Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

28 minutes ago, urosg3 said:

Komšinica sada 15 dana nakon druge doze Sinopharm teška temperatura, upravo zvao hitnu, ima lepih godina i 40 temperaturu. Čekamo...

To su bas lose vesti, znaci da se zarazila desetak dana nakon druge doze.

Treba ispratiti kako prolaze ljudi koji se zaraze 30 dana nakon revakcine.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, AgroLaki said:

To su bas lose vesti, znaci da se zarazila desetak dana nakon druge doze.

Treba ispratiti kako prolaze ljudi koji se zaraze 30 dana nakon revakcine.

Baš me zanima koliko se gospodja kretala, i da li je dobila sada prvi put cov19 ili je počela da ide po žurkama kada je primila vakcinu, pa se što bi se reklo, opustila... 

Link to comment
Share on other sites

Bili dva kiborga u skafanderima i mlada doktorka isto u skafanderu. Kaže pneumonija. Utefterila posetu dala hemomicin i otišla. Inače u pitanju je vojna hitna pomoć došli su VMA. Uzeli joj brzi test iako je primila kineza revakcinu tačno 6.3.  ono je bilo rečeno odokativno video sam potvrdu iz DZ "Voždovac". Treba sutra da se ide u garnizonu ambulantu na Banjici. Kako to da izvedemo pojma nemam, snaćiću se.

Ono što znam sigurno, čitao sam iz protokola, da se za kineza očekuje imunitet nakon mesec dana posle revakcine, ovde nemamo taj uslov. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, AgroLaki said:

To su bas lose vesti, znaci da se zarazila desetak dana nakon druge doze.

Treba ispratiti kako prolaze ljudi koji se zaraze 30 dana nakon revakcine.

Nisu dobre vesti ali sinofarm je sporija vakcina, nije bas ogromno iznenadjenje.

 

 

Znam iz bliskog okruzenja za primer da je bio od pomoci, muskarac 72 godine 15. dana od druge doze imao produzen kontakt u zatvorenom sa osobom koja se vec nije osecala najbolje a 3-4 dana kasnije zavrsila u bolnici. Prosao pun period inkubacije, mislim 18 dana, znaci moze i da radi :classic_biggrin:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, JohnnyDragon said:

Baš me zanima koliko se gospodja kretala, i da li je dobila sada prvi put cov19 ili je počela da ide po žurkama kada je primila vakcinu, pa se što bi se reklo, opustila... 

Ah znaš odgovor - isto kao i uvek, u 80+ nemaš baš mnogo poleta. Uzgred moj pokojni ćaća je imao običaj da kaže "kad pređeš 50, probudiš se ujutru, ništa te ne boli - mora da si umro!"
Videćemo kad stigne rezultat, ali izgleda da je to to. 
Ovo "opustila" i "žarišta" i "bukti" izbaciću ih rečnika, banovaću te reči iz browsera. Google poludeo, ladno "žarišta" zahvaljujući poetskim talentima naših medija svrstao u ključne reči vezane za Covid19.
 

Link to comment
Share on other sites

Komšinica sada 15 dana nakon druge doze Sinopharm teška temperatura

...

Uzeli joj brzi test iako je primila kineza revakcinu tačno 6.3.  

 

 

Danas je 18.03.

18-6=12

 

Sent from my phone using their app

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, nemanjaol said:

@urosg3

 

Ovde se vidi razlika izmedju mera i "mera"

 

https://infographics.economist.com/2020/covid-19-excess-mortality-interactive/table.html

 

Tabela gde se uporedjuju prijavljene smrti od korone i zvanican broj povecane smrtnosti u odnosu na prethodnu godinu.

 

Srbija je u vrhu liste sa brojem uvecane smrtnosti na 100k stanovnika. A i u vrhu smo po razlici izmedju ukupne smrtnosti i broju prijavljenih smrti.

 

Link ukraden sa ppp

 

 

Ali brate, Rusija 😲😲 Znam da su štelovali brojke, ali da su i Srbiju zajebali to nisam znao. 

 

Ima Vučko još da uči

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, CheshireCat said:

Britanski soj je poprilici izgovor za nesposobnost i nedelanje. 

Reče Žujović...

