Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

7 hours ago, Vjekoslav said:

kosovo-covid.jpg

 

nije mi palo na pamet da cu na tom sajtu naci podatke i za Kosovo?! a oni se, dakako, i nadasve "logicno", pribrojavaju podacima iz Srbije. :classic_wacko: dakle vodis borbu protiv epidemije na teritoriji na kojoj nemas ni svoje institucije, ni apsolutno nikakvu kontrolu. pala mi na pamet Ukrajina, medjutim, u Ukrajini je ovako:

 

Data from the occupied territories of Donetsk and Luhansk Oblasts, the Autonomous Republic of Crimea, and the city of Sevastopol is excluded from the daily updates by the Ukrainian Ministry of Healthcare.[1] The unrecognized Donetsk People's Republic and the unrecognized Luhansk People's Republic report numbers independently, while Russia includes the annexed Republic of Crimea in their numbers.

 

dakle to sto Vuciceva vlada radi nema nigdje u Evropi, a mozda ni na svijetu. ko kaze da je on samo regionalni sampion imbecilnog politikantstva?! al ne jebe to Vucica, on je fakat proglasio vanredno stanje i na Kosovu. kao sto ga ne jebe ni apsolutno opravdan zahtjev pokrajinske vlade Vojvodine da se tamo ukine vanredno stanje. ne znam, meni je ovo dovoljno sekiracije za mjesec dana, kako vi prezivljavate u toj Vucicevoj Srbiji ostaje enigma. 

 

Ne znam sto se ti sekiras oko toga, kao sto kazes. Zvanican stav vlade i vecine javnog mnjenja je da je Kosovo nasa teritorija, trenutno okupirana/oteta, jasno je da nam je to omca oko vrata u spoljnoj politici i mnogim drugim oblastima, ali tako je odavno.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Evo nek me forumaši iz dijaspore demantuju, ali ja ne mogu da zamislim kako može da funkcioniše najveći deo bilo čega sa predviđenih dva metra fizičke distance, na iole duži rok, bez velikog pada standarda. Recimo, međugradski prevoz: ako u bus staje normalno 50 osoba, s novim merama moći će oko 10 itd

Takođe rukavice i dezinfekcija: jednokratna upotreba * broj ljudi u svakodnevnom životu * nekoliko zamena u toku dana (za sve što ne spada u "rad od kuće") * koliko dana + pravilno skidanje + dezinfekcija nakon svakog kontakta različitih osoba sa različitim stvarima + ...

Jedino za maske mi je OK, ali to mora pod obavezno da se uvede s nekim minimalnim standardom koji moraju ispunjavati.

Škole: ide leto, biće pauza, ali ako u septembru i dalje postoji koronapast u nekom obliku, da li će da bude obavezan odlazak u školu za učenike i studente? Sa merama fizičke distance, dezinfekcijom, maskama, rukavicama itd, ja stvarno ne mogu da zamislim na šta će to da liči.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, VoodooDerina said:

Neće ni u aprilu po svemu sudeći, odnosno ovaj talas korone uopšte neće bitno uticati na smrtnost u Srbiji.

 

Korona neće nikako uticati na smrtnost u Srbiji, to se znalo od početka, posebno sa ovim merama. Gde su svi zatvoreni u kući.

 

Ipak, ostaju dva pitanja

 

1. Kako bi bilo da 65plus sugrađanima nije zabranjen izlazak

2. Koliko je ljudi umrlo ZBOG korone (ne OD korone)

 

Dakle, ovi prvi, da se ne lažemo, smrtnost bi otišla u nebesa Italija style da smo ih pustili sve napolje. To se sada već može uzeti kao činjenica, imajući u vidu iskustva drugih država i smrtnosti po starosnim grupama (čak i kod nas). Onda dolazimo do drugog pitanja, koliko ih je (i, posebno, koliko će ih) umrlo ZBOG korone. Dakle, posledice sedenja u kući, nedostatka kretanja, izostanka lečenja bilo čega što nije cirkular mi odsekao pola ruke ili pao sa trećeg sprata pa se izlmio ceo...koliko onkoloških, kardiološki slučajeva tiho umire jer nisu ni blizu bolnice sada a trebalo bi da budu. 

