Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

9 minutes ago, Harmonika said:

Ne znam,nisam pametan... korona bi bila rešena jedino da se ceo svet hermetički zatvorio odmah,bez ustupaka i izuzetaka, ovako,jebace nas jos dugo,cak i kad i ako stane...ovako,pucamo po savovima,sto je i normalno, pa se svađamo bez razloga...

 

 

Ko se svadja?!

 

Zar ovo nije uljudna diskusija? 🙂

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Harmonika said:

Ne znam,nisam pametan... korona bi bila rešena jedino da se ceo svet hermetički zatvorio odmah,bez ustupaka i izuzetaka, ovako,jebace nas jos dugo,cak i kad i ako stane...ovako,pucamo po savovima,sto je i normalno, pa se svađamo bez razloga...

 

ceo svet ne bi nikad - ništa istovremeno 😉
Ne svađamo se uopšte, bar to ne doživljavam tako, ne mislim isto što je super. Načela moraju da postoje i da prežive iskušenja, ovaj put histerije.
 

1 minute ago, Sunshine State said:

 

Ko se svadja?!

 

Zar ovo nije uljudna diskusija? 🙂

Moraćemo jednom se posvađamo, samo da se vidi razlika, pa ako nas pobanuju modovi, nek ide život 🙂

  • Like 1
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

Stekao sam utisak da se ljutite na mene,pa zato...☺️

3 minutes ago, urosg3 said:

ceo svet ne bi nikad - ništa istovremeno 😉
Ne svađamo se uopšte, bar to ne doživljavam tako, ne mislim isto što je super. Načela moraju da postoje i da prežive iskušenja, ovaj put histerije.
 

Moraćemo jednom se posvađamo, samo da se vidi razlika, pa ako nas pobanuju modovi, nek ide život 🙂

Necemo, ovde smo da budemo drugari,tatatatira...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

[mention=93]mrd[/mention] Moderna? Ili je još neka vakcina kod vas?
 
Pfizer. Da li mi veruješ da nisam znao, dok me nisi pitala. Moram da se zaštitim, pošto radim sa teenagerima i znam da nema pomoći i uspešnog odvajanja mladih ljudi. Možeš im objasniti i to će poštovati, dok prvi ne prekorači, a onda svi u istu frulu. Drugo, dojadilo mi je da sedim kući i da ne mogu da vičem ko čovek za njima. :) Mnogo mi nedostaju.

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Harmonika said:

Ne znam,nisam pametan... korona bi bila rešena jedino da se ceo svet hermetički zatvorio odmah,bez ustupaka i izuzetaka, ovako,jebace nas jos dugo,cak i kad i ako stane...ovako,pucamo po savovima,sto je i normalno, pa se svađamo bez razloga...

 

Pa, ne svadjamo se, već smatram da svako piše na osnovu svog vidjenja ili svoje okoline, medicinski obrazovani sa najboljim informacijama nisu u stanju da tvrde nešto kao 100 postotno, već se ogradjuju. Evo, kod mene je bilo zatvoreno par meseci, brojke vrlo niske, pa krajem maja otvorili. Naglo su skočile brojke, pa ponovo u jesen, zimu, tek sad opadaju. Restorani puni, bašte pune, lepa klima, može se biti napolju, može se distanca, a opet dostigli da budemo prvi na listi u decembru i januaru. Kad izadjem, vidim nose se maske, pa mi milo, kažem odgovorni ljudi, ali ja vidim samo delić. Ljudi putuju, ljudi se opuste, neki nose maske, neki ne. Možemo mi ovde da se natežemo ovako ili onako, ovo radi, ovo ne radi, da redjamo razloge. Evo, ja bih mogla da kažem, eto ovi turisti sa severa dolaze pa nam donose, nismo mi krivi. To može biti samo jedan od razloga, situacija sa virusom je kompleksna. Ja npr. sam prestala da donosim zaključke, a nemam neku moć da nadjem rešenje da rešim problem. Pa, svako nešto drugačije govori i svako je pomalo u pravu. I ne samo kako se zaraze, već i kako koga zakači i to su velike mogućnosti od ništa do smrti, takvih primera smo svi imali medju svojom okolinom, familije, prijatelja.

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, Harmonika said:

Ne znam,nisam pametan... korona bi bila rešena jedino da se ceo svet hermetički zatvorio odmah,bez ustupaka i izuzetaka, ovako,jebace nas jos dugo,cak i kad i ako stane...ovako,pucamo po savovima,sto je i normalno, pa se svađamo bez razloga...

 

 

Ne svađamo se. To što imamo drugačija mišljenja ne znači da se svađamo 🙂 

 

Ne može nijedna zemlja, ne može ceo svet da se hermetički zatvori. Mogu granice, mogu da se zatvore tržni centri, restorani...

