Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

6 hours ago, Harmonika said:

obavio, pitam onako😄..sta se pecks odmah..ja nisam od oih koji cekaju da s epelcuje Vucic, Novak, Ceca,TRamp ili neki drugi Kurta i Murta..

 

Tata Trumpf, Carica Ceca i Vladar Vucko su se vec cipovali. Ceka se samo jos Najprepodobniji Nole i mase ce da pohrle 😁.

Mada, kad bi delili nesto fraj uz vakcinaciju, recimo akumulatore ili besplatan tehnicki pregled, verovatno bi upecali neke neverne tome. Treba porazmisliti o tim strategijama.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Don Juan said:

Ovo ne iznenaduje pošto je te sezone bio aktivan A- h3n2 virus. Ja sam bio "privilegovan" da pokupim taj virus pre 20 godina i ne pamtim da sam bio toliko bolestan. Inače te godine (2000), da su sahranjivali i po mraku.

Sreća da se ne prenosi tako lako kao korona, inače bi bio tu negde.

 

I ja sam taj uzas imala, nema sanse da ikad zaboravim. Pre nego sto je pocelo najgore, poslala decu kod mojih i sledecih pet dana provela u paklu. Temperaturu sam merila dok nije stigla do 41,5, posle vise nisam smela, bacila toplomer. Pamtim i da nisam gasila televizor ni nocu ni danju, cinilo mi se da cu ako on utihne i ja da potonem za njim. I vrata sam drzala otkljucana sve vreme, ne znam zasto, ali tako mi izgledalo bolje. I taman kad je meni pocelo da bude bolje, televizor se zauvek upokojio. Pamticu ga dok sam ziva, mislim da me spasio tada.

 

A eto, i nocas sam se druzila s televizorom, mada nije bilo ni blizu onako kriticno. Naravoucenje: ne bukirajte vreme za vakcinu predvece, jer reakcija pada u sred noci 😀. Dobih fajzera juce u 18, u 22 nisam mogla da dogledam Kesica jer mi se strasno spavalo, u 02 se probudila u moru znoja i vise nije bilo spavanja. Sad je vec proslo i mojoj sreci nema kraja.

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, McLeod said:

I ja se secam Praseceg. Nista me u zivotu nije tako oborilo pa sam opet prosao bolje nego ukucani. Mislim ne zna se da li je bilo to al ono obican grip bio nije

 

Isto.... tri polumrtva tela (mama, brat i ja) u kuci nekoliko dana.

Ja kasljala nedeljama do te mere da su misici na rebrima toliko natekli, da sam morala par injekcija protiv bolova i neke zavoje da nosim... Ono je bio uzas nad uzasima.

 

Tad niko nije ponudio testiranje da utvrdi koji je virus....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Tomiprunet said:

Da ti Nizozemci zive u Srbiji, bili bi antivaxeri 🙂

Pročitaj prvo vest, pa onda komentariši

Quote

 

Van Delden se našao na udaru nizozemskih liječnika nakon što je izjavio medije da će biti dostupno toliko drugih cjepiva da AstraZeneca neće biti ni potrebna.

Nizozemska je, kao i brojne druge zemlje EU, uvela dobna ograničenja za cjepivo AstraZeneca ograničavajući njegovu upotrebu na građane starije od 60 godina usred strahova da bi to cijepivo moglo uzrokovati vrlo rijetke krvne ugruške. Povjerenje javnosti u cjepivo AstraZeneca je narušeno, objavila je web stranica Dutch News.

 

 

1 hour ago, McLeod said:

I ja se secam Praseceg. Nista me u zivotu nije tako oborilo pa sam opet prosao bolje nego ukucani. Mislim ne zna se da li je bilo to al ono obican grip bio nije

Ovaj je gori od tog. Čini mi se da je varijanta Sidnej. Ne možeš da veruješ.

Link to comment
Share on other sites

Imam neko osećanje, ali ne znam baš da li bih rekao da mi je drago, što sam vas podsetio na virus 2017te.

