Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

2 hours ago, Sunshine State said:

I zato kazem da mi nije bas jasna ta korelacija. Ne kazem da bi bilo bolje/isto bez mera, ali mi nije bas  najjasnije kako uz strozije mere brojke tako krenu da skacu.


Zašto raste incidenca gripa i svih ostalih respiratorno prenosivih virusnih oboljenja u ovo vreme ;). Ljudi su više u zatvorenom. Prosto.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Eddard said:


Zašto raste incidenca gripa i svih ostalih respiratorno prenosivih virusnih oboljenja u ovo vreme ;). Ljudi su više u zatvorenom. Prosto.

 

Pa to (bi) ima(lo) smisla da uporedjujemo jul i decembar. Ovde pricamo o kraju oktobra/pocetku novembra (koji u NL svakako nisu topli i suncani, isti broj ljudi je unutra) i kraju novembra.

 

Sto bi @Darkorekao verovatno lupetam, ali nije mi bas ono najkristalnije jasno 🙂

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, wwww said:

https://www.intensivregister.de/#/aktuelle-lage/zeitreihen

ovde su krive za celu Nemacku i po pokrajinama (moze gore da se bira)

 

ovde na 9. strani je tabela u dnevnom izvestaju RKI: https://www.rki.de/DE/Content/InfAZ/N/Neuartiges_Coronavirus/Situationsberichte/Dez_2020/2020-12-16-de.pdf?__blob=publicationFile

u izvestaju na engleskom je to na strani 6: https://www.rki.de/DE/Content/InfAZ/N/Neuartiges_Coronavirus/Situationsberichte/Dez_2020/2020-12-16-en.pdf?__blob=publicationFile

 

ovo je kriva za registrovane inficirane u Nemackoj (prosek za 7 dana - zbog neujednacenog prijavljivanja tokom razlicitih dana u sedmici). Vidis kako je pocetkom oktobra kriva krenula naglo da raste (mere soft lockdowna uvedene tek 2.11.). Prosto: ljudi sve vise vremena poceli da provode u zatvorenim prostorijama.

 

spacer.png

 

 

Hvala!

Znaci, nesto manje od 5000 (pisala pre neki dan da je u NL oko 2000) ... I nikom nije cudno sto je u Srbiji skoro 10 000 hospitalizovano?

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Sunshine State said:

 

Pa to (bi) ima(lo) smisla da uporedjujemo jul i decembar. Ovde pricamo o kraju oktobra/pocetku novembra (koji u NL svakako nisu topli i suncani, isti broj ljudi je unutra) i kraju novembra.

 

Sto bi @Darkorekao verovatno lupetam, ali nije mi bas ono najkristalnije jasno 🙂

mozes da stavis link do holandskog sajta na kom gledas statistiku?

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, wwww said:

to je 3. slucaj (2 u UK i taj na Aljasci, stavljali smo pre koji dan)

 

Mislim da sam citala da je dvoje bilo na Aljasci - muskarac i zena. On je imao blazu alergijsku reakciju od te druge zene

1 minute ago, wwww said:

mozes da stavis link do holandskog sajta na kom gledas statistiku?

 

Svakako 🙂

 

https://www.rivm.nl/en/novel-coronavirus-covid-19/current-information

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Sunshine State said:

 

Hvala!

Znaci, nesto manje od 5000 (pisala pre neki dan da je u NL oko 2000) ... I nikom nije cudno sto je u Srbiji skoro 10 000 hospitalizovano?

u Nemackoj se ne hospitalizuju laksi slucajevi, vec samo oni kojima stvarno treba pomoc - za disanje (kiseonik ili kasnije respirator), ostali se lece kod kuce (kao i u Holandiji). Cini mi se da to nije slucaj u Srbiji (odnosno da je tu neka cudna mesavina sveg i svacega).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, wwww said:

u Nemackoj se ne hospitalizuju laksi slucajevi, vec samo oni kojima stvarno treba pomoc - za disanje (kiseonik ili kasnije respirator), ostali se lece kod kuce (kao i u Holandiji). Cini mi se da to nije slucaj u Srbiji (odnosno da je tu neka cudna mesavina sveg i svacega).

