Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Pa objasnio lepo covek u komentaru :

 

Quote

 

Mi smi ljudi rodjeni u pogresnoj zemlji. Odavno sam dugao ruke od pokusaja da je promenim. Nepopravljiva je. Moj jedini odgovor je bio da oteram decu u inostranatvo iz ove zaostale kasabe, srednjevekovne palanke. Zemlja koja je izgradila najvise crkava u svetu za poslednjih 20 godina (ne relativno vec apsolutno). Dokle god psihopatsko lupetanje dr Nestorovica i demagogija dr Dane imaju 100 hiljada pregleda za jedan dan na opskurnim YT kanalima, dok ratni zlocinci u sred grada skupljaju potpise za oslobadjanje ubice premijera (!?!), dzaba se nadamo.

Svakako cestitke za ovaj hvale vredan ali skroz uzaludan aktivizam autora.

 

 

Mislite da je slucajno sto je u Austriji 80% studenata vakcnisano a u Srbiji 15% ? 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 

U Portugaliji vlast tretira narod kao odrasle osobe pa im zato i narod uzvraća poverenje i kad mu se kaže da treba narod odlazi da se vakciniše:

 

Differences in culture, the availability of treatment and support services for drug-related issues, problems with accurate and consistent data collection, and variation between models of decriminalisation make evaluative comparisons between countries challenging. Similarly, attempting to ‘transplant’ any model wholesale to another country should involve rigorous consideration of the differences between the nations, and how the policy may need to be adapted for a new location.

 

Internationally, many countries including Denmark, France, Germany, and Norway have adopted some form of decriminalisation. The most commonly discussed example is that of Portugal, which has received considerable international attention – Australia’s Joint Committee on Law Enforcement visited Portugal in 2017 to investigate its model.

 

A brief outline of the approach Portugal has adopted is provided here to illustrate one frequently cited model.

 

Portugal

 

All drugs were decriminalised in 2001 on the advice of a multi-disciplinary expert committee. They recommended that the nation also focus efforts on prevention, education, harm reduction programs and expanding access to treatment as well as other support networks (e.g. connections to family).

 

Trafficking remains a criminal offence. Personal use is distinguished from trafficking by a threshold quantity of a drug, set at approximately 10 days’ worth of personal supply.

 

In the Portuguese model, a person found possessing or using drugs is assessed by the Commission for the Dissuasion of Drug Addiction (CDT).

 

People considered to be experiencing a dependence are referred to treatment. People who are not experiencing a dependence have other penalty options, such as referral to an educational intervention or paying a fine. The emphasis within this model is on drug use as a health and social issue and referring a person to interventions appropriate to their circumstances (e.g. if they’re experiencing a dependence).

 

Conflicting claims have been made about the outcomes of the Portuguese model.

 

These depend on what datasets were used and which indicators considered. For example, if researchers chose to consider indicators of either the ‘lifetime use’ of drugs or the ‘problematic use’ of drugs.

 

A study analysing these conflicting claims determines that “while general population trends in Portugal suggest slight increases in lifetime and recent illicit drug use, studies of young and problematic drug users suggest that use has declined”.

 

The Federal Parliamentary Joint Committee on Law Enforcement noted in its final report that decriminalisation cannot account for all positive improvements in health outcomes because of the simultaneous investment in treatment services. However, they further noted that decriminalisation may enable people who use drugs to seek treatment without fearing potential criminal penalties. Reports indicate that people in pharmacotherapy (substitution) treatments increased by 147% between 1999 and 2003 – from 6,040 people to 14,877 people.

 

Pressure on the criminal justice system appears reduced as fewer people are charged with drug offences and enter prison. By 2013 only 24% of prisoners were charged with drug offences compared to 44% in 1999.

 

It is critical that the example of Portugal be examined in the full context of investment in treatment and recovery support. Perhaps the most important message from Portugal is that:
“Decriminalization is not a silver bullet. If you decriminalize and do nothing else, things will get worse. The most important part was making treatment available to everybody who needed it for free. This was our first goal.” - João Castel-Branco Goulão, Portugal’s National Coordinator on Drugs, Drug Addiction and the Harmful Use of Alcohol General-Director of SICAD.

