Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

16 minutes ago, Sunshine State said:

 

Za drzavu koja jos od maja prosle godine nije imala nikakve mere (osim maski indoors) i u kojoj su i obavezne maske za vakcinisane ukinute u maju, brojke i nisu eksplodirale - bar ne vezano za neke odredjene mere.

 

Deca su isla u skolu do kraja maja, pa ne vidimo neke velike pikove u tom periodu. Njima je novi talas krenuo pocetkom jula - slaba  povezanosti s ukinutom merom nosenja maski  dva meseca ranije.

 

Florida ima skoro 21 % stanovninka starijih od 65 godina, a median age je 42 - uporedi s, recimo, NY state, gde je 36.7 godina -  znaci, starija populacija je skoncentrisanija na Floridi

 

 

Pisala sam ovde jos jesenas, kad smo bili na FL u oktobru - osim maski indoors, nije bilo drugih mera. Ako poredimo s merama u drugim states i drugim drzavama van US, Florida nije ni imala mere jos od maja prosle godine. 

 

 

Nikakva povezanost u stvari, šta god da je bilo u maju prošle godine je davna istorija.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Sunshine State said:

 

 

Florida ima skoro 21 % stanovninka starijih od 65 godina, a median age je 42 - uporedi s, recimo, NY state, gde je 36.7 godina -  znaci, starija populacija je skoncentrisanija na Floridi

 

 

 

 

U Floridi sada ima vise slucajeva nego ikada pre iako je veliki broj njih vakcinisan, potogoto tih iznad 65 godina. 

http://ww11.doh.state.fl.us/comm/_partners/covid19_report_archive/covid19-data/covid19_data_latest.pdf

Svakako, najgore je Miami Dade gde je median age nizi od standarda u Floridi, a ima najveci procenat vakcinisanih. 

 

Prica mi pre neki dan jedna uciteljica da njena skola insistira na maskama, a drzava im zabranjuje da stave da su maske obavezne. Na kraju uopste ne znaju hoce moci da stave da su maske obavezne ili ne kada skola pocne. 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, urosg3 said:

Nikakva povezanost u stvari, šta god da je bilo u maju prošle godine je davna istorija.

 

Htedoh reci da su od proslog maja do ovog maja jedine mere bile maske u zatvorenom (pricam o Tampa Bay area); deca su redovno isla u skolu, prodavnice i restorani radili.

Maja 2021. su ukinute maske u zatvorenom (za vakcinisane), a ovaj talas je krenuo negde pocetkom jula.

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Darth Bane said:

Pa treba imati neki balans, a ove mere australijskih vlasti su pomalo "overkill". 

Drugo, strategija izlaska im je bazirana na preko 80% vakcinisanih medjutim tu postoji jedan problem: postoji odredjen procenat populacije koji ne zeli biti vakcinisan. Eto ne treba ici dalje - u Srbiji oko 50% populacije ne zeli da primi vakcinu iako ih ima dovoljno.cak i u mnogo prosvecenijim zemljama - recimo Izrael koji je sampion u vakcinaciji ima valjda oko 60% vakcinisanih.

I kako onda Scot Morison i co. planiraju da dostignu 80% - jedino ukoliko uvedu obaveznu vakcinaciju?! The target is too high! 

 

Austrailja ne zeli da vrati ni minimum slobode vakcinisanima, sto samo povecava otpor vakcinama. Kako rece jedan njihov strucnjak, Ne mozemo da zivimo sa ovim virusom. sto je skroz suprotno od ostatka sveta i principa moramo da naucimo da zivimo sa virusom.

 

Kada su pitali jednu australijsku ekonomistkinju o ekonomskim troskovima i steti zbog izolacije i zatvaranja, rekla je da je najveca steta to sto je unistena reputacija slobodne i demokratske zemlje u koju svako zeli da emigrira i sa kojom svako zeli da trguje.. Neko moje razmisljanje da bi 90% auslandera na ovom topiku odbilo preseljenje iz svoje zemlje u Australiju ili NZ. Mozda gresim. 

