Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

43 minutes ago, Laki21 said:

 

Čovek je spičkao svega par desetina miljardi dolara na finansiranje medicinskih istraživanja, a i dokazao je kroz poslovnu karijeru da je glup ko ona stvar, što bi imao ikakvog pojma?

uz to u je u najblizem kontaktu sa vodecim medicinskim i nemedicinskim strucnjacima u svetu, uopste ne bih poredio tezinu njegove reci sa uskospecijalizovanim medicinskim radnicima na terenu (a nije da i oni o necemu ne mogu da dele savete i predvidjanja). naravno da nema kristalnu kuglu i da moze da predvidi buducnost, ali je svakako neko cija rec ima tezinu. a jos ako prosecni srbenda kaze da "sere", onda mu za trunku vise treba verovati.

 

@Sunshine State meni se cini da ce u roku od dva meseca svi po zapadnoj evropi koji to zele primiti makar jednu dozu vakcine.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, djura.net said:

uz to u je u najblizem kontaktu sa vodecim medicinskim i nemedicinskim strucnjacima u svetu, uopste ne bih poredio tezinu njegove reci sa uskospecijalizovanim medicinskim radnicima na terenu (a nije da i oni o necemu ne mogu da dele savete i predvidjanja). naravno da nema kristalnu kuglu i da moze da predvidi buducnost, ali je svakako neko cija rec ima tezinu. a jos ako prosecni srbenda kaze da "sere", onda mu za trunku vise treba verovati.

 

@Sunshine State meni se cini da ce u roku od dva meseca svi po zapadnoj evropi koji to zele primiti makar jednu dozu vakcine.

 

Nesto mi ne lici da ce biti moguce, jer nemaju dovojno Pfizera/Moderne, a velika vecina stanovnistva ispod 60 godina nece dobiti AZ (i J&J je sad pod znakom pitanja) - u  NL pise:

 

"The Dutch government has no plans to change its decision to stop giving the AstraZeneca vaccine to people under the age of 60, health minister Hugo de Jonge told reporters on Tuesday evening."

 

""Holandska vlada ne planira da promeni odluku da zaustavi davanje vakcine AstraZeneca osobama mlađim od 60 godina, rekao je novinarima ministar zdravlja Hugo de Jonge u utorak uveče.""

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Sunshine State said:

 

Nesto mi ne lici da ce biti moguce, jer nemaju dovojno Pfizera/Moderne, a velika vecina stanovnistva ispod 60 godina nece dobiti AZ (i J&J je sad pod znakom pitanja)

 

Upravo tako. Nemacka je do sada dala nesto preko 19M doza a dobila je oko 22.4M, dakle prosto bi davali brze ali nemaju sta.

E sad koliko ce se dostava ubrzati preko leta, to je pitanje na koje nemam odgovor

Edited by Marvin
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Marvin said:

 

Upravo tako. Nemacka je do sada dala nesto preko 19M doza a dobila je oko 22.4M, dakle prosto bi davali brze ali nemaju sta.

E sad koliko ce se dostava ubrzati preko leta, to je pitanje na koje nemam odgovor

 

Muz je u NL, i u onom najboljem slucaju, kad je AZ bila ok za populaciju ispod 65, dobio informaciju da ce biti vakcinisan negde na jesen, u septembru. Sad, u ovoj situaciji, pitanje je kad i s kojom 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

pretpostavljam da imate mnogo bolji uvid od mene sta se desava u tim zemljama, meni samo izgleda da sada kad su Izrael, UK i USA skoro zavrsili, da ce biti dosta vise vakcina i za Evropu. A i otvaraju se i nove proizvodnje, bice jos i novih vakcina, sta znam.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, JohnnyDragon said:

Verujete institucijama Svrbije koje kažu/lažu da je bilo samo 700 neželjenih reakcija?


