Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

10 minutes ago, ControlFreak said:

Uroše, na kraju moramo da odvagamo i donesemo odluku za sebe. Kod nas su rekli imunokompromizovani sada, ostali u drugoj polovini septembra za booster. Pretpostavljam da će biti kao i u početku vakcinisanja, da će davati i onima koji se pojave iako ne pripadaju grupi. Bar kod nas ovde je bilo tako, želja da ih se vakciniše u većem broju i da se ne bacaju vakcine. 
Iznenadila sam se sa porukom, kad smo prijavili roditelje dala sam svoju email adresu, pa zato sam htela da čujem od vas.

Ma slažem se naravno da treba svako za sebe da donese odluku, ali pomoglo bi da makar struka ima koliko toliko jedinstvenije mišljenje, i da svako ko se ikad bavio javnim zdravljem malčice, uprkos tv slavi pomisli na nekakav princip, i da se makar ovi estradni stručnjaci pacifikuju malo.
Nije to toliko teško izvesti, da je volje, mogao bi neko iz sektora bezbednosti popriča dobronamerno sa njima, puna im usta argumenata šta mi građani moramo iz potreba javnog zdravlja, a oni ne mogu pišljivi stav o III dozi dovedu na jednostavni zajednički imenitelj. 
Počinje opasno da smaraju.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, urosg3 said:

Ma slažem se naravno da treba svako za sebe da donese odluku, ali pomoglo bi da makar struka ima koliko toliko jedinstvenije mišljenje, i da svako ko se ikad bavio javnim zdravljem malčice, uprkos tv slavi pomisli na nekakav princip, i da se makar ovi estradni stručnjaci pacifikuju malo.
Nije to toliko teško izvesti, da je volje, mogao bi neko iz sektora bezbednosti popriča dobronamerno sa njima, puna im usta argumenata šta mi građani moramo iz potreba javnog zdravlja, a oni ne mogu pišljivi stav o III dozi dovedu na jednostavni zajednički imenitelj. 
Počinje opasno da smaraju.

Nema šta da palamude. Jasna je stvar - Sinofarm posle 6 meseci buster, Fajzer posle 8 meseci (takva je i preporuka od same kompanije).

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Don Juan said:

Kina i Indija su već zajedno dali 2,3 milijardi doza vakcina.

Vakcinacija naravno da može da se uradi istovremeno, ali bi moglo za godinu dana da se ceo posao završi. 

 

Kina 1,9 milijardi doza, Indija 0,56 mlrd doza  (pogledao sam podatke na jučerašnji dan) a imaju stanovnika 1,36 milijardi stanovnika.

 

Jasno, Indija ne može ni da sanja da će vakcinisati u kratkom roku veći procenat stanovništva. Kina vakciniše dnevno duplo više nego indija.

Edited by shonke
multiple messages
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Don Juan said:

Nema šta da palamude. Jasna je stvar - Sinofarm posle 6 meseci buster, Fajzer posle 8 meseci (takva je i preporuka od same kompanije).

Jasno da kažemo pukovniku koj tvrdi drugačije. A Janković se ne slaže sa njim. Dočim Šekler eksperimentiše na sebi.
Darija je po običaju najpreciznija nije baš za sve:
 

Quote

Ministarka za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja u Vladi Srbije Darija Kisić Tepavčević izjavila je danas da će vakcinacija trećom dozom vakcine protiv korona virusa početi u utorak, a da će ona biti preporučena svim građanima koji su pre više od šest meseci primili drugu dozu cepiva.

Ona je gostujući na RTS-u navela da treća doza neće biti obavezna, odnosno da su u pitanju preporuke upućene svim grupama stanovništva sa smanjenim imunim odgovorom.