 

U stvari je najgora varijanta, fifti fifti.

 

1 hour ago, urosg3 said:

Korektno, kako i dolikuje. Malopre iskočio neki tekst dr Nebojša Lađević kaže nešto tipa: "ko ne želi da se vakciniše treba sam da plaća lečenje" to je druga strana radikalizma i oba su podjednako neprijatna.
Rezerva prema vakcini koja je nova, koja nije potpuno ispitana, koja nije ni mogla da bude potpuno ispitana je razumljiva i očekivana. 
Hvala @Neme 

 

Lađević je apsolutno u pravu. Podržavam sve oblike diskriminacije onih koji ne žele da se vakcinišu izuzevši iz toga SAMO ljude koji to ne mogu da učine iz medicinskih razloga.

 

Sve ostale koji mogu ali neće, iz bilo kog razloga - smatram ličnim neprijateljima, kao i neprijateljima naroda, države i čovečanstva u celini.

 

Ova epidemija je jedna od retkih situacija gde je apsolutno neophodna socijalna solidarnost, iz veoma prostog razloga - da bi se izvukli iz govana neophodno je da velika većina stanovništva bude imunizovana. Bez tog uslova, živećemo kao neljudi još beskonačno dugo.

 

Svi koji su se u ovom momentu uhvatili šuplje priče o slobodi izbora, pravima pojedinca itd moraju da shvate da je uvek kroz istoriju opstanak zajednice išao nauštrb prava pojedinca, te ni u ovom slučaju ne može biti drugačije.

 

SVI nevakcinisani su potencijalni rezervoari zaraze. SVI nevakcinisani predstavljaju potencijalnu opasnost kako za one koji ne mogu da se vakcinišu tako i za imunizovane, zbog toga što što je veći njiho broj odnosno rezervoar virusa, to je i veća šansa data virusu da mutira i u konačnici nađe oblik koji će biti prenosiv i za imunizovane.

 

Tako da kao što sam na početku rekao, podržavam svaki oblik diskriminacije i represije prema svima koji isključivo svojom odlukom odbijaju imunizaciju. Sasvim sam siguran da će se u dogledno vreme, makar u ozbiljnim državama (pogledati pod Izrael npr) preduzeti ozbiljni koraci po tom pitanju.

 

 

U to ime

 

NsAmIYM.jpg

  • Like 3
  • Thanks 4
Link to comment
Share on other sites

 
[mention=62]Tomiprunet[/mention] Post je uzet kao primer, ništa lično.
 
Moderacija nema ništa protiv da svako odluči za sebe da li će se vakcinisati ili ne. Svako, ako želi, u raspravi može ponuditi argumente. O protivljenju vakcinaciji se može diskutovati, ali naučno neutemeljeno propagiranje antivakserskih stavova i aktivno odgovaranje od vakcinacije se neće ubuduće dopuštati. Ovo je ozbiljna tema i na njoj nema mesta za teorije zavere i naklapanja. Covid - 19 je uzeo previsok danak u životima i vremena koje će se meriti godinama. 
 

Nisam protiv vakcinacije, svako ko zeli treba da se vakcinise. Smeta mi hajka na te koji su sumnjicavi a nisu antivaxeri. Eto uros je dao primer ispod tvog posta.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, shonke said:

Mi smo dali dosta kineza ljudima ali nikom ovde nije palo na pamet da bi mogao da iskoristi priliku i uradi neko istraživanje efikasnosti i drugih statističkih podataka. Zašto bi? Ovde se ne zna ni birački spisak...

Koliko je pouzdan info, ne znam, ali drugarica lekarka, njen muž radi u Covid bolnici a ona radi na vakcinama, mi je rekla da je efikasnost Sinofarma realno negde oko 60-65%, i da u bolnicama imaju dosta onih, koji su sa Sinofarmom vakcinisani pa se osetili "slobodnima". Sad, da li su u pitanju oni, koji su se osokolili odmah posle prve doze (a Sinofarm veoma sporo razvija antitela) ili tu ima i dosta onih, koji su primili obe doze ali bili nesrećnici, koji su upali u tu statističku trećinu, kod kojih Sinofarm ne razvije dovoljno antitela, ostaje otvoreno. To je ono što lekari međusobno razmenjuju.

