Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

11 hours ago, wwww said:

:bravo: :thumbsup: super, da i od naseg piskaranja ovde ima neke koristi.

Moja najcesce izgovarana recenica poslednjih godinu dana: "Ovi moji sa teme kazu...." dakle, zahvaljujuci svima vama postala sam expert za covid i prikljucenija, osoba od koje se trazi (vase!) mishljenje i ja sam ga nesebicno delila. Hvala svima na trudu i vremenu, treba da ste ponosni na sebe jer ste dotakli neke zivote na najlepsi nacin.

 

  • Like 16
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Pletilja said:

Moja najcesce izgovarana recenica poslednjih godinu dana: "Ovi moji sa teme kazu...." dakle, zahvaljujuci svima vama postala sam expert za covid i prikljucenija, osoba od koje se trazi (vase!) mishljenje i ja sam ga nesebicno delila. Hvala svima na trudu i vremenu, treba da ste ponosni na sebe jer ste dotakli neke zivote na najlepsi nacin.

 

Mogu da nas zatvore u kuce, ali ne mogu da nam oduzmu druzenje.

Do duse, ima i dosta prinova zbog lockdowna.....:classic_biggrin:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Mama_mia said:

 

da, ali ja uzela pfRizera, svi imali neke reakcije, posebno se istucu te neke, kao teze reakcije posle druge doze

 

ja kao da nisam primila nista, cak ni mesto uboda me nije bolelo,

dok npr. kada su mi jednom vadili krv, cela ruka mi je bila modra i bolelo me danima,

znaci nije da sam potpuno neosetljiva na bocu

 

sledeci put menjam vakcinu, bas da vidim

 

Pisao sam pre nedelju dve da su ovde prijatelji 70god i 81god dobili Fajzera i ama bas nikakve reakcije. 

Link to comment
Share on other sites

sad sam bacila pogled na info koji stoji na stranici EU o narudzbinama vakcina https://ec.europa.eu/info/live-work-travel-eu/coronavirus-response/public-health/eu-vaccines-strategy_en

kao i poslednje podatke o isporukama Nemackoj (racunam da je proporcionalno za celu EU).

 

trebalo bi da je EU ovako narucivala vakcine:

PB:

200 miliona + dodato 15.12. jos 100 milion,

na to je 8.1. dodato jos 200 miliona + 100 milion opcionalno

pa su 10.3. dodali jos 4 miliona doza

 

Moderna:

80 miliona + dodato 15.12. jos 80 milion,

17.2. su narucili dodatnih 150 miliona za 2021 i 150 miliona za 2022.

 

AZ:

za njih u dokumentu koji su objavili stoji da su u inicijalnoj narudzbini imali 300 miliona doza + opcionalno jos 100 miliona.

ne znam da li su ovde imali jos neke dodatne narudzbine (ne bih rekla), a ako se ne varam odluceno je da se od juna/jula vise ne narucuju vakcine AZ.

 

JJ:

200 miliona doza za 2. kvatral 2021, s opcijom za jos 200 miliona doza.

 

Spoiler

 

Sanofi-GSK:

300 miliona doza (kao je bilo planirano za drugu polovinu 2021)

 

CureVac:

225 miliona doza + opcionalno dodatnih 180 miliona doza

 

Novavax:

100 miliona doza + opcionalno dodatnih 100 miliona doza

 

Valneva:

30 miliona doza + opcionalno dodatnih 30 miliona doza

 

 

a evo kako su vakcine isporucivane Nemackoj (RKI daje opciju da se skinu podaci):

PB: isporuceno 28 759 573 doza

Spoiler

26.12.2020                                              151.125

28.12.2020                                              521.625

30.12.2020                                              653.250

08.01.2021                                              687.375

19.01.2021                                              842.400

26.01.2021                                              489.060

02.02.2021                                              747.630

09.02.2021                                              747.630

16.02.2021                                              904.410

23.02.2021                                              926.640

02.03.2021                                              1.014.390

09.03.2021                                              1.083.420

16.03.2021                                              1.083.420

23.03.2021                                              1.076.400

30.03.2021                                              1.427.400

07.04.2021                                              2.738.970

13.04.2021                                              2.515.500

20.04.2021                                              2.515.499

25.04.2021                                              21.060

26.04.2021                                              1.364.220

27.04.2021                                              2.053.350

01.05.2021                                              1.801.800

01.05.2021                                              23.400

04.05.2021                                              1.579.499

08.05.2021                                              1.755.000

08.05.2021                                              35.100

 

