Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Oni su bez mera tek nekoliko dana a u ozbiljnom su paklu naspram prošle godine u ovo vreme.
U UK je situacija sa brojevima šarena. Prvo je bio ogroman rast do 50k dnevno pa pad na 20k dnevno pa sad već danima ide od 20k od 30k. Mrtvih je od 20 do 150 dnevno, kako koji dan. To je od 3 do 10 puta (procentualno u odnosu na br zaraženih) MANJE u odnosu na brojeve u prethodnim talasima.

BTW, prošle godine i početkom ove su svi imali lockdown i ostale mere. Sad većina nema skoro ništa osim tih Green pass itd. Ali imaju i vakcine.

Ovaj talas za sada ima ogromne razlike u skoro svemu u odnosu na sve prethodne.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, shonke said:

U UK je situacija sa brojevima šarena. Prvo je bio ogroman rast do 50k dnevno pa pad na 20k dnevno pa sad već danima ide od 20k od 30k. Mrtvih je od 20 do 150 dnevno, kako koji dan. To je od 3 do 10 puta (procentualno u odnosu na br zaraženih) MANJE u odnosu na brojeve u prethodnim talasima.

BTW, prošle godine i početkom ove su svi imali lockdown i ostale mere. Sad većina nema skoro ništa osim tih Green pass itd. Ali imaju i vakcine.

Ovaj talas za sada ima ogromne razlike u skoro svemu u odnosu na sve prethodne.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

Sve tačno plus jedan zaključak. Mere (maske pre svega) imaju jako mali uticaj pitanje da li je uopšte merljiv. 

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Tomiprunet said:

Iz ovog se da zakljuciti da ljudi nemaju mozak brze bi evoluirali pa nam vakcina ne bi bila potrebna.

Aaah, pa to objašnjava što se nikad nisi zarazio pre vakcinacije, iako je oko tebe buktilo :classic_biggrin:

  • Like 1
  • Thanks 2
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Angelia said:

Sad sam negde videla za vakcinisane, ispod 1%.

A za prelezale, pa to je jos manje. Izuzetno retko.

 

Nadjoh ovaj clanak iz Izraela, iz jula:

 

https://www.israelnationalnews.com/News/News.aspx/309762

 

Natural infection vs vaccination: Which gives more protection?

 

"Coronavirus patients who recovered from the virus were far less likely to become infected during the latest wave of the pandemic than people who were vaccinated against COVID, according to numbers presented to the Israeli Health Ministry.

 

With a total of 835,792 Israelis known to have recovered from the virus, the 72 instances of reinfection amount to 0.0086% of people who were already infected with COVID.

By contrast, Israelis who were vaccinated were 6.72 times more likely to get infected after the shot than after natural infection, with over 3,000 of the 5,193,499, or 0.0578%, of Israelis who were vaccinated getting infected in the latest wave."

 

"Pacijenti sa koronavirusom koji su se oporavili od virusa imali su daleko manju verovatnoću da se zaraze tokom poslednjeg talasa pandemije od ljudi koji su bili vakcinisani protiv COVID -a, prema podacima predstavljenim izraelskom Ministarstvu zdravlja.

Sa ukupno 835.792 Izraelaca za koje je poznato da su se oporavili od virusa, 72 slučaja ponovne infekcije iznose 0,0086% ljudi koji su već bili zaraženi COVID -om.

Nasuprot tome, vakcinisani Izraelci imali su 6,72 puta veće šanse da se zaraze nakon injekcije nego nakon prirodne infekcije, pri čemu je preko 3000 od 5.193.499, ili 0,0578%, izraelskih vakcinisanih zaraženo u poslednjem talasu."

  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, ciao said:

Koliko ja vidim zajednicko za sve sojeve je da umiru uvek stariji i bolesni ljudi, mladji i zdraviji ne umiru tj izuzetno retko.