 

Ali je sve to krivica federalne vlade.

 

 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Baby said:

 

U Floridi sada ima vise slucajeva nego ikada pre iako je veliki broj njih vakcinisan, potogoto tih iznad 65 godina. 

http://ww11.doh.state.fl.us/comm/_partners/covid19_report_archive/covid19-data/covid19_data_latest.pdf

Svakako, najgore je Miami Dade gde je median age nizi od standarda u Floridi, a ima najveci procenat vakcinisanih. 

 

Prica mi pre neki dan jedna uciteljica da njena skola insistira na maskama, a drzava im zabranjuje da stave da su maske obavezne. Na kraju uopste ne znaju hoce moci da stave da su maske obavezne ili ne kada skola pocne. 

 

Daju li podatke o obolelim vakcinisanim, koji su to procenti?

 

Ne mogu da nadjem....

 

Edit: nadjoh ovo:

 

"Overall, 10,435,795 people or 48% of Florida's population has been fully vaccinated."

 

Pa bas i nije neki procenat i za ocekivati je da se broj zarazenih povecava

Edited by Sunshine State
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Klotzen said:

Društvene mreže trpe gomile tužbi zbog svakojakih budala koji postuju na njima. Posle svake tragedije u svetu ukoliko je ubica ili odgovoran lupao gluposti na mreži sledi tužba. Trenutno je aktuelna tužba žrtava iz Kenoše jer su ti nacisti slobodno propagirali svoje ideje na mrežama. Sve i da dobiju na sudu sve parnice samo trošak na advokate je verovatno astronomski za google i FB.

Po zakonu drustvene mreze u US su zasticene od takvih tuzbi.

Tuzba ce ih kostati kikiriki....posto imaju svoje pravne sluzbe, to nije ni sat dnevno rada advokata.

I upravo to i pricam, da im skinu zastitu pa da vidis kako ce da se urede, nece se baviti politikom. 

Jedina tuzba koja ima neke sanse je ova Trampova, ta ce ih kostati para, ali samo zato sto to nije tuzba zbog necega sto je objavljeno (jer u tome nema sanse) nego za nesto sto su oni uradili, za cenzuru - sto su takoreci i priznali. Ali i tu su male sanse.

Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, Sunshine State said:

 

Daju li podatke o obolelim vakcinisanim, koji su to procenti?

 

Ne mogu da nadjem....

 

Edit: nadjoh ovo:

 

"Overall, 10,435,795 people or 48% of Florida's population has been fully vaccinated."

 

Pa bas i nije neki procenat i za ocekivati je da se broj zarazenih povecava

Mislim i da su oni u pravu sa objasnjenjem, zbog velikih vrucina ljudi dosta vremena provode u zatvorenom zbog air-conditioning, sto onda i povecava izlozenost virusu.  To verovatno i objasnjava zasto vidimo povecanja u uglavnom svim juznim drzavama koji imaju vrucine.

Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, Sunshine State said:

 

Daju li podatke o obolelim vakcinisanim, koji su to procenti?

 

Ne mogu da nadjem....

 

Edit: nadjoh ovo:

 

"Overall, 10,435,795 people or 48% of Florida's population has been fully vaccinated."

 

Pa bas i nije neki procenat i za ocekivati je da se broj zarazenih povecava

 

Ima sve na ovom linku sto sam stavila, koliko im je za verovati... Da, taj podatak pise i tu. 

 

U Miami Dade je vakcinisanih 78% iznad 12 godina, a 19,5% zarazenih... otrpilike, ili si vaksinisan ili si zarazen, nema zdravih nevakcinisanih 😄 

 

Mozda oni racunaju u vakcinisane sve kojima daju vakcinu, a daju im i na aerodromima. Izlaze iz aviona i vakcinisu se, svi, kogod hoce... ne znam stvarno sta da mislim. 

 

 

3 minutes ago, Angelia said:

Mislim i da su oni u pravu sa objasnjenjem, zbog velikih vrucina ljudi dosta vremena provode u zatvorenom zbog air-conditioning, sto onda i povecava izlozenost virusu.  To verovatno i objasnjava zasto vidimo povecanja u uglavnom svim juznim drzavama koji imaju vrucine.