 

Vrzino kolo i pitanje šta je manje zlo. Da ovi ljudi umru od korone (kao po Evropi, videti sliku ispod) ili da, možda, umiru u većem broju od nelečenja bolesti koje inače imaju ili koje su ekspresno nastale usled preduzetih mera (pre ovo prvo jer su mere tek dva meseca).

 

Image

 

Dakle, povećana smrtnost po Evropi je očigledna. Kod nas je nema zbog uvedenih mera. I ostaje šbbkbb. Trade off..manje zlo...Imajući u vidu očajno zdravstvo, bojim se da bi ovi skokovi kod nas bili identični. A možda će i biti, kada nastupe posledice nelečenja svega drugog sem korone.

 

Kako god, nisu ljudi u pravu kad pričaju da je virus nalik gripu, smrtnost ista i koji će nam moj ove mere. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, stray_cat said:

Evo nek me forumaši iz dijaspore demantuju, ali ja ne mogu da zamislim kako može da funkcioniše najveći deo bilo čega sa predviđenih dva metra fizičke distance, na iole duži rok, bez velikog pada standarda. Recimo, međugradski prevoz: ako u bus staje normalno 50 osoba, s novim merama moći će oko 10 itd

Takođe rukavice i dezinfekcija: jednokratna upotreba * broj ljudi u svakodnevnom životu * nekoliko zamena u toku dana (za sve što ne spada u "rad od kuće") * koliko dana + pravilno skidanje + dezinfekcija nakon svakog kontakta različitih osoba sa različitim stvarima + ...

Jedino za maske mi je OK, ali to mora pod obavezno da se uvede s nekim minimalnim standardom koji moraju ispunjavati.

Škole: ide leto, biće pauza, ali ako u septembru i dalje postoji koronapast u nekom obliku, da li će da bude obavezan odlazak u školu za učenike i studente? Sa merama fizičke distance, dezinfekcijom, maskama, rukavicama itd, ja stvarno ne mogu da zamislim na šta će to da liči.


Meni lici da ce ponovo biti business as usual s tim sto ce vecina ljudi u proseku morati da podignu nivo higijenskih navika.

 

Gledajuci unazad najvaznije je podici opstu higijenu i procedure u domovima zdravlja, bolnicama, ordinacijama i starackim domovima, pojacati javni saobracaj.
 

Kako ce se promeniti sloboda putovanja videce se. Vecina poslova u industriji ne moze da se radi sa tim distancama. Ko ima iole iskustva sa tim zna da je tako. Higijenske navike, ciscenje i dezinfekcija takodje mora biti temeljnija.

 

Drzave (mislim na ove kojese ne loze na autokratiju) mora da daju jednostavne, direktne instrukcije stanovnistvu kako da zastite najosetljivije u porodici i da prilagodi neke stvari tome, punktove ili prodavnice za snabdevanje. 

 

Naravno da to zahteva odredjenu saradnju i dozu razuma u stanovnistvu.

U tom smislu @Akiro i @McLeod imaju pravo, najveci deo naseg naroda pati jer se kontinuirano povlaci pred bahatim i nerazumnim delom populacije (ukljucuje i one koji su zajasali)  koji se iz sebi znanih razloga uskopiste svemu razumnom.
Videla sam i bogate i siromasne sredine i «hladne» i «tople» toliku destruktivnost i agresiju sa svim opravdanjima koje mogu da nadjem gotovo nigde.

Kako se to leci, ne znam. Ja sad samo izbegavam interakciju sa takvima, ali imam luksuz da mogu.
 

Principijelno govoreci ako zamislimo da se nivoi zastite definisu u kruznim nivoima, mora najjaci da se postave sto blize najugrozenijim tako da ostatak drustva moze da funkcionise dok se ne pronadje i odobri vakcina. 

Edited by Plavi Golub
  • Like 3
  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, I, Ja Sam Laki said:

Onda nam ne preostaje nista drugo nego da se normalni grupisemo sa maskama na licu i kad god vidimo bahate udri govnjivim motkama po njima. 