Sećam se da ga je Sunčica spominjala lane.

 

 

A sećam se i rasprave o vakcinama jesenas, kada su neki ljudi pričali kako će samo vakcine iz zapadnih demokratija biti dobre, a ruske i kineske ne, jer su to zemlje u kojima ljudski život ne vredi ništa za razliku od humanog zapada.

 

 

I evo onda Gejca da potkrepi:

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, CheshireCat said:

Imam neko osećanje, ali ne znam baš da li bih rekao da mi je drago, što sam vas podsetio na virus 2017te.

Sećam se da ga je Sunčica spominjala lane.

 

 

A sećam se i rasprave o vakcinama jesenas, kada su neki ljudi pričali kako će samo vakcine iz zapadnih demokratija biti dobre, a ruske i kineske ne, jer su to zemlje u kojima ljudski život ne vredi ništa za razliku od humanog zapada.

 

 

I evo onda Gejca da potkrepi:

 

 

 

 

 

 

Procitah 5Gejcovu izjavu, i kritike na nju, i bas mi je zao da se doticni kriticari nisu bavili onime sto je rekao. Covek(-guster) je izneo sasvim konkretan problem. Podelis formulu sa svima na svetu, i? Da bi napravio te vakcine, treba da izgradis skupa postrojenja koja ce da prodju sve faze provera dok ne dobiju dozvolu da se u njima mogu praviti vakcine bezbedno i brzo. A koliko ce to da traje? Brze je slati vakcine iz fabrika koje vec sluze tome nego potrositi ko zna koje vreme, da se sve to izgradi od nule e da bi ta formula mogla da se pretoci u bezbednu vakcinu.

I to je problem, covek razmislja racionalno i logisticki, a oni ga napadaju na nekoj emocionalnoj ravni u fazonu 'will someone pleeeease think of the children?'. Mozda misle da vakcina moze da se proizvodi u fabrici pastete?

 

  • Like 10
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, handys said:

Mozda misle da vakcina moze da se proizvodi u fabrici pastete?

Demagogija I populizam, uz drustvene mreze najveca zla savremenog sveta.

 

Kod nas je najavljena proizvodnja sinopharm vakcine od septembra, ako se dobro secam - I celu fabriku cemo da napravimo. 'Ajd da vidimo koliko je to komplikovana procedura I koliko je lako napraviti 'tradicionalnu' vakcinu, pa da sudimo o ovim modernim vakcinama koje su 'prebrzo napravljene'.

Link to comment
Share on other sites

Ne znam koliko je opasniji ovaj UK soj, ali u NL, na poprilicno velike brojeve zarazenih, broj umrlih je sasvim mali (ako se cudite otkud u Srbiji "samo" 30-ak umrlih, otkud onda Holandjanima, na preko 7-8000 po 10-20 umrlih? I oni laziraju?

Ili je, mozda, do soja, mladjih zarazenih, terapija.....?

 

April 26 (GMT)

6,200 new cases and 13 new deaths in the Netherlands [source]

April 25 Updates

8,013 new cases and 11 new deaths in the Netherlands [source]

April 24 Updates

8,060 new cases and 22 new deaths in the Netherlands [source]

April 23 Updates

9,210 new cases and 14 new deaths in the Netherlands [source]

 

Edited by Sunshine State
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@djura.net
Zapravo, negde sam pročitao da je proizvodnja vakcina poput pfizer/moderna mrna tipa jednostavnija i lakša plus je mogućnost za proizvodnju u ogromnim serijama veća nego kod klasičnih.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nevezano za moj prethodni post, a vezano za vreme u kom zivimo i reagovanje vlada, drzava, itd, upravo dobismo sledecu poruku od HR, za Nemacku:

 

"Sa retroaktivnim dejstvom od 5. januara 2021. do 31. decembra 2021. godine, roditelji sada imaju pravo na sledeću naknadu za dečju bolest:
 
• Za svakog roditelja, za svako dete koje ima zakonsko zdravstveno osiguranje, do 30 radnih dana, a ako ima više dece, svaki roditelj ima pravo na ukupno do 65 radnih dana
• Samohrani roditelji za svako dete sa zakonskim zdravstvenim osiguranjem do 60 radnih dana i za nekoliko dece ukupno do 130 dana
"

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Don Juan said:

Pročitaj prvo vest, pa onda komentariši

 

 

Sta da procitam?

