Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

3 hours ago, Devojka Luke Razića said:

@Angelia Mama ima 68 godina, opcije su Fajzer i Sputnik, tako smo stavile za obe. Živimo na granici Voždovca i Zvezdare, i stavila sam 29.01. opciju DZ Voždovac...Prvi put je bio DZ Zvezdara. 

 

Ne znam, mozda su sticajem okolnosti imali Pfizer kad je bio red za tatu, ali za sada mamu ne zovu. Mama je otisla s njim, i pitala jer moze i ona da dobije vakcinu i rekli su ne. Rekli su da spiskovo dobijaju "odozgo", moji su striktno protiv kineske i ruske vakcine, kao i ja generalno, ali mama je u rizicnoj grupi, tako da sedimo i cekamo.

 

Ja sam danas dobila od nase "opstine: da se prijavilo oko 153k, oni su za sada dali oko 60k vakcina, tako da sad barem znam da sam na nekom spisku. Ovde ne biras vakcinu ali koliko vidim daju Modernu.

Link to comment
Share on other sites

"Ja bih ovo, ne bih ono, ja bih ovde, ne bih onde, ja bih mamu, ne bih mamu, mama bi, mama ne bi, šta da radim, šta da radi mama, šta da ne radim, šta da ne radi mama, ja napisala, nisam napisala, oću fajzer neću Sputnjika, oću sputnjik neću Kineza, dal da dodam, dal da oduzmem, jesu zvali, nisu zvali, oće zovu, neće zovu..."

Alo devojko, da sam Luka Razić odavno bih si pucao u glavu.

Do sad si 47 puta mogla sa mamom "na bombaka" da odeš da se vakcinišeš. Zoveš taksi / sedneš u kola i pičiš.

Koja vakcina?
Bilo koja, jebote, jel nekom nešto fali? Na licu mesta bi te sve ispitali - šta pijete, šta ne pijete, od čega bolujete, od čega ne bolujete, itd...

Sent from my phone using their app

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Cyrus Smith said:

Stigao poziv za vakcinaciju za oca koga sam jedva ubedio da ga prijavim. Sutra predveče. Danas je čuo da su rođaku odbili kada su čuli da je imala penicilinski šok. Imao je i on jednom tako da za sada stoji da neće da ide. Jel zna neko da li je to problem, pošto ovde ne prima antibiotik? Ako ne treba da ide ili ne bude hteo jel treba da odem sutra ujutro tamo da javim da neće doći ili oni već imaju uračunat određen procenat koji se neće pojaviti pa nema potrebe?

Moja gospodja je isto imala reakcuju na hemomicin i odbili su da je vakcinisu. Onda smo otisli privatno kod alergologa koji je pregledao i dao potvrdu da moze da se vakcinise. Primila vakcinu pre desetak dana i sve je ok.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, shonke said:

Suprugu sam prijavio pre dve nedelje. Opcija je bila sve sem sputnik. Nisu je još uvek zvali. Juče kaže da joj promenim prijavu i dodam i sputnik. Uradio tako. Danas razmišljam kako oni prave listu i sad se kajem jer ne znam.da li je sad njen jmbg otišao nizbrdo na listi. Još gledam na vestima kako pakuju još pola miliona kineske u air Srbiju... Tašta (65+ a živi blizu PK) je pre dve nedelje isto prijavljena i dobila sutradan sms i email da dođe. Opcija je bila sve vakcine a primila je kinesku.
U petak idem po drugu dozu na sajam pa cu da povedem I ženu, možda nekako je ubacim tamo...

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

 

Ja sam primio još 23.01. prvu dozu kineske, ali me nikada nisu zvali, nego sam se prošvercovao uz ženu. Nju su zvali, pa sam ja samo ušao sa njom u halu 11 na Sajmu kad joj je bio termin. Niko me ništa nije pitao. Sad u subotu oboje treba da primimo drugu dozu, mada nas još nisu zvali. Tako da povedi ženu obavezno, mada ako prima prvu dozu, a ti drugu, verovatno nećete biti u istim halama... Treba probati u svakom slučaju...