 

Share & Enjoy

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Nase domacinstvo se cca dve nedelje bori sa nekim uljezom. Mene vec i proslo, jedno vreme sam potpuno bio bez glasa, a onda i neki suvi kasalj od dan-dva, pa slinci. Gospodju malo grebe grlo ali ide na bolje, Celicna Lejdi je u vrticu fasovala laringit, pa smo se inhalirali, pa krenuli slinci, pa blaga temperatura, sto ce reci verovatno nam je ona i donela tu pakost u kucu... Hvala Bogu, sve je ok, ali nas malo ometa u primanju trece doze. Izgleda da cemo dok se skroz "klensujemo" taman docekati tu Modernu.

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Prijatelj Mitar said:

Nase domacinstvo se cca dve nedelje bori sa nekim uljezom. Mene vec i proslo, jedno vreme sam potpuno bio bez glasa, a onda i neki suvi kasalj od dan-dva, pa slinci. Gospodju malo grebe grlo ali ide na bolje, Celicna Lejdi je u vrticu fasovala laringit, pa smo se inhalirali, pa krenuli slinci, pa blaga temperatura, sto ce reci verovatno nam je ona i donela tu pakost u kucu... Hvala Bogu, sve je ok, ali nas malo ometa u primanju trece doze. Izgleda da cemo dok se skroz "klensujemo" taman docekati tu Modernu.

 

Jesi i ti od onih sto su u jeku korone "nesto prehladjeni"?

 

Tako moji rodjaci - bebica im nesto imala temperaturu, kao zubici su, oni oboje temperaturu, smoreni, ali kao "nesto smo se prehladili"....da bi na kraju bila korona 😞

 

Nadam se da vam nije korona... Drz'te se!

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Sunshine State said:

 

Jesi i ti od onih sto su u jeku korone "nesto prehladjeni"?

 

Tako moji rodjaci - bebica im nesto imala temperaturu, kao zubici su, oni oboje temperaturu, smoreni, ali kao "nesto smo se prehladili"....da bi na kraju bila korona 😞

 

Nadam se da vam nije korona... Drz'te se!

 

Ako je s ovim simptomima neka bude, ja sam skroz ok (prosle 2 nedelje od kad sam osetio prvo grebanje), Gospodja mnogo bolje (jedan dan je bolelo grlo), ali smo sve vreme mogli sasvim normalno da funkcionisemo. Malecku redovno kontrolisemo - nista nema na plucima, ali odreagovali krajnici (kontam da ce joj to biti nasledna boljka s obe strane), redovno uzima terapiju (pancef i neki nazalni sprej, a brufen kad bas zatreba; pre toga smo je inhalirali pulmikortom), ide na bolje i iduca kontrola je u utorak. Npr. ni Gospodja ni ja nismo imali onaj simptom koji svi prijavljuju - gubitak cula ukusa i mirisa - niti smo imali temperaturu da bismo se nesto uzbunili. Inace ima korone i kod mene na poslu (skola) a i kod nje (dom za stare). Nju su testirali tri puta antigenski u septembru i uvek je bila negativna, ali poslednji put je testirana pre 10 dana, jer je sada zbog male na bolovanju. Sta god da je, prolazi.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Prijatelj Mitar said:

simptom koji svi prijavljuju - gubitak cula ukusa i mirisa -

 

Ja nisam imao taj simptom.

 

10 minutes ago, Prijatelj Mitar said:

niti smo imali temperaturu


moja supruga nije imala ovaj simptom.

 

Da vi lepo odradite PCR, pa da se lepo ne mešate s ljudima ako se pokaže da jeste. Ono, lična odgovornost itd…

 

Sorry ako izgleda da te prozivam, mislim radim to, ali s dobrom namerom ;).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Eddard said:

 

Ja nisam imao taj simptom.

 


moja supruga nije imala ovaj simptom.

 

Da vi lepo odradite PCR, pa da se lepo ne mešate s ljudima ako se pokaže da jeste. Ono, lična odgovornost itd…

 

Sorry ako izgleda da te prozivam, mislim radim to, ali s dobrom namerom ;).