 

Sa druge strane je moja supruga našla neki tekst (ne pitajte me za link, ona čita na mobilnom i drži i preko 50 tabova, tako da tu gospod bog ne može ništa više da nađe) da su Izraelci uradili istraživanje oko delotvornosti Pfizera i da Pfizer već posle 16 dana ozbiljno počinje da razvija antitela a do druge doze 21. dana ih razvije 85+% tako da je druga doza otprilike nepotrebno vaćarenje para. Prenosim njen zaključak, ne original tekst tako da ne znam da li su baš tako formulisali. Po meni, obe doze Pfizera i 95+% su najbolje rešenje, a za Sinofarm naoružavanje ozbiljnim strpljenjem i poštovanje predviđenog ciklusa i na kraju testiranje na antitela pre nego što se oseti "dah slobode". Nisu Arapi džabe uveli i treću dozu kineske vakcine.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Laki21 said:

 

U stvari je najgora varijanta, fifti fifti.

 

 

Lađević je apsolutno u pravu. Podržavam sve oblike diskriminacije onih koji ne žele da se vakcinišu izuzevši iz toga SAMO ljude koji to ne mogu da učine iz medicinskih razloga.

Lađević kao građanin može da misli šta mu duša želi, dok je lekar nema da bira koga će da leči. Dužni su da leče sve i pametnog i mene, i crnog i belog, svakog. Još ako ima nekih zakona, a ima ih - ima da poštuje te zakone.

Za sve ostalo se slažemo, ja bih vakcinu prodao mnogo bolje nego oni, ali avaj...

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Leđević je, koliko pamtim tvoj post, rekao za početak da bi oni koji ne žele da se vakcinšu trebali da plaćaju lečenje, s čime se apsoluto slažem i podržavam. Nigde nije pominjao da on ili drugi lekari NEĆE nekoga da leče, pa nije lepo da se podmeće pod moj citat nešto što nisam ni pomislio a kamoli rekao.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Laki21 said:

Leđević je, koliko pamtim tvoj post, rekao za početak da bi oni koji ne žele da se vakcinšu trebali da plaćaju lečenje, s čime se apsoluto slažem i podržavam. Nigde nije pominjao da on ili drugi lekari NEĆE nekoga da leče, pa nije lepo da se podmeće pod moj citat nešto što nisam ni pomislio a kamoli rekao.

Tako je. rekao je da treba da plaćaju, izgleda da sam preterao. Doduše nisam ni čitao tekst ako sam se upecao na naslov praštajte. Mada je i naslov neprijatan, pogotovo kada dolazi od lekara ima taj smisao.
U zemlji u kojoj zakonom moramo da plaćamo zdravstveno osiguranje nema previše mesta da se priča o tome. 
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Tačno se u Grčkoj povratkom na uobičajeni broj testova udvostručio broj novozaraženih sa 1.500 na 3.000 (u ponedaljak zbog praznika testirano svega 18.674, juče 53.606).

 

Juče su uradili 53.606 testova, pozitivnih je bilo 3.073 što čini 5.73%, 49 preminulih, 645 na inkubatoru. Preko 90 ljudi je na nekoj intubaciji van ICU jedinica jer nemaju više kapaciteta.

 

Poslali su i dramatičan apel privatnim lekarima da se jave u Covid bolnice jer im nedostaje preko 200 lekara raznih profila, jedva 50 se javilo. Neće grčki privatni lekar da rizikuje svoju zadnjicu, masa njih čak prakse mesecima drže zatvorene ili traže za prijem pacijenta taze brzi antigenski test (pola sata do sat), posebno zubari.

 

I, naravno, još uvek im ne pada napamet da neke prostore tipa sajmove pretvore u Covid bolnice (tek sad su počeli pojedine do sada "normalne" bolnice da prebacuju u Covid režim), a kamoli da po kineskom ili srpskom modelu neku bolnicu skarabudže na brzaka a tek ne da uvoze medicinsko osoblje kao Nemci. Pare od EU služe da pokriju donekle gubitke zbog ljutog lockdowna.

