Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

5 hours ago, JohnnyDragon said:

Pa niko tebe ne optužuje. 

Pričam o zvaničnoj statistici. 

A nisi inače čuo da je umro čika Vlasta, i Tozovac posle njega??

A bili su revakcini. 

Umro čovek od 95 godina i drugi od 86 i to je neki dokaz za šta?

 

  • Like 11
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, implant said:

 

Da se ne zarađuje? Fajzer, Gamaleya i Kinezi kada čuju da postoji neko ko hoće da da lek џаба:

 

nestorovic(1).jpeg.39f87d1534228e63aa336e2b2bfb1d69.jpeg

 

Pa ide prica da Oxford ne zeli zaradu od vakcine, samo im je patent bitan, isto tako i johanson.

 

a evo i jedna vest , ko ima najvise side efekata kod vakcina, ali to nikog ne briga

 

https://www.20minutes.fr/societe/3020343-20210413-effets-indesirables-vaccin-pfizer-plus-importants-ceux-autres-vaccins

9 hours ago, Akiro said:

Grci postavili novi rekord dnevnog testiranja, ali i maltene prvi put u nešto više od godinu dana imaju više novozaraženih od nas (dobro, možda se tu i tamo desilo, ali može na prste jedne ruke da se izbroji). Pre nego što neko likuje da, eto, mere ne pomažu treba pogledati procenat novozaraženih, tu stvar drugačije izgleda. Ali, da je loše kod njih, loše je. Broj smrtnih slučajeva i osoba na respiratoru im je još porastao. Svakako treba sačekati sutrašnji dan jer podaci u utorak sadrže i zakasnele registracije vikenda.

 

                                                                Srbija                     Grčka

Broj testova                                            16.116                    76.070

Broj novozaraženih                                 3.572                     4.033

Procenat novozaraženih                         22.16%                   5.30%

Broj smrtnih slučajeva                              35                          93

Broj na intubaciji                                       247                        802

Ukupan broj zaraženih                           648.745                301.103.

Ukupan broj smrtnih slučajeva                 5.808                    9.054

 

Ne vredi ni tražiti logiku u poređenju naših i grčkih brojeva, kod nas se očigledno bar kod smrtnih slučajeva masno laže. Grci imaju upola manje ukupno zaraženih, a gotovo dvostruko više mrtvih. 

 

Pored laži naših, mogu da nagađam da je kod Grka veliki problem i centralizovanost njihovog državnog zdravstva (otprilike kada bi za celu Vojvodinu samo u Novom Sadu postojalo iole ozbiljnije zdravstvo) i da mnogi jednostavno prekasno dođu do klinike kada je bolest i previše uznapredovala. My best guess je da je to i jedan od razloga visokog broja ljudi na intubaciji. Za razliku od državnog, privatno zdravstvo im je veoma razvijeno pa čak ima i bolju geografsku raspodelu od državnog, ali privatnici im beže od Corone kao vrag od svete vodice, sve do toga da te pojedini ne primaju na pregled bez taze antigen testa. 

 

Jedno sam definitivno ukačio: Grci testiraju kao poblesaveli da bi uhvatili što veći broj asimptomatičnih i stavili ih u karantin. Što je možda i pametno. Ne bih smeo da se usudim ni da nagađam koliko bi kod nas bilo novozaraženih, kada bi se sprovodio broj testova kao kod Grka i kada naši ne bi lagali čim zinu.

 

 

Zasto mislis da Grci ne lazu?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Devojka Luke Razića said:

 

Jeste pametno, ali ne znam kako to rade.

 

Osoba X ne zna da ima koronu. Nema nijedan jedini simptom. Dobro se oseća. 

 

Kako se i gde testira ta osoba koja, pošto nema nijedan simptom i ništa je ne boli, ne ide kod lekara. Zbog toga npr ne radi ni lab analizu-antitela i Spike protein. 

 

Ozbiljno me zanima kako Grčka testira ljude, kako hvata te asimptomatične prenosioce korone?

