Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

10 minutes ago, Clash said:

Virus i vakcina su izgleda postali prevashidno politicko pitanje, zatim ekonomsko a tek onda medicinsko.

I to u bas svakoj drzavi.

Drago mi je da polako uvidjate to.

 

Na nekoj emisiji ovde u Fr svako vece imaju flah back na desavanja u vezi covid-19 pre godinu dana. i kako su francuzi prepotentno pricali da je u italiji zdravstveni sistem losiji nego u francuskoj pa zato toliko zarazenih i umrlih, da se tako nest ne moze desiti u francuskoj. jako je zanimljivo gledati, i izjavr politicara, ministara nisu daleko od nesterovicevih

Edited by Tomiprunet
  • Like 6
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Eddard said:

150eur PCR, wtf?!?

 

8 hours ago, Angelia said:

Ovde to kosta samo ako hoces da platis da dobijes privatno. Inace idemo preko drzavnih besplatno.

I nema sertifikata, samo rezultat.


Kum u Čikagu platio 400$, posto je menjao let za 2 dana (plus je bilo izmedju božića i ng) nije mogao da čeka te besplatne.

A fora je sto, prema ovome sto je Zoe navela, ko dolazi iz USA dovoljan je Rapid test. U toj klinici rapid košta 250$ a PCR 400$, ali ne možeš da dobiješ samo rapid 😄

Tako da je morao da plati 400$

  • Tuzno 3
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Ridji said:

 


Kum u Čikagu platio 400$, posto je menjao let za 2 dana (plus je bilo izmedju božića i ng) nije mogao da čeka te besplatne.

A fora je sto, prema ovome sto je Zoe navela, ko dolazi iz USA dovoljan je Rapid test. U toj klinici rapid košta 250$ a PCR 400$, ali ne možeš da dobiješ samo rapid 😄

Tako da je morao da plati 400$

US aviokompanije ne prihvataju rapid takodje, tako da ako presedas negde neces uci na avion.

Kod nas PCr mozes da platis za 150$.

Ali da - besplatni nisu bas lepo rasporedjeni, pa ne mogu da se uvek koriste. Recimo neki ne rade vikendom i slicno.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Akiro said:

Interesantno, većina kandidata za vakcinisanje su bili mladi ljudi. Sem jednog para pravih staraca i naših malenkosti u "najboljim godinama", sve u tom trenutku bilo ispod 30. 


Ima dosta mladih koji se vakcinisu samo iz razloga da ne bi dosli u situaciju da ne mogu da odu na more

(ukoliko vakcina bude uslov za ulazak u većinu zemalja)?!

Totalno debilan razlog, ali opet barem bolje da se vakcinisu pa makar iz tako glupe i pogrešne pobude 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Angelia said:

US aviokompanije ne prihvataju rapid takodje, tako da ako presedas negde neces uci na avion.

Kod nas PCr mozes da platis za 150$.

Ali da - besplatni nisu bas lepo rasporedjeni, pa ne mogu da se uvek koriste. Recimo neki ne rade vikendom i slicno.

 

Oh boy.... 150 eura za Srbiju, pa 90 nazad, pa 150 eura za US, pa 150 (PCR) plus rapid za nazad...pa sve puta 2!

Al' nece me zaustaviti, sedim u kuci vec 4 meseca, sto je dosta - dosta je!

 

Dajte vise te covid pasose!

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Dolce gusto said:

 

To radi i win win,verovatno i tehnomanija. Sa jedne strane si u pravu ali sa druge strane radnici normalno dolaze na posao,po prici poznanika iz win wina,svi dolaze na posao. Zar nije rizik za njih isto?


Pa to je sad sve jedna ista firma 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Ridji said:


Ima dosta mladih koji se vakcinisu samo iz razloga da ne bi dosli u situaciju da ne mogu da odu na more

(ukoliko vakcina bude uslov za ulazak u većinu zemalja)?!

Totalno debilan razlog, ali opet barem bolje da se vakcinisu pa makar iz tako glupe i pogrešne pobude 

 

Evo ja se vakcinisem prvenstveno iz zdravstvenih razloga, ali ni finansijski momenat nije zanemarljiv....mada, kad bolje razmislim, najmanje me kosta d'umrem!

  • Like 2
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Sunshine State said:

 

Oh boy.... 150 eura za Srbiju, pa 90 nazad, pa 150 eura za US, pa 150 (PCR) plus rapid za nazad...pa sve puta 2!

Al' nece me zaustaviti, sedim u kuci vec 4 meseca, sto je dosta - dosta je!

 

Dajte vise te covid pasose!