 

Was ist das, 'govnjiva motka'?😊

 

 

14 minutes ago, Referent said:

Nije dozvoljeno grupisanje.

I nema dovoljno normalnih da bi se grupisali.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Plavi Golub said:


Meni lici da ce ponovo biti business as usual s tim sto ce vecina ljudi u proseku morati da podignu nivo higijenskih navika.

 

Gledajuci unazad najvaznije je podici opstu higijenu i procedure u domovima zdravlja, bolnicama, ordinacijama i starackim domovima, pojacati javni saobracaj.
 

Kako ce se promeniti sloboda putovanja videce se. Vecina poslova u industriji ne moze da se radi sa tim distancama. Ko ima iole iskustva sa tim zna da je tako. Higijenske navike, ciscenje i dezinfekcija takodje mora biti temeljnija.

 

Drzave (mislim na ove kojese ne loze na autokratiju) mora da daju jednostavne, direktne instrukcije stanovnistvu kako da zastite najosetljivije u porodici i da prilagodi neke stvari tome, punktove ili prodavnice za snabdevanje. 

 

Naravno da to zahteva odredjenu saradnju i dozu razuma u stanovnistvu.

U tom smislu @Akiro i @McLeod imaju pravo, najveci deo naseg naroda pati jer se kontinuirano povlaci pred bahatim i nerazumnim delom populacije (ukljucuje i one koji su zajasali)  koji se iz sebi znanih razloga uskopiste svemu razumnom.
Videla sam i bogate i siromasne sredine i «hladne» i «tople» toliku destruktivnost i agresiju sa svim opravdanjima koje mogu da nadjem gotovo nigde.

Kako se to leci, ne znam. Ja sad samo izbegavam interakciju sa takvima, ali imam luksuz da mogu.
 

Principijelno govoreci ako zamislimo da se nivoi zastite definisu u kruznim nivoima, mora najjaci da se postave sto blize najugrozenijim tako da ostatak drustva moze da funkcionise dok se ne pronadje i odobri vakcina. 

Ovde ne mogu da se stavljaju glasanja, ili ja nemam vremena da istražujem, ali me zanima ljudi žta vi mislite, oko strategije, šta je naš way out?

1. da se krijemo, profilaksa maksimum, da čekamo vakcinu
2. da razumnu profilaksu, pa jedan po jedan - ne u hordama pregrimimo zarazu, pa šta kome zapadne
3. da kad dignu lockdown da se ponašamo kao da ništa nije bilo, i zavrtimo novi krug

p.s. ako sinoć nismo isšerpali 1.maj, biće izuzetno zanimljiv ovaj policijski praznik, čini mi se da nema dovoljno policije za sve...

Link to comment
Share on other sites

Teoretski receno da postoji sposobnost (ljudi koji upravljaju sustemom) sprovodjenja ma koje strategije, povratak normalnom zivotu:

 

1) Po regionima (zavisi od procene lokalne situacije)

2) Definisanje u zdravstvenim institucijama prostorno gde se bavi koronom i nastavak sa ostalim aktivnostima. Definisanje procedura rada.

3) Obezbediti dovoljne kolicine PPE opreme prilagodjene potrebi (zdravstvo, industrija, transport, svakodnevni zivot)

4) Podici nivo higijene prostorija, snabdevenost dezinfekcionim sredstvima

5) Pojacati sanitarne inspekcije u pogledu higijene po insitucijama, fabrikama.

6) Dati ljudima sa snizenim imunitetom jednostavne i primenljive medicinske savete.

 

Dakle to bi bilo tvoja opcija 2, 

 

Da li je sprovodiva tu u datim uslovima?  Ne znam sta da kazem.

Edited by Plavi Golub
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, urosg3 said:

p.s. ako sinoć nismo isšerpali 1.maj, biće izuzetno zanimljiv ovaj policijski praznik, čini mi se da nema dovoljno policije za sve...