 

Pa ne bas, uglavnom su plaze jedan drugom na glavi... ako ne pada kisa. 

Link to comment
Share on other sites

Pa sad po anketi gore nesto vise od 10% nije vakcinisano barem od onih koji su se izjasnili na anketi. Pre vise meseci je se neko izjasnio da nije i nece se vakcinisati pa je posle bio iznenadjen kada je shvatio da je anketa javna i kada mu/joj je to pomenuto.

To sam bio ja. [emoji56] vakcinisao sam se
Pa sad po anketi gore nesto vise od 10% nije vakcinisano barem od onih koji su se izjasnili na anketi. Pre vise meseci je se neko izjasnio da nije i nece se vakcinisati pa je posle bio iznenadjen kada je shvatio da je anketa javna i kada mu/joj je to pomenuto.

To sam bio ja. [emoji56] vakcinisao sam se
Link to comment
Share on other sites

@Darko evo gledam da je onaj Skot objavio da je moguće do kraja godine da izvakciniše 70% odrasle populacije. Da se tome nada, da je moguće, i da će da se potrude. UK je kaže tamo, Izrael isto a što ne bi i Oziji...
Na stranu što do kraja godine ima lepih meseci, Avgust, Septembar, Oktobar, Novembar i Decembar, to još uvek nije postignut proklamovani cilj od 80% populacije, misli li zaista iko, realno, da može da se čeka tih 70% u lockdown? 
Ja mislim da ne može, realno nije ni održivo, naprosto je tako, a kad je tako onda je bilo koje vreme za ukidanje lockdown podjednako dobro ili loše. Ni Izrael ni UK nisu njihovi procenti vakcinisanih poštedeli talasa, neće ni AUS kad stigne do 70%. 
Da pričamo otvoreno.
Ako je UK dobra za primer vakcinacije, a čujem Skota da je spominje kao svetao primer, zašto nije i po merama? Mali prelazni period, sada, korak po korak otvarati izludeće ljudi tamo...
Jedino na kraju što uopšte i možeš da uradiš, lockdown nije mera koja može doveka trajati.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Angelia said:

Ja bi rekla da je to vise optika, tu ih vidis na gomili, danju mallovi, restoration, a uvece barovi

 

Pa da, ali vecina toga je po bastama, skoro svaki restoran ima bastu. Ipak je mnogo ljudi napolju. Ima ih po molovima, a opet, ovde ima i otvorenih molova. Po barovima ih ima naravno, ali ima ih svuda, nije to neka ekskluziva Floride. 

 

Jeste toplo da se istopis, evo ja isla peske kod zubara, vratila se kao da sam isla na plivanje, a okolo se ljudi rekreiraju, trce, voze bajsove... ne kapiram ih ali valjda vole da se tope 😄 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, urosg3 said:

@Darko evo gledam da je onaj Skot objavio da je moguće do kraja godine da izvakciniše 70% odrasle populacije. Da se tome nada, da je moguće, i da će da se potrude. UK je kaže tamo, Izrael isto a što ne bi i Oziji...
Na stranu što do kraja godine ima lepih meseci, Avgust, Septembar, Oktobar, Novembar i Decembar, to još uvek nije postignut proklamovani cilj od 80% populacije, misli li zaista iko, realno, da može da se čeka tih 70% u lockdown? 
Ja mislim da ne može, realno nije ni održivo, naprosto je tako, a kad je tako onda je bilo koje vreme za ukidanje lockdown podjednako dobro ili loše. Ni Izrael ni UK nisu njihovi procenti vakcinisanih poštedeli talasa, neće ni AUS kad stigne do 70%. 
Da pričamo otvoreno.
Ako je UK dobra za primer vakcinacije, a čujem Skota da je spominje kao svetao primer, zašto nije i po merama? Mali prelazni period, sada, korak po korak otvarati izludeće ljudi tamo...
Jedino na kraju što uopšte i možeš da uradiš, lockdown nije mera koja može doveka trajati.