 

Na to i mislim - odakle toj nesrecnoj drzavi para i medicinskog osoblja da hospitalizuje toliki broj ljudi? Ima li stvarno potrebe za tolikim brojem ljudi u bolnicama, u situaciji kad "nam sistem puca"? Pa nemoj ga bespotrebno natezati, ako ce da pukne!

 

Srbija se ponasa kao neki doktor laik koji svaku kijavicu salje na skener - meni to ne govori da je dobar i brizan lekar, vec da nema pojma sta radi.

 

Edited by Sunshine State
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, wwww said:

https://www.intensivregister.de/#/aktuelle-lage/zeitreihen

ovde su krive za celu Nemacku i po pokrajinama (moze gore da se bira)

 

ovde na 9. strani je tabela u dnevnom izvestaju RKI: https://www.rki.de/DE/Content/InfAZ/N/Neuartiges_Coronavirus/Situationsberichte/Dez_2020/2020-12-16-de.pdf?__blob=publicationFile

u izvestaju na engleskom je to na strani 6: https://www.rki.de/DE/Content/InfAZ/N/Neuartiges_Coronavirus/Situationsberichte/Dez_2020/2020-12-16-en.pdf?__blob=publicationFile

 

ovo je kriva za registrovane inficirane u Nemackoj (prosek za 7 dana - zbog neujednacenog prijavljivanja tokom razlicitih dana u sedmici). Vidis kako je pocetkom oktobra kriva krenula naglo da raste (mere soft lockdowna uvedene tek 2.11.). Prosto: ljudi sve vise vremena poceli da provode u zatvorenim prostorijama.

 

spacer.png

 

ok, sad sam pogledala Holandsku krivu:

spacer.png

 

i kod vas je u oktobru poceo da raste broj inficiranih kao kod nas (jer su ljudi vise boravili u zatvorenom).

 

na Wikipediji kaze:

Quote

From 14 October 22:00, a partial lockdown has come into effect. Cafes, restaurants, and bars were closed for at least two weeks.

 

sto se na krivoj vidi po padu brojki od negde 26.10. (neke 2 sedmice kasnije).

vi ste ocigledno na vreme krenuli s merama (mi smo kasnili 2 sedmice) i uspeli da spustite brojke na plato od 5000 inficiranih. Mi smo kasnije poceli i onda smo zaravnili krivu na nekih 18000 inficiranih. Medjutim, u oba slucaja su brojke posle odredjenog vremena pocele ponovo da idu na gore. Stoga sad jace mere.

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Sunshine State said:

Na to i mislim - odakle toj nesrecnoj drzavi para i medicinskog osoblja da hospitalizuje toliki broj ljudi? Ima li stvarno potrebe za tolikim brojem ljudi u bolnicama, u situaciji kad "nam sistem puca"? Pa nemoj ga bespotrebno natezati, ako ce da pukne!

 

Srbija se ponasa kao neki doktor laik koji svaku kijavicu salje na skener - meni to ne govori da je dobar i brizan lekar, vec da nema pojma sta radi.

Ni u Srbiji se ne hospitalilizuju lakši slučajevi, daleko od toga. Jednostavno imamo eksploziju virusa, tj. povećan broj srednje-teških i teških oblika upale pluća koji jesu za hospitalizaciju. Srbija jednostavno plaća cenu bahatog ponašanja i građana i vlasti, i dešava se ono što sam ja proletos nagovestio da će se desiti. Kako ćemo se iz ovoga izvući zaista nemam pojma, ali nemaju izgleda i oni kojima je posao i koji su plaćeni da imaju pojma. 

Ja mislim da je malo država u svetu u kojima i vlast i građani pucaju sebi u noge.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Don Juan said:

Ni u Srbiji se ne hospitalilizuju lakši slučajevi, daleko od toga. Jednostavno imamo eksploziju virusa, tj. povećan broj srednje-teških i teških oblika upale pluća koji jesu za hospitalizaciju. Srbija jednostavno plaća cenu bahatog ponašanja i građana i vlasti, i dešava se ono što sam ja proletos nagovestio da će se desiti. Kako ćemo se iz ovoga izvući zaista nemam pojma, ali nemaju izgleda i oni kojima je posao i koji su plaćeni da imaju pojma. 

