone kafići. Ja bi platio duplu cenu kapućina u nekom deklarisanom Covid Free kafiću, u kome je realna distanca između stolova, osoblje je vakcinisano, samo vakcinisani smeju da uđu i ne moram da razmišljam da li će neka dileja da mi se iskašlje ili iskija iznad glave ili mi na pola metra razmaka urla kao životinja u svoj mobilni, ili na drugi način ugrozi moj lični prostor. 

 

Ljudski kontakt je bitna komponenta mentalnog zdravlja i života, i ja to nikom ne bih uskraćivao, ali je u ovoj situaciji fer da možemo da biramo sa kim ćemo biti u kontaktu. Molim lepo, neka ugostitelj, koji je antivaxer, otvori kafić samo za svoje istomišljenike pa neka se tamo okupljaju i prepuste svoju sudbinu Darwinu, ionako je svet prenaseljen. Dok god ostali mogu od njih da se sklone i da uživaju u svojoj kafi bez da razmišljaju o eventualnom Damoklovom maču nad glavom. Neka privatni lekari antivakseri leče svoje saborce, ali neka svoje ordinacije i odgovarajuće obeleže, da neko ne zaluta tamo ni kriv ni dužan. A tamo gde stvari nisu deljive, šta da ti rečem, ipak je preko 50% vakcinisanih, znači ulaz samo vakcinisanima ili onima sa taze testom. Izuzetak maloprodaja, ona mora da je za sve otvorena, mada uz masku i to ne hiruršku i uz ograničenje broja gostiju i nametanje odgovarajućih filtera za ventilciju/klimatizaciju. Samo tako mogu donekle da budu i vuk sit i ovce na broju. A "sloboda" tipa srpske je i kao ideja suluda u ovoj situaciji.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, urosg3 said:

Pa znam ali čitam malo i pratim medije, malo news.au.com, a bacim i pogled preko plota kod komšija konzervativaca na sky news. Otud znam da je proklamovani cilj zero covid, neke države se još drže tog principa, vidim da se Gledis, a i Skot pišmane u zadnje vreme, i da traje rasprava na tu temu.
Ne bih da rušim sneška, i ne garantujem da sa nanjušio kako će biti ali mislim da ukidanje ide pre tih 70% ali videćemo. 
Ali što kažeš možebiti da sam glup,  jer ovo prvo da se slažem sa tobom nije moj izbor. Kako nema trećeg ispada da sam glup 🙂

Mislim da neki ljudi nisu razumeli šta znači zero covid i snap lockdowns i kako se oni koriste. Naravno da lockdowns ne mogu u nedogled i ne bih više da vraćam na tu temu, znaš da jedva čekam da se lockdown završi. Mislim da će restrikcije postepeno da se smanjuju kako raste broj vakcinisanih ali sam poprilično siguran da neće biti otvaranja pre 70%. 

 

FYI News.com.au i Sky News imaju istog vlasnika - Rupert Murdoch-a. Za malo balance, preporučujem ti abc.net.au, Seven News, Nine News. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Malo o vakcinama...

 

Jasno je da vakcine još uvek nisu dovoljno dobre da obuzdaju epidemiju (tj. možda bi i bile da ih ima dovoljno za ceo svet i da svi hoće da se bodu). Niti da 100% spreče od zaražavanja. S obzirom na vrstu virusa (inicijalno respiratorni) verovatno nikada neće ni biti.

 

ALI

 

Njihov efekat je vidljiv itekako...Konkretni primeri iz bliskog okruženja, drugari, kolege, poslednje cirka dve nedelje:

 

Bračni par, dva sinofarma

Bračni par, dva AZ

Ortak, fajzer

 

Svi bili po morima sa decom, vratili se, negde pokupili. Simptomi, lekar, terapija, 7 dana kasnije kao da ničega nije ni bilo.

 

I svima je isti odgovor...da nije korona, ja bih ovo ležao kao srednje do jaču prehladu, pola ih i nije imalo terapiju antibioticima, dvoje su dobili. Vitamini, mirovanje, obaranje temp ako skoči, tečnosti...I takođe, da se nisu testirali, ne bi ni znali da je korona (bogu hvala pa jesu, da ne idu da ne šire dalje).