 

I da ima dovoljno policije, neće se potresati oko roštiljdžija u parkovima (gde je i inače zabranjeno roštiljanje), bio policijski čas za Prvi maj ili ne:

  1. Nepošteni policajac će uzeti od grupe jednu-dve crvene u svoj džep i odšetaće dalje
  2. Pošteni policajac će prvoj grupi na koju naiđe početi da piše prijavu, jedan iz grupe će dreknuti "Znaš ti bre ko sam ja?", za pet minuta će policajcu zazvoniti mobilni i šef će da se izdere na njega "cepaj pre tu prijavu, znaš li ti ko je njegov kum?" i za sve ostale grupe će da ga zaboli uvo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, Plavi Golub said:

Naravno da to zahteva odredjenu saradnju i dozu razuma u stanovnistvu.


U tom smislu @Akiro i @McLeod imaju pravo, najveci deo naseg naroda pati jer se kontinuirano povlaci pred bahatim i nerazumnim delom populacije (ukljucuje i one koji su zajasali)  koji se iz sebi znanih razloga uskopiste svemu razumnom.
Videla sam i bogate i siromasne sredine i «hladne» i «tople» toliku destruktivnost i agresiju sa svim opravdanjima koje mogu da nadjem gotovo nigde.

Kako se to leci, ne znam. Ja sad samo izbegavam interakciju sa takvima, ali imam luksuz da mogu.
 

 

 

Ne znam za Meka, ali mislim da mene nisi sasvim razumela. Po pitanju fizičke distance ne tvrdim da se većina manjini kontinuirano povlači, već upravo suprotno. Postoji manjina, koja ne može bez grupnog oblokavanja i sličnih rituala, od 4 pa čak do16 osova, koliko sam izbrojao, sa bukvalno nula distance, ali to je druga priča, to su ekstremi. Klasični šipkaši.

 

A što se tiče većine tzv. "pristojnih", oni su u datoj situaciji pandemije stoka jer im je fizička distanca jednostavno nepoznat pojam i ne mogu/ne žele da je se pridržavaju. Po tom pitanju su manjina oni, koji gledaju da izbegnu nepotrebnu blizinu sa drugima i drže se propisane distance.  Da ponovim, po ne znam koji put, primer, koji me najviše nervira. Ako idem praznom ulicom bez saobraćaja i neko upravo izlazi iz parkiranih kola ili ulazi u njih, ja pređem na drugu stranu ulice, inače široke nekih 6 metara. O.K. ne mora neko baš tako da bude opsesivno uplašen za svoje zdravlje, ali ne vidim problem da se neko odmakne na sredinu ulice i ima taman propisanih dva metra. Ali ne, ljudi, i to bukvalno svi, a najgori su oni koji ti dolaze otpozadi pa ih možda ne primetiš, ravno idu na tebe i u zadnjem trenutku se možda odmaknu tek 30 cm do pola metra da baš ne udare ravno u tebe nego te tek očešaju ramenom. Ne govorim o situacijama, gde je dva metra razmaka teško ostvariti, kao posao, kupovina, etc, već o situacijama, gde apsolutno nikakav problem ne predstavlja da se malo odmakneš i održiš distancu. Još su najgori biciklisti, a sada ih ima u većem broju, koji tako tik pored tebe prođu i tako dahću da im sve pršti iz usta. Znači govorim stvarno o minimumu obraćanja pašnje i neinaćenja sebi samom i drugima. Možda se narod i previše stalno pred nekim mora da povlači, pa im već svima puna kapa toga, ali ovo je baš pogrešna situacija da se ispravlja kriva Drina tako što se bez potrebe nakalemiš na nekog.

 

Duge priče kratak zaključak - pristojna manjina mora da nauči da se teleportira ne bi li izbegla potpuno nepotrebno približavanje većine u situacijama kada nije nikakav problem da se održi neka distanca. I zato ću tu većinu uvek nazivati plemensko-krdskom stokom bez mozga u ovoj situaciji. Problem ovde jeste većina koja se ne pridržava nekih osnovnih postulata pristojnosti, koji se u civilizovanijim sredinama i bez ikakve pandemije podrazumevaju.

