Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

9 minutes ago, Eddard said:

Ako vam je za utehu, sledeća priča. 

 

Imamo trenutno samo jednog pacijenta sa Covid-19 koji leži u mojoj bolnici, prebačen iz malog mesta 30 km dalje. Lik je pre dve nedelje prvi put primljen na interno tamo, sa nekim nespecifičnim simptomima, lečili ga nedelju dana od upale pluća, nikome nije corona pala na pamet, pacijent normalno ležao na odeljenju. Otpustili ga kući, posle par dana se vratio sa nekim vrtoglavicama i sl, primljen na neurologiju, tamo ga živog ispregledali (ct, lumbalna punk ija, itd...), ništa našli nisu. On i dalje u običnoj sobi, neizolovan. Ubrzo mu se stanje pogoršalo, morao na intenzivnu, tamo intubiran i prebačen kod nas... Sve vreme i dalje kao običan pacijent. Tek kod nas testiran i pozitivan na koronu... 

 

Znači lik je prošao kroz 3 odeljenja za 10 dana, bio u kontaktu sa, pa celom bolnicom... I tako... 

 

Dobro, ovde nije individualna neodgovornost pacijenta u pitanju, već nekompetencija svih uključenih u priču... Ali opet, ne radi se ni ovde bez greške. 

 

.

 

Bice za utehu ako nikom nije preneo covid, i izasao iz bolnice za par dana...ovako, verujem da je vecini jasno da ljudi grese..iskreno, nije mi jasan ovaj lov na vestice, na sve i svakog..

 

.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Constantin said:

Naravoučenije:

 

Naravoučenije će biti da Darvin dolazi po svoje. Sve i da je ovo na otvorenom, ko zna ko je ranije sedeo za tim stolom, a da ne pričamo o higijenskim navikama. X+Y+Z=Darvin

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, DJ_Vasa said:

 

Naravoučenije će biti da Darvin dolazi po svoje. Sve i da je ovo na otvorenom, ko zna ko je ranije sedeo za tim stolom, a da ne pričamo o higijenskim navikama. X+Y+Z=Darvin

Danas, Kamenički Vis, u neposrednoj blizini Niša...kao za Uranak....na hiljade Nišlija izašlo na izlet. Roštiljalo se, čak se i prase okretalo na ražnju. Čelični Srbi Made in Niš. Pa džabe se aplaudira u 20,00 č kad su preko celog dana moroni. :smiley60:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Constantin said:

Danas, Kamenički Vis, u neposrednoj blizini Niša...kao za Uranak....na hiljade Nišlija izašlo na izlet. Roštiljalo se, čak se i prase okretalo na ražnju. Čelični Srbi Made in Niš. Pa džabe se aplaudira u 20,00 č kad su preko celog dana moroni. :smiley60:

I mi konje (magarce) za trku imamo. Vidim da ljudi pišu da je Avala bila puna, a reče mi jedan prijatelj da je kod njega u kraju bilo podosta ljudi u kladionici. Nije mu jasno šta su tamo mogli da rade kada kladionica nema poker aparate, osim ako nisu prešli na trke bubašvaba.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, DJ_Vasa said:

I mi konje (magarce) za trku imamo. Vidim da ljudi pišu da je Avala bila puna, a reče mi jedan prijatelj da je kod njega u kraju bilo podosta ljudi u kladionici. Nije mu jasno šta su tamo mogli da rade kada kladionica nema poker aparate, osim ako nisu prešli na trke bubašvaba.

Mi smo to još pre neki dan zatvorili.