 

Ovo smeće nas neće napustiti godinama, ako nas ikada trajno i napusti....ali da vakcinacija ima alternativu, makar i sa vakcinama sa ovim % efikasnosti, nema. Niti će imati.

 

I sada još smešnije nego proletos izgleda merenje patke sa tim ko je koju vakcinu primio. Masivnost u vakcinaciji mora biti apsolutni prioritet. I tu negde i razumem one birokratske bandite iz WHO koji insistiraju na bitnosti vakcinacije većeg broja ljudi pre nego jurcanja za trećom dozom po bogatim državama...

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, urosg3 said:

Pa znam ali čitam malo i pratim medije, malo news.au.com, a bacim i pogled preko plota kod komšija konzervativaca na sky news. Otud znam da je proklamovani cilj zero covid, neke države se još drže tog principa, vidim da se Gledis, a i Skot pišmane u zadnje vreme, i da traje rasprava na tu temu.
Ne bih da rušim sneška, i ne garantujem da sa nanjušio kako će biti ali mislim da ukidanje ide pre tih 70% ali videćemo. 
Ali što kažeš možebiti da sam glup,  jer ovo prvo da se slažem sa tobom nije moj izbor. Kako nema trećeg ispada da sam glup 🙂

Pa premijeri Kvinslenda i Zapadne Australije vec izjavljuju da se nece potpuno otvoriti cak i kada dostignu 80% vakcinisanih, dok Gledis i Skot imaju malo liberalniji stav po tom pitanju. Videcemo, ali moguce je da ce Australija ostati podeljena po tom pitanju. Recimo , da ce posle nove godine granice u NSW biti otvorene, a ko hoce da ide u Z. Australiju morace i dalje prvo 2 nedelje u karantinu ili tako nesto. Videcemo - mozda i promene misljenje ako im savezna vlada uskrati pomoc. Jer, izlazna strategija je vec dogovorena na nacionalnom savetu, a to je : 80 % vakcinisanih. 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Darth Bane said:

Pa premijeri Kvinslenda i Zapadne Australije vec izjavljuju da se nece potpuno otvoriti cak i kada dostignu 80% vakcinisanih, dok Gledis i Skot imaju malo liberalniji stav po tom pitanju. Videcemo, ali moguce je da ce Australija ostati podeljena po tom pitanju. Recimo , da ce posle nove godine granice u NSW biti otvorene, a ko hoce da ide u Z. Australiju morace i dalje prvo 2 nedelje u karantinu ili tako nesto. Videcemo - mozda i promene misljenje ako im savezna vlada uskrati pomoc. Jer, izlazna strategija je vec dogovorena na nacionalnom savetu, a to je : 80 % vakcinisanih. 

Na brzinu između skype poziva Gladis jeste danas najavila neko easy restrictions, valjda samo za vakcinisane i to 13.9. I ti mali koraci su važni, sad će mediji da mađijaju,

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, NMX said:

Malo o vakcinama...

 

Jasno je da vakcine još uvek nisu dovoljno dobre da obuzdaju epidemiju (tj. možda bi i bile da ih ima dovoljno za ceo svet i da svi hoće da se bodu). Niti da 100% spreče od zaražavanja. S obzirom na vrstu virusa (inicijalno respiratorni) verovatno nikada neće ni biti.

 

ALI

 

Njihov efekat je vidljiv itekako...Konkretni primeri iz bliskog okruženja, drugari, kolege, poslednje cirka dve nedelje:

 

Bračni par, dva sinofarma

Bračni par, dva AZ

Ortak, fajzer

 

Svi bili po morima sa decom, vratili se, negde pokupili. Simptomi, lekar, terapija, 7 dana kasnije kao da ničega nije ni bilo.

 

I svima je isti odgovor...da nije korona, ja bih ovo ležao kao srednje do jaču prehladu, pola ih i nije imalo terapiju antibioticima, dvoje su dobili. Vitamini, mirovanje, obaranje temp ako skoči, tečnosti...I takođe, da se nisu testirali, ne bi ni znali da je korona (bogu hvala pa jesu, da ne idu da ne šire dalje).