 

Odredjeni procenat prirodnog prokuzavanja mora da postoji. Zato cifre u Izraelu I UK skacu. Sve zatvorili, lokalna transmisija minimala. Onda kad udje virus siri se brzo jer previse ima onih bez imuniteta. 

Austria npr. ima bolju taktiku, pa I Nemacka. Dozirano otvaranje, sa brzom vakcinacijom.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, urosg3 said:

@Darko evo gledam da je onaj Skot objavio da je moguće do kraja godine da izvakciniše 70% odrasle populacije. Da se tome nada, da je moguće, i da će da se potrude. UK je kaže tamo, Izrael isto a što ne bi i Oziji...
Na stranu što do kraja godine ima lepih meseci, Avgust, Septembar, Oktobar, Novembar i Decembar, to još uvek nije postignut proklamovani cilj od 80% populacije, misli li zaista iko, realno, da može da se čeka tih 70% u lockdown? 
Ja mislim da ne može, realno nije ni održivo, naprosto je tako, a kad je tako onda je bilo koje vreme za ukidanje lockdown podjednako dobro ili loše. Ni Izrael ni UK nisu njihovi procenti vakcinisanih poštedeli talasa, neće ni AUS kad stigne do 70%. 
Da pričamo otvoreno.
Ako je UK dobra za primer vakcinacije, a čujem Skota da je spominje kao svetao primer, zašto nije i po merama? Mali prelazni period, sada, korak po korak otvarati izludeće ljudi tamo...
Jedino na kraju što uopšte i možeš da uradiš, lockdown nije mera koja može doveka trajati.

Hvala, ali ti opet ne odgovori šta bi ti konkretno uradio :lol_2: Kritikuješ Skota (sa pravom), ali nemaš rešenje. I pod dva, ne razumeš situaciju u Australiji tako dobro. 

 

Extended lockdown je trenutno samo u Sidneju i NSW-u - i tu je problem i ne znam kako ćemo se izmigoljiti. Što se tiče ostalih država, oni imaju drugačiju strategiju - go hard and go early. Na primer, Melburn trenutno nije zatvoren jer su imali kratki lockdown pre toga. I to je jedina strategija za Deltu, na žalost nema druge opcije. U suprotnom, ili ide extended lockdown tipa Sidnej ili pomor mnogih ako nema lockdown-a. Naravno da ne bi bilo kao što je bilo u Indiji i Indoneziji, ali bi mnoštvo pomrlo i bilo bi donekle uporedivo (bolnice bi bile prepune itd) jer jebi ga, za razliku od Evrope i USA nismo ni preležali kovid niti smo vakcinisani kako treba. Zato kažem da ti i @ras kass umete baš da smarate sa tom anti-lockdown retorikom, jer u ovakvoj situaciji ja ne vidim drugih opcija sem ako smo spremni na smrt desetine hiljada ljudi u kratkom vremenu. E sada, imate 100% pravo zašto smo uopšte došli u takvu situaciju (što nismo vakcinisani na primer), i tu je federalna vlada zasrala žestoko. Takođe @ras kass, ne možemo da imamo totalnu slobodu za vakcinisane pošto oni mogu da prenesu virus drugima (mada su šanse dosta manje). Zato se i čeka na tu 70%-80% brojku vakcinisanih, mada mislim da ima smisla davati više slobode vakcinisanima (na primer, manji period karantina ili karantin kod kuće) tako da se donekle slažemo. 

 

EDIT: Još malo o opasnosti Delta soja: https://www.abc.net.au/news/2021-08-03/covid-delta-danger-sees-experts-prepare-for-hospital-surge/100334558

Edited by Darko
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cini mi se da se oko delta soja zapravo podize previse prasine jer u poslednjih nekoliko meseci manje ljudi umire. Cak i u Indiji, u piku, bilo je max oko 4000 smrtnih slucajeva dnevno na 450 000 zarazenih dakle ispod 1%! 

