Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

54 minutes ago, McLeod said:

 

Ovde pise samo da je primeceno da je zarazavanje u delti slicno, znaci R0 nije smanjen za vakcinisane, po studiji koju si citirao. To je moguce, ja sam skeptican prema rezultatima te studije i treba da vidimo da li ce to biti dodatno potvrdjeno ili ne.

 

Ali da uzmemo da je tacna, sta to zapravo znaci? Znaci da kliconosa moze doci u sobu punu nevakcinisanih ljudi i zaraziti ih u istom procentu kao sto je zarazio sobu vakcinisanih ljudi prethodno.

 

E sad, ono sto je Eddard napisao je kljucno - viral load je manji kod vakcinisanih, sto i ova studija tvrdi. Sto dalje znaci da je "prozor" u kojem vakcinisani prenose dalje virus krace otvoren. Sto dalje znaci da ce sekundarni prenosilac koji je zarazen od tog, da ga nazovemo nultog lokalnog pacijenta, prenositi virus krace i samim tim zaraziti manje ljudi.

 

I posto je vakcinisan, ima manje sanse da razvije tezu klinicku sliku. U cemu je i glavna poenta. Dakle, kada bismo svi bili vakcinisani u jednoj populaciji, sta bi se desilo? Neko bi se zarazio i krenuo da prenosi dalje. Zbog toga sto ima manje vremena za prenos, prenece bolest manjem broju ljudi.

 

I svako od tih kojima je preneo ce takodje preneti manjem broju ljudi. I tako dobijamo umesto geometrijske progresije ravnu krivu u najgorem slucaju gde ogromnoj vecini ljudi ne treba posebna medicinska nega.

 

Svet se vraca u normalu, a korona postaje novi grip.

 

Naravno da to nije ono sto smo zeleli i ocekivali, ali sta da se radi kad smo glupi.

 

 

.

 

Jebi ga Mac...ono sto ti tvrdis da je kljucno, nije cak ni Eddard tako napisao, niti to tvrdi studija,...

 

Peak Viral load nije manji vec  prakticno slican i kod vakcinisane  i kod nevakcinisane grupe...Ono sto tvrdi Eddard i sto je napisano u studiji jeste da je kod vakcinisane grupe nesto brzi pad virusnog opterecenja... Ono sto tvrdite ti i Eddard je razumno, brzi pad bi zaista mogao da znaci da oni imaju manje vremena za sirenje infekcije... 

 

Problem je sto se to se ne vidi kroz cifre u studiji, a i sami autori tesko da bi propustili sansu za takvim zakljuckom...

 

"This study,demonstrating the science behind the observed ongoing delta variant fueled COVID outbreak – namely that fully vaccinated people can transmit infection to others with whom they are in close contact at similar frequency (25%) to an unvaccinated case (23%)."

 

Razlog tome moze da bude to, sto je inficirana osoba  najzaraznija između 2 dana pre do 3 dana nakon pojave simptoma, što je period najvećeg virusnog opterećenja... https://jamanetwork.com/journals/jamainternalmedicine/fullarticle/2783099...

 

Shodno tome,  brži pad virusnog opterećenja nema veliki uticaj na dalje sirenje virusa.

 

.

Link to comment
Share on other sites

@Sunshine State citajuci, izmedju redova, sta @Devil In My Pants pise, rekao bih da trudnoca nije bas lako dosla i onda kada si u toj prici obazriv si na sve, pa i na neku bezazlenu tabletu koju ces popiti a ne na novu vakcinu. 

 

Zato sam i rekao da je mozda najbolje da se maksimalno izoluju, nije to mnogo jos par meseci.

7 minutes ago, Sunshine State said:

Da sam trudnica i da sad idem kod ginekologa, ne bih ga ostavila na miru dok mi ne bi objasnio, medicinski, zasto je losije da se vakcinisem nego da se ne vakcinisem (i, potencijalno, zaradim covid) 

Rekao bih da zato i nastaje ovo kasnjenje - ne odbija da odgovori na puno pitanja trenutne trudnice iako mu puno njih ceka napolju. 

Edited by Kooineeperk
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Eddard said:


Ovo je summary of findings iste studije:

 

Interpretation

Vaccination reduces the risk of delta variant infection and accelerates viral clearance. Nonetheless, fully vaccinated individuals with breakthrough infections have peak viral load similar to unvaccinated cases and can efficiently transmit infection in household settings, including to fully vaccinated contacts. 
 