 

 

I mene to zanima kako i zasto testiraju toliko? Kaze da se kod njih mora testirati ako ides kod zubara, pa ne ide valjda svaki dan preko 60000 grka kod zubara :) 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, implant said:

 

Čemu takav pesimizam? Seti se prošle zime i proleća, nismo znali šta nas je snašlo. Sada već raspravljamo o tome koja je vakcina bolja, Englezi se vraćaju u normalu lagano...biće to već mnogo bolje 2022. Jedino što ćemo verovatno morati da se vakcinišemo svake godine, ovo sranje neće nestati i na kraju će mutirati u neki izuzetno gadan grip. Moraće i virus da promeni strategiju kako bude nailazio na sve veći broj vakcinisanih, smanjuje mu se rezervoar za divljanje. 

citao skoro neki noviji intervju Billa Gatesa i predvidja da se vracamo u normalu krajem 2022,

a jos ranije prosle godine je rekao da ocekuje drugu generaciju vakcina koje ce "pokriti" i virus i varijante na 10 godina, tako da nece biti potreba za dodatnim "bockanjem" svake godine (ili cak i cesce). 

posle svega, meni ovo zvuci optimisticno, a nije da dolazi od coveka koji nije prilicno obavesten.

Edited by djura.net
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Sunshine State said:

 

Ne znam, verovatno sam naivna, ali sve ne mogu da poverujem da se bas toliko veliki broj umrlih moze sakriti.

 

Eno pogledaj moj post o Nemackoj - ogromne brojke zarazenih, pa opet smrtnost u martu manja nego prethodnih godina.

 

 

 

 

Toliko o apokaliptičnom Britanskom soju. :default_coffee:

 

Kod nas, nakon decembarske katastrofe, januar i februar su nešto malo iznad proseka (7-8%).

Januara i februara 2017 (mislim da si i ti pisala o čuvenom gripu) je umrlo više nego 2021.

Oficijelna demografska statistika za mart (i svaki mesec) izlazi 25og u narednom mesecu. Nije tako trivijalno da se ona lažira, uostalom da se lažira sigurno ne bi objavili 17500 u decembru.

 

 

 

8 hours ago, JohnnyDragon said:

Mnogo se ljudi opterećujete temom , ne znam da li se slažete, ali ja mislim da ćemo ovako živeti još minimum 4,5 god, ako ne i doveka. 

 

Moj je utisak da ćemo živeti ovako dok oni koji uređuju medije sa svim ovim pritiskom ne smanje doživljaj.

 

 

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Ridji said:

Na temu trombova priča mi dobar drug koji pored glavnog zanimanja još radi iz hobija i kao košarkaški trener mladjih kategorija i kaže da su u klubu, u juniorskom timu, imali dečka 2003 godište koji je posle korone imao problema sa trombozom i trombovima

 

Dokazano jos odavno, a i Laki je izbacivao. Sansa da dobijes tromb od virusa je ogromna, oko 16%, znaci svaki sesti, mada sad da me ne drzis za rec mislim da se radi o svakom sestom hospitalizovanom. To treba proveriti.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Tomiprunet said:

Pa ide prica da Oxford ne zeli zaradu od vakcine, samo im je patent bitan, isto tako i johanson.

 

Za AZ je sigurno tako, doduse rekli su da je cena dok traje akutna faza pandemije samo da pokrije troskove, nece da se okoristavaju. Nakon toga, ako ta vakcina postane sezonska, sto je vrlo verovatno, bice skuplja, ali ne mnogo, do 10 evra.

Za JJ ne znam ali to je jos uvek nova vakcina.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, implant said:

 

Za vakcine smo znali u startu da nisu 100% zaštita; na žalost, kod starijih i bolesnih ljudi taj procenat je daleko manji, tako je sa svakim lekom. Međutim, sada ipak imamo i neke izveštaje koji ukazuju da i stariji ljudi koji su vakcinisani prolaze sa lakšim simptomima i što je najvažnije, prežive. Seti se prošle zime i horor priča iz staračkih domova, kada se nije znalo ništa o pravilnim protokolima lečenja a vakcine su bile tek u razvojnoj fazi. Ja bih sačekao da vidimo kako će Engleska proći sa ovim otvaranjem, ako sve bude ok znači da smo relativno blizu pobede - ako svi odrade ono što treba, naravno, tj. vakcinišu svoje stanovništvo. Ova situacija u kojoj ljudi iz Zapadne Evrope dolaze u Srbiju da se vakcinišu i organizuju se vakcina-ture za Srbiju je velika sramota, nadam se da će se svi dozvati pameti.

 

Ne znam mislis li tu na mene, a i ne marim, sve i da mislis - ja sam u Srbiju dolazila 3-4 puta godisnje i pre korone, uredno placam porez za sve ovde sto imam, pomazem mamu i brata i jos par njih (i kroz to i drzavi uplacujem sta treba), imam nase drzavljanstvo, sacekala sam da vecina koja zeli dobije vakcinu, i sad smatram da imam isto pravo kao i bilo koji drugi nas drzavljanin da se vakcinisem.

