Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

6 minutes ago, CheshireCat said:

 

Hvala na sumarizaciji :classic_biggrin:.

 

Moj problem i jeste u quotovanom delu, ne mislim da nam Gejc ubacuje licence za Win 10 :classic_biggrin:.

 

Pa pazi ovako: svako ce da odvaga svoje rizike.

 

Trenutno: prvi koji se vakcinisu su oni koji imaju ogroman rizik od inficiranja corona virusom, Lauterbach u svom twitu kaze da je to grupa u kojoj ce 1 od 10 slucajeva da umre ako se zarazi. Dok se svi oni vakcinisu imacemo vise podataka (od pracenja probanata i prirodno inficiranih koje i dalje traje) koji ce i manje rizicne grupe da ubedi da je pametno vakcinisati se. Tj. vremenom cemo dobiti dovoljno informacija i odgovore na vecinu pitanja na koja u ovom trenutku naucnici jos uvek nemaju odgovor.

 

 Pri svemu ovome treba uzeti u obzir i mutacije virusa. Evo ova iz Juzne Afrike izgleda da je opasnija i za mladje ljude. Sve u svemu, pustiti da se imunitet stekne zarazavanjem je suludo - time se daje vise vremena i prostora virusu da mutira i postane opasniji.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Mada su to podaci za Božićni dan sa verovatno manje testova (umesto preko 20.000 vikendom uobičajeno bude 10.000-12.000 testova), Grčka je u zadnja 24 sata pala na 262!!!!! novozaraženih uz 46 smrtnih slučajeva i 473 intubiranih. The European Surveillance System (TESSy) je kalsifikovao u svojoj bazi podataka Grčku sada u zelenu zonu, odnosno jednu od zemalja sa najmanjom ratom pozitivnih u EU. Procenat pozitivnih među testiranima je pao ispod 4% (Grcima je još uvek deklarisani cilj ispod 2%) i imaju manje od 25 slučajeva na 100.000 stanovnika.

 

Naravno, Grci su to postigli malkice fašističkim sprovođenjem mera, kojih se Kon i Janković ne bi postideli. Na Božićni dan je bilo preko 5.000 pandura na ulicama, kao da se spremaju za masovne demonstracije, a kontrola je bila potpomognuta helikopterima i dronovima. U pratnji tužioca grčka policija je imala pravo da uđe u privatne stanove da kontroliše da li je prisutno više od 9 osoba, koliko je maksimalno dozvoljeno. U slučaju nepoštovanja mera kazna za domaćina je 3.000 Eura a za prisutne goste po 300 Eura. U slučaju da je takav skup rezultovao infekcijom i/ili smrtnim slučajem, dodatne drakonske kazne su na tapetu. Da bi se ispunio uslov tužioca u pratnji pandura, mora da postoji osnovana sumnja, znači ako nije baš besna žurka u toku koja se čuje na kilometar, potrebno je da komšija obavesti policiju o sumnji na više od devet ljudi kod komšije. Koliko je takvih kontrola ili kazni realno bilo nije objavljeno, ali sama pretnja biće da je delovala. Policija je postavila blokade na svim glavnim ulicama u velikim gradovima i patrolirala motorima i kolima svim ulicama, te su se postavili oko trgova, crkvi, metro stanica, etc, bilo gde, gde bi narod eventualno mogao da se okuplja. Ukoliko se na kraju konstatuje da se narod osetio malo slobodnijim, za Novu godinu mere i kontrole mogu biti i pooštrene. Vesti sada zbog Božića nisu sasvim potpune i ažurne, tako da ćemo narednih dana videti, šta je stvarno bilo. Verovatno je uglavnom sve prošlo u redu i miru jer se grčki panduri ne šale. Na pendreku, suzavcu, vodenim topovima i, ponekad i neosnovanim, kaznama su veoma laki. Da narod, koji je inače takođe veoma lak na makljanju sa policijom, molotovljevim koktelima, kamenicama i paljenju automobila, ne reaguje znači da većinski smatraju mere (donekle) opravdanima i da su prilično preplašeni od Corone. U svakom slučaju evidentno je da krizni štab i vlada ne veruju sopstvenom narodu.

 

I pored sada već idealnog pada broja novozaraženih, za sada nema popuštanja mera na vidiku izuzev što će od 8. januara škole za sve uzraste proraditi. Maloprodaja sem hrane, kafane, etc, verovatno i dalje niente. Tri dana pre sedmog januara će krizni štab razmatrati kako dalje. O tržnim centrima kao kod nas kod Grka nema ni govora a posebno ne o organizovanim novogodišnjim proslavama. Ovi, dok ne padnu ispod 2% novozaraženih neće popustiti. Pretpostavljam da čekaju i da broj intubiranih padne ispod 200. Moguća su neka manja popuštanja na regionalnom nivou od 7. januara.