Cekaj bre da i ja dodjem do vakcine (ili zaradim koronu :classic_biggrin:)....Jos oko 30k ljudi ispred mene...

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Angelia said:

Cekaj bre da i ja dodjem do vakcine (ili zaradim koronu :classic_biggrin:)....Jos oko 30k ljudi ispred mene...

 

Kad pre? Kad cu ja doci na red??

 

Nasla za moj county!

 

Phase 3 Begins April 

Ample Supply of Vaccine Availability

Vaccine Available to the General Public

Edited by Sunshine State
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Sunshine State said:

 

Kad pre? Kad cu ja doci na red??

 

Nasla za moj county!

 

Phase 3 Begins April 

Ample Supply of Vaccine Availability

Vaccine Available to the General Public

A mi jos ni 1A nismo dali....znas kad ce kod nas 3ca faza? Malo sutra :classic_biggrin:

Ili da ispravim izjavu, 30k ispred mene do dana kad cu moci da zakazem....a kad cu moci da zakazem je diskutabilno. Oni trenutno zakazuju prijavljene 18tog januara, to znaci cekanje 2 meseca minimum.

Jer kod nas nema ample supply

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, Ridji said:


Pa to je sad sve jedna ista firma 

 

Da, to je sada jedna firma, i imam poznanika koji radi tamo, i mogli su da biraju ko će da dolazi na posao, ko će raditi kod kuće ( on je IT sektor, ne znam da li to važi samo za njih ).

 

Dopuna: Mislim na Win Win- Tehnomaniju.

 

 

 

 

 

 

 

 

Edited by Devojka Luke Razića
dopuna teksta
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Jamesdin said:

Izrael i UK, su jedine drzave koje uvek imaju neki plan koji je dobar za njih. Ameri kasne, ali kad se zahuktaju... EU, nema ideju ni sta ce ni kako ce!

 

 

Kako da ima ideju kada se u njoj fkn Ursula Fon Der Lajen pita za bilo šta? I ne samo ona, dovoljno da pogledaš te face iz EU birokratije i da ti sve bude jasno...bitno da im kaplju platurine dok oni sastanče i snažno apeluju, gori su nego naš krizni štab, jbt.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/20/2021 at 5:00 PM, handys said:

 

Moja preporuka, da bi sacuvao jetru od dalje suplementacije, uzimaj vitamin D u tecnom obliku (kapi) i b12 u spreju. I jedno i drugo su neophodni za dobro funkcionisanje organizma.

 

Napokon sam se nakanio da odem do apoteke sa namerom da kupim.
Cena, prava sitnica - 2100RSD. Neka, nastavicu da se uzdam u cigare.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Citala ovaj update za vakcine koji sam dobila i sad pise da druga vakcina se zakazuje 28 dana nakon prve, prethodno je pisalo 21 dan. Inace nema flexibilnosti. Da li je to 28 dana zbog Moderne ili su rastegli i Pfizer, posto su to dve opcije koje daju kod mene.

Kazu i da od sutra Walmart pocinje da zakazuje u njihovim apotekama. Ha! Pa posle nek neko kaze da nema koristi od Walmarta :classic_biggrin:

Inace ima mesta koja daju J&J, tako pise, nije da sam otkrila da imaju termine, a nisam ni htela J&J. 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, RatzenStadt said:

Cena, prava sitnica - 2100RSD. Neka, nastavicu da se uzdam u cigare.

 

Bilo je dosta jeftinije kad sam nabavljao, doduse apoteka u koju idem, Baofarm, je jeftinija i od onog famoznog srbotrejda, ako se tako zove. Ali opet svasta je poskupelo zadnjih godinu dana, nemam bas uvid u sve (taj sprej dosta dugo traje).

ali ionako nista od navedenog nije u direktnoj korelaciji s virusom, vise da se malo pomogne imunitetu, sto sve moze i isranom. I taj b12 je u zivotinjskim proizvodima. Jedino sto pojedine klase antihistaminika i (mozda) metformin, sprecavaju apsorpciju.

 

Link to comment
Share on other sites

 
Kako da ima ideju kada se u njoj fkn Ursula Fon Der Lajen pita za bilo šta? I ne samo ona, dovoljno da pogledaš te face iz EU birokratije i da ti sve bude jasno...bitno da im kaplju platurine dok oni sastanče i snažno apeluju, gori su nego naš krizni štab, jbt.
Milka Planinc i patuljci iz predsedništva sfrj...

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Sunshine State said:

 

Oh boy.... 150 eura za Srbiju, pa 90 nazad, pa 150 eura za US, pa 150 (PCR) plus rapid za nazad...pa sve puta 2!