Link to comment
Share on other sites

Možda promašena tema, ali kontam da ću lakše ovde dobiti odgovor. Ako neka ustanova, firma propiše da je nošenje maske obavezno prilikom ulaska u istu, da li je dužna da obezbedi maske i svojim zaposlenima i posetiocima? I da li se sad maska posmatra kao lično zaštitno sredstvo, kao što je to na primer šlem za zidara?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, zoe Bg said:

Trebala si mi se javiti na vreme da ti nesto sredim. :classic_biggrin: Ova Jelena iz "Vikend naselja Bezdan" mi je drugarica. 

Ovde se vikendice za 1.maj rezervisu vec u januaru/februaru. U martu je vec maltene nemoguce naci za iznajmljivanje..a i ne izdaje se narocito mnogo vikendica jer vlasnici izlaze na njih redovno i koriste ih za svoje porodice.

Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, urosg3 said:

Ovde ne mogu da se stavljaju glasanja, ili ja nemam vremena da istražujem, ali me zanima ljudi žta vi mislite, oko strategije, šta je naš way out?

1. da se krijemo, profilaksa maksimum, da čekamo vakcinu
2. da razumnu profilaksu, pa jedan po jedan - ne u hordama pregrimimo zarazu, pa šta kome zapadne
3. da kad dignu lockdown da se ponašamo kao da ništa nije bilo, i zavrtimo novi krug

p.s. ako sinoć nismo isšerpali 1.maj, biće izuzetno zanimljiv ovaj policijski praznik, čini mi se da nema dovoljno policije za sve...

Idealno bi bilo 2, ali će biti 3.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, I, Ja Sam Laki said:

Ja sam svatio da suto rezultati za Mart, tj za sve godine za Mart, ne za celu godinu.

U pravu si, moja greška, a opravdanje će delovati donekle smešno. Upravio sam čitao neki drugi tekst gde se brojke skrajuću (kada se profit izražava u milionima, pa piše npr. 1,2 (misli se na milione), zatim 23 (opet miliona) i slično, pa su me umor i drugi tekst navukli na grešku. Nisam ni primetio da je u pitanju martk, a to gore lepo piše. Povlačim prethodne postove

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Referent said:

Možda promašena tema, ali kontam da ću lakše ovde dobiti odgovor. Ako neka ustanova, firma propiše da je nošenje maske obavezno prilikom ulaska u istu, da li je dužna da obezbedi maske i svojim zaposlenima i posetiocima? I da li se sad maska posmatra kao lično zaštitno sredstvo, kao što je to na primer šlem za zidara?

 

Mozda i uopste nije promasena tema.

Da to prosirimo na celu drzavu - ako nosenje maski bude zakonom propisano, drzava mora da obezbedi ili da maske budu besplatne (od cega, naravno, nema nista) , ili da se prodaju po "ekonomskim cenama". Ocekivati da neko domacinstvo izdvaja 200-300 dinara dnevno po osobi za maske je suludo. Jednoj porodici ce trebati 200 evra mesecno za maske, a nazalost, koliko ljudi u ovoj Srbijici radi za taj minimalac od 250-300 evra...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Plavi Golub said:

 

Kako se to leci, ne znam. 

Leci se ulaganjem u javno dobro, ulaganjem u javne sluzbe, industrije koje ih prate....sto je suprotno od trendova koje imamo. Jedno je filantropija u sferi raspodele a drugo humanizam u sferi proizvodnje i potrosnje....preveliki zalogaj za nasu civilizaciju.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, urosg3 said:

Ovde ne mogu da se stavljaju glasanja, ili ja nemam vremena da istražujem, ali me zanima ljudi žta vi mislite, oko strategije, šta je naš way out?

1. da se krijemo, profilaksa maksimum, da čekamo vakcinu
2. da razumnu profilaksu, pa jedan po jedan - ne u hordama pregrimimo zarazu, pa šta kome zapadne
3. da kad dignu lockdown da se ponašamo kao da ništa nije bilo, i zavrtimo novi krug

p.s. ako sinoć nismo isšerpali 1.maj, biće izuzetno zanimljiv ovaj policijski praznik, čini mi se da nema dovoljno policije za sve...

 

Svet: 100% 2, jer imaju kapacitete

Srbija: 100% 3, mi nemamo kapacitet ni za šta, udri pa ko preživi

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...