 

U međuvremenu im stiglo baš juče na Božićni dan prvih 9.750 Pfizerovih vakcina i 27. kreće vakcinisanje.

 

Sva sreća da kod nas na selu stvari izgledaju malo drugačije. Za dva meseca, koliko već blizu traje lockdown, smo ukupno videli dva patrolna vozila i nijednu kontrolu.

 

 

 

 

  • Like 6
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Mislim da nece biti nista od vakcine i imuniteta, evo ovaj novi soj, vakcina nece biti korisna. Nosit cemo mi maske jos dugo i imati mere.

 

Slaviša, molim te, nemoj da širiš pesimizam. 🙂 

 

4 hours ago, ras kass said:

Pa dobro u Srbiji mala vajda od vakcina. Inace je trebala da pocne u ponedeljak ali je naravno zbrzano da bi zvalonja i cale mogli da pricaju o Srbiji koja vakcinise pre EU.

 

Pomocnik Djevrek kaze skoro spremni smo za vakcinaciju, obucicemo kadar da vakcinise. Znaci spremni smo za ligu sampiona, naucicemo igrace kako da sutiraju loptu.

 

Evo sad stize milijon u januaru. Niti se zna od koga, niti koliko je naruceno, niti ima plan vakcinacije. 16k ce stizati valjda nedeljno od Fajzera, puta 4 sedmice to vam je milion doza u januaru.

 

Ne volim Zvončicu, ne volim KŠ, ne volim sns i neću da ih branim. 

 

Sekretar Đevrek daje izjavu koja je suprotna izjavi ostalih iz KŠ. Niko sem njega nije spominjao tu obuku.

 

A za ovo boldovano..pre neki dan sam čitala izjave članova KŠ i valjda je i Čale rekao ( rekla ) isto- da je plan napravljen. Prvo će vakcinisati korisnike staračkih domova, pa zdravstvene radnike i one koji imaju 65 + i zatim sve ostale ( tako sam razumela ).

 

Stižu Fajzerove vakcine, biće sigurno odobrena i Sputnjik V vakcina a verovatno i kineska i ona Astra Zeneka..

 

Čak je Zvončica spominjao i vakcinu Moderna..ali njemu stvarno baš ništa ne verujem. I kada bi sada rekao da je noć, morala bih da pogledam kroz prozor i sama se uverim da je noć.

 

4 hours ago, ras kass said:

Sa anketiranjem krecemo u januaru, otvara se call centar.

 

Mala dopuna- otvoriće i call centar ali i online prijavljivanje zainteresovanih za vakcinaciju.

Link to comment
Share on other sites

http://rs.n1info.com/Vesti/a687775/Dr-Milos-Babic-iz-San-Dijega-Svi-ce-na-kraju-morati-da-biraju-vakcina-ili-virus.html?fbclid=IwAR2UlrS6toEqDUOLitBEE5AmmrGdByvaP7dWtRhtouTHnZ2EqP1uP9k909s

Razumela, povlacim odluku da me RNK vakcina nece videti. 

Ne uspevam da nadjem validne podatke o kontraindikacijama, da li onkoloski pacijenti smeju da prime bilo koju od aktuelnih vakcina. Verovatno da ta grupa pacijenata jos nije istrazivana i to je sasvim u redu, treba sacuvati zdrave ljude. 

Edited by Pletilja
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cuo sam se sa bratom, pitam kako je bilo za Badnje vece i Bozic. Kaze bilo je ok, dosla je suprugina mama i brat na Badnje Vece a i na Bozicni rucak. Bratu je to bio 9-10 dana od simptoma, a suprugi 12-13 dan. Naravno niko nije nosio maske. Sad cekam jos dva dana da vidim da li ce i mama dobiti simptome. Za sada je ok. Brat je mislim vec prelaezao koronu letos. Bio je sam kuci mama je bila 2 nedelje u vikendici na Dunavu. 

Od prijatelja cija je supruga medecinska sestra i pozitivna vec 3-4 dana od ostalih 3 u kuci niko nije zarazen. Kao ni od Ujne sin nije zarazen.

Od cega zavisi? ti ljudi su u svakodnevnom kontaktu i zajedno u prostorijama koje se slabo provetravaju. 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Devojka Luke Razića said:

Čak je Zvončica spominjao i vakcinu Moderna...

