Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

10 hours ago, NMX said:

Evo Sputnik, sve predao pre dva meseca i usrana EMA ih drka samo zbog politike. 

 

Predali pre dva meseca pogrešnom telu. Pravom telu (EMA) su predali tek početkom marta. A nećemo da se pravimo da su Rusi baš toliko naivni i glupi. Tako da jedino oko čega se slažem je da je ybog politike. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ma ima i politike a ima i votke.

Eno ema sad šalje ekipu u rusiju da pogledaju pogone itd. Daće im, očigledno odobrenje u nekom trenutku jer su svabe zapele a i neko hoće čak da mucka tu vakcinu u EU.



Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, CheshireCat said:

 

Kako ti to tumačiš?

I ja sam sklon tezi da ima neka zahebancija sa vakcinama.

 

ali sam sklon i da korigujem mišljenje:

Ako broj opada - to ide u prilog tezi da su ljudi skontali da vakcina nije zaštita i sada više paze. Tj da ranije nisu pazili. Ali i da je grejs period posle primanja sada duži i da antitela sada rade u većem procentu.

Juče se dugo pričalo na temu, ja imao posla nisam baš učestvovao u raspravi, slušam i ne pravim se pametan. Gotovo opšti konsenzus je na bold. Uz jedva jedno izdvojeno mišljenje, ali i to mišljenje je na tragu medijske mantre "opuštanja/skijanja/ilegalnih žurki", ne bih mu previše davao značaja. U ponedeljak treba da se pravi statistika, pa bićemo svi malo pametniji, osim što padaju apsolutni brojevi prijema vakcinisanih (nebitno prva ili druga doza) mogu da se kladim da će statistika da pokaže da su kraće boravili na pašteti i kuvanom jajetu, samo je pitanje koliko tačno kraće.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Eddard said:

 

Predali pre dva meseca pogrešnom telu. Pravom telu (EMA) su predali tek početkom marta. A nećemo da se pravimo da su Rusi baš toliko naivni i glupi. Tako da jedino oko čega se slažem je da je ybog politike. 

 

Nisam znao za to. Ajd da vidimo kada će dobiti. Fajzer je predao EMA na autorizaciju 01.12. dobili su 20 dana posle. 

 

Mada, pritisak je ogroman od strane bitnih igrača u EU, fale vakcine...ne vidim razlog da toliko drkaju Ruje, zaista. Naravno, ako vakcina zadovoljava EU standarde.

Link to comment
Share on other sites

Just now, NMX said:

 

Nisam znao za to. Ajd da vidimo kada će dobiti. Fajzer je predao EMA na autorizaciju 01.12. dobili su 20 dana posle. 

 

Mada, pritisak je ogroman od strane bitnih igrača u EU, fale vakcine...ne vidim razlog da toliko drkaju Ruje, zaista. Naravno, ako vakcina zadovoljava EU standarde.

 

Prvo ide Rolling Review i za to se podnosi zahtev, pa tek onda Conditional MArketing Authorisation. To što ti navodiš za Pfizer je ovo drugo 01.12. Rolling Review kod EMA za Pfizer je započet 6.10. Za Sputnik je nažalost 4.3. tek započet Rolling Review, ja ne bih očekivao dozvolu do juna. 

 

Da, EMA je užasno spora, ali za sada je bila podjednako spora kad su svi proizvođači u pitanju.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Pa umrtvljen = mrtav, ubiven. Samo truplo ti ubace da na njega reaguje imuni sistem.

Plastično objašnjeno.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk



Pa sta znam. Meni umrtvljen znaci mrtav ali ne 100% tj da moze da ozivi.

Kad kazes mrtav virus onda to znaci mrtav
Link to comment
Share on other sites

AZ dala novu, korigovanu procenu - 76 posto.

 

https://www.google.com/amp/s/www.irishtimes.com/business/health-pharma/astrazeneca-reports-slightly-lower-efficacy-of-76-for-covid-19-vaccine-1.4519848%3fmode=amp

 

 

U medjuvremenu se na bespucima Tvitera pojavila informacija da je Indija privremeno zabranila izvoz vakcina. Nadam se da ce to "privremeno" proci dok se kod nas ne dodje na red za drugu dozu.

 

Link to comment
Share on other sites

2 "Kineske" priče - tast i tašta prijatelja koji se sa suprugom (još nevakcinisani) zarazio, a zatim koleginica iz kancelarije, istog dana vakcinisana i revakcinidana (19.02) kao ja:

 

1. Aleck & Ana

 

Quote

I Ana i ja smo dobili isti komentar 🙂

Drugim rečima – vakcina radi pos’o!

 

Anegdotski primer kao argument za to – moj tast ima astmu ceo život, imao je 5-ki heart by-pass pre nekolike godina, zakačio i plućnu emboliju 3 meseca nakon operacije srca pa onda pije i lekove protiv zgrušavanja krvi. Svake godine kada ga virus gripa uhvati pre nego se vakciniše protiv istog, ozbiljno nadrlja – pre par godina je bio u bunilu jedan kompletan dan (bukvalno se ne seća tog dana), 40 i kusur temperatura itd, jedva živ ostao. U suštini, čovek je foto-profil ugrožene osobe za ovaj virus.