 

Imaju verovatno najbolje brojke u Evropi, ali u suštini ništa ni srednjeročno ne rešavaju (a kamoli dugoročno) i vrte se stalno u krug. Zategnu oštro, brojke padnu, otpuste malo, brojke skaču, i tako u beizizlaznom krugu.

 

Njima je jedina šansa masovna vakcinacija, a kako su svetski prvaci u antiwaxerstvu, bez prisile tipa otkaza za sve koji rade sa ljudima a ne žele da se vakcinišu, male šanse za to. Da podsetim, kod njih po nekom istraživanju ministarstva zdravlja iz januara 50% lekara i 60% sestara (onih, koji ne rade u Covid bolnicama) odbija vakcinisanje. Možda se to u međuvremenu malo propravilo.

Edited by Akiro
Link to comment
Share on other sites

@Laki21

 

Slažem se sa otkucanim, dva neophodna uslova su masovna dostupnost vakcina i odgovarajuća praksa u zemljama koje su najbliže masovnosti (Izrael, USA, GB). Ako oni to primene, uključujući restrikcije onima koji odbijaju vakcinu, postoji velika verovatnoća da kovid19 bude pod kontrolom. U međuvremenu, cirkus koronado će imati još dosta spektakularnih predstava u vašem gradu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Akiro said:

Tačno se u Grčkoj povratkom na uobičajeni broj testova udvostručio broj novozaraženih sa 1.500 na 3.000 (u ponedaljak zbog praznika testirano svega 18.674, juče 53.606).

 

Juče su uradili 53.606 testova, pozitivnih je bilo 3.073 što čini 5.73%, 49 preminulih, 645 na inkubatoru. Preko 90 ljudi je na nekoj intubaciji van ICU jedinica jer nemaju više kapaciteta.

 

Poslali su i dramatičan apel privatnim lekarima da se jave u Covid bolnice jer im nedostaje preko 200 lekara raznih profila, jedva 50 se javilo. Neće grčki privatni lekar da rizikuje svoju zadnjicu, masa njih čak prakse mesecima drže zatvorene ili traže za prijem pacijenta taze brzi antigenski test (pola sata do sat), posebno zubari.

 

I, naravno, još uvek im ne pada napamet da neke prostore tipa sajmove pretvore u Covid bolnice (tek sad su počeli pojedine do sada "normalne" bolnice da prebacuju u Covid režim), a kamoli da po kineskom ili srpskom modelu neku bolnicu skarabudže na brzaka a tek ne da uvoze medicinsko osoblje kao Nemci. Pare od EU služe da pokriju donekle gubitke zbog ljutog lockdowna.

 

Imaju verovatno najbolje brojke u Evropi, ali u suštini ništa ni srednjeročno ne rešavaju (a kamoli dugoročno) i vrte se stalno u krug. Zategnu oštro, brojke padnu, otpuste malo, brojke skaču, i tako u beizizlaznom krugu.

 

Njima je jedina šansa masovna vakcinacija, a kako su svetski prvaci u antiwaxerstvu, bez prisile tipa otkaza za sve koji rade sa ljudima a ne žele da se vakcinišu, male šanse za to. Da podsetim, kod njih po nekom istraživanju ministarstva zdravlja iz januara 50% lekara i 60% sestara (onih, koji ne rade u Covid bolnicama) odbija vakcinisanje. Možda se to u međuvremenu malo propravilo.

Koliko u Grckoj ima stanovnika? Ako toliko testiraju, oni bi vec do sad svo stanovnistvo istestirali 

Link to comment
Share on other sites

Sve i da je vakcina obavezna.

Ostavimo po strani represalije.

U ovom trenutku bismo sad i odmah morali da imamo 8 miliona doza...kojih nema. Valjda je poenta u što kraćem roku sve vakcinisati da onih prvih 10% ne bi izgubilo vakcinalna AT. Rečeno- toliko vakcina odjednom nema.

Drugo, deca se ne vakcinišu. Ti malo slinavci su prenosioci, valjda smo oh zato povukli iz škola.

Treće, mi masovno vakcinišemo  sinofarmom, koga, videli smo kao i sputnik, eu ne priznaje. Šta reći glasačima, a primorao si ih?

