Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

194 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

17 hours ago, Sunshine State said:

Pa eto, imamo sad AZ, juce neko isprica za nekog starinu koji je navratio da dobije vakcinu, pa kad su mu rekli da ima AZ, pobegao glavom bez obzira.

 

Pfizer dobijamo na kasikicu, tim tempom bi vakcinisali milion ljudi negde 2023. godine

 

 

 

12 hours ago, urosg3 said:

Nemam pojma @vilhelmina nadležna za Švecku 🙂

 

Evo stize izvestaj 😀.

Treci talas u toku. Dnevni brojevi novozarazenih se priblizavaju onima iz januara, ali ih jos nisu dostigli. I dalje se masovno primenjuje samotestiranje, pa je pitanje koliko su te brojke pouzdane. Ali trend je sigurno taj, bar sto se tice ukupnog broja novoobolelih. 

Broj hospitalizovanih daleko manji nego u januaru, sto je verovatno posledica toga sto se sada radi uglavnom o mladjim ljudima. I mrtvih je daleko manje. Nista cudno, jer je vecina starijih od 80 vakcinisana. 

Ono sto zabrinjava je broj ljudi na intenzivnoj, pa ce se krajnji rezultat tek videti. On je, nakon izvesnog pada u februaru i martu, ponovo na nivou iz januara. Doduse, to je daleko manje od onog u martu prosle godine. Ocigledno se respirator ne primenjuje u onoj meri kao u pocetku pandemije.

 

Sto se mera tice, nista novo. Preporuka da se maske nose u javnom prevozu i prodavnicama postoji, ali se ne primenjuje. Ne mozes posle godinu dana kampanje protiv maski, odjednom okrenuti pricu i ocekivati da ljudi to isprate. Mozda svaki deseti u prepunom metrou ima masku i to je to.

 

Oko vakcina, izgleda da Fajzer presusuje, ko dobio - dobio, i krece AZ. Doduse, jos uvek na pauzi, ali od ponedeljka krece vakcinacija za starije od 65. Naravno, ne sve, nego samo najugrozenije grupe. Ne znam da li ce biti odbijanja kao u NL, ali receno je da nema biranja, nego sta koga zapadne. Za mladje od 65 AZ na pauzi do daljnjeg, jer jos nije potvrdjeno da je bezbedna. To ”mladji od 65” se odnosi na zdravstvene radnike i one koji rade ili zive u istom domacinstvu sa starima. Ostali ionako nisu i jos dugo nece biti u planu.

 

Za starije je znaci AZ kao bezbedna, a za mladje nije 🤨. Ovde kazu da se isto pravilo primenjuje i u Finskoj. Ne znam ima li jos negde. Meni zvuci bas cudno.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Da dodam i ovo oko Astra Zeneca vakcine, a da ne editujem prethodni post.

Ide mi na zivce kad se ova kompanija naziva britansko-svedskom. Jos kad neko doda ono kako su te bogate zemlje prigrabile sebi sve vakcine, a drugima ne daju. Britanija je ocigledno imala nesto od ”svoje” vakcine, vakcinisano skoro pola stanovnistva. Svedska je po tom istom ispod EU proseka, sta dalje da se prica.

Link to comment
Share on other sites

gledam ovu krivulju za ceo svet i sada se jasno vidi novi talas i ogroman porast zarazenih, juce je recimo bilo najvise novozarazenih jos od sredine januara,
generatori ovog novog talasa su pre svih Brazil i Indija, a za njima USA i Francuska. u USA se jos uvek vidi tek blagi porast, dok Brazil i Indija napreduju "samo tako". Francuska je tu izmedju, oni imaju lagani, ali konstantni porast od sredine januara kad su imali 8k-9k dnevno do juce kad su dogurali do 45k.

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Sunshine State said:

Eh, dragi moji, lako vama da caskate, a Suncicu put zove!

 

Odoh da upakujem ridju, pa ujutru lagano put pod tockove, valja jasiti 900 km do Minkena!

 

Nusput (by Sremci), pit stop u Eindhovenu za PCR:

 

"Beste Suncica,

Hierbij ontvangt u de bevestiging van uw gemaakte afspraak. Zie details hieronder:

Afspraak locatie: Hallenweg 8 5615 PP, Eindhoven

Appointments:
- 26/03/2021 11:05-11:10 (PCR-test + Certificaat)


Jest Srbija zajebana, ali ti se oprosti od nas, kao da ideš ne znam gde... ima i tamo interneta :).

 

Nego što iz Minhena, imala si let sa DUS večeras, ja vozim ženu, ona leti za Bg, ja ostajem ovako pozitivan da u praznoj gajbi čekam banju 😎, mogle ste da letite zajedno, a mi eto da se upoznamo 😀.

  • Like 2
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Eddard said:


Jest Srbija zajebana, ali ti se oprosti od nas, kao da ideš ne znam gde... ima i tamo interneta :).

 

Nego što iz Minhena, imala si let sa DUS večeras, ja vozim ženu, ona leti za Bg, ja ostajem ovako pozitivan da u praznoj gajbi čekam banju 😎, mogle ste da letite zajedno, a mi eto da se upoznamo 😀.