Ja mislim da je malo država u svetu u kojima i vlast i građani pucaju sebi u noge.

 

Ali, prosto je nerealno da mi na 5-6000 zarazenih dnevno imamo 5 puta vise hospita!izovanih nego Holandija sa 11000 zarazenih - nesto tu ne stima? Sumnjam da je u Srbiji virus mutirao u ozbiljniju varijantu....

Ili imamo mnoooogo vise zarazenih nego sto prikazuju, pa otuda toliki broj hospitalizovanih?

Ili smo kilaviji od ostalih naroda, pa lakse dobijamo upalu pluca?

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Sunshine State said:

 

Ali, prosto je nerealno da mi na 5-6000 zarazenih dnevno imamo 5 puta vise hospita!izovanih nego Holandija sa 11000 zarazenih - nesto tu ne stima? Sumnjam da je u Srbiji virus mutirao u ozbiljniju varijantu....

Ili imamo mnoooogo vise zarazenih nego sto prikazuju, pa otuda toliki broj hospitalizovanih?

Ili smo kilaviji od ostalih naroda, pa lakse dobijamo upalu pluca?

U Srbiji ocigledno mogu da odrade manje testova nego u Holandiji, pa stoga ima i manje identifikovanih zarazenih.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Sunshine State said:

 

Ali, prosto je nerealno da mi na 5-6000 zarazenih dnevno imamo 5 puta vise hospita!izovanih nego Holandija sa 11000 zarazenih - nesto tu ne stima? Sumnjam da je u Srbiji virus mutirao u ozbiljniju varijantu....

Ili imamo mnoooogo vise zarazenih nego sto prikazuju, pa otuda toliki broj hospitalizovanih?

Ili smo kilaviji od ostalih naroda, pa lakse dobijamo upalu pluca?

Treba uzeti u obzir i verovatno losije stanje zdravlja u SR nego u Holandiji.

Ali potpuno si u pravu, nesto tu ne stima. Verovatno ima mnogo vise zarazenih ali ljudi sa blagim simptomima se mozda i ne testiraju.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Angelia said:

Treba uzeti u obzir i verovatno losije stanje zdravlja u SR nego u Holandiji.

Ali potpuno si u pravu, nesto tu ne stima. Verovatno ima mnogo vise zarazenih ali ljudi sa blagim simptomima se mozda i ne testiraju.

 

Ne moramo gledati NL - eno i Nemacka, drzava sa 80 miliona stanovnika, pre neki dan imali skoro 30 000 pozitivnih, danas preko 12 000.... a hospitalizovano manje od 5000.

 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Sunshine State said:

Ali, prosto je nerealno da mi na 5-6000 zarazenih dnevno imamo 5 puta vise hospita!izovanih nego Holandija sa 11000 zarazenih - nesto tu ne stima?

Gde se u Holandiji vode oni koju žive u staračkim domovima. Tj znam da u Belgiji dobar broj nije hospitalizovan. Moguće je da oni ne ulaze u tu statistiku.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Sunshine State said:

 

Ne moramo gledati NL - eno i Nemacka, drzava sa 80 miliona stanovnika, pre neki dan imali skoro 30 000 pozitivnih, danas preko 12 000.... a hospitalizovano manje od 5000.

 

Pa svejedno, generalno Sr ima losije prosecno zdravstveno stanje populacije, zato sto ima lose zdravstvo i uslove. 

Ali verovatno si u pravu i da lakse hospitalizuju i da imaju vise zarazenih nego sto prijavljuju. Mislim da se radi o kombinaciji.

 

Tako si imala da u Italiji ima vise umrlih, zbog vise prosecne starosti populacije. 

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Sunshine State said:

 

Ali, prosto je nerealno da mi na 5-6000 zarazenih dnevno imamo 5 puta vise hospita!izovanih nego Holandija sa 11000 zarazenih - nesto tu ne stima? Sumnjam da je u Srbiji virus mutirao u ozbiljniju varijantu....

