Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

3 hours ago, Likvi said:

Nemam dobre vesti.

Doktorka pulmolog, letos pneumonija, pozitivna.

Sada, opet pozitivna, temp.i dijareja.

Vakcinisana u fulu kinezom.

 

 

Da li ima ikakve šanse da doktorka sad prosto ima grip or smth?

 

Doktorka je. Kod nekog ko boravi u bolnicama u Srbiji u martu 2021 zaista nije teško "PCR testom utvrditi prisustvo korona virusa".

 

Edited by CheshireCat
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@n4l1m @urosg3 drugari, ja napisah sve kao i prošlog vikenda. Znači tržni centri, male radnje, kafići i šta je sve već bilo zatvoreno...niste valjda očekivali da će da zatvore fabrike i firme, pa to se neće desiti makar ljudi padali k'o u Vuhanu pre godinu dana. Valjda smo do sada apsolvirali to? Ili mora da se naglasi svaki put?

Edited by implant
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, John Terry said:

 

Dakle, tvoja ideja je dobra, ali uz dopunu PCR testa na virus pre vakcinacije. Ako je po mnogim istrazivanjima receno da je barem 40% zarazenih (a ranije je bila procena i svih 60%) asimptomatsko, logicno je da 22 osobe na tri miliona verovatno nisu znale da imaju virus u sebi.

 

 

 

Ideja je dobra. Ali-ono čuveno ali, da li bi to usporilo vakcinaciju? 

 

Ukoliko bismo svi radili analize+PCR test na virus, kada bi bili gotovi ti rezultati i kojim tempom bi išla vakcinacija? 

 

To je trebalo da se radi od početka. Npr- dobiješ termin za vakcinaciju, obaveste te 2-3 dana ranije..radiš PCR test, i ako je pozitivan ne možeš da ideš na punkt za vakcinaciju. 

 

Možda bi sada bio manji broj novoobolelih. Ne znamo koliko je ljudi bilo bolesno dok su čekali u redovima ispred Sajma.

 

I zanima me da li su zaraženi virisom dobili i neke druge vakcine, sem ove kineske?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, implant said:

@n4l1m @urosg3 drugari, ja napisah sve kao i prošlog vikenda. Znači tržni centri, male radnje, kafići i šta je sve već bilo zatvoreno...niste valjda očekivali da će da zatvore fabrike i firme, pa to se neće desiti makar ljudi padali k'o u Vuhanu pre godinu dana. Valjda smo do sada apsolvirali to?

Nikad se ne zna sa ovom KrŠ ekipom, ali bio si u pravu. Samo 3 vrste objekata otvoreno za vikend 🙂
Videćemo šta sve spada u tri vrste...

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

I zanima me da li su zaraženi virisom dobili i neke druge vakcine, sem ove kineske?

 

Sigurno je da ima zarazenih i od drugih vakcina, ali za to treba pratiti druge drzave, jer kod nas je dominantno ucesce u vakcinaciji kineska vakcina, pa je i normalno da se u apsolutnim brojkama najvise pojavi zarazenih nakon vakcinisanjem iste. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, CheshireCat said:

 

 

Da li ima ikakve šanse da doktorka sad prosto ima grip or smth?

 

Doktorka je. Kod nekog ko boravi u bolnicama u Srbiji u martu 2021 zaista nije teško "PCR testom utvrditi prisustvo korona virusa".

 

Direktno vest od moje imunološkinje koja je mikrobiolog i koja joj je radila pcr oba puta

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nešto nije u redu. Svi lekari i direktori se toliko upinju da kažu kako je apokalipsa pokrenuta a vesic goran i kompanija brane ekonomiju kao da nema sutra. Neko ovde mnogo laže.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, shonke said:

Nešto nije u redu. Svi lekari i direktori se toliko upinju da kažu kako je apokalipsa pokrenuta a vesic goran i kompanija brane ekonomiju kao da nema sutra. Neko ovde mnogo laže.
 

da nije uobičajeno preterivanje na obe strane pa razmak izgleda veći nego što treba?

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, John Terry said:

 

Jedan na 3 miliona doza. Bukvalno tako, nije 136k, gde si nasao tu brojku? U tekstu pise 22 slucaja tromba na 3 miliona vakcina. 1 smrtni slucaj i jos jedna embolija, ostalo laksi slucajevi.