Ja tu ništa ne bih ni dodao ni oduzeo.

 

.

 

Znas kako , staro je pravilo da kad prakticno u jednoj recenici stoji "ALI", ili "IPAK"... u ovom slucaju "nonetheless", sve izreceno pre toga moras da uzmes veoma uslovno🙂...sama studija i pokazuje koliko uslovno...

 

 

Sto se mene tice i ove studije  to je to negde...do sledece , koja nije iskljuceno, moze da baci svetlo na sasvim drugaciji nacin.

 

.

Edited by attolini
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Kooineeperk said:

@Sunshine State citajuci, izmedju redova, sta @Devil In My Pants pise, rekao bih da trudnoca nije bas lako dosla i onda kada si u toj prici obazriv si na sve, pa i na neku bezazlenu tabletu koju ces popiti a ne na novu vakcinu. 

 

Zato sam i rekao da je mozda najbolje da se maksimalno izoluju, nije to mnogo jos par meseci.

Rekao bih da zato i nastaje ovo kasnjenje - ne odbija da odgovori na puno pitanja trenutne trudnice iako mu puno njih ceka napolju. 

 

Ako sam dobro razumela, lekar je potrosio 5 minuta na pregled njegove zene - sumnjam da se ubio od objasnjenja.

 

Opet kazem, razumem njihove razloge za poverenje, taj deo nije sporan, ali stvarno mislim da imaju pravo da traze da im taj lekar objasni zasto misli da ne treba da se vakcinise.

 

Ne kazem da ona mora/treba da se vakcinise, vec treba da zna razloge zbog kojih je bolje da se ne vakcinise - ona, licno

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Sunshine State said:

 

Ne zelim da zvucim patronizing, razumem apsolutno taj deo poverenja - ono o cemu ovde pricamo je taj "deo" u kom ginekolog nije sveznajuc, i u kom bi bilo fer da pokaze bar neko interesovanje da vas informise detaljno o tome zasto misli da u vasem slucaju vakcina nije preporucljiva.

 

 

Mislim da je preporucljiva oni bi to rekli. Poprilicno su sturi tu i i u principu ti radis na sopstvenu odgvornost, da misle da treba da primi,apsolutno sam siguran da bi mi to naglasili.

 

Ima svakvih slucajeva, drugarica je morala prevremeno da se porodi u sedmom mesecu trudnoce, bas je imalasrece ona i beba.Ona kaze da bi sad zabola vakcinu odmah bilo kad da je znala kakav joj pakao sledi. Jebena situacija, moracemo ici na neku blagu samoizolaciju od decembra jer negde koliko sam razumeo taj mesec osmi je najzajebaniji..

 

Poprilicno sam siguran da cu morati colovati oko 340k za porodjaj van Betanije... videcemo do razvoja situacije i kakvo je stanje tamo kad je zima, dal imaju vode, grejanja...

  • Tuzno 3
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, stray_cat said:

Mislim, vakcinisan, kad ga zakači korona, on bi po definiciji dejstvovanja vakcine PRE trebalo da uoči da mu je nešto (zar to nije najveća podmuklost kovida19, zaraziš se, virus je tu, širi se organizmom a i van njega, a nema simptoma bolesti) od nevakcinisanog, samim tim, vreme "nesvesti" da je zaražen je kraće, pa i vreme u kome može da zarazi nekog drugog.

 

E sad, jedino da se pravi blesav, pa da i dalje ide među ljude: ako ćemo na osnovu toga da tvrdimo da vakcinisani prenose virus (baš potpuno) isto kao i nevakcinisani, ondaK OK.

Mmmm zar nije suprotno, ako si vakcinisan teze ces da primetis da nesto nije u redu jer je veca mogucnost da si asimptomatican.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine State said:

 

Ako sam dobro razumela, lekar je potrosio 5 minuta na pregled njegove zene - sumnjam da se ubio od objasnjenja.

 

Opet kazem, razumem njihove razloge za poverenje, taj deo nije sporan, ali stvarno mislim da imaju pravo da traze da im taj lekar objasni zasto misli da ne treba da se vakcinise.

 

Ne kazem da ona mora/treba da se vakcinise, vec treba da zna razloge zbog kojih je bolje da se ne vakcinise - ona, licno

U principu je rekao sve ide odlicno, promenio terapiju neku za ne znam sta na koje je imala neke lose pojave i to je to. Beba i trudnica su po njemu  u odlicnom stanju

  • Like 1
  • Love 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Devil In My Pants said:

Mislim da je preporucljiva oni bi to rekli. Poprilicno su sturi tu i i u principu ti radis na sopstvenu odgvornost, da misle da treba da primi,apsolutno sam siguran da bi mi to naglasili.