 

Ali, neko mora da peče hleb i moramo da ga kupimo u samoposluzi.  Neko mora taj hleb i ostale namirnice da donese.

 

Moramo da imamo struju, vodu, znači i EPS i Vodovod- najosnovnije njihove službe moraju da rade.  

 

 

13 minutes ago, mrd said:

Pfizer. Da li mi veruješ da nisam znao, dok me nisi pitala. Moram da se zaštitim, pošto radim sa teenagerima i znam da nema pomoći i uspešnog odvajanja mladih ljudi. Možeš im objasniti i to će poštovati, dok prvi ne prekorači, a onda svi u istu frulu. Drugo, dojadilo mi je da sedim kući i da ne mogu da vičem ko čovek za njima. 🙂 Mnogo mi nedostaju.

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk
 

 

Pitam jer sam se pre oko 3 nedelje čula sa sestrom koja živi u Kanadi. Ona misli da će u Kanadi biti samo Moderna...a njoj i zetu je svejedno, oni bi i kinesku, žele da putuju plus zet zbog posla mora da putuje.

Ne znam kako sada funkcioniše njegov posao online. 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

 

Pitam jer sam se pre oko 3 nedelje čula sa sestrom koja živi u Kanadi. Ona misli da će u Kanadi biti samo Moderna...a njoj i zetu je svejedno, oni bi i kinesku, žele da putuju plus zet zbog posla mora da putuje.

Ne znam kako sada funkcioniše njegov posao online. 

Evo kod nas Moderna koliko vidim kod provajdera.

Link to comment
Share on other sites

 
Pitam jer sam se pre oko 3 nedelje čula sa sestrom koja živi u Kanadi. Ona misli da će u Kanadi biti samo Moderna...a njoj i zetu je svejedno, oni bi i kinesku, žele da putuju plus zet zbog posla mora da putuje.
Ne znam kako sada funkcioniše njegov posao online. 
Isto tako se osećam. Samo da izgradim imunitet i da ponovo počnem da igram.

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

 

Pitam jer sam se pre oko 3 nedelje čula sa sestrom koja živi u Kanadi. Ona misli da će u Kanadi biti samo Moderna...a njoj i zetu je svejedno, oni bi i kinesku, žele da putuju plus zet zbog posla mora da putuje.

Ne znam kako sada funkcioniše njegov posao online. 

Barem u BC su prisutne obe vakcine , a zadnji put kada sam pogledao podatke Pfizer je i dalje bio daleko ispred Moderne po broju izdatih vakcina. Postoji obecanje da ce Moderna znacajnije povecati isporuku , ali bilo je puno obecanja do sada.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Devojka Luke Razića said:

 

Milion posto si u pravu. Milion!

 

Volela bih da čujem, tj pročitam šta kaže ovaj drugi deo našeg forumskog KrŠ-a.  

 

Apropo starackih domova, mogu da govorim samo iz svedskog ugla. Ovde je dobijanje mesta u domu ”privilegija” samo za one koji su toliko stari i bolesni da nema govora o izlasku ili poseti rodbini, cak ni u redovnim okolnostima. Ovde je ulazak u dom jednom zauvek. Ti ljudi su ili toliko fizicki hendikepirani da su vezani za krevet, ili toliko dementni da nisu orijentisani ni u vremenu ni u prostoru. Tako da ne mogu da govorim o situaciji u Srbiji gde u domovima zive i relativno zdravi i ne toliko stari ljudi. Tj mogu, ali samo ne osnovu onog sto citam ovde na forumu ili u medijima.

Prvo sto mi pada u oci je to zatvaranje u sobe. Zar nema zajednickih prostorija gde mogu da se medjusobno druze? Zar ne moze isto tako da se odredi jedna prostorija u kojoj ce se odvijati posete u unapred zakazanim terminima, pa makar sa svim zastitnim merama, maske, viziri, distanca, dezinfekcija? Za sve ostalo se ipak ne sme zaboraviti da ti ljudi zive u kolektivu gde jedni drugima mogu da prenesu zarazu, i zato ne moze da bude setnje i izlazaka do svojih, grljenje i ljubljenje, pa onda nazad u dom. Naravno da ti ljudi nisu u zatvoru i da je svako slobodan da svog roditelja odvede kuci ili mu obezbedi drugi smestaj da tamo prozivi ostatak pandemije, sto ce za mnoge znaciti i ostatak zivota.