AZ: isporuceno 8 450 400 doza

Spoiler

06.02.2021                           345.600

12.02.2021                           391.200

19.02.2021                           715.200

02.03.2021                           650.400

09.03.2021                           960.000

15.03.2021                           364.800

23.03.2021                           204.000

26.03.2021                           201.600

03.04.2021                           1.744.800

12.04.2021                           360.000

18.04.2021                           57.600

20.04.2021                           554.398

24.04.2021                           196.800

25.04.2021                           9.600

28.04.2021                           144.000

30.04.2021                           60.000

03.05.2021                           60.000

04.05.2021                           1.430.402

 

Moderna: isporuceno 3 669 600 doza

Spoiler

12.01.2021                                        63.600

31.01.2021                                        90.000

15.02.2021                                        182.400

27.02.2021                                        343.200

21.03.2021                                        432.000

02.04.2021                                        650.400

17.04.2021                                        42.000

18.04.2021                                        72.000

21.04.2021                                        477.600

25.04.2021                                        316.800

25.04.2021                                        72.000

30.04.2021                                        364.800

30.04.2021                                        12.000

07.05.2021                                        520.800

07.05.2021                                        30.000

 

JJ: isporuceno 473 400 doza

Spoiler

25.04.2021                                   232.800

25.04.2021                                   24.000

04.05.2021                                   192.000

04.05.2021                                   24.600

 

Sami izvedite zaljucak ko je najpouzdaniji partner, tj. proizvodjac vakcina.

 

ako poredimo prvobitne narudzbine i dosadasnje isporuke:

25% vise vakcina je bilo naruceno od AZ nego od PB, a PB je do sada isporucio 3,5x vise vakcina.

Upola manje je naruceno Moderna vakcina od PB, a isporuceno je gotovo 8x manje (iako su gotovo istovremeno odobreni u EU).

JJ kasne bas puno s isporukom.

Edited by wwww
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Tomiprunet said:

Pisao sam pre nedelju dve da su ovde prijatelji 70god i 81god dobili Fajzera i ama bas nikakve reakcije. 

 

Jacina reakcije bi trebalo da odgovara jacini imunog odgovora na vakcinu, dakle u pravilu ce biti jaca kod mladjih ljudi. Naravno da svako pravilo ima izuzetaka, ali u vezi tvojih prijatelja, ne bih rekla da tu ima nesto cudno.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vilhelmina said:

 

Jacina reakcije bi trebalo da odgovara jacini imunog odgovora na vakcinu, dakle u pravilu ce biti jaca kod mladjih ljudi. Naravno da svako pravilo ima izuzetaka, ali u vezi tvojih prijatelja, ne bih rekla da tu ima nesto cudno.

 

Ne kazem da ima nesto cudno, vec da ne znaci da ako je neko imao reakcije od clanova sa teme da svako mora imati isto. Nismo svi isti, i svako moze imati drugaciju reakciju, a neko nema nikakve. Sto ne znaci da vakcina nece napraviti antitela.

 

Ja mislim da to cak ni nema veze sa mladji/stariji 

 

npr drugo dvoje istih godina su imali bas jace reakcije, bol u ruci temperaturu,...

Edited by Tomiprunet
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, djura.net said:

Zasto 6-9 meseci? Mislim da je najbolja opcija da sacekamo I vidimo sta ce biti sa epidemijom, a verovatno cu proveriti stanje AT tamo negde na jesen, pa u zavisnosti od rezultata izaberem neku drugu vakcinu (ako to tad bude opcija).