„(Ljudi koji su) na hemodijalizi, kojima su transplantirani organi, svima koji su na nekoj vrsti imunosupresivnih terapija, starijima od 70 godina, (ljudima) u ustanovama socijalne zaštite… Biće preporučena i putnicima u međunarodnom saobraćaju, jer se veliki broj ljudi sa odmora vratio zaražen“, navela je ministarka.

Ona je dodala i da se treća doza cepiva preporučuje zaposlenima u zdravstvenim ustanovama, za koje je ocenila da imaju „dužnost i obavezu da zaštite svoju profesionalnu okolinu“ sprečavanjem širenje kovid-19.

mada se slaže sa pukovnikom Konom. I tako...

Link to comment
Share on other sites

 

 

Kad se samo setim histerije na astra zeneku...kakva je to propaganda bila majko mila. Usraše najjeftiniju i gle čuda, najbolju vakcinu. 

 

Neverovatno kako pohlepa šljaka i kad su ovako bitne stvari u pitanju...

 

  • Like 1
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, NMX said:

 

 

Kad se samo setim histerije na astra zeneku...kakva je to propaganda bila majko mila. Usraše najjeftiniju i gle čuda, najbolju vakcinu. 

 

Neverovatno kako pohlepa šljaka i kad su ovako bitne stvari u pitanju...

 

Nije to bila samo stvar pohlepe već i najprimitivnijeg EU politikanstva, jer jbg, dok je Britanija zahvaljujući Breksitu vakcinisala i levo i desno i spasavala živote, kod nas u EU nije bilo vakcina uopšte tih meseci. Trebalo nam je nekako prodati priču zašto je Britanija toliko bolja, a naše EU birokrate opet fejlovale krizu...

Edited by Maharaja
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, urosg3 said:

Ma slažem se naravno da treba svako za sebe da donese odluku, ali pomoglo bi da makar struka ima koliko toliko jedinstvenije mišljenje, i da svako ko se ikad bavio javnim zdravljem malčice, uprkos tv slavi pomisli na nekakav princip, i da se makar ovi estradni stručnjaci pacifikuju malo.
Nije to toliko teško izvesti, da je volje, mogao bi neko iz sektora bezbednosti popriča dobronamerno sa njima, puna im usta argumenata šta mi građani moramo iz potreba javnog zdravlja, a oni ne mogu pišljivi stav o III dozi dovedu na jednostavni zajednički imenitelj. 
Počinje opasno da smaraju.

 

Ne može struka da ima jedinstveno mišljenje, jer nemaju nikakvo iskustvo sa specifičnom situacijom koja se ranije nije javljala:

 

1. bolje za sve vakcinisane bi bilo da se nevakcinisani vakcinišu a ne da prime novu dozu;

2. ako ćemo svi da se zarazimo, ako je nemoguće izbeći virus, onda bi laički bilo bolje primiti drugačiju vakcinu od prve dve, ona bi "trigerovala" druge delove imunog sistema u odnosu na prve dve;

3. ako nema dovoljno različitih vakcina, onda je poželjno da se makar istom vakcinom ponovo "izazove" imuni sistem.

 

4. države i političari su qrve, balansiraju između popularnosti i ogromnih gubitaka koji se kad tad moraju pokriti (naravno, ne iz njihovih džepova).

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, stray_cat said:

 

Ne može struka da ima jedinstveno mišljenje, jer nemaju nikakvo iskustvo sa specifičnom situacijom koja se ranije nije javljala:

🙂 kažu legende da postoje dva virusologa sa istim mišljenjem ali nemamo dokaza....
Iz te entropije različitih, a što da ne i potpuno suprotstavljenih mišljenja, rađa se egzaktna nauka, a bogami i ponešto čudesno procuri iz Wuhanskih laboratorija, pa onda ozbiljan svet iz "normalnih" struka razbija glavu.

Link to comment
Share on other sites

Potrebno je vreme za dokazivanje bilo koje naučne teorije, recimo da li i koju vakcinu primiti kao treću. 