Link to comment
Share on other sites

Ja sam primio 22.1. I ušao na sajmu u halu 11 jer tih dana su puštali sve koji prođu pored sajma da se vakcinišu. Posle je to ukinuto.
BTW, malopre mi stigao poziv za revakcinaciju za sutra (21. Dan je sutra). Sms I email sam dobio. Očekuj verovatno sms i email sutra za termin prekosutra.

Vodim sutra I ženu i reci cu da je izgubila telefon [emoji28].

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

Zarazili su mi se otac i sestra koronom, pa bih hteo da se konsultujem sa kolegama forumasima da li su negde procitali kada je adekvatno voditi ljude na CT skener pluca?

 

Otac (koji ima 70 godina) mi je prve simptome osetio nedelju uvece, a u ponedeljak ujutru je bio kod lekara i tada mu je dijagnostifikovana korona. On je srecom primio kinesku vakcinu (27. januara) i koliko vidim nema neke jake simptome. On od utorka ni nema temperaturu, niti je izgubio culo mirisa, jedino sto vidim da je promukao.

 

Sa sestrom mi je malo komplikovanija situacija jer ona nije primila vakcinu (cekala fajzer), jer je ona prve simptome osetila juce i radili su joj antigenski test koji je negativan, ali doktorka je ubedjena po rezultatima krvi da je pozitivna, pa su joj uradili i PCR test koji cekamo. Njoj se od tada podigla temperatura na 38.5, pa se malo brinem, jer ima probleme sa secerom sto je stavlja u rizicniju grupu.

 

Da li ste negde citali kada je adekvatno odvesti nekoga na CT skener posto se bojim da ne odu prerano, a sa druge strane da ne odu prekasno?

Link to comment
Share on other sites




Da li ste negde citali kada je adekvatno odvesti nekoga na CT skener posto se bojim da ne odu prerano, a sa druge strane da ne odu prekasno?


Onda kada razviju plućne simptome, ne ode to svakom na pluća i nema potrebe da se kod svakog radi CT. Najbolji pokazatelj je saturacija kiseonikom, kupi onaj mali pulsni oksimetar pa nek mere svaki dan, ako padne blizu 90 onda treba tek da se zabrineš. Takođe, veoma lako zamaranje, plitko i brzo disanje su pokazatelji da se razvija Covid pneumonija. Obično se dešava u drugoj nedelji bolesti. Ali prvo polako, bez panike, ne mora uopšte da dođe do toga.
  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, fancy said:

"Ja bih ovo, ne bih ono, ja bih ovde, ne bih onde, ja bih mamu, ne bih mamu, mama bi, mama ne bi, šta da radim, šta da radi mama, šta da ne radim, šta da ne radi mama, ja napisala, nisam napisala, oću fajzer neću Sputnjika, oću sputnjik neću Kineza, dal da dodam, dal da oduzmem, jesu zvali, nisu zvali, oće zovu, neće zovu..."

Alo devojko, da sam Luka Razić odavno bih si pucao u glavu.

Do sad si 47 puta mogla sa mamom "na bombaka" da odeš da se vakcinišeš. Zoveš taksi / sedneš u kola i pičiš.

Koja vakcina?
Bilo koja, jebote, jel nekom nešto fali? Na licu mesta bi te sve ispitali - šta pijete, šta ne pijete, od čega bolujete, od čega ne bolujete, itd...

Sent from my phone using their app
 

 

I @fancy po tebi, ja treba da prestanem da pišem ovde, zar ne?

 

Stavi me na ignore listu ukoliko ti se ne dopadaju moji postovi.

 

Svi na ovoj temi pišemo o svemu, vidiš i sam ako pratiš temu.

 

Postoji razlog zbog koga nisam išla na Sajam kada su mogli da se svi vakcinišu, bez poziva. Nemam nameru da objašnjavam koji je razlog.

 

Takođe nemam nameru da ti ponovo repliciram. Stavljam tačku na svaku dalju diskusiju sa tobom.

 

 

  • Like 4
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Eddard said:


 

 


Onda kada razviju plućne simptome, ne ode to svakom na pluća i nema potrebe da se kod svakog radi CT. Najbolji pokazatelj je saturacija kiseonikom, kupi onaj mali pulsni oksimetar pa nek mere svaki dan, ako padne blizu 90 onda treba tek da se zabrineš. Takođe, veoma lako zamaranje, plitko i brzo disanje su pokazatelji da se razvija Covid pneumonija. Obično se dešava u drugoj nedelji bolesti. Ali prvo polako, bez panike, ne mora uopšte da dođe do toga.

