Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Just now, Harmonika said:

ma ne daju mere rezultate, mere su smesne, jeidno to sto skole ne rade mozda..ali, spojem vakcinacije, nesto ostrijih mera na ogranicen rok, mislim d abismo vec bil na ispod 2000 uveliko bar..ovako, cele nedelje cemo biti na 2k

 

Sad cemo imati priliku da vidimo kako skole uticu na porast brojeva, jer sve ostale mere, uglavnom, ostaju iste.

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, Sunshine State said:

 

 

Andjo, ima li kakvih informacija kakva je situacija u PA kod Amisa?

Ima, kod njih su vec rekli da se predpostavlja herd immunity. Kako kazu posto su oni ignorisali lockdown i nastavili religiozno okupljanje, virus prosao kroz zajednicu i sad imaju herd immunity, pogotovo sto su relativno izolovani. To bilo po vestima pre jedno par nedelja kad su vec primetili da nedeljama nemaju novih pacijenata.

 

Evo nasla:

https://apnews.com/article/public-health-lancaster-amish-health-mennonite-5a9fa92873c6a6607d69cbf3a6443a46

https://nypost.com/2021/03/28/amish-group-could-reach-covid-herd-immunity-health-official/

  • Thanks 1
  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Angelia said:

Ima, kod njih su vec rekli da se predpostavlja herd immunity. Kako kazu posto su oni ignorisali lockdown i nastavili religiozno okupljanje, virus prosao kroz zajednicu i sad imaju herd immunity, pogotovo sto su relativno izolovani. To bilo po vestima pre jedno par nedelja kad su vec primetili da nedeljama nemaju novih pacijenata.

 

Evo nasla:

https://apnews.com/article/public-health-lancaster-amish-health-mennonite-5a9fa92873c6a6607d69cbf3a6443a46

https://nypost.com/2021/03/28/amish-group-could-reach-covid-herd-immunity-health-official/

Bez mera? I bez buldožera da sakupljaju leševe?

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, urosg3 said:

Bez mera? I bez buldožera da sakupljaju leševe?

Bez mera od pre godinu dana. Sto se tice leseva, niko nije digao frku, tako da nisam cula da su nesto specijalno vise umirali nego svi ostali.

Cak i u textu AP kaze da su imali otprilike slicne rezultate, umirali su oni preko 70 kao i u ostatku drzave.

Sami kazu da nose maske kad su u kontaktu sa non-Amish iz postovanja :classic_biggrin: prema nasim osecanjima.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Angelia said:

Bez mera od pre godinu dana. Sto se tice leseva, niko nije digao frku, tako da nisam cula da su nesto specijalno vise umirali nego svi ostali.

Cak i u textu AP kaze da su imali otprilike slicne rezultate, umirali su oni preko 70 kao i u ostatku drzave.

Sami kazu da nose maske kad su u kontaktu sa non-Amish iz postovanja :classic_biggrin: prema nasim osecanjima.

I bez medijske histerije. Kako se ono prelazi u Amiše? 🙂

Link to comment
Share on other sites

 
Kao i svaki internet ekspert, citirao sam Vikipediju [emoji846] .
Recimo da su svi na svetu tada bilo zaraženi, onda na 1.5B - 50M umrlih.
 
Ali, onda to znači da će i ovaj virus da "oslabi" tek kad protutnji svuda i kroz sve. S obzirom da se mnogi "čuvaju" + nepoznato koliki će biti obim vakcinacije = trajaće duže od dve godine (laički zaključak).
 
 
A odakle vam da je obavezno da "virus oslabi"? Pa vidite da novi sojevi nisu manje opasni od originalnog. Za virus je bitno da se lako širi i da ne ubije u roku od par dana. Da li će uopšte da ubije, "njemu" je svejedno.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, shonke said:

A odakle vam da je obavezno da "virus oslabi"? Pa vidite da novi sojevi nisu manje opasni od originalnog. Za virus je bitno da se lako širi i da ne ubije u roku od par dana. Da li će uopšte da ubije, "njemu" je svejedno.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

 

Pa ne znam da bas nije oslabio, bar po brojevima u NL - na preko 8000 zarazenih dnevno, oni imaju po desetak-dvadesetak umrlih, dok su svojevremeno, na manje brojeve zarazenih imali i po preko 100.