Meni je lako: posle Sinofarma bilo koja treća će biti "jača".

Biće interesantno šta će(te vi) Fajzerovci duradite.

Mislim, stići će uskoro još vakcina, kako beše biće neke proteinske, a koliko se prisećam, pojaviće se i neke DNK, to će da bude pravi buster, treba biti strpljiv 😀.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ja razmišljam o moderni posle kineza ali ne znam kad mi trebalo da stigne kod nas. Rajfajzen može odmah da se dobije.

 

Izašlo neko istraživanje iz Izraela gde je kod osoba preko 60 god starosti efikasnost Pfizer-a nakon treće doze a sad ne znam koliko meseci je data posle druge, podignuta na 86%.

 

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Vratili se prijatelji iz Grcke. Kazu da im niko nije trazio potvrde o testu ili vakcinaciji. Ni u odlasku ni u povratku. U povratku makedonci digli rampe na granicnim prelazima i ispisali da se samo prolazi bez zaustavljanja. Svratili su u Strumicu kod prijatelja, medjutim nisu ih pustili ni u jedan kafic jer samo vakcinisani mogu unutra.
Ova ne kontrola od strane Grcke policije na granici je ono sto izaziva bes, jer ce od septembra kad prodje sezona ponovo sve pozatvarati i naplacivati kazne ako lokalno stanovnistvo ode iz jednog sela u drugo.

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, shonke said:

Pa vidiš, nije to daleko od istine ako uzmeš u obzir za koga glasaju i uopšte, koga je društvo izbacilo na površinu kao vladajući sloj.
Uzrok-posledica...

Ono kad malo bolje razmislim ima istine. A onda se izbedačim, ali večeras neću da se bedačim baš mi lepo sa devojkama, došla The Mlađa Princeza iz Arene puna utisaka i fotografija sa drugaricama, pojeli smo 3 velike pice 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ja ću posle Pfizera da probam Sputnjik kao dopunu. @Clashga tako izreklamirao da ne mogu da odolim. 

 

Inače, Grci kod testova redovnim danima (sem vikenda i ponedeljka) uredno premašuju 100,000 testova. Juče 102,298 testiranih, pozitivnost 3,2%. Tu mi sa naših 12,87% na 12,869 testova loše izgledamo. Tako da nije baš da oni imaju dva puta više novozaraženih od nas, kako apsolutne brohjke pokazuju, već nasuprot, mi imamo četiri puta više novozaraženih od njih. 

 

I oni su odobrili treći booster-shot, u početku za ugrožene grupe, a treba da se proširi i na širu publiku. Očekuju peak četvrtog talasa za kraj septembra/početak oktobra i grčka vlada kategorički odbija bile kakve misli o nekom novom lockdownu na nivou države već razmatraju niz restrikcija za nevakcinisane. "Note that the Greek government has vehemently denied a new lockdown across the country and is considering rather a series of restrictions for the unvaccinated citizens." 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

7 hours ago, urosg3 said:

Koliko pre par nedelja priča o III dozi je bila ideja, a deo struke je tvrdio da ne treba.
Pre nedelju dana je bilo samo za određene kategorije osetljivih, ne za sve.
Sada je za sve.
Za nedelju dana kreće da se razvlače po internetima ko neće III dozu vakcine da je neodgovoran i hoće da neko umre samo zato  jer on neće treću dozu.
Istovremeno dakle imamo na stolu mišljenja struka da je III doza neophodna, da je poželjna i da je nepotrebna. Istovremeno imamo mišljenje struke da je za III dozu potrebno primiti istu vakcinu, neku drugu, i bilo koju koju kombinaciju od dostupnih. 

That's it's all just a little bit of history repeating.

 

 

Sekunde odlučuju šta će biti strategija...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Akiro said:

Tako da nije baš da oni imaju dva puta više novozaraženih od nas, kako apsolutne brohjke pokazuju, već nasuprot, mi imamo četiri puta više novozaraženih od njih. 