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sinoc, telefonmom, razmenjujem utiske sa prijateljicom, ekonomistom u penziji, kaze da po navici prati neke podatke o trendovima u svetskoj ekonomiji. Kaze, po nekim podacima, svetski dug je 2020 bio veci nego tokom II Sv. rata, sad je oko 20 triliona dolara, novac nikad jeftiniji jer su kamate pale....pitam je sta ce se dalje desavati, kaze - slom, gori od velike depresije. A razgovor smo pocele komentarima o epidemiji, o antivakserima i njihovoj komociji i odsustvu volje da se vakcinisanjem zaustavi ovo unistavanje svetske privrede. Obe smo vakcinisane,  izbor vakcine zasnovan na traljavim argumentima, bukvalno, na casnu rec strucnjaka i strucnjaka, metod netipican za nasu generaciju ali smo ipak to uradile zbog nasih potomaka, zbog civilizacije kojoj pripadamo. Naravno da smo razgovor zavrsile uz smeh i konstataciju da nismo umrle na vreme pa sad mozemo samo da gledamo kuda svet ide i da se krstimo i levom i desnom rukom. 

  • Like 5
  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, shonke said:

Stvar je da u zemljama koje su dale pfizer starima u velikom procentu, smrti i hospitalizacije su u dramatičnom padu, u toj "uzrasnoj" kategoriji. A oni su prva linija onih koji su dobili (pričam za inostranstvo).

Za kineza i dalje ne znamo ništa osim onoga što rade Arapi a oni se sad igraju sa trećom dozom.

 

Mi smo dali dosta kineza ljudima ali nikom ovde nije palo na pamet da bi mogao da iskoristi priliku i uradi neko istraživanje efikasnosti i drugih statističkih podataka. Zašto bi? Ovde se ne zna ni birački spisak...

 

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

 

 

 

 

 

 

Jest, pa da se dobije efikasnost 33% kao u Peruu, to ne dobija izbore

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, McLeod said:

 

Kada cujem ovakve price za hirurge, licno me ne cudi uopste. Ogroman broj istih je narcisoidan zbog konstantne paznje koja im se poklanja u nasem "domacinskom" drustvu, a realno su automehanicari za ostale doktore, dodju na gotovo da te seku dok te anesteziolog odrzava u zivotu za to vreme.

 

Strucno znanje im je jako usko, cak i u njihovoj oblasti, dok im se ne skupi svita specijalista koji donose dijagnoze i bukvalno mu nacrtaju sta treba da radi nema nista, plus su mnogi u fazonu pusti ti to, da ja njega otvorim pa cemo da vidimo sta cemo da radimo (cuo svojim usima).

 

Uglavnom ce se i promovisati po medijima i pametovati oko stvari koje nisu iz njihove specijalnosti, pa tako imas Danicu Grujicic, onog Djukanovica iz Valjeva i slicne.

Kako kaže Bata Stojković u Sabirnom centru- medicina je hirurgija, sve ostalo je sudbina

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Verovatno treba sacekati kraj aprila da dobijemo jedan bas veliki korpus ljudi revakcinisanih Kinezom + 30 dana kako bismo imali neku jasniju sliku o delovanju, s tim da ce toplije vreme usporiti sirenje, sto mozda i nije lose da se da malo vazduha da ljudi razviju antitela.

Zasto mislim kraj aprila, pa da bi se istrosila i revakcina od ovih 500k doza sto je Psiho dobio za rodj, to je jos 250k ljudi.

Ako ti ljudi budu oboljevali cesce od ljudi koji su krenuli sa kinezom u januaru i februaru onda se antitela definitivno sporije grade.

Jos jednom, nismo mi imali izbor 3 miliona drugih vakcina ili milion i po kineza, milion i po drugih, nego to je sto je, pa bolje i ovako, jer mnogi ljudi ne bi nista dobili, a mozda ih i kinez sacuva od kiseonika.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Najbolja vakcina je dostupna vakcina, ja sam proveo dva meseca u vrlo bliskom kontaktu sa gomilom slinavaca, ne bunim se za Sinofarm, ali mi nije baš pravo da sada, kad je stigla i AZ, a nabaviće Šizoje još, nije od njegovih para pa da škrtari, odjednom su svi probirači, pa bi da im uđe, a da ne zaboli.

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...