I on i tašta su dobili kinesku vakcinu protiv Covida, druga doza otprilike 10-14 dana pre nego što smo mi potkačili ovo njesra i naravno njih oboje dobiju simptome. Ali – tašta maltene da nema (slično nama), jedno veče mala temp i to je to. Tast je 2-3 dana imao 37 do 37.3 i izgubio je apetit pa su ga smestili u Gradsku na Zvezdari gde je bio nekoliko dana i izašao sad već. Uglavnom preventivno smešten (zbog čitave predistorije) ali ništa ozbiljno nije imao problema pa su ga otpustili. Ne smem ni da zamislim šta bi bilo da vakcinu nije primio.

 

Vakcina ruleZ!

 

2. Baća

(Pre dva dana dobila temperaturu 38, juče 37, danas nema)

 

Quote

 

Bila sam sinoć u kovid ambulanti. Prvo mi je rekla da je to reakcija na vakcinu, jer joj mnogi dolaze i 33 dana posle revakcine sa istim simptomima, tj. temperaturom. A meni baš 33. dan [emoji846]. Krvna slika mi je skroz dobra, pluća dobra, ali brzi antigen bris pozitivan. I sada me vode kao da je korona i da sam zarazna i treba da idem u subotu da snimam pluća.

A u Medigroup kažu da su pre par dana dobili direktivu da se antigen bris ne radi kod vakcinisanih, jer će svakako biti pozitivan, nego PCR. Ova državna doktorka nije za to čula. A nisu mi radili PCR jer se on radi samo kad je antigenski negativan, tj. kvaka 22.

 

 

Eto, možda neko pronađe sebe ili nekog svog u ovim storijama.

Edited by fancy
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Antizemljaš koji lebdi said:

AZ dala novu, korigovanu procenu - 76 posto.

 

https://www.google.com/amp/s/www.irishtimes.com/business/health-pharma/astrazeneca-reports-slightly-lower-efficacy-of-76-for-covid-19-vaccine-1.4519848%3fmode=amp

 

 

U medjuvremenu se na bespucima Tvitera pojavila informacija da je Indija privremeno zabranila izvoz vakcina. Nadam se da ce to "privremeno" proci dok se kod nas ne dodje na red za drugu dozu.

 

 

Drugar radio juce  antitela. Tri nedelje posle prve doze AZ, rezultat 577 na onoj skali gde je sve preko 50 pozitivno.

 

Bonus i d-dimer dobar 😄

  • Like 7
  • Love 2
Link to comment
Share on other sites

Bogo moj, sto bi rek'o Kinik, pa kako samo u Srbiji zazive neke gluposti, nije mi jasno!

Eno sad na strucnoj grupi dele clanak neke voditeljke iz Srbije (ne pratim scenu, ne znam ko je) i doticna kaze:"Svi smo kontrolisali antitela, što je valjda bilo logično da uradimo posle vakcine"

 

Ma da, posle svake vakcine koje smo kao deca dobili, trcali smo da proveravamo antitela, "sto je valjda logicno"

 

Svasta se danas smatra logikom!

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Bogo moj, sto bi rek'o Kinik, pa kako samo u Srbiji zazive neke gluposti, nije mi jasno!
Eno sad na strucnoj grupi dele clanak neke voditeljke iz Srbije (ne pratim scenu, ne znam ko je) i doticna kaze:"Svi smo kontrolisali antitela, što je valjda bilo logično da uradimo posle vakcine"
 
Ma da, posle svake vakcine koje smo kao deca dobili, trcali smo da proveravamo antitela, "sto je valjda logicno"
 
Svasta se danas smatra logikom!

Zato sto se stalno prica o tome u medijima. Vakcine , antitela,... kod drugih vakcina se ne vodi ovakva medijska paznja pa zato niko ni ne misli o njima.
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Čisto za one koji ponavljaju isto ovde unedogled (mada vidim da se NMX spustio na "75% max", pozdravljam) u uslovima života u šizofrenoj zemlji, kada znaš da 30-50% neće ni hteti da se vakciniše, masovna vakcinacija neefikasnom vakcinom bez ikakvih rezultata (do sad bi trebalo da znaš efikasnost u promil) je kontraproduktivno. I zbog šugavog kineza ćemo žestoko najebati na jesen.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, McLeod said:

Čisto za one koji ponavljaju isto ovde unedogled (mada vidim da se NMX spustio na "75% max", pozdravljam) u uslovima života u šizofrenoj zemlji, kada znaš da 30-50% neće ni hteti da se vakciniše, masovna vakcinacija neefikasnom vakcinom bez ikakvih rezultata (do sad bi trebalo da znaš efikasnost u promil) je kontraproduktivno. I zbog šugavog kineza ćemo žestoko najebati na jesen.

Znači bolje da manje ljudi ima antitela nego više ljudi da ima antitela? 😄 

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Ne nego kad dodješ u situaciju da si blizu 50% efikasnosti a pritom i ti srećnici koji imaju antitela mogu da budu inkubatori virusa, vakcinacija apsolutno ničemu ne služi čak je kontraproduktivna zbog pomenute inkubacije koja vodi mutaciju a koja vodi onome što trenutno živi Brazil koji je čudna mi čuda, masovno vakcinisan Kinezima.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Sagledavajuci situaciju u ex-drzavma (izuzimam Hrvatsku i Sloveniju) i iz kontakata sa ljudima koje znam, Srbija je itekako ozbiljna drzava za ostale. Ne zajebavam se. Koliko god razumio bunt protiv vladajuce garniture (prije svega AV, koja se ne bas rijetko optuzuje i za sta apsolutno nema osnova ali me u krajnjem slucaju boli uvo za njih)...u ostalim zemljama su za tri koplja iza. 
edit: vezano za pandemiju i vakcine. 

Edited by Gistro Bančo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...