 

Ima svakvih slucajeva, drugarica je morala prevremeno da se porodi u sedmom mesecu trudnoce, bas je imalasrece ona i beba.Ona kaze da bi sad zabola vakcinu odmah bilo kad da je znala kakav joj pakao sledi. Jebena situacija, moracemo ici na neku blagu samoizolaciju od decembra jer negde koliko sam razumeo taj mesec osmi je najzajebaniji..

 

Poprilicno sam siguran da cu morati colovati oko 340k za porodjaj van Betanije... videcemo do razvoja situacije i kakvo je stanje tamo kad je zima, dal imaju vode, grejanja...

 

Moja bratanica se porodila 17 decembra prosle godine u Betaniji - bila je skroz zadovoljna uslovima, a porodjaj je bio u onom decembarskom talasu...

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, handys said:

 

Moje hipoteticko pitanje bi bilo, kako li bi vakcinisani a zarazeni prosli da nisu bili vakcinisani, ako im je vec viral load isti kao kod nevakcinisanih. To i dalje ne znaci da je kod njih samih viral load isti kao sto bi bio da nisu vakcinisani.

 

.

 

Odlicno pitanje...lose je sto jos uvek nemamo odgovor..

 

 

Jedna studija pokazuje da je virusno opterećenje COVID-19 bilo i do 60 puta veće kod pacijenata sa teškim simptomima u poređenju sa onima koji su zaraženi virusom, ali su imali relativno lakse simptome.

S druge strane , neke druge  studije sugerišu da su čak i asimptomatski ljudi imali slično virusno opterećenje kao pacijenti sa simptomima.

 

Jasno je da još uvek učimo o specificnostima virusnog opterećenja kada je u pitanju COVID-19.

 

.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Devil In My Pants said:

Ako je skuplje od 6k onda ga jbm...a pre par meseci je bilo 4k...

Mi placali 9k pre nekih 3-4 godine. Ne znam da li je to samo ovaj nas toliko.

 

2 minutes ago, Sunshine State said:

Ako sam dobro razumela, lekar je potrosio 5 minuta na pregled njegove zene - sumnjam da se ubio od objasnjenja.

 

A ja koliko sam razumeo, kasnjenje je nastalo zbgo prethodnih trudnica koje su verovatno imale vise pitanja nego oni 🙂 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Kooineeperk said:

A ja koliko sam razumeo, kasnjenje je nastalo zbgo prethodnih trudnica koje su verovatno imale vise pitanja nego oni 🙂 

 

 

Napisao je ovo:

"TRUDNICA ceka 30-40 minuta za pregled od 5minuta, napickao sam ih sve tamo za to, poludeo."

 

No, nebitno (mada jeste bitno!), drzimo pesnice da im sve prodje u najboljem redu

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, attolini said:

 

 

.

 

Jebi ga Mac...ono sto ti tvrdis da je kljucno, nije cak ni Eddard tako napisao, niti to tvrdi studija,...

 

Peak Viral load nije manji vec  prakticno slican i kod vakcinisane  i kod nevakcinisane grupe...Ono sto tvrdi Eddard i sto je napisano u studiji jeste da je kod vakcinisane grupe nesto brzi pad virusnog opterecenja... Ono sto tvrdite ti i Eddard je razumno, brzi pad bi zaista mogao da znaci da oni imaju manje vremena za sirenje infekcije... 

 

Problem je sto se to se ne vidi kroz cifre u studiji, a i sami autori tesko da bi propustili sansu za takvim zakljuckom...

 

"This study,demonstrating the science behind the observed ongoing delta variant fueled COVID outbreak – namely that fully vaccinated people can transmit infection to others with whom they are in close contact at similar frequency (25%) to an unvaccinated case (23%)."

 

Razlog tome moze da bude to, sto je inficirana osoba  najzaraznija između 2 dana pre do 3 dana nakon pojave simptoma, što je period najvećeg virusnog opterećenja... https://jamanetwork.com/journals/jamainternalmedicine/fullarticle/2783099...

 

Shodno tome,  brži pad virusnog opterećenja nema veliki uticaj na dalje sirenje virusa.

 

.