 

Mislim da su na Modernu mislili onda kada su pricali da im je jedna kompanija saopstila da ce moci da nam isporuci vakcinu tek krajem 2021...Posle je i OnO® pricala kako ce pokusati da naprave dogovor i sa Modernom.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Pletilja said:

http://rs.n1info.com/Vesti/a687775/Dr-Milos-Babic-iz-San-Dijega-Svi-ce-na-kraju-morati-da-biraju-vakcina-ili-virus.html?fbclid=IwAR2UlrS6toEqDUOLitBEE5AmmrGdByvaP7dWtRhtouTHnZ2EqP1uP9k909s

Razumela, povlacim odluku da me RNK vakcina nece videti. 

Ne uspevam da nadjem validne podatke o kontraindikacijama, da li onkoloski pacijenti smeju da prime bilo koju od aktuelnih vakcina. Verovatno da ta grupa pacijenata jos nije istrazivana i to je sasvim u redu, treba sacuvati zdrave ljude. 

Koliko vidim na CDC sajtu, onkoloski pacijenti mogu da prime vakcinu ali je pitanje da li ce organizam da da dobar imuno odgovor. Vakcinu ne treba da prime samo oni koji imaju neku kontraindikaciju na neku element vakcine. I ja sam probao da nadjem tu listu kontraindikacije.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, ras kass said:

https://www.reuters.com/article/ukDomestic/idUSKBN2900KP?il=0

 

Lepe vesti. Krece i Astra Zeneka. 

 

Pascal Soriot, chief executive of AstraZeneca, told the Sunday Times: "We think we have figured out the winning formula and how to get efficacy that, after two doses, is up there with everybody else.

"I can't tell you more because we will publish at some point."

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nemojte imati sumnje da li će pustiti NG...naravno da hoće, pa krčkanje do božića pa od 10.01 opet po 7-8k novih dnevno.

 

A evo nam i kovid elite. Sanja fuckin' Marinković i kovid elita. Sa sve Minjom sa N1, jebem im svima mater. 

 

EqOvUIRXIAEs2KR?format=jpg&name=large

 

Pa onda kad su je razapeli:

 

EqOvT1xXIAAkXLF?format=jpg&name=large

 

Samo je dovoljno glupa da ne provaljuje da se liku na slici gore vidi sat i da je prošlo 9. Mislim, nebitno. Jebena muzika u kafani, orkestar, 9 uveče...i na sve to KOVID ELITA (valjda su preležali svi ili šta već, što stvar čini gorim jer šta to znači, ko nije preležao ili je ne daj bože umro nije baš elita?). Pa pička vam bre materina bezosećajna i sebična. 

 

Kon sada ima poslednju priilku da ono malo časti što mu je ostalo (ako je ostalo) pokaže i ode iz KŠ. Samo svi znamo da se to neće desiti jer će se naći kompromis tako što će najoštrije da zaprete da se NG može slaviti samo uz pridržavanje mera  i da će inspekcije energično da reaguju na svako kršenje. 

 

Otprilike kao što su reagovali na ovu kovid elitu.

 

 

 

  • Like 4
  • Ha-ha 1
  • Tuzno 3
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, urosg3 said:

Južna afrika stvarno ne znam šta se dešava tamo, a i kolega nam se ne javlja  par dana nema vesti...
On je u okolini Pretorije uzgred.
U svakom slučaju neočekivano skok brojeva. Kvari  projekcije.

Vidim da čak tri kompanije ispituju vakcine tamo. JA ima 60 miliona ljudi. Od avgusta je lockdown ublažen na nivo 1. Kompanijama treba velika populacija sa puno zaraženih ( vakcinisani vs.placebo) da bi brzo mogle da imaju rezultate treće faze. Zato su odgovarajuće zemlje npr.bile USA, Brazil, Turska. U članku o Sinofarmu koji sam okačila, videlo se da je problem za kineske vakcine što UAE drži epidemiju dobro pod kontrolom.

Link to comment
Share on other sites

Prateći gomilu stranica na raznim mestima internet beskraja, uočio sam da postoji mnogo ljudi koji neće da se vakcinišu jer se plaše neželjenih efekata.

 

Glavni razlog je prekratko vreme razvoja i testiranja vakcine, kao i dugoročni efekti. Kao vakcinišem se ja i moja porodica, ali ovo je prebrzo.

 

Usput, plaše se i zaraze.

 

Znači nisu antivakseri i nisu koronajeobičangrip fanovi.

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...