 

Ovo smeće nas neće napustiti godinama, ako nas ikada trajno i napusti....ali da vakcinacija ima alternativu, makar i sa vakcinama sa ovim % efikasnosti, nema. Niti će imati.

 

I sada još smešnije nego proletos izgleda merenje patke sa tim ko je koju vakcinu primio. Masivnost u vakcinaciji mora biti apsolutni prioritet. I tu negde i razumem one birokratske bandite iz WHO koji insistiraju na bitnosti vakcinacije većeg broja ljudi pre nego jurcanja za trećom dozom po bogatim državama...

 

Ali uvek se može otkucati: oni bi lako preležali i da nisu bili vakcinisani, jer nema nikakve zvanične statistike. 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Angelia said:

Ne kazem ja da oni ne prave iskorak, ali se ocigledno dodvorava vernicima, jer tu nevakcinisani mogu da ulaze.

Ne kritikujem, samo kontstatujem da se to svuda radi.

Hehe, da bi im na propovedima (ako ih u tome verski fanatici ne prekinu) promovisali vakcinisanje kao bogougodno delo. I među tim vernicima ima ponajviše pristojnog sveta.

 

Oni, kojima se Vučić dodvorava, mogu na razne načine da se nazovu, ali svakako ne pristojnim svetom. A definitivno se na splavovima i stadionima ne promoviše vakcinacija već overdoziranje pivom i narodnjacima najgore vrste koji i formiraju njihov stav "niko nam ništa ne može, jači smo od sudbine" od koga i potiče njihovo antivaxerstvo. Taj deo populacije je čak suviše glup da razmatra Gatesovo čipovanje i sl. Samo su mnogo jaki i misle da im neće biti ništa, a ostale ko hebe. E, to su ti, kojima se Vučić dodvorava jer mu trebaju za izbore i kreativne performanse sa vatrometom na tuđim krovovima a i za zastrašivanje drugih, koji ne misle da je allfather Vučko najbolji.

 

Tako da nije baš ista situacija. U ovom slučaju naše govno ipak gore smrdi.

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, stray_cat said:

 

Ali uvek se može otkucati: oni bi lako preležali i da nisu bili vakcinisani, jer nema nikakve zvanične statistike. 

 

Imam i primere, 5-6 drugara proletos. Nevakcinisanih. Dvoje kiseonik...dvoje teške pneumonije od kojih su se oporavljali par meseci...

 

Tako da teško da bi lako preležali. Posebno što ova jedna što je primila AZ ima neku gadnu autoimunu bolest i prima terapiju 10 godina....tako da ne.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Darth Bane said:

Pa premijeri Kvinslenda i Zapadne Australije vec izjavljuju da se nece potpuno otvoriti cak i kada dostignu 80% vakcinisanih, dok Gledis i Skot imaju malo liberalniji stav po tom pitanju. Videcemo, ali moguce je da ce Australija ostati podeljena po tom pitanju. Recimo , da ce posle nove godine granice u NSW biti otvorene, a ko hoce da ide u Z. Australiju morace i dalje prvo 2 nedelje u karantinu ili tako nesto. Videcemo - mozda i promene misljenje ako im savezna vlada uskrati pomoc. Jer, izlazna strategija je vec dogovorena na nacionalnom savetu, a to je : 80 % vakcinisanih. 

McGowan i Palaszczuk mi idu na živce sa svojim izjavama, mada neće moći da teraju to za 0 kovid još dugo. Scott ih je isto opomenuo. Em što se kosi sa naučnim predlogom, em što je ljudima pun kurac zaključavanja. Zato se i ne brinem puno. 

Edited by Darko
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Akiro said:

mada uz masku i to ne hiruršku

Neće da može.

 

Sad sam bio kao pratilac na vakcinaciji osobe koja je imala penicilinski šok, Ajde što se po marketima i drugim "običnim" mestima slabo do nikako nose ali ovde žena na ulazu koja prska ruke (ofrlje i ne svakom) asepsolom nosi masku na vrh nosa i povremeno je skine, unutra jedno deset posto ne nosi uopšte  i još bar 20% li više ispod nosa ili na drugi način nepravilno. Po stoti put, ne pomaže tu nikakvo kažnjavanje ili popovanje po televizijama, forumima, čak ni lično, ja sam prestao da raspravljam o tome.