Iscitah skoro jedan interesantan rad zaboravih da stavim link a nije ni vazno, mozda je neko i linkovao - pisalo je o tome da su u izraelu dosli do toga da ova vakcina koja ide na protein S tj spike (sta god to znacilo nisam strucnjak) ustvari ne moze da bude efikasna za mutacije i da treba praviti novi tip vakcina koji napada omotac virusa a ne protein S jer bi u tom slucaju bila efikasna nezavisno od mutacija. I sad se radi (i) na tome. Nauka i znanje o ovom virusu napreduje to je sigurno ali gadan virus ne mozes mu doci glave izgleda bar za sada.

evo clanka iz Times of Israel koji govori o toj temi, ali ne sa stanovista vakcine, nego lekova, a meni se cini da taj protein koji pominjes gadja Sinopharm vakcina (koja gadja i taj spike protein takodje)

https://www.timesofisrael.com/3-existing-drugs-fight-coronavirus-with-almost-100-success-in-jerusalem-lab/

inace, nema dileme da prelezani kovid + vakcina pravi najbolji moguci imunitet, isto vazi i za ove vakcinisane koji pokupe manju kolicinu virusa, zato mi se cini da je u UK namerno, ciljano i dobro planirano izabran put prokuzavanja, odnosno ukidanja svih mogucih mera. naravno, stopa vakcinacije od trenutno skoro 70% im drasticno pomaze u tome. koliko im je dobar taj put kojim su krenuli videcemo na jesen i zimu, a da uvedu "mere" imace prilike cim pristignu podaci posle polaska u skolu.

samo mi nije jasno zbog cega ovu ideju ne kopiraju u Izraelu?

neko rece da sada (sa vakcinama) imamo vise zarazenih nego u vreme bez vakcina, sto nije bas sasvim tacno, jer je najveci broj novozarazenih zabelezen krajem aprila - preko 900k, a sada smo na 700k i nastavljamo uzlaznom linijom. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Odkud sad ovi clanci o tome kako ljudi koji su prelezali manje se zarazavaju od ovih vakcinisanih?
Meni je sve sumnjivo. Da sve mi je sumnjivo cak i iz naucnih istrazivanja.
Sad ce spin da vakcina ne pomaze od delta soja i da treba ponovo lockdown od septembra ali da treba treca doza jer je bolje od dve doze.

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites



Više nećeš moći ni u prodavnicu da ideš, ako se ne vakcinišeš


Tako i treba.

Sve tačno plus jedan zaključak. Mere (maske pre svega) imaju jako mali uticaj pitanje da li je uopšte merljiv. 


Netačno. I ti to znaš.
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, shonke said:

https://www.timesofisrael.com/us-cdc-study-shows-vaccine-gives-covid-19-survivors-big-immune-boost/

Kažu da oni koji su prelezali covid i posle se vakcinisali imaju bolji imuni odgovor čak i protiv različitih sojeva nego oni koji nisu prelezali a vakcinisani su ili oni koji su samo prelezali a nisu vakcinisani.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

Ma kazu oni dosta, da promovisu vakcinisanje. Iako ovo barem ima smisla, samo da li je stvarno potrebno?

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Sunshine State said:

najbolju zastitu

 

Najbolju zastitu, plus dugorocne posledice koje jos i ne sagledavamo kod onih koji su imali srednje, a posebno teske oblike.

Ovo kazem jer medju ljudima koji su vakcino-oprezni vlada misljenje (ne znam na cemu utemeljeno) da je bolje da se zaraze i preleze nego da se vakcinisu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, handys said:

 

Najbolju zastitu, plus dugorocne posledice koje jos i ne sagledavamo kod onih koji su imali srednje, a posebno teske oblike.

Ovo kazem jer medju ljudima koji su vakcino-oprezni vlada misljenje (ne znam na cemu utemeljeno) da je bolje da se zaraze i preleze nego da se vakcinisu.

 Niko normalan ne moze da kaze da je bolje zaraziti se covidom, jer se dugorocne posledice jos ne znaju.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Dugorocne posledice su za neke, i to dobar deo, da posle x meseci umru zbog ugruška kao onaj sto sam pominjao. On je imao malo tezi oblik, nedovoljan za bolnicu, ali nije ni bio ni laksi oblik, ono, bez mirisa, i par dana temperatura. Ali samo neka izvole, neka se zaraze, u pravu su, to je bolje. No pasaran!

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

Dugorocne posledice su za neke, i to dobar deo, da posle x meseci umru zbog ugruška kao onaj sto sam pominjao. On je imao malo tezi oblik, nedovoljan za bolnicu, ali nije ni bio ni laksi oblik, ono, bez mirisa, i par dana temperatura. Ali samo neka izvole, neka se zaraze, u pravu su, to je bolje. No pasaran!

Znam jednu zenu malo stariju koja je dobila Covid. Lekari su je ispitali i dali neke inekcije za sprecavanje stvaranja ugrusaka krvi. Kaze : to je spasilo! Npr. to zgrusavanje krvi je jedan detalj koji nije bio poznat na pocetku pandemije. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sunshine State said:

 

Sasvim je ocekivano da bi najbolju zastitu trebalo da imamo mi, koji smo imali nesrecu da se zarazimo, plus smo nakon toga  vakcinisani!