@Darko... cini mi se da ti pomalo podlezes propagandi koje forsiraju AU vlasti da bi i dalje produzavali lockdown. Mnoge zemlje su dosta dugo bile strikne i zatvorene e.g. Tajland, Vijetnam , ali su izgleda i oni uvideli da to tako moze trajati u nedogled, i da je "skuplja dara nego mera". Imaju cak po 15-20k zarazenih dnevmo (npr Tajland i Malezija) ali ipak se ne desava opsti pomor. 

 

Link to comment
Share on other sites

Upravo sam cula za jos jednu osobu (koju znam) koja je dobila pozitivan test iako je vakcinisana. Izgleda da niko od ljudi koji su bili u kontaktu pre pojave simptoma nije dobio virus. Ukljucujuci nevakcinisane. Svi trenutno cekaju rezultate testa, ali niko nema simptome. 

Pricam o bliskom kontaktu, porodicni skup.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Darth Bane said:

Cini mi se da se oko delta soja zapravo podize previse prasine jer u poslednjih nekoliko meseci manje ljudi umire. Cak i u Indiji, u piku, bilo je max oko 4000 smrtnih slucajeva dnevno na 450 000 zarazenih dakle ispod 1%! 

@Darko... cini mi se da ti pomalo podlezes propagandi koje forsiraju AU vlasti da bi i dalje produzavali lockdown. Mnoge zemlje su dosta dugo bile strikne i zatvorene e.g. Tajland, Vijetnam , ali su izgleda i oni uvideli da to tako moze trajati u nedogled, i da je "skuplja dara nego mera". Imaju cak po 15-20k zarazenih dnevmo (npr Tajland i Malezija) ali ipak se ne desava opsti pomor. 

 

4,000 zvanično, a zna se da Indija malo testira. Postavio sam ovo pre neki dan, ne znam da li si video:

 

https://www.bbc.com/news/world-asia-india-57888460.amp

 

Znači, prave brojke su bile jedno desetak puta veće. I drugi trube da je Delta opasnija, nije samo Australija. Zbog vakcinacija i velikog broja preležalih u Evropi nije toliki problem, pa se čini manje opasnija. Takođe imam prijateljicu u Melburnu koja je iz Indonezije. U zadnje dve nedelje, seštoro njenih prijatelja iz škole su izgubili bar jednog roditelja. 

 

Što se tiče lockdown-a, mrzim ih. Jedva čekam kada će da se odbace i naravno, ne može ovako u nedogled. Verujem da čak i te iste vlade tako misle, česta i duga zatvaranja nisu popularna. Na žalost, zbog propusta vlade ne vidim drugu opciju trenutno, bar dok se ne poveća stopa vakcinisanih. 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Darko said:

Hvala, ali ti opet ne odgovori šta bi ti konkretno uradio :lol_2: Kritikuješ Skota (sa pravom), ali nemaš rešenje. I pod dva, ne razumeš situaciju u Australiji tako dobro. 

 

Extended lockdown je trenutno samo u Sidneju i NSW-u - i tu je problem i ne znam kako ćemo se izmigoljiti. Što se tiče ostalih država, oni imaju drugačiju strategiju - go hard and go early. Na primer, Melburn trenutno nije zatvoren jer su imali kratki lockdown pre toga. I to je jedina strategija za Deltu, na žalost nema druge opcije. U suprotnom, ili ide extended lockdown tipa Sidnej ili pomor mnogih ako nema lockdown-a. Naravno da ne bi bilo kao što je bilo u Indiji i Indoneziji, ali bi mnoštvo pomrlo i bilo bi donekle uporedivo (bolnice bi bile prepune itd) jer jebi ga, za razliku od Evrope i USA nismo ni preležali kovid niti smo vakcinisani kako treba. Zato kažem da ti i @ras kass umete baš da smarate sa tom anti-lockdown retorikom, jer u ovakvoj situaciji ja ne vidim drugih opcija sem ako smo spremni na smrt desetine hiljada ljudi u kratkom vremenu. E sada, imate 100% pravo zašto smo uopšte došli u takvu situaciju (što nismo vakcinisani na primer), i tu je federalna vlada zasrala žestoko. Takođe @ras kass, ne možemo da imamo totalnu slobodu za vakcinisane pošto oni mogu da prenesu virus drugima (mada su šanse dosta manje). Zato se i čeka na tu 70%-80% brojku vakcinisanih, mada mislim da ima smisla davati više slobode vakcinisanima (na primer, manji period karantina ili karantin kod kuće) tako da se donekle slažemo. 