Ili imamo mnoooogo vise zarazenih nego sto prikazuju, pa otuda toliki broj hospitalizovanih?

Ili smo kilaviji od ostalih naroda, pa lakse dobijamo upalu pluca?

Kombinacija ova dva faktora. Zvanični brojevi zaraženih su verovatno frizirani, a ogroman broj ljudi u Srbiji ima kardiovaskularne probleme i onda dodaš na to da Covid19 izaziva dosta više trombova u plućima od obične virusne upale pluća, samim tim predstavlja dosta veće opterećenje za srce, i svi ti kardio bolesnici su kandidati za hospitalizaciju, ako se zaraze.

Link to comment
Share on other sites

Ja radim u bolnici koja je u komunalnom vlasnistvu spojena sa jos dve bolnice, ukupno 1100 kreveta, 3 its, intenzivne stanice+ intermediate care stanica+ stroke unit. U nasoj pokrajini ima 10 bolnice koji su level 1 bolnice za covid, mi ne spadamo u level 1 zato sto je uslov da imas dializu unutar its-u. Na nasim intenzivnim stanicama imamo max 5 slucajeva, gde se sve pokusa, mladji svet ide u level 1 bolnice. Zato imamo trenutno 6 covid odeljenja sa 80 pacijentima gde dajes kiseonik, clexanu, i antibiotik u slucaju visoke temperature. I cekanje, cekanje, za sve covidiote, govnare i seljake- ovo nije grip, ovo je jezivo kako ljudi umiru. E sad smo u mojoj bolnici dosli do pucanja, polovina medinskog osoblja je bolesna ili su na odsudstvo, nema vise mesta za nikoga. 3 bolnice opremljene bolje nego kc bg 1000+ kreveta ne mozemo vise nego 80 pacijenta da „lecimo“. Ovih 80 pacijenta ne ulaze u tih 8000 pacijenta u D, tako da je broj covid pacijenta u nemackim bolnicama negde 200000+. 

Edited by zastotako
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Sunshine State said:

 

Ali, prosto je nerealno da mi na 5-6000 zarazenih dnevno imamo 5 puta vise hospita!izovanih nego Holandija sa 11000 zarazenih - nesto tu ne stima? Sumnjam da je u Srbiji virus mutirao u ozbiljniju varijantu....

Ili imamo mnoooogo vise zarazenih nego sto prikazuju, pa otuda toliki broj hospitalizovanih?

Ili smo kilaviji od ostalih naroda, pa lakse dobijamo upalu pluca?

 

Nismo kilaviji od ostalih naroda. Procitaj poslednja dva posta u topicu od globalnom zagrevanju. Jednostavno je toliko zagadjen vazduh, ne samo sada vec godinama unazad, da ja verujem da to isto utice itekako na sliku kad se neko zarazi corona virusom

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, zastotako said:

Ja radim u bolnici koja je u komunalnom vlasnistvu spojena sa jos dve bolnice, ukupno 1100 kreveta, 3 its, intenzivne stanice+ intermediate care stanica+ stroke unit. U nasoj pokrajini ima 10 bolnice koji su level 1 bolnice za covid, mi ne spadamo u level 1 zato sto je uslov da imas dializu unutar its-u. Na nasim intenzivnim stanicama imamo max 5 slucajeva, gde se sve pokusa, mladji svet ide u level 1 bolnice. Zato imamo trenutno 6 covid odeljenja sa 80 pacijentima gde dajes kiseonik, clexanu, i antibiotik u slucaju visoke temperature. I cekanje, cekanje, za sve covidiote, govnare i seljake- ovo nije grip, ovo je jezivo kako ljudi umiru. E sad smo u mojoj bolnici dosli do pucanja, polovina medinskog osoblja je bolesna ili su na odsudstvo, nema vise mesta za nikoga. 3 bolnice opremljene bolje nego kc bg 1000+ kreveta ne mozemo vise nego 80 pacijenta da „lecimo“. Ovih 80 pacijenta ne ulaze u tih 8000 pacijenta u D, tako da je broj covid pacijenta u nemackim bolnicama negde 200000+. 