Al' nece me zaustaviti, sedim u kuci vec 4 meseca, sto je dosta - dosta je!

 

Dajte vise te covid pasose!

Gde se vracas? u Nemacku ili Holandiju?

Pisao sam u Februaru kad je bila prijateljica iz Nemacke, ona se prijavila za PCR test preko e-uprave ( bilo je poseban click za prijave ko ide u nemacku), i onda je PCR test bio besplatan. Proveri kako je sada., ako ima ta posebna prijava za Nemacku onda je i dalje verovatno besplatan PCR.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, kokodakalo said:

Apsolutno nisi u pravu. Recimo u jednoj Nemackoj u kojoj lekari mnogo naucnije pristupaju svom poslu vakcinacija ima veoma mnogo protivnika  to ne zbog navoda koje si ti napisao, vec iz cisto medicinskih razloga. Dosadasnja praksa, a takva je bila sa razlogom je da se svaki lek i vakcina moraju testirati duze, cini mi se najmanje tri godine, pre nego sto dobiju upotrebnu dozvolu. I to nije radjeno bez razloga. Svaki lek, pa i vakcina moze da ima kratkorocne, ali i dugorocne nus pojave i posledice. Neke stvari se mogu pokazati tek kasnije, kao sto se mnogo puta i desilo. Upravo zbog toga mnogi lekovi i jesu povucei iz upotrebe jer se godinama kasnije pokazalo da su stetni kako na pojedine organe tako i na celokupni organizam. Sadasnje vakcine su zbrzane i nedovoljno testirane. Jer cak i da su na samom pocetku pandemije otkrivene, a nisu, mogle su da se testiraju samo godinu dana, sto ce reci da su mogle da se pojave samo kratkorocne posledice a da pritom nije bilo dovoljno vremena da se ispitaju dugorocne, ako uopste postoje.

Recimo kineske vakcine deluju na osnovu starih metoda po kojim se u vakcinu dodaju male kolicine olova da bi se izazvala imuno reakcija i time ista postala efektnija. Medjutim nisu svi organizmi isti i kod nekih moze doci i do preterane imuno reakcije, sto opet moze dovesti do pojave autoimunih bolesti.

Da ne pricam o tome da su zapadne vakcine potpuno nova tehnologija i da kao takve nisu u dovoljnoj meri ispitane, tj. nije bilo vremena da se ustanovi da li uzrokuju neke dugorocne posledice i koje.

Sve u svemu, smatram za veoma, ali veoma neodgovorno, a pomalo i neotesano apelovanje na ljude da se vakcinisu, ali isto tako i da se ne vakcinisu.

Prosto svako treba na miru i u tisini sam da odluci sta mu je ciniti. Eventualno kroz razgovor sa najblizima. Prethodno upoznavanje sa cinjenicama se podrazumeva. Kao sto se podrazumeva da oni koji nisu upoznati sa detaljima ne treba da budu glasni.

 

8 hours ago, kokodakalo said:

Aluminijum tacnije 

https://vakcine.ba/sastav-vakcina/aluminijum-u-vakcinama-stetan-ili-ne/

https://nova.rs/magazin/zdravlje/da-li-je-opasan-aluminijum-u-kineskoj-vakcini/

A ja sa tobom nisam cuvao ovce da mi kazes da lazem. To u oboru iz kojeg si izasao. Druga stvar nigde nisam rekao da se neko ne vakcinise vec da smatram za izuzetno neotesano pozivati ljude da se vakcinisu ili nevakcinisu. Ne znam da li ne znas da citas ili ne mzes da razumes ali gore sve pise. Odluka treba da bude svacija licna stvar i niko pa ni ja a ni takav neotesanac kao ti nema pravo da tera i nagovara druge na bilo sta. Ko ti brani da se vakcinises. Uzmi i tri doze ako hoces, meni je svejedno. Ti bi trebalo da si imun vec nakon revakcinacije, sta te briga za one koji drugacije odluce. I za kraj daj mi jedan razlog da se vakcinisem, ao sam prelezao i imam antitela. Da se vakcinisem da bih dobio ono sto vec imam.

Sta mene zabole da li ces se ti vakcinisati ili ne tj da li si se vakcinisao ili ne. I sta tebe zabole da li cu ja ili ne. Moja stvar i sto se mene tice mozes da odjebes od moje odluke kako ti tako i svi drugi.

Nije tacno. Glavna zamerka vakcinama je da nisu prosle sve tri faze testiranja, a nisu jer jednostavno nije bilo dovoljno vremena. 