 

A da je glupost, glupost je. Uzmi bilo kojih 3 miliona ljudi u intervalu od 3 meseca. Pomrece ne 1, ne 22 vec sigurno bar hiljadu ljudi.

 

 

 

Bad reading s moje strane, konstatovatoh ih kao mrtve. Samim tim (1/3.000.000) čitava priča postaje još besmislenija i poprima razmere bizarnog.

 

Sama pauza dok se ne nastavi sa vakcinisanjem prouzročiće u konačnici još nekoliko desetina do stotina smrti gledajući uzorak.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

 

Danas u 13 h: ulazim u frizerski salon, 4 zaposlenih stoji ispred tv i ne trepce, javlja se o zatvaranju za vikend, moj frizer izdaje uputstvo: 2 pripravnice uzimaju rokovnik i telefone u ruke i pocinju da otkazuju sve sto je zakazano za sutra odlaze se za iducu nedelju ili otkazuje do daljnjeg, slusam kako se devojke izvinjavaju, objasnjavaju, 2 musteije insistiraju da ih "nekako uguraju" do kraja dana.....

Kaze frizer da je tako od 6 Maja 2020, nejteze im pada to sto ne mogu da se drze dogovorenih rokova.

Kasnije, saznajem da niko u salonu nije bio bolestan a rade od 6 Maja 2020. "Izgibosmo od dezinfekcije, svi nosimo maske, provetravamo redovno....znam da su u gradu otvorena 4 nova, kompletno opremljena salona koja rade punom parom iako nemaju dozvolu, rade ilegalno. 

 

Zao mi je mog frizera i njegovih devojaka, godinama odlaze na usavrsavanje, donose nagrade, sticu nove sertifikate, salon je besprekorno uredjen i cist, ja sam danas uzivala medju njima i izasla podmladejna 20 godina. 

 

  • Like 6
  • Tuzno 3
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Pletilja said:

 

Danas u 13 h: ulazim u frizerski salon, 4 zaposlenih stoji ispred tv i ne trepce, javlja se o zatvaranju za vikend, moj frizer izdaje uputstvo: 2 pripravnice uzimaju rokovnik i telefone u ruke i pocinju da otkazuju sve sto je zakazano za sutra odlaze se za iducu nedelju ili otkazuje do daljnjeg, slusam kako se devojke izvinjavaju, objasnjavaju, 2 musteije insistiraju da ih "nekako uguraju" do kraja dana.....

Kaze frizer da je tako od 6 Maja 2020, nejteze im pada to sto ne mogu da se drze dogovorenih rokova.

Kasnije, saznajem da niko u salonu nije bio bolestan a rade od 6 Maja 2020. "Izgibosmo od dezinfekcije, svi nosimo maske, provetravamo redovno....znam da su u gradu otvorena 4 nova, kompletno opremljena salona koja rade punom parom iako nemaju dozvolu, rade ilegalno. 

 

Zao mi je mog frizera i njegovih devojaka, godinama odlaze na usavrsavanje, donose nagrade, sticu nove sertifikate, salon je besprekorno uredjen i cist, ja sam danas uzivala medju njima i izasla podmladejna 20 godina. 

 

E, meni je ovakvih zao..a da kada bi npr. zatvorili onu kozu od frizerke u mom mestu, en bi mi bilo zao..kad se setim letos, em me iznervirala za maske, em me jos i odrala, jer dugo nije radila..od tad se i sisam sam...

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, AgroLaki said:

Sigurno je da ima zarazenih i od drugih vakcina, ali za to treba pratiti druge drzave, jer kod nas je dominantno ucesce u vakcinaciji kineska vakcina, pa je i normalno da se u apsolutnim brojkama najvise pojavi zarazenih nakon vakcinisanjem iste. 

Ima naravno. Posebno posle prve doze, pa i smrtnih slučajeva, ali sve te brojke su očekivane, kod nekih vakcina više, kod nekih manje.

Bitan je broj hospitalizovanih posle druge doze, to treba pratiti.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Harmonika said:

E, meni je ovakvih zao..a da kada bi npr. zatvorili onu kozu od frizerke u mom mestu, en bi mi bilo zao..kad se setim letos, em me iznervirala za maske, em me jos i odrala, jer dugo nije radila..od tad se i sisam sam...