 

Ma opusteno, ne mesamo se mi sa mnogo ljudi ovako privatno. Kad god korona pritegne - pritegnemo i mi mere. U kucu nikog nismo primili od pocetka septembra. Sto se kaze, sami smo svoj krizni stab. Btw, ne znam koliko si upucen, ali u Srbiji ti je situacija trenutno takva da svi oko tebe kaslju, ne mozes da pobegnes i da hoces. Ovako nije bilo ni proslog decembra/ovog marta. Mi maske ne skidamo kad smo u zatvorenom, ali dzaba kad npr. u prevozu ne znam dal 20 posto ljudi nosi maske, i to je mnogo.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Sunshine State said:

Neko je stavio pre neki dan primer Portugala i visoke stope vakcinacije.

Uz dovoljan broj vakcina koje su imali, jos par faktora je vazno u njhovim rezultatima:

- "izbacivanje politike iz price o vakcinama" i angazovanje osobe od autoriteta i poverenja da vodi kampanju - u pitanju je "vojnik", naval officer ("Keep politics out of it!")

- Portugal i inace ima odlican vaccination rate, kod njih je MMR 95 %

 

I eto, da su svi izbacili politiku iz pandemije, rezultati bi bili mnogo bolji. Nazalost iskusenje je bilo preveliko. 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelia said:

I eto, da su svi izbacili politiku iz pandemije, rezultati bi bili mnogo bolji. Nazalost iskusenje je bilo preveliko. 

 

Kako mislite izbaciti politiku i da su to Portugalci uradili? Pa nisu smeli da provire iz kuce mesecima, bez valjanog razloga... Bukvalno im godinu dana i vise nisu radili barovi i klubovi i nije bilo masovnog okupljanja i slavljenja. Udarali su ih po dzepu ako prekrse mere (a njihovi dzepovi nisu dovoljo duboki za neposlusnost te vrste). 

Sada ce na svim javnim prostorima morati da pokazu dokaz o vakcini ili negativan test. 

 

Bice, da su svima udarili mere kao njima, vakcinisali bi se samo tako da ne budu vise u kucnom pritvoru.

 

To i tako kada uvode u drugim drzavama onda se prica kako se politizira i kako se krse ljudska prava i pravi diskriminacija. Opravdanja za neodgovorno ponasanje uvek na pretek... i prebacivanje krivice na druge, drzavu, vlast, lekare... ove one, kako ko sta vec smisli... 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Baby said:

 

Kako mislite izbaciti politiku i da su to Portugalci uradili?

Lepo, kad se struka ne bavi politikom nego svojim najboljim znanjem, onda ljudi imaju poverenja u istu. 

Ako mere nisu kreirane u cilju sledecih izbora, onda se niko ne buni na diskriminaciju. Problem nastaje kad pravis politicke odluke umesto naucne.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Angelia said:

Lepo, kad se struka ne bavi politikom nego svojim najboljim znanjem, onda ljudi imaju poverenja u istu. 

Ako mere nisu kreirane u cilju sledecih izbora, onda se niko ne buni na diskriminaciju. Problem nastaje kad pravis politicke odluke umesto naucne.

 

Kreiranje mera u cilju izbora... hmm, pa da lako naci izgovor ako izbori padnu bas u godini pandemije. 

 

Mogli su i Portugalci da budu totalno skepticni tom strukom i da je miniraju na svakom koraku i uvek nadju povezanost sa politikom... ali nisu, nego su cutali i trpeli i dosli u fazu da budu slobodni, dok ce se ostali batrgati u svim svojim mislima i pandemiji ko zna koliko jos.. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Baby said:

 

Kreiranje mera u cilju izbora... hmm, pa da lako naci izgovor ako izbori padnu bas u godini pandemije. 

 

Nema tu izgovora, to su cinjenice. Imas drzave u kojima je struka radila najbolje sto moze, bez obzira da li su bili u pravu ili ne, a imas gde su sluzili politici.

ili licnim interesima. Gradjani to lako prepoznaju i nisu spremni da daju poverenje takvim ljudima. 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Angelia said:

Nema tu izgovora, to su cinjenice. Imas drzave u kojima je struka radila najbolje sto moze, bez obzira da li su bili u pravu ili ne, a imas gde su sluzili politici.

ili licnim interesima. Gradjani to lako prepoznaju i nisu spremni da daju poverenje takvim ljudima. 