 

Epidemija će da "šeta" sa severne na južnu hemisferu, i obratno, još par (polu)sezona. 

 

Antitela nisam merio (mislim da neću ni da ih merim), primio sam kinesku vakcinu u februaru.

 

Primećujem da nisam bio bolestan već 14 meseci od prehlada ili gripova, što mi se nikad nije desilo otkad radim u osnovnom obrazovanju. Nisam popio nijedan vitaminskomineralski suplement, jedino ta vakcina, i relativno uredno nošenje najjeftinijih medicinskih maski u zatvorenom prostoru.

 

Trebalo bi najesen da idem u inostranstvo, tkd ću da iskoristim, možda, tu situaciju da se vakcinišem nekom od "strane Zapada priznatih" vakcina.

 

Ako ću da posmatram kovid19 kao malo (mnogo) jači grip, ako će on da ostane s nama u nekom uglavnom benignom obliku, s obzirom da sam skoro pola veka starosti, onda bi trebalo da se čipujem svake jeseni, mislim, a možda i grešim.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Delaying a COVID vaccine’s second dose boosts immune response

 

Older people who waited 11–12 weeks for their second jab had higher peak antibody levels than did those who waited only 3 weeks.

 

https://www.nature.com/articles/d41586-021-01299-y?utm_source=Nature+Briefing&utm_campaign=ac23da77ef-briefing-dy-20210514&utm_medium=email&utm_term=0_c9dfd39373-ac23da77ef-44195757

Quote

Facing a limited vaccine supply, the United Kingdom embarked on a bold public-health experiment at the end of 2020: delaying second doses of COVID-19 vaccines in a bid to maximize the number of people who would be at least partially protected from hospitalization and death.

 

Now, a study suggests that delaying the second dose of the Pfizer–BioNTech mRNA vaccine could boost antibody responses after the second inoculation more than threefold in those older than 80.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Tomiprunet said:

 

Ne kazem da ima nesto cudno, vec da ne znaci da ako je neko imao reakcije od clanova sa teme da svako mora imati isto. Nismo svi isti, i svako moze imati drugaciju reakciju, a neko nema nikakve. Sto ne znaci da vakcina nece napraviti antitela.

 

Ja mislim da to cak ni nema veze sa mladji/stariji 

 

npr drugo dvoje istih godina su imali bas jace reakcije, bol u ruci temperaturu,...

 

Za fajzerovu vakcinu je potvrdjeno da izaziva manju reakciju kod starijih nego kod mladjih, ali to vazi samo za onih prvih dan-dva nakon primanja vakcine. Moj zakljucak je zato da se radi samo o brzini, intenzitetu pokrenutog procesa stvaranja antitela, dok se nakon nekog vremena to ujednaci i stariji budu vise-manje jednako zasticeni kao i oni mladji (sa ili bez reakcije). Dalje znaci da jeste individualno, ali i da zivotna dob igra neku ulogu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 
Epidemija će da "šeta" sa severne na južnu hemisferu, i obratno, još par (polu)sezona. 
 
Antitela nisam merio (mislim da neću ni da ih merim), primio sam kinesku vakcinu u februaru.
 
Primećujem da nisam bio bolestan već 14 meseci od prehlada ili gripova, što mi se nikad nije desilo otkad radim u osnovnom obrazovanju. Nisam popio nijedan vitaminskomineralski suplement, jedino ta vakcina, i relativno uredno nošenje najjeftinijih medicinskih maski u zatvorenom prostoru.
 
Trebalo bi najesen da idem u inostranstvo, tkd ću da iskoristim, možda, tu situaciju da se vakcinišem nekom od "strane Zapada priznatih" vakcina.
 