 

Pitam danas jednog čiču (mož' misliti kad je za mene čiča) šta čeka na autobuskoj stanici, a on sve nešto isteže vrat i gleda u pravcu iz koga treba da naiđe autobus. - Pa autobus, kaže čiča. Kad mu rekoh da je gradski prevoz još juče ukinut, poče da bogoradi kako ga nije niko obavestio. Pitam ga da li gleda TV...kaže čiča, gledam, ali nije ništa nije bilo o tome. Pa nema ništa u parovima i zadruzi, gledaj neku  lokalnu TV, dva dana se vrte vesti na svaki sat sa svim merama i preporukama, kao i obaveštenjima.....završih dijalog, a čiča, ne zna šta da mi kaže pa onako usput...nije te bre sramota da mator konj jašiš taj motor. Rekom, čekaj čiča autobus, saće, samo što nije, al' da ne ulazi i crveni nego neka čeka Pink boju, on vozi do centra, sramota-ne sramota ja bar ne idem peške, a ti ćeš, vidim, da guliš pešaka. Uzgred. ima ga oko 70-ak godina, možda i ne zna da ne sme da bude napolje

  • Like 2
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Klotzen said:

Ovo sa policijskim casom je bila greska. Ne da nije dalo rezultate nego nas je sve nateralo da se cesce srecemo po radnjama i apotekama. Umesto ceo dan ogranicio je to na manje vremena i napravio vece guzve nego inace. Danas smo pricali o guzvama i ako prosiri na 13-06 nastupice haos u radnjama.

 

Ili totalna izolacija ili totalna sloboda + zabrana okupljanja vise od 5 ljudi (cime se prakticno ukidaju proslave i zurke)

 

Pa zasto su pustili danas da rade kafici i restorani kada su znali da ce biti prelep dan i da ce ljudi nagrnuti?
Sinoc je premijerka dobila to pitanje i naravno napravila se luda, skrenula je temu prebacivsi odgovornost na savest poedinaca, naravno na kraju nije dala odgovor. 
Evo neka neko navede jedan zdravorazuman i logican razlog?

I sada, posle jos jednog dana gde su se mogle videti slike iz razlicitih kafica, parkova, setalista i reka, preplavljene ljudima oni imaju alibi da udare jos jace mere. 

Takodje kada se na kraju bude podvlacila crta, posle iscezavanja virusa, dodatno je pojacan alibi na njihovoj da se kaze Narod je bio neposlusan, to su posledice

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Constantin said:

Mi smo to još pre neki dan zatvorili.

Čitao sam i mislim da su to kod vas pametno uradili, baš kao i u nekim drugim zemljama. Da je bilo pameti, kafane bi u celoj zemlji bile ranije zatvorene i efekat bi bio mnogo bolji - nemaš potencijalno okupljalište, pa je samim tim rizik manji. Ako je za utehu, kod mene u naselju su ugostiteljski objekti bukvalno prazni skoro sve vreme.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Sad nešto razmišljam, pa mi više ne možemo da naručujemo hranu u smislu pice, roštilj. I oni podpadaju pod restorane. Čak i pekare su ugostiteljski objekti, ostaće bukvalno samo prodavnice za kupovinu hrane a to znači još više ljudi u njima.

Link to comment
Share on other sites

 
Mogla bi da padne koja tuzbica za povredu prava licnosti
Nije da ne bi mogla, ali znam da postoji ozbiljan problem sa ljudima koji napustaju izolaciju, bilo je vec hapsenja.
Znas kako, CG je sva na pauzi, deset dana ugaseno sve, hiljade ljudi ostalo bez posla, i onda se pojave neki pojedinci kojima jednostavno puca.
Mislis da su u Kini vodili racuna o ljudskim pravima?
Oni se brane kako znaju i jedino sto u CG moze je sila.
Mogu i ja licno da se ne slazem sa ovim, ali ja necu snositi odgovornost za mogucu smrt hiljada ljudi, sto bi za malu CG bila katastrofa.
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, SamoFlacko said:

Nije da ne bi mogla, ali znam da postoji ozbiljan problem sa ljudima koji napustaju izolaciju, bilo je vec hapsenja.
Znas kako, CG je sva na pauzi, deset dana ugaseno sve, hiljade ljudi ostalo bez posla, i onda se pojave neki pojedinci kojima jednostavno puca.
Mislis da su u Kini vodili racuna o ljudskim pravima?
Oni se brane kako znaju i jedino sto u CG moze je sila.
Mogu i ja licno da se ne slazem sa ovim, ali ja necu snositi odgovornost za mogucu smrt hiljada ljudi, sto bi za malu CG bila katastrofa.