 

Ovde ću ti odgovoriti, jer ova diskusija svakako nije za KK CZ topik.

 

Bold1 Što se dugotrajnih posledica tiče. To ti se druže moj, kao i za svaki drugi lek ili med. sredstvo zove faza4 ispitivanja. Koja traje godinama, desetinama godina. Pa su eto tako sada posle toliko decenija provalili da acetilsalicilna kiselina (iliti aspirin) ima nusefekte koje nisu znali pre 50 i kusur godina. A popile se milijarde doza. To je medicina. U medjuvremenu je aspirin spasao milione zivota. Tako je i sa vakcinama. 

 

Bold2 je klasična antivakserska mantra gde se u istu ravan stavlja apel ljudi da se neko vakciniše i da se neko ne vakciniše. Izjednačavanjem ta dva, kod ljudi se stvara crv sumnje, rastu glupa i nepotrebna pitanja i eto novog antivaksera. Sam antivakserski pokret, recimo ova maloumna skotina od Dr Jovane ima identičan pristup koji si ti primenio sada. Nisam ja antivakserka ALI...pa onda krene. I gle čuda, bude zaslužna za epidemiju bolesti (morbila) koje smo iskoreni pre par desetina godina. A evo, prema vestima od pre par dana, morbile se vraćaju. Srećno roditeljima koji nisu decu vakcinisali jer, zaboga, imaju pravo na izbor između civilizacijkse tekovine i youtube-fejsbuk mantre. 

 

Što se tiče imunog odgovora na preležanu bolest i vakcinu, pa, ne moraš da budeš previše pametan pa samo da vidiš količinu antitela koje ostavlja preležan virus (čak i u težim oblicima pu pu pu) a koliko vakcina. Što bi ti antivakseri koje braniš rekli - pametnom dosta. 


Neotesano pozivati ljude da se vakcinišu u situaciji kada je vakcina zapravo JEDINI lek protiv ovog sranja sa kojim se borimo godinu i kusur? TO kažeš? 

 

Što se aluminijuma tiče, tu si naravno popušio najgoru antivaks priču i malo mi te već žao. Ajd što nije aluminijum nego aluminijum oksid, kao adjuvans, to na stranu. Ali da ne znaš da su maltene sve vakcine koje imaš u sebi i primio ih kao dete bile pravljene upravo sa tim adjuvansom, to samo govori koliko te čak ni ne zanima da se iscimaš oko nečega i raspitaš nego ti je lakše da popušiš od starta taj glupavi antivaks narativ (da druže, ti jesi antivakser, nazovimo stvari pravim imenima). Uostalom, eto ako se plašiš toga, primi mRNK vakcinu, tu nemaš Al2O3 pa nek ti je na veselje. A, da. Ne može ni ta vakcina, ona menja dnk, znam. Sorry. 

  • Like 14
Link to comment
Share on other sites

Mislim da se i vakcinasi mogu svrstati u istu grupu kao i antivakcinasi, potpuno ista mantra, jedni su za, jedni su protiv.

 

Zar su u Francuskoj svi antivakcinasi? u Nemackoj? Ako nisu zasto se ne vakcinisu? Zasto Merkel nece da se vakcinise? Sigurno ceka da dodje red na nju, aha da al malo sutra.

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, wrecktangle said:

Zato je Izrael to sto jeste. 🙂

 

Koliko vidim, kod njih se vakcinisalo oko 60% stanovnistva, sto opet ima veliki rezervoar za sirenja virusa, nisam siguran da im je pametno da se ponasaju kao mi u Srbiji do pre neki dan. Opet, dobar broj ljudi nosi maske, nisu bas svi izgubili iz vida koliko je situacija rovita.

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, NMX said:

Ajd što nije aluminijum nego aluminijum oksid, kao adjuvans, to na stranu

 

Da dodam da aluminijum nije cijanid pa da je samo dovoljno da se malo ubaci da napravi probleme.

Sta mislite da je u vazduhu koji udisemo? Hrani koju jedemo? Pa i vodi koju pijemo?

A drugo dezodoransi koje trosimo levo i desno takodje sadrze aluminijum.

A trece utvrdjeno je skorim studijama da aluminijum nije onoliko problematican kao sto se mislilo.

A cetvrto da li znate da samo 10% svih medicinskih tretmana ima replikabilnu potporu u kvalitetnim studijama. Ali bolje od toga nemamo trenutno.

A peto, sta god a radi minimalna kolicina adjuvansa (a nema sta da uradi), zasto se stalno potcenjuje sta radi virus?

I sesto, dve doze virusa su eliminisale long covid sindrom koji je jedna zena vukla osam meseci.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...