Opet iz razgovora sa drugom kojeg sam pomenuo sinoc, kaze da proces da bi se registrovala nezeljena reakcija nije bas prost, u smislu javis se bilo gde, u bilo kuju ambulantu/bolnicu, i to je dovoljno. Medicinsko osoblje ce naravno da te zbrine gdegod se javio ako imas neke reakcije, i potrebna ti je pomoc, ali za evidentiranje slucaja nezeljenih reakcija potreban je niz koraka a prvi je da valjda moras to da javis svom izabranom lekaru. Pricao mi je za neku njegovu poznanicu, koja je imala ozbiljniju reakciju na vakcinu, i nije znala da treba da prijavi svom doktoru (i uradu uz to ko zna sta vec) pa pored toga sto nisu njen slucaj uvrstili u statistiku kao brojku nisu tacno znali ni sta da rade sa njom kad je doslo vreme za revakcinaciju
 

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, djura.net said:

pretpostavljam da imate mnogo bolji uvid od mene sta se desava u tim zemljama, meni samo izgleda da sada kad su Izrael, UK i USA skoro zavrsili, da ce biti dosta vise vakcina i za Evropu. A i otvaraju se i nove proizvodnje, bice jos i novih vakcina, sta znam.

 

Sve su to ne-EU zemlje koje su samostalno dogovarale kupovinu vakcina. Problem je u EU jer postoji neki dogovor da se solidarno dele vakcine, a za sada jos uvek nema dovoljno za sve.

Postoje najave da ce u aprilu biti vise, mada meni deluje da do kraja leta nece biti znacajno vise.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Akiro said:

Ne mogu u toj meri, jer nisu jednopartijska diktatura. Kod nas sem N1 i Danas gotovo da nemaš značajnih opozicionih medija, kod Grka imaš značajan broj nationwide opozicionih medija sa jakim uticajem. Kod nas partija postavlja i skida vodeće ljude u zdravstvu, kod Grka to nije tako, oni pri promeni vlasti menjaju ministra, ne direktore bolnica. Krizni štab im je šaren i često država (politički deo) popušta medicinskom delu, hence ljute mere, koje partiji na vlasti i ne odgovaraju baš, jer ona može na kraju da plati ceh za njih. U ministarstvu zdravlja im sede ljudi, koji sede tamo još od nekoliko prethodnih vlasti. Suviše šarena situacija da bi moglo tek tako da se laže. Tamo razni Panići i Radovanovići veoma lako mogu dopreti do najšire javnosti. Da vlast uhvate u nekoj ozbiljnijoj laži oko Corone, već bi bio građanski rat na ulicama. Ne mogu oni da na brzaka tek tako smene nekog nepodesnog direktora bolnice jer je lajao. Može tamo i lekar pojedinac da laje i d ase ne plaši posledica. Naravno, ako su i vlast i opozicija na istoj strani, mogu da malo usmere informacije, t.j. da antivakserskom šljamu ne daju javnog medijskog prostora kao naši, iako su Grci možda u većoj meri antivakseri od naših. Ali, viši cilj je viši cilj i takvi mogu samo privatno da lupetaju preko socijalnih mreža. Na nacionalnu frekvenciju neće tako lako dospeti.

Malo si okasnio, već sam odgovorio DLR. Ali evo da ponovim jedan deo odgovora. Meni se čini da im je cilj da pred leto uhvate i karantiniraju što više zaraženih, pogotovo i asimptomatske, za razliku od naših, koji hladno dopuštaju masovno prokužavanje. 

https://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2021&mm=04&dd=14&nav_category=78&nav_id=1842289

1 hour ago, Laki21 said:

 

Čovek je spičkao svega par desetina miljardi dolara na finansiranje medicinskih istraživanja, a i dokazao je kroz poslovnu karijeru da je glup ko ona stvar, što bi imao ikakvog pojma?

Koga briga sto je spizdio tolike silne pare, nek cuti i ubira plodove svoga rada. Najlakse se praviti pametan kad imas pare.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Ridji said:


Opet iz razgovora sa drugom kojeg sam pomenuo sinoc, kaze da proces da bi se registrovala nezeljena reakcija nije bas prost, u smislu javis se bilo gde, u bilo kuju ambulantu/bolnicu, i to je dovoljno. Medicinsko osoblje ce naravno da te zbrine gdegod se javio ako imas neke reakcije, i potrebna ti je pomoc, ali za evidentiranje slucaja nezeljenih reakcija potreban je niz koraka a prvi je da valjda moras to da javis svom izabranom lekaru. Pricao mi je za neku njegovu poznanicu, koja je imala ozbiljniju reakciju na vakcinu, i nije znala da treba da prijavi svom doktoru (i uradu uz to ko zna sta vec) pa pored toga sto nisu njen slucaj uvrstili u statistiku kao brojku nisu tacno znali ni sta da rade sa njom kad je doslo vreme za revakcinaciju
 

 

Kao neko ko radi u struci vezanoj za prijavljivanje nezeljenih efekata, za nas su bitni takozvani SAEs (ozbiljni nezeljeni efekti) i SUSARs (ozbiljne neocekivane suspected nezeljene reakcije), plus AESI (nezeljeni efekti od specijalnog znacaja); ovi uobicajeni nezeljeni efekti (AEs) su opisani u SmPC ili IB i nema potrebe prijavljivati svaki bol u ruci, svaku ocekivanu temperaturu, otok na mestu uboda i sve ono sto je vec izlistano kao ocekivan nezeljen efekat za vakcinu.