 

Da sam cekala na vakcinu u Zapadnoj Evropi - nacekala bih se.... 

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Harmonika said:

U nasem emstu, skoro cuh, jedna zena bila u Batajnici, preminula, porodica joj je u izolaciji..izgleda da ovde bar ipak neko to kontrolise koliko toliko..

Ja sam bio u kovid ambulanti 20.03. ali testirao sam se zajedno sa sinom 22.03. da bi isti dan odradili test na kovid i krvnu sliku jer nedeljom ne radi laboratorija. Supruga je otišla na test 21.03. i bila pozitivna. Već 22.03. su me pozvali iz opštine i doneli rešenje o izolaciji za sina, ćerku i mene na osnovu pozitivnog testa supruge. Sutradan su me zvali iz SUP-a da vide gde sam. Sina su zvali ukupno 4 puta a mene više nisu jer su, verovatno, imali informaciju da sam u bolnici.

Edited by Knipex
Ispravka
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Knipex said:

Ja sam bio u kovid ambulanti 20.04. ali testirao sam se zajedno sa sinom 22.04. da bi isti dan odradili test na kovid i krvnu sliku jer nedeljom ne radi laboratorija. Supruga je otišla na test 21.04. i bila pozitivna. Već 22.04. su me pozvali iz opštine i doneli rešenje o izolaciji za sina, ćerku i mene na osnovu pozitivnog testa supruge. Sutradan su me zvali iz SUP-a da vide gde sam. Sina su zvali ukupno 4 puta a mene više nisu jer su, verovatno, imali informaciju da sam u bolnici.

 

Back to the future 😄

 

 

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Akiro said:

nači, idu mnogo šire nego naši, koji hvataju samo obolele slučajeve. Tome u prilog ide i činjenica da je negde otprilike trećina testova PCR a ostalo su brzi antigenski testovi, na kojima Grci ne štede. Za 20 Ojrića za brzi antigenski test, koji možeš da uradiš u maltene bilo kojoj privatnoj laboratoriji, ljudi se verovatno dosta testiraju i za svoj groš. Uostalom, kod Grka stvarno postoje privatne zdravstvene ustanove i prakse, koje neće da te prime na konsultaciju ili pregled, ako ne dođeš sa negativnim brzim testom, starim pola sata do sat.Kod nas većina čeka na besplatno državno zdravstvo a i tu ih, kako sam čuo, često odbiju ako nemaju ozbiljne simptome. Kod Grka je, sada već drugi put, najavljeno da će brzi antigenski testovi za samotestiranje moći na kiosku da se kupe. (BTW, kod njih na kioscima ima i neka osiromašena gandža sa minimumom THC-a na kioscima zvanično da se kupi, što ne bi i brzi testovi)

 

Eto, toliko mogu da nagađam znajući situaciju, pošto mi nigde nije naleteo tekst sa obrazloženjem, ali veoma visok udeo brzih testova to negde potvrđuje.

 

Sve pet, da nije Drostena:

 

Drosten: "Schnelltests sind wohl weniger zuverlässig als gedacht"

 

"U novoj epizodi podkasta „Ažuriranje koronavirusa“ virolog Kristijan Drosten ističe da su brzi testovi antigena verovatno čak i manje pouzdani od očekivanih u otkrivanju prvih nekoliko dana infekcije."

 

"Apsolutno su nam potrebni ovi brzi testovi. “Ali takođe ukazuje na slabost brzih testova: za razliku od PCR testova, oni često ne mogu dokazati infekciju čak ni u vrlo zaraznoj fazi na početku. Laboratoriji su pokazali:„ Brzi testovi ne pokazuju da ste pozitivni do prvog dana od pojave simptoma, ali ste zaraženi tri dana ", kaže Drosten.„ Ako pretpostavite da je zaražena osoba obično zarazna osam dana, to znači: Petog dana ce se pokazati pozitivan antigen test, a tri dana će propustiti . Virolog takođe očekuje podatke studija o ovom efektu u narednim mesecima."

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Sunshine State said:

 

Ne znam, verovatno sam naivna, ali sve ne mogu da poverujem da se bas toliko veliki broj umrlih moze sakriti.

 

Eno pogledaj moj post o Nemackoj - ogromne brojke zarazenih, pa opet smrtnost u martu manja nego prethodnih godina.