 

Tebe ni budak ne bi oborio: karantin provela okadjena na Fruskoj Gori, odlezala par dana u Holandiji, pelcovala se u Sremskoj Mitrovici, osla na Floridu...

Ti i ovaj  Backi pekar ste predmeti izucavanja svih relevantnih laboratorija usvetu.

Do duse, stidllivo se pominju u studijama i poneki sa Kosmaja, taze Grci....:whistling:

  • Like 3
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

U Italiji odrasli u rasponu 20-29 godina starosti sa bar jednom dozom vakcine čak 64%. Deca 12 - 19 na 37%.
Kod nas ja lično ne znam nikog niti sam čuo za nekog do 29 godina da je primio vakcinu. Naravno, nije ta moja "statistika" relevantna ali u okruženju poslovnom i ličnom, koga god pitaš za vakcinu u tom dobu, kao da sam pitao da li umeju da lete. Kolutanje očima itd.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

Dugorocne posledice su za neke, i to dobar deo, da posle x meseci umru zbog ugruška kao onaj sto sam pominjao. On je imao malo tezi oblik, nedovoljan za bolnicu, ali nije ni bio ni laksi oblik, ono, bez mirisa, i par dana temperatura. Ali samo neka izvole, neka se zaraze, u pravu su, to je bolje. No pasaran!

 

I moj sugradjanin, '65 godiste, umro pre mesec dana od plucne embolije, 4 meseca nakon prelezanig covida (bio srednje tezak oblik, nije bio u bolnici) 😞

 

Mi koji smo imali NESRECU da se  zarazimo (i srecu da se nakon toga vakcinisemo), s jedne strane, verovatno, imamo bolji imuni odgovor za reinfekciju, ali isto tako imamo vece sanse za komplikacije nakon kovida.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, shonke said:

U Italiji odrasli u rasponu 20-29 godina starosti sa bar jednom dozom vakcine čak 64%. Deca 12 - 19 na 37%.
Kod nas ja lično ne znam nikog niti sam čuo za nekog do 29 godina da je primio vakcinu. Naravno, nije ta moja "statistika" relevantna ali u okruženju poslovnom i ličnom, koga god pitaš za vakcinu u tom dobu, kao da sam pitao da li umeju da lete. Kolutanje očima itd.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

Starija ćera, a bogami i većina njenog društva sa FPN. Ima ih par da nisu. 

Link to comment
Share on other sites

Pratim kod nas situaciju veza početka školske sezone. Pozadina: guverner je objavio krajem jula da ne dozvoljava mandate za nošenje maski, vakcine, itd. Od tada se svašta dešava, neke škole su svejedno objavile mandatorno nošenje maski, neke državne, neke privatne, uključujući školu koju su pohadjala guvernerova deca. 
Zamislite mešavinu mišljenja, šta je zakonito, šta nije, roditelji, učitelji, jadna deca. Pre par dana u jednoj osnovnoj školi su poslali pismo roditeljima trećeg razreda da deca ne dolaze u školu do 16. avgusta jer su bila eksponirana. U jednoj gimnaziji već imaju outbreak od 30 slučajeva. Univerziteti počinju sa nastavom za par nedelja. Trenutno nisu u dobrom odnosu sa guvernerom i jedino rešenje je da označivanje po vratima bude svedeno na highly recommended face coverings i da studenti imaju vakcinu na raspolaganju. 
 

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, urosg3 said:

Starija ćera, a bogami i većina njenog društva sa FPN. Ima ih par da nisu. 

Isto i kod moje slucaj, 24 i 25 godine su svi, ETF su bili i arhitektonski, i svi su vakcinisani i iz drustva i iz firme gde sad rade. Sa druge strane, kazu da su u auto skoli svi osim instruktora i njih troje koji su isli u auto skolu bili nevakcinisani, i jos isto prave grimase. Ovi im naravno nisu ostajali duzni, pa su kad se zavrsi cas međusobno komentarisali, kao za sebe, ali da ovi cuju, kako su za njih takvi beslovesnici lumpenljudi :wicked: To tako treba :classic_biggrin:

 

Pienta je, ima i među mlađima koji su se uredno vakcinisali, ali ih je verovatno kao i obično u vezi svega što je normalno oko 10% :krstipd4:

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...