 

EDIT: Još malo o opasnosti Delta soja: https://www.abc.net.au/news/2021-08-03/covid-delta-danger-sees-experts-prepare-for-hospital-surge/100334558

 

Nisam antilockddown, nego sam govorio da je strategija poputne izolacije Australije i NZ na duze staze pogresna. Sad i ne moze drugacije nego zatvaranje, a moglo je da niste krenuli sa vakcinacijom tri meseca posle ostalih i da ste rekli ko se vakcinise moze npr da putuje preko leta.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, ras kass said:

 

Nisam antilockddown, nego sam govorio da je strategija poputne izolacije Australije i NZ na duze staze pogresna. Sad i ne moze drugacije nego zatvaranje, a moglo je da niste krenuli sa vakcinacijom tri meseca posle ostalih i da ste rekli ko se vakcinise moze npr da putuje preko leta.

Slažem se sa time. Izvini što sam te pogrešno razumeo, ostavio si mi utisak osobe koja je anti-lockdown u bilo kakvoj situaciji. Da su imali jasnu strategiju, logistiku, i da nisu stavili all eggs in one AstraZeneca basket - ne bi do ovoga došlo. Al dobro, lako je posle bitke general biti, kenjam i ja malo :lol_2: 

Link to comment
Share on other sites

On 7/31/2021 at 6:20 PM, urosg3 said:

Tako je. Pokušali su statističari iz FLOSS zajednice da urade nešto na temu na inžinjerskom nivou u Evropi, ali i to bez uspeha u stvari su odustali od standardizacije jesenas jer je previše varijabli, čak i kad isključiš uobičajene sumnjivce tipa Rusija/Belorusija nema tu da iscediš ništa. 
Postoji jedan živ projekat na Gitu nekoliko statističara radi na tome, uzeli su UK model i pokušavaju da iscede nešto iz premise event/28 dana, sa malim forkom vakcina/28 dana. Iskreno nisam optimista da će išta čitljivo da ispadne.

Ukratko, kao u onim B movies gde početni nesporazum generiše radnju, tako je i u ovom filmu nedostatak standardizacije u stvari glavni krivac za mnoge zaključke, a mi smo tu nebitni sa svojim idejama i zaključcima jer nemamo ni trunku dokaza. To što ja mislim da će procenti da se uravne na nivou Evrope i da je ona premisa Tegnelova tačna mogu da mislim šta hoću koga briga. To šta sam ja ubeđen i prošao bi na poligrafu glatko kao Vučić sa uverenjem da su maske beskorisne kao epidemiološka mera, ali svakako važan alat za neke druge svrhe - pa i za to nemam trunku dokaza.

 

Sve gde se izdvaja kao uzrok smrti korona može da se relativizuje i nađe neki bag u metodologiji.

 

Jedina objektivna stvar je demografska smrtnost uz višegodišnji prosek.

Sa eventualnim makom na konac - da se korelacijom između starosti stanovništva dodatno uvede neka dinamika u očekivani broj umrlih.

 

To može da se radi i po mesecima, verujem da bi kao i kod nas, to moglo da se nađe u publikacijama na netu.

 

Elem, gledao sam to za 2020 preko wiki i Švedska je bila među najboljim zemljama. Dok su Finska i Norveška bile još bolje.

 

Edited by CheshireCat
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, ras kass said:

 

Nisam antilockddown, nego sam govorio da je strategija poputne izolacije Australije i NZ na duze staze pogresna. Sad i ne moze drugacije nego zatvaranje, a moglo je da niste krenuli sa vakcinacijom tri meseca posle ostalih i da ste rekli ko se vakcinise moze npr da putuje preko leta.