Sve mi je jasno, naruseno je poverenje u AZ zbog propagande jer mora Fajzer i Moderna da se promovisu. Pa gradjani ne zele da se vakcinisu AZ vakcinom.

Znaci da su antivaxeri? zar ne? Mislim clanovi foruma proglasavaju svakog da je antivaxer ko nece da se vakcinise.

1 hour ago, handys said:

 

Procitah 5Gejcovu izjavu, i kritike na nju, i bas mi je zao da se doticni kriticari nisu bavili onime sto je rekao. Covek(-guster) je izneo sasvim konkretan problem. Podelis formulu sa svima na svetu, i? Da bi napravio te vakcine, treba da izgradis skupa postrojenja koja ce da prodju sve faze provera dok ne dobiju dozvolu da se u njima mogu praviti vakcine bezbedno i brzo. A koliko ce to da traje? Brze je slati vakcine iz fabrika koje vec sluze tome nego potrositi ko zna koje vreme, da se sve to izgradi od nule e da bi ta formula mogla da se pretoci u bezbednu vakcinu.

I to je problem, covek razmislja racionalno i logisticki, a oni ga napadaju na nekoj emocionalnoj ravni u fazonu 'will someone pleeeease think of the children?'. Mozda misle da vakcina moze da se proizvodi u fabrici pastete?

 

Zato se AZ vakcina blati na sve strane.

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Tomiprunet said:

Sve mi je jasno, naruseno je poverenje u AZ zbog propagande jer mora Fajzer i Moderna da se promovisu. Pa gradjani ne zele da se vakcinisu AZ vakcinom.

Znaci da su antivaxeri? zar ne? Mislim clanovi foruma proglasavaju svakog da je antivaxer ko nece da se vakcinise.

Prvo - vakcinacija AZ je ograničena za starije iznad 60 godina

Drugo - nisi antivakser ako želiš da primiš vakcinu nekog drugog proizvođača, ne znam kako si logički došao do toga.

Treće - podmećeš i izmišljaš

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, handys said:

 

Procitah 5Gejcovu izjavu, i kritike na nju, i bas mi je zao da se doticni kriticari nisu bavili onime sto je rekao. Covek(-guster) je izneo sasvim konkretan problem. Podelis formulu sa svima na svetu, i? Da bi napravio te vakcine, treba da izgradis skupa postrojenja koja ce da prodju sve faze provera dok ne dobiju dozvolu da se u njima mogu praviti vakcine bezbedno i brzo. A koliko ce to da traje? Brze je slati vakcine iz fabrika koje vec sluze tome nego potrositi ko zna koje vreme, da se sve to izgradi od nule e da bi ta formula mogla da se pretoci u bezbednu vakcinu.

I to je problem, covek razmislja racionalno i logisticki, a oni ga napadaju na nekoj emocionalnoj ravni u fazonu 'will someone pleeeease think of the children?'. Mozda misle da vakcina moze da se proizvodi u fabrici pastete?

 

 

Hoćeš da kažeš da su ponude rusa zemljama (manimo nas) da prave sputnjik po licenci samo propaganda?

 

Anyway - možda jeste emocionalno pitanje i možda grešim, ali ja se nekako primam da je u pitanju profit vs humanost.

A i anti AZ kampanja me logički vodi ka tom zaključku...

Edited by CheshireCat
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, CheshireCat said:

 

Hoćeš da kažeš da su ponude rusa zemljama (manimo nas) da prave sputnjik po licenci samo propaganda?