 

 

Hvala puno na savetu. Kupio sam taj mali pulsni oksimetar juce i saturacija kiseonikom im je oboje dobra (od 97 do 99).

 

Inace, meni su se roditelji  vakcinisali 27. marta i zive u kuci sa sestrom koja se nije vakcinisala. Otac za sada ima bas laksi oblik, dok majka nema apsolutno nikakve simptome. E sada, ne znam da li je ovo slucajnost ili im je organizam uspeo da stvori za vreme izmedju prve vakcine i infekcije koronom antitela, ali sada shvatam koliko je bitno vakcinisati i dobiti neku zastitu, nego tvrdoglavo cekati samo odredjeni tip vakcine i maksimalno izlagati sebe. Pa makar to bio i samo placebo efekat.

 

Ja sam se danas revakcinisao (mada ja inace ne zivim sa njima, pa sam se pre neki dan vratio zbog trenutne situacije) i isto nemam nikakve simptome.

Link to comment
Share on other sites

 
I [mention=230]fancy[/mention] ...
Postoji razlog zbog koga nisam išla na Sajam kada su mogli da se svi vakcinišu
...


Relax girlie, samo ti želim da se vakcinišeš što pre i nadam se da razlozi za neodlazak na Sajam ne važe i za Belexpocentar [emoji106]

 
...
Stavljam tačku
...

...


To je to , vidiš kako možeš da zračiš odlučnošću [emoji123][emoji123][emoji123]

Sent from my phone using their app

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Malopre prolazio kroz V Stepe, posledično Kovid ambulanta. Dosta je gužva. Napolju je baš hladno, ljudi sede u onom šatoru, tuga jedna kako taj zdravstveni sistem, kojeg treba da štitimo, pa i kockanjem sa budućnošću društva koje poznajemo ne može da obezbedi da pacijenti čekaju pregled u toplom je izvan razumevanja.
kako ona grupa "Ujedinjeni protiv Kovida" ume da bude glasna i odlučna kad treba neki segment društva zatvoriti, a ni reč da kaže o očiglednom i lako rešivom problemu, eto ne znam šta da mislim.
Ljudi čekaju napolju, na minusu, pod temperaturom, vetar šiba, pada kiša i sneg. Pa prokleti bili.

  • Like 3
  • Tuzno 3
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, urosg3 said:

Malopre prolazio kroz V Stepe, posledično Kovid ambulanta. Dosta je gužva. Napolju je baš hladno, ljudi sede u onom šatoru, tuga jedna kako taj zdravstveni sistem, kojeg treba da štitimo, pa i kockanjem sa budućnošću društva koje poznajemo ne može da obezbedi da pacijenti čekaju pregled u toplom je izvan razumevanja.
kako ona grupa "Ujedinjeni protiv Kovida" ume da bude glasna i odlučna kad treba neki segment društva zatvoriti, a ni reč da kaže o očiglednom i lako rešivom problemu, eto ne znam šta da mislim.
Ljudi čekaju napolju, na minusu, pod temperaturom, vetar šiba, pada kiša i sneg. Pa prokleti bili.

 

Tu se opet vracamo na sistem testiranja i pregleda koji je, cini se, jedinstven za Srbiju. Ako su vec resili da rade tako kako rade (pregledaju sve pozitivne i sve sa simptomima) onda bi trebalo ljudima organizovati humanije uslove, pogotovo sad kad stizu jos hladniji dani.

 

Evo kako se testira u Holandiji - nema satora i sedenja, jer ne idu svi koji se testiraju kod lekara, kao tu (dosadih samoj sebi pisuci to). Nema kontrole posle 7 dana, nema lekarskih pregleda svakog pozitivnog:

 

spacer.png

 

Dodjes tu u vreme koje si rezervisao za testiranje, zines, uzmu test, jave ti na SMS/email kakav je rezultat i ako si pozitivan napisu:

 

"Beste, De SARS-CoV-2-Rapid test met Id: 50023763 is POSITIEF. Positief betekent helaas dat u op het moment van de test wel Corona heeft. U moet in ieder geval in isolatie: blijf thuis neem de hygiënemaatregelen in acht en houd afstand tot uw huisgenoten."