Ako ću da posmatram kovid19 kao malo (mnogo) jači grip, ako će on da ostane s nama u nekom uglavnom benignom obliku, s obzirom da sam skoro pola veka starosti, onda bi trebalo da se čipujem svake jeseni, mislim, a možda i grešim.
Problem sa covid-19 je što to definitivno nije respiratora bolest i može da napadne maltene sve organe u telu a to ne možeš znati unapred. Evo ga kolega, vratio se u ponedeljak posle 14 dana bolovanja. 2 dana temp 37.2, dva dana malaksao i posle toga mu bolje. 27 godina. Smršao 5 kg, ne može na drugi sprat pešice bez da se zadise kao maratonac. Nije bio gojazan (zapravo mršav je bio) ni pre, nema nikakve bolesti, povremeno igrao fudbal (tipa 1-2x nedeljno sa društvom). Suvi prosek, što se tiče anamneze.

Moja poenta, protiv korone se treba boriti sa ciljem da se ona eliminiše u što većoj meri a ne da postane novi sezonski grip.
Prvo, u jednom trenutku će morati sve mere da se ukinu i suživot sa koronom nije moguć u sadašnjem obliku.
Drugo, toliko je zaraznija i opasnija od gripa da ne postoji zdr. sistem (niti će ikad postojati) koji može da se nosi sa sezonskim epidemijama korone uz šta treba i drugi bolesnici da se leče (što sada nije slučaj u većini bolesti). Čak i da napravimo posebne bolnice samo za koronu a ostatak da tretira ostale bolesti, mi za 30 godina ne možemo ni teoretski da "proizvedemo" zdravstvene radnike koji će da opslužuje samo covid. Ne mi, nego niko na svetu. Plus, korona nema sezonski karakter kao grip da je nema leti, ima je u svim godišnjim dobima.
Dakle, pelcovanje veoma visokog procenta stanovništva je jedino što može pomoći. Koliko često, mislim da jos nemamo ni predstavu.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, shonke said:

Problem sa covid-19 je što to definitivno nije respiratora bolest i može da napadne maltene sve organe u telu a to ne možeš znati unapred. Evo ga kolega, vratio se u ponedeljak posle 14 dana bolovanja. 2 dana temp 37.2, dva dana malaksao i posle toga mu bolje. 27 godina. Smršao 5 kg, ne može na drugi sprat pešice bez da se zadise kao maratonac. Nije bio gojazan (zapravo mršav je bio) ni pre, nema nikakve bolesti, povremeno igrao fudbal (tipa 1-2x nedeljno sa društvom). Suvi prosek, što se tiče anamneze.

Moja poenta, protiv korone se treba boriti sa ciljem da se ona eliminiše u što većoj meri a ne da postane novi sezonski grip.
Prvo, u jednom trenutku će morati sve mere da se ukinu i suživot sa koronom nije moguć u sadašnjem obliku.
Drugo, toliko je zaraznija i opasnija od gripa da ne postoji zdr. sistem (niti će ikad postojati) koji može da se nosi sa sezonskim epidemijama korone uz šta treba i drugi bolesnici da se leče (što sada nije slučaj u većini bolesti). Čak i da napravimo posebne bolnice samo za koronu a ostatak da tretira ostale bolesti, mi za 30 godina ne možemo ni teoretski da "proizvedemo" zdravstvene radnike koji će da opslužuje samo covid. Ne mi, nego niko na svetu. Plus, korona nema sezonski karakter kao grip da je nema leti, ima je u svim godišnjim dobima.
Dakle, pelcovanje veoma visokog procenta stanovništva je jedino što može pomoći. Koliko često, mislim da jos nemamo ni predstavu.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

 

Sve se ja slažem, ali nemam nikakav uticaj na ubitačnu kombinaciju većinski plitkih ljudskih mozgova,  društvenih mreža i klikbejt novinarstva koja će dovesti do toga (ja mislim) da se nećemo komplet ratosiljati kovida19, već će on da ostvari svoj cilj - a to je da stigne do svake osobe i jedino što mogu to je da se vakcinišem i izbegavam masovno u zatvorenom.

 

Dugoročne posledice ćemo videti u narednom vremenu, pokajničke moždajeipaktrebalodase..., fatalističke odnečegmoradaseumre itd.

 

Osobe koje su "relativno lako" preležale koronu, pa se posle umore od dva sprata stepenica (iz prvog pasusa), njima bi trebalo pratiti zdravstveno stanje, što neke zemlje, nadam se, i rade.