 

Isto kada su radili evo i ovde i u Srbiji sto je radio Portugal se pricalo da sluze politici. 

 

Mere i kaznjavanje jesu politicka odluka, mozda tu politika sluzi stuci, a ne obrnuto. Lako je izvrnuti i predstaviti onako kako kome odgovara. 

 

Poverenje... hm, pa evo zamisli da je bilo ko izasao i u US i u Srbiji od struke i davao savete ljudima, pa onda izadje predsednik sa sopstvenim savetima, koliko treba da se poverenje poljulja, pogotovo ako si neki politicki fanatik koji obozava vodjstvo...? Ja tvrdim, jedna politicka izjava je dovoljna da se sve okrene. 

Link to comment
Share on other sites


moja supruga nije imala ovaj simptom.
 
Da vi lepo odradite PCR, pa da se lepo ne mešate s ljudima ako se pokaže da jeste. Ono, lična odgovornost itd…
 
Sorry ako izgleda da te prozivam, mislim radim to, ali s dobrom namerom ;).
Pa gde bre pcr, da spuca pola svoje prosvetarske plate... (on i gospoja to je 150eur na test).

Ovde pcr rade samo ako ti je antigenski test negativan a imaš simptome i to jako izražene tj srednja klinička slika i teže.. Ako čak imaš simptome koje je naveo, a antigenski je negativan, opet te ne šalju na pcr nego te "vode" da si pozitivan.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Baby said:

 

Kako mislite izbaciti politiku i da su to Portugalci uradili? Pa nisu smeli da provire iz kuce mesecima, bez valjanog razloga... Bukvalno im godinu dana i vise nisu radili barovi i klubovi i nije bilo masovnog okupljanja i slavljenja. Udarali su ih po dzepu ako prekrse mere (a njihovi dzepovi nisu dovoljo duboki za neposlusnost te vrste). 

Sada ce na svim javnim prostorima morati da pokazu dokaz o vakcini ili negativan test. 

 

Bice, da su svima udarili mere kao njima, vakcinisali bi se samo tako da ne budu vise u kucnom pritvoru.

 

To i tako kada uvode u drugim drzavama onda se prica kako se politizira i kako se krse ljudska prava i pravi diskriminacija. Opravdanja za neodgovorno ponasanje uvek na pretek... i prebacivanje krivice na druge, drzavu, vlast, lekare... ove one, kako ko sta vec smisli... 

 

Citirala sam portugalskog kontraadmirala, koji je preuzeo "kormilo" za vakcinaciju - to je njegova izjava, odnosila se na vakcinaciju, ne znam zasto se sad u taj moj post ubacuje prica o merama?!? 

 

https://www.nytimes.com/2021/10/01/world/europe/portugal-vaccination-rate.html

 

"Keep politics out of it"

 

@Baby - moj post se odnosio na ovo, na izjavu coveka koji je zasluzan za uspesnu vakcinaciju u Portugalu...on, verovatno, zna zasto je rekao to sto je rekao

Edited by Sunshine State
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, shonke said:

Pa gde bre pcr, da spuca pola svoje prosvetarske plate... (on i gospoja to je 150eur na test).

Ovde pcr rade samo ako ti je antigenski test negativan a imaš simptome i to jako izražene tj srednja klinička slika i teže.. Ako čak imaš simptome koje je naveo, a antigenski je negativan, opet te ne šalju na pcr nego te "vode" da si pozitivan.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

 

Pre nekoliko strana sam vec pitala, ali posto niko nije odgovorio, evo me opet - to sto te "vode" da si pozitivan, da li te samo "vode" u tvom zdravstvenom rekordu/kartonu, ili te prijavljuju u zvanicnu brojku pozitivnih?

 

Ako ne, ako su zvanicne brojke pozitivnih samo broj pozitivnih PCR i antigen testova, onda su stvarne brojke zarazenih mnooogo vece.