 

Pogledaj Svajcarsku, Nemacku, Belgiju... slicna situacija

 

A mozda su u pitanju bolji protokoli lecenja.... ili mladja populacija obolelih.... ili ..... whatever-something

Link to comment
Share on other sites

Evo novosti kod mene 😞  Moji sestra, zet, deca ( 19 i 21 god ) planirali da se vakcinišu ovih dana u DZ bez zakazivanja, ali...

 

Sestričina od petka- subote pozitivna. Ima temperaturu, nisu joj snimali pluća.

 

Sestra i zet negativni, ali sa simptomima.

 

Sestri je ok krvna slika, ali se oseća malaksalo i ima bol u mišićima. Zet ima lošu krvnu sliku, CP nije u redu. Dobio antibiotik.

 

Sestra dobila samo vitamine.

 

Sestrić je 3 dana proveo na Paliću sa fakultetom, imali su neki seminar. On nema nijedan simptom. 

 

Prekosutra idu svi četvoro u kovid ambulantu, svi rade PCR test, sestričini, a možda i sestri i zetu će snimati pluća, ako se budu loše osećali.- tako su im rekli.

 

" Šlag na torti " je da je moja sestra juče MORALA da radi jer nije imao ko da im radi ( radi u lancu prodavnica zdrave hrane ). 

 

Od danas ne radi. Svi četvoro su u izolaciji, s tim što je sestrić hteo da pobegne od njih i da dođe?! kod nas ili kod druge babe. 

 

Strogo su mu naredili da sedi kod kuće, i da nikako ne dolazi kod nas i kod druge babe. Sada je zatvoren u svojoj sobi, plaši se da ne dobije koronu od njih..

 

Strašno se plašim za sve njih..i nije mi jasno zašto nisu odmah radili i RG pluća. 

 

 

 

 

 

Edited by Devojka Luke Razića
jedno slovo
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

Evo novosti kod mene 😞  Moji sestra, zet, deca ( 19 i 21 god ) planirali da se vakcinišu ovih dana u DZ bez zakazivanja, ali...

 

Sestričina od petka- subote pozitivna. Ima temperaturu, nisu joj snimali pluća.

 

Sestra i zet negativni, ali sa simptomima.

 

Sestri je ok krvna slika, ali se oseća malaksalo i ima bol u mišićima. Zet ima lošu krvnu sliku, CP nije u redu. Dobio antibiotik.

 

Sestra dobila samo vitamine.

 

Sestrić je 3 dana proveo na Paliću sa fakultetom, imali su neki seminar. On nema nijedan simptom. 

 

Prekosutra idu svi četvoro u kovid ambulantu, svi rade PCR test, sestričini, a možda i sestri i zetu će snimati pluća, ako se budu loše osećali.- tako su im rekli.

 

" Šlag na torti " je da je moja sestra juče MORALA da radi jer nije imao ko da im radi ( radi u lancu prodavnica zdrave hrane ). 

 

Od danas ne radi. Svi četvoro su u izolaciji, s tim što je sestrić hteo da pobegne od njih i da dođe?! kod nas ili kod druge babe. 

 

Strogo su mu naredili da sedi kod kuće, i da nikako ne dolazi kod nas i kod druge babe. Sada je zatvoren u svojoj sobi, plaši se da ne dobije koronu od njih..

 

Strašno se plašim za sve njih..i nije mi jasno zašto nisu odmah radili i RG pluća. 

 

 

 

 

 

 

Da li su bili vakcinisani?

 

Ne brini, ima dosta nas kojima nije radjen rentgen pluca, nije to standardna dijagnostika u vecini drzava

 

Nadam se da ce biti ok!

 

A ti pozuri, vakcinisi se vec jednom!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

Strašno se plašim za sve njih..i nije mi jasno zašto nisu odmah radili i RG pluća. 