Link to comment
Share on other sites

A prognoze, i dalje ih je nezahvalno davati..mozda je najgore iza nas, mozda nas tek ocekuje..sad imamo prokuzenost i kakvu takvu vakcinisanost..mada, bez 3 miliona, ne vredi pricati, ako dotle na misce dobacimo do jeseni, za nas, pa d apricamo da smo nesto uradili..ja ovih edelja bogme uzivam, u lepom vremenu, i imma nesto optimizma, izlazim, ali, sa merama opreza..

4 hours ago, vilhelmina said:

 

Jacina reakcije bi trebalo da odgovara jacini imunog odgovora na vakcinu, dakle u pravilu ce biti jaca kod mladjih ljudi. Naravno da svako pravilo ima izuzetaka, ali u vezi tvojih prijatelja, ne bih rekla da tu ima nesto cudno.

mislim da reakcija, kao ni merilo at, ne znaci toliko koliko se misli..

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Hugo Punch said:

Jel ima nekog da se već revakcinisao astrazenekom, zanima me da li su mu se javili opet za termin i da li su imali reakciju i posle druge kao posle prve.

 

U principu bi trebalo da je za drugu blaža reakcija?

 

 

Izvinjavam se što se citiram, ali bi mi bilo od koristi ako je neko čuo kakvi su saveti kod nas za revakcinu az i kakve su reakcije nakon druge doze.

 

Čitao sam za svet da nema težih slučajeva nakon druge. Ne znam kod nas.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Hugo Punch said:

 

 

Izvinjavam se što se citiram, ali bi mi bilo od koristi ako je neko čuo kakvi su saveti kod nas za revakcinu az i kakve su reakcije nakon druge doze.

 

Čitao sam za svet da nema težih slučajeva nakon druge. Ne znam kod nas.

Hanuma, tast i tasta revakcinisani  AZ i niko ni da kine.:classic_wacko:

Sta da vam drugo kazem?

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, Hugo Punch said:

 

 

Izvinjavam se što se citiram, ali bi mi bilo od koristi ako je neko čuo kakvi su saveti kod nas za revakcinu az i kakve su reakcije nakon druge doze.

 

Čitao sam za svet da nema težih slučajeva nakon druge. Ne znam kod nas.

 

Ne znam kako ovo politički korektnije da otkucam, ali najbitnije je da ne umreš, tj da ne budeš jedan u 100K+ koji će da navata, možda, fatalnu trombozu. Znači, pratiš glavobolju, da l' ti ostaju crvene modrice i tamo gde se nisi udario (ima na netu da se nađu simptomi) itd. Mada ako nisi od prve doze, znači, laički je logično da si "imun" na to.

 

Ostalo sve nebitno.

 

Mislim, ovi naši samo kopiraju šta drugi rade (Englezi razvukli pauzu između dve doze, razvukli i naši): ako su drugi ponudili Fajzera kao zamenu za drugu dozu AZ-a, ponudiće i naši (ako ga budu imali dovoljno).

Edited by stray_cat
Ispravljeno: nije jedan od 100K+, već jedan u 100K+.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, ras kass said:

Od sutra krecu pozivi za drugu dozu.

 

 

 

edit ...U UAE padaju brojke. Hvala Sinofarmu.

 

Možda su revakcinisali ove što su primili sinofarm trećom dozom rajfajzena?

Link to comment
Share on other sites

Uz sve poštovanje, da je 100k ljudi sa trombozom od vakcine, ona bi bila zvanično zabranjena od zvaničnih institucija. 

 

Taj broj je svakako manji. Kreće se između 1 na 200 000 i 1 na 250 000 sa trombom, od kojih svaki deseti umre. 

 

Ja lično nemam nikakvu dvojbu, ali ovo ćutanje naših je idiotsko. Bukvalno ništa korisno ne kažu, sve sam se informisao na sajtu nekom australijskom i britanskom.

Edited by Hugo Punch
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...