 

Po meni oni svoju nekompetentnost resavaju lockdownom i onda ide medija spin o Covidu kao nekoj strasnoj bolesti , maltene kao da je kuga u pitanju!??! I ljudi u Australiji zaista veruju i to mnogi da nije zakljucavanja da bi skupljali mrtve po ulicama. A to se nije desavalo cak ni u Indiji! 

Osim vakcina evo sta se jos moglo uraditi: contact tracing! Na pocetku epidemije su izbacili jednu aplikaciju CovidSafe ali ona ne funkcionise??? 

Jer treba reci da se tamo radi o zaista drasticnim merima: recimo Perth grad od oko 2 miliona stanovnika je par puta bio u lockdown zbog 1 ili 2 zarazenih! I slovima: jedan zarazen i 2 miliona ljudi idu u lockdown na 5 dana. A da su recimo petog dana nasli jos jednog, produzili bi lockdown na bar jos nedelju dana! 

Postavlja se pitanje: ako su imali samo jednog zarazenog, pa majku mu pored sve policije i zbirova i kontrolora  koje tamo imaju zar nisu mogli da pokupe sve njegove kontakte - cak i bez aplikacije, umesto kompletnog zatvaranja? 

Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, Darth Bane said:

Jer treba reci da se tamo radi o zaista drasticnim merima: recimo Perth grad od oko 2 miliona stanovnika je par puta bio u lockdown zbog 1 ili 2 zarazenih! I slovima: jedan zarazen i 2 miliona ljudi idu u lockdown na 5 dana. A da su recimo petog dana nasli jos jednog, produzili bi lockdown na bar jos nedelju dana! 

Postavlja se pitanje: ako su imali samo jednog zarazenog, pa majku mu pored sve policije i zbirova i kontrolora  koje tamo imaju zar nisu mogli da pokupe sve njegove kontakte - cak i bez aplikacije, umesto kompletnog zatvaranja?

Slažem se za ostale sojeve, ali delta je jednostavno nezaustavljiva bez brzog i jakog lockdown-a. Zato je Sidnej u govnima sada - ostale outbreaks su zaustavili pa su se nadali da mogu da nastave tako pa su suviše kasno i postepeno zatvarali, ali delta je nešto drugo. A što se tiče mrtvih na ulicama - niko u medijama to nije govorio, ali smrti po kućama bi bilo jer bi se bolnice popunile. Svima nama u Australiji je pun pinpek lockdown-a, jedva čekamo da se završi. Ne verujem da iko želi da traje i jedan sekund duže nego što je potrebno.

Edited by Darko
Link to comment
Share on other sites

Po meni je Australia nesposobna drzava, kontinent. Obmanjivaju gradjane. Otkud sad delta soj a lock down? jbt nemaju logistiku, pa Srbija je vakcinisala u pocetku dok niko nije. Totalno nesposobna drzava.

Da, bolnice bi bile prepune isto kao i u Nemackoj, jer je drzava naredila bolnicama da prijavljivaju pune kapacitete iako to nije bilo tacno, a sve radi lockdowna.

  • Tuzno 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Darko said:

Slažem se za ostale sojeve, ali delta je jednostavno nezaustavljiva bez brzog i jakog lockdown-a. Zato je Sidnej u govnima sada - ostale outbreaks su zaustavili pa su se nadali da mogu da nastave tako pa su suviše kasno i postepeno zatvarali, ali delta je nešto drugo. A što se tiče mrtvih na ulicama - niko u medijama to nije govorio, ali smrti po kućama bi bilo jer bi se bolnice popunile. Svima nama u Australiji je pun pinpek lockdown-a, jedva čekamo da se završi. Ne verujem da iko želi da traje i jedan sekund duže nego što je potrebno.

Mene nesto interesuje a mozda sam pogresno razumela, granice su vam zvanicno zatvorene? Nisu dozvolili da se vrate gradjani koji su ostali van. I oni koji dodju moraju u karantin....pa odakle vam delta soj?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...