Od nekih 15-ak u ovom talasu da znam da su bolesni (vode se da imaju covid), kod njih 5 je antigen bio negativan, a dobili su terapiju/izolaciju kao da su pozitivni (na osnovu simptoma, krvne slike, snimka pluca). Samo su jednu od njih poslali na dodatni PCR koj je bio pozitivan. Ostale nisu dodatno testirali.

 

Zato me i zanima da li se i takvi slucajevi ubrajaju u brojeve koje vidimo na dnevnom nivou

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Baby said:

 

Isto kada su radili evo i ovde i u Srbiji sto je radio Portugal se pricalo da sluze politici. 

 

Mere i kaznjavanje jesu politicka odluka, mozda tu politika sluzi stuci, a ne obrnuto. Lako je izvrnuti i predstaviti onako kako kome odgovara. 

 

Poverenje... hm, pa evo zamisli da je bilo ko izasao i u US i u Srbiji od struke i davao savete ljudima, pa onda izadje predsednik sa sopstvenim savetima, koliko treba da se poverenje poljulja, pogotovo ako si neki politicki fanatik koji obozava vodjstvo...? Ja tvrdim, jedna politicka izjava je dovoljna da se sve okrene. 

To sto ti pokusavas je relativizacija, kao svejedno je jer politicari mute.

Ne, nije svejedno. Pre ove pandemije oduvek je bilo, barem u razvijenim zemljama, da se politika drzala van struke. 

i strucnjacima se verovalo, u raznim epidemijama i zdravstvenim krizama. U ovoj to nije slucaj, a jedini razlog je sto su razni "strucnjaci" koristili situaciju za politikanstvo ili stitili licne interese. To sto su dodatno i politicari iskoristili situaciju, je oduvek bio slucaj, tako da to nije razlika zasto se sad masovno ne veruje struci.

 

I jasno je da je @Sunshine Stateto navela za vakcine, a ne mere. A vakcine su definitivno bile deo politikanstva.

Link to comment
Share on other sites

Slučaj širenja delte u bolnici u Izraelu u julu uz prenos virusa između vakcinisanih s hirurškim maskama, pa čak i N95 sve sa vizirom: 96% izloženih vakcinisano, zaraženo 30% nevakcinisanih (3 od 10) i 16% vakcinisanih (38+1 delimično vakcinisan posle preboljevanja od 238), 8 se teško razbolelo (svi vakcinisani), a još 6 kritično (svi vakcinisani), od kojih je 5 na kraju preminulo.

 

Nivoi virusa bili su veliki, pa ni maske zajedno s vakcinom nisu pomogle dovoljno.

 

Stopa širenja među osobljem, čija je medijana starosti od 33 godine (22 od 48) bila je 10,6% (16 od 151), a među pacijentima s medijanom starosti od 77 godina (41 do 93) bila je 23,7% (23 od 97). Preostalo troje su članovi porodica pacijenata.

 

Medijana broja dana od primanja druge doze kod svih bila je 177 (111 do 194), a kod pacijenata 176 dana (143 do 188).

 

Diskusija i zaključak autora:

 

Quote

Discussion
 
We have investigated a nosocomial COVID-19 outbreak involving the SARS-CoV-2 Delta variant among a highly vaccinated population. The attack rate among exposed individuals reached 23.3% in patients and 10.3% in staff, with 96.2% vaccination rate among exposed individuals. Moreover, several transmissions probably occurred between two individuals both wearing surgical masks, and in one instance using full PPE, including N-95 mask, face shield, gown and gloves.

In a recent publication by Bernal et al., the effectiveness of full vaccination with the Comirnaty vaccine against the Delta variant was high, although lower than against the Alpha variant (88% vs 93.7%) [9]. This was not the experience in Israel, with a rapid increase in cases since June 2021 despite a high vaccination rate [1].