I bolje što nisu odmah radili jer u većini slučajeva u početku nema ništa na plućima nego tek posle 5-6 dana. Moj šef je zbog toga prilično kasno otišao u bolnicu. Odmah prvi dan kad je dobio temperaturu je išao na pregled i radio rendgen. Sve bilo ok. Posle 5 dana njemu počelo da se pogoršava stanje ali je on bio uveren da je sve ok jer je snimak pluća bio čist. Jedva ga nagovorili desetog dana da ode u bolnicu. Tamo uradili novi snimak i ustanovili obostranu upalu pluća. Ostavili ga u bolnici 10 dana i pustili ga opet na njegovo insistiranje...

 

I kod mene se upala pluća razvila nakon 7 dana.

Edited by Knipex
Dodatak
  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Sunshine State said:

 

Da li su bili vakcinisani?

 

Ne brini, ima dosta nas kojima nije radjen rentgen pluca, nije to standardna dijagnostika u vecini drzava

 

Nadam se da ce biti ok!

 

A ti pozuri, vakcinisi se vec jednom!

 

Nisu vakcinisani. Planirali su da se vakcinišu sada kada se vakcinišu svi bez zakazivanja. Sada će moći da se vakcinišu mesec dana posle korone.

 

Hvala ti na lepoj želji, da će proći sve ok..

 

Ja sam van sebe. Svaki dan zovem DZ, nisu još dobili ništa od E uprave. Imaju Fajzer i Sputnik V u DZ.

 

Ne mogu i neću da se prijavljujem opet, samo ću napraviti zbrku.

 

Sada jedva čekam da dođu..brojim dane- evo danas je 19 dan od prijave E upravi.  

 

 

3 minutes ago, Knipex said:

I bolje što nisu odmah radili jer u većini slučajeva u početku nema ništa na plućima nego tek posle 5-6 dana. Moj šef je zbog toga prilično kasno otišao u bolnicu. Odmah prvi dan kad je dobio temperaturu je išao na pregled i radio rendgen. Sve bilo ok. Posle 5 dana njemu počelo da se pogoršava stanje ali je on bio uveren da je sve ok jer je snimak pluća bio čist. Jedva ga nagovorili desetog dana da ode u bolnicu. Tamo uradili novi snimak i ustanovili obostranu upalu pluća. Ostavili ga u bolnici 10 dana i pustili ga opet na njegovo insistiranje...

 

Hvala ti za ovu informaciju. Znači mi..

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, urosg3 said:

I bez medijske histerije. Kako se ono prelazi u Amiše? 🙂

Pa nema medijske histerije, nema ni interneta :classic_biggrin: da razmislis malo o prelasku?

Inace, jos jedna interesatna cinjenica. radili neko istrazivanje ovde o percepciji cinjenica o Covidu, i dosli do zakljucka da koliko god ima zabluda medju onima koji naginju desno (tipa virus se ne siri ako je neko asimptomatski) toliko ima zabluda na levoj strani gde se preteruje sa panikom (tipa o mnogo vecoj smrtnosti ili ugrozenosti dece)

 

Evo sacuvala link:

https://www.nytimes.com/2021/03/18/briefing/atlanta-shootings-kamala-harris-tax-deadline-2021.html

 

Znaci ipak treba realno sagledavati statistiku, a ne slusati medije.

 

Evo recimo nas legendarni texas, pitanje je naravno da li vakcinacija ima uticaja iako mi ne deluje da ima znacajno, ili virus ima prosto prirodan ciklus, ali ako je tako - cemu zatvaranja:

Abbott’s decision to end most statewide restrictions went into effect 35 days ago, on March 10. The seven-day average for daily new confirmed cases was 3,020 on that day; it was 2,456 on Tuesday. The seven-day average of the state’s positivity rate — the ratio of cases to tests — was 6.24% on March 10; it was 5.89% on Monday. (The latest positivity-rate figures are considered preliminary and subject to recalculation as more test results come in from the date in question.)