 

Koliko sam ja shvatio iz procitanog, a ti me ispravi ako gresim, oni su merili peak viral load u kucnim uslovima. Sto znaci, porodica, nema mera nema maski, nema distance i u takvim uslovima su zakljucili da je stopa zarazavanja ista/slicna.

 

Sto znaci, opet, kako ja shvatam, slobodan si da me ispravis, je da u tom trenutku pika viral load uporediv. Ali, mi znamo da nevakcinisani ostaju duze zarazni, a takodje znamo i da nevakcinisani 8-10 puta imaju veci rizik da razviju tezu sliku.

 

Sto opet znaci i da prihvatimo te rezultate studije, da pik kod vakcinisanih traje krace i samim tim se skracuje to vreme prenosenja virusa. Laicki, nemaju vremena da zaraze onoliko ljudi koliko moze prosecan nevakcinisani prenosilac.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, McLeod said:

 

Koliko sam ja shvatio iz procitanog, a ti me ispravi ako gresim, oni su merili peak viral load u kucnim uslovima. Sto znaci, porodica, nema mera nema maski, nema distance i u takvim uslovima su zakljucili da je stopa zarazavanja ista/slicna.

 

Sto znaci, opet, kako ja shvatam, slobodan si da me ispravis, je da u tom trenutku pika viral load uporediv. Ali, mi znamo da nevakcinisani ostaju duze zarazni, a takodje znamo i da nevakcinisani 8-10 puta imaju veci rizik da razviju tezu sliku.

 

Sto opet znaci i da prihvatimo te rezultate studije, da pik kod vakcinisanih traje krace i samim tim se skracuje to vreme prenosenja virusa. Laicki, nemaju vremena da zaraze onoliko ljudi koliko moze prosecan nevakcinisani prenosilac.

 

 

.

 

Svakih desetak dana pravim reset..i krecem od toga da nista vise ne znam😀...tako se trudim da ostanem otvorenog uma za nove informacije...

 

 

 

Jeste, to nismo pominjali i to sigurno ima neke posledice..studija je vezana za kucne uslove, ali to ne znaci obavezno porodica, kucni uslovi su i kancelarija, i svaki zatvoren prostor gde za transmisiju postoji dovoljno vremena, sto je posebno aktuelno u zimskom periodu koji dolazi...

 

Bas zbog toga kako ti kazes, nema mera, nema maski, distanci, autori u zakljucku i govore da vakcina nije dovoljna mera da suzbije sirenje virusa, preporucuju i nemedicinske metode borbe s kovidom.

 

Although vaccines remain highly effective at preventing severe disease and deaths from COVID-19, our findings suggest that vaccination is not sufficient to prevent transmission of the delta variant in household settings with prolonged exposures. Our findings highlight the importance of community studies to characterise the epidemiological phenotype of new SARS-CoV-2 variants in increasingly highly vaccinated populations. Continued public health and social measures to curb transmission of the delta variant remain important, even in vaccinated individuals.

 

 

Nijedna studija ne daje odgovore na sva pitanja...Njihove cifre govore da sve to o cemu ti pises nema uticaja ili ne prevelikog na dalje sirenje virusa, ...mozda u nekim  drugim uslovima, to  moze da bude tacno. Sudeci po drugoj studiji vise, inficirani su najvise zarazni DO pada virusnog opterecenja, tako da je nevazno da li je on brzi ili sporiji...

 

Za mene je jos vazno iz ove studije, ako se ispostavi da manje virusno opterecenje znaci i slabije simptome, jeste ne da li si zarazen od vakcinisanog ili nevakcinisanog..vec naprimer od deteta ili starijeg...jer studija pokazuje zavisnost virusnog opetrecenja od starosne dobi..

 

.

 

Link to comment
Share on other sites

Bio bih veoma zahvalan da neko upućeniji odgovori na ovih par jednostavnih pitanja, ne mogu da listam gomile strana a vi ste mi pouzdani 🖤

- šta je "covid pasoš"? Jel to onaj digitalni sertifikat koji izdaje euprava?

- gde se može uraditi PCR test, koliko dugo traje testiranje i šta se tu praktično dešava, koliko košta, kad se dobija rezultat i da li se rezultat automatski uplouduje u digitalni sertifikat?