 

Tako da DA, sigurno je bilo mnooooogo vise nezeljenih efekata (AEs) od ovih prijavljenih 700 , ali i vrlo verovatno da nije bilo mnogo vise od 700 SAEs, SUSARs i AESIs

  • Like 5
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Tomiprunet said:

https://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2021&mm=04&dd=14&nav_category=78&nav_id=1842289

Koga briga sto je spizdio tolike silne pare, nek cuti i ubira plodove svoga rada. Najlakse se praviti pametan kad imas pare.

 

Mene je briga, s obzirom da je mogao spizditi te novce na jahte i kurve.

 

Ovako je spasao doslovce milione života i dao ogroman doprinos nauci, a naročito medicini. 

 

Kamo sreće da je više takvih, ova planeta bi bila neuporedivo bolje mesto za život i mnogi problemi čovečanstva bi bili ili rešeni ili daleko benigniji.

1 hour ago, djura.net said:

 a jos ako prosecni srbenda kaze da "sere", onda mu za trunku vise treba verovati.

 

 

 

Mišljenje prosečnog Srbende vredi manje od kokošjeg dreka starog nedelju dana.

Edited by Laki21
  • Like 10
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Sunshine State said:

nema potrebe prijavljivati svaki bol u ruci, svaku ocekivanu temperaturu, otok na mestu uboda i sve ono sto je vec izlistano kao ocekivan nezeljen efekat za vakcinu.

mene su prilikom pregleda pre revakcinacije pitali o reakciji posle prve doze, pomenuo sam bol i to je dr upisala/stiklirala u laptop.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, djura.net said:

mene su prilikom pregleda pre revakcinacije pitali o reakciji posle prve doze, pomenuo sam bol i to je dr upisala/stiklirala u laptop.

 

Ok, moze se prijaviti, nije zabranjeno, ali za regulativu su bitni(ji) oni koje sam navela.

 

S druge strane, i neki od ocekivanih nezeljenih efekata, se gradiraju po osnovu Common Terminology Criteria for Adverse Events - znaci, moze se reci da je smanjenje leukocita ocekivan nezeljeni efekat, ali samo blaza forma (e.g. grade I and II), ali grade III bi vec spadao pod SAE - znaci, nije samo vrsta nezeljenog efekta, vec i "jacina"

 

Malo komplikovano, ali cisto da se zna da tih 700 prijavljenih sigurno ne ukljucuju ove blaze ocekivane nezeljene efekte (da se ispravim - ne bi trebalo)

Edited by Sunshine State
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

sad vidim da je srpski ministar zdravlja rekao da medicinske sestre u kovid bolnicama primaju 79.280 dinara, sto je po meni skoro pa ponizavajuce.

ne znam sta drugi misle, mozda nemam dobru predstavu koliki je njihov rad i doprinos u kovid bolnicama?

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, djura.net said:

sad vidim da je srpski ministar zdravlja rekao da medicinske sestre u kovid bolnicama primaju 79.280 dinara, sto je po meni skoro pa ponizavajuce.

ne znam sta drugi misle, mozda nemam dobru predstavu koliki je njihov rad i doprinos u kovid bolnicama?

Malo ili mnogo?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ridji said:


Opet iz razgovora sa drugom kojeg sam pomenuo sinoc, kaze da proces da bi se registrovala nezeljena reakcija nije bas prost, u smislu javis se bilo gde, u bilo kuju ambulantu/bolnicu, i to je dovoljno. Medicinsko osoblje ce naravno da te zbrine gdegod se javio ako imas neke reakcije, i potrebna ti je pomoc, ali za evidentiranje slucaja nezeljenih reakcija potreban je niz koraka a prvi je da valjda moras to da javis svom izabranom lekaru. Pricao mi je za neku njegovu poznanicu, koja je imala ozbiljniju reakciju na vakcinu, i nije znala da treba da prijavi svom doktoru (i uradu uz to ko zna sta vec) pa pored toga sto nisu njen slucaj uvrstili u statistiku kao brojku nisu tacno znali ni sta da rade sa njom kad je doslo vreme za revakcinaciju
 

 

Boldovala sam ovaj deo o prijavi svom lekaru. Ne znam kako je u drugim opštinama u Beogradu, u drugim opštinama i gradovima u Srbiji, ali ovde na Voždovcu mnogi izabrani lekari opšte prakse rade u kovid ambulantama i kovid bolnicama.