 

Anyway - možda jeste emocionalno pitanje i možda grešim, ali ja se nekako primam da je u pitanju profit vs humanost.

A i anti AZ kampanja me logički vodi ka tom zaključku...

Pre nego nastavimo ovu pricu, voleo bih da nam kazes jesi li se vakcinisao?

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Don Juan said:

Prvo - vakcinacija AZ je ograničena za starije iznad 60 godina

Drugo - nisi antivakser ako želiš da primiš vakcinu nekog drugog proizvođača, ne znam kako si logički došao do toga.

Treće - podmećeš i izmišljaš

Prvo. AZ je bila prvo za mladje od 60god, pa onda za starije od 60god. Nek se dogovore prvo da li je za maldje ili za starije. 

Drugo. prema pojedinim clanovima foruma si antivaxer jer se premisljas ( hocu ovo necu ono , cekam da vidim,...) prati malo bolje sta se pise na temi.

Trece, ne podmecem, niti izmisljam, sve ima ovde na temi od kako je postavljena. 

 

Ne znam sta ti nije jasno?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Tomiprunet said:

Prvo. AZ je bila prvo za mladje od 60god, pa onda za starije od 60god. Nek se dogovore prvo da li je za maldje ili za starije. 

Drugo. prema pojedinim clanovima foruma si antivaxer jer se premisljas ( hocu ovo necu ono , cekam da vidim,...) prati malo bolje sta se pise na temi.

Trece, ne podmecem, niti izmisljam, sve ima ovde na temi od kako je postavljena. 

 

Ne znam sta ti nije jasno?

Od kada je ova tema aktivna radiš istu stvar - izmišljaš, podmećeš, prenosiš lažne vesti, i slično.

Ovo što si napisao u zadnjih nekoliko postova je težak prelom mozga i ne znam ko to može da rašlčlani i razume.

  • Like 1
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Ne izmisljam nista, dosledan sam svom pisanju, ne menjam misljenje svaki dan kao carape. Ko si ti da mi kazes sta je lazno a sta ne? i tvoje vesti su sve lazne, eto bas ako zelis da znas. :18:

Fajzer je propaganda i velica se radi profita. 

sto se tice AZ i onih koji su mladji od 60god i bili primorani da je prime, sad bih se skupio i tuzio zdravstvene institucije jer su primorale gradjane da se vakcinisu. 

Edited by Tomiprunet
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Tomiprunet said:

Ne izmisljam nista, dosledan sam svom pisanju, ne menjam misljenje svaki dan kao carape.

Fajzer je propaganda i velica se radi profita. 

sto se tice AZ i onih koji su mladji od 60god i bili primorani da je prime, sad bih se skupio i tuzio zdravstvene institucije jer su primorale gradjane da se vakcinisu. 

Ja ne znam zašto ti neko ko se izjasnio da neće da primi ni jednu vakcinu, toliko brineš kakav je Fajzer i kakva je Astra Zeneka, i ko će koga zbog čega da tuži? Ili će biti da je totalno nebitno ko je proizvođač i da je ovo samo tvoj odnos generalno prema vakcinama.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ja procitah ovaj Gejcov itv i nije mi jasno ili sam pogresno razumela : on kaze da je komplikovano izgraditi postrojenja i sve u siromasnim zemljama da bi se proizvodile vakcine i zato vakcine treba da se proizvode samo u bogatim razvijenim zemljama kao sto su usa i evropska unija - ne mogu da verujem da on nije u toku da je proizvodjac vakcina broj jedan u sveti Kina (141 milion vakcina do sada), broj dva USA (103 miliona), broj 3 nemacka/belgija (70 miliona) broj 4 Indija (42 miliona) itd;

 

 

https://www.lefigaro.fr/sciences/covid-19-dans-quels-pays-produit-on-le-plus-de-vaccins-20210325

 

Sta sam pogresno razumela?

 

 

Edited by ciao
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...