Mi se poklasmo oko mera a sustina je u kontroli kako se te mere primenjuju, koliko se postuju: koliko kvadrata moze da ima frizerski salon otvoren u privatnoj kuci ili stanu? Sigurno ne cca 100 kvadrata kao sto je salon u koji odlazim vec 20 godina, dakle, prostor je sigurno manji i ne kosta nista. I taj ilegalni salon radi mimo odredjenih mera, zene se okupljaju, ceka se na red....i ceo grad zna da se to desava i nikom nista. Sta rade lokalne trzisne inspekije, sta radi komunalna policija, zasto ne proveravaju glasine, zasto ne izricu kazner? em bi punikli budzet, em bi se ljudi manje zarazavali. Dakle, nije sve do nas, gradjana, ima nesto i do drzave. 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, shonke said:

https://www.blic.rs/vesti/drustvo/iza-kulisa-kriznog-staba-ana-brnabic-je-iznela-svoj-predlog-a-dr-kon-je-bio-ostriji/xvj1wrl

Xaxaxxa, kon je oštro tražio 14 dana, premijerka nije dala pa su se našli na njenom predlogu i bila je dobre volje pa su i petake-osmake poslali kući.

Krpa od čoveka.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

Bila je dobre volje, divno kako je to romantično 🙂

  • Like 1
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, shonke said:

Dobro to sam ja dodao, nije baš da to piše ali tekst tako 'zvuci'.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

Ma to pokazuje cela "epidemiološka borba" zavisi od dobre/loše volje Vođe. Gde su mu hiljade i hiljade respiratora koje će lično da donese kad sedne u avion. I da vidim ko će da ga spreči

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ovi moji profilaktičari po poslu su po prvi put nezadovoljni lockdown-om. Dobili su lockdown, a nešto nisu happy kao prošli put. Hmm, pokušavam izvučem iz njih razlog što se nezadovoljni, a dobili su mnogo. Radnje ne rade, deca ne idu u školu a opet nezadovoljni.
Svaka čast Vučiću uspeo je da su svi nezadovoljni, i profilaktičari i realisti i denialisti. Nije malo.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, urosg3 said:

Ovi moji profilaktičari po poslu su po prvi put nezadovoljni lockdown-om. Dobili su lockdown, a nešto nisu happy kao prošli put. Hmm, pokušavam izvučem iz njih razlog što se nezadovoljni, a dobili su mnogo. Radnje ne rade, deca ne idu u školu a opet nezadovoljni.
Svaka čast Vučiću uspeo je da su svi nezadovoljni, i profilaktičari i realisti i denialisti. Nije malo.

I moje komsije u Tavankutu nezadovoljni zbog zakljucavanja, kako prosli vikend tako i sada. kazu oni su prelezali, nek zatvore ove koji nisu.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

I moje komsije u Tavankutu nezadovoljni zbog zakljucavanja, kako prosli vikend tako i sada. kazu oni su prelezali, nek zatvore ove koji nisu.

Ovi profilaktičari su bili happy prošli vikend, sad nisu 😞 A ista meta isto odstojanje, ne kapiram najbolje. ALi uporan sam izvučiću iz njih

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, urosg3 said:

Ovi moji profilaktičari po poslu su po prvi put nezadovoljni lockdown-om. Dobili su lockdown, a nešto nisu happy kao prošli put. Hmm, pokušavam izvučem iz njih razlog što se nezadovoljni, a dobili su mnogo. Radnje ne rade, deca ne idu u školu a opet nezadovoljni.
Svaka čast Vučiću uspeo je da su svi nezadovoljni, i profilaktičari i realisti i denialisti. Nije malo.

 

Mi "profilaktičari" inače obožavamo ovo stanje, prosto mi je super da mi dete propušta deo detinjstva i da ne mogu nigde opušteno da izlazim i viđam ljude. Baš je super kad je pust grad i tako to. Šta ti je ovo trebalo? Fora ti je na nivou : "ma znam ja Uroše, tebi se ide na koncert Dženana Lončarevića pa si zato protiv lokdauna", niđe veze.

Edited by implant
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...