 

Ta mera je neefikasna već zbog samog načina sprovođenja koje, bar kod nas, traljavo. Možda negde na Islandu ili Tajvanu to bolje funkcioniše ali podaci to slabo pokazuju. Koliko sam ispratio izgleda da je to realnost.

 

Ko hoće može da nabavi kvalitetne medicinske maske i da ih nosi svuda gde su blizu ljudi, one bi trebalo da štite i nosioca u dobroj meri. Ako je još "potpuno vakcinisan" mislim da je rizik za sebe sveo minimum. Od šireg kruga ljudi nemoguće je očekivati mnogo bolje, ljudska priroda i raznolikost su jednostavno takvi. Isto važi i policijske časove i ostale drakonske mere. 

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Cyrus Smith said:

Neće da može.

 

Sad sam bio kao pratilac na vakcinaciji osobe koja je imala penicilinski šok, Ajde što se po marketima i drugim "običnim" mestima slabo do nikako nose ali ovde žena na ulazu koja prska ruke (ofrlje i ne svakom) asepsolom nosi masku na vrh nosa i povremeno je skine, unutra jedno deset posto ne nosi uopšte  i još bar 20% li više ispod nosa ili na drugi način nepravilno. Po stoti put, ne pomaže tu nikakvo kažnjavanje ili popovanje po televizijama, forumima, čak ni lično, ja sam prestao da raspravljam o tome.

 

Ta mera je neefikasna već zbog samog načina sprovođenja koje, bar kod nas, traljavo. Možda negde na Islandu ili Tajvanu to bolje funkcioniše ali podaci to slabo pokazuju. Koliko sam ispratio izgleda da je to realnost.

 

Ko hoće može da nabavi kvalitetne medicinske maske i da ih nosi svuda gde su blizu ljudi, one bi trebalo da štite i nosioca u dobroj meri. Ako je još "potpuno vakcinisan" mislim da je rizik za sebe sveo minimum. Od šireg kruga ljudi nemoguće je očekivati mnogo bolje, ljudska priroda i raznolikost su jednostavno takvi. Isto važi i policijske časove i ostale drakonske mere. 

Grčka te demantuje, može itekako. Da li mere i način sprovođenja baš predstavljaju svetionik demokratskog sveta može i da se prodiskutuje, ali teško ćeš u Grčkoj videti to što kod nas opisuješ. Ispod crte, da malo karikiramo, događaji oko Corone pokazali su da ne može milom već pendrekom i silom (svaka sličnost sa tekstom koji je na koncertu Škripca u Dadovu pre jedno milion godina doveo do gašenja struje je slučajna 🙂)

Edited by Akiro
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, Akiro said:

Grčka te demantuje, može itekako.

Ajde neka je i tako, da li su mnogo bolji od drugih po brojkama? Plus, ja ne vidim kako to može da se sprovede u Srbiji danas. 

 

40 minutes ago, Akiro said:

događaji oko Corone pokazali su da ne može milom već pendrekom i silom

Sve je to OK dok su pendrek i sila na našj strani. Što se mene tiče hvala ali ne. Nije disciplinovana Grčka toliko bolja od nas po brojkama niti je pobedila epidemiju. 

 

Nepouzdanost podataka koje svaka država objavljuje na svoj način da ne spominjem.

Link to comment
Share on other sites

 
Imam i primere, 5-6 drugara proletos. Nevakcinisanih. Dvoje kiseonik...dvoje teške pneumonije od kojih su se oporavljali par meseci...
 