Ne bih da zvucim grubo, ali pandemija i sve oko nje nam je svima oduzelo mogucnost da prozivimo ponesto sto mozemo samo sad i nikad vise. Deo toga se moze kompenzovati razumnim merama, a deo ne, to je sto je. Sto se ljudi u domovima tice, posete bi trebalo omoguciti pod bezbednim uslovima, to nije toliko tesko. I osoblja bi trebalo da bude dovoljno da se odrzavaju zajednicke aktivnosti i da se ljudi druze medju sobom, da ne budu izolovani vise nego sto bi inace bili. Ali mora da postoji i obzir prema onima s kojima pojedine stare osobe dele zivotni prostor, a koji su ugrozeniji od njih, sto znaci da potpune slobode u ovim uslovima jos ne moze da bude. Uostalom, smestaj u domu je dobrovoljna odluka, ne ide se tamo po presudi. 

I treba se cuvati patetike. Starost je vreme kad se razmislja o egzistencijalnim temama, o kraju zivota, i to je neizbezno, bez obzira na pandemiju. Treba praviti jasnu razliku izmedju onog sto bi bilo i da nema virusa, onog sto je posledica cinjenice da je virus jos uvek prisutan, i onog sto se i u ovim uslovima da popraviti, ali ljudi ne cine dovoljno da to i bude. Ali tu razliku je tesko sagledati kad je covek emotivno angazovan, bilo da je sam stanar takvog doma, ili da je neko bliznji. Ljudi su nekad skloni da zaborave sta bi bilo u normalnim prilikama, pa u pandemiji i merama traze krivce i za sta treba, i za sta ne treba. Lako se u ovim uslovima zaboravlja koliko se starih po domovima i ranije osecalo izolovano i usamljeno, i koliko je njihovih bliznjih zivelo s griznjom savesti sto ih ne posecuju dovoljno. Sad ”bi svi sve drugacije”,  samo da nije pandemije. I to je ljudski, ne treba nikom zameriti, ali ni preterivati u osudama mera, od kojih su mnoge jos uvek neophodne.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Na sajtu DZ Nbgd pise da korona ambulanta radi od 7 do 5, dosli smo u 10 do 7, na vratima pise radi tek od 9.

Sreca pa zena nema temperaturu pa moze da saceka ispred.

Inace zivece ovaj narod, jedna gospodja kaslje ne staje, ali pali se cigaraaaaa, da se izinhalira...

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, AgroLaki said:

Na sajtu DZ Nbgd pise da korona ambulanta radi od 7 do 5, dosli smo u 10 do 7, na vratima pise radi tek od 9.

Sreca pa zena nema temperaturu pa moze da saceka ispred.

Inace zivece ovaj narod, jedna gospodja kaslje ne staje, ali pali se cigaraaaaa, da se izinhalira...

Bolje cigara, nego respirator :classic_dry:

Link to comment
Share on other sites

docekao sam prvu dozu fajzera, bio zakazan u 15h, ali cekao do 15:45,
definitivno izvlace 6 doza iz svake bocice i to je must.
za sada me samo boli rame, onako fino [emoji846] ostale nuspojave ne osecam.
eto, ako nekog zanima.
Na mene žena viče. Šalim se bridi mi rame ali ništa drugo.

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, mrd said:

Na mene žena viče. Šalim se bridi mi rame ali ništa drugo.

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk
 

To joj je pravo koje je stekla kad te je preuzela, uz dva svedoka, na revers kod maticara, ako je jos kod popa overeno i opojano - nema ti spasa.

Brini kad zacuti.

hhyNMbH.jpg

Link to comment
Share on other sites



 
Apropo starackih domova,
...
Lako se u ovim uslovima zaboravlja koliko se starih po domovima i ranije osecalo izolovano i usamljeno, i koliko je njihovih bliznjih zivelo s griznjom savesti sto ih ne posecuju dovoljno. Sad ”bi svi sve drugacije”,  samo da nije pandemije.
...


Suština.
Odjednom svi bi iz domova na skijanje, planinarenje ili duge šetnje kraj mora...samo da ih nisu zaključali.
...
Čujem violine.
...

"Neće ona oni niđe" što reče Žorž...

Sent from my phone using their app

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, fancy said:


 

 


Suština.
Odjednom svi bi iz domova na skijanje, planinarenje ili duge šetnje kraj mora...samo da ih nisu zaključali.
...
Čujem violine.
...

"Neće ona oni niđe" što reče Žorž...

Sent from my phone using their app
 

 

Ok, ono istina i mislio sam da pričamo o odlukama i izborima. Ljudima je oduzeto bilo kakvo pravo na izbor, nisam siguran da je ovo ispravan pogled na problem.

Link to comment
Share on other sites

Oduzeto je i mom prijatelju pravo na život pre 3 dana zato što je onaj od kog se zarazio praktikovao svoje pravo na klub i druženje.

 

Upravo sam kontemplirao to oko prava juče po povratku sa sahrane...

 

Sent from my phone using their app

 

 

 

 

  • Like 3
  • Tuzno 6
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, fancy said:

Oduzeto je i mom prijatelju pravo na život pre 3 dana zato što je onaj od kog se zarazio praktikovao svoje pravo na klub i druženje.