 

 

 

Prozor od mog stana gleda na Bežanijsko groblje. Do prošle godine ga maltene nisam ni primećivao da je tu, uglavnom samo kada su Zadušnice pa se nakupi ljudi. Negde od jesenas pa do danas na njemu je svaki dan tolika količina ljudi i kola kao da su Zadušnice svaki dan. Nekada nije bilo sahrana nedeljom i na državne praznike, sada radni dan, nedelja, državni praznik... nema nikakve razlike. A na sahranu se čeka i preko nedelju dana.

  • Tuzno 3
  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

Opet ja 😄

 

Gledam brojke, gledam clanke po netu i nije mi jasno zasto su "zajasili" na Svedsku, kad Belgija, po svima parametrima i uz manje-vise konstantne lockdowne i mere, ima gore brojke od Svedske:

 

                             Broj zarazenih               Broj umrlih         Broj umrlih na 1 M

 

Belgija                  930,603                          23,566                2,026

Svvedska             876,506                          13,660                1,346

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kod nas u kovid ambulanti uopšte ne rade PCR test, samo antigenski. A ako imaš simptome i negativan si na antigenskom šalju negde uzorak na proveru sa PCR testom. Ako si pozitivan na antigenskom bićeš pozitivan i na PCR, to su mi potvrdili i doktori u areni kad sam ih pitao.

Edited by Knipex
Ispravka
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Stiletto said:

 

Prozor od mog stana gleda na Bežanijsko groblje. Do prošle godine ga maltene nisam ni primećivao da je tu, uglavnom samo kada su Zadušnice pa se nakupi ljudi. Negde od jesenas pa do danas na njemu je svaki dan tolika količina ljudi i kola kao da su Zadušnice svaki dan. Nekada nije bilo sahrana nedeljom i na državne praznike, sada radni dan, nedelja, državni praznik... nema nikakve razlike. A na sahranu se čeka i preko nedelju dana.

 

Verujem da je tako u BG, a ono sto ja vidim/pratim u Subotici i SM ne odstupa od nekih ranijih godina.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, djura.net said:

citao skoro neki noviji intervju Billa Gatesa i predvidja da se vracamo u normalu krajem 2022,

a jos ranije prosle godine je rekao da ocekuje drugu generaciju vakcina koje ce "pokriti" i virus i varijante na 10 godina, tako da nece biti potreba za dodatnim "bockanjem" svake godine (ili cak i cesce). 

posle svega, meni ovo zvuci optimisticno, a nije da dolazi od coveka koji nije prilicno obavesten.

 

Realno bi mogao manje da sere . Lekar nije.

 

Mislim dajte i sta Bezos i Slim imaju da kazu na tu temu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Sunshine State said:

Ako pretpostavite da je zaražena osoba obično zarazna osam dana, to znači: Petog dana ce se pokazati pozitivan antigen test, a tri dana će propustiti . Virolog takođe očekuje podatke studija o ovom efektu u narednim mesecima."

To mi nije jasno. Kada me je to njesra u januaru uhvatilo, bio sam u sredu prepodne na PCR testu na Torlaku, negativni rezultat, a u petak prepodne su me na grčkoj granici ukebali sa brzim antigenskim, koji sam, ne verujući im, proverio na putu kući još jednim brzim u laboratoriji u obližnjem selu sa istim pozitivnim rezultatom. Ako brzi test hvata 5. dan, znači da na Torlaku nisu uhvatili treći dan sa PCR-om. Grci su na granici i imali teoriju da Torlak ništa ne valja, zašta smo uleteli i u malu raspravu. Ja ipak verujem Torlaku (eto, nečemu u Srbiji verujem).

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Tomiprunet said:

Zasto mislis da Grci ne lazu?