Tako da teško da bi lako preležali. Posebno što ova jedna što je primila AZ ima neku gadnu autoimunu bolest i prima terapiju 10 godina....tako da ne.
Ne možemo znati, samo pretpostaviti. Znam ljude od 37 do 55 godina koji su preminuli a zdravi kao dren, aktivni fizički. Znam dve osobe od 80+ sa srčanim bolestima plus dijabetes kod jednog, koje su zimus prošle sa 5 dana bolnice, jedno je bilo dva dana na kiseoniku (manja litraza) i pretekli.
Od kolega imam svež primer od 30ak godina plus žena i beba od 2 meseca, prošli sa 5 dana temperature (i beba!).
Jedino što možemo tvrditi je da vrlo mali procenat vakcinisanih prođe teško ili sa smrtnim ishodom a da kod nevakcinisanih je to lutrija sa manjim šansama.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, shonke said:

Ne možemo znati, samo pretpostaviti. Znam ljude od 37 do 55 godina koji su preminuli a zdravi kao dren, aktivni fizički. Znam dve osobe od 80+ sa srčanim bolestima plus dijabetes kod jednog, koje su zimus prošle sa 5 dana bolnice, jedno je bilo dva dana na kiseoniku (manja litraza) i pretekli.
Od kolega imam svež primer od 30ak godina plus žena i beba od 2 meseca, prošli sa 5 dana temperature (i beba!).
Jedino što možemo tvrditi je da vrlo mali procenat vakcinisanih prođe teško ili sa smrtnim ishodom a da kod nevakcinisanih je to lutrija sa manjim šansama.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

 

Ali da bi nešto tvrdili, mora da postoji nekakva statistika iz bolnica, kao što recimo to radi Izrael, tolkoitolko nevakcinisanih, tolkoitolko vakcinisanih, u timitim starosnim razdobljima, podeljeno na srednje, teže slučajeve, respiratore i umrle. Pa se onda, ako vakcine rade (a rade), vidi šta se vidi.

Link to comment
Share on other sites

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Oh boy!

Malopre mi rodjaka kaze da joj cerka tinejdzerka (17 god) ima covid - kaslje, ima temperaturu preko 39 C.

Rodjaka je zimus imala covid; ona, muz i dvoje dece bili zajedno tad i niko od njih nije dobio..... cerka sad negde pokupila.

 

Rodjaka, muz i sin vakcinisani, cerka nije - pitam sto nije, kaze:"Kreten, nije htela, mislila je da ce vakcinisani morati u skolu, a nevakcinisani online!"

 

Eto, mozda, razloga zasto se omladina ne vakcinise?!

 

 

  • Like 1
  • Ha-ha 1
  • Tuzno 3
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, urosg3 said:

Na brzinu između skype poziva Gladis jeste danas najavila neko easy restrictions, valjda samo za vakcinisane i to 13.9. I ti mali koraci su važni, sad će mediji da mađijaju,

To je easy restrictions u okviru trenutnog lockdowna. Medjutim, koliko sam ja razumeo izlazna strategija je potpuno otvaranje granica - i spoljasnjih i unutrasnjih, kada se dostigne cilj od 80% vakcinisanih. E u tome se McGowan i Anastasia ne slazu - amid najnoviji outbreak u Sydneyu.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Darko said:

McGowan i Palaszczuk mi idu na živce sa svojim izjavama, mada neće moći da teraju to za 0 kovid još dugo. Scott ih je isto opomenuo. Em što se kosi sa naučnim predlogom, em što je ljudima pun kurac zaključavanja. Zato se i ne brinem puno. 

Zapravo mnogi sticu utisak da iza ovih strogih i cestih zatvaranja granica WA i Queenslanda stoji neka pritajena zelja za tihom secesijom od ostatka Australije. To pogotovo vazi za WA koja je oduvek imala secesionisticke teznje. Oni u Perthu misle da izvozom rude gvozda mogu sasvim lepo da zive i bez ostatka Australije.

No, da ne bih dalje spekulisao - videcemo sta ce biti. 

Meni su tu savezna vlada i Gledis naobjektivniji i najkorektniji. Ostali State premiers mi deluju i previse paranoicno sa svime u vezi Covida. Mislim, imati zatvaranje granica i lockdown sa 80% vakcinisanih je absurd!@????! 

Link to comment
Share on other sites

Koliko sam ja video, oni kažu da i nakon što vakcinišu 80% ljudi ne smeju odmah da se ukinu sve mere i proglasi kraj pandemije, da im se ne bi desilo ono što se desilo Izraelu. Ništa tu nije sporno po meni. Postepeno ukidanje mera i nastavak praćenja situacije.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...