Although reports of breakthrough infections are increasing [10-12], this communication emphasises several points. It challenges the assumption that high universal vaccination rates will lead to herd immunity and prevent COVID-19 outbreaks. This was probably true for the wild-type SARS-CoV-2 virus, but in the outbreak described here, 96.2% of the exposed population was vaccinated. Infection advanced rapidly (many cases became symptomatic within 2 days of exposure), and viral load was high. Another accepted view is that, when facing a possible mismatch between the SARS-CoV-2 variant and vaccine or waning immunity, the combination of vaccine and face mask should provide the necessary protection. Although some transmission between staff members could have occurred without masks, all transmissions between patients and staff occurred between masked and vaccinated individuals, as experienced in an outbreak from Finland [12]. We cannot rule out that protection measures were not optimally implemented, however, transmissibility in summer 2021 differs from our experiences in the previous 18 months. Whether this can be attributed to the low Cq and high transmissibility of the Delta variant is not clear. Of note, in our cases, in particular case patients, the time from vaccination was considerable. The shortest interval was 142 days (5 months), and many of our case patients advanced to severe disease. Data from Israel imply that the main reason for the increase in COVID-19 cases in summer is indeed waning immunity, and a third vaccine dose, 5 months after the second dose will possibly result in trend reversal [13,14].
 
Conclusion
 
This nosocomial outbreak exemplifies the high transmissibility of the SARS-CoV-2 Delta variant among twice vaccinated and masked individuals. This suggests some waning of immunity, albeit still providing protection for individuals without comorbidities. However, a third vaccine dose may be needed, particularly in individuals with risk factors for severe COVID-19. Appropriate use of masks, especially in high-risk settings is advised.

 

Detaljno na:
https://www.eurosurveillance.org/content/10.2807/1560-7917.ES.2021.26.39.2100822#html_fulltext

Edited by erwin
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Današnje izjave Brnabićke plus izjave ove iskompleksirane budaletine od Mandićke u Utisku nedelje, koje su možda ladno dale šlagvort avaksima, mi daju opet povod da stavim poređenje između Grka i nas, tek da podsetim na razliku između koliko-toliko smislenih mera i predizbornog ludila uvlačenja u bulju debilani.

 

                                                               Uvlačenje debilani                Mere

Broj testova u zadnja 24h                     14,950                                   150,507

Broj novozaraženih                                  5,334                                       1,165

Procenat novozaraženih                        35,68%                                     0,77%   

Broj preminulih                                        49                                          31

 

Toliko na temu Sprdabićkine izjave da mere ništa ne vrede. Vidi se kod Grka veoma lepo da itekako vrede. I tamo ima mnogo nezadovoljnih tim merama pa ćute i testiraju se dva puta nedeljno da bi mogli da rade, zarađuju i školuju se, te idu u zatvorene prostore - restorane, kafiće, klubove, bioskope, sportske arene, ukratko da makar imaju donekle neku normalu. Pomalo raste i procenat vakcinisanih svake nedelje. Nisam to nešto ažurno pratio, ali mi se odokativno čini da je nekih 0,5 do 1%.

 

I tu tek pada Sprdabićkina žvaka da mere ništa ne vrede, da samo nešto malo mladih primora na vakcinaciju, da samo vakcinacija vredi, u vodu u svim svojim protivrečnostima. Kako motivisati nevakcinisane da se vakcinišu - televizijskim apelima? Malo morgen, posebno u Srbiji. Mere služe kao dobar stimulans na vakcinaciju, kome će se na kraju samo potpuni fanatici odupreti, a svako iole pragmatičan će popustiti. Pride mere ubijaju još nekoliko muva istim udarcem. Pošto sami moraju u laboratoriju, država samo prikuplja podatke, dođe se do ogromnog broja testova, koje država sama ne bi tako lako organizovala. Sa takvim masovnim testiranjem lako se ulove dodatni zaraženi i privremeno povuku iz opticaja, dok ne prestane njihova zaraznost. Ukratko, smanjuje se samo zaražavanje veoma osetno, kao što se vidi po gornjim brojkama, a usput se stimuliše i na vakcinaciju. Win-win.

 

Zašto jedno te isto ponavljam, kada bi svakom normalnom trebalo da je jasno? Eto, volim da se ponavljam. 

  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Opozicija se i na ovoj temi upucava u nogu, jer se usresredjuje na kritiku vlasti, umesto da apeluje na gradjanstvo da se vakcinise, sto ocigledno u zemlji Srbiji nije popularno. Nemam pristup ulicnim standovima i akcijama, ali barem preko medija koje pratim, slabo  sam cuo neki poziv na vakcinaciju. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...