 

Upravo sam kontemplirao to oko prava juče po povratku sa sahrane...

 

Sent from my phone using their app

 

Ok, ispravi me ukoliko grešim, a sačešće tebi i porodici preminulog, teza je da je tvoj prijatelj preminuo jer se neko drugi nije pridržavao mera, pa on ispada kolateralna šteta tuđeg nemara. 
Zato je potrebno u tu svrhu sprečavanja takvih ishoda na nedefinisano vreme zaključati korisnike domova, jer su neki ljudi bahati i ne pridržavaju se mera.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Juce bio u Grenoblu. Guzva na ulicama. Ne treba vise onaj papir sa kojim dokazujes kad si izisao iz kuce i gde ides. Mora posle 18h.
Bas na parkingu gde sam parkirao stigla dva autobusa sa skijasima , sve mladi ljudi preko 20god.

 

Samo skijasi znaju koliko je tesko ne otici na skijanje. ⛷️

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, vilhelmina said:

 

Apropo starackih domova, mogu da govorim samo iz svedskog ugla. Ovde je dobijanje mesta u domu ”privilegija” samo za one koji su toliko stari i bolesni da nema govora o izlasku ili poseti rodbini, cak ni u redovnim okolnostima. Ovde je ulazak u dom jednom zauvek. Ti ljudi su ili toliko fizicki hendikepirani da su vezani za krevet, ili toliko dementni da nisu orijentisani ni u vremenu ni u prostoru. Tako da ne mogu da govorim o situaciji u Srbiji gde u domovima zive i relativno zdravi i ne toliko stari ljudi. Tj mogu, ali samo ne osnovu onog sto citam ovde na forumu ili u medijima.

Prvo sto mi pada u oci je to zatvaranje u sobe. Zar nema zajednickih prostorija gde mogu da se medjusobno druze? Zar ne moze isto tako da se odredi jedna prostorija u kojoj ce se odvijati posete u unapred zakazanim terminima, pa makar sa svim zastitnim merama, maske, viziri, distanca, dezinfekcija? Za sve ostalo se ipak ne sme zaboraviti da ti ljudi zive u kolektivu gde jedni drugima mogu da prenesu zarazu, i zato ne moze da bude setnje i izlazaka do svojih, grljenje i ljubljenje, pa onda nazad u dom. Naravno da ti ljudi nisu u zatvoru i da je svako slobodan da svog roditelja odvede kuci ili mu obezbedi drugi smestaj da tamo prozivi ostatak pandemije, sto ce za mnoge znaciti i ostatak zivota.

Ne bih da zvucim grubo, ali pandemija i sve oko nje nam je svima oduzelo mogucnost da prozivimo ponesto sto mozemo samo sad i nikad vise. Deo toga se moze kompenzovati razumnim merama, a deo ne, to je sto je. Sto se ljudi u domovima tice, posete bi trebalo omoguciti pod bezbednim uslovima, to nije toliko tesko. I osoblja bi trebalo da bude dovoljno da se odrzavaju zajednicke aktivnosti i da se ljudi druze medju sobom, da ne budu izolovani vise nego sto bi inace bili. Ali mora da postoji i obzir prema onima s kojima pojedine stare osobe dele zivotni prostor, a koji su ugrozeniji od njih, sto znaci da potpune slobode u ovim uslovima jos ne moze da bude. Uostalom, smestaj u domu je dobrovoljna odluka, ne ide se tamo po presudi. 

I treba se cuvati patetike. Starost je vreme kad se razmislja o egzistencijalnim temama, o kraju zivota, i to je neizbezno, bez obzira na pandemiju. Treba praviti jasnu razliku izmedju onog sto bi bilo i da nema virusa, onog sto je posledica cinjenice da je virus jos uvek prisutan, i onog sto se i u ovim uslovima da popraviti, ali ljudi ne cine dovoljno da to i bude. Ali tu razliku je tesko sagledati kad je covek emotivno angazovan, bilo da je sam stanar takvog doma, ili da je neko bliznji. Ljudi su nekad skloni da zaborave sta bi bilo u normalnim prilikama, pa u pandemiji i merama traze krivce i za sta treba, i za sta ne treba. Lako se u ovim uslovima zaboravlja koliko se starih po domovima i ranije osecalo izolovano i usamljeno, i koliko je njihovih bliznjih zivelo s griznjom savesti sto ih ne posecuju dovoljno. Sad ”bi svi sve drugacije”,  samo da nije pandemije. I to je ljudski, ne treba nikom zameriti, ali ni preterivati u osudama mera, od kojih su mnoge jos uvek neophodne.

 

Sve je tacno sto pises, nema zbora.

Rasprava je krenula od toga da ni vakcinisanima ne dozvoljavaju, a to im je bio, verovatno, jedan od najvaznijih incentive za vakcinu

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...