 

Ne znam kome bih javila da imam ozbiljnu reakciju na vakcinu, tj ne mogu da javim svom lekaru jer ga godinu dana nisam videla..jedino da javim nekoj od ambulanti u kojoj primaju pacijente iz tih kovid ambulanti. 

 

I dodala bih, kada pričamo o izabranim lekarima specijalistima, mnogi od njih rade u kovid bolnicama ili primaju pacijente drugih lekara koji su u kovid sistemu.

 

Moja mama je pre 10 dana zakazala kontrolu kod svog kardiologa. Dobila je termin za 30.06. Danas ih je zvala jer se pojavio simptom koji ranije nije imala..Nije mogla da pomeri termin. Trenutno zakazuju za avgust. 

Rečeno joj je da ukoliko se loše oseća dođe u službu Hitne pomoći i da će je primiti neki dežurni kardiolog-samo da ponese ranije izveštaje svog lekara. 

Reč je o VMA.

 

Ovo sve samo naizgled nema veze sa COVID 19. Ali ima veze..

 

Lekari svih specijalnosti iz svih DZ i bolnica ( bar je tako u Beogradu ) šalju se u kovid bolnice i teško je doći do prvih pregleda i kontrola..mislim na sve bolesti koje nisu koronavirus...

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Obicno se za svaki lek moze prijaviti ALIMS-u, tako da mozete prijaviti i ovde - ne morate vijati svoje lekare:

 

https://www.alims.gov.rs/latin/prijava-nezeljene-reakcije-na-humani-lek/#Poštovani pacijenti,

 

Postupak prijave neželjene reakcije

Neželjenu reakciju na humani lek pacijenti prijavljuju putem

Obrasca za prijavu neželjenih reakcija na lekove (za pacijente)   

 

Popunjenu prijavu možete poslati:

– na i-mejl adresu: [email protected]

– na poštansku adresu:

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije

(za Nacionalni centar za farmakovigilancu)

Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd

– putem telefaksa: 011/3951-130

 

online PRIJAVA

Neželjenu reakciju na humani lek možete prijaviti klikom na dugme online PRIJAVA

Kada su nam za procenu prijavljenih slučajeva potrebne dodatne informacije, nepohodno je da Vas kontaktiramo. Zato Vas molimo da navedete kontakt telefon u okviru polja Dodatni komentari.

Radi bolje procene slučaja i izvođenja relevantnih zaključaka molimo Vas da, ukoliko ste u mogućnosti, na prijavi neželjene reakcije na lek navedete što više podataka. Ovo se posebno odnosi na polja Doziranje, Indikacije, Datum početka reakcije i Početak i kraj primene leka, pošto smo ustanovili da nam najčešće nedostaju upravo te informacije.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

https://nova.rs/posts/nasa-doktorka-otkrila-kako-prodju-vakcinisani-u-kovid-bolnici

 

„U bolnici u kojoj sam trenutno, pet soba je pod mojim nadzorom. U svakoj sobi je od 15 do 20 pacijenata. Vakcinisanih je četvoro. Jedan mlađi pacijent -Sinofarm, obe doze – juče otišao kući. Jedna starija baka – obe doze Sinofarma – u poboljšanju i u ovom momentu sa dobrom prognozom, do sledeće nedelje računam da izlazi iz bolnice. Jedan stariji čovek – 16. dan nakon prve doze Sputnjik V – verovatno sutra ide kući. I jedan mlađi pacijent vakcinisan Fajzerom u momentu inkubacije (primio je vakcinu kad je već bio inficiran koronom), prekjuče otišao kući. Ostali su nevakcinisani. Ovo nije od naučne vrednosti, ali može biti od edukativne“, podvlači dr Svilarov za portal Nova.rs

  • Like 9
  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...