 

Ja sam vakcinisan (2 puta sinopharm, pa pfizer kao booster), ali treba da putujem pa mi za tu državu treba PCR pre leta pa PCR po sletanju u tu zemlju, a u međuvremenu karantin dok ne dobijem rezultat drugog testa, to sve jer smo divna država na crvenoj listi. 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Chaos Is Me said:

Bio bih veoma zahvalan da neko upućeniji odgovori na ovih par jednostavnih pitanja, ne mogu da listam gomile strana a vi ste mi pouzdani 🖤

- šta je "covid pasoš"? Jel to onaj digitalni sertifikat koji izdaje euprava?

- gde se može uraditi PCR test, koliko dugo traje testiranje i šta se tu praktično dešava, koliko košta, kad se dobija rezultat i da li se rezultat automatski uplouduje u digitalni sertifikat?

 

Ja sam vakcinisan (2 puta sinopharm, pa pfizer kao booster), ali treba da putujem pa mi za tu državu treba PCR pre leta pa PCR po sletanju u tu zemlju, a u međuvremenu karantin dok ne dobijem rezultat drugog testa, to sve jer smo divna država na crvenoj listi. 

Covid pasoš ti je potvrda koju dobiješ skeniranjem tvog QR koda, to si dobio na vakcinalnom puntu, samo ga iskeniraj i download

PCR ili u Torlak, ili na aerodromu (nisam proverio), za Torlak ne moraš da zakazuješ,  ali popuni formular i ponesi uplatnicu https://euprava.gov.rs/usluge/6096
Dobiješ rezultat na mail, nakon nekoliko sati, najkasnije 10 sati.
Tu ažuriranje u sertifikat bi moralo da bude u kratkom roku, ako bude problema piši mi u poruku da rešavamo 🙂

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Evo protrča korona i kroz moju porodicu. Nisam hteo da pišem dok sve nije prošlo, da se sad ispovedim, ceo presek stanja:

 

- moja malenkost, 51 godina, dve doze AstroZeke proletos.

- supruga, khm godina, preležala koronu u novembru prošle godine uz tri dana temperature i nikakve više nuspojave, proletos dve doze Sputnika. Iako smo sve troje obigravali oko nje tokom bolesti, niko od nas nije zakačio.

- ćerka, 19 godina, dve doze AstroZeke proletos, anglofil ko i tata, plus budući farmaceut. Spremljene pare za prošlu godinu da za 18. rođendan konačno vidi uživo London, al' jebiga.

- sin, 15 godina, nevakcinisan.

 

Ćerka počela da kašlje pre neko doba, nema temperaturu, 'ajde mlado ludo izlazi u društvo, ove promene vremena, verovatno obična prehlada, kontamo mi. Par dana posle, sin 39 temperatura. Pravac Dom zdravlja, pozitivan. 24 sata nisi mogao da mu skineš temperaturu ispod 38.5, posle toga ko nožem presečeno ama baš ništa. Sutradan po sinovljevoj temperaturi ćerka objavljuje da je izgubila miris i ukus. Osim kašlja, bez ikakvih drugih tegoba. Supruga i ja počinjem da se osećamo nekako malaksalo, temperatura kod oboje 37 sa sitno. Ona ode kod doktora zbog bolovanja, naravno pozitivna. Ja radim od kuće pa se ionako ne mešam ni sa kim, ne otvaram bolovanje da mi ne opciguju od plate, ali posle dva dana ni ja nemam ni miris ni ukus. Kako je piti pivo bez mirisa i ukusa, ne dao Bog nikom. Javljamo komšiluku i prijateljima koji nam obično svraćaju da nam ni pred vrata ne prilaze, sve što nam treba za kuću naručujemo preko servisa za dostavu. Posle nekoliko dana ćerki kašalj prošao, supruga i sin bez simptoma, meni se vratio miris posle tri a ukus posle četiri dana. Posle dve nedelje, svima rezultati negativni.

 

Sad, da je sve lepo prošlo, pa i nije. Ćerka je nabila sebi grižu savesti jer krivi sebe da nam je donela koronu u kuću, pogotovo mlađem bratu kog voli ko oči u glavi, imala je česte napade plača, morali smo da potražimo profesionalnu pomoć da prevaziđe to. Kod sina se pojavilo neko stanje, kad se ne naspava ili se probudi u toku noći ponekad mu se javljaju trzaji i grčevi u mišićima ruku i nogu kao da ga protrese struja, kao da zaspi na sekund pa se naglo prene, to traje po pet minuta. Mnogo se plašimo supruga i ja da to nisu neki epi napadi, zakazali smo kod neurologa u Tiršovoj za par dana, pa ćemo da vidimo.