 

Hvala na toj informaciji

Link to comment
Share on other sites

U Nemackoj definisali 3 prioritetne grupe za vakcinaciju:

1 – najvisi prioritet: osobe preko 80 godina starosti, osoblje i klijenti starackih domova, medicinsko osoblje s veoma visokim rizikom zarazavanja (na intenzivnoj, u hitnoj)

2 – visoki prioritet: osobe preko 70 godina starosti, osobe s velikim rizikom za tezak oblik corone, osobe koje su u vrlo bliskom kontaktu s rizicnim pacijentima ili trudnicama, medicinsko osoblje s visokim rizikom zarazavanja (koji imaju regularni kontakt s pacijentima, u ambulantama za davanje krvi), domovi za besucnike i one koji traze azil, osobe koje rade u zdravstvenim zavodima

3 – poviseni prioritet: osobe preko 60 godina, osobe s povisenim rizikom, medicinsko osoblje s nizim rizikom zarazavanja (laboratorija), Vlada, vojska, policija, vatrogasci, apotekari, ucitelji i nastavnici, vaspitaci, industrija mesa, distributivni centri, maloprodaja

 

I onda svi mi ostali (nekih 50%).

 

Odluka za Moderna vakcinu u EU bi takodje trebalo da bude ranije doneta (6.1. umesto 12.1.)

 

Sad malo "bisera":

U jednom vrticu identifikovai preko 40 inficirane dece (toliko o tome da se deca ne zarazavaju :classic_wink: ) . Iz vrtica kazu drzali su se svih propisa, kad tamo a ono bilo dozvoljeno da deca slobodno cirkulisu medju grupama itd.

U jednom starackom domu se stari pozarazavali jer su slavili svetog Nikolu sve pevajuci :ajme: (vec dvoje umrlo).

 

Eto, i posle se pitate kako to da raste broj inficiranih i zarazenh kad su mere na snazi i svi ih se pridrzavaju.

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Angelia said:

Pa svejedno, generalno Sr ima losije prosecno zdravstveno stanje populacije, zato sto ima lose zdravstvo i uslove. 

Ali verovatno si u pravu i da lakse hospitalizuju i da imaju vise zarazenih nego sto prijavljuju. Mislim da se radi o kombinaciji.

 

Tako si imala da u Italiji ima vise umrlih, zbog vise prosecne starosti populacije. 

 

Ali ni ovi u okruzenju se ne mogu pohvaliti bog zna koliko boljim zdravstvenim stanjem populacije od Srbije, pa Srbija ima mnogo vise hospitalizovanih.

Bice da je u pitanju ili to sto navodi @Sunshine State da se hospitalizuje i ko treba i ko ne treba (ja znam nekoliko upala pluca mladjih ljudi od 40tak godina dobrog opsteg stanja koji su hospitalizovani, eno ih u Areni), ili ovo sto kaze @wwww, da je broj zarazenih u Srbiji poprilicno veci od zvaniicnih brojki, sto takodje deluje sasvim realno. Mogu se procenti razlikovati u nekoj meri, ali za tako drasticne razlike nema logicnog objasnjenja, sem da je zahvat virusa mnogo veci nego sto se misli/zna/prikazuje.

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Kg brojke polako počinju da padaju, nema više tuča ispred ambulanti kao pre dve nedelje i pregleda na Infektivnoj ( posmatrala sinoć). 

Stepen identifikovanih je 6,88 u odnosu na opštinsku populaciju. Po računici Gordana Lauca ide ovako- stepen identifikovane odrasle populacije je 8% ( u Kg su se deca prilično testirala). Konzervativne procene kažu da je 5 puta više neidentifikovanih, najliberalnije 8 puta više ( izveo zaključak iz Slovačke). Dakle, mi smo na minimalnih 40%.

Broj covid smrti do 30.9. je 40. Do tad je broj zaraženih bio 2000. Otad do danas je zaraženo 10000 ( identifikovanih).

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...