 

Objavljivanje necijeg imena u tom kontekstu ima mnogo sire reperkusije od potencijalnog distanciranja ostalog stanovnistva od tog lica.

Imas mogucnost provere (kao u Srbiji).

 

A objavljivanje imena i slika zarazenih je najnizi nivo moguci (slucaj ljudi sa kruzera).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, CheshireCat said:

 

Wuhan je zatvoren od 23.1. i još ga nisu otvorili. U 9oj nedelji su... Ostatak Hubei provincije jesu nakon ~8 nedelja.

Da ali nemaju vise novih oboljenja od zaraze. Vec nekoliko dana - nijedna.

Nije ni toliko u pitanju tacan broj dana koliko treba biti zatvoren: 4,2,6 .. nedelja. 

Bitno je da se disciplinovano sedi kuci dok to ne prodje. 

Edited by Darth Bane
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Eddard said:

Jeste, bane, baš je tako jednostavno. Baneta na čelo WHO.

Pa nije tako jednostavno - jer ljudi nisu disciplinovani! 

Jer ljudi - nisu ljudi!

Evo citamo i ovde price: ljudi okrecu prase na razanj u Nisu , Avala puna ….

Dzaba onda sve ove mere?!?! "Kaznjavaju " se na taj nacin i oni disciplinovani:

moja majka recimo koja ce morati da sedi u kuci 3 ili 6 meseci umesto 6 nedelja!!! 

Link to comment
Share on other sites

Najniži mogući nivo  je da nekome puca ona stvar za zdravlje i bezbednost drugih jer ne može da istrpi dve nedelje dosade kod kuće. A posebno ako je taze doputovao iz nekog rizičnog područja. Možda baš i treba nekolicina pametnjakovića u takvom lovu na veštice/linču da strada da bi ostali bili motivisaniji da disciplinovano izdrže kućni karantin. U ovakvim situacijama je demokratija sa stokom samo kontraproduktivna,a ovde na Balkanu imaš upravo posla sa stokom. Knjaz Muloš je to dobro znao i tako i postupao. Mada, ako uzmeš u obzir da se ni Nemci do uvođenja striktnijih mera nisu baš pokazali disciplinovanim, o Italijanima i Špancima da ne govorimo, ostaje ona stara generalno - narod je stoka grdna. Tako ga i tretiraj. Za njegovo sopstveno dobro. Posle ćemo o reperkusijama da li je to neka vlast zloupotrebila. First comes first.

Edited by Akiro
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

U Srbiji imate "klastere" u kojima vec ima zarazenih I "klasere" u kojima nema zarazenih. Kompletni lock down bi nakon dve nedelje "oslobodio" bar one klastere - gradove i opstine u kojima do sada nije bilo zarazenih. recimo Zajecar: jos uvek nema zarazenih, kompletni lock down dve nedelje , - ako se ne pojavi bolest - taj grad je "cist" :ljudi po gradu mogu da setaju I idu u kupovinu namirnica, ali nema izlaska/ulaska u gradu iz drugih gradova ( mozda eventualno samo onih koji takodje nemaju zarazene). 

gradovi/opstine sa zarazenima - u karantin dok i poslednji ne ozdravi. 

Na taj nacin Srbija bi bila mozda prva zemlja u Evropi koja bi pobedila Covid -19 i povratila zivot u normali. Kod vas jos to nije uzelo maha. 