  • Like 22
  • Love 3
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Eddard said:

 

 


E ako na KZN u Hrvatskoj (!) tako kažu, jebeš FDA/NHS/EMA/UGOSCGRS ostale skraćenice, KZN je moćnija. Ti stvarno nemaš tri blage veze o čemu pričaš. 

 

Mani ti tvoj animozitet prema meni, ne kažem to ja, kaže Alemka, infektolog i imunolog, redovni profesor riječkog MF i sigurno su joj poznate te skraćenice, verovatno bolje nego tebi...

Dakle, ona kaže: 

"Nije odobrena vakcinacija trudnica" plus vakcinaciju ne savetuje ni njen ginekolog u ovom konkretnom slučaju....

 

2 hours ago, Sunshine State said:

pa sam par puta saznala  da joj neki lekari propisu neki lek koji je ili zabranjen u US, ili je za pacijente s njenim dijagnozama skoro pa 100

Kako lekar, naročito u Americi  sme da prepiše lek koji nije odobren-za to se gubi licenca...

Link to comment
Share on other sites

Quote

Prof. dr Bojko Bjelaković iz Niša, jedan od lekara koji su bili administratori u bizarnoj vajber glupi "LNRE - Ivermektin preporuke", smenjen je sa funkcije načelnika Odeljenja za kardiologiju na Klinici za pedijatriju KC Niš.

Kako saznajemo, u KC Niš danas je održan kolegijum, na kome je jednoglasno odlučeno da dr Bojko Bjelaković bude smenjen sa funkcije.

Kako je "Blicu" rečeno na Medicinskom fakultetu u Nišu, danas je održan sastanak Dekanskog kolegijuma na kojem je odlučeno da se pokrene pravna procedura povodom istupanja prof. dr Bjelakovića. Kada smo pitali da li se to odnosi na istupanje u grupi gde se preporučuje lečenje ivermektinom, odgovoreno nam je potvrdno.

https://www.blic.rs/vesti/drustvo/smenjen-ivermektin-doktor-lekar-iz-bizarne-vajber-grupe-uklonjen-sa-funkcije/d8l756d

Edited by erwin
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Helena said:

Mani ti tvoj animozitet prema meni, ne kažem to ja, kaže Alemka, infektolog i imunolog, redovni profesor riječkog MF i sigurno su joj poznate te skraćenice, verovatno bolje nego tebi...

Dakle, ona kaže: 

"Nije odobrena vakcinacija trudnica" plus vakcinaciju ne savetuje ni njen ginekolog u ovom konkretnom slučaju....

 

Kako lekar, naročito u Americi  sme da prepiše lek koji nije odobren-za to se gubi licenca...

 

Mama je u Srbiji, i lekar u Srbiji joj propisuje lek koji je kontraindikovan za njenu bolest....

Toliko, da je u US zabranjen.... zato ja i kazem da ne treba bas 100 % verovati nasem "majstor Miletu" - mama ima atrialnu fibrilaciju, supraventrikularnu tahikardiju, "razne" aritmije i "majstor Mile" kaze:"Evo, gospodjo, cisaprid"

 

Pa onda ja, kad saznam sta je majstor Mile propisao, moram da reagujem, jer znam da je:

"Janssen Pharmaceutica, in consultation with the FDA, has decided to stop marketing the prokinetic agent cisapride (Propulsid®) on July 14, 2000 due to the risk of serious cardiac arrhythmias and death associated with this agent."

 

"Janssen Pharmaceutica je, u konsultaciji sa FDA, odlučila da prestane sa stavljanjem na tržište prokinetičkog agensa cisaprida (Propulsid®) 14. jula 2000. zbog rizika od ozbiljnih srčanih aritmija i smrti povezanih sa ovim agensom."

 

Ne bi bas da mi mamu ubije nekim lekom koji, ionako, ne spasava zivot

 

Edit: sreca za moju mamu je sto sam ja znala za ovu informaciju, ali ako ja mogu da znam, zar ne bi trebalo i lekar gastroenterolog da se malo edukuje, pogotovo sto se to desilo nekih 4-5 godina nakon sto se znalo za tu informaciju?

 

U apoteci u US, farmaceut obavezno uporedjuje lekove koje pacijent pije i savetuje sta sme, sta ne sme od lekova (drug-drug interraction), i duzan je da obavesti lekara ukoliko vidi da je propisan neodgovarajuci lek, jer i on (farmaceut) moze da izgubi licencu ako to ne uradi

 

 

Edited by Sunshine State
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...