Deaths and hospitalizations, which lag new cases, have seen steeper drops since March 10. The seven-day average of new daily deaths was 187 on March 10; it was 64 on Tuesday. There were 4,556 Texans hospitalized with the virus on March 10; there were 3,002 on Tuesday.

 

Ako je vakcinacija zasluzna, onda sve koji su presli threshold kao TX - otvoriti 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Gospodjina baba, 1936. godiste, zakacila koronu. Prethodnih dana bila u bolnici, jako losa krvna slika, leukociti ispod granice. Vec neko vreme kuburi sa krvnom slikom pa su hteli da ispitaju sve. Danas testirana PCR da bi mogla na gastroskopiju, i test pozitivan. Nema nikakvih simptoma, ni temperaturu, ni kasalj, ama bas nista.

 

Tast i tasta su malo uzbunjeni jer su je prethodnih dana vozikali, a vidjali su nasu malu (danas poceli sa bejbisitingom). Oboje su prelezali koronu, revakcinisani pre 5 i po nedelja (kad i ja), nose maske dok su s babom sve vreme...Ja im kazem, pa nece to za jedan dan da ispreskace sa jedne na drugu pa na trecu osobu, bez panike. Problem je u stvari deda, 1933. godiste, srcani bolesnik, a od babe ne moze da se odvoji. To je sto je, mozda i preteknu.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Antizemljaš koji lebdi said:

Gospodjina baba, 1936. godiste, zakacila koronu. Prethodnih dana bila u bolnici, jako losa krvna slika, leukociti ispod granice. Vec neko vreme kuburi sa krvnom slikom pa su hteli da ispitaju sve. Danas testirana PCR da bi mogla na gastroskopiju, i test pozitivan. Nema nikakvih simptoma, ni temperaturu, ni kasalj, ama bas nista.

 

Tast i tasta su malo uzbunjeni jer su je prethodnih dana vozikali, a vidjali su nasu malu (danas poceli sa bejbisitingom). Oboje su prelezali koronu, revakcinisani pre 5 i po nedelja (kad i ja), nose maske dok su s babom sve vreme...Ja im kazem, pa nece to za jedan dan da ispreskace sa jedne na drugu pa na trecu osobu, bez panike. Problem je u stvari deda, 1933. godiste, srcani bolesnik, a od babe ne moze da se odvoji. To je sto je, mozda i preteknu.

losa krvna slika, a bez simptoma

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Harmonika said:

losa krvna slika, a bez simptoma

 

Krvna slika je losa vec neko vreme, sumnja se na leukemiju, tako da je pitanje da li ima veze sa kovidom. Zato je i vucaraju od jednog do drugog doktora, da definitivno ustanove sta je uzrok gubljenja leukocita. Verovatno je negde usput zakacila.

Link to comment
Share on other sites

Pazi ovo. Deca posla u skolu. Osmake razredni pritiskaju da idu na ekskurziju.

Srednjoskolci, zavrsna godina, vecina se odlucila za on line nastavu, sto su profesori zdusno podrzali. Isti ti profesori, nagovaraju decu da se odrzi matura, sa svim po redu, a u toku ove nedelje, deca idu da se slikaju za tablo kod lokalnog fotografa u studio.

Lud zbunjenog!

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Jamesdin said:

Pazi ovo. Deca posla u skolu. Osmake razredni pritiskaju da idu na ekskurziju.

Srednjoskolci, zavrsna godina, vecina se odlucila za on line nastavu, sto su profesori zdusno podrzali. Isti ti profesori, nagovaraju decu da se odrzi matura, sa svim po redu, a u toku ove nedelje, deca idu da se slikaju za tablo kod lokalnog fotografa u studio.

Lud zbunjenog!

e, posle kazemo deca ne valjaju..popisam se na nasu skolu i prosvetu, sto se mene tice, bolje da se deca s amoedukuju, ili da uce zanat, nego da isu u nasa govna od skole, eto, rekao sam!

Edited by Harmonika
  • Like 2
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...