Ne mogu u toj meri, jer nisu jednopartijska diktatura. Kod nas sem N1 i Danas gotovo da nemaš značajnih opozicionih medija, kod Grka imaš značajan broj nationwide opozicionih medija sa jakim uticajem. Kod nas partija postavlja i skida vodeće ljude u zdravstvu, kod Grka to nije tako, oni pri promeni vlasti menjaju ministra, ne direktore bolnica. Krizni štab im je šaren i često država (politički deo) popušta medicinskom delu, hence ljute mere, koje partiji na vlasti i ne odgovaraju baš, jer ona može na kraju da plati ceh za njih. U ministarstvu zdravlja im sede ljudi, koji sede tamo još od nekoliko prethodnih vlasti. Suviše šarena situacija da bi moglo tek tako da se laže. Tamo razni Panići i Radovanovići veoma lako mogu dopreti do najšire javnosti. Da vlast uhvate u nekoj ozbiljnijoj laži oko Corone, već bi bio građanski rat na ulicama. Ne mogu oni da na brzaka tek tako smene nekog nepodesnog direktora bolnice jer je lajao. Može tamo i lekar pojedinac da laje i d ase ne plaši posledica. Naravno, ako su i vlast i opozicija na istoj strani, mogu da malo usmere informacije, t.j. da antivakserskom šljamu ne daju javnog medijskog prostora kao naši, iako su Grci možda u većoj meri antivakseri od naših. Ali, viši cilj je viši cilj i takvi mogu samo privatno da lupetaju preko socijalnih mreža. Na nacionalnu frekvenciju neće tako lako dospeti.

2 hours ago, Tomiprunet said:

I mene to zanima kako i zasto testiraju toliko? Kaze da se kod njih mora testirati ako ides kod zubara, pa ne ide valjda svaki dan preko 60000 grka kod zubara 🙂

Malo si okasnio, već sam odgovorio DLR. Ali evo da ponovim jedan deo odgovora. Meni se čini da im je cilj da pred leto uhvate i karantiniraju što više zaraženih, pogotovo i asimptomatske, za razliku od naših, koji hladno dopuštaju masovno prokužavanje. 

Edited by Akiro
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, ras kass said:

 

Realno bi mogao manje da sere . Lekar nije.

 

Mislim dajte i sta Bezos i Slim imaju da kazu na tu temu.

 

Čovek je spičkao svega par desetina miljardi dolara na finansiranje medicinskih istraživanja, a i dokazao je kroz poslovnu karijeru da je glup ko ona stvar, što bi imao ikakvog pojma?

  • Like 5
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sunshine State said:

 

Ne znam mislis li tu na mene, a i ne marim, sve i da mislis - ja sam u Srbiju dolazila 3-4 puta godisnje i pre korone, uredno placam porez za sve ovde sto imam, pomazem mamu i brata i jos par njih (i kroz to i drzavi uplacujem sta treba), imam nase drzavljanstvo, sacekala sam da vecina koja zeli dobije vakcinu, i sad smatram da imam isto pravo kao i bilo koji drugi nas drzavljanin da se vakcinisem.

 

Da sam cekala na vakcinu u Zapadnoj Evropi - nacekala bih se.... 

 

Ja bih vama samo nametnuo da pre primanja vakcine potpisete dokument kojim se zaklinjete na vecnu vernost demokraCkoj Srbiji na celu sa njenim predsednikom 🙂

 

Zezam se, ko ima drzavljanstvo, placa poreze a uz to salje doznake (realno, drzavu ovo poslednje najvise interesuje) ima svako pravo da se vakcinise, tu nema sta da se prica.

  • Like 2
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, ras kass said:

Epidemiolog niti virusolog nije.

 

Nego se medijima svidja ta Gejc 5g prica, pa ga non stop pitaju za misljenje, jer shvataju da ce to biti gledanije nego misljenje nekog medicinskog strucnjaka. 

 

Nije, jasno, ali verovatno razgovara sa desetinama vrhunskih strucnjaka. Niko ne moze da predvidi kad ce ovo biti gotovo, ali na osnovu onoga sto 5gejts kaze, shvatam da je od naucnika cuo da teze vakcinama koje ce biti dugorocno efikasne protiv svake varijante. Mislim da su vec iz Fajzera pricali da ce im trebati samo par nedelja za prilagodjavanje vakcne. Naravno, pocev od trenutka kad nastane ravnoteza izmedju ponude i potraznje.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sunshine State said:

 

Ne znam mislis li tu na mene, a i ne marim, sve i da mislis - ja sam u Srbiju dolazila 3-4 puta godisnje i pre korone, uredno placam porez za sve ovde sto imam, pomazem mamu i brata i jos par njih (i kroz to i drzavi uplacujem sta treba), imam nase drzavljanstvo, sacekala sam da vecina koja zeli dobije vakcinu, i sad smatram da imam isto pravo kao i bilo koji drugi nas drzavljanin da se vakcinisem.

 

Da sam cekala na vakcinu u Zapadnoj Evropi - nacekala bih se.... 

 

Naravno da ne mislim na tebe, istripovala si. Kada sam napisao da je to sramota, sramota je za države koje ne mogu (ili neće) da organizuju vakcinaciju svog stanovništva. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...