Koliko ispratih ovih dana 40-50% grckih brojki otpada na Krit. 

Link to comment
Share on other sites

E, sad sam ga ugasila! Ovako: odem danas oko 16.30 h kod prijateljice, donela sa letovanja u Grckoj neke sitnice za skolu da obraduje mog unuka pa da svratim.....i svratim, sedimo u maloj dnevnoj sobi, prozori, vrata, sve otvoreno, pricamo kad telefon zvoni: javlja joj prodavacica u cijoj je radnji redovna pa je svratila i dans pre podne, da je upravo dobila pozitivan test na koronu pa da je obavesti. Lepo. Gledamo se, vidim kako prijateljicu obliva crvenilo, pocne da muca kako je samo na kratko bila u radnji, platila, prodavacica joj vratila kusur, otisla.....pita kad mi je bila druga doza, kazem bas pre 3 dana proslo 6 meseci od onog nikakvog Sinofarma....tesim je da ne treba da se pravda, nije znala, bice sve dobro, obe smo vakcinisane. Presede nam kafa: glupo se osecam i zbog nje a i zbog sebe jer sam postala tako neoprezna, raspustila se, masku nosim samo po prodavnicama i pijaci..dobro, i u biblioteci, na drugim mestima me i nema.....ne mogu tek tako da odem od nje i ostavim je sa tim glupim osecajem krivice, sta je ucinjeno - ucinjeno je. Posedim jos malo, dodjem kuci i drmnem 2x5000 ij D3 vitamina, probiotik, cak i onaj zaboravljeni Ge+.....i sad mogu samo da cekam.....mislim da nikad nisam bila blize virusu. I nije prijatno. Zato sto je glupo.

Edited by Pletilja
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, zoe Bg said:

Koliko ispratih ovih dana 40-50% grckih brojki otpada na Krit. 

Nisam stigao zbog posla da detalje ispratim, ali evo podaci iz KTG:

Greece’s regions and islands with highest coronavirus positivity rate

August 19, 2021 CORONAVIRUS, FEATURED Leave a comment

Greece’s health authorities are concerned about the transmission rate of the coronavirus and the viral load per region. According to data released by the National Health Organization EODY on Wednesday, the positivity rates are high especially on the islands.

According to EODY date based on measurements in the week 9-15 August 2021, the highest positivity rate was on the island of Naxos with 9.60%.

The other islands and regional units with high rate causing concern are:

Mykonos with 6.04%

Paros with 5.78%

Chania with 4.59%

Ikaria with 4.78%

Thesprotia with 4.57%

Rhodes with  4.27%

Heraklion with 4.13%

Tinos with 4.09%

According to EODY in the week of August 9 – 15 (2021-W32) the positivity rate was 3.64% in a total of 605,899 laboratory tests (RT-PCR / Rapid-Ag) and 1.31% in a total of 483,918 self-diagnostic tests.

In all tests, the positivity rate was 2.09%.

Detailed data of the week 9 – 15 August – via EODY

In the weekly map of the European Centre for Disease Prevention and Control the whole of Greece is marked as “orange” and “red.”

Regions in “deep red” are Crete, Ionian islands, the Cyclades and the Dodecanese.

 

Regarding the positivity rate Greece is marked “yellow” (positivity rate 1%-3.9%) – Note that positivity rate is considered as “critical” over 4%.

thetikotita.jpg

In the weekly map of the European Centre for Disease Prevention and Control the whole of Greece is marked as “orange” and “red.”

xartis_1.png

Regions in “deep red” are Crete, Ionian islands, the Cyclades and the Dodecanese.

E9JZiw4WYAAIb-V?format=jpg&name=large

Regarding the positivity rate Greece is marked “yellow” (positivity rate 1%-3.9%) – Note that positivity rate is considered as “critical” over 4%.

thetikotita.jpg

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...