 

Vozim, ne letim... 🙂

Krecem lagano, a ti uzivaj malo bez zene!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Quote

Direktor KBC Zemun: Klinička slika pacijenata koji su vakcinisani mnogo lakša

VESTI Autor:FoNet26. mar. 202108:356 komentara

Podeli:

 

Izvor: N1, ilustracija

U "crvenoj zoni" Kliničko bolničkog centra (KBC) Zemun trenutno je na lečenju 307 pacijenata zaraženih koronavirusom, od tog broja 55 ih je na intenzivnoj nezi, a u četvrtak uveče je u trijažnom centru bilo oko 100 ljudi, izjavio je direktor te zdravstvene ustanove Dragoš Stojanović.

Klinička slika pacijenata je mnogo teža nego ranije i duplo brže se bolest razvija, rekao je Stojanović u gostovanju na Radio-televiziji Srbije.

Kako je istakao, na lečenju ima i pacijenata koji su primili prvu ili obe doze neke od vakcina, ali njihova klinička slika je mnogo lakša, nema nijedan sa težim nalazom.

 

:classic_rolleyes:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Bogami iskusno je odradio Vučić ovu vakcina diplomatiju. I to se može računati da su se prijavili ljudi koji su verovatno prilično kritički prema njemu generalno. Baš me zanima da li će se to odraziti na percepciju o njemu i našoj vladi u regionu.

 

Mada nevezano za to, dobar potez. Kad veća ima kod nas, a ljudi ne žele da se vakcinišu treba dati onima koji hoće, posebno i što je region dosta povezan i ljudi cirkulišu, tako da svakako korisno za sve da se što više ljudi vakciniše.

  • Like 12
Link to comment
Share on other sites

Just now, nemanjaol said:

Bogami iskusno je odradio Vučić ovu vakcina diplomatiju. I to se može računati da su se prijavili ljudi koji su verovatno prilično kritički prema njemu generalno. Baš me zanima da li će se to odraziti na percepciju o njemu i našoj vladi u regionu.

 

Ne verujem, evo gledam kako je u CG, mediji koji su tradicionalno lose raspolozeni prema njemu poput CDM i Antena M o tome ne pisu. U Vijestima ima jedan clanak negde u zapecku i to je to.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, nemanjaol said:

Bogami iskusno je odradio Vučić ovu vakcina diplomatiju. I to se može računati da su se prijavili ljudi koji su verovatno prilično kritički prema njemu generalno. Baš me zanima da li će se to odraziti na percepciju o njemu i našoj vladi u regionu.

 

Mada nevezano za to, dobar potez. Kad veća ima kod nas, a ljudi ne žele da se vakcinišu treba dati onima koji hoće, posebno i što je region dosta povezan i ljudi cirkulišu, tako da svakako korisno za sve da se što više ljudi vakciniše.

on je genije političke taktike, odličan potez, kako god.
Šansa da glasam za SNSovski svetonazor je identična šansi da slušam domaću muziku, ali umem da prepoznam dobar potez. Politički, spoljnopolitički na svaki način je odličan potez, kolateralno je Izetbegović junioru zalepio političku šamarčinu još se puši. A šta ja mislim o naslednim dinastijama, ovo mi je baš drago 🙂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Antizemljaš koji lebdi said:

 

Ne verujem, evo gledam kako je u CG, mediji koji su tradicionalno lose raspolozeni prema njemu poput CDM i Antena M o tome ne pisu. U Vijestima ima jedan clanak negde u zapecku i to je to.

Ma ok, word of mouth radi posao 🙂

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, urosg3 said:

Ma ok, word of mouth radi posao 🙂

 

Instagram storiji 😄

 

2 minutes ago, JohnnyDragon said:

Jel ima neko ovde da se samo vakcinisao a da neće revakcinu? 😁 

Npr ja... 😂 

 

Jel možeš pls da objasniš šta se to desilo pa si se pokajao što si se vakcinisao? Sećam se da si pisao neko veče da misliš da si se razboleo i da se svašta dešava, pa se ispostavilo da nisi praktično ni imao nikakve simptome i da si se malo uspaničio.

 

Izvini ako ti pravim neprijatnu situaciju, ali me stvarno baš zanima kako je došlo do takve promene stava.

 

 

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, nemanjaol said:

 

Instagram storiji 😄

 

 

Jel možeš pls da objasniš šta se to desilo pa si se pokajao što si se vakcinisao? Sećam se da si pisao neko veče da misliš da si se razboleo i da se svašta dešava, pa se ispostavilo da nisi praktično ni imao nikakve simptome i da si se malo uspaničio.

 

Izvini ako ti pravim neprijatnu situaciju, ali me stvarno baš zanima kako je došlo do takve promene stava.

 

 

Pa od kako sam se bocnuo AZ povratak tahikardije posle dugooo vremena, svaka 2 dana imam 37°, a nikada mi to nije bila "radna temperatura"... 

Jbg to sam samo ja, meni lično ta vakcina nije prijala očigledno i ne želim revakcinu istom. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...