 

"Poštovani, SARS-CoV-2-brzi test sa Id: 50023763 je POZITIVAN. Na žalost, pozitivno znači da imate Coronu u vreme testa, ali u svakom slučaju morate biti izolovani: ostati kod kuće, poštovati higijenske mere i držati se podalje od svojih ukućana."

 

Informisete se na website-u o tom sta da radite ako vam je bas lose. Otherwise, cekate da prodje.

 

Ne sedite nigde na vetru i kisi 😞

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, urosg3 said:

Malopre prolazio kroz V Stepe, posledično Kovid ambulanta. Dosta je gužva. Napolju je baš hladno, ljudi sede u onom šatoru, tuga jedna kako taj zdravstveni sistem, kojeg treba da štitimo, pa i kockanjem sa budućnošću društva koje poznajemo ne može da obezbedi da pacijenti čekaju pregled u toplom je izvan razumevanja.
kako ona grupa "Ujedinjeni protiv Kovida" ume da bude glasna i odlučna kad treba neki segment društva zatvoriti, a ni reč da kaže o očiglednom i lako rešivom problemu, eto ne znam šta da mislim.
Ljudi čekaju napolju, na minusu, pod temperaturom, vetar šiba, pada kiša i sneg. Pa prokleti bili.

Pa zima je, takvo godisnje doba je 😃

  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Sunshine State said:

Informisete se na website-u o tom sta da radite ako vam je bas lose. Otherwise, cekate da prodje.

 

Ne sedite nigde na vetru i kisi 😞

Zaista ne znam kako to Dačevi u stvari mogu da hendluju, ovdašnje iskustvo je - drugačije. Staneš lepo u red i čekaš 🙂

Ja te ljude razumem, što moraju da čekaju, nije šala, uz ovakvu histeriju zadnjih godinu dana - pa hej baš treba ozbiljne volje uložiti da ostaneš hladne glave, da se smiriš, poslušaš svoje telo i šta ti poručuje,

Nemam još ličnog iskustva, kad dođe vreme imaću mišljenje. Ali mene živog Kovid ambulanta neće uhvatiti 🙂

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

@Sunshine State Kod vas je organizacija odlična. Ovde nemaju svi automobile, u ambulante ih neko dovozi, ili dolaze prevozom ili taksijem. 

 

I ukoliko bi mogli da se testiraju oni koji dođu automobilom-taksijem..ovde je organizacija komplikovana.

 

Ovo sa šatorima je pomalo bezveze. Nemaju svi koronu, ali je praksa od prošle godine da svi sa respiratornim infekcijama idu u kovid ambulantu.

 

Sestričinu su pre dve nedelje šetali, od DZ do kovid ambulante i nazad i radili su joj brzi test- negativna na koronu. Imala je anginu i dobila je lekove. Ozdravila je. 

 

Srećom, nije bilo mnogo gužve pre dve nedelje.

 

Ne znam da li mogu u tim šatorima da se zaraze oni koji nemaju koronu..ne verujem da postoji neophodna distanca kada je šator pun ljudi. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

@Sunshine State Kod vas je organizacija odlična. Ovde nemaju svi automobile, u ambulante ih neko dovozi, ili dolaze prevozom ili taksijem. 

 

I ukoliko bi mogli da se testiraju oni koji dođu automobilom-taksijem..ovde je organizacija komplikovana.

 

Ovo sa šatorima je pomalo bezveze. Nemaju svi koronu, ali je praksa od prošle godine da svi sa respiratornim infekcijama idu u kovid ambulantu.

 

Sestričinu su pre dve nedelje šetali, od DZ do kovid ambulante i nazad i radili su joj brzi test- negativna na koronu. Imala je anginu i dobila je lekove. Ozdravila je. 

 

Srećom, nije bilo mnogo gužve pre dve nedelje.

 

Ne znam da li mogu u tim šatorima da se zaraze oni koji nemaju koronu..ne verujem da postoji neophodna distanca kada je šator pun ljudi. 

 

 

Mescini da bi ti da te nesto ubode.

Sram bilo onoga ko pomisli nesto lose.:s_d:

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...