Edited by Darth Bane
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Darth Bane said:

U Srbiji imate "klastere" u kojima vec ima zarazenih I "klasere" u kojima nema zarazenih. Kompletni lock down bi nakon dve nedelje "oslobodio" bar one klastere - gradove i opstine u kojima do sada nije bilo zarazenih. recimo Zajecar: jos uvek nema zarazenih, kompletni lock down dve nedelje , - ako se ne pojavi bolest - taj grad je "cist" :ljudi po gradu mogu da setaju I idu u kupovinu namirnica, ali nema izlaska/ulaska u gradu iz drugih gradova ( mozda eventualno samo onih koji takodje nemaju zarazene). 

gradovi/opstine sa zarazenima - u karantin dok i poslednji ne ozdravi. 

Na taj nacin Srbija bi bila mozda prva zemlja u Evropi koja bi pobedila Covid -19 i povratila zivot u normali. Kod vas jos to nije uzelo maha. 

Pa jeste, a ovo sa ovim slikama, nije to iznenađujuće. To je sve iskot onih koji su onomad jedni drugima čestitali sankcije. Eto ko nije znao, sad zna zbog čega je tu kako je, i zbog čega je kao posledica tog međusobnog čestitanja sankcija iz onog vremena, na kraju radila motka. Samo, ta motka je bar bila selektivna, i ponašala se prilično predvidivo, još je nekad i najavljivala gde će mlatiti, a ovo nije predvidivo i može da potkači bilo koga. Ali kad bi bilo predvidivo, ove sve sa slika bi trebalo pustiti da rade to što rade. U stvari mogli bi oni da idu u lockdown. Vrli novi svet fazon. U rezervate. Iimaćeš i farme, i zadruge, i sve isto kao ranije, samo nećeš moći da izađeš iz rezervata. Pa tamo radi šta hoćeš, i ostavi više normalan svet da živi normalno. U sredinama gde je poveliki procenat ovakvih, segregacija je zakon. To jest dok oni ne izumru, posle ne mora.

Link to comment
Share on other sites

na euronews sad bio neki prilog o ljudima koji se samoorganizuju da rese probleme s nedostatkom raznih sredstava:

- o onim Italijanima koji su 3D printerom odstampali ventile potrebne za respiratore

- o nekim Ircima (inzenjeri i medicinari) koji su dizajnirali i 3D stampaju respiratory maske (one manuelne, koliko videh), cekaju odobrenje od odgovarajucih institucija i onda salju bolnicama

- o nekim snajderima u nekom selu u Kataloniji koji siju maske za lekare u bolnicama (orgnizovali se za materijal iz neke lokalne fabrike, pa potom maske idu na dezinfekciju kod lokalnog stomatologa i onda lekarima)

Ljudi ne cekaju poklon od Kine.

 

A izgleda da je brazilski predsednik najveci balvan od svih ovih koji poricu opasnost od corona virusa.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DJ_Vasa said:

Čitao sam i mislim da su to kod vas pametno uradili, baš kao i u nekim drugim zemljama. Da je bilo pameti, kafane bi u celoj zemlji bile ranije zatvorene i efekat bi bio mnogo bolji - nemaš potencijalno okupljalište, pa je samim tim rizik manji. Ako je za utehu, kod mene u naselju su ugostiteljski objekti bukvalno prazni skoro sve vreme.

Pozalio mi se otac (71) u bre zatvorili nam kafanu, pazi mene :furious: kako si ti to saznao kad smo se dogovorili, prodavnica - kuca, to ti je relacija ujutru.

On inace iako u godinama, ne ugrozava nikog jer vozi do prodavnice, ali ocigledno cemo uskoro morati da organizujemo nekog mladjeg da im nabavlja stvari.

 

Nemam pojma sto je toliko tesko nekome da bude u kuci, pa dosta ljudi tamo dobar deo zime i nema neke specijalne izlaske.

 

Kod nas su restorani "zatvoreni" za goste jos od ponedeljka, radi samo dostava.

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...